Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλώς σας βρηκα κοριτσια! σήμερα εφτιαξα χπιρινο νε μουσταρδα και Φιλαδέλφεια, αυριο μας βλεπω με καμια μακαρονάδα! τα ζορια είναιμεσα στην βδομάδα που ο χρόνοςειναι  περίορισμενος!

  • Μου αρέσει 2

tt1d8a73

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Τι κάνετε;

Χρύσα με το καλό να ερθει το μωρακι σου! Εμένα από ολα αυτα που αναφέρεις θα μου άρεσε η μετεωρολογια. Το ειχα σκεφτει κι εγω στα νιατα μου. Καλα αυτο με την επιλυση προβλημάτων μονο στο εξωτερικό μπορει να γινει. Πρωτοτυπο αυτο με τις μελιτζανες και την bbq sauce.

Οντετ ωραιο το χοιρινο με μουσταρδα. Εγω για μεσοβδόμαδα ετοιμάζω κατι και απο ΣΚ που μπορω να οργανωθω καλύτερα. 

Εβιρι τι ωραια εκδρομή που κανατε! Η Νυρεμβεργη ήταν η πόλη που ήμαστε εμεις. Παντως καλύψατε πολλά χιλιομετρα. 

Στο θεμα μας τώρα: Το Σαββατο φαγαμε σνιτσελ γαλοπουλας πανε με πατατες τηγανητές και χτες λουκάνικα χωριατικα με πατατες στο φουρνο. Για σημερα περισσευματα και φακες για τη μικρη που τις ζητησε. Εφτιαξα και ψωμι για τοστ που βρηκα μια συνταγη αλλά μου βγηκε περισσοτερο σαν πολυτελειας. Δεν ηταν κι άσχημο όμως. Θα το ξαναπροσπαθησω οπωσδηποτε. Στα πιτσιρικια άρεσε. Χτες το βραδυ σουβλακια στο πανηγυρι που ειχαμε στο χωριο.

Φιλια

  • Μου αρέσει 2

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Πως ήταν το Σαββατοκύριακό σας? Εχώ είχα ουκ ολίγο σίδερο καθώς όλη την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ καθόλου. Και φυσικά έβαλα και 3 πλυντήρια, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!!!

Μαγειρικά το ΣΚ είχε ώς εξής : Σάββατο μεσημέρι γαύρος στο φούρνο αλλά και τηγανιτός με συνοδεία χωριάτικης σαλατούλας. Το βράδυ είχαν έρθει και οι δικοί μου και ψήσαμε παιδάκια κοτόπουλου και κεμπάπ. Συνοδεύτηκαν με πατατούλες τηγανιτές, ψημένες πιτούλες και τζατζίκι. Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην πεθερά μου κολοκυθάκια γεμιστά αυγολέμονο, μπιφτέκια στον φούρνο  με πατάτες και τυρόπιτα. Για σήμερα έχω φτιάξει γεμιστά.

Μαγειροπαρεάκι έχω λίγη δουλίτσα θα μπω σε λίγο να σχολιάσω τα νέα σας.....

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Δύσκολη μέρα σήμερα για μας καθώς η μικρή Εβιρίνα έκανε ένα μικρό χειρουργείο, έβγαλε 3 φρονιμήτες ταυτόχρονα. Είναι σε σχετικά καλή κατάσταση υπό την επήρεια των αναλγητικών, με παγοκύστες αριστερά και δεξιά στα μάγουλά της. σχεδόν νηστική διότι πήγε το πρωί χωρίς φαγητό και νερό και έφαγε το απόγευμα στις 18:00 ελάχιστη σούπα με το καλαμάκι ρευστή κομμένη στο μπλέντερ.

Εγώ σήμερα είμαι σα να με έχει σπάσει κάποιος σε κομμάτια από το άγχος, την αγωνία, το φόβο, τη στενοχώρια και όλα αυτά τα ωραία συναισθήματα που νιώθουν οι μαμάδες όταν τα παιδιά τους περνανε δύσκολα. Κάποια στιγμή στο δωμάτιο ανάνηψης και λίγο στο σπίτι μου ήρθε μια τάση για λιποθυμία αλλά ευτυχώς δεν έγινε κάτι. Αυτό συνέβη και από τη συναισθηματική φόρτιση αλλά και από το φόβο που αισθάνομαι σε ό,τι αφορά γενικότερα τα δόντια. 

Αύριο το μεσημέρι έχουμε δεύτερο ραντεβού για να τη δει πώς πάει και θα μας πει πότε θα κόψουμε τα ράμματα.

Από μαγειρική δεν έφτιαξα τίποτα άλλο εκτος από τη σούπα γιατί έμεινε για σήμερα και για αύριο το χτεσινό φαγητό που ήταν μακαρόνια με κιμά και κρέμα γάλακτος στο φούρνο μαζί με τα ταρτάκια από κιμά που τα φύλαξα όλα για τον Έβιρο κι εγώ έφαγα σαλάτα και μισή κονσέρβα με γεμιστές πιπεριές καθώς ξεκίνησα τη νηστεία των Αποστόλων σήμερα.

 

On 10/6/2017 at 1:30 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Μια χαρά σας βρίσκω :wink::wink::wink::wink:

Ευχαριστούμε!!!

 

14 ώρες πρίν, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Εβιρι τι ωραια εκδρομή που κανατε! Η Νυρεμβεργη ήταν η πόλη που ήμαστε εμεις. Παντως καλύψατε πολλά χιλιομετρα. 

Ήταν πολύ όμορφη και η Νυρεμβέργη, εγώ ανέβηκα μέσα στο κάστρο για να βγάλω βίντεο και φωτογραφίες. Οι άλλοι δύο με περίμεναν από κάτω γιατί δεν άντεχαν τη ζέστη και την ανηφόρα. Εκεί ήταν που είχε 27 βαθμούς και κοκκινίσαμε σε πρόσωπο και χέρια.

Τα χιλιόμετρα είναι όντως πολλά αλλά τα έχουμε ξανακάνει πάλι στο παρελθόν σε 4 κι όχι σε 5 μέρες για χώρες του εξωτερικού.

 Εφτιαξα και ψωμι για τοστ που βρηκα μια συνταγη αλλά μου βγηκε περισσοτερο σαν πολυτελειας. Δεν ηταν κι άσχημο όμως. Θα το ξαναπροσπαθησω οπωσδηποτε. Στα πιτσιρικια άρεσε.

Μπράβο βρε Φωτεινή, ωραίο πράγμα να φτιάχνεις σπιτικό ψωμί του τοστ.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Eviri είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Δύσκολη μέρα σήμερα για μας καθώς η μικρή Εβιρίνα έκανε ένα μικρό χειρουργείο, έβγαλε 3 φρονιμήτες ταυτόχρονα. Είναι σε σχετικά καλή κατάσταση υπό την επήρεια των αναλγητικών, με παγοκύστες αριστερά και δεξιά στα μάγουλά της. σχεδόν νηστική διότι πήγε το πρωί χωρίς φαγητό και νερό και έφαγε το απόγευμα στις 18:00 ελάχιστη σούπα με το καλαμάκι ρευστή κομμένη στο μπλέντερ.

Εγώ σήμερα είμαι σα να με έχει σπάσει κάποιος σε κομμάτια από το άγχος, την αγωνία, το φόβο, τη στενοχώρια και όλα αυτά τα ωραία συναισθήματα που νιώθουν οι μαμάδες όταν τα παιδιά τους περνανε δύσκολα. Κάποια στιγμή στο δωμάτιο ανάνηψης και λίγο στο σπίτι μου ήρθε μια τάση για λιποθυμία αλλά ευτυχώς δεν έγινε κάτι. Αυτό συνέβη και από τη συναισθηματική φόρτιση αλλά και από το φόβο που αισθάνομαι σε ό,τι αφορά γενικότερα τα δόντια. 

Αύριο το μεσημέρι έχουμε δεύτερο ραντεβού για να τη δει πώς πάει και θα μας πει πότε θα κόψουμε τα ράμματα.

Από μαγειρική δεν έφτιαξα τίποτα άλλο εκτος από τη σούπα γιατί έμεινε για σήμερα και για αύριο το χτεσινό φαγητό που ήταν μακαρόνια με κιμά και κρέμα γάλακτος στο φούρνο μαζί με τα ταρτάκια από κιμά που τα φύλαξα όλα για τον Έβιρο κι εγώ έφαγα σαλάτα και μισή κονσέρβα με γεμιστές πιπεριές καθώς ξεκίνησα τη νηστεία των Αποστόλων σήμερα.

 

 

 

 

Περαστικά σας!!! Γιατί όμως έβγαλε 3; συνήθως 2 2 τους βγάζουν (δυο από τη μια μεριά και.δυο από την άλλη) για να μπορείς να τρως..

Από παυσίπονα για μετά, είναι πάρα πολύ αποτελεσματικά τα αποτέλ. Τα έπαιρνε η κολλητή μου στην εξαγωγή που έκανε και δεν πονούσε καθόλου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα! Τρίτη και 13 σήμερα αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Αγγελική κι εμεις αυτο το διαστημα όλο πλυντηρια και σιδερωμα ειμαστε. Αστα

Εβιρι περαστικά στη μικρη Εβιρινα! Κουραγιο και σε εσενα! Να σου πω την αλήθεια κι εμένα περιεργο μου φανηκε που βγαλατε μαζι και τους 3 φρονιμίτες. Προφανώς θα υπήρχε λόγος. Εχω βγαλει κι εγω και ξέρω την ταλαιπωρία. Υπομονή θέλει και μετα ούτε που θα το θυμάται (που λέει ο λόγος). Χαιρομαι που σου άρεσε η Νυρεμβέργη. Κι εμένα μου φαινεται γραφική πόλη για το μεγεθος της. Όσον αφορα το ψωμι του τοστ δεν έκανα και τιποτα σπουδαιο απλά βλέπω ότι στα παιδια αρεσουν πιο πολύ τα σπιτικα φαγητά. Εν τω μεταξυ ο γιος μου εκανε φοβερο κοπλιμέντο: τους πηγαινα να τους παρω το πρωτο τους παγωτο και με ρώτησε πότε θα φτιαξω εγω παγωτο γιατι εγω τα φτιαχνω ολα πιο ωραια! Τι σου ειναι τα παιδια (γιατι πραγματικά δεν μαγειρευω ωραια).

Για σήμερα έφτιαξα κολοκυθακια γεμιστα αυγολέμονο.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Δεν μαγείρεψα κάτι για σήμερα καθώς στο ψυγείο υπάρχουν γεμιστά από χτες και λίγα κρεατικά από το Σάββατο το βράδυ. Ότι θέλει ο καθένας τρώει.

Εβιράκι περαστικά στην Εβιρίνα! 3 φρονιμήτες με την μία? Υπομονή και θα περάσει κι αυτό! Η εκδρομή σας ήταν υπέροχη έτσι όπως την περιέγραψες! Ήταν κάτι που έπρεπε να το κάνετε πριν φύγετε από την χώρα του σκότους για να μην αφήσετε εκκρεμότητες! Όταν βρεθούμε από κοντά να φέρεις μαζί σου να μας δείξεις φωτογραφίες.

Φωτεινή νομίζω ότι υποτιμάς τον εαυτό σου και τις μαγειρικές σου ικανότητες. Μην ακούς τις.... κακές γλώσσες αλλά τα παιδάκια σου που είναι οι καλύτεροι κριτές!

Οντέτ κι εγώ το Σαββατοκύριακο προετοιμάζω φαγητά για μεσοβδόμαδα. Έχει τύχει να μαγειρέψω και να βάλω φαγητά στο ψυγείο για όλη την εβδομάδα. Κάνε κι εσύ έναν τέτοιο προγραμματισμό και θα δεις που το θέμα μαγείρεμα δεν θα είναι ζόρικο!

Νινάκι , Ιωάννα, Χρύσα πολλές καλημέρες!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κοριτσια;σημερα μπριζολες με πατατες κολοκυθια στο γκριλ κ τραχανά για την μικρη μου..Δευτέρα μπριαμ..Κυριακή μπιφτεκια με πατάτες κ κολοκυθια(εγιναν τα κολοκύθια στο χωριο κ τα βαζω παντου χαχα) κ Σάββατο σπανακορυζο

Εβιρι ωραια η εκδρομη.. απο φρονημιτες ξερω στα 18 μεσα σε 15 μερες εβγαλα κ τους 4..υπομονη...

Χρυσα με το καλο το.μωρακι σου..ποσο εισαι;εγω εχω ενα.κοριτσακι 2και κατι

Φωτεινη ετσι ειναι τα μικρα..εχουν πλακα κ εμενα τρωει κ μου λεει ωραιο το εκανες μαμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Liana1984 είπε:

Τι κάνετε κοριτσια;σημερα μπριζολες με πατατες κολοκυθια στο γκριλ κ τραχανά για την μικρη μου..Δευτέρα μπριαμ..Κυριακή μπιφτεκια με πατάτες κ κολοκυθια(εγιναν τα κολοκύθια στο χωριο κ τα βαζω παντου χαχα) κ Σάββατο σπανακορυζο

Εβιρι ωραια η εκδρομη.. απο φρονημιτες ξερω στα 18 μεσα σε 15 μερες εβγαλα κ τους 4..υπομονη...

Χρυσα με το καλο το.μωρακι σου..ποσο εισαι;εγω εχω ενα.κοριτσακι 2και κατι

Φωτεινη ετσι ειναι τα μικρα..εχουν πλακα κ εμενα τρωει κ μου λεει ωραιο το εκανες μαμα...

Την καλησπέρα μου σε όλα τα κορίτσια!!!! Σήμερα είχαμε την β-επιπέδου... Πήρε άδεια το αγόρι μου από το στρατό για να πάμε μαζί και, ευτυχώς, θα είναι όλη την ημέρα έξω :-):-):-) θα μπει πάλι αύριο!!!

Δόξα τω Θεώ και την Παναγία, πάνε όλα καλά μέχρι στιγμής!!! Μας είπαν ότι είναι αγοράκι. Έκανα πλάκα στο αγόρι μου γιατί, ενώ αρχικά μας είχε πει αγόρι, στην προηγούμενη επίσκεψη μας είπε ότι δεν είναι σίγουρο, εεε και εκείνος το έδεσε ότι είναι κορίτσι. Και να μου έλεγε τόσο καιρό η κοριτσάρα μου, η κοράκλα μου κλπ. Και του έλεγα μην λες ακόμα τίποτα, όόόόχι εκείνος το είχε δέσει :-P:-P:-P @Liana1984 είμαι 23η εβδομάδα. Εσύ;

Από φαγητό δεν μπορώ να πω είμαι ευχαριατημένη!!! Μου έφτιαξε η μανούλα μου μακαρόνια χοντρά με κόκκινη σαλτσα (φρέσκιες τομάτες κλπ) και τριμμένη σπιτική μυζίθρα δικιά μας!!!!!!!!!! Τα λιγουρεύομαι πόσο καιρό :-P:-P:-P:-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Την καλησπέρα μου σε όλα τα κορίτσια!!!! Σήμερα είχαμε την β-επιπέδου... Πήρε άδεια το αγόρι μου από το στρατό για να πάμε μαζί και, ευτυχώς, θα είναι όλη την ημέρα έξω :-):-):-) θα μπει πάλι αύριο!!!

Δόξα τω Θεώ και την Παναγία, πάνε όλα καλά μέχρι στιγμής!!! Μας είπαν ότι είναι αγοράκι. Έκανα πλάκα στο αγόρι μου γιατί, ενώ αρχικά μας είχε πει αγόρι, στην προηγούμενη επίσκεψη μας είπε ότι δεν είναι σίγουρο, εεε και εκείνος το έδεσε ότι είναι κορίτσι. Και να μου έλεγε τόσο καιρό η κοριτσάρα μου, η κοράκλα μου κλπ. Και του έλεγα μην λες ακόμα τίποτα, όόόόχι εκείνος το είχε δέσει :-P:-P:-P @Liana1984 είμαι 23η εβδομάδα. Εσύ;

Από φαγητό δεν μπορώ να πω είμαι ευχαριατημένη!!! Μου έφτιαξε η μανούλα μου μακαρόνια χοντρά με κόκκινη σαλτσα (φρέσκιες τομάτες κλπ) και τριμμένη σπιτική μυζίθρα δικιά μας!!!!!!!!!! Τα λιγουρεύομαι πόσο καιρό :-P:-P:-P:-P

Με το καλο κοπελα μου το μωρακι..εγω εχω ενα κοριτσάκι 2χρονών κ κατι

Το φαγητακι της μαμας σου τελειο..βρες ευκαιρια τωρα να ζητας ο.τι σ αρεσει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Liana1984 είπε:

Με το καλο κοπελα μου το μωρακι..εγω εχω ενα κοριτσάκι 2χρονών κ κατι

Το φαγητακι της μαμας σου τελειο..βρες ευκαιρια τωρα να ζητας ο.τι σ αρεσει

Χαχαχαχαχ λες εε;; :-P ντάξει μωρέ δεν έχω παράπονο, γενικά φτιαχνει ό,τι της λέμε :-P απλά προσπαθώ λίγο να προσέχω για να μη γίνω βοθρώνα :-P:-P:-P ξεκίνησα 61 κιλά και πριν 3 βδομάδες που μετρήθηκα ήμουν 66 :-(:-(:-(:-(:-(

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Γαρίδες κοκκινιστές έχω φτιάξει για σήμερα. Το συνοδευτικό θα το αποφασίσουν τα παιδιά και θα τους το φτιάξει η γιαγιά τους. 

Λιάνα κι εγώ υποτίθεται ότι έπρεπε να είχα βγάλει τους φρονιμήτες χρόνια τώρα αλλά δεν το αποφασίζω. Με έχουν τσιγκλίσει 1-2 φορές αλλά τους αγνοώ επιδεικτικά!!!

Χρύσα χαίρομαι που είναι όλα καλά με το μωράκι! ¨Οσο για τα κιλά καλά κάνεις και προσέχεις λιγάκι αρκεί να μην είσαι υπερβολική.

 

  • Μου αρέσει 2

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσαια μου τι κανετε;

 

Εγω εδω στα γνωστα στο τρεξιμο. Η μαμα ακομα δεν εχει βγει απο το νοσοκομειο κ καταλαβαινετε τι γινετε .Εχουμε κ το παρτυ το Σαββατο, ενας χαμος αλλα δεν παραπονιεμαι ολα θα γινουν καλα να ειμαστε. Λιγο η διαθεση μου έχει πεσει αλλα που θα παει θα το φτιαξουμε κ αυτο.

Μαγειρικα την Δευτερα φαγαμε μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο,χτες φασολακια κ σημερα γιουβετσι με κριθαρακι. Το βραδυ θα κανω προχειρο πατατες με αυγα, εχω πολυ καιρο να κανω κ ευκαιρια ειναι τωρα που δεν εχω αυριανο μαγειρεμα μιας κ αυριο κ μεθαυριο θα εχω αδεια.

Τελειωνει κ το σχολειο αυριο αρα θα εχουμε λιγοτερο τρεξιμο τις καθημερινες κ θα αρχισουμε κ τα ταξιδια καθε ΣΚ στο χωριό.

Σας φιλω ολες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι μου εύχομαι να βγει γρήγορα η μαμά σου για να σταματήσουν τα δρομολόγια. Καλά να περάσετε στο πάρτυ. ¨Οσο για τα ταξιδάκια του ΣΚ το ξέρεις πολύ καλά ότι σε καταλαβαίνω!!!!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...