Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

vicin: Εμενα μοθ ειπε να δινω συμπληρωμα μετα απο καθε θηλασμο.η δικια μου τρωει 25-30ml.αλλα προσεξα οτι ετσι την ξυπναω εγω 3 ωρες απο τη στιγμη που τελεθωσε κ μου φανηκε πολυ.σημερα την εβαλα για υπνο μονο με θηλασμο και εχει ηδη μια ωρα που κοιμαται.πιπιλα εδωσα μονο χθες γιστι ειχε μαλλον πονακια αφου την εβλεπα οτι τιποτα δεν τη ηρεμουσε και εδειχνε να ποναει.θα δω ποια μεθοδο θα ακολουθησω .ελπιζω να τα καταφερω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, rainbow είπε:

vicin: Εμενα μοθ ειπε να δινω συμπληρωμα μετα απο καθε θηλασμο.η δικια μου τρωει 25-30ml.αλλα προσεξα οτι ετσι την ξυπναω εγω 3 ωρες απο τη στιγμη που τελεθωσε κ μου φανηκε πολυ.σημερα την εβαλα για υπνο μονο με θηλασμο και εχει ηδη μια ωρα που κοιμαται.πιπιλα εδωσα μονο χθες γιστι ειχε μαλλον πονακια αφου την εβλεπα οτι τιποτα δεν τη ηρεμουσε και εδειχνε να ποναει.θα δω ποια μεθοδο θα ακολουθησω .ελπιζω να τα καταφερω ευχαριστω

Δ θα ηθελα να σχολιασω αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου,γτ δ ειμαι γιατρος

Αλλα αν καποιο μωρακι παρουσιασει αλλεργικη αντιδραση με το ξενο γαλα,ενω με θηλασμο μπορει να υποβοσκε κ απλα να μην πυροδοτουνταν,τι θα γινει;

Αν το μωρο σου πιανει σωστα.θηλαζει καλα κ καταπινει γαλα.κ βρεχει πανες.συμπληρωμα δ χρειαζεται

Για νεογεννητο νομιζω ταιζεται αραια.τουλ για νεογεννητο που θηλαζει

Να σας ζησουν τα μωρακια,με το καλο οι υπολοιπες.κ καλη ανατροφη

Δ θελω να τρομαξω καμια με αυτο που ειπα,απλα δ καταλαβαινω γτ πρεπει δινεις συμπληρωμα μετα απο καθε θηλασμο.ετσι οπως το παρουσιασες ειναι σαν σε ολα τα μωρα που παρακολουθει να το προτεινει ο γιατρος σας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@november rain μπραβο σιγα σιγα προχωρατε!! Εισαι ομως ηρωας με 4 παιδια!!

Εμενα η μικρη ειναι απυρετη σημερα ευτυχως. Θα περιμενουμε ομως 2-3 ημερες πριν γυρισει σπιτι για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν κολλαει. Κατα τα αλλα, ενω προσωπικα νιωθω κσλα χωρις να εχω συναισθηματικα σκαμπανεβασματα, ολοι γυρω μου τα βαζουν μαζι μου. Ο αντρας μου ειναι μεσα στα νευρακαι ολο με μαλωνει οτι αφηνω το παιδι να πειναει για να κανω οτι μου κολλησε στο κεφαλι (δηλαδη να θηλασω). Η δε μανα μου ειναι απαταδεκτη!! Για να σας εξηγησω τι ανθρωπος ειναι θα χρειαζομουν πολλες σελιδες, ομως γενικα νομιζει οτι ολος ο κοσμος γυριζει γυρω της και ειναι πολυ ανακατωστρα. Προχθες ηρθε σπιτι μου ενω ειχα το μωρο να κοιμαται πανω μου και με εκανε να φωναζω και να κλαιω τοσο πολυ (για μ@..κιες) που εκανα 1 ωρα να συνελθω. Με τοσο στρες και πολεμο παντως δεν νομιζω οτι θα εχω γαλα...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 Είναι μύθος το ότι το στρες και η στενοχώρια κόβει το γάλα. Κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου που επιμένεις να θηλασεις το μωρό σου σε μια κοινωνία, όπου και ο περίγυρος και οι επαγγελματίες υγείας κάνουν τα πάντα για να αποθαρρύνουν τις μαμάδες από το να θηλάσουν. Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια στην ομάδα στο FB Αττική: Ομάδα Υποστήριξης Μητρικού Θηλασμού. Έχει πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα αρχεία να διαβάσεις, αλλά μπορείς να ρωτήσεις και ο,τι θέλεις.  Στα λέω ως παθούσα που επηρεαστηκα απο γιατρό και σύζυγο και δεν θηλασα αποκλειστικά την κόρη μου, με αποτέλεσμα ακόμη και σήμερα να ταλαιπωρείται από αλλεργίες. Ελπίζω να μην κάνω τα ίδια λάθη και τώρα.

Για τη μητέρα σου δεν θα σχολιάσω καν. Εγώ τη δική μου την έχω αποκλείσει από τη ζωή μου, γιατί έχει μια συμπεριφορά παρόμοια με της δικής σου.  Θα σου έλεγα τώρα τουλάχιστον που είσαι σε ευαίσθητη φάση να την κρατήσεις σε απόσταση. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και είσαι ήδη η καλύτερη μαμά για το παιδί σου που με τόσες αντιξοότητες επιμένεις για το καλό του.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, fanouli είπε:

@CME2205 Είναι μύθος το ότι το στρες και η στενοχώρια κόβει το γάλα. Κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου που επιμένεις να θηλασεις το μωρό σου σε μια κοινωνία, όπου και ο περίγυρος και οι επαγγελματίες υγείας κάνουν τα πάντα για να αποθαρρύνουν τις μαμάδες από το να θηλάσουν. Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια στην ομάδα στο FB Αττική: Ομάδα Υποστήριξης Μητρικού Θηλασμού. Έχει πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα αρχεία να διαβάσεις, αλλά μπορείς να ρωτήσεις και ο,τι θέλεις.  Στα λέω ως παθούσα που επηρεαστηκα απο γιατρό και σύζυγο και δεν θηλασα αποκλειστικά την κόρη μου, με αποτέλεσμα ακόμη και σήμερα να ταλαιπωρείται από αλλεργίες. Ελπίζω να μην κάνω τα ίδια λάθη και τώρα.

Για τη μητέρα σου δεν θα σχολιάσω καν. Εγώ τη δική μου την έχω αποκλείσει από τη ζωή μου, γιατί έχει μια συμπεριφορά παρόμοια με της δικής σου.  Θα σου έλεγα τώρα τουλάχιστον που είσαι σε ευαίσθητη φάση να την κρατήσεις σε απόσταση. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και είσαι ήδη η καλύτερη μαμά για το παιδί σου που με τόσες αντιξοότητες επιμένεις για το καλό του.

Αχ πως να κρατησω τη μαμα μου σε αποσταση που μενουμε στην ιδια πολυκατοικια;;;; το εχει βρει τωρα ευκαιρια και καλα μηπως θελω βοηθεια και οταν λειπει ο αντρας μου (κοιταει αν ειναι το αυτοκινητο του στην πιλωτη) μπαινει με κλειδια μεσα στο σπιτι χωρις να χτυπησει!!! 

Α παρεπιμπτοντως αλλαξα λιγο το ονομα!! Μην μπερδευτειτε!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@CMES Μήπως τότε πρέπει με το καλό να της λες "Μαμά είμαι κουρασμένη τώρα, θα τα πούμε άλλη ώρα". Προσπάθησε να αποφύγεις τις αντιπαραθέσεις, για να είσαι ήρεμη. Κάνε και λίγο την χαζή αναγκαστικά. 

Link to comment
Share on other sites

@fanouli αχ μεγαλη και πονεμενη ιστορια! Η μαμα μου εχει καθε καλη προθεση, ομως εχει το ταλεντο να δημιουργγγει προβληματα εκει που δεν υπαρχουν! Τωρα ασχολειται με την πεθερα μου, η οποια ομολογουμενως γινεται θυσια και μας βοηθαει παρα πολυ οντας διακριτικη. Αυτες τις μερες κραταει την κορη μου που ειναι με πυρετο! Ε η μαμα μου καθεται και ξεκιναει κοντρες και θελει να αποδειξει οτι η πεθερα μου ειναι υπουλη και με το να μας κραταει το παιδι προσπαθει να εχει τον ελεγχο! Χωρις λογο και αφορμη ολα αυτα!! Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αχ πως να κρατησω τη μαμα μου σε αποσταση που μενουμε στην ιδια πολυκατοικια;;;; το εχει βρει τωρα ευκαιρια και καλα μηπως θελω βοηθεια και οταν λειπει ο αντρας μου (κοιταει αν ειναι το αυτοκινητο του στην πιλωτη) μπαινει με κλειδια μεσα στο σπιτι χωρις να χτυπησει!!! 

Α παρεπιμπτοντως αλλαξα λιγο το ονομα!! Μην μπερδευτειτε!!

Βαλε το συρτη,πανε στο δωματιο κ πες οτι κοιμοσουν με το νεογεννητο

Αν εχεις απο τις παλιες πορτες,με το κλειδι απο πισω δ μπορει να μπει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2018 at 5:36 ΜΜ, rainbow είπε:

novemper rain: Οσο εκανες θεραπεια εβγαζες με θηλαστρο;και τωρα δινεις μονο στηθος;εγω εχω προβληματιστει οπως σας ειπα στο νοσοκομειο εδινα κ συμπληρωμα κ συνεχισα κ μετα αλλα θελω να το κοψω κβδεν ξερω πως ακριβως να το κανω .φοβαμαιωοτι δεν εχω ακομα αρκετο γαλα κ μην την αφυδατωσω.ξερει καμια η εζει κανει κατι αντιστοιχο;

Rita: Να σου ζησει η μπουμπου!

Ναι, όσο έκανα την θεραπεία με την κρέμα, έβγαζα με θηλαστρο μόνο, δεν το ακουμπαγα καθόλου το μωρό στο στήθος γιατί σφαδαζα στον πόνο, χρειαστηκα 3 μέρες περίπου να γίνω καλά, τώρα θηλάζω κανονικά απευθείας στο στήθος... αυτό που λες ότι φοβάσαι να μην έχεις αρκετό γάλα δεν ισχύει.. όσο βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο παράγεις γάλα αρκετό να καλύψει τις ανάγκες του.. όσο το αποφεύγεις και δίνεις μισό δικό σου μισό ξένο, κάποια στιγμή θα μειωθεί η παραγωγή και μετά θα λες δεν είχα γάλα αρκετό για να συνεχίσω τον θηλασμό...η μάνα αποφασίζει πόσο θέλει να δώσει γάλα στο παιδί της, τα δεν είχα...,...., δεν χορταινε το παιδί..,..... δεν υπάρχουν...η απόφαση δική σου..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

@vikib το κάνω καμιά φορά αυτό με το σύρτη. Να μην είμαι άδικη, δεν το κάνει πάντα. Όσο όμως της αφήνω το περιθώριο τόσο παίρνει θάρρος. Και επειδή υπάρχει και το θέμα με την πεθερά κάθεται και μετράει πόσο αφήνω την πεθερά να έρχεται και πόσο την ίδια!!

@november rain καλά μην είσαι και τόσο απόλυτη. Κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια! 

Εμείς σήμερα πρώτη μέρα από τότε που βγήκαμε από το νοσοκομείο βάλαμε βάρος επιτέλους! Πήραμε και εξέταση για ίκτερο γιατί το μωρό είναι λίγο μουσταρδί αλλά δεν έχει βγει ακόμα το αποτέλεσμα. Περιμένουμε... Αύριο πρώτα ο Θεός θα επαναπατριστεί και η κόρη μου στο σπίτι. Ουφ άντε μία μία να φεύγουν οι έννοιες!! 

Άλλαξα και τα τικεράκια μου!!!:-D


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


cmes: Τι αν σου πω εβγαλα με το θηλαστρ να δω περιπου ποσο εχω και εβγαλε 30 ml μετα απο 3 ωρες που την ταισα αντε η μικρη να βγαζει αλλα 10.νομιζω με εχει πιασει καταθληψη θελω να κλαιω και επιδη ειναι η μαμα μου εδω κρατιεμαι να μην τους στεναχωρησω .επειδη εχει κ πονακια τη βαζω συνεχεια στο στηθος κοντα στην ωρα ε μετα ακομα κλαιει κ τρωει τα χερια της. Και της δινω μπουκαλι.ε τι να κανω να της κοψω τελειως το μπουκαλι δεν σταματαει απο το κλαμα.δοκιμασα να της μειωσω τα ml συνεχιζει να κλαιει κ δεν κοιμαται .αυτη η διαδικασια ειναι χειροτερη γιατι κανω μια ωρα να τη θηλασω αλλη ποση ωρα με το μπουκαλι μεχρι να την αλλαξω ,κοιμαμαι μια ωρα.ετσι μιυ ρχεται να το κοψω .ειμαι χαλια ψυχολογικα που δεν μπορω να την ταισω και χανω ολα τα ωραια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , rainbow είπε:

cmes: Τι αν σου πω εβγαλα με το θηλαστρ να δω περιπου ποσο εχω και εβγαλε 30 ml μετα απο 3 ωρες που την ταισα αντε η μικρη να βγαζει αλλα 10.νομιζω με εχει πιασει καταθληψη θελω να κλαιω και επιδη ειναι η μαμα μου εδω κρατιεμαι να μην τους στεναχωρησω .επειδη εχει κ πονακια τη βαζω συνεχεια στο στηθος κοντα στην ωρα ε μετα ακομα κλαιει κ τρωει τα χερια της. Και της δινω μπουκαλι.ε τι να κανω να της κοψω τελειως το μπουκαλι δεν σταματαει απο το κλαμα.δοκιμασα να της μειωσω τα ml συνεχιζει να κλαιει κ δεν κοιμαται .αυτη η διαδικασια ειναι χειροτερη γιατι κανω μια ωρα να τη θηλασω αλλη ποση ωρα με το μπουκαλι μεχρι να την αλλαξω ,κοιμαμαι μια ωρα.ετσι μιυ ρχεται να το κοψω .ειμαι χαλια ψυχολογικα που δεν μπορω να την ταισω και χανω ολα τα ωραια

Ακριβώς αυτά πέρασα στην κόρη μου βάλε και απώλεια βάρους (συνέχιζε να χάνει αντί να βάζει) + ίκτερο και βάλε και όοοοολους τους συγγενείς και τον άντρα μου να με μαλώνουν γιατί αφήνω το παιδί νηστικό.. Τώρα πάλι χρειάζεται να δώσουμε λίγο συμπλήρωμα όμως αυτή τη φορά η κατάσταση είναι πιο ελεγχόμενη. Κι εγώ με το θήλαστρο δεν έβγαζα ποτέ, όμως δεν είναι ενδεικτικό του τι τρώει το μωρό. Οι κινήσεις του μωρού είναι πολύ πιο αποτελεσματικές από το να βάζεις θήλαστρο. Τώρα εφάρμοσα κάτι που μου πρότεινε η παιδίατρος και πραγματικά έχει διαφορά. Βάζω το μωρό στο ένα στήθος και το θήλαστρο στο αλλο για περίπου 20 λεπτά. Ενώ πριν 3 ημέρες με το θήλαστρο έβγαλα 5 σταγόνες από το ένα στήθος και απολύτως τίποτα από το άλλο, με αυτόν τον τρόπο (επειδή οι κινήσεις του μωρού δίνουν το ερέθισμα στον εγκέφαλο για να παράγει γάλα) βγάζω μόνο από το ένα 30-40ml σε κάθε θηλασμό! Οπότε στο τέλος του θηλασμού μπορείς να του δίνεις αυτό αντί για ξένο ως συμπλήρωμα. Αν είναι λιγότερο να μαζεύεις το δικό σου σε 2-3 θηλασμούς και σε κάποια γεύματα αντί για ξένο να δίνεις το δικό σου. Έτσι και το μωρό τρώει λιγότερο ξένο και το ερέθισμα για να παράγεις γάλα είναι συνεχές και αυξημένο. Εγώ βάζω θήλαστρο σε όλους τους θηλασμούς εκτός από 1-2 τη νύχτα για να ξεκουράζομαι λίγο. Προσπάθησε αν θες να κόψεις κανένα μπουκάλι να το κάνεις κατά τη διάρκεια της ημέρας έτσι ώστε τη νύχτα να κοιμάται λίγο παραπάνω και να ξεκουράζεσαι. Από βάρος πως τα πάει; Πόσο γεννήθηκε και πόσο είναι τώρα; Τσίσα και κακά αρκετά; Επίσης μην ακούς κανέναν γιατί το τελευταίο πράγμα που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή είναι επικρίσεις πως δίνεις ξένο από επιλογή για να μην κουραστείς και για να είσαι πιο βολεμένη. Εγώ την πρώτη φορά κόντεψα να τρελαθώ γιατί αισθανόμουν άχρηστη που δεν μπορούσα να προσφέρω στο παιδί μου το καλύτερο. Όσο (κυρίως μέσα σε φόρουμ) μου έλεγαν πως αν θέλω μπορώ να το κάνω, απλά δεν το θέλω αρκετά, τόσο απελπιζόμουν γιατί κανένας δεν καταλάβαινε πως δεν είναι θέμα κούρασης ή αποφυγής αλλά πραγματικά το παιδί πείναγε και δεν μπορούσα να το βλέπω να υποφέρει!! Διάλεξε έναν άνθρωπο (κατά προτίμηση επιστήμονα και όχι την κάθε μία άγνωστη μαμά στο ίντερνετ) που εμπιστεύεσαι και ακολούθησε μόνο τις συμβουλές του και τίποτα άλλο. Απλά φρόντισε αυτός που θα διαλέξεις να έχει τις ίδιες προτεραιότητες με εσένα, δηλαδή αν θες να θηλάσεις να είναι και γι αυτόν η πρώτη του προτεραιότητα. Πάντως, ως γιατρός θα σου πω πως κρατάω λίγο τις επιφυλάξεις μου για τον παιδίατρό σας. Κάνε μία καλύτερη έρευνα τώρα που είναι νωρίς γιατί ο παιδίατρος δεν είναι μόνο για το θηλασμό και τη διατροφή του μωρού αλλά για πολύ πιο σοβαρά πράγματα που θα προκύψουν στο μέλλον.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Δηλαδη βαζεις θηλαστρο μετα το θηλασμο η καταλαβα λαθος.γεννηθηκε 3130 και βγηκαμε 3050 βρεχεο αρκετα καο πανες και κακα κανει .εγω εχω τη μαμα κ ποτε θα κοιμηθει το μωρο κ μη το ξυπνας.και αφου πειναει πως να μη τη δωσω αλλο συμπληρωμα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , rainbow είπε:

cmes: Δηλαδη βαζεις θηλαστρο μετα το θηλασμο η καταλαβα λαθος.γεννηθηκε 3130 και βγηκαμε 3050 βρεχεο αρκετα καο πανες και κακα κανει .εγω εχω τη μαμα κ ποτε θα κοιμηθει το μωρο κ μη το ξυπνας.και αφου πειναει πως να μη τη δωσω αλλο συμπληρωμα..

Βάζω το θήλαστρο ταυτόχρονα με το θηλασμό. Την ίδια στιγμή από το ένα στήθος το μωρό και από το άλλο το θήλαστρο. Να την ξυπνάς κάθε 2 ώρες (μετράς από την αρχή του γεύματος) την ημέρα και κάθε 3 ώρες τη νύχτα. Την έχετε ζυγίσει στο σπίτι καθόλου; όσων ημερών είναι τώρα;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...