Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Πρωινό

- 1 κούπα γάλα + 30 γρ. κορν φλέικς + 1 πορτοκάλι χυμό

- 2 φρυγανιές και 60 γρ. άπαχη μυζήθρα ή ανθότυρο

- 1 χυμό πορτοκάλι + 2 φρυγανιές με 1 κουταλάκι μαργαρίνη

- 1 πορτοκάλι χυμό + 2 φρυγανιές και 60 γρ. άπαχη μυζήθρα ή ανθότυρο

Ενδιάμεσα

1 μερίδα φρούτου ή 1 ζελέ ή 1 κομπόστα

Μεσημέρι

Οποιοδήποτε φαγητό υπάρχει σε ποσότητα ως 250 γραμμάρια + άφθονη σαλάτα

Aπόγευμα

Φρούτο 1, ή ζελέ, ή κομπόστα ή 150 γραμ. φρουτοσαλάτα ή 150 γραμ. φρούτο που κόβεται (π.χ. πεπόνι)

Βράδυ

Επιλέγουμε 1 από τα παρακάτω:

- 1/2 ποσότητα του μεσημεριανού

- γάλα και 2 φρυγανιές

- γιαούρτι + 1 μερίδα φρούτου

- σαλάτα + 2 φρυγανιές + 30 γραμ. τυρί + 1 φρούτο

- Μία φορά τη βδομάδα 1 γιαούρτι 2% + 1 κουταλιά μέλι + 5 -6 ανάλατους ξηρούς καρπούς

Τα tips της δίαιτας

Η κούπα που χρησιμοποιούμε είναι χωρητικότητας 250 ml

Eπιλέγουμε για ένα γεύμα την εβδομάδα συκώτι

- Ένα αυγό αντί μίας μερίδας γαλακτοκομικού ή τυριού, δυο φορές την εβδομάδα

- Mερίδες άμυλου: 2 φρυγανιές, 1 φέτα ψωμί 30 γρ., 30 γρ. δημητριακά

Τσάι, καφές, αφεψήματα όσα θέλουμε χωρίς ζάχαρη (επιτρέπεται υποκατάστατο)

Αναψυκτικά light και μόνομέχρι ένα ποτήρι την ημέρα

Γάλα 1,5%, Γιαούρτι 2%

Τυριά (όλα τα είδη 30 γραμ, μυζήθρα/ανθότυρο 60 γραμ.)

Χορταρικά, τα ωμά πράσινα και τα χόρτα (2 κούπες) τα μαγειρεμένα (1 κούπα) τομάτα (1 μέτρια)

Λάδι 2 κουταλιές την ημέρα (λάδι, μαργαρίνη ή μαγιονέζα)

Ψωμί 30 γραμ. οποιουδήποτε τύπου, ή 2 φρυγανιές, ή 30 γραμ. δημητριακά, ή 1/2 κούπα βρασμένα δημητριακά (τύπου κουάκερ)

Στο μαγειρεμένο φαγητό υπολογίστε 1 κουταλιά για κάθε μερίδα (μετρήστε το καλύτερα γιατί το μάτι ξεγελιέται).

Aν το φαγητό έχει λάδι, δεν βάζουμε και στη σαλάτα

Επιτρέπεται 1 γλυκό τη βδομάδα, ότι θέλετε

Πίνετε αρκετό νερό ( ως 8 ποτήρια)

Αν σας πιάσει μανία για έξτρα γλυκό, φάτε 1 κουταλάκι γλυκό κουταλιού

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Κοριτσια που χαθηκατε????

Εγω μεχρι τωρα σχετικά καλά. Βρεθηκα και σε ενα τραπεζι με διαφορα νηστισιμα και εφαγα μετρημενα (αααα το καθολου δεν γινεται)

Τα δικα σας νεα?? Ουφ το Πασχα πολυ οι πειρασμοι

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη και απο μενα.

Εγω πρεπει να εξαφανιστω. :( Ημουν πολυ γΟΥρΟΥνα αυτες τις μερες. :oops::oops: Τοσο που χρειαζομαι σκληρη, ανελεητη, ανευ προηγουμενου τιμωρια. :|

Δεν τολμω να ανεβω στη ζυγαρια αλλα τα ρουχα μου οχι μονο μιλησαν αλλα εσκουσαν απο το ζορι τους. :(:(:( Απο αυριο, το ραβω!!!! :|:-| Μη με αφησετε να ξανακανω γουρουνιασμα. Δεν εχω αλλα περιθορια!!! :(:(:(

Ελπιζω εσεις να τα καταφερατε και να εισαστε κΙΟΥριες!!!!!:P:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστος Ανεστη !

Έτσι να μαζευόμαστε γιατι νόμισα οτι εμεινα μονη να παλευω με τη ζυγαριά.

Εγω μεχρι πριν 2 χρονια δεν ειχα κανει ποτε διαιτα. Βεβαια με τις δυο γεννες μου εχουν μεινει 7 κιλα οποτε ουφ ειπα κατι πρεπει να γινει. Να αρχισω κάπως να το ελεγχω.

Πάντως η ψυχολογία σε εμενα τουλέχιστον παιζει σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες χαιρετώ!!!

Αν και έγκυος ακόμα έχω μια πολύ σοβαρή ερώτηση..!!!

'Ετσι για να πάρω κουράγιο,έχει καμιά εδώ που να έχασε 30 κιλά???Γιατί κάπου εκεί με βλέπω κι εμένα..!!!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες χαιρετώ!!!

Αν και έγκυος ακόμα έχω μια πολύ σοβαρή ερώτηση..!!!

'Ετσι για να πάρω κουράγιο,έχει καμιά εδώ που να έχασε 30 κιλά???Γιατί κάπου εκεί με βλέπω κι εμένα..!!!

Χαχαχχαχαχαχα!!! Υπαρχει!!! Υπαρχει!!!! Και οχι μονο μια!!!

Αλλα, γιατι βρε καλο μου, να παρεις τοσα κιλα στην εγκυμοσυνη???? Για βαστα λιγακι!!! Δωσε μερικα στοιχεια να σε βοηθησουμε κι εμεις απο εδω οσο μπορουμε. Ποσο μηνων εισαι τωρα, ποσα κιλα ησουν προ εγκυμοσυνης, ποσα τωρα, και τι διατροφη κανεις????

Με το καλο να ερθει το νινακι σου. :P:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και χροναι πολλα!!! λεω να ξεκινησω και εγω με διαιτα. εχει κανει καμμια την dukan να μας πει εντυπωσεις και αποτελεσματα? λεω να την ξεκινησω αυριο....καμμια ιδεα?


u0wzp3.png gztsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαχαχχαχαχαχα!!! Υπαρχει!!! Υπαρχει!!!! Και οχι μονο μια!!!

Αλλα, γιατι βρε καλο μου, να παρεις τοσα κιλα στην εγκυμοσυνη???? Για βαστα λιγακι!!! Δωσε μερικα στοιχεια να σε βοηθησουμε κι εμεις απο εδω οσο μπορουμε. Ποσο μηνων εισαι τωρα, ποσα κιλα ησουν προ εγκυμοσυνης, ποσα τωρα, και τι διατροφη κανεις????

Με το καλο να ερθει το νινακι σου. :P:p

Κούκλα είμαι 32 εβδομάδων,δηλ έχω μπει πρόσφατα στον 8ο κι έχω τουλάχιστον άλλον ενάμιση μήνα! 'Εχω πάρει 22 κιλά ήδη (!) και αν κρίνω απο το πασχαλινό τραπέζι άλλα 2 τα τσίμπησα σίγουρα!

'Ετρωγα γλυκάκια και γενικά πολλούς υδατάνθρακες γι'αυτό τα έβαλα! Τώρα τρώω σαλατίτσες αλλά το κακό έγινε όπως καταλαβαίνεις,και,κάτω απο 26 αποκλείεται να πάρω στο σύνολο!

Δηλαδή έχει καμιά που να τα έχασε τα 30??????:D:D βάλε μου να της μιλήσω να ανέβω ψυχολογικά!!χαχαχα!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειααα σας!! Χρόνια πολλά!

Εγώ λοιπόν είχα αποφασίσει να εξαφανιστώ γιατί μόνο γοργόνα δεν υπήρξα. Για μεγάλο χρονικό διάστημα έχανα από 1-1,5 κιλά, τα οποία ξαναέβαζα αμέσως μετά (αν έχανα κανονικά θα είχα χάσει ίσα με 5!)

Λογικά έχω πάλι μηδενίσει, οπότε ξαναρχίζω!! Δεν ξέρω το Πάσχα τι άφησα πάνω μου, δεν έχω ζυγιστεί ακόμη, αύριο ίσως.

Skybeam ωραία τα τίπς, πολύ χρήσιμα!!

Γεωργία μου τρώς!!! (κατά το σούζυ, τρώς!). Θα πιάσω το βούρδουλα, πρόσεχεεε (κοίτα ποιος μιλάει τώρα....).

Λοιπόν, συγκεντρώσου και ξεκίνα πάλι μαζί μου. Από σήμερα μόνο σκάλες, ποτέ ξανά ανσανσέρ! φιλάκι!

Απρικοτ για τη δίατα που λες δεν γνωρίζω πολλά, αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα... Ωστόσο δεν έχω όλη την πληροφορία, οπότε δεν λέω τίποτα άλλο, καλύτερα να μας γράψει κάποια άλλη κοπέλα.

Το λοιπόν σας χαιρετώ, αύριο ζυγίζομαι και θα επανέλθω με νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το Πάσχα τι άφησα πάνω μου, δεν έχω ζυγιστεί ακόμη, αύριο ίσως.

Xρόνια πολλά! Πάντως τελικά παρότι έφαγα ως γουρούνα πήρα μόνο 200-300 γρ. μετά τη δίαιτα που σας γράφω πιο πάνω. Σε άλλο φόρουμ που παρακολουθώ, υπάρχουν κορίτσια που κάνουν πρωτεϊνικές και άλλες χημικές δίαιτες και μετά τις ατασθαλίες του Πάσχα πήραν και 2 και 3 κιλά...

Την ξανάρχισα από σήμερα, αν και οι βλακείες μου με πήγαν πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλλιοπακι μου παρε βουρδουλα, παρε μαστιγια, παρε κορμους δεντρων, οτι θες αλλα βαρα με την γαΙδουρα που μονο γοργονα δεν ημουν. Δεν εφαγα πολυ φαγητο αλλα εχει 2 βδομαδες που ολο και καποιο γλυκο κυκλοφορει στο σπιτι (λογω των ημερων, γιορτων κλπ) και δυστυχως εκει ειναι το αδυνατο σημειο μου. Απο σημερα ομως επανηλθα στα φυσιολογικα μου και λεω βροντερο ΟΧΙ σε οτι απεμεινε (απο γλυκα παντα). Ευτυχως, αμα πω ΟΧΙ ειναι ΟΧΙ!!!!! Το δικο μου μειον ειναι οτι δεν κινουμαι. Κανω καθιστικη δουλεια και οταν σχολαω ειμαι σαν εξασθενημενο ζομπι συνεπως τρωω και καθομαι ....τις περισσοτερες ωρες.

ΥΓ. Εγω το ασανσερ το εχω ξεχασει προ πολλου αλλα....χαχαχχαχχααχα στο σπιτι μου δεν εχω ουτε σκαλες!!!! (για την ακριβεια εχω μονο 4 σκαλια):P

myfavouritelullaby, εγκυουλα μου με το δυσκολο ονομα, βαλε κανενα πιο ευκολο βρε κοριτσι μου!!! ;)

22 κιλα, ειναι πολλα αλλα αν οφειλονται μονο στην εγκυμοσυνη, θα τα χασεις σιγουρα. Φοβαμαι ομως πως οι πολλοι υδατανθρακες δεν ηταν μονο τις τελευταιες μερες αλλα τους τελευταιους μηνες. Ισως, στην αρχη της εγκυμοσυνης σου, θα επρεπε να συμβουλευτεις τον γιατρο σου ή εναν διατροφολογο. Τωρα ομως που εισαι λιγο πριν φτασεις στην κορυφη, να ξερεις (και να το παρεις αποφαση απο τωρα) οτι μολις με το καλο βγει απο τη κοιλιτσα σου το ζουζουνι σου, εσυ θα πρεπει να "δουλεψεις" για να επανελθεις στα φυσιολογικα κιλα σου και το μωρο σου να εχει μια μαμα "γκ0μ3ν@" . Εεεε???Τι λες????

Δε συμφωνω που το εχεις ριξει στις σαλατιστες μονο. Στην κατασταση σου χρειαζεσαι σωστη διατροφη και οχι στερησεις. Ρωτα τον doctor σου.

Αpricot, ασχολουμαι με το θεμα σχεδον 2,5 χρονια. Εχω να σου πω το εξης:

Κανω διαιτα σημαινει, τρεφομαι σωστα χωρις υπερβολες μα και χωρις στερησεις. Συγχρονως κινουμαι για να κανει καυσεις το σωμα μου και που και που κανω και καμια ατασθαλια. Πολλες γοργονες εχουν καταφερει να χασουν τα κιλα τους με συστηματικη διατροφη και ασκηση και εχουν αποφοιτησει (ετσι λεμε εμεις την επιτευξη του στοχου).

Η συγκεκριμενη διαιτα που σκοπευεις να ξεκινησεις, δεν συνισταται απο εμας. Τους λογους ψαξ΄τους στο διαδικτυο. Να θυμασαι οτι για να εισαι υγιης πρεπει να τρεφεσαι με τροφες απο ολη τη διατροφικη αλυσιδα. Μην ακους λογια και υποσχεσεις που πιθανον βλαψουν την υγεια σου.

Jenia, να σε δωσω στην εγκυουλα για παραδειγμα????????? Εισαι γοργονα πρωτυπο, πως να το κανουμε αλλωστε??????

Skybeam, μια χαρα τα πηγες το Πασχα. Οπως φαινεται ο μεταβολισμος σου πηρε μπρος. Αντε και εις κατωτερα!!!! Παρεπιπτοντως εγω δεν τολμησα να ανεβω στη ζυγαρια. :cry::cry::cry::cry:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αpricot, ασχολουμαι με το θεμα σχεδον 2,5 χρονια. Εχω να σου πω το εξης:

Κανω διαιτα σημαινει, τρεφομαι σωστα χωρις υπερβολες μα και χωρις στερησεις. Συγχρονως κινουμαι για να κανει καυσεις το σωμα μου και που και που κανω και καμια ατασθαλια. Πολλες γοργονες εχουν καταφερει να χασουν τα κιλα τους με συστηματικη διατροφη και ασκηση και εχουν αποφοιτησει (ετσι λεμε εμεις την επιτευξη του στοχου).

Η συγκεκριμενη διαιτα που σκοπευεις να ξεκινησεις, δεν συνισταται απο εμας. Τους λογους ψαξ΄τους στο διαδικτυο. Να θυμασαι οτι για να εισαι υγιης πρεπει να τρεφεσαι με τροφες απο ολη τη διατροφικη αλυσιδα. Μην ακους λογια και υποσχεσεις που πιθανον βλαψουν την υγεια σου.

ναι εχεις απολυτο δικιο...απλα κανω ηδη ενα τριμηνο διατροφη και γυμναστικη καθημερινη και σε αυτη τη φαση εχει κολλησει η ζυγαρια για ενα ολοκληρο μηνα για αυτο και σκεφτομουν να κανω την πρωτη φαση μερικες μερες ωστε να ξεκολησω και μετα να συνεχισω με τα δικα ξανα. δεν ξερω και εγω το ψαχνω...:oops:


u0wzp3.png gztsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...