Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Marilloy είπε:

Πριν ενα χρονο τετοιο καιρο περιπου και αφου αποφασησαμε οτι θελουμε παιδακι, πηγα σε γυναικολόγο για τις απαραίτητες εξετάσεις,  εκεί βρέθηκε μια κύστη 6,5 εκατοστά κ ο γιατρός προτεινε αφαίρεση, φυσικά Εγώ από τον φόβο μου και διαβάζοντας διάφορα στο ίντερνετ  ( με μια εγκυμοσύνη φεύγει και η κύστη και αλλά τετοια ) αποφάσισα να μην την βγάλω και να ξεκινήσω προσπάθειες,  Όπως κ έγινε λίγους μήνες αργότερα, έμεινα στον δεύτερο μήνα, εκεί είδαν ότι η κύστη έγινε 8 εκατοστά και μου είπαν όταν μπω στον τέταρτο μήνα πρέπει οπωσδήποτε να μου την βγάλουν γιατί θα δημιουργούσε πρόβλημα και στο έμβρυο και σε εμένα( εκει να δεις φοβο) τελικά το έμβρυο παλινδρόμησε, έκανα αποξεση  και ένα μήνα μετά λαπαροσκόπηση για την αφαίρεση της κυστης . Η κύστη μπορούσε ανά πάσα στιγμή είτε να σπάσει ή ακόμα χειρότερα να μου κάνει συστροφη  οωθηκης με οχι ευχάριστα αποτελέσματα. Τώρα Και αφου πέρασαν 4 κύκλοι από την επέμβαση και είμαι στον δεύτερο ανεπιτυχή μήνα προσπαθειών...

Θέλω να πω κάτι και σε εσένα και σε όλες τις κοπέλες που έχουν τα ίδια άγχη και αγωνίες εδώ μέσα. Από τη στιγμή που πήραμε απόφαση να γίνουμε γονείς, για όλη την υπόλοιπη ζωή μας θα έχουμε ένα μόνιμο άγχος γι αυτά τα πλασματάκια, για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε πρέπει πρώτα απ όλα να ήμαστε καλά εμείς και οι σύντροφοι μας. Όταν διαπιστώνεις πρόβλημα υγείας αντιμετώπισε το έγκαιρα, το να μην το κανει ς, απλα παρατεινεις  τον φόβο και το ίδιο το πρόβλημα. Μην έρχεστε σε επαφή με αυτοσκοπό την σύλληψη, χάνουμε την απόλαυση και την πρότερη σχέση με τον σύντροφό μας, δημιουργούμε και σε αυτούς άγχος και ανασφάλεια και ας μην το λένε και όταν βγει στην επιφάνεια είναι δύσκολο να το διαχειριστούμε, κάντε ένα μήνα διάλειμμα από τον στόχο και απλά απολαύστε τις στιγμές, το μωράκι κάποια στιγμή θα ρθει να ήσαστε σίγουρες. Και τέλος μακριά από το ίντερνετ και τα γιατροσοφια μην διαβάζετε τπτ μιλάτε μόνο με τον γιατρό σας ....

Συγωμη για το μεγάλο και κουραστικό κείμενο 

Κατάλαβα!! Εμενα η κυστη ειναι 3 και κατι! Ο γιατρος ο δεύτερος που πηγα μου ειπε οτι υπάρχουν πολλες κοπελες με ενδομητρίωση που εμειναν έγκυες και απλα να περενω μηπως μηνω λογο τις ηλικίας μου φυσικά και λογο των υπολοίπων καλον εξετασεων!! Συγνωμη μετα τη λαπαροσκόπηση δεν σου έδωσε ενεσεις για ενα 6 μηνο για να σου κοψει την περιοδο καπακι αρχισες προσπαθειες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 15 λεπτά , Ungry girl είπε:

Κατάλαβα!! Εμενα η κυστη ειναι 3 και κατι! Ο γιατρος ο δεύτερος που πηγα μου ειπε οτι υπάρχουν πολλες κοπελες με ενδομητρίωση που εμειναν έγκυες και απλα να περενω μηπως μηνω λογο τις ηλικίας μου φυσικά και λογο των υπολοίπων καλον εξετασεων!! Συγνωμη μετα τη λαπαροσκόπηση δεν σου έδωσε ενεσεις για ενα 6 μηνο για να σου κοψει την περιοδο καπακι αρχισες προσπαθειες??

Όχι γιατί να μου κόψει την περίοδο,  Πρώτη φορά το ακούω και πήγα σε 4 διαφορετικούς γιατρούς, Όλοι μου είπαν μετα απο 3 μήνες ξεκινα άφοβα. Εσένα για ποιο λόγο σου είπαν πρέπει να σου κόψουν την περίοδο? 

Just now, Marilloy είπε:

Όχι γιατί να μου κόψει την περίοδο,  Πρώτη φορά το ακούω και πήγα σε 4 διαφορετικούς γιατρούς, Όλοι μου είπαν μετα απο 3 μήνες ξεκινα άφοβα. Εσένα για ποιο λόγο σου είπαν πρέπει να σου κόψουν την περίοδο? 

Μόνο μια αντιβίωση πήρα προληπτικά για 10 μερες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , zina7777 είπε:

Εχω ενα γρου γρου γρου στην κοιλια.σα να θελει να περασει νερο απο σωληνακι και ζοριζεται.σημερα ξεκινησε αυτο.καμια ιδεα?

Δεν ειναι αερια..σε περιπτωαη που το σκεφτει καμια.το νιωθω επιφανειακα σχετικα κατω απο αφαλο.

Πρέπει να ηρεμήσεις λίγο δεν βγαίνει κατι έτσι.. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Marilloy είπε:

Όχι γιατί να μου κόψει την περίοδο,  Πρώτη φορά το ακούω και πήγα σε 4 διαφορετικούς γιατρούς, Όλοι μου είπαν μετα απο 3 μήνες ξεκινα άφοβα. Εσένα για ποιο λόγο σου είπαν πρέπει να σου κόψουν την περίοδο? 

Μόνο μια αντιβίωση πήρα προληπτικά για 10 μερες

Ξερω μετα τη λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση δεν ξερω για πιο ακριβος λογο δινουν ενεσεις για να κοπει η περιοδο για 3 με 6 μηνες αναλογος!! Εμενα ολοι οι γιατροι ετσι μου ειπαν και πηγα σε 3 διαφορετικους! Και μετα οταν ξανα έρθει οι περισσότερες πιανουν στον πρωτο μηνα κ ολας ενδομητρίωση ειχες??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ungry girl είπε:

Ξερω μετα τη λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση δεν ξερω για πιο ακριβος λογο δινουν ενεσεις για να κοπει η περιοδο για 3 με 6 μηνες αναλογος!! Εμενα ολοι οι γιατροι ετσι μου ειπαν και πηγα σε 3 διαφορετικους! Και μετα οταν ξανα έρθει οι περισσότερες πιανουν στον πρωτο μηνα κ ολας ενδομητρίωση ειχες??

Ά κατάλαβα, εσύ λαπαροσκόπηση κανει ς λόγο ενδομιτριωσης και όχι λόγο κύστης, σ αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν δείνουν ενέσεις. Ο τελευταίος γιατρός που πήγα και πλέον πάω Μόνο να σ αυτόν μ είπε ότι Ει χα ενδομητρίωση πριν την παλινδρομη και το κατάλαβε όταν του είπα ότι πριν την εγκυμοσύνη Ει χα αφόρητους πόνους περιόδου, μ είπε ότι η καλύτερη θεραπεία για ενδομιτριωση είναι η εγκυμοσύνη . Τσέκαρες μετά την εγκυμοσύνη σου αν έχεις ακόμα ενδομητρίωση?  Ειδε ς μετά διάφορα σε σχέση με τους πόνους περιόδου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Smile89 είπε:

Πρέπει να ηρεμήσεις λίγο δεν βγαίνει κατι έτσι.. 

Σορρυ σας τα πριξα.απλα νομιζα βασει τιτλου οτι αναφερουμε συμτωματα.

Σορρυ.:-(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zina7777 είπε:

Σορρυ σας τα πριξα.απλα νομιζα βασει τιτλου οτι αναφερουμε συμτωματα.

Σορρυ.:-(

Όχι δεν μας επριξες εννοείται και ναι φυσικα και αναφέρονται συμπτώματα εδω. Μην πιανεσαι όμως απο το παραμικρό κανει κακό στην ψυχολογία σου. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , zina7777 είπε:

Σορρυ σας τα πριξα.απλα νομιζα βασει τιτλου οτι αναφερουμε συμτωματα.

Σορρυ.:-(

Δεν στο είπε για κακό κορίτσι μου. Απλά ηρεμία. Μην σκέφτεσαι οτι  ότι νιώθεις είναι και σύμπτωμα.... Και εγώ δύο φορές τώρα έχω νιώσει κάτι περίεργο χαμηλά. Σαν κάτι να κουνήθηκε. Αποκλείεται όμως να είναι το μωρό γιατί απλά είναι νωρίς. Το έντερο όμως 100% μπορεί να κουνήθηκε....:-D εάν είσαι σε μια φυσιολογική μέρα χωρίς αναμονή θα δεις και πάλι ότι υπάρχουν διάφορα συμπτώματα...

1 hour ago, Ungry girl είπε:

Στη Χαλκίδα!

Έλεγα μήπως έμενες Αθήνα να σου πρότεινα γιατρό. Έχεις ενδομητρίωση? Τι είναι? Κύστη στο ενδομήτριο?


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια μου τι κανετε; πωες περνατε την κυριακη σας; εχετε κρυο; σημερα τελειωνει η σιχαμενη κ απο αυριο θα πεσω με τα μουτρα στις προσπαθειες!!!!να ρωτησω υπαρχει εδω μεσα καμια φιλη κομμωτρια που θελω να ρωτησω κατι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Marilloy είπε:

Ά κατάλαβα, εσύ λαπαροσκόπηση κανει ς λόγο ενδομιτριωσης και όχι λόγο κύστης, σ αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν δείνουν ενέσεις. Ο τελευταίος γιατρός που πήγα και πλέον πάω Μόνο να σ αυτόν μ είπε ότι Ει χα ενδομητρίωση πριν την παλινδρομη και το κατάλαβε όταν του είπα ότι πριν την εγκυμοσύνη Ει χα αφόρητους πόνους περιόδου, μ είπε ότι η καλύτερη θεραπεία για ενδομιτριωση είναι η εγκυμοσύνη . Τσέκαρες μετά την εγκυμοσύνη σου αν έχεις ακόμα ενδομητρίωση?  Ειδε ς μετά διάφορα σε σχέση με τους πόνους περιόδου?

Εχω κυστη ενδομητριασιακη μου ειπαι φενετε απο το πως ειναι η κύστη ειναι.ξεκαθαρο πως πρόκειται για.ενδομητρίωση! Αυτο που λες βέβαια τωρα δεν.το ειχα σκεφτεί η εγκυμοσύνη κρατησε 3 εβδομάδες μονο μέχρι να.καταλαβω πως ημουν έγκυος αρχισε να.πεφτει και η χοριακη αλλα τωρα που το λες ενω στους τελευταίους κυκλους υπεφερα στον προηγούμενο μετα τη βιοχημική δελαδη ήταν πολυ πιο υπιος πάλι πονουσα και σημερα ποναω αλλα υποφερτα σκεψου επεινα μεσουλιτ και δεν.με επιανε και στους δυο τελευταιους μοθ περνάει με παναντολ αλλα αυτο δεν ειχα σκεφτει αν επιρεασε την.ενδομητρίωση!

πρίν από 18 λεπτά , Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Δεν στο είπε για κακό κορίτσι μου. Απλά ηρεμία. Μην σκέφτεσαι οτι  ότι νιώθεις είναι και σύμπτωμα.... Και εγώ δύο φορές τώρα έχω νιώσει κάτι περίεργο χαμηλά. Σαν κάτι να κουνήθηκε. Αποκλείεται όμως να είναι το μωρό γιατί απλά είναι νωρίς. Το έντερο όμως 100% μπορεί να κουνήθηκε....:-D εάν είσαι σε μια φυσιολογική μέρα χωρίς αναμονή θα δεις και πάλι ότι υπάρχουν διάφορα συμπτώματα...

Έλεγα μήπως έμενες Αθήνα να σου πρότεινα γιατρό. Έχεις ενδομητρίωση? Τι είναι? Κύστη στο ενδομήτριο?

Ειμαι πολυ κοντα βρε ολοι οι γιατροι που εχω παει στην αθηνα.ειναι για πρότεινε μου? Σε ιδιοτικο η δημοσιο?? Εχω κυστη στην.αριστερη ωοθηκη!! Γ ενδομητρίωση κάποιες φορες σε πολλες περιπτωσεις δησκολευει.να.επιτευχθεί εγκυμοσύνη λενε πως η καλύτερη θεραπεια ειναι η εγκυμοσύνη αλλα και παλυ δεν.ειναι απαραίτητο πως δεν θα ξανα εχεις μετα αν δεν.μπορεις να μηνεις κανεις λαπαροσκόπηση σου καιει καθε εστια ενδομητρίωση και σου κανει μοα θεραπεία για ενα 6 μηνο συνηθος και μετα μπορεις να συλλάβει πανεύκολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Ungry girl είπε:

Εχω κυστη ενδομητριασιακη μου ειπαι φενετε απο το πως ειναι η κύστη ειναι.ξεκαθαρο πως πρόκειται για.ενδομητρίωση! Αυτο που λες βέβαια τωρα δεν.το ειχα σκεφτεί η εγκυμοσύνη κρατησε 3 εβδομάδες μονο μέχρι να.καταλαβω πως ημουν έγκυος αρχισε να.πεφτει και η χοριακη αλλα τωρα που το λες ενω στους τελευταίους κυκλους υπεφερα στον προηγούμενο μετα τη βιοχημική δελαδη ήταν πολυ πιο υπιος πάλι πονουσα και σημερα ποναω αλλα υποφερτα σκεψου επεινα μεσουλιτ και δεν.με επιανε και στους δυο τελευταιους μοθ περνάει με παναντολ αλλα αυτο δεν ειχα σκεφτει αν επιρεασε την.ενδομητρίωση!

Ungry   προσπαθησε να βρεις έναν καλο γιατρο για να σε κατευθυνει. Ποσο χρονων εισαι? Προσπαθείτε καιρο? Θα τα εχεις ξαναανφερει αλλα δεν τα θυμαμαι..συγνωμη.. 


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ungry girl είπε:

Εχω κυστη ενδομητριασιακη μου ειπαι φενετε απο το πως ειναι η κύστη ειναι.ξεκαθαρο πως πρόκειται για.ενδομητρίωση! Αυτο που λες βέβαια τωρα δεν.το ειχα σκεφτεί η εγκυμοσύνη κρατησε 3 εβδομάδες μονο μέχρι να.καταλαβω πως ημουν έγκυος αρχισε να.πεφτει και η χοριακη αλλα τωρα που το λες ενω στους τελευταίους κυκλους υπεφερα στον προηγούμενο μετα τη βιοχημική δελαδη ήταν πολυ πιο υπιος πάλι πονουσα και σημερα ποναω αλλα υποφερτα σκεψου επεινα μεσουλιτ και δεν.με επιανε και στους δυο τελευταιους μοθ περνάει με παναντολ αλλα αυτο δεν ειχα σκεφτει αν επιρεασε την.ενδομητρίωση!

Ακριβώς έτσι κ Εγώ ενώ πριν ήθελα ένα φαρμακείο ολόκληρο απλά για να ηρεμήσω και όχι να μου περάσει, μετά την εγκυμοσύνη απλο παναντολ κ αυτό θα μπορούσα και να μην το πάρω. Κοίτα από τη στιγμή που έμεινες μια φορά με ενδομητρίωση κ όλας σίγουρα μπορείς να ξαναμηνεις. Κάτι μου λέει ότι κουράστηκε η ψυχούλα σου από την όλη διαδικασία και να είσαι σίγουρη είναι χειρότερο από την ενδομητρίωση. Θα σου πρότεινα Πάντος να δεις αν έφυγε μετά την εγκυμοσύνη το θεωρώ πολύ πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΟΥΛΕΣ

Alekagala 7/10/2017 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!!

oneira_glyka 11/11/2017 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!!

 

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ 

1. dimitroula30  ΠΗΤ  17/1/2018!!! ΑΓΟΡΑΚΙ !!!!!! 

2. Kalfeli   ΠΗΤ  2-3/2/2018!!!

3. Ani ani   ΠΗΤ  21/3/2018!!! ΑΓΟΡΑΚΙ !!!!!! 

4. elenakii22 ΠΗΤ  22/3/2018  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ !!!

5. maria1988  ΠΗΤ  2/4/2018!!!

6. stalitsa82  ΠΗΤ  25/4/2018!!!

7. Vana87 ΠΗΤ  27/5/2018!!!  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ !!!

8. Farmakotriftena ΠΗΤ  8/6/2018!!! ΑΓΟΡΑΚΙ !!!!!! 

9. orianna  ΠΗΤ  21/6/2018!!! ΑΓΟΡΑΚΙ !!!!!! 

10. t1t1n4k1  15/7/2018!!!

11. Antila   ΠΗΤ  16/7/2018!!!

12. Χαρά Τριανταφυλλακι.  ΠΗΤ  20/8/2018!!!

13. Κόννυ  ΠΗΤ  22/8/2018!!!

14. modena  ΠΗΤ  24/8/2018!!!

15. Vasi34    ΠΗΤ  11-12/9/2018!!!

16. ΓΙΩΤΑ781 ΤΥΧΕΡΗ ΧΟΡΙΑΚΗ   2076 !!!!

17. linaa   ΤΥΧΕΡΗ ΧΟΡΙΑΚΗ   7000!!!!

18. Smile89   ΤΥΧΕΡΗ ΧΟΡΙΑΚΗ   100!!!!

 

ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ

1. noni90 18/12/2017!!!

2. Nektarinaki 16/1/2018!!!

3. Dimitr@17 18/1/2018!!!

4. Ungry girl 18/1/2018!!!

5. alina80 20-24/1/2018!!!

6. ntemiiiiii  22/1/2018!!!

7. Ασία  22/1/2018!!!

8. zina7777  24/1/2018!!!

9. Nati85 25/1/2018!!!

10. Μαρθα Κ  25-27/1/2018!!!

11. BettySt  25/1/2018!!!

12. Elma86  26/1/2018!!!

13. Δήμητρα1988 26-28/1/2017!!!

14. WannaBeMother  27/1/2018!!!

15. melina92  29/1/2018!!!

16. ritaki13  29/1/2018!!!

17. kido  2/2/2018!!!

18. Vila  8/2/2018!!!

19. ada32 8/2/2018!!!

20. andrianni  14/2/2018!!!

21. ellilaw 14/2/2018!!!

22. Μάντη  15/2/2018!!!

 

 

Κορίτσια να δινετε πληροφοριες για να ανανεωνεται το πινακακι μας;)

Με το καλο ολες με ενα μωρακι στην αγκαλια μας!!!:wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , iouliana είπε:

Ungry   προσπαθησε να βρεις έναν καλο γιατρο για να σε κατευθυνει. Ποσο χρονων εισαι? Προσπαθείτε καιρο? Θα τα εχεις ξαναανφερει αλλα δεν τα θυμαμαι..συγνωμη.. 

Δεν υπάρχει καλος γιατρος λυπάμαι που το λεω αλλα εγω δεν εχω βρει προσπαθουμε 2χρονια και ειμαι 27 σχεδόν σε λιγο δηλαδη χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλησπέρα. Η ενδομητρίωση δεν θεραπεύεται με την εγκυμοσύνη. Απλώς λόγω έλλειψης περιόδου αφενως δεν εξελίσσεται, ενώ σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί και να απορροφηθεί κάποια κύστη αν υπάρχει. Αυτό όμως δεν την εμποδίζει να ξαναεμφανιστεί μετά. Πλέον ότι η εγκυμοσύνη είναι θεραπεία για την ενδομητρίωση θεωρείται ξεπερασμένο και λανθασμένο ιατρικά. Ωστόσο όπως και σε κάθε άλλο πρόβλημα υγείας οι συγκρίσεις από περίπτωση σε περίπτωση δεν έχουν νόημα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάθε οργανισμός διαφορετικός. Σε κάποιες περιπτώσεις η διακοπή περιόδου για ένα διάστημα είναι απαραίτητη σε άλλες όχι. Και μην ξεχνάτε ότι ακόμα ακριβώς τα πώς και τα γιατί της ενδομητριωσης δεν έχουν απαντηθεί. Ακόμα το ψάχνουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...