Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!! Πολύ ενδιαφέρον τίτλος του θέματος! Θα πρέπει να το δει η μητέρα μου αναμφίβολα που κάθε φορά που πηγαίνω στο πατρικό μου λέει "τι να μαγειρέψω αύριο;"... Σαν κλασική Ελληνίδα μάνα, ξέρει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από το τι να μαγειρέψει...

Σας γράφω και εγώ με τη σειρά μου μήνυμα γιατί έκανα κάτι σήμερα το οποίο με κάνει πολύ περήφανη: έφτιαξα τουρλού!

Ξέρω θα μου πείτε σιγά δεν είναι τίποτα, αλλά για εμενα είναι! Σα φοιτήτρια σε άλλη πόλη, τόσο καιρό ή που θα φτιαξω μακαρόνια (σε όλες τις βερσιόν) ή που θα μου στέλνει η μαμα ταπεράκια με φαγητό, τα οποία τα βάζει κατάψυξη και μετά εγώ ξεπαγώνω. Και σήμερα τα κατάφερα να μαγειρέψω :-):-):-):-):-)

Αυτά :-P ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ελπίζω να περάσατε όμορφα το τριήμερο. Εμείς περάσαμε πολύ ωραία και αλλάξαμε παραστάσεις. 

Χρύσα και Οντέτ καλώς ήρθατε στην παρέα μας!

Χρύσα μία χαρά είναι το τουρλού! ¨Ολοι από κάπου ξεκινήσαμε! 

Για σήμερα έχουμε κι εμείς τουρλού. Έχει επίσης και φρέσκα ψαράκια που έπιασαν ο μπαμπάς και ο άντρας μου αυτές τις μέρες.

Τα ξαναλέμε......

  • Μου αρέσει 2

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ελπίζω να περάσατε όμορφα το τριήμερο. Εμείς περάσαμε πολύ ωραία και αλλάξαμε παραστάσεις. 

Χρύσα και Οντέτ καλώς ήρθατε στην παρέα μας!

Χρύσα μία χαρά είναι το τουρλού! ¨Ολοι από κάπου ξεκινήσαμε! 

Για σήμερα έχουμε κι εμείς τουρλού. Έχει επίσης και φρέσκα ψαράκια που έπιασαν ο μπαμπάς και ο άντρας μου αυτές τις μέρες.

Τα ξαναλέμε......

Έγινε πραγματικά πολύ ωραίο!! Συνήθως όταν μαγειρεύω μου ξεφεύγει το αλάτι και τα κάνω λύσσα, αλλά τώρα το πέτυχα :-) 

Τώρα η μαμά μου μού έταξε σαρδελίτσα ψητή!!!!!!!! Γιαμι γιαμι...!!! Τι ψαράκια έχετε εσείς και πώς θα τα μαγειρέψετε; φούρνο ή στη σχάρα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι διάφορα ψαράκια που έπιασαν οι ψαράδες μας και τα έκανε τηγανιτά η πεθερά μου. 

Αυτό με το αλάτι το πάθαινα κι εγώ. Τελικά το περιόρισα κατά πολύ και αν είναι προσθέτω εκ των υστέρων. Άλλωστε το ανάλατο το φτιάχνεις ενώ το λύσσα δεν διορθώνεται!!!!

  • Μου αρέσει 2

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας..καλως ηρθατε κοριτσια Χρυσα κ οντετ

Σημερα μουσακα χτες κ εμεις τουρλού η αλλιως μπριαμ το φτιαχνω στο πηλινο κ γινεται τελειο κ την Κυριακή ψητα κρεατα απο τον μπαμπα μου

Χρυσα εγω οταν ημουν φοιτήτρια τρωγαμε στη λεσχη οταν δεν ειχε καλο φαγητο μαγειρευαμε σπιτι ωραίες εποχες..σιγα σιγα θα μαθεις.Που σπουδαζεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Liana1984 είπε:

Γεια σας..καλως ηρθατε κοριτσια Χρυσα κ οντετ

Σημερα μουσακα χτες κ εμεις τουρλού η αλλιως μπριαμ το φτιαχνω στο πηλινο κ γινεται τελειο κ την Κυριακή ψητα κρεατα απο τον μπαμπα μου

Χρυσα εγω οταν ημουν φοιτήτρια τρωγαμε στη λεσχη οταν δεν ειχε καλο φαγητο μαγειρευαμε σπιτι ωραίες εποχες..σιγα σιγα θα μαθεις.Που σπουδαζεις;

Καλύτερα να μείνω νηστική παρά να φάω στη λέσχη... Εκτός του ότι γεμίζουν τα φαγητά με διογκωτικά, μπαινοβγαίνουν αδέσποτα σκυλιά συνέχεια και σιχαίνομαι απίστευτα!

Μαθαίνω τώρα βασικά φαγητά όπως τουρλού, μπριάμ, φακές, ρεβύθια, σούπες κλπ. Με τα κρέατα δεν τα πάω καθόλου καλά!!! Σιχαίνομαι απίστευτα πολύ να τα πιάσω όταν είναι έτσι ωμά...! Το ίδιο και τα ψάρια...! Δεν πειράζει όμως ξέρει το αγόρι μου από αυτά :-P:-P:-P

Σπουδάζω στην Πάτρα, μαθηματικό, αλλά είμαι από την Αθήνα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Χρύσα και Οντετ καλώς ήρθατε! Χρύσα μην ανησυχεις ολες απο κάπου ξεκινήσαμε. Μια χαρα ειναι το τουρλού. Επειδη το αλάτι κι εγω το φοβαμαι παντα το κραταω και συμπληρώνει ο καθενας οσο θελει. Οπως ειπε κι η Αγγελική το ανάλατο το διορθώνεις πιο ευκολα.

Λιανα μια χαρα κι εσεις. Μουσακά ε; Εφτιαξε η μαμα μου το τριημερο παπουτσακια που μου αρεσουν πολύ αλλά εγω έλειπα κι ετσι δεν τα προλαβα. 

Αγγελική μπραβο που περασατε ωραια. Εμεις ταλαιπωρηθηκαμε πολυ την Παρασκευή γιατι το πλοιο έφυγε με 1 1/2 ώρα καθυστερηση. Εν τω μεταξυ νοιωθω οτι με ακολουθει ενα συννεφο αφου την Κυριακή έβρεξε στην Αθηνα και απο χτες ο καιρος ειναι βροχερος εδω. Κατα τα αλλα όμως περασαμε ωραια, ειδαμε τους φιλους μας, βολταραμε, φαγαμε έξω και κυριως άλλαξε η ψυχολογια μας. Ο μικρος ξετρελάθηκε με τα τουνελ και θελει να ταξιδευουμε καθε ΣΚ.

Τζενη πως ειναι η μαμα σου; 

Ιωάννα, Νινα χαθηκατε!

Χτες ειχαμε κοτοπουλο ψητο στο φουρνο και σημερα μακαρονια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες έχει σήμερα το μενού μας. Τζενάκι να κρατήσω μερίδα?

Λιάνα τι έχεις σπουδάσει? 

Χρύσα στην Πάτρα σπουδάζουν οι γιοί 2 φίλων μας και τρώνε πολύ συχνά στην εστία. Θα τους  ρωτήσω να μου πουν εντυπώσεις από τον χώρο και τα φαγητά. ¨Οσο για το κρέας και το ψάρι πιστεύω ότι με την βοήθεια του αγοριού σου θα συνηθίσεις σιγά σιγά να τα πιάνεις. Αλλιώς σας βλέπω να γίνεστε vegiterian! 

Φωτεινή εσύ φταις που έβρεξε την Κυριακή στην Αθήνα???? ¨Χαίρομαι που περάσατε καλά! Άντε και στην επόμενη επίσκεψη ελπίζω να σε δω από κοντά. Τα τούνελ αρέσουν πολύ και στον δικό μου. Φαντάσου ότι εμείς περνάμε περισσότερα πηγαίνοντας για Γιάννενα. Η καλύτερή του!

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ για την ώρα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μαλλον μουσακα απο χτες σημερα

Αγγελική φιλολογια σπούδασα...δηλαδη ανεργη χαχα

Φωτεινη ωραια κ τα παπουτσάκια..θα κανω μια μερα γενικα οι μελιτζανες μ αρεσουν 

Χρυσα σιγα σιγα θα μαθεις..να φορας γαντια για να πιανεις τα κρεατα..αλλα αφου μαγειρευει κ το αγόρι σου μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Λιάνα μου τι να πω... όντως το επάγγελμά σου είναι πολύ κορεσμένο... Κάνεις ιδαίτερα ή το έχεις αφήσει εντελώς? 

Απο το 2007 κανω ιδιαίτερα μεχρι το 2013 ημουν μια χαρα μετα ο κοσμος δυσκολευεται δεν βαζει ευκολα.δεν πληρωνει..φετος ειχα δυο αλλα.ψαχνω για κατι αλλο ομως..κατι πιο σταθερο εστω και 4ωρο.Για διορισμο φως δε βλεπω αρα κάτι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε? Μολις θα μπω να γραψω ολο και καποιος με ενοχλει. Σημερα τρωμε μακαρονια με κιμα, εβαλα και γευρο στο αλατι να τον κανω μαρινατο.

Τζενη πως ειναι η μαμα σου?

Φωτεινη ολα καλα? Η μικρη σου πως παει?

Συγνωμη κοριτσια που εχω χαθει αλλα το σπιτι λιγο με βλεπει κι εδω εχω πολυ δουλεια. Ελπιζω να καταφερουμε να συναντηθουμε γιατι απο δω μεσα δεν μπορω να μπαινω πολυ.

Σας φιλω ολες και μου λειψατε

Link to comment
Share on other sites

Λιάνα μακάρι να βρεις κάτι άλλο. Δυστυχώς οι εκπαιδευτικοί έχουν μεγάλο πρόβλημα με την εύρεση εργασίας. Ειδικά στην επαρχία που τα φροντιστήρια είναι λίγα .... βράστα! 

Ιωαννάκι κι εμάς μας έλλειψες! Αλλά το παρήγορο είναι ότι έχεις δουλίτσα. ¨Οσο για τους ρυθμούς της καθημερινότητας πιστεύω ότι με τον καιρό θα προσαρμοστείς.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Liana1984 είπε:

Απο το 2007 κανω ιδιαίτερα μεχρι το 2013 ημουν μια χαρα μετα ο κοσμος δυσκολευεται δεν βαζει ευκολα.δεν πληρωνει..φετος ειχα δυο αλλα.ψαχνω για κατι αλλο ομως..κατι πιο σταθερο εστω και 4ωρο.Για διορισμο φως δε βλεπω αρα κάτι αλλο

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δύσκολα... Δεν ξέρω όμως αν και σεε φροντιστήρια είναι το ίδιο δύσκολο να βρεις.. Τώρα που αρχίζουν θερινές προετοιμασίες πήγαινε μοίρασε βιογραφικά σε πολλά φροντιστήρια και γράψε ότι ενδιαφέρεσαι και για γραμματέας. Προφανώς και ξέρεις περισσότερα από εμένα σχετικά με το θέμα, αλλά στο προτείνω αυτό γιατί μπορεί να σε πάρουν σα γραμματέα και για αρχή να κάνεις μερικές ώρες σε λίγα τμήματα και μετά να σε βάλουν κανονικά σαν καθηγητρια. Το έχουν κάνει γνωστές μου αυτό. Ντάξει λίγα χρήματα, αλλά 1ον φτιάχνεις εκ νέου το μαθητολόγιό σου και 2ον είσαι ενεργή στο αντικείμενό σου...

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να κάνω το ίδιο, αλλά εδώ στην Πάτρα δε ζητανε και αν υπάρχει κάποια θέση θα καλυφθεί από ντόπιους.. Στην Αθήνα ενώ είχα βρει μια θέση, δε μπορούσα να πάω λόγω της σχολής -,-' 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...