Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 53 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

      Οκ άρα δε μπορείς να συγκρίνεις. Δε σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι το ίδιο. Καλούς διπλασιασμούς!

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Χρόνια Πολλά σε όσους γιόρταζαν χτες και στους δικούς σας! Με υγεία!

Λιάνα να χαίρεσαι τον αντρούλη σου! Η γλυκιά κολοκυθόπιτα δεν με ενθουσιάζει και κανέναν από την οικογένειά μας επίσης! Είμαστε πιό πολύ της αλμυρής πίτας. Ενδιαφέρουσα ακούγεται η ριζόπιτα...

Στα μαγειρικά μας τώρα.... Σάββατο μεσημέρι φάγαμε ότι είχε μείνει στο ψυγείο από προηγούμενες μέρες. Το βράδυ ήρθαν οι δικοί μου και νονοί της κόρης μου και φάγαμε όλοι μαζί καθώς το κοριτσάκι μου είχε την γιορτή της χτες. Έίχαμε πάρει διάφορα κρέατα που ψήσαμε στα κάρβουνα, έφτιαξα πατατούλες στον φούρνο, μία σαλάτα με ζυμαρικά βίδες με τόνο και μαγιονέζα, χωριάτικη σαλάτα, διάφορα τυράκια, τζατζίκι, ρώσικη και ψημένες πιτούλες. 

Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην πεθερά μου αρνάκι στον φούρνο με πατατούλες. Για σήμερα έχω φτιάξει καλαμαράκια κοκκινιστά. Για συνοδευτικό θα αποφασίσουν τα παιδιά το μεσημεράκι.

Σας αφήνω για την ώρα καθώς έπεσε δουλίτσα.....

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Kαλησπέρα κοριτσακια μου κ καλη εβδομαδα να εχουμε !

Αγγελικη μου χρονια πολλα να την χαιρεστε την κορουλα σας ! γερη κ τυχερη να ειναι κ καλη σταδιοδρομια να εχει! οσο για τα φγητα σου μου τρεχουν τα σαλια !!

Κ εσυ Λιανα μου να τον χαιρεσαι τον αντρουλη σου,να ειστε αγαπημενοι ως τα βαθια γεραματα !! Ωραιο αγαπημενο φαγητο εχει ο συζυγος !! Τον λαχταρησε κ εμενα ο γιος κ δεν το βλεπω να το γλιτωνω το ΣΚ !! Γλυκια κολοκυθοπιτα εμεις κανουμε με την κιτρινη κολοκυθα που βαζουμε μεσα κανελα,λιγη ζαχαρη κ προεραιτικα σταφιδες !Πολυ ωραια ειναι ! βασικα εμενα ολες οι πιτες μου αρεσουν !

Αγγελικη την επομενη φορα που θα κανεις κολοκυθοπιτα δοκιμασε αντι φρυγανια να βαλεις τραχανα.Μου το λεγαν κ δεν το πιστευα ,δεν μπορεις να φανταστεις τι γλυκα της δινει.Εγω βαζω τον "ξινο" τον ηπειρωτικο τελοσπαντων κ ειναι φανταστικη ! παλι καλα που μου την θυμισες να φτιαξω για τον γιο μου που τρελαινεται ! Ο μικρος παλι δεν δοκιμαζει τιποτα ... Προχτερς τον κυνηγουσε ο μεγαλος να δοκιμασει αγγουρι κ κερασια κ ετρεχε μακρυα γιατι του μυριζανε !!

Φωτεινουλα μου πολυ χαιρομαι για την προοδο της κορης σου στο θεμα φαγητο! Ενα μπουτι ολοκληρο,τρομερη επιτυχια ! Μην σταματας τωρα που αρχισε !! μπραβο σου !! Αν ερθει συντομα ξανα ο συζυγος με αυτοκινητο εκει στο δρομο τις πουλανε τις φραουλες με τα τελαρα σε παρα πολυ καλη τιμη. Ειχαμε παρει κ εμεις προρεπσυ που ανεβηκαμε οταν εφυγε η γιαγια .

Ναι κοριτσια εχετε δικιο πως τωρα ειναι η εποχη για πραγματικες φραουλες.Το Σαβατο η μαρμελαδα βγηκε απιστευτημκατακοκκινη κ μυρωδατη ! Χαλαλι ο κοπος κ η προσμονη. Βγηκαν 4 μεγαλα βαζα.Αλλο ενα ντου το ΣΚ να φτιαξω αλλη τοση κ τερμα για φετος.Σημερα θα κανει κ η μαμα μου με μουρα ,ελπιζω να αρεσει στον εκλεκτο. 

Νινακι τα σαραγλακια σου ηταν τοοοοσο λαχταριστα στις φωτο μμμμμμμμμμμμμ !!!! Τα εχεις ξαναδοκιμασει ετσι τα αμπελοφυλλα;κρατανε; πολυ πρωτοτυπο μου φαινεται !!

Το Σαββατο εμεις φαγαμε μοσχαρακι κοκκινιστο εμ τηγανιτες πατατες ,αγγουροντοματα κ ψητα λαχανικα σαλατα κ για τον μικρο εκανα μακαρονακια κοφτα με σαλτσα.Το βραδυ εκανα τηγανοψωμα με φετουλα.

Χτες γαυρακο τηγανιτο με κολοκυθακια τηγανιτα,αγγουροντοματα κ ψητα λαχανικα παλι κ για τον μικρο εκανα σπανακορυζο! Το απογευμα εψησα ζαμπονοτυροπιτακια για σημερα για κολατσιο κ τσιμπησε λιγο κ το παιδι κ το βραδυ φαγαμε σε γιορτη. Για σημερα ειχα κρατησει απο το Σαββατο μοσχαρακι κ το εκανα γιουβετσι με κριθαρακι.

Για αυριο λεω να κανω αρακα που εχω καιρο να φτιαξω.

 

Link to comment
Share on other sites

Τζένη αυτό που του μικρού σου του μύριζαν τα κεράσια με ξεπερνάει!!! Εντάξει πες ότι το αγγουράκι έχει μία μυρωδιά, ευχάριστη βέβαια, αλλά τα κεράσια???? χαχαχαχχα


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

Καλή εβδομάδα! Πώς περάσατε το ΣΚ; 

Εμείς χτες είχαμε πάει σε ένα Κώστα, το μεσημέρι και φάγαμε ψητά κρέατα και διάφορα άλλα, το Σάββατο φάγαμε ψάρια ψητά στην πεθερά, λόγω γενεθλίων της και σήμερα αρακά με πατάτες.Τα δε σαραγλάκια έσκισαν! Η πεθερά μου δεν πίστευε ότι δεν τα αγόρασα!

Τζένη κρατάνε τα αμπελόφυλλα έτσι μία χαρά. Εξάλλου στο σούπερ τα έχουν στα βάζα. Βέβαια όταν ανοίγω το βάζο, για να χρησιμοποιήσω ένα ρολάκι, μετά το βάζω ψυγείο. Πόσο σε ζηλεύω που βρήκες ωραίες φράουλες... πιστεύω μέχρι να τελειώσουν, να τα καταφέρω και εγώ... η μαρμελάδα φράουλα είναι από τις μοναδικές που τρώμε και οι δυο μας. 

Αγγελική να χαίρεσαι την κορούλα σου! Ωραία φαγάκια είχες!

Σήμερα έχω ημικρανία και γενικά τις τελευταίες μέρες έχω συνέχεια πονοκέφαλο... μπορεί να φταίει η υγρασία.. δεν ξέρω. Είναι τόσο ενοχλητικό όλη την ώρα.

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Λιανα να χαιρεσαι τον αντρουλη σου! Να ειστε παντα καλά κι ευτυχισμένοι!

Αγγελική να χαιρεσαι κι εσυ την κορουλα σου! Να ειναι παντα γερη και να έχει καλή προοδο!

Χρόνια Πολλά και στους υπόλοιπους εορτάζοντες που μπορεί να έχετε οι υπόλοιποι.

Νινα να χαιρεσαι κι εσυ την πεθερουλα σου! Τα σαραγλάκια τα ειδα πρεπει να ηταν φοβερα. Περαστικά με τον πονοκέφαλο. Φετος εχω κι εγω πονοκεφαλους που κανονικά το πολύ να ειχα μια φορα το χρονο.

Τζενη κάτι μου θυμιζει ο μικρος σου. Τι οσφρηση ειναι κι αυτη που διαθετουν ωρες ωρες. 

Το Σαββατο φαγαμε διαφορα περισσευματα και την Κυριακή ψήσαμε κατσικάκι στη σουβλα λόγω της γιορτης του συζύγου. Παρολίγο να μας τα χαλάσει μια μπορα που ευτυχως περασε και δεν ξαναήρθε. Ειχαμε και διαφορες σαλάτες, τζατζικι κλπ και για γλυκό είχα φτιάξει ένα γιαουρτογλυκο με ανανά που το εξαφάνισαν! Στο τελος πηραν τη γαβαθα και την έγλειφαν! Το κακό ήταν οτι ξημερώματα Κυριακής ο μικρός ανέβασε πυρετο και παραπονιοταν για πονοκοιλο. Ευτυχως κοντευει 24ωρο τωρα απυρετος και χτες ηταν καλύτερα. Του κάνω βεβαια και διαιτα προληπτικά. Χτες το πρωι παραπονεθηκε κι η μικρη για την κοιλια της και την κρατησα κιαυτην σπιτι αλλά μαλλον ηταν απο την κουραση γιατι μετα τον υπνο συνηλθε. Οπως καταλαβαινετε χτες δεν ηρθα στη δουλεια γιατι κι η γιαγια ακομα δεν εχει συνέλθει οπότε δεν γινοταν να τους αφησω ολους στο σπιτι. Για σημερα έχουμε κανονισει ψαρακι (παγκάσιους, γλωσσα ή περκα ανάλογα τι θα βρουμε) στο φουρνο.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ευχαριστώ όλες σας για τις ευχές. Κι εσείς να χαίρεστε τα παιδάκια σας και τις οικογένειές σας! 

Η υγρασία που έχει σήμερα είναι το κάτι άλλο!. Χθες το βράδυ είχα την αίσθηση ότι δεν μπορούσα να πάρω βαθιές ανάσες. Δεν βοηθάει και η αλλεργία μου....

Για σήμερα δεν έχω μαγειρέψει καθώς μείνανε αρκετά κρέατα από το Σάββατο. Θα συμπληρώσουμε με σαλατούλα και καμία πατάτα τηγανιτή και θα περάσει η μέρα.

Φωτεινή να χαίρεσαι τον αντρούλη σου! Ευτυχώς που ο καιρός σας έκανε το χατίρι και δεν χάλασε την γιορτούλα σας. Περαστικά και στα ζουζούνια σου. Αυτός ο καιρός είναι ότι πρέπει για να την αρπάξεις!

Νινάκι οι πονοκέφαλοί σου είναι πολύ πιθανό να οφείλονται στον καιρό. Κι εγώ ζαβλακωμένη είμαι 2 μέρες τώρα... Πάντως αν επιμείνουν ρώτα και κανένα γιατρό.

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!

Να κερασω ντεπονακι; αφου ολες πονοκεφαλο εχουμε ειναι το πιο καταλληλο. Κ εγω κοριτσια απο την πεμπτη ειμαι με πονοκεφαλο, τι να πω ισως απο την υγρασια.

Φωτεινη χρονια πολλα για τον συζυγο,να τον χαιρεσαι !!! Περαστικα κ στο μικρουλη !! 

Αγγελικη, ουτε λογος για τζατζικι !!! 

Σημερα τρωμε αρακα με πααττες κ καροτα . Για αυριο θα κανω μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο.Τα εχω ετοιμα ζυμωμενα στην καταψυξη απο το Σαββατο οποτε τσακ μπαμ φαγητο σημερα.

Τωρα αυριο δεν ξερω τι θα φτιαξω.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια..Ευχαριστώ για τις ευχες ωραια περασαμε ..σημερα φαγαμε κοτοπουλο με πατατες τηγανιτες κ χτες οτι εμεινε μουσακας μεζεδακια απο την Κυριακή

Ο καιρος εδω μας εχει τρελανει το πρωι τελεια ηλιο ζεστη απο το μεσημέρι κ μετα χαλάει

Αγγελική να χαιρεσαι τη κορη σου

Τζένη ευχαριστω..ναι βαζουμε κ, σταφιδες στην κολοκυθοπιτα αν θελουμε..κ εμενα μ αρεσουν οι πίτες..ετοιμασου να φτιαξεις μουσακα για το γιο..εγώ δεν τα τηγανιζω τα ψηνω ειναι πιο ξεκουραστα κ οχι με πολυ λαδι

Νινα περαστικά ο καιρος δεν βοηθαει..

Φωτεινη ευχαριστω κ εσυ να χαιρεσαι το σύζυγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Χρόνια πολλά στους εορταζόμενους Ελένη, Κωνσταντίνα και Κωνσταντίνο. Αγγελική πολύχρονη η κορούλα σου να την καμαρώνετε πάντα. Λιάνα πολύχρονος ο αντρας σου να τον χαίρεσαι.

Σήμερα έφτιαξα γεμιστά που τα είχα προγραμματίσει και φάγαμε και ψάρι λόγω της ημέρας.

Έχω ήδη ξεκινήσει το πακετάρισμα τις τελευταίες μέρες όσα πράγματα δε χρησιμοποιούμε τα τυλίγω με χαρτιά και τα βάζω σε ό,τι κούτες έχω.

Το Σάββατο θα πάω σε κάτι που δεν το έχω ξαναζήσει. Θα παρακολουθήσουμε τη χειροτονία ενός Διάκου σε Ορθόδοξη Εκκλησία στο Bietigheim, μια περιοχή λίγο πιο έξω από τη Στουτγκάρδη. Είναι αδερφός του τενόρου του Διονύση Τσαουσίδη που έχουμε πάει σε αρκετά κοντσέρτα του μέχρι σήμερα.

Οι τελευταίες μέρες είναι καλοκαιρινές. Σήμερα συννέφιασε μετά το μεσημέρι και δεν αποκλείεται να βρέξει μέχρι αύριο.

 

Σε γενικές γραμμές αυτά είναι τα νέα μου. Φιλιά πολλά σε όλες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πως ειστε;

Εβιρι ξέρω οτι ειναι πολύ ωραια στις χειροτονίες αλλά λίγο κουραστικά. Καλά κάνεις και πακετάρεις ώστε να μην τα έχεις ολα τελευταια στιγμή,

Λιανα κι εμένα η κολοκυθοπιτα αλμυρη μου αρεσει. Η γλυκια δεν μου αρεσει.

Αγγελική όντως βαλε τραχανά στην κολοκυθοπιτα, της παει πολύ. Πως παει ο πονοκέφαλος;

Τζενακι τι νέα εσύ;

Χτες ειχαμε μπιφτεκια κοκκινιστα με πουρε. Για σημερα έχω φτιαξει ρεβυθια. Εχω συμφωνησει με την κορη μου να δοκιμάσει. Για να δουμε.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Για σήμερα το μενού μας έχει μακαρονάκια με κόκκινη σαλτσούλα. 

Εβιράκι καλά κάνεις και πακετάρεις σιγά σιγά! Αρκεί να έχεις χώρο να τα αποθηκεύεις. Θα τα φέρεις Ελλάδα μια και καλή ή θα τα στέλνεις λίγα λίγα? Πως γίνεται με το εξωτερικό, δεν ξέρω....

Φωτεινή ελπίζω να φάει ρεβύθια η κορούλα σου. Ο πονοκέφαλος ευτυχώς έκανε την εμφάνισή του μόνο για μία μέρα και με άφησε. Αλλά ήταν δικαιολογημένος καθώς ήμουν στις γνωστές μέρες...

Λιάνα μου ευχαριστώ για τις ευχές για την κόρη μου! 

Μαγειροπαρεάκι έχω λίγη δουλίτσα.... τα λέμε πιο μετά....

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Που χαθηκατε; 

Με εχει εκνευρισει ο καιρος. Καθε μέρα θα την κανει την μπορα του. Γκρρ.

Στα μαγειρικά μας τώρα: το Σαββατο έκανα μια κολοκυθοτυροπιτα και την Κυριακή μπριζολες και σνίτσελ χοιρινα πανε με πατατες τηγανητες. Για σημερα και αύριο έχω ετοιμάσει γεμιστά. 

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...