Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

μήπως από χάπι σε χάπι (διαφορετικές εταιρείες) αλλάζει και η δοσολογία? Για παράδειγμα, το 100 του Euthyrox δεν είναι το ίδιο με το 100 του Τ4, γιατί κάποτε που ο φαρμακοποιός μου δεν είχε Euthyrox μου πρότεινε να μου δώσει Τ4, αλλά ο ενδικρινολόγος μου είπε πως δεν είναι η ίδια δοσολογία...

Σιγουρα εχουν καποια διαφορα απο μαρκα σε μαρκα αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχουν μεγαλη αποκλιση.

Δημητρα διευκρινισε λιγακι τα παρακατω που ανεφερες :

α) <<εχω και εγω υποθυροειδισμο εδω και 6 χρονια.

μεχρι προσφατα επαιρνα χαπια των 50 και πριν 2 μηνες εκανα εξετασεις και ανεβηκαν οι τιμες και μου εδωσε των 200!>>

β) << μεσα σε διαστημα 3 ετων εγινε αυτη η αυξηση.η αληθεια ειναι οτι περα απο την αυξηση της ορεξης δεν ειχα παρατηρησει κατι αλλο.ισως να υπηρχε αλλα δε το παρατηρησα.

αυτο που εχω παρατηρησει αλλα ακομα και απο τοτε που επαιρνα των 50 οπως και τωρα που παιρνω των 200 >>

Ποτε εξετασες για τελευταια φορα τις τιμες σου???? Και ποσο καιρο εχει που αρχισες το 200αρι???

Συγνωμη αλλα...... εχω μπερδευτει λιγο.

Αυτο με το τρεμουλο των χεριων με ανησυχησε λιγο. Μηπως ειναι υπερβολικη η δοση για ανθρωπο 52 κιλων?????? Εισαι σιγουρη οτι ο γιατρος που σε παρακολουθει ειναι ΟΚ???

Αν εχουν την καλοσυνη και τα αλλα παιδια, ας πουν τη γνωμη τους.

http://www.juvalis.de/index.php?partnerstart=1&partnerid=dooyoo&auswahl=produkt&Nummer=3105998

ιωδιουχο καλιο.......


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σιγουρα εχουν καποια διαφορα απο μαρκα σε μαρκα αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχουν μεγαλη αποκλιση.

Δημητρα διευκρινισε λιγακι τα παρακατω που ανεφερες :

α) <<εχω και εγω υποθυροειδισμο εδω και 6 χρονια.

μεχρι προσφατα επαιρνα χαπια των 50 και πριν 2 μηνες εκανα εξετασεις και ανεβηκαν οι τιμες και μου εδωσε των 200!>>

β) << μεσα σε διαστημα 3 ετων εγινε αυτη η αυξηση.η αληθεια ειναι οτι περα απο την αυξηση της ορεξης δεν ειχα παρατηρησει κατι αλλο.ισως να υπηρχε αλλα δε το παρατηρησα.

αυτο που εχω παρατηρησει αλλα ακομα και απο τοτε που επαιρνα των 50 οπως και τωρα που παιρνω των 200 >>

Ποτε εξετασες για τελευταια φορα τις τιμες σου???? Και ποσο καιρο εχει που αρχισες το 200αρι???

Συγνωμη αλλα...... εχω μπερδευτει λιγο.

Αυτο με το τρεμουλο των χεριων με ανησυχησε λιγο. Μηπως ειναι υπερβολικη η δοση για ανθρωπο 52 κιλων?????? Εισαι σιγουρη οτι ο γιατρος που σε παρακολουθει ειναι ΟΚ???

Αν εχουν την καλοσυνη και τα αλλα παιδια, ας πουν τη γνωμη τους.

σορρυ αν σε μπερδεψα βρε

λοιπον στις αρχες δεκεμβριου εξετασα τις τιμες μου με εξεταση αιματος.μετα εκανα υπερηχο και σπινθηρογραφημα.

το 200αρι το παιρνω ακριβως 45 ημερες.

το τρεμουλο στα χερια οπως ειπα το εχω οταν βρισκομαι σε κατασταση εντονων συναισθηματων(πχ εντονος θυμος εντονο στρες αγωνια κλπ) αυτο το εχω ομως και απο τοτε που επαιρνα των 50.(το εχω δηλαδη τουλαχιστον 5 χρονια)

δε ξερω αν παιζει ρολο η δοσολογια με τα κιλα...

εχω μια γνωστη η οποια ειναι περιπου 100 κιλα εχει υποθυρεοειδη και παιρνει δοσολογια των 100.

αλλα δε ξερω ποιες ειναι οι τιμες της...

εχεις ακουσει αν παιζει ρολο η δοσολογια με τα κιλα?

εντιτ ξεχασα να πω.

ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι ελληνας και απο οσο ξερω ειναι καλος.μαλιστα ειναι και ιατροδικαστης της περιφερειας.

τον ιουνιο ομως θα αλλαξω γιατι θα φυγει απο την πολη...

το ιωδιουχο καλιο τι ειναι?περιεχεται σε ολα τα χαπια του θυρεοειδη?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν σε μπερδεψα βρε

λοιπον στις αρχες δεκεμβριου εξετασα τις τιμες μου με εξεταση αιματος.μετα εκανα υπερηχο και σπινθηρογραφημα.

το 200αρι το παιρνω ακριβως 45 ημερες.

το τρεμουλο στα χερια οπως ειπα το εχω οταν βρισκομαι σε κατασταση εντονων συναισθηματων(πχ εντονος θυμος εντονο στρες αγωνια κλπ) αυτο το εχω ομως και απο τοτε που επαιρνα των 50.(το εχω δηλαδη τουλαχιστον 5 χρονια)

δε ξερω αν παιζει ρολο η δοσολογια με τα κιλα...

εχω μια γνωστη η οποια ειναι περιπου 100 κιλα εχει υποθυρεοειδη και παιρνει δοσολογια των 100.

αλλα δε ξερω ποιες ειναι οι τιμες της...

εχεις ακουσει αν παιζει ρολο η δοσολογια με τα κιλα?

εντιτ ξεχασα να πω.

ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι ελληνας και απο οσο ξερω ειναι καλος.μαλιστα ειναι και ιατροδικαστης της περιφερειας.

τον ιουνιο ομως θα αλλαξω γιατι θα φυγει απο την πολη...

το ιωδιουχο καλιο τι ειναι?περιεχεται σε ολα τα χαπια του θυρεοειδη?

Το τρεμουλο στις συγκεκριμενες στιγμες, πιθανον να ευθυνεται στο νευρικο σου συστημα. Οι παθησεις του θυρ. εχουν ως χαρακτηριστικο το τρεμουλο των ακροδακτυλων με χερια σε προεκταση.

Η δοση του χαπιου καθοριζεται απο τα κιλα του ασθενη αλλα κυριως απο την ιδια την παθηση και το στοχο μας.

Το ιωδιουχο καλιο ειναι η ουσια που περιεχεται στο χαπι που παιρνεις.

Σου ειπε ο γιατρος να κανεις επαναληψη ορμονολογικων πανω στο διμηνο???

Νιωθεις μερικες φορες την καρδια σου να χτυπαει εντονοτερα????

( η καρδια ειναι το πρωτο οργανο που "μιλαει" οταν κατι δεν παει καλα με το σωμα μας...... το θεμα ειναι ποιος ξερει να την "ακουσει").

Στον υπερηχο, τι διαγνωση σου εκανε????

Υπαρχουν οζοι???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Το τρεμουλο στις συγκεκριμενες στιγμες, πιθανον να ευθυνεται στο νευρικο σου συστημα. Οι παθησεις του θυρ. εχουν ως χαρακτηριστικο το τρεμουλο των ακροδακτυλων με χερια σε προεκταση.

Η δοση του χαπιου καθοριζεται απο τα κιλα του ασθενη αλλα κυριως απο την ιδια την παθηση και το στοχο μας.

Το ιωδιουχο καλιο ειναι η ουσια που περιεχεται στο χαπι που παιρνεις.

Σου ειπε ο γιατρος να κανεις επαναληψη ορμονολογικων πανω στο διμηνο???

Νιωθεις μερικες φορες την καρδια σου να χτυπαει εντονοτερα????

( η καρδια ειναι το πρωτο οργανο που "μιλαει" οταν κατι δεν παει καλα με το σωμα μας...... το θεμα ειναι ποιος ξερει να την "ακουσει").

Στον υπερηχο, τι διαγνωση σου εκανε????

Υπαρχουν οζοι???

ακριβως στα σημεια που λες υπαρχει το τρεμουλο οταν βρισκομαι σε εντονα συναισθηματα

οζοι οχι δεν υπαρχουν.

αυτο που λες με την καρδια το ειχα παρατηρησει οταν επαιρνα των 50 τωρα τελευταια(μαλλον επειδη ηταν μικρη η δοση) αλλα εδω και 15 μερες δεν εχει ξανασυμβει.βεβαια δεν συνεβαινε καθε μερα.

επαναληψη μου ειπε τον ιουνιο(δηλαδη στο 6μηνο)

η tsh μου βγηκε 1.6 η δικη σου ποση ειναι?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

ακριβως στα σημεια που λες υπαρχει το τρεμουλο οταν βρισκομαι σε εντονα συναισθηματα

οζοι οχι δεν υπαρχουν.

αυτο που λες με την καρδια το ειχα παρατηρησει οταν επαιρνα των 50 τωρα τελευταια(μαλλον επειδη ηταν μικρη η δοση) αλλα εδω και 15 μερες δεν εχει ξανασυμβει.βεβαια δεν συνεβαινε καθε μερα.

επαναληψη μου ειπε τον ιουνιο(δηλαδη στο 6μηνο)

η tsh μου βγηκε 1.6 η δικη σου ποση ειναι?

Οταν ειμαστε σε φαση αυξομειωσης της δοσης, κανουμε -συνηθως- επανεξεταση στους 2-2,5 μηνες για να δουμε πως ανταποκρινεται ο οργανισμος μας και σε ποια τιμη εχουμε την TSH. Εκπλησσομαι...... σε 6 μηνες????????Και αν μεσα σε αυτο το διαστημα η TSH σου λογω υπερβολικης δοσης αγγιζε το 0,01????? Θα γινοσουν υπερθυρεοειδικη. Αυτο θελει ο γιατρος σου??? Και με TSH 1,6 σου εδωσε 200mg???

Με συγχωρεις, δεν ειμαι γιατρος και δεν καταλαβαινω τι προβλημα εχει ο θυρεοειδης σου και γιατι παιρνεις χαπι. Και ειλικρινα δεν εχω ακουσει να γινεται καμια αυξηση απο 50 mg σε 200 mg κατευθειαν, στα 2,5 χρονια που ασχολουμαι με το θεμα θυρεοειδη.

Ρωτας για την δικη μου tsh. Δεν μπορει να συγκριθει η δικη μου περιπτωση με τη δικη σου γιατι εγω δεν εχω πλεον αδενα. Και για να καταλαβεις γιατι εχω προβληματισθει μαζι σου θα σου πω το παθημα μου εξ αιτιας του "καλου γιατρου" που με παρακολουθουσε.

Οκτωβρης 2008: χανω αδικαιολογητα βαρος και εξεταζομαι. Εχω υπερ-θυρ. με TSH 0,01!!! Κανω υπερηχο και εχω 2 οζους. Ξεκινω αγωγη για την καταπολεμηση τους. Οι οζοι πολλαπλασιαζονται (εγιναν 6 ) παρα την αγωγη και η TSH παει στο 2,1. Πολυοζωδης τοξικη βρογχοκηλη.

Μαρτης 2009 : Αποφασιζουμε εξαγωγη του αδενα ως μη ανταποκρισιμος στην αγωγη και προς αποφυγη δημιουργιας καρκινικων κυτταρων.

Απριλιος 2009: Αφαιρεση και εναρξη θυροξινης εφ ορου ζωης.

Μαιος 2009 : Βιοψια αρνητικη σε καρκινο (εδω ησυχασα)!!!

Ακολουθουν στο διμηνο εξετασεις. H TSH βρισκεται περιπου στο 2-3 και ο γιατρος μου προτεινει να συνεχισω το 88 mg και να επανεξετασθω μετα 6 μηνες. (1ο λαθος γιατι απο τοτε χρειαζομουν μεγαλυτερη δοση.)

Ξεκινουν τα συμπτωματα του υποθυρ. αλλα τοτε δεν ηξερα ακομη αυτα που εμαθα στην πορεια. Ενημερωνω συνεχως τον γιατρο μου για τα συμπτωματα μου και με "γραφει" κανονικα λεγοντας μου να κανω διαιτα και πως τα 88 mg μου αρκουν.

Νοεμβρης 2009: Εφτασα να βαλω τα κιλα που ειχα χασει πριν την εντοπιση του προβληματος και επιπλεον αλλα 19 με ολα τα σχετικα προβληματα υγειας που δημιουργηθηκαν στο "σασί" μου λογω της αποτομης αυξησης βαρους.

Με πολυ κοπο, γυμναστηριο, διατροφη κλπ χανω σε 7 μηνες 11 κιλα.

Στο μεταξυ, εψαξα, διαβασα, εμαθα, αλλαξα γιατρο, αλλαξα χαπι, φυσικα αυξησα δοση σταδιακα , με διμηνες εξετασεις παρακολουθησης της πορειας μου και μολις πριν μερικους μηνες εφερα την TSH εκει που πρεπει για μενα. (στα ατομα χωρις αδενα η TSH πρεπει να ειναι κοντα στο 0 ενω στους υγιεις περιπου κοντα στο 2).

Και τωρα...... προσπαθω να μαζεψω τα ασυμαζευτα.

Συγνωμη αν σας κουρασα. Αλλα το εχω ξαναπει, οτι ανοιξα αυτο το θεμα στο χωρου του parentscafe για να μην παθουν και αλλοι αυτα που επαθα εγω και φυσικα να ενημερωνεται οποιος επισκεφτεται το χωρο μας απο ατομα που εχουν βιωσει παρομοιες καταστασεις.

Ειμαι στη διαθεση σου.

:-P:-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι οχι δε με κουρασες καθολου κουκλα μου

να φανταστεις οτι διαλεξα αυτο το γιατρο γιατι ειναι ελληνας και τοτε ημουν 1 χρονο μονο στη γερμανια και δε τα ηξερα καλα τα γερμανικα για να συνενοηθω!

αρα κανονικα πρεπει το πολυ σε ενα μηνα να ξανακανω εξετασεις σωστα?

και τι μου ειπε αυτος στο 6μηνο?

α καλα θα παω σε αλλον τοτε!

δηλαδη το 1,6 ειναι λιγο για 200?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δε με κουρασες καθολου κουκλα μου

να φανταστεις οτι διαλεξα αυτο το γιατρο γιατι ειναι ελληνας και τοτε ημουν 1 χρονο μονο στη γερμανια και δε τα ηξερα καλα τα γερμανικα για να συνενοηθω!

αρα κανονικα πρεπει το πολυ σε ενα μηνα να ξανακανω εξετασεις σωστα?

και τι μου ειπε αυτος στο 6μηνο?

α καλα θα παω σε αλλον τοτε!

δηλαδη το 1,6 ειναι λιγο για 200?

Δεν ξερω καλη μου τι ακριβως εχει ο αδενας σου και οπως προειπα δεν ειμαι γιατρος. Δεν ειμαι εγω αυτη που θα σου αλλξω δοση. Δες τα χαρτια σου, τι γραφουν βγαλε μια ακρη με τη διαγνωση και ψαξε, ρωτα, μαθε. Και οι γιατροι ανθρωποι ειναι ...... αλλοι καλοι και αλλοι οχι και τοσο.

Σου αναφερα την προσωπικη μου εμπειρια για να καταλαβεις το λογο που ανησυχησα με τη περιπτωση σου.

Και φυσικα εδω μεσα ειναι και αλλα παιδια που τη εχουν παθει ή την γλιτωσαν παρα τριχα απο λαθος γιατρου. Θα ρθουν και θα σου πουν τη γνωμη τους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, γιατροί δεν είμαστε εδώ, όμως κι εγώ απορώ, πώς γίνεται να έκανες αύξηση δόσης από τα 50 στα 200 κατευθείαν!

Εγώ όταν ξεκίνησα να παίρνω το χάπι, είχα TSH 22 και κάτι και μου έδωσε πρώτη δόση τα 50 και μετά 75 και μετά από εξετάσεις τα 88! Βέβαια στο μεταξύ είχε κατέβει η ορμόνη, αλλά έκανα ΣΥΧΝΑ εξετάσεις.

Την τελευταία φορά που μου αύξησε τη δόση, ενώ έπαιρνα ένα των 88 κάθε μέρα, μου έδωσε μόνο 2 φορές την εβδομάδα ένα των 100! Τις υπόλοιπες μέρες συνεχίζω το 88.

Δεν ακούγεται λογικό να γίνεται τόσο απότομη αύξηση της δόσης! Καταρχήν δεν είναι καλό για τις παρενέργειες που μπορεί να έχει αυτή η απότομη αλλαγή της δοσολογίας.

Επίσης, πώς είναι τόσο σίγουρος ο γιατρός σου πως μια δόση ανάμεσα στο 50 και στο 200 δεν θα ήταν αποτελεσματική σε σένα?

Στη θέση σου θα πήγαινα και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με τρομαξατε τωρα.

ναι θα παω σε αλλο γιατρο και μαλιστα αμεσα.θα κλεισω ενα ραντεβου αυριο σε καποιον αλλον.

μιλησα και με τη μαμα μου και μου ειπε τα ιδια ακριβως με εσας.

μα τιγινεται?παιζουν με τις ανθρωπινες ζωες?

εγω τωρα να συνεχισω να το παιρνω των 200?η οχι?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με τρομαξατε τωρα.

ναι θα παω σε αλλο γιατρο και μαλιστα αμεσα.θα κλεισω ενα ραντεβου αυριο σε καποιον αλλον.

μιλησα και με τη μαμα μου και μου ειπε τα ιδια ακριβως με εσας.

μα τιγινεται?παιζουν με τις ανθρωπινες ζωες?

εγω τωρα να συνεχισω να το παιρνω των 200?η οχι?

Δημητρα μου, σκοπος μας δε ειναι να σε τρομαξουμε αλλα με ολα αυτα που μαθαμε τοσο καιρο, η περιπτωση σου δε φαινεται να ακολουθει τη σωστη σειρα. Αλλα και παλι το λεω, οτι ισως η δικη σου παθηση να χρειαζεται αυτη τη δοση και το χαπι που παιρνεις να μην ειναι παρομοιο με το δικο μας, πραγμα που σημαινει οτι η αυξηση δε φερνει τις ιδιες παρενεργειες με το δικο μας.

Συνηθως οι εντονες παρενεργειες συμβαινουν παντα οταν αλλαζουμε τη δοση και μεχρι να προσαρμοστει ο οργανισμος (περιπου 1-2 βδομαδες). Εαν ομως η δοση εξακολουθει να ειναι υπερβολικη, δεν υπαρχει περιπτωση.....το σωμα σου θα βαρουσε καμπανες. Θεωρω οτι το χαπι που παιρνεις καποια αλλη δουλεια κανει και οχο αυτη που αντιλαμβανομαστε εμεις.

Θα σου προτεινα να μην διακοψεις απο μονη σου το χαπι και να συμβουλευτεις αμεσα 1 και 2 γιατρους.

Βασικη προϋποθεση να μαθεις τι παθηση ακριβως εχεις. Οταν μαθεις θα ενημερτωθεις και θα το αντιμετωπισεις πιο σωστα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δημητρα μου, σκοπος μας δε ειναι να σε τρομαξουμε αλλα ......

Θα σου προτεινα να μην διακοψεις απο μονη σου το χαπι και να συμβουλευτεις αμεσα 1 και 2 γιατρους.

Βασικη προϋποθεση να μαθεις τι παθηση ακριβως εχεις. Οταν μαθεις θα ενημερτωθεις και θα το αντιμετωπισεις πιο σωστα.

.

................................................................

γειά σας

Συμφωνω κι εγώ με όσα γράφεις Γεωργία μου.

Δήμητρα, θα κουραστείς λίγο, ίσως και να απογοητευτείς , μα στο τέλος

γνωρίζοντας ακριβώς τι έχεις, θα ξέρεις και τον τρόπο να το αντιμετωπίσεις.

Αρχισε λοιπόν να ψάχνεις και να ενημερώνεσαι όσο το δυνατον περισσότερο

και φυσικά με την βοήθεια του σωστου γιατρού.

φιλιά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Ναμαι κι εγωωωωωωω!!!! Είμαι ''εξω'' απο χθες βράδυ, μετα απο 29 ωρες ''κράτησης''!!! Είχα το ύφος αποφυλακισμένης, μου είπε ο αντρας μου , οταν ηρθε να με παρει το βραδυ (χαχαχα!!!).

Την Παρασκευή στις 4 το απόγευμα, λοιπόν, μου δώσανε την κάψουλα με ''επισημότητα'' και τις σχετικες πρπφυλάξεις εκ μέρους τους...μου είπαν τι απ' ολα μπορεί (σπανιο) να παρατηρησω μετα τη ληψη (ανακατωσούρα, πονο στο λαιμο, οιδημα (πολύ σπάνιο) και πως οτι και να συνεβαινε θα εμπαιναν μεσα, να μην ανησυχούσα..! Τίποτα δεν συνέβη απ' ολα αυτα... Το δεχτηκε μια χαρα το σώμα μου, και μακάρι να έγινε και δουλειά τέλεια!!!!

Ξαπλωσα, είδα τηλεόραση, δεν μπόρεσα να συγκεντρωθώ σε κανενα βιβλίο απολύτως και την έβγαλα ωραιότατα με περιοδικά. Ψιλο και χοντροβαρέθηκα ενίοτε, αλλα ηρθε η νυχτα, κοιμηθηκα, και την αλλη μέρα περίμενα να βγώ. Δεν ηταν τόσο τρομερα... Καλα ψιλοσυγκινήθηκα οταν εκλεισε πισω η πόρτα μου ερμητικα (κλαψ, κλαψ) αλλα λέω ΣΤΟΠ.. εως εδω.....αμα αρχισω τα συγκινητικα ζητω που καηκαμε, και αρχισα τοτε να κανω θετικες σκεψεις μονο. Δηλαδη το πάλεψα!!!....Εκανα τακτικα τα ντουζακια μου και αλλαζα εσώρουχα και ελαβα τις προφυλάξεις που μου συνέστησαν. Το ίδιο κάνω και τώρα που είμαι με την οικογένεια στο σπίτι. Είμαστε σε απόσταση και συμβιώνουμε, εγώ βεβαια με τα πιατοπηρουνοκουταλα και πετσετικα σεντονικα μονο για μενα. Κοιμόμαστε ο καθενας σε διαφορετικο χωρο για 15 μερες.Ε πιστροφη σε εργασια( για τους εργαζόμενους) σε 1 βδομαδα. Αυτη ηταν η εμπειρια μου χοντρικα...Δεν θέλει πολυ αναλυση και σκεψη το πράγμα...και κοντρα αναλύσεις...γιατι αυτα σε παιρνουν πιθανον απο κατω. ΟΧΙ.!! Κλέινουμε τα αυτια μας στις εσωτερικες φωνες που θέλουν να μας ψυχοπλακώσουν και τις κατατροπώνουμε με ολα τα μεσα...( και δεν σας μιλάει και '' η γκουρου της αισιοδοξιας'' να ξέρετε....).Τωρα θα ακολουθηθεί η γνωστη ρουτίνα και βλέπουμεεεεεεεεε!!!! Αυτα για οσους φοβουνται. ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ, λοιπον (κοινοτοπο ,αλλα.....μια ιδεα ειναι ολαααααααααααα)

Τα λεμεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

ντιτα μου ευχομαι περαστικα σου και απο δω και περα ολα να σου ερθουν καλυτερα!

λοιπον εγω κοριτσια μολις πριν λιγο μιλησα στο τηλ με μια φιλη μου και μου ειπε τα ιδια με εσας.οτι κανει δηλαδη εξετασεις καθε 2-3 μηνες

και οτι οντως απο των 50 στα 200 ειναι πολυ μεγαλη αλλαγη αλλα δε ξερει και αν το χαπι που παιρνω ειναι το επιτρεπει αυτο γιατι εγω παιρνω αλλης εταιρειας απο αυτην που παιρνει η φιλη μου,

μου εδωσε το τηλ της δικης της γιατρου και θα παρω αυριο να κλεισω ενα ραντεβου.

η φιλη μου αυτη εχει υποθυρ. δηλαδη σαν εμενα και μεχρι να καταληξει λεει στο ποια δοση της ταιριαζει εκανε εξετασεις καθε 2 μηνες.ξεκινησε απο 200 και τωρα παιρνει των 150(αλλα διαφορετικης μαρκας απο τη δικη μου)

η tsh της δε θυμαται ποσο ειναι ομως μου ειπε.

τελος παντων θα παρω εγω αυριο σαυτη τη γιατρο να κλεισω ενα ραντεβου και να δουμε τι θα μου πει,

ευχομαι μονο να μην μου εκανε καμια μ....κια ο γιατρος που πηγαινα ως τωρα γιατι θα παω απο κει και θα του τα βροντηξω:mad::-x


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Ναμαι κι εγωωωωωωω!!!! Είμαι ''εξω'' απο χθες βράδυ, μετα απο 29 ωρες ''κράτησης''!!! Είχα το ύφος αποφυλακισμένης, μου είπε ο αντρας μου , οταν ηρθε να με παρει το βραδυ (χαχαχα!!!).

Την Παρασκευή στις 4 το απόγευμα, λοιπόν, μου δώσανε την κάψουλα με ''επισημότητα'' και τις σχετικες πρπφυλάξεις εκ μέρους τους...μου είπαν τι απ' ολα μπορεί (σπανιο) να παρατηρησω μετα τη ληψη (ανακατωσούρα, πονο στο λαιμο, οιδημα (πολύ σπάνιο) και πως οτι και να συνεβαινε θα εμπαιναν μεσα, να μην ανησυχούσα..! Τίποτα δεν συνέβη απ' ολα αυτα... Το δεχτηκε μια χαρα το σώμα μου, και μακάρι να έγινε και δουλειά τέλεια!!!!

Ξαπλωσα, είδα τηλεόραση, δεν μπόρεσα να συγκεντρωθώ σε κανενα βιβλίο απολύτως και την έβγαλα ωραιότατα με περιοδικά. Ψιλο και χοντροβαρέθηκα ενίοτε, αλλα ηρθε η νυχτα, κοιμηθηκα, και την αλλη μέρα περίμενα να βγώ. Δεν ηταν τόσο τρομερα... Καλα ψιλοσυγκινήθηκα οταν εκλεισε πισω η πόρτα μου ερμητικα (κλαψ, κλαψ) αλλα λέω ΣΤΟΠ.. εως εδω.....αμα αρχισω τα συγκινητικα ζητω που καηκαμε, και αρχισα τοτε να κανω θετικες σκεψεις μονο. Δηλαδη το πάλεψα!!!....Εκανα τακτικα τα ντουζακια μου και αλλαζα εσώρουχα και ελαβα τις προφυλάξεις που μου συνέστησαν. Το ίδιο κάνω και τώρα που είμαι με την οικογένεια στο σπίτι. Είμαστε σε απόσταση και συμβιώνουμε, εγώ βεβαια με τα πιατοπηρουνοκουταλα και πετσετικα σεντονικα μονο για μενα. Κοιμόμαστε ο καθενας σε διαφορετικο χωρο για 15 μερες.Ε πιστροφη σε εργασια( για τους εργαζόμενους) σε 1 βδομαδα. Αυτη ηταν η εμπειρια μου χοντρικα...Δεν θέλει πολυ αναλυση και σκεψη το πράγμα...και κοντρα αναλύσεις...γιατι αυτα σε παιρνουν πιθανον απο κατω. ΟΧΙ.!! Κλέινουμε τα αυτια μας στις εσωτερικες φωνες που θέλουν να μας ψυχοπλακώσουν και τις κατατροπώνουμε με ολα τα μεσα...( και δεν σας μιλάει και '' η γκουρου της αισιοδοξιας'' να ξέρετε....).Τωρα θα ακολουθηθεί η γνωστη ρουτίνα και βλέπουμεεεεεεεεε!!!! Αυτα για οσους φοβουνται. ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ, λοιπον (κοινοτοπο ,αλλα.....μια ιδεα ειναι ολαααααααααααα)

Τα λεμεεεεεε

Μπραβο Ντιτα. Τωρα παρακαλαμε το ιωδιο να εκανε τη δουλεια του και να στειλει τον π[#$%@η στον αγυριστο.

Σε λιγες μερες που θα ξεκινησεις το χαπακι σου, ολα θα παρουν το δρομο τους. Τωρα...... χαλαρα...... ξεκουρασου...... ονειρεψου..... και σχεδιασε το μελλον.

Φιλια

ντιτα μου ευχομαι περαστικα σου και απο δω και περα ολα να σου ερθουν καλυτερα!

λοιπον εγω κοριτσια μολις πριν λιγο μιλησα στο τηλ με μια φιλη μου και μου ειπε τα ιδια με εσας.οτι κανει δηλαδη εξετασεις καθε 2-3 μηνες

και οτι οντως απο των 50 στα 200 ειναι πολυ μεγαλη αλλαγη αλλα δε ξερει και αν το χαπι που παιρνω ειναι το επιτρεπει αυτο γιατι εγω παιρνω αλλης εταιρειας απο αυτην που παιρνει η φιλη μου,

μου εδωσε το τηλ της δικης της γιατρου και θα παρω αυριο να κλεισω ενα ραντεβου.

η φιλη μου αυτη εχει υποθυρ. δηλαδη σαν εμενα και μεχρι να καταληξει λεει στο ποια δοση της ταιριαζει εκανε εξετασεις καθε 2 μηνες.ξεκινησε απο 200 και τωρα παιρνει των 150(αλλα διαφορετικης μαρκας απο τη δικη μου)

η tsh της δε θυμαται ποσο ειναι ομως μου ειπε.

τελος παντων θα παρω εγω αυριο σαυτη τη γιατρο να κλεισω ενα ραντεβου και να δουμε τι θα μου πει,

ευχομαι μονο να μην μου εκανε καμια μ....κια ο γιατρος που πηγαινα ως τωρα γιατι θα παω απο κει και θα του τα βροντηξω:mad::-x

Δημητρα, ενημερωσε μας!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ στην καινουργια γιατρο και εκλεισα ραντεβου για αυριο 8.30 το πρωι να μιλησουμε και να κανω και εξετασεις αιματος.

αντε να δουμε τι θα μου πει!


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...