Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

1 hour ago, Lia21 said:

ναι ναι δασκαλα ειμαι!

ειδαμε το σακουλακι και σπορακι 1 εκατοστο και κατι. Στην ουσια οπως μου εξηγησε ο γιατρος ηταν το κυριο τμημα του σπορακιου στη μεση του σακου και γυρω γυρω μεμβρανες και αλλα στοιχεια, τα οποια σε μια βδομαδα θα εχουν σχηματισει το λεγομενο εμβρυο. οποτε θα το δουμε την αλλη πεμπτη ολοκληρωμενο! 

εμενα, οταν περπαταω ή οταν ειμαι ορθια πολλη ωρα, με πιανουν πονοι και θελω κρεβατι για ν ανακουφιστω. Και οντως ηρεμω.

πονοι χαμηλα στη κοιλια, ποτε δεξια, ποτε αριστερα, ποτε παντου. 

Στην περιπτωση μου, μου ανεφερε πως θα μ αφηνε να πηγαινω στη δουλεια μεχρι τον Δεκεμβρη. Μετα θα μ εβγαζε σε αδεια. Αλλά λογω ιστορικου και λογω διαφορων συνθηκων της δουλειας, για να μη συμβει καμια αποκολλησουλα και τρεχουμε μετα και δεν φτανουμε, καλυτερα να παρω απο τωρα αδεια

 

και τωρα σκεφτηκα και το αλλο. μηπως σαννυ κουραζεσαι και οταν ηρεμεις σου βγαινει η κουραση και πονας;

Ιιιιιι τι γλυκουλιιιι το σπορακι!!! Χιχι. Εγω ειμαι αναπληρωτρια δεν ειναι τοσο ευκολη η αδεια... Αλλα και 2 μερες που μονο καθομουν παλι πονουσα... Χαιδεψε το σπορακιιιι! 

Pingu σ'ευχαριστω! Αυτο με το πλαγιο δεν το ξερα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Miss Sunny είπε:

Ανασκελα καθομαι γενικα,πονοι περιοδου. Στο πλαϊ δε δοκιμασα, τι διαφορα υπαρχει?

Επειδή κι εγώ το νιωθω κατα καιρους και πιστευω πως ειναι αυτο που λενε πως μεγαλώνει η μήτρα, παρατήρησα πως με λυγισμενα γονατα ή και τα δυο ή εναλλαξ ή στο πλαι σε καπως εμβρυική σταση δεν τεντώνεται το σώμα τόσο πολύ και με ανακουφίζει. Δεν ξέρω αν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα, αλλα δοκιμασε το μηπως πιασει.

Pingu μου ούτε κι εγώ το ήξερα! Τι μαθαίνουμε, ε; Ευχαριστουμε! Απλώς δοκίμαζα στασεις για να βρω την πιο βολική και με βολεψε και αυτη. Επισης Sunny με βολευει να εχω τεντωμενο το ενα και λυγισμενο αλλα ριγμενο δεξια το άλλο και αντίστροφα καθε τοσο.

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Georgia1972 said:

Επειδή κι εγώ το νιωθω κατα καιρους και πιστευω πως ειναι αυτο που λενε πως μεγαλώνει η μήτρα, παρατήρησα πως με λυγισμενα γονατα ή και τα δυο ή εναλλαξ ή στο πλαι σε καπως εμβρυική σταση δεν τεντώνεται το σώμα τόσο πολύ και με ανακουφίζει. Δεν ξέρω αν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα, αλλα δοκιμασε το μηπως πιασει.

Pingu μου ούτε κι εγώ το ήξερα! Τι μαθαίνουμε, ε; Απλώς δοκίμαζα στασεις για να βρω την πιο βολική και με βολεψε και αυτη. Επισης Sunny με βολευει να εχω τεντωμενο το ενα και λυγισμενο αλλα ριγμενο δεξια το άλλο και αντίστροφα καθε τοσο.

Αχχχ σε ευχαριστω Georgia!!! Θα τα δοκιμασω! Εκανα ενα ντουζακι ζεστο πριν κ ενιωσα πολυ καλα! Εγω γενικα αυτη τη βδομαδα πονω περισσοτερο. Οταν σηκωνομαι κ κανω καμια γυρα ανακουφιζομαι. Την Παρασκευη, να ειναι ολα καλα, θα τα συζητησω με τον γιατρο. Πιστευω κι εγω οτι ειναι αυτο που η μητρα μεγαλωνει κ αιματωνεται περισσοτερο κ το εμβρυο ή τα εμβρυα προσπαθουν να δικτυθουν με αγγεια στη μητρα..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο τρίμηνο στην εγκυμοσύνη μπορεί να νιώσουμε “πόνους περιόδου” (Cramping during pregnancy) από φυσιολογικές αλλαγές που τελούνται για να αναπτυχθεί σωστά το έμβρυο. Ενώ προφανώς δεν είναι πόνοι περιόδου, θα τους αποκαλέσουμε έτσι γιατί οι περισσότερες γυναίκες μπορούμε να ταυτιστούμε με αυτή τη σωματική εμπειρία. Οι πόνοι αυτοί μπορούν να περιγραφούν και ως τραβήγματα από τη μία πλευρά της κοιλιάς στην άλλη οι και στις δύο και είναι απόλυτα φυσιολογικοί.

Παρατηρούνται σε πολλές εγκυμοσύνες ειδικά τους πρώτους μήνες κύησης (Δες εδώ Συμπτώματα εγκυμοσύνης τον πρώτο μήνα ) και ορισμένες φορές μπορεί να θεωρηθούν ενδεικτικά συμπτώματα εγκυμοσύνης (Δες εδώ Ποια είναι τα συμπτώματα μίας εγκυμοσύνης πριν από την καθυστέρηση;). Ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις οι πόνοι αυτοί είναι φυσιολογικοί, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις στις οποίες χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση.

“Πόνοι περιόδου” κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Οι ‘πόνοι περιόδου’ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οφείλονται στην ανάπτυξη της μήτρας που προκαλεί τέντωμα στους μύες και στους συνδέσμους που την στηρίζουν. Δεν αποκλείεται να τους νιώσουμε πιο έντονα όταν φτερνιστούμε ή βήχουμε ή όταν αλλάζουμε στάση.

Στο 2ο τρίμηνο οι πόνοι προκαλούνται από το τέντωμα ενός συνδετικού μυ που υποστηρίζει την μήτρα. Όταν οι πόνοι είναι σχετικά ανεκτοί και συμβαίνουν μια στο τόσο ή εάν έρχονται και φεύγουν, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Κάποιες επιπλέον αιτίες των ‘πόνων περιόδου’ κατά την εγκυμοσύνη είναι:

-Αέρια και φούσκωμα

-Δυσκοιλιότητα (Δες εδώ Πώς να αντιμετωπίσετε τη δυσκοιλιότητα στην εγκυμοσύνη)

-Σεξουαλική επαφή

Πώς μπορείτε να αντιμετωπίσετε τους ‘πόνους περιόδου’ κατά την εγκυμοσύνη

Αν νιώσετε κοιλιακούς πόνους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας, υπάρχει τρόπος να απαλύνετε την κατάσταση:

-Προσπαθήστε να καθίσετε ή να ξαπλώσετε, ή αλλάξτε στάση

-Κάντε ένα ζεστό μπάνιο

-Προσπαθήστε να κάνετε ασκήσεις χαλάρωσης

 

  • Μου αρέσει 2

xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κουκλακια μου!!!! Είστε καλά??? Διαβάζω τα νέα σας απλά δε σχολιάζω γιατί έχω ξεκινήσει απο χτες γενική καθαριότητα και δεν προλαβαίνω να σας γράφω στο ενδιάμεσο... Το βράδυ που σταματάω είμαι κομμάτια και πέφτω στο κρεβάτι σαν τούβλο! Χαχαχαχα

Μελενια μου νομίζω αύριο θα έχουμε νεακια σωστά?

Οι εγκυουλες μας πως είναι??? Τα υπόλοιπα κορίτσια μας??? 

Πινγκουδακι τι ωραίο αυτό που ανέβασες και επιμορφωτικό για εμάς που δεν έχουμε εμπειρία...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Calliopi. Καλο κουράγιο με τη γενική. Σε καταλαβαίνω!

Αυριο εχει doppler το lizaki, μεθαυριο εχει χοριακη η Μελενια μας και υπερηχο η Miss Sunny.

Περιμενουμε τα όμορφα νέα της κόρης Lizaki!


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Καλλιόπη γλυκιά! Καλό κουράγιο με τις δουλειές.. Εγώ θα κάνω γενική λίγο πριν στρωσουμε τα χαλια. Προς το παρόν ευχαριστιεμαι το καινούριο πλυντήριο και όλο πλένω ρούχα. Ποιος θα τα σιδερωσει δεν ξέρω.. Χαχαχα 


xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλλιοπακι καλο καθαρισμα! Μας ελειψες αυτες τις ημερες! Την Παρασκευη θα εχουμε νεα. Αυριο το Λιζακι.

Pingudaki σταματα να πλενεις, δε θα βγαζεις ακρη με το σιδερωμα!Χαχαχα...

Γεωργια ασε τη χοριακη για μενα, εσυ μια χαρα εγκυουλα εισαι! 

Βρε κοριτσια δεν ξερω τι μου γινεται. Μια ειμαι μεσα στην τρελη χαρα, μια πεφτω στα ταρταρα. Μια ειμαι αισιοδοξη, μια οχι. Ειναι λογικο αυτο???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Φυσικα ειναι λογικο! Ειναι οι σκεψεις, ειναι και οι ορμονες!... Πιστευω πως όλες έτσι το περναμε. Κουραγιο κοριτσι μου. Δυο μερουλες μεινανε.

Αχ Γεωργια μου τι περναμε,αχ...!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...