Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

lana το βαρος στην μυτη μαλλον οφειλεται σε χαμηλο ασβεστιο.Εγω το ενοιωθα σαν βαρος αλλα ηταν μουδιασμα.Κανε οπωσδηποτε εξεταση ασβεστιου και αν ειναι αρκετα χαμηλο προτεινε στον γιατρο σου να πας σε καποιο νοσοκομειο να σου βαλουν ενδοφλεβια.Παιρνεις μονο ασβεστιο ή και βιταμινη D?

Ευχομαι να ειναι μονο η ιδεα σου και η εξεταση μα βγει τελεια αλλα και λιγο χαμηλο να ειναι δεν υπαρχει προβλημα θα ανεβει τις επομενες μερες.

Έκανα εξετάσεις και οι τιμές είναι ασβέστιο 8( κατώτερο 8,4) και μαγνήσιο 1,8 με κατωτερο το 1,8(κατώτερο 1,:cool:.Παίρνω ασβέστιο των 1000 (mega calcium) 2 φ. την ημέρα και βιταμίνη d 1/ημ. , όπως επίσης και μαγνήσιο.Μίλησα με τη γιατρό και μου είπε να συνεχίσω μια εβδομάδα ακόμη με αυτή τη δόση και να ξανακάνω εξέταση.Για ενδοφλέβια δε μου είπε.Θα ανέβει όντως καποια στιγμή η θα χρειάζομαι πάντα ασβέστιο και αυτό γιατί συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Λανα καλημερα!!Πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο αν σου αφαιρεσε τους παραθυρεοειδεις.Αν ναι θα παιρνεις για παντα,αν οχι θα παιρνεις για ενα διαστημα ασβεστιο,μεχρι ν`αρχισουν να λειτουργουν,γιατι χρειαζονται λιγο διαστημα να παρουν "μπρος"!Εγω για 1-2 μηνες επαιρνα 1000 μιλ.Ο χειρουργος μου ειπε οτι τοποθετησε τους 3 απο τους 4 παραθ/δεις παλι πισω.Ειναι κατι μικρα στρογγυλα ,που κολλανε παλι μεσα στη περιοχη του λαιμου.Ετσι μου τα ειπαν και μενα!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εξετάσεις και οι τιμές είναι ασβέστιο 8( κατώτερο 8,4) και μαγνήσιο 1,8 με κατωτερο το 1,8(κατώτερο 1,:cool:.Παίρνω ασβέστιο των 1000 (mega calcium) 2 φ. την ημέρα και βιταμίνη d 1/ημ. , όπως επίσης και μαγνήσιο.Μίλησα με τη γιατρό και μου είπε να συνεχίσω μια εβδομάδα ακόμη με αυτή τη δόση και να ξανακάνω εξέταση.Για ενδοφλέβια δε μου είπε.Θα ανέβει όντως καποια στιγμή η θα χρειάζομαι πάντα ασβέστιο και αυτό γιατί συμβαίνει ?

Μην ανησυχεις το ασβεστιο σου ειναι λιγο χαμηλο αλλα οχι ανησυχητικα χαμηλο.Φυσικα και δεν χρειαζεσαι ενδοφλεβιο.Τωρα με το mega calcium και την βιταμινη D θα ανεβει.Προσπαθησε να τρως και γαλακτοκομικα, γαλα και τυρι, κυριως παρμεζανα που εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο.

Τα συμπτωματα θα υποχωρησουν σε λιγες μερες και θα σταματησεις και τα χαπια ασβεστιου.Ειναι φυσιολογικο να πεσει λιγο το ασβεστιο γιατι οι παραθυρεοειδεις που ειναι υπευθυνοι για την απορροφησή του σοκαριστικαν απο την επεμβαση και ισως δεν αιματωνονται σωστα.Ειναι ομως παροδικο και θα ξαναλειτουργησουν οπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, ήθελα να σε ρωτήσω, γιατί έκανες ιώδιο 3 φορές; Πρόλαβες σε αυτό το διάστημα να κάνεις παιδάκι; Τελικά πάντα υπάρχουν και χειρότερα, το ξέρω, απλά πάντα υπάρχουν και καλύτερα κι αυτό είναι το σπαστικό... Γυναίκες που κάνουν παιδιά και τα πετάνε στο δρόμο, κι αυτές που θέλουν παιδί να μην έχουν... Τι να πεις...

Η γιαγια μου ελεγα ενα ρητο:Πας να πεις και σου λενε....δηλαδη παντα υπαρχουν και χειροτερα απο τα δικά μας αλλα θετικες σκεψεις και ολα αντιμετωπιζονται.Λογω λαθος εκτιμησης γιατρου αργησα 6 χρονια για την επεμβαση οποτε ειχε πιασει και λεμφαδενες.Χρειαστηκε λοιπον 3 επεμβασεις για να βγουν ολα.Με το που εκλεινα χρονο απο ιωδιο εμφανιζοταν νεοι λεμφαδενες οποτε δεν προλαβα να κανω παιδακι.Το Σεπτεμβριο συμπληρωνω χρονο απο το 3ο ιωδιο οι εξετασεις μου Δοξα το Θεο μια χαρα πανε και πιστευω οτι φετος θα μπορεσω να κανω ενα παιδακι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάνα, Καλησπέρα και από μένα. Σου εύχομαι καλή ανάρρωση και όλα να πάνε καλά με τη βιοψία σου. Είμαι σίγουρη ότι η παρέα μας θα λειτουργήσει και για σένα γουρλίδικα.

Iguanna, καλωσήρθες και από μένα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και για σένα. Εύχομαι η περιπέτειά σου να είναι σύντομη και γρήγορα να καταφέρεις να αποκτήσεις ένα υγιές παιδάκι που τόσο επιθυμείς και πίστεψέ με, ξέρω από προσωπική εμπειρία τι σημαίνει να επιθυμείς τόσο πολύ να γίνεις μαμά. Να σκέφτεσαι θετικά και να ξέρεις ότι όταν θέλουμε κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνομοτεί για να το καταφέρουμε. Και να δεις που όταν τελικά θα γίνεις μανούλα, όλα όσα παιρνάς τώρα θα είναι μια παλιά ανάμνηση.....

Link to comment
Share on other sites

Iguanna, καλωσήρθες και από μένα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και για σένα. Εύχομαι η περιπέτειά σου να είναι σύντομη και γρήγορα να καταφέρεις να αποκτήσεις ένα υγιές παιδάκι που τόσο επιθυμείς και πίστεψέ με, ξέρω από προσωπική εμπειρία τι σημαίνει να επιθυμείς τόσο πολύ να γίνεις μαμά. Να σκέφτεσαι θετικά και να ξέρεις ότι όταν θέλουμε κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνομοτεί για να το καταφέρουμε. Και να δεις που όταν τελικά θα γίνεις μανούλα, όλα όσα παιρνάς τώρα θα είναι μια παλιά ανάμνηση.....

Σου ορκίζομαι οτι όταν πρωτοάκουσα για την εγχείρηση και το ιώδιο, μόνο αυτό σκεφτόμουν και σκέφτομαι συνέχεια και τώρα. Δε με πείραξε η επέμβαση, ο πόνος, τίποτα, μόνο οτι πρέπει να αναβάλω το σκοπό της ζωής μου... Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και να είστε όλες καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Ευχαριστώ για τις ευχές σας και ανταποδίδω τα καλύτερα για όλες. Περιμένω τα αποτελέσματα της ιστολογικής με ψυχραιμία ,πιστεύω ότι και να είναι, με αισιοδοξία και για χάρη του παιδιού μου και του άντρα μου θα το αντιμετωπισω , όπως κάνατε ή κάνετε και εσείς εδώ και σας θαυμάζω γι αυτο.Και φυσικά θέλω να τονίσω τα συγχαρητήρια μου στη δημιουργό του forum, σε σένα georgiamamι που έκανες τόσο καλό με αυτό που δημιούργησες και στους υπόλοιπους που σε ακολουθούν σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια

Ευχαριστώ για τις ευχές σας και ανταποδίδω τα καλύτερα για όλες. Περιμένω τα αποτελέσματα της ιστολογικής με ψυχραιμία ,πιστεύω ότι και να είναι, με αισιοδοξία και για χάρη του παιδιού μου και του άντρα μου θα το αντιμετωπισω , όπως κάνατε ή κάνετε και εσείς εδώ και σας θαυμάζω γι αυτο.Και φυσικά θέλω να τονίσω τα συγχαρητήρια μου στη δημιουργό του forum, σε σένα georgiamamι που έκανες τόσο καλό με αυτό που δημιούργησες και στους υπόλοιπους που σε ακολουθούν σε αυτό...

Ευχαριστω πολυ Lana για τα καλα σου λογια. Με συγκινησες. Πιστευω πως το αποτελεσμα ειναι δουλεια ολων μας. Εγω εκανα την αρχη, βλεποντας οτι στο φορουμ υπηρχε κινησε για το θεματου αδενα σε πολλα σημεια κι ετσι, δημιουργησα αυτη τη σελιδα για να συγκεντρωθουμε και να παρεχουμε το καλυτερο δυνατο ως μεγαλυτερη ομαδα. Φυσικα, τα ατομα που την απαρτιζουν, τυχαινει να ειναι Ανθρωποι με Α κεφαλαιο και με πολλα ψυχικα αποθεματα. Τα συγχαρητηρια λοιπον, σε ολα τα παιδια που αφιερωνουν το χρονο τους για να μοιραζονται τις εμπειριες και γνωσεις τους, καθως και για την πολιτιμη βοηθεια τους σε απαντησεις αποριων των νεων μελων.

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καθε νεο μελος που επισκεπτεται την παρεα μας, περναει λιγοτερο επωδυνα τη δοκιμασια αντιμετωπησης της παθησης του, εχοντας πλαι του ανθρωπους που το καταλαβαινουν απολυτα εφοσον και οι ιδιοι εχουν περασει παρομοιες καταστασεις, και οταν τελειωσει δοκιμασια τους, παραμενουν μαζι μας για να σταθουν με τη σειρα τους σε αλλα ατομα που θα ερθουν στην παρεα μας, ζητωντας συμπαρασταση και πληροφορηση.

Ας παραμεινουμε λοιπον εδω, εμεις για ολους οσους μας χρειαζονται.

Περαστικα σε ολους!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Lana για τα καλα σου λογια. Με συγκινησες. Πιστευω πως το αποτελεσμα ειναι δουλεια ολων μας. Εγω εκανα την αρχη, βλεποντας οτι στο φορουμ υπηρχε κινησε για το θεματου αδενα σε πολλα σημεια κι ετσι, δημιουργησα αυτη τη σελιδα για να συγκεντρωθουμε και να παρεχουμε το καλυτερο δυνατο ως μεγαλυτερη ομαδα. Φυσικα, τα ατομα που την απαρτιζουν, τυχαινει να ειναι Ανθρωποι με Α κεφαλαιο και με πολλα ψυχικα αποθεματα. Τα συγχαρητηρια λοιπον, σε ολα τα παιδια που αφιερωνουν το χρονο τους για να μοιραζονται τις εμπειριες και γνωσεις τους, καθως και για την πολιτιμη βοηθεια τους σε απαντησεις αποριων των νεων μελων.

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καθε νεο μελος που επισκεπτεται την παρεα μας, περναει λιγοτερο επωδυνα τη δοκιμασια αντιμετωπησης της παθησης του, εχοντας πλαι του ανθρωπους που το καταλαβαινουν απολυτα εφοσον και οι ιδιοι εχουν περασει παρομοιες καταστασεις, και οταν τελειωσει δοκιμασια τους, παραμενουν μαζι μας για να σταθουν με τη σειρα τους σε αλλα ατομα που θα ερθουν στην παρεα μας, ζητωντας συμπαρασταση και πληροφορηση.

Ας παραμεινουμε λοιπον εδω, εμεις για ολους οσους μας χρειαζονται.

Περαστικα σε ολους!!!!

Όλα αυτά που λες είναι αλήθεια .. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της βιοψίας .Λοιπόν μου είπαν ότι έχω 2 χιλ. μικροκαρκίνωμα θηλώδες μία εστία, για καλό μου το είπανε αυτό και ότι δεν χρειάζεται να πάρω ιώδειο γαιτί δεν έχει κάνει διήθηση της κάψας καθόλου, μου είπε να το ξεχάσω και να συνεχίσω τη ζώη μου και ευτύχώς το βγάλαμε γιατί το προλάβαμε.Δεν έχω δεί τη βιοψία όταν τη πάρω στα χέρια μου θα σας πω λεπτομέρειες .Πάντως επέμενα στο θέμα του ιωδείου , μήπως να το πάρω προληπτικά και ήταν εντελώς αντίθετη , μου είπε κατηγορηματικά ότι δεν χρειάζεται.Σε κάθε περίπτωση θα δω και το χειρουργό και την ενδοκρινολόγο τη Δευτέρα .Περιμένω τις απόψεις και εμπειρίες σας

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λες είναι αλήθεια .. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της βιοψίας .Λοιπόν μου είπαν ότι έχω 2 χιλ. μικροκαρκίνωμα θηλώδες μία εστία, για καλό μου το είπανε αυτό και ότι δεν χρειάζεται να πάρω ιώδειο γαιτί δεν έχει κάνει διήθηση της κάψας καθόλου, μου είπε να το ξεχάσω και να συνεχίσω τη ζώη μου και ευτύχώς το βγάλαμε γιατί το προλάβαμε.Δεν έχω δεί τη βιοψία όταν τη πάρω στα χέρια μου θα σας πω λεπτομέρειες .Πάντως επέμενα στο θέμα του ιωδείου , μήπως να το πάρω προληπτικά και ήταν εντελώς αντίθετη , μου είπε κατηγορηματικά ότι δεν χρειάζεται.Σε κάθε περίπτωση θα δω και το χειρουργό και την ενδοκρινολόγο τη Δευτέρα .Περιμένω τις απόψεις και εμπειρίες σας

Lana, υπεροχα τα νεα σου!!!! Δεν εχω προσωπικη εμπειρια για το μεγεθος και την αντιμετωπιση αλλα για να το λεει ο γιατρος σου, ετσι θα ειναι. Καλα θα κανεις να συμβουλευτεις και τους υπολοιπους γιατρους που εμπλεκονται με την περιπτωση σου. Οπως και σε ολα τα παιδια που μπαινουν εδω, ετσι και σε σενα, πιστευω πως η θετικη ενεργεια της ομαδας, λειτουργησε θετικα.

Καλη συνεχεια λοιπον στη ζωη σου επειτα απο αυτην την δυσαρεστη αλλα και συγχρονως, επικοδομητικη εμπειρια.

Τα λεμε.............


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Lana,οντως τα νεα σου ειναι πολυ καλα!!Γνωριζω κι απο αλλες περιπτωσεις οτι οταν το καρκινωμα ειναι τοσο μικρο,δεν χρειαζεται ιωδιο.Δεν γνωριζω βεβαια αν θα χρειαστει στη περιπτωση σου να κανεις μετεγχειρητικο η ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...