Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Melusa54 είπε:

      Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Κορίτσια τα νέα μου δεν είναι καλά.... εξωμήτριο και από αύριο χειρουργείο.....μια στις χίλιες μετά από εξωσωματική και όμως αυτή ήμουν εγώ...νιώθω τόσο άδεια....ότι ο Θεός με έχει εγκαταλείψει πια....χάνω τη δύναμη Μ σιγά σιγά...νομίζω Ως εδώ αντέχω ...

Ξέρω πόσο στεναχωριέσαι και εμένα ήταν εξωμήτριο το πρώτο μου θετικό πριν λίγους μήνες και μοναδικό μέχρι στιγμής! Μετά από λίγο καιρό θα το δεις θετικά ότι τουλάχιστον είχες μια εμφύτευση!

Δεν μπορεί να σου δώσει μεθοτρεξάτη αντί για χειρουργείο;

Πάντως εμένα οι χοριακές μου διπλασιάζονταν κανονικότατα κορίτσια και μέχρι να αρχίσει να κατεβαίνει είχε φτάσει 18000...

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rose7 είπε:

Ξέρω πόσο στεναχωριέσαι και εμένα ήταν εξωμήτριο το πρώτο μου θετικό πριν λίγους μήνες και μοναδικό μέχρι στιγμής! Μετά από λίγο καιρό θα το δεις θετικά ότι τουλάχιστον είχες μια εμφύτευση!

Δεν μπορεί να σου δώσει μεθοτρεξάτη αντί για χειρουργείο;

Πάντως εμένα οι χοριακές μου διπλασιάζονταν κανονικότατα κορίτσια και μέχρι να αρχίσει να κατεβαίνει είχε φτάσει 18000...

 

Κακή ιδέα η μεθοτρεξατη το εχεις περασει όλο αυτο μονη σου στο σπίτι σου και μετα κανεις και χοριακες να δεις αν αποβλήθηκε το κυημα και αν δεν, μπαίνεις και χειρουργείο. Προφανώς σε σενα πηγε καλα, αλλα εχει να κανει που βρίσκεται και αφαιτερου πολλές κοπέλες ταλαιπωρήθηκαν πολλές μερες με αυτην την μέθοδο. Ενώ στο χειρουργείο κοιμάσαι ξυπνάς και γυρνάς σπίτι σου μονο με τον ψυχικο πονο.

σου ευχομαι ολόψυχα η επόμενη εγκυμοσυνη σου να σου χαρίσει το μωράκι σου!


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κακή ιδέα η μεθοτρεξατη το εχεις περασει όλο αυτο μονη σου στο σπίτι σου και μετα κανεις και χοριακες να δεις αν αποβλήθηκε το κυημα και αν δεν, μπαίνεις και χειρουργείο. Προφανώς σε σενα πηγε καλα, αλλα εχει να κανει που βρίσκεται και αφαιτερου πολλές κοπέλες ταλαιπωρήθηκαν πολλές μερες με αυτην την μέθοδο. Ενώ στο χειρουργείο κοιμάσαι ξυπνάς και γυρνάς σπίτι σου μονο με τον ψυχικο πονο.

σου ευχομαι ολόψυχα η επόμενη εγκυμοσυνη σου να σου χαρίσει το μωράκι σου!

Σίγουρα είναι ψυχοφθόρο αλλά σε εμένα το χειρουργείο θα ήταν πιο επικινδυνο λόγω του σημείου που ήταν το εξωμήτριο. Πάντως δεν είμαι η μόνη που έχει κάνει μεθοτρεξάτη και σίγουρα χρειάζεται στενή παρακολούθηση.

Εγώ έκανα κάθε εβδομάδα χοριακή από τότε που άρχισε να κατεβαίνει μέχρι να μηδενίσει (2 μήνες).

 

Σε ευχαριστώ για την ευχή σου. Μακάρι να ξαναμείνω εγκυος και να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. Αυτό λέω τώρα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μα στην εξωσωματική εξωμήτριο;;; Μέσα στη μήτρα τα βάζουν κ αυτά...όλο κ κάτι καινούργιο μαθαίνουμε....να πάνε όλα καλά με τη κοπέλα, να έχει την υγεία της κ θα προχωρήσει όπως κάνουμε όλες, γιατί το θέλουμε όσο τιποτα κ θα γίνουμε μανουλες!


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moomin είπε:

Μα στην εξωσωματική εξωμήτριο;;; Μέσα στη μήτρα τα βάζουν κ αυτά...όλο κ κάτι καινούργιο μαθαίνουμε....να πάνε όλα καλά με τη κοπέλα, να έχει την υγεία της κ θα προχωρήσει όπως κάνουμε όλες, γιατί το θέλουμε όσο τιποτα κ θα γίνουμε μανουλες!

Δυστυχώς είναι συχνό. Εμένα φαντάσου ήταν και βλαστοκύστη που υποτίθεται εμφυτεύεται πιο γρήγορα και έχει λιγότερες πιθανότητες από τα έμβρυα 3 ημερών για εξωμήτριο... αν είναι να σου τύχει...

Τώρα περιμένω την τρίτη ετ το Σεπτέμβρη με κατεψυγμένη βλαστοκύστη αλλά δεδομένου ότι η ποιότητα θα είναι χειρότερη από το εξωμήτριο και ο γιατρός δε μου αλλάζει πρωτόκολλο θα είναι μεγάλη έκπληξη αν μείνω έγκυος.

Περιμένω τη δεύτερη διέγερση μήπως πάνε καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rose7 είπε:

Δυστυχώς είναι συχνό. Εμένα φαντάσου ήταν και βλαστοκύστη που υποτίθεται εμφυτεύεται πιο γρήγορα και έχει λιγότερες πιθανότητες από τα έμβρυα 3 ημερών για εξωμήτριο... αν είναι να σου τύχει...

Τώρα περιμένω την τρίτη ετ το Σεπτέμβρη με κατεψυγμένη βλαστοκύστη αλλά δεδομένου ότι η ποιότητα θα είναι χειρότερη από το εξωμήτριο και ο γιατρός δε μου αλλάζει πρωτόκολλο θα είναι μεγάλη έκπληξη αν μείνω έγκυος.

Περιμένω τη δεύτερη διέγερση μήπως πάνε καλύτερα τα πράγματα.

Τι να πω...γιατί να πηγαίνουν εκεί άραγε....για τη ποιότητα μη το λες...πόσες έχουν πετύχει κ με μέτριας ποιότητας ενώ τα άριστα τίποτα...ένα έχεις;; Εγώ ένα έχω κ θα δούμε από Σεπτέμβρη τι θα κάνουμε...


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moomin είπε:

Τι να πω...γιατί να πηγαίνουν εκεί άραγε....για τη ποιότητα μη το λες...πόσες έχουν πετύχει κ με μέτριας ποιότητας ενώ τα άριστα τίποτα...ένα έχεις;; Εγώ ένα έχω κ θα δούμε από Σεπτέμβρη τι θα κάνουμε...

Με την πρώτη διέγερση απέκτησα 3 βλαστοκύστες. Η καλύτερη μπήκε στον κύκλο της διέγερσης κι έδωσε το εξωμήτριο. Τη δεύτερη την έβαλα τον Ιούλιο σε τεχνητό κύκλο και χοριακή μηδέν. Μου έχει μείνει 1 αλλά δεν τρέφω πολλές ελπίδες...

Θα κάνεις ετ Σεπτέμβρη κι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Με την πρώτη διέγερση απέκτησα 3 βλαστοκύστες. Η καλύτερη μπήκε στον κύκλο της διέγερσης κι έδωσε το εξωμήτριο. Τη δεύτερη την έβαλα τον Ιούλιο σε τεχνητό κύκλο και χοριακή μηδέν. Μου έχει μείνει 1 αλλά δεν τρέφω πολλές ελπίδες...

Θα κάνεις ετ Σεπτέμβρη κι εσύ;

Γιατί δεν έβαλε δύο;;

Εμείς είχαμε τρια έμβρυα...τα δύο τα έβαλα τώρα τον Ιούλη, ήταν 3ης μέρας κ κατέληξε βιοχημική κ μας έχει μείνει ένα που έγινε βλαστοκυστη....θα δούμε πότε θα το βάλω, μήπως πάρω κ από φυσικό άλλο ένα, όχι άμεσα τον Σεπτέμβρη γτ θέλω να κάνω κάποιες εξετάσεις κ να συζητήσω με το γιατρό πρώτα...


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Δε θέλει να βάζει 2  ο δικός μου το είχε πει από την αρχή αλλά σκέφτομαι σοβαρά αν πάω σε δεύτερη διέγερση με τον ίδιο να επιμείνω για διπλή ετ.

Γιατί όχι 2;

Just now, Moomin είπε:

Γιατί δεν έβαλε δύο;;

Εμείς είχαμε τρια έμβρυα...τα δύο τα έβαλα τώρα τον Ιούλη, ήταν 3ης μέρας κ κατέληξε βιοχημική κ μας έχει μείνει ένα που έγινε βλαστοκυστη....θα δούμε πότε θα το βάλω, μήπως πάρω κ από φυσικό άλλο ένα, όχι άμεσα τον Σεπτέμβρη γτ θέλω να κάνω κάποιες εξετάσεις κ να συζητήσω με το γιατρό πρώτα...

Ναι ρε καλύτερα έτσι. Εγω αν τα καταφέρω θα βάλω 3. Έχω ήδη 2.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Γιατί όχι 2;

Ναι ρε καλύτερα έτσι. Εγω αν τα καταφέρω θα βάλω 3. Έχω ήδη 2.

Γιατι λένε ότι δε χάνονται οι πιθανότητες είτε τα βάλεις όλα μαζί είτε ξεχωριστά και θέλουν να αποφύγουν δίδυμη κύηση γιατι μπορεί να έχει άλλες επιπλοκές μετά.

Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση δίνουν εδω που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Γιατι λένε ότι δε χάνονται οι πιθανότητες είτε τα βάλεις όλα μαζί είτε ξεχωριστά και θέλουν να αποφύγουν δίδυμη κύηση γιατι μπορεί να έχει άλλες επιπλοκές μετά.

Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση δίνουν εδω που είμαι.

Ναι αλλά πληρώνεις έξτρα την ετ


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Γιατι λένε ότι δε χάνονται οι πιθανότητες είτε τα βάλεις όλα μαζί είτε ξεχωριστά και θέλουν να αποφύγουν δίδυμη κύηση γιατι μπορεί να έχει άλλες επιπλοκές μετά.

Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση δίνουν εδω που είμαι.

Είναι κ αυτό μια λογική εξήγηση!

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Γιατί όχι 2;

Ναι ρε καλύτερα έτσι. Εγω αν τα καταφέρω θα βάλω 3. Έχω ήδη 2.

Μίλησες με τον γιατρό;; Είναι καλό που έχεις ήδη δύο.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μηνυμα μου έστειλε. Αυτός θυμάται ένα κατεψυγμένο γιαυτο είπε να κάνουμε φυσικό ή  μίνι διέγερση για να πάρουμε κανα δυο. Από Σεπτέμβρη όπως και να έχει. Είμαι κουρασμένη πολύ άλλωστε και θέλω μία παύση.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Ναι αλλά πληρώνεις έξτρα την ετ

Αυτο ισχύει αλλά είμαι εξωτερικό και με καλύπτει η ασφάλεια εδώ οπότε οικονομικά για εμένα δεν αλλάζει κάτι.

Ψυχολογικό είναι περισσότερο το θέμα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...