Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ναι εμένα ήταν ευχαριστημένος ο γιατρός με την τιμή. Μην αγχώνεσαι αν κάτι δεν του άρεσε θα στο έλεγε. Μια χαρά είσαι, θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά ❤️ 

      Μου είπε πως είναι πολύ καλή η τιμή απλώς όταν περίμενα να με πάρουν είπα να ρωτήσω για να δω περίπου τ να περιμένω !! Όλα καλά μου είπε προχωράμε Σάββατο πρώτα ο θεός θα μεταφέρουμε τα εμβρυακια μουυυ🙏🏼❤️

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχή 2

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα φάγαμε ψαρόσουπα με κοκκινόψαρο...πόσο μου αρέσει με αυτό το κρύο! ... η μερέντα βγήκα ωραία, αν θέλει κάποιος έντονη την γεύση της σοκολάτας! αν ενδιαφέρεστε, εδώ είναι η συνταγή: 125 ΓΡ.ΚΟΥΒΕΡΤΟΎΡΑ, 1 ΖΑΧΑΡΟΎΧΟ ΓΆΛΑ, 150 ΓΡ. ΜΑΡΓΑΡΊΝΗ, 5 ΚΟΥΤ.ΣΟΥΠ. ΚΑΚΆΟ ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΈΝΟ, 1 ΦΛ. ΑΛΕΣΜΈΝΑ ΦΟΥΝΤΟΎΚΙΑ.

Λιώνουμε την κουβερτούρα και το βούτυρο σε μπεν μαρί. Προσθέτουμε το κακάο και το ζαχαρούχο γάλα. Τέλος προσθέτουμε τα αλεσμένα φουντούκια. Ανακατεύουμε πολύ καλά με σπάτουλα και αφήνουμε την πραλίνα να κρυώσει. Τη διατηρούμε στο ψυγείο.

ioanna81 και εγώ παλιά δεν τα πετύχαινα τα μπιφτέκια, καθώς ήθελα να τα κάνω πολύ υγιεινά και δεν έβαζα καθόλου λίπος... τώρα βάζω μισό μοσχαρίσιο, μισό χοιρινό κυμά και αφήνω λίγο παραπάνω λίπος και γίνονται αφράτα.

Smurfita τί ωραία πραγματάκια που θα φτιάξεις για την Καθ.Δευτέρα:P ... και εσύ από Κρήτη είδα:tongue:... και εγώ η μισή είμαι από Ηράκλειο!... το τυρί <μαλάκα> είναι η πρώτη μορφή της γραβιέρας... για τα μπιφτέκια, δοκίμασε και εσύ τους 2 κυμάδες... θα δεις διαφορά:P

ggeny τώρα είδα ότι έχεις γράψει και εσύ για τα μπιφτέκια... και συμφωνούμε:tongue:

ΦΩΤΕΙΝΗ763 καλή επιτυχία στην μανούλα!... ευκαιρία να κάτσεις και λίγο παραπάνω... ελπίζω μόνο να μην χρειάζεται να είσαι στο νοσοκομείο συνέχεια.

Εβίρι όπως πάντα, ζωγράφισες με τις συνταγές σου για την Κ.Δευτέρα:tongue:... μου έδωσες και μένα κάποιες ιδέες!

Καληνύχτα:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα σας!

Καλό τριήμερο να έχουμε!

Εμείς σήμερα τρώμε κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο

Τελικά, εχθές, έκανα πάλι τυρόπιτες και δε μου άνοιξε ΚΑΜΙΑ. Δεν ξέρω τι ήταν αυτό που λειτούργησε, πάντως έκανα δύο αλλαγές στη διαδικασία. 1ον έβαλα λίγο λιγότερο αλεύρι και 2ον ζύμωσα πάρα πολύ καλά. Αφού βγήκαν καλές, δεν έχω λόγο να πειραματιστώ περισσότερο...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές.

Σήμερα κάνω το ψωμί που δε θέλει ζύμωμα, να δω πώς θα γίνει.

Κάποια στιγμή, θα ξαναπειραματιστώ με τη δική μου συνταγή.

Για τον τραχανά, από Τρίτη τα πειράματα...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα και καλό μήνα!

Μπήκα να σας πω ότι σήμερα θα φάμε θράψαλα τηγανιτά με πατατούλες τηγανιτές.

Ο καιρός κάθε άλλο παρά άνοιξη θυμίζει! Τριήμερο με βροχές!:confused:

Τέλος πάντων! Ότι και να κάνετε να περάσετε καλά! Αν τα καταφέρω θα ξαναμπώ μέχρι την Δευτέρα αλλιώς τα ξαναλέμε την Τρίτη το πρωί!

Φιλάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεακι!!!!!!!

Και καλο μηνααααα!!!!!!!

Σημερα ειμαι φουλ στην ενεργεια...ο ικρος μας χαρισε ενα συνεχομενο 5ωρο υπνο.....και στα καπακια ενα 2,5 ωρο!!!Ειμαι φρεσκια φρεσκια!!!!!Φτου φτου!!!!

Για σημερα το μενου εχει κριθαρακι με φακες!!!Λεω να κανω ετσι τα οσπρια μας..οποτε θα εχω λιγοτερα οσπρια στη μεριδα και δε θα τα στερηθω κιολας!!!

Θα φτιαξω και πιτσα μαλλον....Επισης η πεθερα μου μας εφερε καθαρισμενο σπανακι....σπανακορυζο η πιτουλα???δεν εχω αποφασισει ακομα!!!

Καλημέρα σας!

Καλό τριήμερο να έχουμε!

Εμείς σήμερα τρώμε κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο

Τελικά, εχθές, έκανα πάλι τυρόπιτες και δε μου άνοιξε ΚΑΜΙΑ. Δεν ξέρω τι ήταν αυτό που λειτούργησε, πάντως έκανα δύο αλλαγές στη διαδικασία. 1ον έβαλα λίγο λιγότερο αλεύρι και 2ον ζύμωσα πάρα πολύ καλά. Αφού βγήκαν καλές, δεν έχω λόγο να πειραματιστώ περισσότερο...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές.

Σήμερα κάνω το ψωμί που δε θέλει ζύμωμα, να δω πώς θα γίνει.

Κάποια στιγμή, θα ξαναπειραματιστώ με τη δική μου συνταγή.

Για τον τραχανά, από Τρίτη τα πειράματα...

Καλημερα Ηλιαχτιδα!!!!!!!!

Καλο τριημερο!!!!!!!

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα και καλό μήνα!

Καλησπερα αγγελικουλα!!!Καλο μηνααααα!!!!!!

Μπήκα να σας πω ότι σήμερα θα φάμε θράψαλα τηγανιτά με πατατούλες τηγανιτές.

Ποσο τελειο φαγακι ειναι αυτο????

Ο καιρός κάθε άλλο παρά άνοιξη θυμίζει! Τριήμερο με βροχές!:confused:

Τέλος πάντων! Ότι και να κάνετε να περάσετε καλά! Αν τα καταφέρω θα ξαναμπώ μέχρι την Δευτέρα αλλιώς τα ξαναλέμε την Τρίτη το πρωί!

Οντως χαλια καιρος για τριημερο...ποσο μαλλον για Καθαρα Δευτερα...κριμα....για μας βεβαια δεν αλλαζει κατι...χεχεχε!!!!

Φιλάκια!

Καλα να περασεις!!

Φιλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες!!!!

ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλα!!

μόλις τελείωσα με τις εξετάσεις, και μπήκα να σας πω ένα γεια!!

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα, ήθελα να σας πω ευχαριστώ για τη συνταγή για το ραβανί, θα τη δοκιμάσω!

Σήμερα δεν έχω ιδέα τι θα κάνω γιατί μόλις τελειώσαμε τη φασίνα με το αγόρι μου και ήδη πεινάω!! θα πάω να πάρω κανένα αβγο μου φαίνεται και κανενα μπρόκολο (για το μωρό) για σαλατούλα.

Εν τω μεταξύ σε όλη την εγκυμοσύνη έχω λιώσει στα πατζάρια και στα μπρόκολα....

Διάβασα ότι κάνουν καλό!!!!

Δυστυχώς δεν έφαγα πολύ ψαρακι αλλά έχω σκοπό από δω και πέρα να το τιμήσω δεόντως!!!

Κατα τ άλλα, έρχονται οι κουμπράροι μας από Θεσσαλονίκη για σκ και σπάω το κεφάλι μου να σκεφτώ κανένα φαγητούλι καθώς ο ένας εκ των δύο είναι πρώην vegan και νυν vegetarian... προς το παρόν οι γίγαντες είναι σιγουροι....


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες!!!!

ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλα!!

Καλημερα Κοριτσακι!!!!!!!!!

μόλις τελείωσα με τις εξετάσεις, και μπήκα να σας πω ένα γεια!!

Καλα αποτελεσματα!!!!!

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα, ήθελα να σας πω ευχαριστώ για τη συνταγή για το ραβανί, θα τη δοκιμάσω!

Σήμερα δεν έχω ιδέα τι θα κάνω γιατί μόλις τελειώσαμε τη φασίνα με το αγόρι μου και ήδη πεινάω!! θα πάω να πάρω κανένα αβγο μου φαίνεται και κανενα μπρόκολο (για το μωρό) για σαλατούλα.

Εν τω μεταξύ σε όλη την εγκυμοσύνη έχω λιώσει στα πατζάρια και στα μπρόκολα....

Και εγω το ιδιο...και τωρα ακομα μου εμεινε το κολλημα με τα παντζαρια!!!!

Διάβασα ότι κάνουν καλό!!!!

Δυστυχώς δεν έφαγα πολύ ψαρακι αλλά έχω σκοπό από δω και πέρα να το τιμήσω δεόντως!!!Εγω δε το πολυαγαπαω το ψαρι....κυριως τονο και σολωμο αγαπω και τα στερηθηκα στην εγκυμοσυνη!!!!

Κατα τ άλλα, έρχονται οι κουμπράροι μας από Θεσσαλονίκη για σκ και σπάω το κεφάλι μου να σκεφτώ κανένα φαγητούλι καθώς ο ένας εκ των δύο είναι πρώην vegan και νυν vegetarian... προς το παρόν οι γίγαντες είναι σιγουροι....

Μισο να φωναξω τον ειδικο στις ιδεες....eviriiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες!!!!

ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλα!!

μόλις τελείωσα με τις εξετάσεις, και μπήκα να σας πω ένα γεια!!

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα, ήθελα να σας πω ευχαριστώ για τη συνταγή για το ραβανί, θα τη δοκιμάσω!

Σήμερα δεν έχω ιδέα τι θα κάνω γιατί μόλις τελειώσαμε τη φασίνα με το αγόρι μου και ήδη πεινάω!! θα πάω να πάρω κανένα αβγο μου φαίνεται και κανενα μπρόκολο (για το μωρό) για σαλατούλα.

Εν τω μεταξύ σε όλη την εγκυμοσύνη έχω λιώσει στα πατζάρια και στα μπρόκολα....

Διάβασα ότι κάνουν καλό!!!!

Δυστυχώς δεν έφαγα πολύ ψαρακι αλλά έχω σκοπό από δω και πέρα να το τιμήσω δεόντως!!!

Κατα τ άλλα, έρχονται οι κουμπράροι μας από Θεσσαλονίκη για σκ και σπάω το κεφάλι μου να σκεφτώ κανένα φαγητούλι καθώς ο ένας εκ των δύο είναι πρώην vegan και νυν vegetarian... προς το παρόν οι γίγαντες είναι σιγουροι....

Αντεεε jelly και ειχαμε καμποσο να σε διαβασουμε. Α οι δικοι μου vegs τρελαινονται για σαλάτες οπότε μην παραλειψεις!!μμμ ισως ενα cheseburger με λαχανικα θα ειχε πλακα αλλα δεν ειναι πολυ σοβαρο...ισως μια εντυπωσιακη μακαροναδα που θα σου δωσει πολλες ευκαιριες με την σαλτσα να παιξεις η εναν μουσακια με μανιταρια,πατατες,κρεμυδι,σκορδο,και ντοματα!!!

Τι κανετε κοριτσάρες;

ricola πιτουλαααααα θα ειναι τελεια :P:p:p και με μπολικο τυρακι μεσα μμμμμμμμμμμμμμ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ εχω εξαρτηση απο τα ποστ σου και θα σε χασω μεχρι την Δευτερα:mad:

Εμεις κορίτσια λεγαμε για μακαρονια ακομα στο ψυγειο ο κιμας. Ενεκα καιρου καναμε κριθαρακι αυγοκομμενο που ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ μου (απο μικρος το ΚΑΘΑΡΙΖΩ αυτο το φαι) και τα χτεσινα γλυκακια. Επισης να μην παει χαμενη η σταπλη εκανα μερικα μπανανα μαφινς και εβαλα πανω καραμελα της ricola και σταπλη και σαντιγυ και ηταν................................................................κολασηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

ααα βρηκα σημερα την προσκληση του γαμου μου που φτιαξαμε οι δυο μας στο χερι ριξτε μια ματια και πειτε μου εντυπωσεις (ηταν γαμος και βάπτιση)

http://dyonikoskriss.blogspot.gr/2014/03/blog-post_1.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικο!!!

ricola πιτουλαααααα θα ειναι τελεια :P:p:p και με μπολικο τυρακι μεσα μμμμμμμμμμμμμμ

Ετσι λεω και εγω...αλλα εχω και τοσο καιρο να φαω σπανακορυζο...λεμονατο βεαβιως βεβαιως!!!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ εχω εξαρτηση απο τα ποστ σου και θα σε χασω μεχρι την Δευτερα:mad:

Εμεις κορίτσια λεγαμε για μακαρονια ακομα στο ψυγειο ο κιμας. Ενεκα καιρου καναμε κριθαρακι αυγοκομμενο που ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ μου (απο μικρος το ΚΑΘΑΡΙΖΩ αυτο το φαι)

Κριθαρακι αυγοκομενο????Για πες λιγο πιο αναλυτικα...δεν το εχω ξανακουσει και μου ακουστηκε ενδιαφερον!!!!

και τα χτεσινα γλυκακια. Επισης να μην παει χαμενη η σταπλη εκανα μερικα μπανανα μαφινς και εβαλα πανω καραμελα της ricola και σταπλη και σαντιγυ και ηταν................................................................κολασηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Βγηκε καλη η καραμελα???Για πες?βρηκαμε επιτελους συνταγη που δε θελει 10 χρονια βρασιμο????

ααα βρηκα σημερα την προσκληση του γαμου μου που φτιαξαμε οι δυο μας στο χερι ριξτε μια ματια και πειτε μου εντυπωσεις (ηταν γαμος και βάπτιση)

http://dyonikoskriss.blogspot.gr/2014/03/blog-post_1.html[/quote

Πολυ γλυκο το προσκλητηριο και προτοτυπο!!...μμμμμ...μου εδωσες ιδεα(πιανει το χερι του πατερουλη μου)....μιας και εμεις θα κανουμε τη κλασσικη γαμοβαφτιση!!!!(του χρονου βεβαιΑ)

Link to comment
Share on other sites

ricola μου ενα θα σου πω αν εισαι του ξινου οπως εγω και της σουπας οπως παλι εγω ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ. Φαγακι πολυ απλο και ΕΞΤΡΑ γρήγορο και χορταστικο. Απλα θα παρεις κριθαρακι και θα το βρασεις μετα οταν ειναι ετοιμο σε κανα 10 λεπτο (δεν ξερω τωρα ποσο θελει) θα παρεις αναλογα με το ποση σουπα εχεις τα αυγα πχ εγω σημερα πηρα ενα αυγο γιατι ειχα μικρη ποσοτητα. Χτυπας το αυγο,καλα με το....πραγμα που χτυπαμε με το χερι οχι το μιξερ, και οσο χτυπας βαζεις τον συζυγο να σου ριχνει μεσα κουταλιες απο την σουπα και εσυ δερνεις ακομα, μετα σου ριχνει και χυμο απο 1 λεμονακι μεσα και εσυ εκει δερνεις ακομα, και μετα ολο αυτο το ριχνεις στην σουπα και την αφηνεις λιγο (κανα λεπτο) να κατσει. Την πιανεις την κατσαρολα και την κουνας λιγο να παει παντου και μετα αφηνεις κανα λεπτο και σερβιρεις. Με μπολικο λεμονι και λιγο φετα το τρωω εγω και τρελαινομαι!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ricola μου ενα θα σου πω αν εισαι του ξινου οπως εγω και της σουπας οπως παλι εγω ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ. Φαγακι πολυ απλο και ΕΞΤΡΑ γρήγορο και χορταστικο. Απλα θα παρεις κριθαρακι και θα το βρασεις μετα οταν ειναι ετοιμο σε κανα 10 λεπτο (δεν ξερω τωρα ποσο θελει) θα παρεις αναλογα με το ποση σουπα εχεις τα αυγα πχ εγω σημερα πηρα ενα αυγο γιατι ειχα μικρη ποσοτητα. Χτυπας το αυγο,καλα με το....πραγμα που χτυπαμε με το χερι οχι το μιξερ, και οσο χτυπας βαζεις τον συζυγο να σου ριχνει μεσα κουταλιες απο την σουπα και εσυ δερνεις ακομα, μετα σου ριχνει και χυμο απο 1 λεμονακι μεσα και εσυ εκει δερνεις ακομα, και μετα ολο αυτο το ριχνεις στην σουπα και την αφηνεις λιγο (κανα λεπτο) να κατσει. Την πιανεις την κατσαρολα και την κουνας λιγο να παει παντου και μετα αφηνεις κανα λεπτο και σερβιρεις. Με μπολικο λεμονι και λιγο φετα το τρωω εγω και τρελαινομαι!!!:P:p:p

Αγαπω και το ξινο και τη σουπα!!!!

Τελειο μου ακουγεται!!!ΘΑ δοκιμαστει πολυ συντομα!!!Μιαμ ...μιαμ....

Γρηγορο και γευστικο!!!Αυτες ειναι συνταγες!!!!

Να σαι καλα βρε Νικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαγειροπαρεάκι και καλό μήνα.

Σήμερα φάγαμε τηγανητές πατάτες, αυγά και λουκάνικα. Εγώ μόνο πατάτες και σαλάτα.

Εγω ποτε δεν ακολουθω στα μπιφτεκια μια συνταγη...κανω παντα του κεφαλιου μου....και το χτυπαω μετα!!!!

Κι εγώ κάνω αρκετά πειράματα με τα υλικά στο φαγητό. Στα μπιφτέκια έχω βάλει και κρασί μέσα στη ζύμη τους, και γάλα. Το κρασί τους δίνει γεύση και το γάλα τα μαλακώνει. Άλλες φορές έβαζα μόνο το ένα από τα δύο. Τότε χρειάζονται περισσότερη τριμμένη φρυγανιά για να πήξουν τα υλικά. Ο Έβιρος όμως προτιμάει την πιο αυθεντική γεύση του μπιφτεκιού που έχει περισσότερο κρέας από μυρωδικά και άλλα υλικά.

Μόλις επεστρεψα απο Χαλκιδα οπου μια κυρια την πλησιασα να την ρωτησω για εναν δρομο λεγοντας κατι σαν "συγνωμη μηπως ξερετε την Αρεθουσης..." και αυτη "αααααααααααααααα τι θες;;;;" και αρχισε να τρεχει φωναζοντας :confused:.....μαλλον ειναι τα μουσια η κατι, ειμαι και μεγαλωσομος...αλλα αυτο ηταν παραξενο. Αφου τρομαξα και εγω και ειχα και το παιδι μαζι μου. τι να πεις

χαχαχαχαχαχα τι αστεία σκηνή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μου θυμίζεις τον καλοκάγαθο γίγαντα των παραμυθιών. Μάλλον οι άνθρωποι έχουν φοβηθεί επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια τους.

Τώρα που το λες, την πρώτη χρονιά που ήρθαμε εδώ στο σούπερ μάρκετ δυσκολευόμουν αρκετά να βρω κάποια προϊόντα. Δεν ήξερα και τόσες λέξεις γερμανικές και επειδή τη συγκεκριμένη μέρα έψαχνα να βρω ποιο αλεύρι να πάρω καθώς εδώ τα γράφουν με αριθμητικούς τύπους (π.χ. type 405 είναι το αλεύρι για όλες τις χρήσεις το πιο απλό) κι εγώ την προηγούμενη φορά είχα πάρει ένα που μου βγήκε πιτουρένιο, ρωτάω μια κυρία 50άρα: "μήπως μιλάτε αγγλικά;" Αυτή λοιπόν, γούρλωσε τα μάτια έκανε με κούνημα του κεφαλιού όχι κι έφυγε τρομοκρατημένη.

Δεν έμοιαζε όμως με Γερμανίδα, ευτυχώς ήρθε μια άλλη κυρία που με άκουσε και μου έδειξε αυτό που έπρεπε να πάρω.

Τι να πω...........

Ηταν σιγουρα πιο μαλακα απο καθε αλλη φορα αλλα παλι κατι δεν μου αρεσε. Νιωθω αχρηστη με τα μπιφτεκια, δεν θελω να τα ξανακανω:-(. Λετε να φταιει ο κιμας? Κατι μου ελειπε στη γευση, τουβλα παντως δεν ηταν

Μου έχει τύχει πάμπολλες φορές να βρωμάνε τα μπιφτέκια εξαιτίας του κιμά. Φταίνε οι τροφές που ταΐζουν το ζώο ή οι ορμόνες που του βάζουν εν ζωή. Εννοείται ότι αυτό μου συμβαίνει χωρίς να αλλάζω τα υλικά.

Εβιράκι θα νηστέψεις όλη την σαροκοστή?

Ναι Αγγελική μου, ήδη την προηγούμενη Κυριακή ήταν η τελευταία που έφαγα κρέας. Αυτή η βδομάδα θα τελειώσει με γαλακτοκομικά και ψάρι και από Καθαρά Δευτέρα πλήρης νηστεία μέχρι το Πάσχα.

Και πρεπει να δεις την πεθερα μου να τρωει ομο σχεδον το κρεας (ετσι λεει το τρωνε στην πατριδα της την Γαλλία το μοσχαρι γιατι εχει περισσοτερες πρωτεινες).

Σενιάν το κρέας εεεεε!!!!!!

Το νου σου στην πεθερά, τώρα που έμαθε στο ωμό κρέας μη σε δαγκώσει σε περίπτωση που μαλώσεις την κόρη της μπροστά της.

Eviri για τα μπιφτέκια βάζω τα υλικά αυτά που έγραψες, προσέτω λίγο ξύδι στο τέλος του ζυμώματος γιατί εξισορροπεί την ντομάτα και βάζω μετά το μίγμα στο ψυγείο μέχρι να προθερμανθεί ο φούρνος, όπου τα ψήνω στη μεσαία σχάρα.

Θα πρότεινα ή να κατεβάσεις μία σκάλα πιο χαμηλά το ταψί ή να χαμηλώσεις κι άλλο τη θερμοκρασία και να βάλεις στα μπιφτέκια λαδόκολλα να μην ξεραθούν. Θα την βγάλεις λίγη ώρα πριν τα σβήσεις να πάρουν καλό χρώμα.

Για τη Δευτέρα θα είμαστε οικογενειακά και θα ετοιμάσω ταραμοσαλάτα, γίγαντες στο φούρβο, καλαμαράκια κοκκινιστά με πορτοκάλι, πατάτες τηγανιτές και χταποδάκι στη λαδόκολλα.

Πολύ ωραίο μενού.

Μαζεψα κρεββατια,εστρωσα ριχταρια σε καναπεδες, περασα το τραπεζακι σαλονιου με πανακι, ενα περασμα το μπανιο λεκανη νιπτηρα με πανακι κ απορυπαντικο, παναρισα σνιτσελ για το μεγαλο, εφαλα μακαρονια να γινονται , ετοιμασα σαλτσα,εβαλα μπροκολο να βραζει κ καθαρισα την κουζινα....

Αυτό είναι ταχύτητα φωτός όχι Βέγγος.

Εμεις αυριο θα παμε Ευβοια η πρωι πρωι η το απογευμα αν δουλευει ο αντρας μου.

Εύχομαι να περάσετε καλά.

Δε θα επιστρεψω τη Δευτερα αλλα την Τεταρτη γιατι θα κανει η μαμα μου την επεμβασουλα που εκκρεμουσε την Τριτη και θα κατσω και γω για παν ενδεχομενο.

Καλή επιτυχία και γρήγορη ανάρρωση να έχει η μαμά σου Φωτεινή μου.

Τωρα αραξα λιγο και θα πινα ανετα ενα ποτηρακι κυταριτιδα

χαχαχαχαχα

Χ

που λετε εχω οργανωθει για το παρτυ ,πιστευω ειμαι σε καλο δρομο.

Είμαι σίγουρη γι' αυτό.

Τι λετε κ εσεις τι να αλλαξω,προσθεσω?

Εγώ βλέπω ότι έχεις φτιάξει ένα τέλειο μπουφέ στο πρόγραμμά σου δε θα σε συμβούλευα ούτε να αλλάξεις, ούτε να προσθέσεις κάτι.

Για σαλατικο γι απειτε καμια ιδεα κατα προτιμηση χωρις μαγιονεζες

Λάχανο-καρότο σε φωλίτσες. Δηλαδή, σε πατιέλα μακρόστενη ή οβάλ βάζεις ψιλοκομμένο σε μακριές λωρίδες το λάχανο και το καρότο και στριφογυρίζεις σε κύκλο το λάχανο κι από πάνω του προσθέτεις το καρότο να μοιάζει με φωλιά. Εγώ σ' αυτή τη σαλάτα είχα βάλει και λίγο τριμμένο ξινόμηλο μαζί με το λάχανο. Αν θες δοκίμασε ένα μικρό πιατάκι και αν σου αρέσει το προσθέτεις. Σαν τσαχπινιά θα ήταν ωραίο σε κάθε φωλίτσα να βάλεις ένα ή περισσότερα καρύδια.

Άλλη σαλάτα εποχής είναι μαρούλι-ρόκα-αγγουράκι σε κύβους-ραπανάκια και μυρωδικά άνηθο κι ό,τι άλλο σ' αρέσει.

Μακαρονοσαλάτα με υλικά που μπορείς να διαλέξεις αυτά που σου αρέσουν (καλαμπόκι, αρακά, τόνο, ζαμπόν, τυρί κίτρινο, φέτα, ντομάτα ή ντοματάκια μίνι, μαϊντανό, αυγό βραστό, κρεμμύδι, φασόλια μεξικάνικα κονσέρβας)

και εσύ από Κρήτη είδα:tongue:... και εγώ η μισή είμαι από Ηράκλειο!...

Κι εγώ από Χανιά όπως η Στρουμφίτα.

Τελικά, εχθές, έκανα πάλι τυρόπιτες και δε μου άνοιξε ΚΑΜΙΑ.

Τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν τα καταφέρω θα ξαναμπώ μέχρι την Δευτέρα αλλιώς τα ξαναλέμε την Τρίτη το πρωί!

Καλό τριήμερο Αγγελική.

μόλις τελείωσα με τις εξετάσεις, και μπήκα να σας πω ένα γεια!!

Καλή επιτυχία να έχεις.

Κατα τ άλλα, έρχονται οι κουμπράροι μας από Θεσσαλονίκη για σκ και σπάω το κεφάλι μου να σκεφτώ κανένα φαγητούλι καθώς ο ένας εκ των δύο είναι πρώην vegan και νυν vegetarian... προς το παρόν οι γίγαντες είναι σιγουροι....

Για γίγαντες θα πρότεινα να είναι με σπανάκι ή άλλα χόρτα στο ταψί.

Πίτσα μόνο με λαχανικά κι αν δεν τρώνε το τυρί δεν πειράζει η πίτσα θα γίνει όπως μια νηστίσιμη με υλικά που μπορείς να τα βάλεις όλα ή να επιλέξεις (πιπεριά, φέτες ντομάτας, σάλτσα, μανιτάρια, ελιές, κρεμμύδι ροδέλες, ρίγανη). Αν τρώνε τυρί βάλε εκτός από το κίτρινο που λιώνει, μοτσαρέλα και φέτα.

Μανιτάρια στο φούρνο, μανιτάρια στο τηγάνι με σκόρδο-μαϊντανό και κρασί, μανιτάρια στιφάδο.

Κρέπες με σπανάκι, κοχυλάκια με σπανάκι, κανελόνια γεμιστά με σπανάκι και τυρί, σπανακόπιτα.

Τυρόπιτα

Καρμπονάρα ζυμαρικών

Πατάτες σουφλέ

Κεφτεδάκια που έλεγα και για τη Σαρακοστή: κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, ρεβυθοκεφτέδες, κεφτέδες με μείγμα σόγιας και λαχανικών.

Μουσακά ή παστίτσιο με κιμά σόγιας

Μισο να φωναξω τον ειδικο στις ιδεες....eviriiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!

Έφτασεεεεεεεεεεεεεεεεε

ααα βρηκα σημερα την προσκληση του γαμου μου που φτιαξαμε οι δυο μας στο χερι ριξτε μια ματια και πειτε μου εντυπωσεις (ηταν γαμος και βάπτιση)

Τέλειο και πολύ πρωτότυπο προσκλητήριο, 'γεια στα χέρια σου βρε Νίκο. Είσαι πολύ μεγάλος καλλιτέχνης.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα ΕΒΙΡΙ αυτο με την πεθερα και το δαγκωμα ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p Θα με φαει λάχανο η Γαλλίδα αυτό στο εγγυάμαι! Ωμο θα με φαει να χω περισσότερες πρωτεινες :P:p:p:p:p:p:p Η γυναικα κοιμιζει τον μικρο οταν ρθει θα της το πω να γελασουμε αληθεια για αλλη μια φορα θα το πω...ΕΙΣΑΙ ΑΤΟΜΟ ΤΡΟΜΕΡΟ!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα ΕΒΙΡΙ αυτο με την πεθερα και το δαγκωμα ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p Θα με φαει λάχανο η Γαλλίδα αυτό στο εγγυάμαι! Ωμο θα με φαει να χω περισσότερες πρωτεινες :P:p:p:p:p:p:p Η γυναικα κοιμιζει τον μικρο οταν ρθει θα της το πω να γελασουμε αληθεια για αλλη μια φορα θα το πω...ΕΙΣΑΙ ΑΤΟΜΟ ΤΡΟΜΕΡΟ!!

Και τη διαθεση σου φτιαχνει...και καλες συμβουλες δινει...και τρομερες μαγεοροιδεες και οχι μονο εχει!!!!Νομιζω πως ολοι αγαπαμε Eviraki!!!!

Link to comment
Share on other sites

εν το μεταξυ ricola με σωσες με την καραμελα σου. Επιτελους ναι μια καραμελα που δεν σου τρωει την ψυχη να την κανεις! Πω πω τωρα κοριτσια πεινασα και δεν ξερω τι να χτυπησω...εχουν μεινει κατι αποφαγια των παιδιών και λυπάμαι να τα πεταξω οποτε απλα θα περασει ο μπαμπας μια να τα καθαρίσει χιχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...