Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Tintin είπε:

      Κορίτσι μου γλυκό.. Αρχικά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, να πάνε ολα τέλεια.. Λιγο οι ορμονες, λιγο το αγχος ειναι λογικό να αισθανθείς μπερδεμενη.. Περίμενε τον υπερηχο για να δεις αν οντως ειναι 2 τα εμβρυα, μπορει τελικα να ειναι ενα.. Οπως καταλαβα πιστευεις στον Θεό, αρα θα σου πω αυτο " αφου ο θεός εδωσε το παιδι, θα δώσει και για το παιδί" .. Να ερθουν ολα οπως τα επιθυμεις..

      Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ!!!

      8 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

      Καλημέρα!

      Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και με το καλό τελειόμηνη να είναι με υγιή μωράκι@ πάνω από όλα στην αγκαλιά σας!!!

      Κατά δεύτερον δεν καταλαβαίνω πραγματικά καθόλου γιατί έχεις "δέσει" ότι είναι δίδυμα και καθεσε και κλαίς..! Αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να αποφανθεί ούτε γιατρός από τις τιμές των χοριακων και το βγάζεις εσύ;;; Συγνώμη που σε "μαλώνω" αλλά πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να στεναχωριέσαι! Μόνο ο υπέρηχος θα στο δείξει αυτό..! Επίσης με μερικούς υπολογισμούς (δεν μας γράφεις πόσες μέρες μετά την ετ έκανες την πρώτη χοριακη ούτε πόσες ώρες μετά έκανες την δεύτερη) σε calculators που υπάρχουν online και πιθανολογοντας ότι έκανες πρώτη χοριακη 10η μέρα από την ετ με έμβρυα 5ημερων και την επαναληπτική χοριακη 48ωρες μετά, βγάζει μια μέση πιθανότητα 3,5% για δίδυμα.. και εσύ μου καθεσε και κλαίς!! Έχω φίλη που είχε πρώτη χοριακη 240 δεύτερη χοριακη 600κατι και ήταν δίδυμα, έχω άλλη φίλη που είχε πρώτη χοριακη 260 και επαναληπτική 700φευγα και ήταν ένα το μωράκι! Σου αναφέρω δύο περιπτώσεις από τις πολλές που ξέρω για να μην γίνομαι κουραστική αλλά ειλικρινά δεν μπορείς να ξέρεις!!!

      Τρίτον και σημαντικότερο.. δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί και τι θα γίνει! Σκληρό αυτό που λέω και ειλικρινά σου εύχομαι ολόψυχα να γεννηθεί υγιέστατο και τελειομηνο μωράκι/α αλλά δεν ξέρεις αν θα φτάσεις μέχρι εκεί.. εσύ έχεις φτάσει να σκέφτεσαι πως θα τα μεγαλώσεις από δύο πρώτες χοριακες!! Μην κάθεσαι και στεναχωριέσαι λοιπόν για το αν είναι ένα ή δύο τα μωράκια..! Μόνη σημασία έχει να γεννηθεί υγιέστατο μωράκι σε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.. βήμα βήμα λοιπόν και κάθε στόχος θα είναι να είναι καλή η κάθε επόμενη εξέταση..! Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.. και μακάρι να πάνε όλα κατ'ευχήν!! Είτε ένα είτε δύο..!

      Τέταρτον και επειδή αναφέρεις και το θέμα θρησκεία (αν και δεν συμμερίζομαι την άποψη γιατί θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα της κάθε γυναίκας να κάνει ότι θέλει με το σώμα της και την ζωή της, παρόλα αυτά σέβομαι απόλυτα και κατανοώ και την δική σας άποψη) και εάν υποθέσουμε ότι είναι όντως δύο τα μωράκια, σκέψου ότι ο Θεός αν δεν σας είχε ικανούς να φέρετε στο κόσμο και να μεγαλώσετε δύο μωράκια δεν θα σας τα έδινε.. είτε μετεφερες ένα έμβρυο είτε δύο.. ναι σίγουρα από την στιγμή που μεταφέρεις δύο έμβρυα ξέρεις αυτόματα ότι υπάρχουν και αυξημένες πιθανότητες δίδυμης κύησης ιατρικώς και μαθηματικως..! Αλλά ο Θεός δεν θα σας τα έδινε και τα δύο γλυκιά μου εάν δεν πίστευε ότι μπορείτε να τα καταφέρετε και να τα μεγαλώσετε.. εσείς γιατί δεν πιστεύετε στον εαυτό σας και στις ικανότητες σας όσο πιστεύει ο ίδιος ο Θεός σε εσάς ότι θα τα καταφέρετε για να σας τα δίνει;! Στο λέω με πολύ αγάπη..

      Ελπίζω να μην σε στεναχωρησα περισσότερο δεν ήταν πρόθεση μου.. απλά ήθελα να σου δώσω διαφορετικές οπτικές για να μην στεναχωριέσαι χωρίς λόγο και ίσως να σκεφτείς περισσότερο αισιόδοξα την περίπτωση διδύμων..!

      Με το καλό και πάλι!

      Σε ευχαριστώ παρα πολυ για το «μαλωμα»..Έχεις απόλυτο δίκιο σε ολα όσα είπες και αυτή ειναι η αλήθεια..Σίγουρα δεν θα με έπιανε τέτοιο άγχος αν δεν είχαμε ένα παιδι ήδη, αλλα όπως και να έχει τα πράγματα έχουν ακριβως όπως τα έθεσες..

      Την εμβρυομεταφορα την κάναμε τη Πέμπτη 16/05 με πρώτη χοριακη το Σάββατο 25/05 και επανάληψη 27/05. Το συμπέρασμα της δίδυμης κύησης ειναι καθαρά συμπερασμα του γιατρού και της μαιας, ο οποίος μου το είπε από το πρώτο αποτέλεσμα. Μου ζήτησε να κάνω και μια τριτη την Παρασκευή 31/05.. ειναι φυσιολογικό πιστεύεις; Τι θελει να δει αφού οι τιμές παρα ανέβηκαν; Τον πρώτο υπέρηχο είπε 10/06..

      Συγνώμη σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις..

      Πραγματικα εκτιμάω την ειλικρίνεια γιατί πρεπει πιστεύω να πατάμε στο έδαφος και να ξέρουμε τι μας γίνεται..

      παρα πολυ σε ευχαριστώ!

      6 ώρες πρίν, Villi είπε:

      Καλημέρα,  εύχομαι να είσαι λίγο καλύτερα. Θα έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου, μάλλον τρόμαξες, και νομιζω οτι κι εγώ θα τρομαζα. Μετά ομως θα σκεφτόμουν ότι όπως όλες στη θέση μου έτσι κι εγώ θα τα καταφέρω έχοντας κι έναν τόσο υποστηρικτικο σύντροφο. 

      Τέλος να σου πω ότι εμένα η πρώτη χοριακη μου στις 9 μέρες ήταν 233 και η δεύτερη πάνω από 1000 αλλα δεν ήταν δίδυμη κυηση. 

      Με το καλό όσα κι αν είναι, συγχαρητήρια 

      @Villi σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για το μήνυμα σου. Προσπαθώ να το αντιμετωπίσω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται (δεν ειναι πάντα εφικτό).. όπως είπα και παραπάνω και συγνώμη που σε ζαλίζω μου ζήτησε και 3η χοριακη την Παρασκευή και υπέρηχο 10/06, δεν ειναι λιγο μακριά;;

      Αν επιτρέπεται η δεύτερη χοριακη σου σε σχέση με την πρώτη τι διαφορά είχε;

      συγνώμη που σας ζαλίζω με ερωτήσεις..σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπερα Κικη μου ! Σας σιφουνας μπαινεις χαιρετας κ φευγεις....... !!!! χαχαχαχ!! Εισαι καλα ??

Μαριλου μου !!! Εφυγε αλλη μια βδομαδα κοριτσακι μου κ ηρθε η επομενη ! Ολ αδειχνουν οτι τα μπεμπεδακια ηρθαν για να μεινουν ! Ολα θα πανε τελεια !!!!

Μαρσιπο... εχω δει να φορανε 2 ταυτοχρονα κ τα μωρακια μεσα !! χαχαχα τι καλα !!!!

Οσο για τη διαφορα με τους κλασσικους μαρσιπους κ τα babywearing νομιζω ειναι μεγαλες κ ειναι εμφανη οτι τα δευτερα ειναι πολυ πιο βολικα !!!! εγω περιμενω πως κ πως παντως για να το φορεσω !!!!

μη τα φπβαστε καθολου κοριτσια !! Κ εμας κιολας θα μας βολεψει γιατι γενναμε ωραια εποχη κ μεχρι Οκτωβρη θα μαστε σιγουρα ολο βολτες μιας κ ειναι καλο να ειναι κ τα μπεμπε εξω οποτε ολο κ θα τα χρειαστουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι, κοριτσακια ομορφα!! Ηρθε το καροτσακι μας, θα παμε να το παρουμε το απογευμα!!!!!!!!!!!!!! Τι ωραια!!!!!!!!!!!!

Μαριλου μου, ειδες που ολα πανε καλα; Ετσι θα ειναι μεχρι τελους!!

Μαρακι και Βιργινακι, τι κανετε;

Γεια σου, Κικη!!

Εχω και μια ερωτηση..:oops: Τα υγρα σας εχουν αυξηθει τωρα; Εμενα ναι και μερικες φορες ειναι λιγο ασπροκιτρινα.. Ειναι φυσιολογικο; Συγγνωμη για την περιγραφη...:oops:


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα τις τελευταίες σελίδες και ομολογώ ότι ζήλεψα:oops::oops::oops:

Ετοιμάσατε δωμάτια, ρούχα, προίκες, παραγγελίες από internet!!!!!!!!Να είναι καλοφόρετα όλα και γερά τα μπεμπάκια σας να τα απολαμβάνουν,,,

Μήπως δεν θα προλάβω?????? Ξεκινάμε από αυτό το Σ/Κ εμείς,,,,, έχω αργήσει πολύ????

Πήρα μόνο ένα ρουχαλάκι κι αυτό για να το κάνω έκπληξη στον αντρούλη μου,,

Σας το στέλνω φωτογραφία


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινακι μου καλα ειμαι ... εφαγα κ τα γεμιστουλια μου φουσκωσα κ χαλαρωνω τωρα !!!Για τα υγρα που ρωτας, εγω ειχα απο την αρχη αρκετα αλλα ετσι κ αλλιως μια ζωη ειχα !!! Τον τελευταιο μηνα γεμιζει το μεγαλο σερβιετακι σε χρονο ντε τε !!! Ο γιατρος το θεωρει φυσιολογικο ! Ο σακος παντως ειναι γεματος υγρα οποτε ολα καλα !

Αλλα ειναι πολυ σπαστικο ! Εμενα ειναι σα νερακια κ πολυ σπανια ειναι πιο πηχτα !!!!

Αυτο το μηνα θα κανω κ κολπικα να δουμε αν δειξει κατι κ κει!

Βαλιλιτσα μου...αναλογα τι θες ν ακανεις κ τι αντοχες εχεις ! Εγω για παραδειγμα εκανα απο νωρις λιγα λιγα κ τωρα οτι εχω αφησει ομολογω οτι με κουραζει πολυ γιατι πλεον δυσκολευομαι !!!

Δεν ειναι αργα αλλα σου λεω ξεκινα γιατι αργοτερα δεν θα μπορεις να εισαι ορθια κ να ψαχνεις να βρεις αυτα που θες !!! Εγω ταλαιπωρουμαι !! Με το καλο να ξεκινησεις κοπελα μου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Vanilla μου, ελπιζω ολα να ειναι καλα!! Εχεις χρονο, μην ανησυχεις. Κι εγω πολυ λιγα εχω ετοιμασει..:-(

Τώρα όλα μια χαρά,,, η μπέμπα μας ήταν βιαστική ήθελε να ξεμυτίσει πριν την ώρα της,,,ελπίζω να έβαλε μυαλό και να μην μας ξανατρομάξει,,,,

Είπαμε αρχές Απριλίου να βάψουμε το δωματιάκι, να το ετοιμάσουμε και από αυτό το Σ/Κ να δούμε έπιπλα-ρουχαλάκια..

Μήπως να κάναμε μια λίστα, ίσως οι ήδη μανούλες, τι πρέπει να αγοράσουμε για τους 3 πρώτους μήνες???


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

καλα τελειο ! το θελω !!!!!!!!!! θα το παρω !!! χαχαχα!!!

Πάρτο για έκπληξη στον σύζυγο;);)

Νομίζω ότι έχει περίπου 20 ευρώ ,,, στο Λητώ έστειλα τη μαμά μου κ μου το πήρε;)


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε την μπεμπουλα, βιαζοταν να σας συναντησει!!:D Χαιρομαι που τωρα ειναι ολα καλα. Και ο δικος μας μπεμπης θα ερθει λιγο πιο νωρις μας ειπε ο γιατρος, ελπιζω να μην εχουμε κανενα απροοπτο..

Βιργινακι, ειναι ανησυχητικο λες που τα δικα μου υγρα που και που ειναι λιγο πιο κιτρινα; Ετσι ειναι απο την αρχη, απλα τωρα εχουν αυξηθει λιγο. Η γενικη ουρων δεν εδειξε κατι, αλλα αυτο το βλεπεις μονο με καλλιεργεια, ε;


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χτες ήμουν στον γιατρό και τον ρώτησα για τα υγρά,, εγώ γεμίζω ένα μικρό σερβιετάκι με άσπρα κ ενίοτε κ λίγο κίτρινα υγρά,,

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικά όλα!!


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι μου οχι δεν το βλεπω καθολου υποπτο αλλα κ παλι δεν θα εδειχνε με ουρα !!

νομιζω μονο για ουρολοιμωξη μας κοιτανε τα ουρα !! Κ για το ζαχαρο ακομα !Νομιζω !

εμενα ηταν απο την αρχη στο προγραμμα να κανω κολπικα υγρα τωρα δεν ειδαμε κατι ! Ετσι ειναι κατα το γιατρο μου η πολιτικη του !!

βασικ ακαλο ειναι να τον ενημερωσεις αλλα δε νομιζω να ειναι τιποτα απολυτως ! Ασε που μπορει να ειναι κιτρινα απλα απο τα ουρα... το παθαινω αρκετες φορες κ αυτο !

Βανιλιτσα μου αν δεν σε ενοχλει η ερωτηση πως καταλαβες οτι βιαστηκε η μπεμπα? εγινε κατι ? ειναι κατι που ισως πρεπει κ μεις ν απροσεχουμε ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...