Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

πηρα τηλ στην καινουργια γιατρο και εκλεισα ραντεβου για αυριο 8.30 το πρωι να μιλησουμε και να κανω και εξετασεις αιματος.

αντε να δουμε τι θα μου πει!

Αντε, με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ντιτα μου καλησπερα σου,

Χαιρομαι παρα πολυ που πηγαν ολα καλα!!!!!

Κι εγω τωρα μολις εμαθα οτι μαλλον μετα την Καθαρα Δευτερα μπαινω!!!Αντε να ξεμπερδευω κι εγω.

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου απο εδω και περα να μην ξαναασχοληθεις με αναλογα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ντιτα μου καλησπερα σου,

Χαιρομαι παρα πολυ που πηγαν ολα καλα!!!!!

Κι εγω τωρα μολις εμαθα οτι μαλλον μετα την Καθαρα Δευτερα μπαινω!!!Αντε να ξεμπερδευω κι εγω.

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου απο εδω και περα να μην ξαναασχοληθεις με αναλογα προβληματα.

καλησπέρα κορίτσια

Ντίτα καλωσόρισες. Είδες λοιπόν οτι δεν ήταν και τίποτε το τρομερό μόνο μια λιγοήμερη, ας πούμε κατάσταση μοναξιάς :D Τώρα λοιπόν, θα ηρεμήσεις, μείνε όμως μακρια από μικρά παιδιά, θα βρεις τους ρυθμούς σου απ` ότι βλέπω αρκετά γρήγορα. :P Κράτησε αυτήν την τοσο καλή διάθεση!!!!!!;) και όλα θα πάνε πραγματικά καλά για σένα.

Ελευθερία, με τις ευχές μου να τελειώνεις κι εσύ!;)

μπράβο σας.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ντιτα καλως ηλθες απο την θεραπεια σου!!Χαιρομαι που ησουν ψυχραιμη και το "παλεψες"!!Ας μεινουν ολες οι ασχημες αναμνησεις πισω σου και να σκεφτεσαι μονο θετικα και αισιοδοξα!!Τα δυσκολα περασαν,κανε λιγο υπομονη με την απομονωση,εξαλλου μερες ειναι και περνανε σαν νερο!!Οπως εγραψε και η Georgiamami,σχεδιασε το μελλον σου και ασε τα παλια ασχημα γεγονοτα!!Ελευθερια και σενα καλη επιτυχια στη θεραπεια σου!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ στην καινουργια γιατρο και εκλεισα ραντεβου για αυριο 8.30 το πρωι να μιλησουμε και να κανω και εξετασεις αιματος.

αντε να δουμε τι θα μου πει!

Περιμενω με αγωνια τα νεα απο τη νεα γιατρο σου. :?::?::?:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντιτα, πως εισαι?

Καλούτσικα. Περιμενω να κανω το ολοσωμο για να αρχίσω το χάπι και να ισορρροπησω γιατι το χρειάζομαι τελικα....Παντως δεν παραπονιέμαι...μπορω να κανω και τις βόλτες μου, με προφυλάξεις για τους γύρω μου βέβαια...!Αντε να δουμε....Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ντιτα καλως ηλθες απο την θεραπεια σου!!Χαιρομαι που ησουν ψυχραιμη και το "παλεψες"!!Ας μεινουν ολες οι ασχημες αναμνησεις πισω σου και να σκεφτεσαι μονο θετικα και αισιοδοξα!!Τα δυσκολα περασαν,κανε λιγο υπομονη με την απομονωση,εξαλλου μερες ειναι και περνανε σαν νερο!!Οπως εγραψε και η Georgiamami,σχεδιασε το μελλον σου και ασε τα παλια ασχημα γεγονοτα!!Ελευθερια και σενα καλη επιτυχια στη θεραπεια σου!!

Sonia μου σ' ευχαριστω κι εσένα και ολους πάρα πολυ... Με βοηθήσατε οσο τίποτα, με το ''τίποτα'' (που λέει ο λόγος!) και που ειναι το παν τελικά.!!Συμπαρασταση, μεσα απο τις δικες σας προσωπικες ιστοριες καλης εκβασης!!!! Μια θερμη καλημερα σε ΟΛΟΥΣ!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ντιτα μου καλησπερα σου,

Χαιρομαι παρα πολυ που πηγαν ολα καλα!!!!!

Κι εγω τωρα μολις εμαθα οτι μαλλον μετα την Καθαρα Δευτερα μπαινω!!!Αντε να ξεμπερδευω κι εγω.

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου απο εδω και περα να μην ξα

ναασχοληθεις με αναλογα προβληματα.[/QU

Link to comment
Share on other sites

Ντιτα μου καλησπερα σου,

Χαιρομαι παρα πολυ που πηγαν ολα καλα!!!!!

Κι εγω τωρα μολις εμαθα οτι μαλλον μετα την Καθαρα Δευτερα μπαινω!!!Αντε να ξεμπερδευω κι εγω.

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου απο εδω και περα να μην ξαναασχοληθεις με αναλογα προβληματα.

σ

Σ' ευχαριστω Ελευθερια μου!!! Εχεις καιρο (να μην το σκεφτεσαι) μεχρι την Καθαρα Δευτέρα!!!. Δεν ειναι τίποτα...υπομονη χρειάζεται!!! Τα ξαναλεμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια, καλημέρα Γεωργία (σε χαιρετώ προσωπικά γιατί από εσένα ενημερώθηκα για αυτό το θέμα).

Διάβασα αρκετές σελίδες, ίσως βέβαια να έχω χάσει κάποια ενημερωτικά, δεν ξέρω, δεν πρόλαβα να διαβάσω οοολο το θέμα.

Σύνοψη ιστορικού: Γέννησα πριν 4,5 μήνες το δεύτερο παιδάκι μου (είμαι 37 κι έχω ένα ακομα 2,5 ετών). Μετά τη δεύτερη γέννα νιώθω συνεχώς άτονη και αρρωσταίνω συχνά. Έτσι έκανα εξετάσεις, μεταξύ άλλων κι έναν έλεγχο του θυρεοειδούς.

Η THS μου είναι 1,7 (αυτό είναι καλό μου είπανε), όμως τα αντιθυρεοσφαιρινικά αντισώματα (Anti-TG) είναι θετικά, οπότε η γιατρός μου είπε ότι πρόκειται για υποκλινικό υποθυρεοειδισμό που αργά (σε πολλά χρόνια, ακόμα και 20) ή γρήγορα (αναλόγως στρες κτλ) θα εκδηλωθεί.

Κατανοώ ότι για την ώρα δεν τίθεται θέμα και ότι απλά θα το παρακολουθώ σε ετήσια βάση. Επειδή όμως διαπιστώνω ότι αν "μου ξεφύγει" ή καθυστερήσω λίγο να εντοπίσω μία ενδεχόμενη εξέλιξη θα έχω άσχημα ξεμπερδέματα, θα ήθελα από την εμπειρία σας να μου πείτε τι να προσέξω, τι να κάνω, ώστε να είμαι, ας πούμε, σε ετοιμότητα.

Έχω φίλες που ταλαιπωρούνται κι έχω διαβάσει κι εδώ διάφορες περιπέτειες. Δεν θέλω να τρομοκρατηθώ, θέλω να ενημερωθώ για να δράσω σωστά όταν και εάν χρειαστεί.

Ευχαριστώ που με ακούσατε, πάσα συμβουλή δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πηγα στη γιατρο σημερα.

πολυ ευγενικη κυρια και ειναι και τακτικη πελατισσα στο εστιατοριο που δουλευει ο αντρας μου!

λοιπον μου ειπε οτι αυτα τα χαπια των 200 που παιρνω τωρα δεν εχουν ορμονη μεσα αλλα εχουν μονο ιωδιο.ενω τα παλια των 50 ειχαν ΚΑΙ ορμονη.

με ρωτησε αν μου εξηγησε ο γιατρος για πιο λογο θα παιρνω τωρα αυτα αλλα δε μου ειχε πει κατι.

μου ζητησε ολο το ιστορικο μου απο τον παλιο γιατρο(σπινθηρογραφηματα κλπ) και θα της το παω αυριο το πρωι. εκανα και εξεταση αιματος και θα ειναι ετοιμα τα αποτελεσματα την πεμπτη.

αυτα ειναι τα νεα μου


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, καλημέρα Γεωργία (σε χαιρετώ προσωπικά γιατί από εσένα ενημερώθηκα για αυτό το θέμα).

Διάβασα αρκετές σελίδες, ίσως βέβαια να έχω χάσει κάποια ενημερωτικά, δεν ξέρω, δεν πρόλαβα να διαβάσω οοολο το θέμα.

Σύνοψη ιστορικού: Γέννησα πριν 4,5 μήνες το δεύτερο παιδάκι μου (είμαι 37 κι έχω ένα ακομα 2,5 ετών). Μετά τη δεύτερη γέννα νιώθω συνεχώς άτονη και αρρωσταίνω συχνά. Έτσι έκανα εξετάσεις, μεταξύ άλλων κι έναν έλεγχο του θυρεοειδούς.

Η THS μου είναι 1,7 (αυτό είναι καλό μου είπανε), όμως τα αντιθυρεοσφαιρινικά αντισώματα (Anti-TG) είναι θετικά, οπότε η γιατρός μου είπε ότι πρόκειται για υποκλινικό υποθυρεοειδισμό που αργά (σε πολλά χρόνια, ακόμα και 20) ή γρήγορα (αναλόγως στρες κτλ) θα εκδηλωθεί.

Κατανοώ ότι για την ώρα δεν τίθεται θέμα και ότι απλά θα το παρακολουθώ σε ετήσια βάση. Επειδή όμως διαπιστώνω ότι αν "μου ξεφύγει" ή καθυστερήσω λίγο να εντοπίσω μία ενδεχόμενη εξέλιξη θα έχω άσχημα ξεμπερδέματα, θα ήθελα από την εμπειρία σας να μου πείτε τι να προσέξω, τι να κάνω, ώστε να είμαι, ας πούμε, σε ετοιμότητα.

Έχω φίλες που ταλαιπωρούνται κι έχω διαβάσει κι εδώ διάφορες περιπέτειες. Δεν θέλω να τρομοκρατηθώ, θέλω να ενημερωθώ για να δράσω σωστά όταν και εάν χρειαστεί.

Ευχαριστώ που με ακούσατε, πάσα συμβουλή δεκτή!

να σου ζησουν τα παιδακια σου!

η δικη μου η tsh ειναι 1,6 και παιρνω χαπι χωρις ορμονη μονο με ιωδιο.βεβαια οπως θα διαβασες την πεμπτη θα ξερω αν θα πρεπει να παρω και χαπι με ορμονη.

εσενα ο γιατρος δε σου εδωσε τιποτα?

εγω καταλαβα οτι ειχα θυροειδη πριν 6 χρονια που ενιωθα ατονια εντονη κουραση δηλαδη εβαζα μια ηλεκτρικη και ενιωθα οτι θα πεσω κατω απο την κουραση..!

αν παρατηρησεις εναλλαγες στη διαθεση πχ εκει που εισαι χαρουμενη ξαφνηκα σε πιανει θλιψη η νευριαζεις με το παραμικρο κλπ ειναι συμπτωμα του θυρεοειδη.

επισης καποιες φορες ειναι και η απωλεια μαλλιων(σε εμενα δε συνεβη αυτο αλλα ειχε συμβει στη μαμα μου)

εγω ειχα και καποιες μικρες διαταραχες στην περιοδο πριν αρχισω το καινουριο χαπι που παιρνω τωρα.

ενω παντα η περιοδος μου ηταν ρολοι 28 ημερων εδω και 5-6 μηνες ειχε ''χαλασει'' και μου ερχοταν συνεχεια πιο νωρις.

καποια αλλα συμπτωματα ειναι το τρεμουλο στα χερια(αυτο το εχω και εγω και η μαμα μου)

διαταραχες στην ορεξη.δηλαδη μπορει να εχεις μεγαλη ορεξη για φαγητο η να μην εχεις καθολου.

και φυσικα και το βαρος.στον υποθυροειδη μπορει να δυσκολευτεις να χασεις βαρος η μπορει και να παιρνεις πολυ ευκολα βαρος.

προσεξε ολα αυτα τα σημαδια αλλα ακομα και αν δεν εχεις τιποτα απο ολα αυτα να το ξαναελεγξεις συντομα.τουλαχιστον το πολυ σε 6 μηνες γιατι ειναι πολυ υπουλο αυτο το ''πραγμα''


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα ευχαριστώ. Θορυβήθηκα διότι μου συμβαίνουν τα εξής:

-Ξηρό δέρμα στα χέρια (δεν είχα ποτέ, το απέδωσα στα πολλά νερά λόγω μωρού)

-Ελαφριά τριχόπτωση (το απέδωσα στην "επαναφορά" με τον τον τοκετό)

- Κούραση, υπνηλία, ατονία (το αποδίδω στα ξενύχτια, στην αναιμία)

- Εναλλαγές διάθεσης (το αποδίδω στα ορμονικά μετά τον τοκετό και στη γενικότερη "μιζέρια" της εποχής)

Κατά τα λοιπά όρεξη οκ, κιλά δεν χάνω δυστυχώς, αν και προσπαθώ και το αποδίδω στον κοιμισμένο μου μεταβολισμό.

Κορίτσια με 1,7 πρέπει να το ψάξω περαιτέρω??

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα ευχαριστώ. Θορυβήθηκα διότι μου συμβαίνουν τα εξής:

-Ξηρό δέρμα στα χέρια (δεν είχα ποτέ, το απέδωσα στα πολλά νερά λόγω μωρού)

-Ελαφριά τριχόπτωση (το απέδωσα στην "επαναφορά" με τον τον τοκετό)

- Κούραση, υπνηλία, ατονία (το αποδίδω στα ξενύχτια, στην αναιμία)

- Εναλλαγές διάθεσης (το αποδίδω στα ορμονικά μετά τον τοκετό και στη γενικότερη "μιζέρια" της εποχής)

Κατά τα λοιπά όρεξη οκ, κιλά δεν χάνω δυστυχώς, αν και προσπαθώ και το αποδίδω στον κοιμισμένο μου μεταβολισμό.

Κορίτσια με 1,7 πρέπει να το ψάξω περαιτέρω??

ναι ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα θυρεοειδισμου(τωρα που το ειπες εχω και εγω πολυ ξηροδερμια.ξεχασα να το αναφερω!)

αλλα επισης ειναι και οι ορμονες σου που μολις γεννησες οποτε εδω μπερδευεται η κατασταση

θα ελεγα ναπαρεις και αλλη γνωμη


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...