Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Blue Velvet εμένα όταν σταματαω χαπια θελει 3-4 μερες για να μου ερθει περιοδος. 

      @Aangelika8 το οτι πηρατε 8 βλαστοκυστες σε ενα κύκλο είναι πάρα πολύ καλό! Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά 1 καλή θέλεις. Θα την πετύχεις την επόμενη φορά!!!

      Κορίτσια να ρωτήσω οποία γνωρίζει. Ξέχασα να ρωτήσω στο κέντρο τι τιμή χοριακης θέλουμε την Τετάρτη. Συνεχίζει συνεχώς και σχεδόν διπλασιάζεται ή από καποα τιμή και μετά πάει πιο αργά?

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Γεια σου @rainbow, κι εγω ταλαιπωρουμαι με θεματα βαρους κ αποτυχιας θηλασμου, οποτε ενς θα σου πω: κινησου εγκαιρως. Βρες παιδιατρο συμβουλο θηλασμου να σε καθοδηγησει. Αν μενεις Αθηνα μπορω να σου συστησω αυτην που ειδα εγω. Ειναι πολυ καλη και αφοσιωμενη. Σ' εμενα δεν πετυχε ο θηλασμος γιατι δεν ειχαμε χρονο, μενω εκτος αθηνων οποτε συνεργαζομαστε με αλλη παιδιατρο κ το παιδι ειχε χασει αρκετα, οποτε επικεντρωθηκαμε στο βαρος. Εγω ομως κινητοποιηθηκα αργα γιατι στην αρχη ο αντρας μου ηταν πενευτυχης που "θηλαζα" ασχετο που το παιδι δεν ετρωγε. 

@CMES ειμαστε ομοιοπαθεις και απο περιεργες μαμαδες! Κι εμενα συμπεριφερεται αλλοπροσαλλα, αν κ χωρις κακια, και καταλαβα οτι οσο ημασταν στο πατρικο μου αρχισαν αρκετα μετωπα με τον αντρα μου, που δεν τα ειχα αντιληφθει γιατι ημουν αφοσιωμρνη στο μωρο. Τωρα με την κουραση βγσινουν στην επιφανεια απο μισολογα κ αντιδρασεις του αντρα μου. Ακριβως στη χειροτερη περιοδο για να ταραζομαι με τετοια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Εμενα μου φαινεται απιστευτο που εχω ενα τοσο δα πλασματακθ διπλα μου να με κοιταζει! Νιωθω κουρασμενη αρκετα αλλα γεματη απο ευτυχια. Κι εμεις με το θηλασμο ταλαιπωρηθηκαμε αλλα πθστευω οτι τα παμε τωρα καλυτερα. @rainbow κοριτσακι μου να μην στενοχωριεσαι και να μην αγχωνεσαι! Κι εγω στην αρχη ταλαιπωρηθηκα με τν ιθηλασμο + του οτι ειχα ενα περινβαλλον που ελεγε "παλι στηθος? Μα πριν απο λιγο εφαγε". Κι εμενα γεννηθηκε 3100 και σκεψου οτι συνεχιζε να χανει βαρος και στο σπιτι + οτι ειχε ικτερο. Ο γιατρος ηταν καθησυχαστικος μου ειπε να παρατηρω πιο πιλυ αν κανει τσισα (ενδειξη οτι πθνει υγρα) κκαι συχνα στο στηθος. Γενικα η μικρη ειναι ηρεμη κ κοιμοταν πανω απο 3ωρο. Τωρα την ξυπναω ανα 2 ωρο αυστηρα στην ημερα, συνηθως της αλλαζω πανα για να ξυπνησει και 3 ωρο το βραδυ. Καταλαβαινεις αν καταπινει? Αν κανει σωστα την θηλαστικη κινηση? Να κουνιεται το πιγουνι και το αυτακι. Στην αρχη εγω δεν το παρατηρουσα. Νοικιασαμε ζυγαρια, για το βαρος της αλλα μου ειπε να την χρησιμοποιω ανα 3 μερες. 

Επισης το μωρακι μου, ειχε τσιμπλες στο ενα ματακι και βαζουμε κολλυριο 3 φορες την ημερα, και βουλωμενη μυτη, προσπαθω να βαλω ορο αλλα φοβαμαι. Εσεις βαζετε? Εχετε παρει το μηχανημα που τραβαει τις μυξουλες?

 


ufTXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Rosa Maria : Μην τον φοβασαι τον ορο θα την εχεις στο πλαι και θα ριχνεις στο πανω ρουθουνι δεν χρειαζεται αναρριφηση .ισο για το θηλασμο κακως της εδωσα συμληρωμα στο σπιτι αλλα βλεπεις φοβηθηκα.τωρα νομιζω πως ειναι αργα.γιατρος για το θηλασμο εδω που μενω δεν νομιζω να υπαρχει γιατι απ'οτι καταλαβα ολοι εχουν την ιδια τακτικα.λεω να παρω τηλ στην αλκιονη να με βοηθησουν με τις αποριες.την εχω αρκετες ωρες στο στηθος απλα λογω του ξενου κ τω κολικων αν κοιμηθει το σφραγιζει μετα. Δοκιμασα κ αυτο που ειπε η cmes για παραλληλο θηλαστρο κ αυτη σταματαει να ρουφαει εκεινη την ωρα. Περιμενω να φυγει η μαμα μου γιατι καλη χρυση ολα μου τα κανει αλλα ολο παρατηρησεις κ το δικο της.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

Rosa Maria : Μην τον φοβασαι τον ορο θα την εχεις στο πλαι και θα ριχνεις στο πανω ρουθουνι δεν χρειαζεται αναρριφηση .ισο για το θηλασμο κακως της εδωσα συμληρωμα στο σπιτι αλλα βλεπεις φοβηθηκα.τωρα νομιζω πως ειναι αργα.γιατρος για το θηλασμο εδω που μενω δεν νομιζω να υπαρχει γιατι απ'οτι καταλαβα ολοι εχουν την ιδια τακτικα.λεω να παρω τηλ στην αλκιονη να με βοηθησουν με τις αποριες.την εχω αρκετες ωρες στο στηθος απλα λογω του ξενου κ τω κολικων αν κοιμηθει το σφραγιζει μετα. Δοκιμασα κ αυτο που ειπε η cmes για παραλληλο θηλαστρο κ αυτη σταματαει να ρουφαει εκεινη την ωρα. Περιμενω να φυγει η μαμα μου γιατι καλη χρυση ολα μου τα κανει αλλα ολο παρατηρησεις κ το δικο της.

Κι εμένα κοιμάται πιο εύκολα όταν έχω το θήλαστρο, μάλλον νανουρίζεται από τον ήχο. Στερεώνω μωρό και θήλαστρο με το μαξιλάρι θηλασμού και προσπαθώ να έχω ένα ελεύθερο χέρι για να τον πειράζω και να τον ξυπνάω. Ζογκλέρ έχω καταντήσει!!!

@Rosa Maria κι εμένα η πεθερά μου που δεν θήλασε κανένα παιδί αλλά ούτε και η συνυφάδα μου θήλασε, δεν μπορεί να το καταλάβει το όλη μέρα στο στήθος όσο και αν της εξηγώ. Εμένα το λέει πιο ωραία: "Πάλι βυζί;;;; Μα είναι η ώρα του να φάει;;;" Και ξανά να της εξηγώ για το συνεχή θηλασμό και το ερέθισμα και και και.... Όσο για τον ορό, θα βάζεις το κεφαλάκι στο πλάι και θα ρίχνεις μέσα στο αντίθετο ρουθούνι τον ορό με την αμπουλίτσα κατευθείαν. Μετά τον γυρνάς μπρούμυτα ή καθιστό για μερικά δευτερόλεπτα και μετά από το άλλο. Τις συσκευές αναρρόφησης μην τις χρησιμοποιείς, είναι πολύ μικρό ακόμα και κινδυνεύει να το πειράξει στα αυτάκια του.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με το μωρο στη μια κ το θηλαστρο στην αλλη ειμαι! Αλλα εμενα το μωρακι μου εκλεισε μηνα κ ακομα δν εχει μαθει να τρωει.. Μονο πιπιλαει για παρηγορια απο τους κολικους. Πρεπει ομως να μαθει γιατι το θηλαστρο ειναι κουραστικο να το συνεχισω για μηνες.. Ειδικα το καλοκαιρι. Τωρα νομιζω οτι θα ειμαστε μονιμα εγκλωβισμενοι στο σπιτι. Τωρα που πηρε βαρος θα αρχισω σε κσποια γευματα να τον βαζω στο στηθος κ παραλληλα να αντλω για να κυλαει γαλα πιο ευκολα. Μακαρι να τα καταφερω! Εστω κ για μισα γευματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι εγω με το μωρο στη μια κ το θηλαστρο στην αλλη ειμαι! Αλλα εμενα το μωρακι μου εκλεισε μηνα κ ακομα δν εχει μαθει να τρωει.. Μονο πιπιλαει για παρηγορια απο τους κολικους. Πρεπει ομως να μαθει γιατι το θηλαστρο ειναι κουραστικο να το συνεχισω για μηνες.. Ειδικα το καλοκαιρι. Τωρα νομιζω οτι θα ειμαστε μονιμα εγκλωβισμενοι στο σπιτι. Τωρα που πηρε βαρος θα αρχισω σε κσποια γευματα να τον βαζω στο στηθος κ παραλληλα να αντλω για να κυλαει γαλα πιο ευκολα. Μακαρι να τα καταφερω! Εστω κ για μισα γευματα!

Να το κάνεις παράλληλα, εγώ είδα μεγάλη διαφορά στην ποσότητα που βγάζω όταν αντλώ παράλληλα, άσε που γλιτώνω χρόνο. Σήμερα το πρωί (όλη τη νύχτα δεν είχα βάλει θήλαστρο, μόνο θηλασμό) έβγαλα μόνο από το ένα στήθος 40ml!! Για μένα αυτό είναι τεράστια ποσότητα. Σήμερα μπήκε ο άντρας μου στο σπίτι την ώρα που είχα στο ένα το μωρό και στο άλλο το θήλαστρο και έβαλε τα γέλια. Του λέω φύγε να μη με βλέπεις!!! Αλλά τι να κάνω;; Ότι είναι αναγκαίο για τον δίμετρο φαγανό γιο μου!! Για NBA μαζί με τον Ατετοκούμπο μας βλέπω!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παραλληλα σκεφτομαι, να αρχισω να αντικαθιστω καποια αντλημενα γευματα με εξασκηση στο στηθος κ ταυτοχρονα να αντλω απο το αλλο, ωστε αν δεν φαει κιολας να υπαρχει διαθεσιμο γαλα στο μπιμπερο. Να δουμε πως θα παει...

Link to comment
Share on other sites

Cmes:εχεις νοσοκομειακο θηλαστρο η απλο; σκεφτομαι να νοικιασω το νοσοκομειακο μπας κ καταφερω κατι καλυτερο! Αισθανομαι οτι χανω ολη αυτη την ωραια περιοδο του μωρου που δεν θα ξαναγυρισει με το αγχος αν εφαγε αν εχω γαλα αφου ωρες ωρες σκεφτομαι μηπως δωσω τελικα μονο μπουκαλι.μετα λεω αντε λιγο ακομα θα τα καταφερουμε.αλλα ακομα δεν εχω χαρει το μωρακι μου και στεναχωριεμαι..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεννησα κι εγώ, όλα καλά, είναι τέλεια η μπέμπα! Προσπαθώ κι εγώ με το θηλασμο αλλά τα πραγματα είναι πολύ δύσκολα. Θηλάζει συνέχεια, κι εγώ δεν μπορω ουτε να κοιμηθω. Όταν δε θηλάζει θέλει να είναι αγκαλιά, αλλιως κλαίει. Αναγκάζομαι να δίνω κ συμπλήρωμα για να κοιμηθώ λιγες ώρες.έχει ανεβάσει και λίγο ικτερο. 

Σκεφτομαι μήπως με θηλαστρο μπορέσω και αυξησω την παραγωγη. Αλλά ποιο να πάρω;


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το ηλεκτρικπ της medela. Νοσοκομειακο δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα λενε οτι εχει διαφορα.

@rainbow μην απογοητευεσαι. Οσο παρει απο σενα εστω και παραλληλα με ξενο ειναι προς οφελος και των δυο σας! Αγχος θα εχεις ακομα κι αν τρωει μονο μπουκαλι. Σε αυτη την περιπτωση οταν κλαιει και δεν ειναι ακομα η ωρα να φαει πραγματικα δεν ξερεις τι να το κανεις! Ενω με το θηλασμο το βαζεις λιγο στο στηθος και ηρεμει! 

@Kalfeli να σου ζησει η μπεμπα! Πες μας λεπτομερειες για τη γεννα και το μωρο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια εγω νοικιασα νοσοκομειακο. Το symphony της medela. Στην παραγωγη μου βλεπω σταδιακα μια αυξηση, παρολο που εδω και 2-3 μερες εχω ξεμεινει απο τα τσαγια κ τα αλλα γσλακταγωγα που επαιρνα γιατι αργησε η παραγγελια. Διπλη αντληση εννοειται, ακομα κι αν δεις αμεσως διαφορα στην ποσοτητα, θα τη δεις στον χρονο. Αν θελετε λεπτομερειες απο που το νοικιασα κλπ, να σας πω. 

Link to comment
Share on other sites

kalfeli: Να σου ζησει η μπεμπουλα!!καλως ηρθες στο κλαμπ!!πραγματικα δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο.και αρχιζω να πιστευω οτι οντως καποιες γυναικες εχουν περισσοτερο γαλα και τους εινα πιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εσεις που θηλαζετε εστω κ με δυσκολια, κρατηστε την επαφη με το θηλασμο, γιατι εχει κ το θηλαστρο τις δυσκολιες του. Εγω ειχα σκεφτει να κανω αποκλειστικες αντλησεις σλλα μεσα σε λιγες μερες αλλαξα γνωμη! 

Α! Επισης εχω παρει το μπιμπερο calma της medela. Η θηλη του μιμειται το σχημα του στηθους κ η ροη του γσλακτος ειναι αργη κ βγαινει με κινησεις σαν του θηλασμου. Ειναι μπιμπερο αποκλειστικα για μητρικο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω νοικιασει το ameda elite.. πρεπει σιγα σιγα θηλασμο γιατι με εχει φαει η αποσρειρωση..

Ασχετο με το τοπικο μπανιο τι κανετε;;εμενα ο νιπτηρας ειναο ρηχος κ δεν βολευει..πειτε ιδεες!!!!

Link to comment
Share on other sites

esparos: Το εχω και εγω αυτο το μπιμπερο αλλα δεν μπορει να πιει δυο φορες το προσπαθησα κ αφου πιανει κ στηθος κ μπιμπερο το αφησα..

zinalove: Και εμενα ειναι χαμηλος εχω παρει μια προεκταση για τη βρυση πλαστικη οχι οτι κανει κατι απλα πεταει το νερο πιο εξω και καπως ειναι καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...