Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Giouli, καλωσηλθες στο "ωραιο foroumaki μας" που εκτος των αλλων μεχρι τωρα και φτου φτου φτου μας, ειναι και γουρικο.

Ονομα Καρβουνης, ναι εχει ακουστει εδω γυρω με καλα λογια.

Εσυ τι παθηση εχεις στο θυρεοειδη και θελεις να τον κανεις μακαριτη??? Αν θες πες μας, την ιστορια σου.

Παντως, να ξερεις οτι το χειρουργειο ειναι λεπτο μεν αλλα πλεον ρουτινα. Θα αναρρωσεις αμεσα.

Για οποιαδηποτε απορια καθως και ψυχολογικη στηριξη, οπως διαπιστωσες, εδω ειμαστε. :-P:-P:-P:-P:-P:-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nτιτα ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!σας ευχαριστω ολους για τις ευχες. Αυτο που αποφασισα να κανω ειναι να κλεισω ραντεβου στο Θεαγενειο, να δω τι θα μου πουν για να ξεκινησω απο καπου.Τελη φεβρουαριου θα ξεκαθαρισει το τοπιο, ελπιζω!!!

Μην ελπιζεις μονο αλλα να εισαι σιγουρη. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ λεμε!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω και εγω υποθυροειδισμο εδω και 6 χρονια.

μεχρι προσφατα επαιρνα χαπια των 50 και πριν 2 μηνες εκανα εξετασεις και ανεβηκαν οι τιμες και μου εδωσε των 200!

γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα βαρους(εκτος μετα απο εγκυμοσυνες) μαλιστα πριν μεινω εγκυος στο 3ο παιδι ημουν 48 κιλα.

εβαλα στην εγκυμοσυνη 25(ντρεπομαι που λεω αλλα τα εβαλα!)

καταλαβα οτι πρεπει κατι να αλλαξε απο τον θυροειδη απο την μεγαλη ορεξη μου για φαγητο και απο το οτι ενω εκανα διαιτα δεν μπορουσα να χασω καθολου ευκολα τα κιλα!

εκανα εξετασεις τελικα και βγηκε οτι θα πρεπει να περνω την 4πλασια δοσολογια!

εδω και 40 μερες παιρνω το χαπι και εχασα ηδη 3 κιλα χωρις να σκυλοπεινασω!(σε αντιθεση με πριν που λιμοκτονουσα και δεν εχανα!)

ειμαι 52 τωρα

παντως εχει και η μαμα μου(ειχε υπερθυροειδισμο εκανε εγχειρηση και τωρα εχει υπο)

καθως και οι αδερφες της εχουν υποθυροειδισμο.

στις 24 βλεβαρη θα κανω εξετασεις και στα παιδια για καλο και για κακο γιατι ειναι και η ατιμη η κληρονομικοτητα στη μεση!

ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα!


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω και εγω υποθυροειδισμο εδω και 6 χρονια.

μεχρι προσφατα επαιρνα χαπια των 50 και πριν 2 μηνες εκανα εξετασεις και ανεβηκαν οι τιμες και μου εδωσε των 200!

γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα βαρους(εκτος μετα απο εγκυμοσυνες) μαλιστα πριν μεινω εγκυος στο 3ο παιδι ημουν 48 κιλα.

εβαλα στην εγκυμοσυνη 25(ντρεπομαι που λεω αλλα τα εβαλα!)

καταλαβα οτι πρεπει κατι να αλλαξε απο τον θυροειδη απο την μεγαλη ορεξη μου για φαγητο και απο το οτι ενω εκανα διαιτα δεν μπορουσα να χασω καθολου ευκολα τα κιλα!

εκανα εξετασεις τελικα και βγηκε οτι θα πρεπει να περνω την 4πλασια δοσολογια!

εδω και 40 μερες παιρνω το χαπι και εχασα ηδη 3 κιλα χωρις να σκυλοπεινασω!(σε αντιθεση με πριν που λιμοκτονουσα και δεν εχανα!)

ειμαι 52 τωρα

παντως εχει και η μαμα μου(ειχε υπερθυροειδισμο εκανε εγχειρηση και τωρα εχει υπο)

καθως και οι αδερφες της εχουν υποθυροειδισμο.

στις 24 βλεβαρη θα κανω εξετασεις και στα παιδια για καλο και για κακο γιατι ειναι και η ατιμη η κληρονομικοτητα στη μεση!

ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα!

Δημητρα μου, κι εσυ εδω???? Βρε ζουζουνομαμα των 3 παιδιων, ακομη δεν μπηκες στη σειρα με το θυρεοειδη??? Εχω μια τεραστια απορια. Ειπες οτι επαιρνες 50 mg και πηγες στα 200 mg. Σε ποσο διαστημα σου εκανε αυτην την αυξηση?????? Η καρδουλα σου .....δεν επαθε ΣΟΚ?????

Περιμενω απαντηση και θα σου πω κι αλλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα μου, κι εσυ εδω???? Βρε ζουζουνομαμα των 3 παιδιων, ακομη δεν μπηκες στη σειρα με το θυρεοειδη??? Εχω μια τεραστια απορια. Ειπες οτι επαιρνες 50 mg και πηγες στα 200 mg. Σε ποσο διαστημα σου εκανε αυτην την αυξηση?????? Η καρδουλα σου .....δεν επαθε ΣΟΚ?????

Περιμενω απαντηση και θα σου πω κι αλλα.

μεσα σε διαστημα 3 ετων εγινε αυτη η αυξηση.η αληθεια ειναι οτι περα απο την αυξηση της ορεξης δεν ειχα παρατηρησει κατι αλλο.ισως να υπηρχε αλλα δε το παρατηρησα.

αυτο που εχω παρατηρησει αλλα ακομα και απο τοτε που επαιρνα των 50 οπως και τωρα που παιρνω των 200 ειναι πως οταν στεναχωρηθω παρα πολυ η οταν νευριασω παρα πολυ η οταν εχω παρα πολυ αγωνια για κατι(Γενικως δηλαδη οταν εχω εντονα συναισθηματα)εχω τρεμουλο στα χερια

τον ιουνιο θα ξανακανω εξετασεις και να δουμε τι θα βγει!

περιμενω απαντηση σου


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεσα σε διαστημα 3 ετων εγινε αυτη η αυξηση.η αληθεια ειναι οτι περα απο την αυξηση της ορεξης δεν ειχα παρατηρησει κατι αλλο.ισως να υπηρχε αλλα δε το παρατηρησα.

αυτο που εχω παρατηρησει αλλα ακομα και απο τοτε που επαιρνα των 50 οπως και τωρα που παιρνω των 200 ειναι πως οταν στεναχωρηθω παρα πολυ η οταν νευριασω παρα πολυ η οταν εχω παρα πολυ αγωνια για κατι(Γενικως δηλαδη οταν εχω εντονα συναισθηματα)εχω τρεμουλο στα χερια

τον ιουνιο θα ξανακανω εξετασεις και να δουμε τι θα βγει!

περιμενω απαντηση σου

Θες να μου πεις οτι επι 3 χρονια, επαιρνες το 50αρι, στο μεταξυ γεννησες και ολο αυτο το διαστημα δεν ειχες εξατασει το θυρεοειδη?????? Βρε!!!! Δεν τα λεγαμε?????. Αν ηξερες ποση ζημεια κανει ο ποU$!Η$ αδενας, δε θα το αφηνες να παει εκει που πηγε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις οτι επι 3 χρονια, επαιρνες το 50αρι, στο μεταξυ γεννησες και ολο αυτο το διαστημα δεν ειχες εξατασει το θυρεοειδη?????? Βρε!!!! Δεν τα λεγαμε?????. Αν ηξερες ποση ζημεια κανει ο ποU$!Η$ αδενας, δε θα το αφηνες να παει εκει που πηγε. Αλλα επειδη τα περι θυρ.αδενα τα λεμε αλλου και για να μη ξεφυγουμε απο το θεμα μας εδω, θα σου στειλω ΠΜ για τα υπολοιπα.

Ποσα κιλα θες να χασεις???? Δωσε κι εσυ στοιχεια φακελωματος να σε βαλουμε στη λιστα.

εχω υψος 1.60 ειμαι 52 κιλα αλλα τα εχω μαζεμενα στα μπουτια:(

αλλα 3-4 θελω να χασω.αλλα δε βιαζομαι.σιγα σιγα ειναι το καλυτερο.

ξερεις και λογω 3 παιδιων δεν εχω το σφιχτο σωμα οποτε μπορει να ειμαι 52 αλλα μοιαζω για 55:rolleyes:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

εχω υψος 1.60 ειμαι 52 κιλα αλλα τα εχω μαζεμενα στα μπουτια:(

αλλα 3-4 θελω να χασω.αλλα δε βιαζομαι.σιγα σιγα ειναι το καλυτερο.

ξερεις και λογω 3 παιδιων δεν εχω το σφιχτο σωμα οποτε μπορει να ειμαι 52 αλλα μοιαζω για 55:rolleyes:

Μια χαρα εισαι μανουλα με 52 κιλα. Εγω με 2 παιδια και υψος 1,63 "κητος" 90 εφτασα παλι!!! :-(:-(:-(:-(:-(


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι μανουλα με 52 κιλα. Εγω με 2 παιδια και υψος 1,63 "κητος" 90 εφτασα παλι!!! :-(:-(:-(:-(:-(

ημουν και εγω καποτε στα 90(μετα τη γεννα της πρωτης μου κορης!)

οποτε σε νοιωθω.

εσυ τι χαπια παιρνεις?


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια ;)

Ντίτα ευχές κι από μένα, να τον κάψεις, να τον ..τσουρουφλίσεις!!!:tongue: και όταν με το καλό βγεις, θα κάνεις και το σπινθ\μα και θα είσαι μια χαρά.

Δήμητρα, καλωσόρισες στην παρέα μας. Να χαίρεσαι κατ` αρχας τα παιδάκια σου, την οικογένειά σου. Αυτό που θα ήθελα να σηζητήσουμε είναι το πώς, στο καλό, αυτός ο γιατρός σου σε άφησε 3 χρόνια χωρίς τον παραμικρό έλεγχο???????!!!!!!!!!!! Ας πουμε, οτι εμεις αφου δεν ξέρουμε, δεν μπορουμε να πέρνουμε αποφάσεις, εκείνος όμως...Πάντως το οτι συζητάς, ανησυχεις και ρωτάς είναι το βήμα που θα σε οδηγήσει στην λύση του προβλήματος. Υπάρχει πρόβλημα, και δεν είναι μόνο τα λίγα κιλάκια που θέλεις να φύγουν.

Πάρε την απόφαση να το ερευνήσεις σωστά χωρις αναβολές με εξετάσεις, με τον σωστο γιατρό και για ό,τι άλλο χρειαστείς υπάρχει αυτη η παρέα που θα είναι πάντα παρούσα στην ανάγκη, στην πάσης φύσεως ανάγκη!:P

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μωρε ο γιατρος το ελεγε εγω το ανεβαλλα συνεχεια:oops::oops::oops:

ελεγα ε σιγα μωρε θα το κανω.

ε μια ετσι μια αλλιως περασαν 3 χρονια και το ομολογω καθαρα δικο μου λαθος.

τωρα δε θα το αφησω ετσι ομως.τον ιουνιο θα ξαναπαω γιατι μετα των 200 δεν εχει ισχυροτερα χαπια εκτος και αν τα παιρνω 2-2!τι να πω!!

το θεμα ειναι αραγε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα υπαρχει περιπτωση να μειωθουν οι τιμες του θυρεοειδη η παει αυτο ηταν?θα ειναι για παντα ετσι?:confused:


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

μωρε ο γιατρος το ελεγε εγω το ανεβαλλα συνεχεια:oops::oops::oops:

ελεγα ε σιγα μωρε θα το κανω.

ε μια ετσι μια αλλιως περασαν 3 χρονια και το ομολογω καθαρα δικο μου λαθος.

τωρα δε θα το αφησω ετσι ομως.τον ιουνιο θα ξαναπαω γιατι μετα των 200 δεν εχει ισχυροτερα χαπια εκτος και αν τα παιρνω 2-2!τι να πω!!

το θεμα ειναι αραγε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα υπαρχει περιπτωση να μειωθουν οι τιμες του θυρεοειδη η παει αυτο ηταν?θα ειναι για παντα ετσι?:confused:

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις αντιμετωπισης αναλογα με την κατασταση στην οποια βρισκεται ο αδενας σου. Για σου εδωσε τοσο μεγαλη δοση σημαινει οτι η TSH σου ηταν πολυ υψηλη πραγμα που σημαινει υπο-θυρεοειδισμο. Αυτο που με εκπλησει ειναι η τοσο αποτομη αυξηση (απο το 50 κατευθειαν στο 200). Εγω που ειμαι υπο παρακολουθησε τοσο καιρο και που επρεπε καποια στιγμη να παω απο το 112 στο 137, δεν το πηγαμε κατευθειαν αλλα πηρα για ενα μηνα το 125 και μετα το 137 και παλι μετα απο εξετασεις πηγα στο 150 σιγα σιγα. (η αυξηση εφτασε στο επιθυμητο χαπι μετα απο 6-7 μηνες).

Επισης σημασια εχει η κλινικη εικονα του αδενα σου. (γι αυτο σε ρωτησα ποτε εκανες υπερηχο). Αν η παθηση οφειλεται μονο σε υπο ή υπερ λειτουργια του αδενα, ξεκιναει η φαρμακευτικη αγωγη και αναλογα με την ανταποκριση του οργανισμου, αυξομειωνεται η δοση ωσπου να στεθεροποιηθει εκι που πρεπει ωστε ο οργανισμος να δουλευει ρολοι.

Εαν υπαρχουν οζοι και αναλογα επισης την συσταση αυτων, ακολουθειται η αναλογη αγωγη, χειρουργικη κλπ.

Οπως βλεπεις το αν θα παρακολουθεισαι ή θα παιρνεις προσωρινα ή αοριστα χαπακι, εξαρταται απο το ειδος της παθησης που εχεις.

Στις πρωτες σελιδες του θεματος εχουμε μερικα σχετικα ποστς.

Ενημερωσου για τα συμπτωματα του υποθυρ. (αν δεν το εχεις κανει ηδη) και παρε σοβαρα το προβληματακι σου.

Παντως, μην το αμελησεις αλλο.... please!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

μήπως από χάπι σε χάπι (διαφορετικές εταιρείες) αλλάζει και η δοσολογία? Για παράδειγμα, το 100 του Euthyrox δεν είναι το ίδιο με το 100 του Τ4, γιατί κάποτε που ο φαρμακοποιός μου δεν είχε Euthyrox μου πρότεινε να μου δώσει Τ4, αλλά ο ενδικρινολόγος μου είπε πως δεν είναι η ίδια δοσολογία...

Link to comment
Share on other sites

μήπως από χάπι σε χάπι (διαφορετικές εταιρείες) αλλάζει και η δοσολογία? Για παράδειγμα, το 100 του Euthyrox δεν είναι το ίδιο με το 100 του Τ4, γιατί κάποτε που ο φαρμακοποιός μου δεν είχε Euthyrox μου πρότεινε να μου δώσει Τ4, αλλά ο ενδικρινολόγος μου είπε πως δεν είναι η ίδια δοσολογία...

αυτο δε το ξερω.εγω παιρνω jodid hexal 200 mg και απο οτι εμαθα δεν υπαρχει στην ελλαδα...


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

μήπως από χάπι σε χάπι (διαφορετικές εταιρείες) αλλάζει και η δοσολογία? Για παράδειγμα, το 100 του Euthyrox δεν είναι το ίδιο με το 100 του Τ4, γιατί κάποτε που ο φαρμακοποιός μου δεν είχε Euthyrox μου πρότεινε να μου δώσει Τ4, αλλά ο ενδικρινολόγος μου είπε πως δεν είναι η ίδια δοσολογία...

Σιγουρα εχουν καποια διαφορα απο μαρκα σε μαρκα αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχουν μεγαλη αποκλιση.

Δημητρα διευκρινισε λιγακι τα παρακατω που ανεφερες :

α) <<εχω και εγω υποθυροειδισμο εδω και 6 χρονια.

μεχρι προσφατα επαιρνα χαπια των 50 και πριν 2 μηνες εκανα εξετασεις και ανεβηκαν οι τιμες και μου εδωσε των 200!>>

β) << μεσα σε διαστημα 3 ετων εγινε αυτη η αυξηση.η αληθεια ειναι οτι περα απο την αυξηση της ορεξης δεν ειχα παρατηρησει κατι αλλο.ισως να υπηρχε αλλα δε το παρατηρησα.

αυτο που εχω παρατηρησει αλλα ακομα και απο τοτε που επαιρνα των 50 οπως και τωρα που παιρνω των 200 >>

Ποτε εξετασες για τελευταια φορα τις τιμες σου???? Και ποσο καιρο εχει που αρχισες το 200αρι???

Συγνωμη αλλα...... εχω μπερδευτει λιγο.

Αυτο με το τρεμουλο των χεριων με ανησυχησε λιγο. Μηπως ειναι υπερβολικη η δοση για ανθρωπο 52 κιλων?????? Εισαι σιγουρη οτι ο γιατρος που σε παρακολουθει ειναι ΟΚ???

Αν εχουν την καλοσυνη και τα αλλα παιδια, ας πουν τη γνωμη τους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...