Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι η γιατρός δίνει στην γυναίκα μου σαλοσπιρ 100 mg η κουμπάρα μου μου λέει ότι σε μια από τις εγκυμοσύνες είχε θρομβοφιλια και το βρήκε από εξετάσεις. Το είπα στην γιατρό και μου λέει όχι όχι δεν υπάρχει λόγος και απλά της έγραψε εξετάσεις αίματος τα συχνά γενική αίματος ούρων και κάτι άλλα . Κα μετά από τόσα χρόνια ήρθε ένα μωρό δεν θα έπρεπε να κάνει ξανά και για θρομβοφιλια είχε κάνει αλλά πριν 2 χρόνια. Διαβάζω για την αποκόλληση και λέει ότι μπορεί να γίνει από μικρόβια από θρομβοφιλια. Δεν ξέρω αλήθεια. Της είπε την άλλη φορά να κάνει και τέστ Παπ μπορεί να κάνει έγκυος τέστ Παπ;;; Υπάρχει κίνδυνος;;;

      Κάτι δε. Μου πάει καλά με την αποκόλληση γιατί να γίνει αφού δύο εβδομάδες δεν είχαμε σχολείο την έβγαλε στο κρεβάτι όλα εγώ τα κάνω μέχρι και φαγητό στο κρεβάτι αποκόλληση δεν ξέρω φοβάμαι μην υπάρχει κάτι άλλο συγνώμη κορίτσια απλά το συζητάμε και έχουμε λίγο άγχος μέχρι τς 30 Μαίου που έχουμε ραντεβού 

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

1 hour ago, Pingu said:

Στο 1ο τρίμηνο στην εγκυμοσύνη μπορεί να νιώσουμε “πόνους περιόδου” (Cramping during pregnancy) από φυσιολογικές αλλαγές που τελούνται για να αναπτυχθεί σωστά το έμβρυο. Ενώ προφανώς δεν είναι πόνοι περιόδου, θα τους αποκαλέσουμε έτσι γιατί οι περισσότερες γυναίκες μπορούμε να ταυτιστούμε με αυτή τη σωματική εμπειρία. Οι πόνοι αυτοί μπορούν να περιγραφούν και ως τραβήγματα από τη μία πλευρά της κοιλιάς στην άλλη οι και στις δύο και είναι απόλυτα φυσιολογικοί.

Παρατηρούνται σε πολλές εγκυμοσύνες ειδικά τους πρώτους μήνες κύησης (Δες εδώ Συμπτώματα εγκυμοσύνης τον πρώτο μήνα ) και ορισμένες φορές μπορεί να θεωρηθούν ενδεικτικά συμπτώματα εγκυμοσύνης (Δες εδώ Ποια είναι τα συμπτώματα μίας εγκυμοσύνης πριν από την καθυστέρηση;). Ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις οι πόνοι αυτοί είναι φυσιολογικοί, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις στις οποίες χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση.

“Πόνοι περιόδου” κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Οι ‘πόνοι περιόδου’ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οφείλονται στην ανάπτυξη της μήτρας που προκαλεί τέντωμα στους μύες και στους συνδέσμους που την στηρίζουν. Δεν αποκλείεται να τους νιώσουμε πιο έντονα όταν φτερνιστούμε ή βήχουμε ή όταν αλλάζουμε στάση.

Στο 2ο τρίμηνο οι πόνοι προκαλούνται από το τέντωμα ενός συνδετικού μυ που υποστηρίζει την μήτρα. Όταν οι πόνοι είναι σχετικά ανεκτοί και συμβαίνουν μια στο τόσο ή εάν έρχονται και φεύγουν, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Κάποιες επιπλέον αιτίες των ‘πόνων περιόδου’ κατά την εγκυμοσύνη είναι:

-Αέρια και φούσκωμα

-Δυσκοιλιότητα (Δες εδώ Πώς να αντιμετωπίσετε τη δυσκοιλιότητα στην εγκυμοσύνη)

-Σεξουαλική επαφή

Πώς μπορείτε να αντιμετωπίσετε τους ‘πόνους περιόδου’ κατά την εγκυμοσύνη

Αν νιώσετε κοιλιακούς πόνους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας, υπάρχει τρόπος να απαλύνετε την κατάσταση:

-Προσπαθήστε να καθίσετε ή να ξαπλώσετε, ή αλλάξτε στάση

-Κάντε ένα ζεστό μπάνιο

-Προσπαθήστε να κάνετε ασκήσεις χαλάρωσης

 

Ευχαριστουμε πολυ Pingu, πολυ επιμορφωτικο!!!

Ρωτησα τη μαμα και μου ειπε στις αρχες κ αυτη οταν ηταν εγγυος κ τις 2 φορες πονουσε τοσο που ηθελε να ξεριζωσει την κοιλια! Κατα μανα κατα κορη φαινεται...

Καλε Georgia αστη τη χοριακη! Ετοιμασου για σακουλακια!!!

Γεια σ  Calliopi!!!

Μελενια λογικοτατο!!! Μεσα σε ενα λεπτο 100 διαθεσεις πφφ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ pingu και εγώ πριν δυο εβδομάδες που λάβαμε το καινούργιο πλυντήριο τρελάθηκα στα πλυσιματα. Μόλις τη πήραμε κατάλαβα πως ήθελε καιρό άλλαγμα. Τόσο φρέσκα και μυρωδάτα δεν ξέρω από ποτέ έχω να τα δω!

εγω κορίτσια μετά την δουλειά πήγα στην πεθερά μου να φάω και πήγα κατευθείαν σινεμά με τις φίλες μου από τη δουλειά! Πραγματικά το καταευχαριστηθηκα. Δεν θυμάμαι ποτέ ήταν η τελευταία φορά που κατάφερα να πάω!!! Αχχχχ!!!

  • Μου αρέσει 1

ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αχ! Μελένια μου αχ!

Miss Sunny, ειναι οι σκεψεις που λέγαμε...

Ελενακι καλορίζικο και το δικο σου πλυντηριο. Ποια ταινια ειδατε;

Καληνύχτα και όνειρα γλυκα κορίτσια...

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Me-Lenia είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Λιζακι μου πλησιαζει το ραντεβουδακι με την κοριτσαρα σου! Ειναι ολα τελεια, μην ανησυχεις καθολου! Τι ωρα θα πας? Περιμενουμε νεα. :wub:

 

Καλημερα Μελενια μου!!

Σ' ευχαριστω πολυ.10: 30 εχω ραντεβου.Εννοειται οτι θα σας στειλω νεα!

Εσυ πως εισαι? Μια μερουλα εμεινε για να πανυγηρισουμε!


RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο Λιζακι μου να δεις τη ζουζουνιτσα σου!

Εγω συγκρατω την αγωνια μου οσο μπορω. Λεω στον εαυτο μου να ειναι συγκρατημενος μιας κ δεν ειμαι πρωταρα! Χαχαχα... Το διακομωδω Λιζακι μου, τι να κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Me-Lenia είπε:

Με το καλο Λιζακι μου να δεις τη ζουζουνιτσα σου!

Εγω συγκρατω την αγωνια μου οσο μπορω. Λεω στον εαυτο μου να ειναι συγκρατημενος μιας κ δεν ειμαι πρωταρα! Χαχαχα... Το διακομωδω Λιζακι μου, τι να κανω!!!

Το ξερω και σε καταλαβαινω απολυτα Μελενια μου.Οτι και να λεμε το θεμα ειναι να δουμε η να ακουσουμε αυτο το νουμερο


RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσακια....

Εμεις κεκινησαμε τη βδομαδα με κρυωματακι κ τα 2 μου σκανταλιαρικα παιδια...εχτες βεβαια ηταν το αποκορυφωμα με τον μικρο γιατι βουλωνε συνεχως η μυτουλα του κ δεν εχουμε κοιμηθει σχεδον καθολου ολο το βραδυ.Αφου εχω ξαπλωσει τωρα να κοιμηθω καμια ωριτσα.

Λιζακι με το καλο να δειτε τη ζουζουνα σας...

Κοριτσια με γεια τα καινουρια σας πλυντήρια. οντως μεγαλη υποθεση να ειναι καλο το πλυντηριο ρουχων.

 


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από την κρυωμένη κυρία....

Αντζυ μου τα νοιώθω τα μικρά σου μόνο που εγω ειμαι στις αρχες του κρυωματος κ εχω υπνηλία...

Μελένια μια κ βράδυασε αντε να δούμε αύριο τι ωρα θα εχεις αποτέλεσμα...να είναι ωραιο νουμεράκι παρακαλώ :)

Κοριτσια μεγεια τα πλυντήρια λιζάκι ολα θα είναι υπέροχα!!

Σε ολα τα κοριτσάκια μου φιλάκια κ Μis ελπιζω να μην κανεις δουλειές εεεε;;;;;Ξεκούραση όσο μπορείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...