Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Δήμητρα ευχαριστώ. Θορυβήθηκα διότι μου συμβαίνουν τα εξής:

-Ξηρό δέρμα στα χέρια (δεν είχα ποτέ, το απέδωσα στα πολλά νερά λόγω μωρού)

-Ελαφριά τριχόπτωση (το απέδωσα στην "επαναφορά" με τον τον τοκετό)

- Κούραση, υπνηλία, ατονία (το αποδίδω στα ξενύχτια, στην αναιμία)

- Εναλλαγές διάθεσης (το αποδίδω στα ορμονικά μετά τον τοκετό και στη γενικότερη "μιζέρια" της εποχής)

Κατά τα λοιπά όρεξη οκ, κιλά δεν χάνω δυστυχώς, αν και προσπαθώ και το αποδίδω στον κοιμισμένο μου μεταβολισμό.

Κορίτσια με 1,7 πρέπει να το ψάξω περαιτέρω??

Κι εγώ τον υποθυρεοειδισμό μου τον ανακάλυψα λίγους μήνες μετά που γέννησα, οπότε έχω να σου πω ότι όλα αυτά τα συμπτώματα που γράφεις, μπορεί να είναι και άσχετα με το θυρεοειδή. Εγώ π.χ. είχα τριχόπτωση που την είχα αποδώσει στο μετά τη γέννα διάστημα, αλλά περνούσαν μήνες και η τριχόπτωση όχι μόνο δεν έλεγε να σταματήσει, αλλά ήταν και σε έντονο βαθμό. Τα υπόλοιπα που λες (κούραση, εναλλαγές στη διάθεση κλπ), είτε δεν τα είχα, είτε τα είχα σε φυσιολογικό επίπεδο, που δεν τα είχα εντοπίσει.

Ανακάλυψα τελικά το πρόβλημά μου εντελώς τυχαία σε εξέταση περίπου ρουτίνας και ενώ είχα TSH πάνω από 22 (!) και αντιθυρεοειδικά αυτοάνοσα αντισώματα, θα έλεγα τελικά ότι δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα εκτός από την τριχόπτωση (αν δεν ήταν κι αυτή από την εγκυμοσύνη).

Από άτομο σε άτομο βεβαίως διαφέρουν φαντάζομαι τα συμπτώματα. Ομως, το 1,7 TSH είναι φυσιολογικό, οπότε γιατί να έχεις συμπτώματα? Προφανώς αυτά που ανέφερες πάνω δεν πρέπει να σχετίζονται με υποθυρεοειδισμό, που από ό,τι φαίνεται δεν έχεις.

Παρακολούθησέ το όπως σου είπε η γιατρός σου και μην ανησυχείς! Αν πάλι, κάποια στιγμή στη ζωή σου, αισθανθείς κάποια έξτρα συμπτώματα που σε θορυβήσουν, τότε κάνε και έξτρα εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας.

Θελω να πω κατι και σας παρακαλω να το λαβετε υποψη. Πολλες απο εσας θα εχετε συναντησει στον εαυτο σας καποια απο τα συμπτωματα του υποθ ή επερ θυρ. Δε θα κατηγορησουμε για ολα τον θυρεοειδη!!!! Αν ομως εχετε καποια απο αυτα τα συμπτωματα, θα ηταν καλο να κανετε εξετασεις ωστε να αποκλειστει η πιθανοτητα παθησης θυρεοειδη ή να διαγνωσθει η παθηση και να αντιμετωπισθει εγκαιρα.

Δημητρα, οταν εχεις νεα μας ενημερωνεις.

Ντιτα, τα πας πολυ καλα. Υπομονη ακομη λιγο και θα "χαπακωθεις".

Ελευθερια, εχεις καιρο ακομη. Χαλαρωσε και οταν ερθει η ωρα θα γινουν ολα οπως πρεπει.

Καλλιοπακι μου!!! Κι εσυ εδω????? Εσεις οι φρεσκο-ξανα-μανουλες, καλα θα κανετε να εξεταζεστε προληπτικα αλλα σιγουρα καποιο μεγαλο ρολο εχει παιξει η προσφατη εγκυμοσυνη σας στη διατάραξη των ορμονων. Επομενως συμβουλευτειτε το γιατρο σας.

Σονια και Αλεξανδρα, χαιρομαι που ειστε εδω!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω το ιστορικο μου απο τον γιατρο .θα το παω αυριο στην καινουργια.

να σας πω καποιες τιμες που λεει μεσα μηπως και καταλαβει καμια τιποτα

FT3: 3,26 pg/ml (2,30-5,30)

FT4 : 0,98 ng/dl (0,70-1,80)

TSH : 1,78 (0,25-2,50)

TPO-AK : 38 u/ml (0-60)

calcitonin:6 pg/ml (0-10)

οι τιμες στην παρενθεση ειναι οι φυσιολογικες που θα πρεπει να εχει ο ανθρωπος

μετα λεει και κατι αλλα πιο κατω

volume left 4ml+right 8 ml =12 ml

και απο κατω λεει οτι το φυσιολογικο για τις γυναικες ειναι μεχρι 18.

εντωμεταξυ αυτο τι σημαινει?οτι ολα ειναι φυσιολογικα?ολες οι τιμες μου δεν ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα?

αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι στη διαγνωση γραφει το εξης

''φυσιολογικο μεγεθος θυρεοειδους με μικρες κυστες στα αριστερα.ευθυρεοειδικη κατασταση μεταβολισμου.

τι σημαινουν ολα αυτα???τι ειναι οι κυστες αυτες και γιατι δε μου ειπε τιποτα?

τα αποτελεσματα τα υπολοιπα ειναι φυσιολογικα?

ΕΧΩ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΩΡΑ:shock::shock::shock:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω το ιστορικο μου απο τον γιατρο .θα το παω αυριο στην καινουργια.

να σας πω καποιες τιμες που λεει μεσα μηπως και καταλαβει καμια τιποτα

FT3: 3,26 pg/ml (2,30-5,30)

FT4 : 0,98 ng/dl (0,70-1,80)

TSH : 1,78 (0,25-2,50)

TPO-AK : 38 u/ml (0-60)

calcitonin:6 pg/ml (0-10)

οι τιμες στην παρενθεση ειναι οι φυσιολογικες που θα πρεπει να εχει ο ανθρωπος

μετα λεει και κατι αλλα πιο κατω

volume left 4ml+right 8 ml =12 ml

και απο κατω λεει οτι το φυσιολογικο για τις γυναικες ειναι μεχρι 18.

εντωμεταξυ αυτο τι σημαινει?οτι ολα ειναι φυσιολογικα?ολες οι τιμες μου δεν ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα?

αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι στη διαγνωση γραφει το εξης

''φυσιολογικο μεγεθος θυρεοειδους με μικρες κυστες στα αριστερα.ευθυρεοειδικη κατασταση μεταβολισμου.

τι σημαινουν ολα αυτα???τι ειναι οι κυστες αυτες και γιατι δε μου ειπε τιποτα?

τα αποτελεσματα τα υπολοιπα ειναι φυσιολογικα?

ΕΧΩ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΩΡΑ:shock::shock::shock:

Oι τιμές σου είναι στα φυσιολογικά όρια. Το "''ευθυρεοειδικη κατασταση μεταβολισμού" σημαίνει πως ΔΕΝ πάσχεις από υπέρ ή υπό -θυρεοειδισμό :-)

Ολα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Oι τιμές σου είναι στα φυσιολογικά όρια. Το "''ευθυρεοειδικη κατασταση μεταβολισμού" σημαίνει πως ΔΕΝ πάσχεις από υπέρ ή υπό -θυρεοειδισμό :-)

Ολα καλά!

και το ιωδιο γιατι το παιρνω?προληπτικα?

αυτες οι κυστες παλι τι ειναι?

και δηλαδη γιατρευτικε ο υποθυρεοειδισμος που ειχα απο τα χαπια που επαιρνα?

ελπιζω να ειναι ετσι!


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και το ιωδιο γιατι το παιρνω?προληπτικα?

αυτες οι κυστες παλι τι ειναι?

και δηλαδη γιατρευτικε ο υποθυρεοειδισμος που ειχα απο τα χαπια που επαιρνα?

ελπιζω να ειναι ετσι!

Εγω δε θα παρω θεση. Θα περιμενω να σου απαντησει πρωτα η ειδικος γιατρος.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

και το ιωδιο γιατι το παιρνω?προληπτικα?

αυτες οι κυστες παλι τι ειναι?

και δηλαδη γιατρευτικε ο υποθυρεοειδισμος που ειχα απο τα χαπια που επαιρνα?

ελπιζω να ειναι ετσι!

Είτε γιατρεύτηκε, είτε λειτουργεί σωστά με το χάπι, είτε δεν είχες υπέρ ή υπό αλλά σου έδινε το χάπι για καταστολή των κύστεων....θα σου πει η γιατρός

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά τον αρχικό χθεσινό πανικό (γιατί η γιατρός μου είπε ότι κάποια στιγμή θα εμφανίσω υπο), νομιζω συνήλθα και είδα τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση.

Λογικά τα διάφορα που μου συμβαίνουν οφείλονται στη μετά γέννας εποχή, κι έτσι θα τα διαχειριστώ και θα τα αντιμετωπίσω.

Θα ελέγξω TSH και τα σχετικά του χρόνου πάλι, στο ετήσιο τσεκ απ που κάνω για την αναιμία, αιματοκρίτη κτλ.

Σας εύχομαι καλή υγεία και καλή δύναμη, άλλο κακό να μη μας βρει! Να 'στε καλά όλες! Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά τον αρχικό χθεσινό πανικό (γιατί η γιατρός μου είπε ότι κάποια στιγμή θα εμφανίσω υπο), νομιζω συνήλθα και είδα τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση.

Λογικά τα διάφορα που μου συμβαίνουν οφείλονται στη μετά γέννας εποχή, κι έτσι θα τα διαχειριστώ και θα τα αντιμετωπίσω.

Θα ελέγξω TSH και τα σχετικά του χρόνου πάλι, στο ετήσιο τσεκ απ που κάνω για την αναιμία, αιματοκρίτη κτλ.

Σας εύχομαι καλή υγεία και καλή δύναμη, άλλο κακό να μη μας βρει! Να 'στε καλά όλες! Φιλιά

Σωστή η θεώρησή σου! Αλίμονο αν στενοχωριέσαι και αγχώνεσαι για κάτι που μπορεί να σου συμβεί μετά από .....10, 20 χρόνια (ή και ποτέ!), το οποίο και να σου συμβεί δηλαδή, δεν είναι κάτι τραγικό....ένα χαπάκι παίρνουμε κάθε μέρα και όλα καλά! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωστή η θεώρησή σου! Αλίμονο αν στενοχωριέσαι και αγχώνεσαι για κάτι που μπορεί να σου συμβεί μετά από .....10, 20 χρόνια (ή και ποτέ!), το οποίο και να σου συμβεί δηλαδή, δεν είναι κάτι τραγικό....ένα χαπάκι παίρνουμε κάθε μέρα και όλα καλά! :-)

Έχεις απόλυτο δίκιο! Το άγχος μου είναι να το εντοπίσω άμεσα όταν προκύψει. Γενικά πιστεύω στην έγκαιρη διάγνωση. Εάν ξέρεις τι έχεις, το αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και αγορια καλημερα....Καλη χρονια....Σας διαβαζω καιρο τωρα και ειπα να γραψω κι εγω την ιστορια μου..Τον Νοεμβριο του 10 πηγα σ εναν ωρλ γιατι ενιωθα ενα μπαλακι κατω απο το αυτι...μου ειπε οτι ειναι πρησμενος λεμφαδενας αλλα να παω σ εναν ενδοκ. γιατι σιγουρα εχω οζο..Πηγα λοιπον και ναι...ειχα οζο 2.50εκ.Υπερθυροειδισμος,σπινθηρογραφημα θερμο οζο και πολλους μικρους ψυχρους..μου ειπε κατευθειαν χειρουργειο γιατι δεν υπαρχει καταλληλη θεραπεια...φυσικα πηρα κ δευτερη γνωμη και ακουσα τα ιδια...τελικα η εγχειρηση εγινε 1 χρονο μετα Νοεμβριο του 11 (πριν 2 μηνες)γιατι δεν ανεβαινε η tsh μου...ολα πηγαν καταπληκτικα με το χειρουργειο..μου εδωσε τ3 μεχρι να βγει η βιοψια..η βιοψια βγηκε καθαρη..1 μηνα περιπου τωρα παιρνω eytyrox των 100..ειμαι 58 κιλα..υποφερω ομως...εχω καταθλιψη..δεν μπορω να σηκωθω απο τον καναπε/κρεβατι..μολις κουραστω λιγο παραπανω λιποθυμω...κλαιω και κλαιω και κλαιω...τα χερια μου ειναι μονιμως παγωμενα και δεν μπορω να ζεσταθω....κοβονται τα γονατα μου...κρισεις πανικου....πονανε τα κοκκαλα μου στο αριστερο χερι και ποδι..κι εχω τρομερη ατονια..τοσο πολυ που ωρες ωρες οτι κραταω μου πεφτει....δεν ξερω τι να κανω....η ενδοκριν μου, μου ειπε να κανω εξετασεις σε 2 μηνες απ οταν ξεκινησα αλλα εγω δεν την παλευω αλλο....πειτε μου....ειχατε τετοια συμπτωματα τρελα ή να τα ριξω ολα στην καταθλιψη??ΣΑς ευχαριστω για το χρονο σας....και συγνωμη αν σας κουρασα.....φιλια σε ολους....

Φίληchrisaki80 καλως ορισες στην παρεα μας.Λιγο καθυστερημενα εγραψα αλλα ειχα καποιο προβλημα με τον υπολογιστη μου.Θα συμφωνησω με οσα σου εγραψαν οι υπολοιποι φιλοι και πιστευω και εγω ότι πρεπει να ξεκαθαρισεις οτι ο χειρουργος δεν σου εχει πειραξει τους παραθυροειδεις.Μπορει να χρειαζεσαι ασβεστιο καλο θα ηταν να το ψαξεις ακομα και με γνωμη αλλου γιατρου. Από ότι ειδα ειμαστε Κρητικες και οι δυο οποτε οτι χρειαστεις μπορω και ευχαριστως να σε βοηθησω.Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

ονομαζομαι ελευθερια και θα ηθελα πολυ να μοιραστειτε μαζι μου τις εμπειριες σας!

Τελη του 2010 πηγαινοντας σε καθιερωμενη επισκεψη στον ενδοκρινολογο(η μαμα μου εχει υποθηρεοιδησμο) και χωρις να έχω καποιο συπτωμα απλα για ελεγχο - μου βρηκε 2 οζους.Προσπαθωντας για περιπου 1 χρονο να μου κανουν παρακεντηση, χωρις αποτελεσμα λογω της θεσης των οζων(και επειδη ηταν πολυ μικροι) πηρα την αποφαση να κανω εγχειρηση για να φυγω απο το αγχος. Τελικα εκανα την εγχειρηση 10/01/12(αποτελεσμα βιοψιας -πολυ αρχικο σταδιο, ευτυχως χωρις μετασταση).

Ειχα φρικαρει κι εγω πριν την εγχειρηση οπως πολλοι(δεν ειχα ξαναμπει ποτε σε αυτη τη διαδικασια) καθως και εχω ψιλοφρικαρει παλι με την απομονωση για το ιωδιο.Ισως το κανω τον Μαρτιο. θελω να με βοηθησετε δινοντας μου οδηγιες για το τι ειναι(η πως) αυτη η εμπειρια.:lol: ειδα καποια σχολια των υπολοιπων και ελπιζω να βοηθησετε και μενα.αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι δε μενω αθηνα και θα ηθελα να μαθω και για το μετα που θα βγεις απο την απομονωση πως θα εισαι.

Σας ευχαριστω πολυ και μονο που με ανεβασατε απο τις εμπειριες των υπολοιπων!!!!!Ελπιζω να τα λεμε συχνα απο δω και περα:wink:

Αγαπητη φιλη Ελευθερία καλησπερα και απο μενα και σου ευχομαι ολα να πανε καλα και μετα απο καιρο να μην τα θυμασαι καθολου!!!Κρητικοπούλα και εσυ ε????Πολυ χαιρομαι στα Χανια σπουδασα και τα αγαπω παρα πολυ!!!Είχα την τυχη-ατυχια να κανω 3 εγχειρησεις με 3 ιωδια και μπορω να σε συμβουλεψω πανω στο θεμα ιωδιου.Απο οτι καταλαβα θα κανεις Αθηνα το ιωδιο?Εψαξες στο ΠΕΠΑΓΝΗ στο Ηρακλειο?Δεν υπαρχει συντομο ραντεβου?Ευτυχως εγω και τα 3 τα εκανα εδω Ηρακλειο και παρολο που τα ραντεβου μου πηγαιναν πολυ μακρυα εκτος 6μηνου που επρεπε παντα μα ειχαν σε προτεραιοτητα λογω του νεαρου της ηλικιας και τις 3 φορες τα εκανα 2 μηνες μετα την εγχειρηση.Καθομουν 1-2 μερες αναλογα τα νερα που ειχα πιει και μετα επαιρνα μονη μου το αυτοκινητο μου και εφευγα.Καθομουν σε ενα δωματιο σπιτι μονη μου για 10 μερες και μετα ολα οκ!!Μια θεια μου ομως που ανεβηκε Θεσ/κη και το εκανε βγηκε μετα απο 2 μερες απο το νοσοκομειο πηγε 5-6 βμερες σε ξενοδοχειο και εμενα μονη της , της καναν σπινθηρογραφημα μετα την μετρησαν και της επετρεψαν να ταξιδεψει με αεροπλανο αλλα να προσεξει να μην ειναι διπλα της εγκυος ή παιδι.Ότι άλλο χρειαστεις και ότι απορια εχεις στειλε μου και προσωπικο μηνυμα και αν θες να ανταλαξουμε τηλ να μιλησουμε κιολας.Φιλακια και μην αγχωνεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ντιτα μου σε ευχαριστω πολυ για την ενθαρυνση!

Σου ευχομαι και σενα καλη επιτυχια για μεθαυριο και ελπιζω να επιστρεψεις ανανεωμενη ;)

και ελπιζω (ειμαι σιγουρη ) οτι θα μοιραστεις ξανα μαζι μας τις καινουριες εμπειριες(περιπετειες). Να σου πω το λαπτοπ και το κινητο θα μπορουμε και μετα τη εξοδο απο το νοσοκομειο να τα χρησιμοποιουμε κανονικα η και αυτα θελουν μια διαδικασια (απολυμανσης να το πω?)

Σ'ευχαριστω ξανα πολυ και να εισαι καλα! :)

οτιδηποτε χρησιμοποιησεις μετα που θα βγεις απο το ιωδιο δεν χρειαζεται ουτε να πεταχτει ουτε να απολυμανθει μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε χρησιμοποιησεις μετα που θα βγεις απο το ιωδιο δεν χρειαζεται ουτε να πεταχτει ουτε να απολυμανθει μην αγχωνεσαι

Καλησπερα σε ολους και ολες!!!! Μολις γύρισα απο το ολοσωμο ( το ιωδιο το πηρα την περασμενη Παρασκευη και σημερα ειναι Τεταρτη)και ο γιατρος μου ειπε οτι είχαμε πληρη καθήλωση στα σημεια που υπηρχαν κυτταρα, ευτυχως μονο στην περιοχη του θυρεοειδους και πουθενα αλλου και οτι τα αποτελεσματα μας ειναι ΑΡΙΣΤΑ!!!! Εγινε πληρως η δουλεια μας δηλαδη!!! Περιττον να σας πω οτι ειμαι ΕΥΤΥΧΗΣ!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol: ηδη ξεκινησα και με μισο Τ3 25 μεταα απο υποδειξη της ενδ/λογου μου και απο αυριο αρχιζω με λιγο Τ4 και το αυξανω βαθμιαια!!! Συμφωνησε πληρως και ο πυρηνικος!!! οποτε θα αρχισΕ και η ΑΝΑΚΑΜΨΗ του οργανισμου (καιρος ηταν, αν και μου φερθηκε καλα εκτος 2-3 ημερων τελευταια που αρχισα να ειμαι καπως...)

Συμπερασμα: ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΠΙΜΟΝΗ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και τα αποτελεσματα δεν μπορει παρα να πανε για ολους μας ΚΑΛΑ!!!:wink::wink::wink:

Ρωτηστε με ο,τι θελετε, ειμαι εδω για σας οπως κι εσεις ησασταν για μενα και σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...