Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

ioanna81 σίγουρα κάτι παίζει με την ποιότητα του κρυστάλλου...ευτυχώς εμένα δεν είναι στο καλό μου σερβίτσιο, αλλά στο καθημερινό... πάντως τα πιο χοντρά σε κρύσταλλο, δεν έχουν πάθει τίποτα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπερα κι απο μενα! Σημερα εδω ειχαμε μια πολύ ωραια μερα με ηλιο!

Το κατευχαριστηθηκα!

Να μαι και παλι!!!!!!

Με καλα νεακια!!!Οικτερος επεσε στο 12,4 και δε θα ξανακανουμε μετρηση!!!Σταματαμε και τα ταισματα ανα 2ωρα....ουφ!!!!!!!!

Καλο ξημερωμα κοριτσια και αγορι!!!

Μπραβο κοριτσακι! Παντα τετοια!

Γεια σας παιδιά.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν αποφάγια από τις προηγούμενες μέρες. Χτες φτιάξαμε μακαρόνια με κιμά.

Πες, πες το ραβανί, τελικά το έφτιαξα κι εγώ σήμερα. Μου έγινε όμως λίγο νερουλό. Στην αρχή έβαλα το σιρόπι όπως το έχει η συνταγή γιατί το σιμιγδάλι που είχα στο σπίτι ήταν ψιλό και δεν ήξερα αν θα το απορροφήσει όλο. Μετά του πρόσθεσα όπως σας έλεγα δύο φλιτζάνια ακόμα νερό και ένα ζάχαρη, αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι ήθελε κι άλλη ζάχαρη στην προσθήκη.

Άρα καλύτερα είναι να βάλει κανείς από την αρχή 4φλ ζάχαρη και 5 νερό.

Νοστιμο παντως ηταν σιγουρα. Μη φοβασαι δε θα μεινει ψιχουλο!

Καλημερα κοριτσια κ αγορι! Τελευταια δεν μπαινω πολυ κι εχω χασει επεισοδια, θα επανελθω ομως οταν φυγει η φιλη μου!θελω να σας ρωτησω το γαλα σε σκονη ποση ωρα το κρατουσατε στο μπιμπερο μηπως το ξαναπιει αργοτερα? Γιατι το νουλακ το εδινα κ μετα απο 2 ωρες,ειδικα την νυχτα, αλλα τωρα το γυρισαμε σε σκονη μηπως δεν τους πιανοταν το νουλακ κ γι αυτο δεν εβαζαν κιλα! Ειπαμε να δοκιμασουμε κι αυτο! Εμεις για σημερα μαλλον φασολαδα βλεπω να κανουμε, εχθες ειχαμε γεμιστα κ προχθες φακη! Ολα ωραια αλλα σαν το κρεας δεν ειναι:-) :-) :-) μπριζολες,πανσετες,λουκανικα,σνιτσελ,μπιφτεκια,σουτζουκακια κτλ κτλ:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Βαγια μου μην ανησυχεις εμεις εδω ειμαστε! ΑΠολαυσε τη φιλη σου αυτες τις μερες. Κι εγω μεχρι μιση ωρα το κραταω. Μου φαινεται οτι και στο κουτι γραφει μεχρι μια ωρα. Εγω ετσι κι αλλιως φτιαχνω σε δοσεις γιατι ο μικρος ετσι κι αλλιως πινει σε δοσεις. Εμενα μου αρεσουν ολα με μετρο. Δεν ξετρελλαινομαι για κρεας παντως (εκτος αν το ψηνει αλλος χιχιχι)

Καλημέρα μαγειροπαρέα!

Είμαι σπίτι σήμερα μιά και πήγα μέχρι το σχολείο της κόρης μου για να δω τους καθηγητές της. Τα νέα μας είναι γενικά καλά. Στο μόνο μάθημα που έχουμε ένα θεματάκι είναι τα μαθηματικά γιατί μέχρι τώρα είχαν έναν μαθηματικό ο οποίος τους είχε πολύ χαλαρούς. Αποτέλεσμα, τώρα που άλλαξαν μαθηματικό, αυτή να διαπιστώσει μεγάλα κενά σε ότι ξέρουν τα παιδιά και τα ξεκινάει από την αρχή! Τους έβαλε κι ένα τεστ και τα αποτελέσματα ήταν άστα να πάνε! Αλλά πιστεύει πως με μία καλή προσπάθεια από μέρους των παιδιών θα μπορέσει να καλύψει τα κενά τους σε μεγάλο βαθμό! Η κόρη μου πρώτη φορά στην ζωή της πήρε τόσο άσχημο βαθμό και της στοίχισε πολύ! Αλλά με ενθάρρυνση πιστεύω ότι θα τα καταφέρει.

Αυτά τα νέα μας! Πάω να διαβάσω τα δικά σας ...

Αφου το κταλαβε η νεα μαθηματικος υπαρχει ελπιδα. Πιστευω πως η στενοχωρια της ειναι παροδικη. θα καταλαβει τι εχει συμβει συντομα οταν δει τη διαφορα με τη νεα μαθηματικο.

Ξέχασα να σας πω ότι σήμερα τρώμε φασολάκια.

Πάω να απλώσω ρούχα, να μαζέψω κρεβάτια και να σιδερώσω τον Όλυμπο! Τι ωράια που θα περάσω την υπόλοιπη μέρα μου!!!!!

Πως σε ζηλεψα δε λεγεται!

Καλημερα παρεακι!!!!!!!

ο μικρος ηταν ενα αγγελουδι ολο το βραδυ...ξυπναγε μονος του στις 3,5 ωρες για φαγητο και κοιμοταν αμεσως!!!!ΝΑι ΝΑΙ κοιμηθηκαμε πολυ καλα αποψε!!!

Εviri σε ευχαριστω.

Το συγκεκριμανο ψωμακι ειναι αφρατο(ακομα και σημερα) και δεν τριβεται!!!

Μπραβο για τον μπομπιρακο! Ricola εκανα και γω αυτο το ψωμακι χτες αφρατο εχει βγει αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρη οτι το εψησα σωστα. Με βολευει να το φτιαχνω τωρα που ειμαι μονη μου


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια ημεθα καλα σημερα!!! Εχουμε ψιλοδιαρροιες και ψιλοεμετους όλοι αλλα λιγα πραγματα. Ο Παναγιωτης καλα και η Αμαντα μπορω να πω με σιγουρια οτι την γλιτωσε (πραγματικα αναρωτιεμαι αν ηταν το εμβολιο γιατι εγω ειμαι λιγο κατα σε μερικα αλλα η Χριστινα υπερ σε ολα).

Σημερα θα φαμε τραχανα που φτιαχνει η γιαγια μου στο χωριο στην Μεσσηνια, μεγαλη παραδοσιακη διαδικασια, με τα αυγα της και το γαλα της 100% σπιτικο, που θελω πολυ να σας την ανεβασω καποια στιγμη θα την βρω καπου την γραφω και θα την ανεβασω! Οταν ηταν μωρα μωρα τα μικρα και ειχαμε προβληματα με το τι θα φανε παντα ο τραχανας της γιαγιας μας ελυνε τα χερια

Χαιρομαι που ειστε καλύτερα! Και ειναι πολυ καλό που τουλαχιστον η μικρη τη γλιτωσε! Θα σε συμβουλευα ομως σαν μεγαλυτερη και σαν μαμα να προσεξετε κανα δυο μερες ακομα τη διατροφη σας για να συνελθετε εντελως και μετα πεστε με τα μουτρα στα ανθυγιεινα που τοσο σου εχουν λειψει.

Για τον τραχανα της γιαγιας ειμαι σιγουρη. Αυτες οι παραδοσιακες συνταγες ειναι εγγυηση.

Εβιρακι σου πεσαν πολλα τα υγρα στο ραβανι η μπορει να μην ειχε καλοψηθει γι αυτο βγηκε λιγο νερουλο.Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως εχουν δικιο οι σεφ που λενε πως η ζαχαροπλαστικη ειναι χημεια κ η μαγειρικη εμπνευση.Στα γλυκα οι αναλογιες πρεπει να ειναι σωστες κ ολα μετρημενα. Αλλα ειμαι σιγουρη πως θα εγινε πεντανοστιμο μμμμμ

Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σου!!! μαλλον παστιτσιο θα κανω !!

Εχεις δικιο και γιαυτο μου ταιριαζει περισσοτερο η ζαχαροπλαστικη εμενα. Μου ειναι πιο ευκολο να ακολουθω οδηγιες. Αλλα βλεπεις ο αντρας μου εχει τσακωθει με τα γλυκα και εγω δεν θελω να τσακωθω με τη ζυγαρια οποτε δεν πολυφτιαχνω.

Καλησπέρα σε όλους:P

Τι κάνετε? πολλές συνταγές βλέπω και με δυσκολεύετε... πώς θα τις κάνω με ένα χέρι?:tongue:... αλλά θα το παλέψω! προς το παρόν παλεύω με την διάρροια, που μου προκάλεσε η αντιβίωση!.. ευτυχώς τελειώνει σήμερα και φαντάζομαι να συνέλθω σιγά σιγά... το χέρι μου είναι κάθε μέρα και καλύτερα:P... σήμερα έκανα μακαρόνια με τα σουτζουκάκια που έκανε χτες η μανούλα... και έκοψα σαλάτα λάχανο με ρόκα και φινόκιο.

Βρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο 3μήνο: μου θολώνουν τα λεπτά ποτήρια που βάζω στο πλυντήριο πιάτων... έχω προσθέσει αλάτι πληρότητας, καθαρίζω το φίλτρο που έχει κάτω, αλλά δεν βλέπω καμία αλλαγή... έχει καμιά σας αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα?

Ααα και κάτι άλλο: αύριο θα πάω να μαζέψω σπαράγγια, αλλά εκτός από ομελέτα και κοκκινιστά, δεν έχω υπόψιν μου άλλες συνταγές... έχετε να μου προτείνετε καμία? κάποια μου είχε πει ότι αρέσουν στον άντρα της, αλλά ποιά?

Πολυ γρηγορα αναρρωνεις! Σε ταλαιπωρει η αντιβιωση ε; Χαιρομαι που δε χανεις το κεφι σου!

Για τα σπαραγγια -τι πρωτοτυπο για μενα- δεν ξερω να σου πω καποια συνταγη.

Οσον αφορα τα ποτηρια γενικα το πλυντηριο ειναι σκληρο για τα κρυσταλλα. Υπαρχει στο σουπερ μαρκετ ενα πλαστικο πραγματακι που προστατευει τα γυαλικα απο τη φθορα του πλυντηριου πιατων.

nina μπραβο, βλεπω αναρρωνεις πολυ γρηγορα. Αυτο με τα ποτηρια το επαθα κι εγω στο καλο μου το σερβιτσιο, εκανα οτι κι εσυ αλλα αποτελεσμα δεν ειδα, σκεφτηκα τελικα μηπως δεν επρεπε να τα βαλω ή δεν ηταν καλο κρυσταλλο

Εγω τα καλα ποτηρια μου δεν τα βαζω στο πλυντηριο για να μη χαλασουν. Εχω ενα ντεμι σερβιτσιο το οποιο δεν με πολυνοιαζει αν χαλασει και αυτο χρησιμοποιω σε απλες επισκεψεις που εχω. Αυτο το βαζω στο πλυντηριο.

Πως εισαι κατα τα αλλα;

Λοιπον σημερα πρωτη μερα στη δουλεια. Ωραια που εκανα κατι διαφορετικο. Η κατασταση εχει ηρεμησει, ουτε στην αλλη πλευρα αισθανονται πολλους σεισμους. Προσπαθουν να μπουν ολοι και ολα στους ρυθμους τους.

Σημερα εφτιαξα για αυριο τη συνταγη της Ricola με τις φακες και το κριθαρακι. Ωραιες φαινονται.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Νινα κ ιωαννα δεν μπορω να σας βοηθησω με το θεμα πλυντηριο πιατων!Στο πατρικο μου ειχαμε ενα παλιο μοντελο του 52 που ακουγε στο ονομα Παντελης(πατερουλης) και εδω του 80 στο ονομα Γιωργος!!!!Χεχεχεχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη μου καλησπερα!!!!

Και εμενα με βολεψε πολυ το ψωμακι αυτο.Τσακ μπαμ και σπιτικο ψωμι!!!!Θα το βρεις το ψησιμο...και εγω νομιζω πως επρεπε να το ψησω λιγο παραπανω γιατι δεν εκανε σκληρη κορα...σαν του τοστ βγηκε!

Ελπιζω να σου αρεσει το αυριανο φαγακι λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μαγειροπαρέα!

Λίγο πριν πέσω για ύπνο είπα να μπω να χαζέψω στο διαδύκτιο και δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να δω τι κάνετε!

Καλημερα παρεακι!!!!!!!

ο μικρος ηταν ενα αγγελουδι ολο το βραδυ...ξυπναγε μονος του στις 3,5 ωρες για φαγητο και κοιμοταν αμεσως!!!!ΝΑι ΝΑΙ κοιμηθηκαμε πολυ καλα αποψε!!!

Μπράβο στον μπεμπάκο που φροντίζει να μην κουράζει την μανούλα του!

Καλημερα Ιωαννα μου!!!!

Φακες....Θα ειναι το επομενο μου μαγειρεμα!Για να δουμε πως θα τα παμε και με τα οσπρια!Γενικως τα αγαπαω πολυ...αλλα δεν εχω δοκιμασει με τον θηλασμο!Παιδιατρος και συμβουλος μου παν τ απαντα με μετρο...και ισως τα οσπρια σαν συνοδευτικο!Βλεποντας και κανοντας!

Νομίζω πως καλό είναι να μην τρως πολύ συχνά γιατί ίσως ενοχλήσουν τον μικρούλη σου στο θέμα των κολικών. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος! ¨οτι σου πει ο παιδίατρος καλύτερα!

Καλημερα Αγγελικουλα!

Αυτοι οι χαλαροι-αδιαφοροι καθηγητες.....και παλι τα παιδια την πληρωνουν!!!!

Αυτό ακριβώς!

Με τετοια μανουλα διπλα της μια χαρα θα τα καταφερει το κοριτσι!!!!

Μακάρι να μπορούσα να την βοηθήσω αλλά εγώ και τα μαθηματικά, στο επίπεδο που βρίσκονται τώρα η κόρη μου, δεν έχουμε καμία σχέση!!!

Με τον μικρο κανουμε παρεα ηλιοθεραπεια...και οταν κοιμαται την ημερα το λικνο το μεταφερουμε πιο κοντα στο παραθυρο!

Πολύ καλά κάνεις!

Κουραγιο με τον Ολυμπο(ακομα γελαω)....Ποσο σιχαινομαι το σιδερο!!!!!!!Το μοναδικο πραγμα που δεν εκανα.....και τωρα με τον μικρο..φωτιες βγαζει το σιδερο!χεχεχε!

Τελικά κατάφερα και τον έκανα λοφίσκο τον Όλυμπο! Σιδέρωνα με διακοπές γιατί χρειάστηκε να διακόψω το πρωί μία φορά για να ζεστάνω φαγάκι στην κόρη μου, μετά για να πάω να πάρω τον μικρό από τον σταθμό. Εντωμεταξύ πρόσθεσα στην στοίβα και κάποια ρούχα που είχα απλώσει και στέγνωσαν.

θα τα καταφερει, ξερει τωρα οδασκαλος τα κενα που εχουν τα παιδια και μολις τα καλυψουν θ ανεβουν παλι οι βαθμοι. Να μη στεναχωριεται, ειναι καλο να ξερει τα κενα της και καλο που θα τους βαλει σε ρυθμο ο νεος!

Θα τα βάλει σε σειρά σίγουρα! Απλά η κόρη μου έχει μεγάλο ζόρι τώρα γιατί έχει και αρκετό φόρτο από τα υπόλοιπα μαθήματα.

εμενα παλι το σιδερο δεν με τρομαξε ποτε ας ηταν κι Εβερεστ, αυτο που σιχαινομαι ειναι το μαγειρεμα. Αλλαζουμε?

Αμέ! Πες μέρες και ώρες που μπορείς να έρχεσαι να μου σιδερώνεις κι εγώ θα σου δίνω ταπεράκια με φαγητό φεύγοντας! :tongue:

ΑΓΓΕΛΙΚΗ μου μην στενοχωριεσται για τον βαθμο. Παντως την καταλαβαινω που στενοχωρηθηκε τα του σχολειου ειναι ακομα φρεσκα μεσα μου λογω σπουδων οποτε αληθεια την νιωθω.

Η πρώτη φορά της έκατσε βαριά είναι η αλήθεια γιατί πήρε βαθμό κάτω από την βάση και της ήρθε ταμπλάς!

Λοιπον κοριτσια ημεθα καλα σημερα!!! Εχουμε ψιλοδιαρροιες και ψιλοεμετους όλοι αλλα λιγα πραγματα. Ο Παναγιωτης καλα και η Αμαντα μπορω να πω με σιγουρια οτι την γλιτωσε (πραγματικα αναρωτιεμαι αν ηταν το εμβολιο γιατι εγω ειμαι λιγο κατα σε μερικα αλλα η Χριστινα υπερ σε ολα).

Υπάρχει εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα? Ή εγώ δεν κατάλαβα καλά?

Πάντως μπράβο στο κοριτσάκι σου που έχει γερά αντισώματα!

Σημερα θα φαμε τραχανα που φτιαχνει η γιαγια μου στο χωριο στην Μεσσηνια, μεγαλη παραδοσιακη διαδικασια, με τα αυγα της και το γαλα της 100% σπιτικο, που θελω πολυ να σας την ανεβασω καποια στιγμη θα την βρω καπου την γραφω και θα την ανεβασω! Οταν ηταν μωρα μωρα τα μικρα και ειχαμε προβληματα με το τι θα φανε παντα ο τραχανας της γιαγιας μας ελυνε τα χερια

Μμμμ τραχανάς! Λατρεμένο φαγάκι!

καλησπερα παιδια, τι κανετε?

Γειά σου Τζενάκι!

Αγγελικη μου μην αγχωνεσαι για τ αμαθηματικα,αφου ο καινουριος καθηγητης ειναι σαινι γρηγιρα θα καλυψει τα κενα του προηγουμενου !!! Ωραια ξεκουραση θα κανεις κ εσυ σημερα!

Α! Την καλύτερη!

ggeny ειμαι ηδη ετοιμος για νεες ΜΑΓΕΙΡΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ!!! Τωρα εχω 6 συνταγες με γλυκα μπροστα μου (το ΕΒΙΡΟΡΑΒΑΝΙ, κεικ προρτοκαλι την καραμελα της ricola και αλλες) και μεχρι το βραδυ οι 2 τουλαχιστον θα ναι ετοιμες!!!!!!!!!!!!

Νίκο συνήλθες κι έχεις άγριες διαθέσεις βλέπω! Τελικά τι έφτιαξες?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικουλα με τα μαθηματικα μπορει να μη τα πηγαινεις καλα....αλλα ψυχολογικα μια χαρα θα την στηριξεις!!!!

ααααα και για πειτε μου λαχανορυζο στην καταψυξη μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους:P

Γειά σου κορίτσι!

Τι κάνετε? πολλές συνταγές βλέπω και με δυσκολεύετε... πώς θα τις κάνω με ένα χέρι?:tongue:... αλλά θα το παλέψω! προς το παρόν παλεύω με την διάρροια, που μου προκάλεσε η αντιβίωση!.. ευτυχώς τελειώνει σήμερα και φαντάζομαι να συνέλθω σιγά σιγά...

Ωχ μωρέ σε πειραξε η αντιβίωση ε? Ελπίζω από αύριο να είσαι οκ αφού την τελειώνεις σήμερα.

το χέρι μου είναι κάθε μέρα και καλύτερα:P... σήμερα έκανα μακαρόνια με τα σουτζουκάκια που έκανε χτες η μανούλα... και έκοψα σαλάτα λάχανο με ρόκα και φινόκιο.

Με ένα χέρι???? Σούπερ!

Βρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο 3μήνο: μου θολώνουν τα λεπτά ποτήρια που βάζω στο πλυντήριο πιάτων... έχω προσθέσει αλάτι πληρότητας, καθαρίζω το φίλτρο που έχει κάτω, αλλά δεν βλέπω καμία αλλαγή... έχει καμιά σας αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα?

θα έλεγα ότι έχει να κάνει με την ποιότητα του κρύσταλλου. Εμένα τα καλά μου δεν έχουν πάθει τίποτα σε αντίθεση με κάποια άλλα πιο πρόχειρα που έχω!

και εγώ σιδέρωσα σήμερα... τι πρωτότυπο, θα μου πεις... αλλά νόμιζα ότι δεν θα τα κατάφερνα με 1 1/2 χέρι;)... άμα θέλει κανείς, όλα τα καταφέρνει όμως!

Πρόσεξε όμως μην ζορίζεις το άλλο σου χέρι και στο τέλος πάθεις καμία υπερκόπωση. Zήτα λίγη βοήθεια ακόμη...

Ααα και κάτι άλλο: αύριο θα πάω να μαζέψω σπαράγγια, αλλά εκτός από ομελέτα και κοκκινιστά, δεν έχω υπόψιν μου άλλες συνταγές... έχετε να μου προτείνετε καμία? κάποια μου είχε πει ότι αρέσουν στον άντρα της, αλλά ποιά?

Δεν έχω ιδέα Νινάκι! Δεν τα τρώω κι έτσι δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα...

nina μπραβο, βλεπω αναρρωνεις πολυ γρηγορα. Αυτο με τα ποτηρια το επαθα κι εγω στο καλο μου το σερβιτσιο, εκανα οτι κι εσυ αλλα αποτελεσμα δεν ειδα, σκεφτηκα τελικα μηπως δεν επρεπε να τα βαλω ή δεν ηταν καλο κρυσταλλο

Μάλλον κακή ποιότητα κρυστάλλου θα έλεγα.

Καλησπερα κι απο μενα! Σημερα εδω ειχαμε μια πολύ ωραια μερα με ηλιο!

Το κατευχαριστηθηκα!

Άντε μετά από τόση βροχή χρειάζεται και λίγος ήλιος να στεγνώσετε!

Αφου το κταλαβε η νεα μαθηματικος υπαρχει ελπιδα. Πιστευω πως η στενοχωρια της ειναι παροδικη. θα καταλαβει τι εχει συμβει συντομα οταν δει τη διαφορα με τη νεα μαθηματικο.

Την έχει δει και το λέει και η ίδια. Αλλά το ζόρι που τραβάει την αγχώνει και την κουράζει.

Χαιρομαι που ειστε καλύτερα! Και ειναι πολυ καλό που τουλαχιστον η μικρη τη γλιτωσε! Θα σε συμβουλευα ομως σαν μεγαλυτερη και σαν μαμα να προσεξετε κανα δυο μερες ακομα τη διατροφη σας για να συνελθετε εντελως και μετα πεστε με τα μουτρα στα ανθυγιεινα που τοσο σου εχουν λειψει.

Σωστή!

Για τον τραχανα της γιαγιας ειμαι σιγουρη. Αυτες οι παραδοσιακες συνταγες ειναι εγγυηση.

Ανεκτίμητη αξία όντως!

Εχεις δικιο και γιαυτο μου ταιριαζει περισσοτερο η ζαχαροπλαστικη εμενα. Μου ειναι πιο ευκολο να ακολουθω οδηγιες. Αλλα βλεπεις ο αντρας μου εχει τσακωθει με τα γλυκα και εγω δεν θελω να τσακωθω με τη ζυγαρια οποτε δεν πολυφτιαχνω.

Ε άμα είναι να έχουμε διπλωματικό επεισόδιο με την ζυγαριά μην φτιάχνεις!!!

Λοιπον σημερα πρωτη μερα στη δουλεια. Ωραια που εκανα κατι διαφορετικο. Η κατασταση εχει ηρεμησει, ουτε στην αλλη πλευρα αισθανονται πολλους σεισμους. Προσπαθουν να μπουν ολοι και ολα στους ρυθμους τους.

Μακάρι να ήταν όλα μέχρι εδώ!

Νινα κ ιωαννα δεν μπορω να σας βοηθησω με το θεμα πλυντηριο πιατων!Στο πατρικο μου ειχαμε ενα παλιο μοντελο του 52 που ακουγε στο ονομα Παντελης(πατερουλης) και εδω του 80 στο ονομα Γιωργος!!!!Χεχεχεχε!!!

Τις καλύτερες συσκευές έχετε!!! Κρατάνε μια ζωή!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια αποφασισα οτι θα ακουσω την συμβουλη της ΦΩΤΕΙΝΗΣ και θα κατσω ησυχα για ενα διημερο ακομα. Αρα λαπας και τραχανακος. ΑΧ αληθεια τι θα κανα χωρις εσας; ειστε η πιο γλυκια παρεα της ΓΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις δικιο και γιαυτο μου ταιριαζει περισσοτερο η ζαχαροπλαστικη εμενα. Μου ειναι πιο ευκολο να ακολουθω οδηγιες. Αλλα βλεπεις ο αντρας μου εχει τσακωθει με τα γλυκα και εγω δεν θελω να τσακωθω με τη ζυγαρια οποτε δεν πολυφτιαχνω.

Εγω τα καλα ποτηρια μου δεν τα βαζω στο πλυντηριο για να μη χαλασουν. Εχω ενα ντεμι σερβιτσιο το οποιο δεν με πολυνοιαζει αν χαλασει και αυτο χρησιμοποιω σε απλες επισκεψεις που εχω. Αυτο το βαζω στο πλυντηριο.

Πως εισαι κατα τα αλλα;

Λοιπον σημερα πρωτη μερα στη δουλεια. Ωραια που εκανα κατι διαφορετικο. Η κατασταση εχει ηρεμησει, ουτε στην αλλη πλευρα αισθανονται πολλους σεισμους. Προσπαθουν να μπουν ολοι και ολα στους ρυθμους τους.

Σημερα εφτιαξα για αυριο τη συνταγη της Ricola με τις φακες και το κριθαρακι. Ωραιες φαινονται.

εγω παλι αν ανκατευτω με τη ζαχαροπλαστικη θα εχουμε αστεια αποτελεσματα. Ευτυχως το χερι της μαμας μου πιανει και τρωμε ωραια γλυκακια.

Θεωρω οτι το πλυντηριο δεν θα επρεπε να καταστρεφει το κρυσταλλο, εχω κατι καθημερινα ποτηρια της κακιας ωρας και δεν εχουν παθει κατι.

Κατα τ αλλα ειμαστε καλα, το παιδι απο την ωρα που κοψαμε την αντιβιωση ηρεμησε και κοιμαται και καλα αλλα μας ειπε η παιδιατρος για κανα μηνα να τον προσεχω, αρα οχι κλειστοι χωροι με πολλα παιδακια. Δεν πειραζει ελπιζω καποια στιγμη να φτιαξει ο καιρος.

Για σας παλι βροχες λεει ε? Και στην Αθηνα που θα ερθεις βροχη θα εχει δυστυχως. Χαιρομαι που δεν καταλαβαινετε σειμους και θα ζειτε παλι την καθημερινοτητα σας. Αληθεια τι δουλεια κανεις?

Νινα κ ιωαννα δεν μπορω να σας βοηθησω με το θεμα πλυντηριο πιατων!Στο πατρικο μου ειχαμε ενα παλιο μοντελο του 52 που ακουγε στο ονομα Παντελης(πατερουλης) και εδω του 80 στο ονομα Γιωργος!!!!Χεχεχεχε!!!

Το καλυτερο μου φαινεται και μεγαλης αντοχης! Δεν χαλαει και τα κρυσταλλα:D:D

ioanna81 σίγουρα κάτι παίζει με την ποιότητα του κρυστάλλου...ευτυχώς εμένα δεν είναι στο καλό μου σερβίτσιο, αλλά στο καθημερινό... πάντως τα πιο χοντρά σε κρύσταλλο, δεν έχουν πάθει τίποτα;)

σιγουρα, δεν μπορω κι εγω να το δικαιολογησω αλλιως. Η αδερφη μου που βαζει τα καλα της δεν εχουν παθει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια τι κανετε?

Νινακι μου πολυ χαρηκα που σε διαβασα!! μπραβο που πας καλα κ αρχισες κιολας κ μαγειρεματα! αντε να ησυχασεις απο αυτο το βραχνα που σε ταλαιπωρουσ ετοσο καιρο κοριτσακι! Εγω ελεγα για τα σπαραγγια πως αρεσουν στον αντρα μου.Εμεις μονο ομελετα τα τρωμε που ειναι ολα τα λεφτα,αλλη συνταγη δεν ξερω!! Η συνυφαδα μου τα κανει κ βραστα σαλατα αλλα δνε εχω δοκιμασει.

Για το πλυντηριο πιατων που λετε εγω εχω κατι παμφθηνα απο τζαμπο που ειχαν σχεδιακι απ 'εξω κ τωρα εχουν μεινει χωρις σχεδιο κ με μια θολουρα.βαζζωβ τις ταμπλετες ολα σε ενα αλλα μαλλον πρπ να αρχισω να βαζω κ εξτρα αλατι.αλλα η ποιοτητα τους ειναι μειον απειρο οποτε δεν με νοιαζει.

Ρικολα μου μπραβο στο μπεμπακο σου!! τι καλο παιδακι που ειναι!!! εγω θα ελεγα να μην το βαλεις στην καταψυξη το λαχανορυζο.Αστο 2-3 μερες στην συντηρηση καλα κλειστο σε ταπερ κ φατε το γαιτι το ρυζι κ η πατατα στην καταψυξη γινονται χαλια, ειναια πο τα λιγα που δεν μπαινουν.

Νικο κ εγω ξερω πως η γαστρεντεριτιδα θελει διαιτα ,καλα θα κανετε 2-3 μερες να φατε λιγο στεγνα κ μετα δωστου να καταλαβει!! πωπω σες βλεπω φωτια θα πιασει η κουζινα μετα, οχι 6 16 συνταγες θα κανεις!!

Ιωαννα κ αυτο ειναι μεγαλο θεμα, αντε καθε μερα να εχεις το αγχος τι θα μαγειρεψεις.Εγω τα τελευταια χρονια καθε Παρασκευη κανω ενα πλανο με το τι θα μαγειρεψω μεσα στην βδομαδα ετσι το Σαββατο που παωβ σμ,κρεοπωλειο κλπ παιρνω οτι χρειαζομαι κ καθε μερα δεν ξοδευω χρονο στα πηγαινε-ελα σμ μαναβικο ψαρα κλπ. Βεβαια πολλες φορες μπορει να μεινει ενα φαγητο κ γι ατην επομενη κ ενα φαγητο να μην το φτιαξω η να το αλλαξω λιγο αλλα το γενικο πλανο ειναι αυτο.Δοκιμασε το μια βδομαδα θα δεις θα σου λυσει τα χερια.Ασε που κανεις κ οικονομια γιατι δεν πας καθε μερα για ψωνια.Γιατι αν μπεις στο σμ να παρεις πχ λιγο τυρι κ μακαρονια ολο κ κατι αλλο θα παρεις κ το 20ευρω γινεται αερας χωρις να το παρεις χαμπαρι.

Φωτεινη μου καλη αρχη στην δουλιτσα σου!! ωραιο το ψωμακι ε? μμμμμ Πολυ ωραιες θα ειναι οι φακες με το κριθαρακι θα δεις!

Εγω αυτη την βδομαδα τα εχω κανει μπαχαλο με την διαιτα ρε γμτ, πρπ να μπω σε σειρα παλι....

Αγγελικη μου ειναι λογικο που στεναχωριεται η μικρη.Ειναι τοσο καλη μαθητρια σε ολα εχει τελειους βαθμους οποτε της κακοφαινεται ο κακος βαθμος.Μιλησε της πες της πως εχουν τα πραγματα κ θα της περασει.ισα ισα νομιζω πως θα πεισμωσει ακομα περισσοτερο κ το αλλο τριμηνο θα παρει σουπερ βαθμο.

Απο φαγητο φακες εφτιαξα κ εγω για σημερα αλλα κοριτσια ενω ηταν πολυ βραστερες μου φανηκαν πολυ ανοστες.Τοσο καιρο ειχα απο ενα μπακαλικο απο το χωριο πεντανοστιμες φακες κ πολυ βραστερες κ τωρα που τελεωσαν πηρα απο σμ ,βρασανε γρηγορα αλλα καμια γευση.Τωρα το ΣΚ που θα παμε θα προμηθευτω παλι.Ελπιζω να φανε τα μικρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!:P

Τι υπέροχη μέρα κάνει σήμερα... ανυπομονώ να ανέβει λίογο η θερμοκρασία, καθώς έχει 8 βαθμούς έξω, να περιποιηθώ λίγο τον κήπο μου.

Από φαί έβαλα φασολάδα σήμερα... μαζί με φέτα και ξερό κρεμμύδι είναι ότι πρέπει:D... για το πλυντήριο τελικά αντιλαμβάνομαι ότι η ποιότητα των κρυστάλλων παίζει ρόλο... οπότε θα σουτάρω αυτά που έχουν θολώσει και θα ησυχάσω:)

ΦΩΤΕΙΝΗ763 καλή αρχή και καλή δύναμη... σε σκεφτόμουν το πρωί ότι είναι μεγάλη δοκιμασία για την οικογένεια σου να είσαστε μακρυά... και το νησί δεν είναι και από τα πιο κοντινά... εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 το σκέφτηκα και εγώ μη πάθει καμία υπερκόπωση το άλλο χέρι... γι΄αυτό αύριο θα έρθει η μανούλα να βάλει ένα χεράκι πάλι... έτσι κάνω και τέστ πώς θα είναι τα πράγματα να σου κάνουν οι άλλοι τις δουλειές... θα χρειαστεί στο μέλλον, σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

Σας αφήνω προς το παρόν... φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα κ αυτο ειναι μεγαλο θεμα, αντε καθε μερα να εχεις το αγχος τι θα μαγειρεψεις.Εγω τα τελευταια χρονια καθε Παρασκευη κανω ενα πλανο με το τι θα μαγειρεψω μεσα στην βδομαδα ετσι το Σαββατο που παωβ σμ,κρεοπωλειο κλπ παιρνω οτι χρειαζομαι κ καθε μερα δεν ξοδευω χρονο στα πηγαινε-ελα σμ μαναβικο ψαρα κλπ. Βεβαια πολλες φορες μπορει να μεινει ενα φαγητο κ γι ατην επομενη κ ενα φαγητο να μην το φτιαξω η να το αλλαξω λιγο αλλα το γενικο πλανο ειναι αυτο.Δοκιμασε το μια βδομαδα θα δεις θα σου λυσει τα χερια.Ασε που κανεις κ οικονομια γιατι δεν πας καθε μερα για ψωνια.Γιατι αν μπεις στο σμ να παρεις πχ λιγο τυρι κ μακαρονια ολο κ κατι αλλο θα παρεις κ το 20ευρω γινεται αερας χωρις να το παρεις χαμπαρι.

πιο παλια το εκανα αυτο και με εξυπηρετουσε απο χαζομαρα μου δεν το κανω και πραγματικα εχω βρει κακο μπελα. Απο αυτη τη βδομαδα θα ξεκινησω οργανωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...