Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Το Σαββατοκύριακο δεν ήμουν και στα καλύτερά μου και είμαι σίγουρη ότι ευθύνεται ο καιρός γι΄αυτό! Με το ζόρι έκανα τις βασικές δουλειές και αν μπορούσα να κοιμηθώ όλο το Σαββατοκύριακο θα το έκανα! Ελπίζω να φτιάξει επιτέλους γιατί και σήμερα που είναι κάπως, αναζητώ το μαξιλαράκι μου!

Στα μαγειρικά μας τώρα.... Σάββατο μεσημέρι φάγαμε γαύρο στον φούρνο με λεμονάκι και σκορδάκι αλλά και λίγο τηγανιτό. Τον συνοδέψαμε με χωριάτικη σαλατούλα. Το απόγευμα έφτιαξα έναν κορμό σοκολάτα για τις υπογλυκαιμίες μας και το βράδυ παραγγείλαμε σουβλάκια. Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην μαμά μου. Είχε φτιάξει παστίτσιο, χοιρινό τηγανιά και μία πίτα με ζαμπόν, τυρί και ντομάτα. Πήρα και τα σχετικά ταπεράκια... Για σήμερα έχω φτιάξει γεμιστά. Μαγείρεψα και μοσχαράκι λεμονάτο για να το έχω για αύριο. Μου έδωσε και η πεθερά μου λίγα παπουτσάκια που είχε φτιάξει χτες και σε συνδιασμό με το παστίτσιο της μαμάς μου έχω βγάλει ακόμη μία μέρα της εβδομάδας! Δεν μου έκατσε άσχημα!

Φωτεινή έχεις δίκιο που σε εκνευρίζει ο καιρός. Άντε να καλοκαιριάσει να ηρεμήσουμε! Αν και μετά θα παραπονιόμαστε για την ζέστη...

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Κουκου!!! Να μαι κι εγω! Χαθηκα αλλα εχεω τετοιο τρεξιμο που παω σαν το Βεγγο!! Αμαν κι αυτος ο καιρος βρε κοριτσια τι αθλιοτητα εχει. Εχω χασει επεισοδια κι ευχομαι να ειστε ολες καλα.

Μαγειρικα εχουμε φαει λουκανικα μα πατατες και αυγα, φακες, κοτοπουλο σαν ταυλανδεζικο με ρυζι για σημερα. Ενα κεικ εψησα και ζυμωσα και ψωμι. Ειμαστε καλα δοξα το θεο!

Μακρι να κανονισουμε για καφεδακι κοριτσια μπας και τα πουμε απο κοντα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..εχω εκνευριστει μ αυτον τον καιρο άντε να φτιαξει

Μαγειρικά τώρα..μακαρονια με κιμα γεμιστα μπριζολες με πατατες μπριαμ οπου το εκανα σ ενα.πήλινο κ.βγηκε λουκουμι κ εκανα κολοκυθοκεφτεδες χτες  η μικρη μου ξετρελαθηκε 4 έφαγε χτες

Κοριτσια εκανα κ τα χαρτια για τους παιδικους με τα ΕΣΠΑ για τη μικρη ελπιζω να την παρουν..γιατι ψαχνω κ εγω για δουλειά

Αγγελική κορμο σοκολατας ενα κομματάκι ευχαριστω..ειμαι κ γλυκατζου δεν μπορω..ωραιο μενου παπουτσακια παστίτσιο ολα τα καλα

Ιωαννα αν πατε για καφεδακι πιείτε κ για μενα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Επιτέλους βγήκε ήλιος σήμερα και ο μικρούλης μου θα πάνε εκδρομή. Ήταν να πάνε από την Παρασκευή  αλλά ο καιρός τους τα χάλασε κι έτσι το προγραμματίσανε για σήμερα.

Αυτά τα σκαμπανεβάσματα του καιρού με έχουν κάνει κουρέλι! Είναι και η αλλεργία στην μέση κι εκεί που είμαι μία χαρά, εκεί μπουκώνω και με πιάνει πονοκέφαλος..... μαγεία!!!!

Για σήμερα το μενού μας έχει ότι θέλει ο καθένας. Όπως σας έγραψα χτες έχω στοκάρει το ψυγείο από το Σαββατοκύριακο με διάφορα φαγητά οπότε τρώει ο καθένας ότι θέλει.

Λιάνα στείλε μου την διεύθυνσή σου να σου στείλω ταπεράκι με κορμό.

Ιωαννάκι τα είδα το ψωμάκια σου και ήταν λαχταριστά! Ωραία ιδέα το καφεδάκι! Αρκεί να μην είναι Παρασκευή ή Σαββατοκύριακο γιατί ξεκινάμε τα καλοκαιρινά μας δρομολόγια.

Φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι! 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Έφτιαξα πανγκάσιους με κρούστα ντομάτας και πατάτες στο φούρνο σήμερα.

Οι τελευταίες μέρες είναι Σχεδόν μέρες καύσωνα για μας. Είχαμε κάτι ξεγυρισμένα 30άρια και 32άρια που πήγε καπινός. Σήμερα έπεσε στους 29 και είχε λίγο συννεφιά και λίγο ένα ψιλόβροχο. Επίσης τη νύχτα είχε βροχή και πολλές αστραπές.  Τα καλύτερα έρχονται σε λίγες μέρες που αναμένεται να έχουμε 14 βαθμούς (αν δεν αλλάξει προς το καλύτερο η πρόγνωση, κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά).

 

Το απόγευμα πήγαμε με τη μικρή Εβιρίνα στο Reutlingen μια περιοχή 45' με το αυτοκίνητο έξω από τη Στουτγκάρδη. Είχε έρθει ο Οικουμενικός Πατριάρχης ο Βαρθολομαίος στα μέρη μας και ήθελα να το ζήσω και αυτό. Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν θα έχω την ευκαιρία να τον δω από κοντά ενώ εδώ θα ήταν πιο εύκολο. Γι' αυτό ήρθε για να με διευκολύνει. Έκανε αγιασμό για το θεμέλιο λίθο σε μια νεοανεγειρόμενη Εκκλησία της περιοχής, που ακόμη κατά το μεγαλύτερο μέρος της είναι στα μπετά.

Να σας δείξω και μερικές φωτογραφίες.

IMG_6292.JPG IMG_6294.JPG

Η υποδοχή του κόσμου έγινε με μια φωνή: "καλωσορίσατε" και μετά ακολούθησε ο Εθνικός Ύμνος. Κάποια σχολεία έβαλαν τα παιδιά τους να ντυθούν με παραδοσιακές και άλλες ομοιόμορφες στολές. Παρευρέθηκαν όλοι οι ιερείς της Βάδης-Βυρτεμβέργης (είναι το κρατίδιο με πρωτεύουσα τη Στουτγκάρδη) αλλά και άλλοι από διαφορετικά κρατίδια της Γερμανίας.

IMG_6295.JPG IMG_6305.JPG

                                                                                            Ο αγιασμός έγινε υπαίθρια σε ανυψωμένο βάθρο.

    IMG_6306.JPG IMG_6310.JPG

Πίσω από το Βαρθολομαίο με το άσπρο μούσι και τα γυαλιά είναι ο π. Βασίλειος ο ιερέας της Εκκλησίας στην οποια πηγαίνουμε εμείς.

IMG_6315.JPG IMG_6318.JPG 

Δεξιά με το κοντό άσπρο μούσι είναι ο Επίσκοπος Γερμανίας ο Αυγουστίνος.

IMG_6329.JPG

 

 

 

14 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Επιτέλους βγήκε ήλιος σήμερα και ο μικρούλης μου θα πάνε εκδρομή. Ήταν να πάνε από την Παρασκευή  αλλά ο καιρός τους τα χάλασε κι έτσι το προγραμματίσανε για σήμερα.

Αυτά τα σκαμπανεβάσματα του καιρού με έχουν κάνει κουρέλι! Είναι και η αλλεργία στην μέση κι εκεί που είμαι μία χαρά, εκεί μπουκώνω και με πιάνει πονοκέφαλος..... μαγεία!!!!

Όπως φαίνεται Αγγελική σε όλα τα μέρη του κόσμου ή τουλάχιστον στην Ευρώπη ο καιρός έχει μεταλλαχθεί. Άλλ' αντ' άλλα κάνει.

 

On 25/5/2017 at 6:55 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Εβιρι ξέρω οτι ειναι πολύ ωραια στις χειροτονίες αλλά λίγο κουραστικά.

Ήταν πολύ συγκινητικά και πρωτόγνωρα για μένα. Ο Έβιρος έχει ξαναδεί άλλες 2 φορές στο χωριό του.

 

On 25/5/2017 at 8:10 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Εβιράκι καλά κάνεις και πακετάρεις σιγά σιγά! Αρκεί να έχεις χώρο να τα αποθηκεύεις. Θα τα φέρεις Ελλάδα μια και καλή ή θα τα στέλνεις λίγα λίγα? Πως γίνεται με το εξωτερικό, δεν ξέρω....

Θα έρθει η φορτωτική μία κι έξω να τα φορτώσει όλα. Εγώ θα αφήσω πακεταρισμένα όσα περισσότερα μπορώ κι ο Έβιρος θα δώσει τα τελευταία που θα χρησιμοποιεί μέχρι 2 - 3 μέρες πριν φύγει. Αυτό θα γίνει επειδή εγώ με τη μικρή θα φύγω κάπου στο πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου ενώ εκείνος στο τέλος του μήνα.

 

On 29/5/2017 at 0:04 ΜΜ, ioanna81 είπε:

Κουκου!!! Να μαι κι εγω! Χαθηκα αλλα εχεω τετοιο τρεξιμο που παω σαν το Βεγγο!! Αμαν κι αυτος ο καιρος βρε κοριτσια τι αθλιοτητα εχει. Εχω χασει επεισοδια κι ευχομαι να ειστε ολες καλα.

Μαγειρικα εχουμε φαει λουκανικα μα πατατες και αυγα, φακες, κοτοπουλο σαν ταυλανδεζικο με ρυζι για σημερα. Ενα κεικ εψησα και ζυμωσα και ψωμι. Ειμαστε καλα δοξα το θεο!

Μου αρέσει να σ' ακούω έτσι.

 

On 29/5/2017 at 10:29 ΜΜ, Liana1984 είπε:

Κοριτσια εκανα κ τα χαρτια για τους παιδικους με τα ΕΣΠΑ για τη μικρη ελπιζω να την παρουν..γιατι ψαχνω κ εγω για δουλειά

Λιάνα μου σου εύχομαι να πετύχεις και στα δύο. Να βρεις δουλειά εύκολα και να πάρουν τη μικρή στον παιδικό.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Δειχνει ωραια μέρα σήμερα αλλά ο πονοκέφαλος με έχει τρελάνει. 

Αγγελική σε λυπαμαι με την αλλεργια κι αυτον τον καιρό. 

Ιωαννα τα ψωμια σου ηταν υπέροχα! Πως σου φαινεται στη νέα δουλεια;

Για σημερα δεν ξέρω τι θα φαμε. Υπάρχουν λιγα περισσεύματα, υπάρχουν και άλλα στην καταψυξη ό,τι αποφασίσει ο λαός.

Το τριήμερο θα έρθω Αθηνα με τα παιδια. Εσείς θα φύγετε;

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ο καιρός είναι και σήμερα ηλιόλουστος αλλά από ότι άκουσα μάλλον την Παρασκευή χαλάει. :mad: Κι όχι τίποτα άλλο λέμε να φύγουμε τριήμερο....

Φωτεινή μάλλον θα λείπουμε τριήμερο.... Αλλά αν δεν φύγουμε τελικά, θα τηλεφωνηθούμε μήπως και τα πούμε από κοντά.

Ιωαννάκι πες μας πως πάει η νέα δουλειά.

Εβιράκι, Λιάνα , Νινάκι, Τζένη φιλάκια!!!!

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σαςσας κοριτσια τέλεια μερα σήμερα

Σπανακορυζο σήμερα η μικρη εφαγε δυο πιατα κ χτες αρνι με ρυζι στη γαστρα

Τριημερο δεν θα παμε καπου δουλευει ο αντρας μου ελπιζω να εχει καλο καιρο κ να μην χαλασει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

τι κανετε κοριτσια;

εγω χαθηκα αλλα τρεχω σαν τρελη.Οχι μονο με την δουλεια,εχω παλι στο νοσοκομειο την μαμα μου που δυστυχως θα κανει παλι χειροργειο τελος της εβδομαδας.Οπως καταλαβαινετε πηγαινοερχομαι στο νοσοκομειο,σπιτι,δουλεια,δουλειες σπιτιου,μαγειρεματα,ρουχα κλπ κλπ κλπ ...απο το ενα ασχημο στο αλλο δεν μας αφηνει να σηκωσουμε κεφαλι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και σήμερα προοιωνίζεται μια ωραια μέρα. 

Τζενη μου τι διαβάζω; Περαστικά κι εύχομαι ό,τι καλύτερο! Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Κουραγιο σε εσένα που τρως όλο το τρέξιμο και υπομονή! 

Αγγελική θα είναι ωραια να τα πουμε! Παρε τηλέφωνο! Και όποια άλλη κοπελα μπορεί εννοείται.

Εβιρι χτες δεν εβλεπα το μηνυμα σου δεν ξέρω γιατι. Βοηθεια σας! Καλά εκανες και πηγες γιατι ηταν σπανια ευκαιρια. Για τον καιρο τι να πω... Μας εχει τρελλάνει.

Χτες τελικά είχαμε βγαλει φακες από καταψυξη. Για σημερα μπιφτεκάκια. 

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Καλοκαίριασε επιτέλους κι εμείς αποφασίσαμε να φύγουμε τελικά. Είδε ο άντρας μου ότι θα έχει καλό καιρό στην Εύβοια κι έτσι θα την κάνουμε την απόδρασή μας!

Φωτεινή τελικά δεν θα σε δω απο κοντά αλλά σίγουρα θα μας δωθούν κι άλλες ευκαιρίες. 

Τζενάκι περαστικά στην μαμά σου! Να πάνε όλα καλά με το χειρουργείο!

Λιάνα και ο άντρας μου κανονικά δουλεύει την Δευτέρα, όμως τους ενημέρωσαν ότι τελικά δεν θα λειτουργήσει η εταιρία τους, αλλά θα τους την χρεώσουν κανονική άδεια. 

Εβιράκι οι στιγμές που ζήσατε είναι μοναδικές κι έχεις δίκιο, εδώ μπορεί να μην σου δινόταν ποτέ η ευκαιρία να παρακολουθήσεις κάτι αντίστοιχο.

Φωτεινή όταν πάμε να δημοσιεύσουμε φωτογραφίες η συνδέσμους πρώτα πρέπει να ελέγχονται και μετά εγκρίνονται και ανεβαίνουν. Γι΄αυτό δεν βλέπαμε την ανάρτηση της Έβιρι χτες. 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια γιουβαρλακια σημερα κ εφτιαξα κ.παγωτο για τη μικρη με γαλα μελι μπανανα μπισκότα...πρωτη φορα εκανα δεν ξερω τι θα βγει θα δουμε

Ναι κ.εγω δεν την εβλεπα την αναρτηση χτες..της Εβιρι..

Τζένη περαστικά στη μαμα σου

Αγγελική καλα.να.περασετε στην Εύβοια..σε ποιο.μερος θα πατε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επιτέλους έφτιαξε ο καιρός! Καλό μήνα γιατι δεν νομίζω να σας εχω ευχηθει!

Αγγελική καλά να περασετε στο χωριο! Δεν πειράζει θα βρεθουμε άλλη φορά! Που θα παει θα ξαναέρθω!

Λιανα έχω καιρο να κάνω γιουβαρλάκια θα τα βαλω στο προγραμμα. Τι ωραια που εφαγε η μικρη σου σπανακορυζο! Μου αρέσει πολύ. Πες μας εντυπωσεις απο το παγωτο. Κι εμένα ο άντρας μου δουλευει τη Δευτερα γιαυτο παμε εμεις Αθηνα. Οι άλλοι φευγουν απο τις πόλεις και πανε στην εξοχη εγω κάνω το αντίθετο!

Για σημερα δεν ξέρω τι θα φαμε γιατι δεν ασχολήθηκα χτες. Ο,τι αποφασίσουν οι μεγάλες δυνάμεις.

Καλά να περάσετε όλες είτε εκδράμετε είτε όχι.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Τελική εκκαθάριση του ψυγείου θα γίνει σήμερα για να μην μείνει τίποτα. Το απόγευμα φεύγουμε για Εύβοια, πρώτα ο Θεός. 

Εύχομαι καλό τριήμερο σε όλο το μαγειροπαρεάκι και καλό δρόμο στους εκδρομείς!

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...