Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Natassou85 είπε:

Απλα περιμενα να πιασει εστω η μια γτ τυπικα υποτιθεται οτι ολη η διαδικασια γινοταν για το γονιδιο ..εν τω μεταξυ ο αντρας μ ψυχραιμος δε πειραζει λεει παμε για την επομενη κ γω μεσα στο κλαμα κ τη καταθλιψη

Χαχχα νταξει φιλη μου εσυ!!! και δω τα ιδια! Ε τι να κάνουν κ αυτοί , καποιος πρεπει να μεινει ψυχραιμος! Ιδια περιπτωση ειναι η δικια μας, μακαρι η δευτερη μας φορα να ναι τυχερη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Εvaa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! είχα καιρό να γράψω στο φόρουμ.. Δυστυχώς χθες πήρα μια ωραιότατη αρνητική 0.100 χοριακη. Μετα απο εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκύστεων 5ης μερας κατεψυγμένες. Πραγματικά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω! Πίστευα έστω να πιάσει η μια...Έχει καμίαανάλογη εμπειρία; Κανένας δεν μου λέει τι μπορεί να έφταιξε! 


 

 
  •  

Όμοιοπαθούσα!καλα δεν είναι και σίγουρο ότι θα πετύχει..περνάς σε δευτερο γύρο και αναγκαστικά το ξεπερνάς..ότι μπορουσες έκανες από μεριά σου

πρίν από 5 λεπτά , Nikipa είπε:

Όμοιοπαθούσα!καλα δεν είναι και σίγουρο ότι θα πετύχει..περνάς σε δευτερο γύρο και αναγκαστικά το ξεπερνάς..ότι μπορουσες έκανες από μεριά σου

Αυτό με τις ποιότητες από τα έμβρυα τις είδατε με προεμφυτευτικο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Nikipa είπε:

Όμοιοπαθούσα!καλα δεν είναι και σίγουρο ότι θα πετύχει..περνάς σε δευτερο γύρο και αναγκαστικά το ξεπερνάς..ότι μπορουσες έκανες από μεριά σου

Αυτό με τις ποιότητες από τα έμβρυα τις είδατε με προεμφυτευτικο;

Με προεμφυτευτικο βλεπεις χρωμοσωμικες ανωμαλιες κ κληρονομικα γονιδια ..τις ποιοτητες τις δινει ο εμβρυολογος αναλογα με την αναπτυξη του εμβριου κ τη δυναμικη του

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Natassou85 είπε:

Με προεμφυτευτικο βλεπεις χρωμοσωμικες ανωμαλιες κ κληρονομικα γονιδια ..τις ποιοτητες τις δινει ο εμβρυολογος αναλογα με την αναπτυξη του εμβριου κ τη δυναμικη του

Άρα και εμένα τίποτα δε μου είπαν.μόνο ότι είναι πέμπτης ημέρας βλαστοκύςτες ξερω

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια το ερα τεστ ειναι μονο για οσες πανε με φυσικο κυκλο η και για τεχνητο ;; Με χει πιασει μια τεραστια αμφιβολια κ θεωρω οτι ετ 15η μερα που μ εκανε ηταν πολυ νωρις ..εχω σκασει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

49 minutes ago, Natassou85 said:

Ρε κοριτσια το ερα τεστ ειναι μονο για οσες πανε με φυσικο κυκλο η και για τεχνητο ;; Με χει πιασει μια τεραστια αμφιβολια κ θεωρω οτι ετ 15η μερα που μ εκανε ηταν πολυ νωρις ..εχω σκασει

Περίμενε βρε αγάπη μου.Χοριακη έκανες;γενικα στον τεχνητό κύκλο δεν παίζει τοοοσο ρόλο η μέρα .το ενδομήτριο θελουμε να είναι καλό και οι μέρες προγεστερονης όσες πρέπει.έχεις κάνει ΕΡΑ;

το ΕΡΑ είναι και για τα δυο ανάλογα πως σου πήρε δείγμα αν σου πήρε σε φυσικό τότε θα πας σε φυσικό αν σου πήρε σε τεχνητό το αντιστοιχο

καλη επιτυχία ευχομαι!!!


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikipa είπε:

Άρα και εμένα τίποτα δε μου είπαν.μόνο ότι είναι πέμπτης ημέρας βλαστοκύςτες ξερω

Οπως ειπε και η Natassou85 τις ποιοτητες τις δινει ο εμβρυολογος. Κανονικά πριν την εμβρυομεταφορά σου δίνουν ενα χαρτι με φωτο των βλαστοκύστεων και την ποιότητα τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , mominthemaking είπε:

Περίμενε βρε αγάπη μου.Χοριακη έκανες;γενικα στον τεχνητό κύκλο δεν παίζει τοοοσο ρόλο η μέρα .το ενδομήτριο θελουμε να είναι καλό και οι μέρες προγεστερονης όσες πρέπει.έχεις κάνει ΕΡΑ;

το ΕΡΑ είναι και για τα δυο ανάλογα πως σου πήρε δείγμα αν σου πήρε σε φυσικό τότε θα πας σε φυσικό αν σου πήρε σε τεχνητό το αντιστοιχο

καλη επιτυχία ευχομαι!!!

Καλησπερα ειχα αρνητικο αποτελεσμα στην πρωτη μ ετ .. αλλα επειδη εβαλα βλαστοκυστες σε τεχνητο κυκλο θεωρησα οτι 15η μερα παρα ειναι νωρις .. ενω εκεινος το πηγε βαση μονο το τι εβλεπε στον υπερηχο

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Natassou85 said:

Ρε κοριτσια το ερα τεστ ειναι μονο για οσες πανε με φυσικο κυκλο η και για τεχνητο ;; Με χει πιασει μια τεραστια αμφιβολια κ θεωρω οτι ετ 15η μερα που μ εκανε ηταν πολυ νωρις ..εχω σκασει

Δεν θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο και δεν είμαι ειδική θεωρητικά και εγώ σε τεχνητό κύκλο ήμουν από πολύ νωρίς έτοιμη βάση ενδομητρίου και επέμεναν να κάνω ετ 25 Μέρα όπως και έκανα σήμερα δηλαδή , ρώτησα ξανά ρώτησα είναι τεχνητός μου ελεγαν και είναι καλή μέρα η 25η … με 5ης μέρας πάντα και εμένα αν με ρωτάς από όλα αυτά που έχω διαβάσει νωρίς μου φαίνεται το 15 και αργά το 25 …

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Σ-1994 said:

Γεια σας μόλις βάλαμε δυο βλαστοκυστες 5 ημερών και μου είπαν να κάνω χοριακη σε 14 μέρες γιατί έτσι ;;

Καλή επιτυχία κορίτσι μου! Ο κάθε γιατρός λέει άλλες μέρες. Απλώς κάποιοι θέλουν να δουν κατευθείαν μεγάλα νούμερα για να δείξει οτι προχωράει καλά.

9 hours ago, Εvaa said:

Κορίτσια καλησπέρα! είχα καιρό να γράψω στο φόρουμ.. Δυστυχώς χθες πήρα μια ωραιότατη αρνητική 0.100 χοριακη. Μετα απο εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκύστεων 5ης μερας κατεψυγμένες. Πραγματικά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω! Πίστευα έστω να πιάσει η μια...Έχει καμίαανάλογη εμπειρία; Κανένας δεν μου λέει τι μπορεί να έφταιξε! 


 

 
  •  

 

9 hours ago, Natassou85 said:

Μολις σημερα πηρα το αρνητικο μου .. πρωτη μου ετ .. σε νιωθω απολυτα

Κορίτσια μου πολύ λυπάμαι. Σας καταλαβαίνω και τις δύο. Αυτός ο μήνας είχε πολλές αποτυχίες :( Μία εβδομάδα πριν πήρα κι εγώ την πρώτη αρνητική. Τώρα είναι πολύ άσχημο το συναίσθημα αλλά σε 2-3 μέρες θα είσαστε πολύ καλύτερα και πιο αισιόδοξες για την επόμενη προσπάθεια. Μην το βάζετε κάτω

8 hours ago, Εvaa said:

Ναι και μενα τα ιδια . 2 Μαρτη πηγα και ειχε κοβιντ μου την εκανε αλλος. Εγραφε το χαρτι αν θυμαμαι καλα η μια 3ΒΒ αλλη 3ΒC. Δεν μου φανηκε καλο το νουμερο και τον ρωτησα, η απαντηση που πηρα ηταν : Τα εμβρυα ειναι πολυ καλα , επειδη εχουν και πανω απο 100 κυτταρα. Τελοσπαντων μετα που διαβασα νομιζω αριστες ειναι οι 4ΑΑ κατι τετοιο. Δεν ξερω αν μου χαιδεύουν τα αυτιά ή αν οντως ηταν καλες οι βλαστοκυστες. Το μονο που σκέφτομαι ειναι οτι δεν εχω τιποτα στην καταψυξη και πρεπει να το κανω ολοοο απο την αρχη!...μου φαινεται βουνο παλι. 

Κοπέλα μου οι βλαστοκύστες σου ήταν καλές, όχι άριστες αλλά να ξέρεις δεν είναι μόνο αυτό παράγοντας επιτυχίας. Κι εγώ με 2 άριστες και πήρα την κουλούρα. Άλλες κοπέλες με μέτριες τα έχουν καταφέρει. Είναι τόσα πολλά που παίζουν ρόλο. 
 

Εμείς τα επόμενα βήματα που ακολουθούμε είναι ανδρολόγος γονιμότητας για γενικό τσεκ και αιματολόγος για μένα (και ιδιωτικά αλλά και στο Έλενα). Αν δεν έχετε κάνει υστεροσκόπηση, καλό ειναι να κάνετε πριν την επόμενη ετ να δείτε για συμφύσεις ή φλεγμονές. 

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 hours ago, Natassou85 said:

Μολις σημερα πηρα το αρνητικο μου .. πρωτη μου ετ .. σε νιωθω απολυτα

@Natassou85 & @Evaa γεια σας κορίτσια. 
εγω πριν κάνω τη πρώτη εμβρυομεταφορα με εβαλε ο γιατρός και έκανα τη σάλπιγγογραφία και στο σύζυγο σπερμοδιαγραμμα συν αιματολογικές και στους 2. Το πρόβλημα το είχε ο σύζυγος με ολιγοσπερμια, και ο γιατρός είπε ξεκάθαρα αν δε σε νοιάζει ο χρόνος μπορούμε να δοκιμάσουμε σπερματέγχυση, αλλιώς πάμε κατευθείαν για ICSI. Προτιμήσαμε το δεύτερο. Στο πρώτο κύκλο που κάναμε δεν ανταποκρίθηκα καθόλου καλά, παρόλο που είχα POS, πήραμε μόνο 3 έμβρυα τα οποία γονιμοποιήσαν και μου είπαν ότι μπορώ μετά από ενάμιση μήνα να κάνω την ετ. Τα 2 που βάλαμε ήταν ποιότητα 5ΑΑ και τα 2 και δε πέτυχε. Μου είπε ότι πρέπει αμέσως να μπω για ερευνητική υσστεροσκοπηση γιατί πιστεύει ότι αυτό φταίει ίσως κάποιο πολύποδας. Και όντως έγινε αφαίρεση. Μετά από 3 μήνες επειδή μου είπε εκείνος να ξεκουραστώ μου είπε ότι θα μου έπαιρνε σε φυσικό κύκλο το δικό μου ωάριο και θα το γονιμοποιούσε και θα το έβαζε ταυτόχρονα με το κατεψυγμένο. Τον ρώτησα επειδή δεν ήθελα να το ρισκάρω αν πρέπει να κάνω καρυοτυπο και να κάνουμε στα γονιμοποιημένα ωάρια έλεγχο και μου λέει ότι θέλω αλλά βάση της εμπειρίας του και το τι βλέπει σε εμάς είναι πεταμένα χρήματα. Και όντως ακολούθησα ακριβώς ότι μου είπε και μετά ξεκούραση και δεν έκανα τίποτα μόνο ξάπλα μέχρι την ημέρα της χοριακης και πήγαν όλα καλά (τη πρώτη φορά δεν έκατσα). Όποτε όπως μου είχε πει και ο δικός μου γιατρός «εγώ κάνω ότι μπορώ καλύτερο, από εκεί και πέρα είναι και ο κάθε οργανισμός ποτέ είναι έτοιμος και πως το δέχεται. Δυστυχώς σε αυτό δε μπορώ να κάνω τίποτα»

Για αυτό κουράγιο και θετική ενέργεια 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για μένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εχθές είχα αιμορραγία κ πηγματα. Πηγα το πρωι κ εκανα χοριακη κ έπεσε στο μισο. Απεβαλα πριν προλάβω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Ηταν η 6 εμβρυομεταφορα. Κομμάτια. Δεν έχω αλλα εμβρυακια. Ήμουν κ με δωρεά ωαρίου. 41 ετων. 

  • Λυπημένη/-ος 14
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Depy81 είπε:

Κορίτσια για μένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εχθές είχα αιμορραγία κ πηγματα. Πηγα το πρωι κ εκανα χοριακη κ έπεσε στο μισο. Απεβαλα πριν προλάβω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Ηταν η 6 εμβρυομεταφορα. Κομμάτια. Δεν έχω αλλα εμβρυακια. Ήμουν κ με δωρεά ωαρίου. 41 ετων. 

Αχ κορίτσι μου.... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Depy81 είπε:

Κορίτσια για μένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εχθές είχα αιμορραγία κ πηγματα. Πηγα το πρωι κ εκανα χοριακη κ έπεσε στο μισο. Απεβαλα πριν προλάβω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Ηταν η 6 εμβρυομεταφορα. Κομμάτια. Δεν έχω αλλα εμβρυακια. Ήμουν κ με δωρεά ωαρίου. 41 ετων. 

Σε αυτες τις περιπτωσεις τα λογια περιττευουν.. Ειμαι σιγουρη οτι εχεις αποφασισει ηδη τι θα κανεις παρακατω. Εγω το μονο που θελω να ευχηθω ειναι να το ξεπερασεις γρηγορα και οι αποτυχιες να γινουν συντομα μακρινη κακη αναμνηση..❤

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πείτε μου λίγο σας παρακαλώ σήμερα πονούσα λόγο του κολποδιαστολεα από εχθές  και δεν μπόρεσα να βάλω την vasclor αρκετά βαθειά και μετά από ώρα βγήκε όλη στο εσώρουχο  τι να κάνω να ξανά βάλω ; Ρωτάω γιατί βάζω μόνο 1 vasclor το πρωί και 1 υπόθετο outrogestan το βράδυ.. εχθές έκανα ετ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...