Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Ω, τι καλά! Καλώς σας βρήκα!

Λοιπόν, εγώ: με ύψος 1,63μ είμαι 74 κιλά. Έξι μήνες μετά από τη γέννηση του μοναχογιού μου. Τα κανονικά μου είναι 60 και αυτά θέλω να φτάσω. Το καλοκαίρι του 2010 πήρα μερικά κιλά από τις διακοπές και πήγα 65, μετά έμεινα έγκυος και μετά από δύο μήνες έχασα το μωράκι μου. Από την στεναχώρια και την κλεισούρα στο σπίτι (εντάξει και το φαί - όταν στεναχωριέμαι τρώω!) πήρα 9 κιλά και έφτασα τα 74 που είμαι και σήμερα. Έμεινα έγκυος στο αγοράκι μου και πήρα μόνο 5 κιλά, από το φόβο μου. Οπότε μόλις γέννησα ήμουν ήδη στα κιλά μου πριν την εγκυμοσύνη, τα οποία διατηρώ με επιτυχία έξι μήνες τώρα! Μόνο που δεν είναι τα ίδια κιλά που ήταν πριν την εγκυμοσύνη, είναι πιο πλαδαρά, με κοιλίτσα, μεγάλο στήθος και φαρδύτερη λεκάνη. Μια κούκλα είμαι, μη το συζητάς. Οπότε, από διατροφή ξέρω τι να κάνω απλά δεν θέλω να μειώσω τις θερμίδες πολύ γιατί θηλάζω αλλά έχω αρχίσω να τις αντικαθιστώ με πιο υγιεινές επιλογές, φρούτο αντί για τοστάκι κ.λπ. Έψησα και τον σύζυγο και κρατάει το μωρό μια ώρα το απόγευμα και τρέχω στο διάδρομο. Ελπίζω κάτι να καταφέρω! Συνοδοιπόρους ψάχνω. Να είστε καλά!

Edit: έφτασα αισίως τα 32, αλλά αν με ξαναρωτήσετε πάνω από 29 δεν θα πω


eNortjKzUjI0tTS2NFGyBlwwFbMC3A,,36.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Όλοι λίγο ως πολύ έχουμε εμμονές. Προσπαθούμε να τα λέμε κάπου-καπου (ελπίζω συχνά ) με τον εαυτό μας. Βλέπουμε ότι κάτι δεν πάει καλά όταν η ίδια σκέψη μας ψυχαναγκάζει και μας βάζει στη παγίδα του ¨ξανά και ξανά το ίδιο... Κάπως έτσι είναι και η εμμονή με τη ζυγαριά. Η Κ.Χ ξεκινάει και σταματά τη δίαιτα τουλάχιστον τρεις φορές το χρόνο "επίσημα σε διαιτολόγο" όπως λέει. Εκτός όμως από την ίδια πόσοι ακόμα είναι αγκαλιά με μια ζυγαριά;

Όσο πιο πολλά χρόνια ασκείς το επάγγελμα του διατροφολόγου τόσο πιο μεγάλη είναι η αγανάκτηση σου για την ψυχοβγάλτρα ζυγαριά! Αυτή που με τόσο δέος αλλά και ενοχές προσκυνά καθημερινά εκατομμύρια κόσμου!

Η ζύγιση όμως δεν έχει να μας δώσει τίποτα περισσότερο από ένα επιπλέον άγχος, του να σε επιτηρεί κάποιος ή και να σε ελέγχει!..

Η ζύγιση σου προσφέρει την απίστευτη χαρά όταν ο δείκτης πέφτει (όπου μπορεί απλά να είναι δύο κιλά υγρά και τίποτα παραπάνω) και τη πλήρη απογοήτευση όταν το νούμερο ''κολλάει'' και μένει εκεί για μέρες! Μην απελπίζεσαι! Η λύση είναι μία και άκρως αποτελεσματική! Σταμάτα να ζυγίζεσαι!!!

Δώσε έμφαση στο υγειές αδυνάτισμα και όχι στο χάσιμο βάρους. Ξέχασε το πόσα κιλά σε πόσο καιρό...

Δέκα βήματα που θα σε βοηθήσουν στην «απεξάρτηση» της ζύγισης.

** Ξεκινάς αν ήδη δεν το κάνεις να τρως πιο υγιεινά. Προτίμησε στο ημερήσιο διαιτολόγιο σου κάθε τρίωρο να τρέφεσαι ώστε ο οργανισμός σου να είναι σε καλύτερη βιολογική κατάσταση. Το καλύτερο θα ήταν να καταφέρεις και μισή ωρίτσα γυμναστικής την ημέρα.

** Κρύψε τη ζυγαριά στο πατάρι του σπιτιού ή καλύτερα τη χάρισέ την στο διατροφολόγο σου για να ξεφορτωθείς όλο το βάρος της κατάστασης σου!

** Ζήτα από το διατροφολόγο σου να σου εξηγήσει τι συμβαίνει όταν χάνονται γρήγορα κιλά από τη ζυγαριά (επίσης εύκολα προσλαμβάνονται)!

** Επιμένεις και μαθαίνεις να παρακολουθείς(με μέτρηση ή χωρίς) το λίπος του σώματος. Να θυμάσαι πως με την ηλικία αλλάζει το προκαθορισμένο σημείο βάρους . Δεν μπορείς στα σαράντα να ζυγίζεις όπως στα είκοσι σου χρόνια ,χωρίς αυτό να σημαίνει πως είσαι πιο παχύς.

** Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι ο μυϊκός ιστός ''συγκρατεί'' νερό. Για αυτό, όταν γυμνάζεσαι το σώμα γίνεται βαρύτερο αλλά πιο όμορφο σε εμφάνιση και πιο υγιές.

** Μάθε να βλέπεις το σχήμα του σώματος σου και όχι το νούμερο της ζυγαριάς. Η φιγούρα σου δεν άλλαξε σε τίποτα με τη διατροφή που ακολούθησες τις τελευταίες δυο εβδομάδες;

** Την ίδια ώρα κάθε μέρα που συνήθιζες να ζυγίζεσαι επέλεξε να περνάς λίγη ώρα με τον εαυτό σου στο καθρέφτη. Χαμογέλασε, μάθε να τον αγαπάς περισσότερο κάνε μία άσκηση ευγνωμοσύνης για σένα.

** Κάνε σύγκριση με ένα ρούχο ενός νούμερου μικρότερου από αυτό που φοράς τώρα. Δοκίμασε το όχι καθημερινά αλλά κάθε μία ή δύο εβδομάδες. Είναι σίγουρο ότι θα μπορέσεις να το φορέσεις σύντομα.

** Σκέψου τι σου πρόσφερε η ζύγιση κάθε φορά και τι συναισθήματα εισέπραττες; Πως νιώθεις τώρα;

** Πόσο αλήθεια σου λείπει το νούμερο της ζυγαριάς; η ιδανική απάντηση θα ήταν: καθόλου! Καλύτερα να ξέρω πως νοιώθω και πώς φαίνομαι, παρά πόσο ζυγίζω!

Άλλωστε κανένας δεν έχει στη πλάτη του μια ζυγαριά για να δείχνει το νούμερο και όλοι αξίζουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας και εσύ ακόμα περισσότερο που του φέρθηκες τόσο σκληρά! Μη περιμένεις ποτέ τα κιλά που πήρες τους τελευταίες πέντε μήνες να τα χάσεις σε πέντε εβδομάδες!

Πηγη: diatrofi.gr

Ποσο δικιο εχει. Εχω ενα τζιν που θελω πολυ να "μπω". Μαλλον θα εφαρμοσω αυτη τη μεθοδο.

Για σκεφτειτε το κι εσεις!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ που είχατε μέρες να γράψετε και δεν είχα μπει καθόλου. Αχ και εγώ αγκαλιά με μια ζυγαριά είμαι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Πρέπει να ζυγίζομαι τουλάχιστον 5-6 φορές την ημέρα. Και να πεις ότι έτσι κρατιέμαι σε σταθερό βάρος, να πω κομμάτια να γίνει, αλλά εγώ έχω πάρει την ανιούσα. Νομίζω δεν θα βρω ποτέ ισσοροπία :-(:sad::-(:sad: Μου έχει γίνει εμμονή. Και ούτε ευχαριστημένη είμαι, ούτε επιβραβεύω ποτέ τον εαυτό μου, ούτε όμορφη με βρίσκω. Και στα 100 χάλια ένιωθα, και στα 95 αλλά και στα 85 :(:(:(:( Μπράβο δεν μου είπα ποτέ και λεφτά για εμένα για ρούχα δεν χάλασα ποτέ πολλά με τη λογική ότι πάντα έπρεπε και πρέπει να χάσω κιλά. Μόνο ο καλός μου μου έχει αγοράσει κάτι καλά και όμορφα ρουχαλάκια και τώρα που δεν μου πάνε του τι λέω και από πάνω :(:(:(:(:(:( Αχ δεν πάω καλά. Για ψυχίατρο είμαι και όχι για διαιτολόγο. Και τώρα με τη 2η εγκυμοσύνη, που έχω πάρα πάρα πολλά παραπανίσια κιλά, και πρέπει να παραμείνω σταθερή ως την 20η εβδομάδα, εγώ κατάφερα και πήρα 1 κιλό :(:(:(:(:(:( Την Τρίτη έχω και ραντεβού με το γιατρό, θα με βρίσει και αυτός και θα έρθω στα ίσα μου. Ας είναι τουλάχιστον καλά το σποράκι μου.....


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κερκυραια μας, ηρεμησε.Εχεις που εχεις τις ορμονες σου να κανουν παρτυ, θυμωνεις και κατηγορεις τον εαυτο σου. Να σου πω μια φραση???

Αν δεν αγαπας εσυ τον εαυτο σου, μην περιμενεις να σε αγαπησουν οι αλλοι.

Τωρα θα μου πεις γιατι το λεω αυτο?? Γιατι μονο ταν νιωσεις καλα μεσα στο σωμα σου, θα μπορεσεις να βρεις τη δυναμη να αντισταθεις σε "φτου κακα" πειρασμους. Μονο αν βαλεις στοχο την υγεια σου πρωτα απο ολα για σενα, θα καταφερεις να χασεις βαρος ή εστω να μην βαλεις. (εξαιρουνται τα κιλα της εγκυμοσυνης-αυτα δεν τα γλιτωνεις).

Ζητησε απο τον γυναικολογο σου να σου δωσει μια "χειρα βοηθειας" στο θεμα διατροφη στην εγκυμοσυνη ή αν εχεις τη δυνατοτητα απευθυνσου σε διατροφολογο-ενδοκρινολογο.

Τελος, για να ειναι καλα το σπορακι σου, θα πρεπει να εισαι κι εσυ καλα. Αυτο μην το ξεχνας!!!

Caramella, καλως ορισες. Καλη αρχη και σε σενα και "μη μασας". Αφου το αποφασισες, θα τα καταφερεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

εδω κ γω...καλη σαρακοστη να εχουμε...προσπαθω να χωνεψω τον ταραμα, τη λαγανα κ τη γαριδομακαροναδα...απαπα!!!!! καραμελα καλη αρχη...αυτο το αρθρο για τη ζυγαρια, τελειο...κ γω ποτε δεν τη συμπαθησα...καλη αρχη απο αυριο σε ολες μας!!!


ovvZp2.png

eNortjKzUjK0NDU1NlayBlwwFaYC1w,,12.png

eNortjK1UrKwMLG0VLIGXDATBAKy53.png

Link to comment
Share on other sites

Κερκυραια μας, ηρεμησε.Εχεις που εχεις τις ορμονες σου να κανουν παρτυ, θυμωνεις και κατηγορεις τον εαυτο σου. Να σου πω μια φραση???

Αν δεν αγαπας εσυ τον εαυτο σου, μην περιμενεις να σε αγαπησουν οι αλλοι.

Τωρα θα μου πεις γιατι το λεω αυτο?? Γιατι μονο ταν νιωσεις καλα μεσα στο σωμα σου, θα μπορεσεις να βρεις τη δυναμη να αντισταθεις σε "φτου κακα" πειρασμους. Μονο αν βαλεις στοχο την υγεια σου πρωτα απο ολα για σενα, θα καταφερεις να χασεις βαρος ή εστω να μην βαλεις. (εξαιρουνται τα κιλα της εγκυμοσυνης-αυτα δεν τα γλιτωνεις).

Ζητησε απο τον γυναικολογο σου να σου δωσει μια "χειρα βοηθειας" στο θεμα διατροφη στην εγκυμοσυνη ή αν εχεις τη δυνατοτητα απευθυνσου σε διατροφολογο-ενδοκρινολογο.

Τελος, για να ειναι καλα το σπορακι σου, θα πρεπει να εισαι κι εσυ καλα. Αυτο μην το ξεχνας!!!

συμφωνω κ επαυξανω...


ovvZp2.png

eNortjKzUjK0NDU1NlayBlwwFaYC1w,,12.png

eNortjK1UrKwMLG0VLIGXDATBAKy53.png

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μόλις γέννησα ήμουν ήδη στα κιλά μου πριν την εγκυμοσύνη, τα οποία διατηρώ με επιτυχία έξι μήνες τώρα! Μόνο που δεν είναι τα ίδια κιλά που ήταν πριν την εγκυμοσύνη, είναι πιο πλαδαρά, με κοιλίτσα, μεγάλο στήθος και φαρδύτερη λεκάνη. Μια κούκλα είμαι, μη το συζητάς. Οπότε, από διατροφή ξέρω τι να κάνω απλά δεν θέλω να μειώσω τις θερμίδες πολύ γιατί θηλάζω αλλά έχω αρχίσω να τις αντικαθιστώ με πιο υγιεινές επιλογές, φρούτο αντί για τοστάκι κ.λπ. Έψησα και τον σύζυγο και κρατάει το μωρό μια ώρα το απόγευμα και τρέχω στο διάδρομο. Ελπίζω κάτι να καταφέρω! Συνοδοιπόρους ψάχνω. Να είστε καλά!

Edit: έφτασα αισίως τα 32, αλλά αν με ξαναρωτήσετε πάνω από 29 δεν θα πω

Κι εγώ ευελπιστούσα σε άμεσα και θεαματικά αποτελέσματα.... Μην ανησυχείς, είμαι στους 5 μήνες μετά τη δεύτερη εγκυμοσύνη, το παλεύω κι εγώ, αλλά έχει κι ο θηλασμός τις απαιτήσεις του, το ίδιο και το ξενύχτι και ξεφεύγω καμιά φορά.... Τήρησε αυτό με το απόγευμα, είναι ότι καλύτερο!

Εγώ δεν τα κατάφερα, όλο κάτι προκύπτει με τα μικρά και πάει το περπάρτημα περίπατο!!

** Επιμένεις και μαθαίνεις να παρακολουθείς(με μέτρηση ή χωρίς) το λίπος του σώματος. Να θυμάσαι πως με την ηλικία αλλάζει το προκαθορισμένο σημείο βάρους . Δεν μπορείς στα σαράντα να ζυγίζεις όπως στα είκοσι σου χρόνια ,χωρίς αυτό να σημαίνει πως είσαι πιο παχύς.

** Πόσο αλήθεια σου λείπει το νούμερο της ζυγαριάς; η ιδανική απάντηση θα ήταν: καθόλου! Καλύτερα να ξέρω πως νοιώθω και πώς φαίνομαι, παρά πόσο ζυγίζω!

Ποσο δικιο εχει. Εχω ενα τζιν που θελω πολυ να "μπω". Μαλλον θα εφαρμοσω αυτη τη μεθοδο.

Για σκεφτειτε το κι εσεις!!!

Αν ξέρει καμια περισσότερες λεπτομέρειες για τη σχέση λίπους - ηλικίας ας μου δώσει γιατί δεν προλαβαίνω να το ψάξω ονλινε!!

Αυτό με τα ρούχα είναι και ο δικός μου καημός! Να πω στα προ δεύτερης εγκυμοσύνης (άρα ήδη σε μεγαλύτερο νούμερα από τα γενικώς "προ" ρούχα). Ένα φερμουάρ έχει ήδη κλείσει! Πάμε για άλλα τώρα!!!!

Και τώρα με τη 2η εγκυμοσύνη, που έχω πάρα πάρα πολλά παραπανίσια κιλά, και πρέπει να παραμείνω σταθερή ως την 20η εβδομάδα, εγώ κατάφερα και πήρα 1 κιλό :(:(:(:(:(:( Την Τρίτη έχω και ραντεβού με το γιατρό, θα με βρίσει και αυτός και θα έρθω στα ίσα μου. Ας είναι τουλάχιστον καλά το σποράκι μου.....

Ψυχραιμίαααααα!!!!!!!!!!!!!! Η προτεραιότητα είναι η εξής μία και μοναδική: μια καλή εγκυμοσύνη. ¨Ολα τα άλλα έρχονται!

Και μη νομίζεις ότι επειδή παίρνεις τώρα κιλά θα ανεβαίνει έτσι ο δείκτης μέχρι τέλους. Εκ πείρας σου μιλάω που πήρα πολλά στην αρχή και μετά τίποτα (εντάξει, προσπάθησα κιόλας, αλλά έβγαλα εκγυμοσύνη με 10 κιλάκια όλα κι όλα).

Περιμένουμε τα νέα από το γιατρό και να σκέφτεσαι θετικά και όμορφα!

Επίσης, όταν νομίζεις ότι πεινάς να πίνεις πρώτα ένα ποτήρι νερό.

Γεια σας κοριτσια, απο Τριτη ξεκιναω και εγω, θελω να χασω 14 κιλα πφφφ πολλα μου φαινονται, ελπιζω να τα λεμε και να περνω κουραγιο!!!:-)

Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει καμια περισσότερες λεπτομέρειες για τη σχέση λίπους - ηλικίας ας μου δώσει γιατί δεν προλαβαίνω να το ψάξω ονλινε!!

Εφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!

http://www.dietup.gr/antras/diatrofi/1097.html

Ποιό είναι το ιδανικό ή φυσιολογικό ποσοστό λίπους;

Σε γενικές γραμμές φυσιολογικά ποσοστά σωματικού λίπους είναι:

Για άνδρες:

15-25% του συνολικού σωματικού βάρους

Για γυναίκες:

18-35% του συνολικού σωματικού βάρους

Άτομα στις μικρότερες ηλικίες είναι καλό να βρίσκονται στα κατώτερα φυσιολογικά όρια.

Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι:

1. Οι γυναίκες έχουν περισσότερο λίπος από τους άντρες

2. Υπάρχει μια γενικότερη αύξηση στο συνολικό λίπος του σώματος με την ηλικία

3. Το λίπος ποικίλει κατά πολύ ανάλογα με την ηλικία, το φύλο, την κληρονομικότητα.

4. Τα επιθυμητά ποσοστά λίπους στους αθλητές είναι μικρότερα από το γενικότερο πληθυσμό (5-12% για άντρες και 10-16% για γυναίκες) αλλά μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με το είδος της άθλησης

Το ποσοστό λίπους σε κάθε ηλικία για άντρες και γυναίκες είναι καλό να βρίσκεται στα παρακάτω όρια:

(Τον πινακα δεν μπορω να τον φερω, δειτε τον στο λινκ)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ας τα πάρουμε από την αρχή με τον “επιστημονικά ορθό” τρόπο. Ένα κιλό αντιστοιχεί σε περίπου 7.700 θερμίδες, επομένως αυτό είναι και το….

νούμερο που πρέπει να μειώσεις από την εβδομαδιαία πρόσληψη θερμίδων σου ώστε να χάνεις 1 κιλό την εβδομάδα. Με άλλα λόγια θα πρέπει είτε να προσλαμβάνεις 1.000 θερμίδες λιγότερες την ημέρα ή -ακόμα πιο έξυπνη κίνηση- να προσλαμβάνεις 500 θερμίδες λιγότερες και να καις επιπλέον 500 θερμίδες μέσω της άσκησης). “Έχε στο μυαλό σου ότι η συνιστώμενη απώλεια βάρους είναι 0,5 με 1 κιλό την εβδομάδα, επομένως θα είσαι στο ανώτερο της κλίμακας”, τονίζει η Μαργαρίτα Οκτωράτου, Διαιτολόγος – Διατροφολόγος.

Βήμα 1ο: Tο σωστό timing

Διάλεξε την κατάλληλη στιγμή για να ξεκινήσεις. Οι περίοδοι με πολύ άγχος, κακή διάθεση ή ασθένειες δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να ξεκινήσεις μία αυστηρή δίαιτα. Αν είναι δυνατό, ξεκίνα το Σαββατοκύριακο, για την περίπτωση που η αλλαγή στη διατροφή σου σε κάνει να νιώσεις αδύναμη (όχι μόνο σωματικά αλλά και ψυχολογικά!). Είναι πιθανό επίσης να νιώσεις πιασμένη αν ξεκινήσεις παράλληλα και άσκηση, επομένως αν ξεκινήσεις Παρασκευή, το Σαββατοκύριακο το σώμα σου θα έχει το χρόνο να επανέλθει.

Βήμα 2ο: Η διατροφή σου

Κόψε 500 θερμίδες την ημέρα από τη διατροφή σου. “Ξεκίνα αποφεύγοντας τις πηγές των περιττών θερμίδων, όπως τα αναψυκτικά με ζάχαρη, τα ροφήματα με σαντιγύ ή σιρόπι (μεταξύ των οποίων και πολλοί καφέδες) και τα τυποποιημένα γλυκά ή σνακ όπως τα “κανονικά” πατατάκια”, συστήνει η ειδικός. Προτίμησε τις light εκδοχές των αγαπημένων σου φαγητών, σνακ και ροφημάτων (πάντα με μέτρο, αφου συχνά ακόμα και τα light έχουν θερμίδες). Για παράδειγμα, αν αλλάξεις το γάλα σου και το τυρί σου με άπαχα θα γλιτώσεις τουλάχιστον 100 θερμίδες (ενώ η περιεκτικότητα σε ασβέστιο είναι ίδια), το κανονικό αναψυκτικό σου με light 100 θερμίδες, τον καφέ με ζάχαρη και κρέμα ή σαντιγύ με απλό καφέ με γλυκαντικό μέχρι και 200 θερμίδες, την μαγιονέζα με σως από ημιάπαχο γιαούρτι και μουστάρδα θα σε γλιτώσει από 80-100 θερμίδες κλπ. Μη σου φαίνονται μκρές οι ποσότητες, όλα αυτά συσσωρεύονται και πριν το καταλάβεις οι 500 θερμίδες έχουν κοπεί.

Βήμα 3ο: Η άσκησή σου

Ξεκίνα συστηματική άσκηση για να κάψεις άλλες 500 θερμίδες την ημέρα. “Προσθέτοντας και τις 500 θερμίδες που έχεις “κόψει” από τη διατροφή σου, βρίσκεσαι μέσα στο στόχο σου”, τονίζει η ειδικός. Πρέπεινα ασκείσαι από 45 έως 90 λεπτά για να κάψεις τόσες θερμίδες, ανάλογα με τη φυσική σου κατάσταση και τη δραστηριότητα που έχεις επιλέξει. Για παράδειγμα, με 1 ώρα αεροβικής καις περίπου 300 με 500 θερμίδες (και να θυμάσαι ότι όσο περισσότερο ζυγίζεις, τόσο περισσότερες θερμίδες καις με κάθε άσκηση).

Βήμα 4ο: Αντίστροφη μέτρηση

Μέτρα τις θερμίδες σου. Μη στηρίζεσαι σε περίπου υπολογισμούς ή σε προσθέσεις που κάνεις με το μυαλό σου. “Κράτα ένα ημερολόγιο ή χρησιμοποίησε ένα online κομπιουτεράκι για να σε βοηθήσει να κάνεις καταμέτρηση σε ό,τι καταναλώνεις”, επισημαίνει η ειδικός. Μην ξεχνάς τις θερμίδες που παίρνεις από τα υγρά, όπως χυμοί, γάλα, καφές ή τσάι, αλλά ούτε και τα περιστασιακά “τσιμπολογήματα” που πολλές φορές πλησιάζουν σε θερμίδες ένα κανονικό γεύμα.

Βήμα 5ο: Τι δεν πρέπει να κάνεις

Αυτό είναι τόσο σημαντικό όσο και τα υπόλοιπα 4 βήματα μαζί. “Η προσπάθειά σου να χάσεις κιλά πρέπει να επιτευχθεί μέσω μίας ισορροπημένης διατροφής σε συνδυασμό με άσκηση”, εξηγεί η ειδικός. Είναι ο μόνος τρόπος να μην εξαντλήσεις τον οργανισμό σου, ώστε να να μην ξαναπάρεις το βάρος που έχεις χάσει και να μη χάσεις την ενέργεια σου και συχνά την καλή σου διάθεση. “Μην πιστέψεις ότι αν δεν ασκείσαι, για παράδειγμα, θα μπορείς να κόψεις εύκολα 1.000 θερμίδες από τη διατροφή σου κάθε μέρα. Θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που επιθυμείς, θα απορρυθμίσεις το μεταβολισμό σου και θα επηρεάσεις την υγεία σου με περισσότερους από έναν τρόπους. Φρόντισε τον εαυτό σου, προσέχοντας με τι τον τρέφεις, αλλά δίνοντας του αρκετό και σωστό καύσιμο για να λειτουργεί και σωστά”, συστήνει η Μαργαρίτα Οκτωράτου.

Επομένως πρέπει να θυμάσαι ότι:

1 κιλό = περίπου 7.700 θερμίδες

500 θερμίδες από άσκηση Χ 7 ημέρες = 3.500 θερμίδες

500 θερμίδες από διατροφή Χ 7 ημέρες = 3.500 θερμίδες

Σύνολο: 3.500 + 3.500 = 7.000 θερμίδες (είσαι μέσα στο στόχο σου)

Πηγη: http://tsekouratoi.blogspot.com/2012/02/1_22.html


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά, προφανώς και το έχω για να είμαι σε αυτό το θέμα, εννοώ το έχω παραπάνω από όσο θα υπολόγιζα....

αααα, νιώθω χοντρή πνιγμένη μες στο λίπος, ένα απαίσιο και αιμοβόρο κοίτος.... (από τραγούδι είναι αυτό, αλλά κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει.... p))

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Ελπίζω να τα πηγαίνετε καλά με τα θέματα διατροφής και άσκησης και να τηρείτε όλες τα προγράμματά σας. Την προηγούμενη φορά που μπήκα δεν ήμουν και στα πολύ καλά μου, με είχε πάρει από κάτω, και ξέσπασα......συγγνώμη :oops::oops::oops::oops::oops::oops: Είναι γεγονός ότι με την εμφάνισή μου δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένη και είμαι σε συνεχή προσπάθεια. Αν και κάποιες φορές αναγνωρίζω ότι μου αξίζει ένα μπράβο καθώς στα 18 μου είχα φτάσει 140 κιλά, κατάφερα μόνη μου να πέσω στα 110 και μετά με βοήθεια διαιτολόγου στα 90..... εεε από εκεί έχω τα πάνω μου και τα κάτω μου.... :tongue::tongue::tongue::tongue::tongue: Τα καλά νέα είναι ότι την Τρίτη είδαμε τον ΜΠΕΜΠΗ μας στο γιατρό και είναι μια χαρά, αν και λίγο τεμπελάκος. Ένα άλλο καλό είναι ότι η ζυγαριά του γιατρού έδειξε μόνο 300 γρ πάνω :P:p:p:p:p:p


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Ελπίζω να τα πηγαίνετε καλά με τα θέματα διατροφής και άσκησης και να τηρείτε όλες τα προγράμματά σας.

Ονειρο ζεις.....λεω να μη σε ξυπνησουμε!!!(Εγω τα εχω θκατωσει αλλα το κρατω ...μυστικο)!!:P:p

Την προηγούμενη φορά που μπήκα δεν ήμουν και στα πολύ καλά μου, με είχε πάρει από κάτω, και ξέσπασα......συγγνώμη

Μαθημενα τα βουνα απο τα χιονια. ολες κατα καιρους περναμε :-(:mad::sad: φασεις!!!!

:oops::oops::oops::oops::oops::oops: Είναι γεγονός ότι με την εμφάνισή μου δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένη και είμαι σε συνεχή προσπάθεια. Αν και κάποιες φορές αναγνωρίζω ότι μου αξίζει ένα μπράβο

μονο ΕΝΑ????????? Εγω θα σου εδινα πολλα!!

Αυτο με τη συνεχη προσπαθεια δε μου πολυαρεσε. Πρεπει να κανεις και διαλειμματακια!!!

καθώς στα 18 μου είχα φτάσει 140 κιλά, κατάφερα μόνη μου να πέσω στα 110 και μετά με βοήθεια διαιτολόγου στα 90..... εεε από εκεί έχω τα πάνω μου και τα κάτω μου.... :tongue::tongue::tongue::tongue::tongue: Τα καλά νέα είναι ότι την Τρίτη είδαμε τον ΜΠΕΜΠΗ μας στο γιατρό και είναι μια χαρά, αν και λίγο τεμπελάκος. Ένα άλλο καλό είναι ότι η ζυγαριά του γιατρού έδειξε μόνο 300 γρ πάνω :P:p:p:p:p:p

Υπεροχα τα νεα του bebe (αυτο εχει προτεραιοτητα τωρα).

Και μη παραβλεπουμε τα +300 μονο?????? RESPECT!!! :tongue::tongue:

EDIT : Sorry, αλλα η μορφωποιηση με εχει ξεχασει προ πολλου!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...