Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Anna98 , καλως ηλθες στην παρεα μας.

Διαβασε μερικες σελιδες προς τα πισω και θα βρεις απαντησεις σχετικα με την ερωτηση σου.

Κι εγω επισης χειρουργηθηκα στη Θεσ/νικη.

Διαβασε και τα ξαναλεμε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αννα καλως ηρθες ...

Ειμαι κι εγω νεο μελος επισης απο θεσσαλονικη

Απο χειρουργο εχω ακουσει για τον Γκοτζαμανη χειρουρει στο ΑΧΕΠΑ

Εγω εκανα για δευτερη φορα παρακεντηση και περιμενω τα αποτελεσματα

κι εγω εχω επασβαστωσεις ,δεν ειναι απαραιτητο οτι εχουν επασβεστωσεις μονο

οι κακοηθεις οζοι ,αλλα για να λεμε τα πραγματα με τον ονομα τους δεν ειναι καλο

στοιχειο :/

Πες μας για τον οζο σου να τον γνωρισουμε!

Εμενα ειναι 3,30 η 3,70 cm αν παω για τριτο υπερηχο αλλο μεγεθος θα μου πουν ..

εχει επασβεστωσεις ,περιφεριακη και κεντρικη αγγειωση και ειναι υποηχοικος

το εμαθα πριν ενα χρονο οτι τον εχω ....

Link to comment
Share on other sites

Georgkat, χρονια πολλα και Αληθως Ανεστη.

Καλη επιτυχια στην επεμβαση και καλα αποτελεσματα.

Αφου εχεις τη δυνατοτητα να συνεχιζεις τις διακοπες, απολαυσε το.

Θελω να επισημανω οτι η θυροξινη, δεν ειναι βιταμινη αλλα ορμονη. Δηλαδη, δεν μπορουμε να παιρνουμε μεγαλυτερη δοση απο οση χρειαζομαστε με σκοπο να χασουμε βαρος. Και αυτο γιατι εγκυμονει κινδυνους σε ζωτικα οργανα οπως η καρδια. Πχ Ληψη για μεγαλο χρονικο διαστημα μεγαλυτερης δοσης απο την απαιτουμενη, φερνει ταχυκαρδιες και κουραζει την καρδουλα μας. Και οπως μου εχει εξηγησει ο καρδιολογος μου, αν ειναι να ζησουμε Χ χρονια, θα μειωθουν εξαιτιας της κοπωσης που υποβαλλεται απο την υπερλειτουργια.

Για τις αποριες που εχεις για το ιωδιο, δεν ειμαι καταλληλη να σου τις λυσω γιατι δεν εχω ζησει προσωπικα την διαδικασια.

Απ οσα εχουν αναφερει αλλα μελη, μπορω να σου πω οτι :

Διακοπτεις τη ληψη θυροξινης για ενα διαστημα περιπου 1-1,5 μηνα κανοντας συγχρονως μια συγκεκριμενη διατροφη ή κανεις ένεση Thyrogen για να πεσεις σε βαρυ υποθυροειδισμο.Σε περιπτωση που δενεχεις ξεκινησει θυροξινη μετα την αφαιρεση του αδενα, σου εχουν δωσει Τ3 αρα δε χρειαζεται να καοψεις κατι που δεν επαιρνες. Μπαινεις στο θαλαμο, παιρνεις την καψουλα, εισαι σε καραντινα, πινεις πολυ νερο, κανεις συχνα ντουζ, μασας τισχλες για τη :-( γευση, σε ελαχιστες περιπτωσεις υπαρχουν παρενεργειες με εμετους και αλλες αδιαθεσιες, (τα αντικειμενα που επιτρεπονται στο θαλαμο πχ τηλεφωνα, λαπτοπ, βιβλια κλπ) καθοριζονται απο το εκαστοτε νοσοκομειο, κανεις τις εξετασεις, φευγεις για το σπιτι σου ακολουθωντας προσεκτικα τις οδηγιες των γιατρων, καποια ατομα αισθανονται αρκετα καλα και ειναι σε θεση να οδηγησουν ενω καποια αλλα ειναι σε κατασταση κοπωσης, διατηρεις τις αποστασεις απο τους συνανθρωπους σου ωστε να μην δεχθουν την ακτινοβολια σου,ξεκινας θυροξινη, στο σπιτι εξακολουθεις να εισαι σε καραντινα κυριως απο παιδια και εγκυες, το χρονικο αυτο διαστημα ειναι καποιες εβδομαδες, χρησιμοποιεις ατομικα αντικειμενα τα οποια πλενονται ξεχωριστα απο των υπολοιπων συγκατοικων, ξανακανεις εξετασεις και τελος!!!!

Ελπιζω να σε καθησυχασα!!!

Ειλικρινά με καθησυχάσει γιατι με αυτά που άκουγα είχα παλαβωσει σχετικά με το ιώδιο. Μακάρι να μην το χρειαστω αλλά θελω να ειμαι προετοιμασμένη.

Σχετικά με τα κιλά και την θυροξινη για να μην παρεξηγηθώ... Ο γιατρός μου θα μου δώσει εκείνος την ποσότητα της θυροξινης η οποία θα ξεγελάσει την υπόφυση για να αυξηθεί ο μεταβολισμος και μαζι με χρήση ινσουλίνης και ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ λόγω υπερινσουλιναιμιας θα χάσω τα κιλά. Αυτό ειναι καθαρά για τον δικό μου οργανισμό. Μην πάρει καμμια κοπέλα περισσότερη θυροξινη νομίζοντας πως θα χάσει κιλά!!! Ας απευθυνθεί ο καθένας στον ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ του σχετικά με αυτό το θέμα.

Να ρωτήσω και κατι ακομα... Ύστερα απο την επέμβαση πως εισασταν με την περίοδο σας; Είχατε καθυστέρηση, περισσότερη αιμορραγία κτλ κτλ;

Θα σας πω εν ταχύ δυο λόγια που μου ειπε ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ μου όταν τον ρώτησα πως θα μπορούσα να προφυλαχτω... Εκτός λοιπόν απο αυτά που τρώμε, πίνουμε και αναπνέουμε που ειναι το 50% του να πάθεις η να εκδηλώσεις αν έχεις προδιάθεση απο κληρονομικότητα τα θέματα του θυρεοειδή, μου ειπε πως το υπόλοιπο 50% αφορά το πόσο κακό κάνουμε εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας. Ο θυρεοειδης ειναι ενα σακουλάκια συγκέντρωσης στεναχώριας. Όταν αυτό το σακουλάκι γεμίσει τότε ειναι πια αργά... Πρέπει να αλλάξουμε τον τροπο αντιμετώπισης των δυσκολιών μας και να μας αγαπησουμε περισσότερο αλλάζοντας τα προσωπικά μας όρια...

Με αυτό κλείνω λοιπόν... Μακάρι αυτή η πάθηση να μας βοηθήσει να μας αγαπησουμε περισσότερο και να μην αφήνουμε τίποτα να μας καταστρέφει σιγα σιγα!!


fmGhp2.png

A8ojp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Ευχαριστω που μου απαντησατε.

liveloula δεν ξερω πολλες λεπτομεριες, μονο οτι ειναι 3 cm ο οζος και εχει επασβεστωσεις.

Σπιθηρογραφημα δεν εχω κανει καθολου(δεν μου το ζητησε ο γιατρος) για να ξερω αν ειναι ψυχρος ή ζεστος.

Απλως επιμενει να τον βγαλουμε γιατι λεει πως δεν υπαρχει λογος να τον κραταμε απο την στιγμη που αλλαξε μορφη και επειδη ειμαι μικρη( ειμαι 36 χρονων).Δεν θελει να το διακινδυνευσει.

Βεβαια την ολη κατασταση μου την περιγραφει ευκολη (χειρουργειο και μετα χαπι για μια ζωη και φυσικα παρακολουθηση ανα διαστηματα).Εγω απο την αλλη αρχισα να φοβαμαι ( για τα παρατραγουδα),απο αυτα που περιγραφετε, τις δικες σας περιπτωςεις ,πιο πολυ για το μετα.Μεχρι να ρυθμιστουν οι ορμονες με το χαπι.Υποτιθετε οτι το βγαζουμε για να ειμαστε καλα, οχι να γινουμε χειροτερα.

Οσο για χειρουργο μου ειπε κατι ο γιατρος μου για τον Κουτελιδακη, ο οποιος πρεπει να χειρουργει στο Γεννηματα.

Σκεφτομαι αυτες τις μερες να ξαναπαω στον γιατρο μου και να μαθω λεπτομεριες για τον χειρουργο και να του κανω καποιες ερωτησεις,ωστε να ειμαι προετοιμασμενη για το τι με περιμενει.

Εσεις τι λετε πρεπει να κανω σπιθηρογραφημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καποια επισκεψη μου στον ενδοκρινολογο μου, συζητησαμε ΚΑΙ αυτο το θεμα και μου ειπε οτι αυτη η μεθοδος ακολουθειται ΜΟΝΟ σε ειδικες περιπτωσεις αρκετων επιπλεον κιλων (υπερβαρων κατα πολυ) και το αομο αυτο πρεπει να υποβληθει σε χειρουργειο πχ καρδιας κλπ και τα παραπανισια κιλα του, ειναι εμποδιο. Και αυτο γιατι οπως προαναφερα η αυξημενη θυροξινη κουραζει πολυ την καρδια αλλα και ενα χειρουργειο σε υπερβαρο ατομο ειναι εξισου επικινδυνο.

Εγω, μετα την αφαιρεση και επειδη ο 1ος ενδοκρινολογος που με παρακουλουθουσε, μου εδωσε μικροτερη δοση απο οση χρειαζομουν, πηρα 19 κιλα σε 9 μηνες, και εκτος αλλων μικροπροβληματων, ειχα ασταθεια και στον κυκλο (με ανωορηκτικους κυκλους) πραγμα που οφειλοταν στην δαιταραχη των ορμονων.

Θα συμφωνησω οσων αφορα στη συσωρευση αρνητικων στοιχειων και την συγκεντρωση τους, οχι μονο στο θυροειδη αλλα και σε αλλα οργανα του σωματος. Κοινο συμπερασμα: Μην αγχωνεστε και συσωρευετε αρνητικες σκεψεις. Η ζωη ειναι τοσο λιγη για να φευγει ανεκτιμητη. Ειμαστε "περαστικοι" απο εδω και οφειλουμε να αγαπαμε τον εαυτο μας και να του δινουμε θετικα στοιχεια για αντεχει και να την απολαμβανει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia εμένα ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ειναι προσωπικός φίλος του γυναικολόγου μου και μαζι θα με βοηθήσουν αφενός να μην εχω προβλήματα με ορμόνες μιας και το επόμενο βήμα ειναι μια εγκυμοσύνη και αφετέρου να μην εχω προβλήματα υγείας.

Ύστερα απο την επέμβαση πως εισασταν μεχρι να βγει η βιοψια ώστε να πάρετε την θυροξινη ;


fmGhp2.png

A8ojp2.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia εμένα ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ειναι προσωπικός φίλος του γυναικολόγου μου και μαζι θα με βοηθήσουν αφενός να μην εχω προβλήματα με ορμόνες μιας και το επόμενο βήμα ειναι μια εγκυμοσύνη και αφετέρου να μην εχω προβλήματα υγείας.

Ύστερα απο την επέμβαση πως εισασταν μεχρι να βγει η βιοψια ώστε να πάρετε την θυροξινη ;

Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολα.

Εγω μετα την αφαιρεση, ξεκινησα αμεσως θυροξινη γιατι δεν υπηρχε υποψια κακοηθειας. Με την καταλληλη δοση θα εισαι ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τωρα. Εκτος απο την σκεψη της βιοψιας που εχει ενα ....... ερωτηματικο αγωνιας. Αλλα να σκεφτεσαι θετικα και ολα θα πανε καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα..

Εχω μια απορια οταν εχεις εναν οζο,εισαι ευθυροειδικη και κανεις

αφαιρεση του αδενα, επειτα στην καλυτερη των περιπτωσεων να εισαι οπως πριν

σωστα?Γιατι ο αδενας περα απο τον οζο λειτουργει αψογα οποτε δεν εχεις καποιο

προβλημα υγειας παρα μονο τον οζο

Αν κανω λαθος διορθωστε με σας παρακαλω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν εχεις εναν ή και περισσοτερους "αβλαβεις" οζους, (με τον ορο αβλαβη εννοω οτι δεν απειλουν τη ζωη μας -καρκινο) προσπαθουμε να τους εξαλειψουμε ή να τους κραταμε σε καταστολη, παντα υπο συχνη παρακολουθηση. Αν κριθει αδυνατη η εξαλειψη τους ή αλλαξουν μορφη, συσταση κλπ και γενικα αν εξακολουθει να δημιουργει προβληματα στο σωμα μας, του κανουμε κηδεια (στον αδενα) και λαμβανουμε ευ ορου ζωης τη δοση μας. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων οπου δεν υπηρξε κακοηθεια, οι ανθρωποι δηλωνουν οτι ζουν καλυτερα απο πριν.

Το πληθος των οσων δεν ειναι απαραιτητα αυτο που μας οδηγει στο χειρουργειο. Μπορει να εχουμε πολλα μικρα οζιδια ή οζους που ομως δεν δημιουργουν εντονα προβληματα. Ενω μπορει να εχουμε 1 μεγαλο σε σημειο που ενοχλει πχ την καταποση, την αναπνοη κλπ και να καταφυγουμε στο χειρουργειο για να απαλλαγουμε.

Στις περιπτωσεις κακοηθειας.....δε χρειαζεται συζητηση...προγραμματιζουμε αμεσα την κηδεια του και τα μνημοσυνα του (ιωδιο)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια ασχολουμαι με τον "μακαριτη" και τα κληρονομικα του.

Ειμαι ανεργη και βγαζω τα απωθημενα μου....... στο ξυπνητηρι που μου θυμιζε να κοιμαμαι νωρις οταν δουλευα. Καλη βαρδια σε σενα, καλο ξημερωμα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγχωθει πολυ με το θέμα της περιόδου μου. Πάντα ήταν στην ώρα της και τωρα εχω καθυστέρηση και πολυ φοβάμαι πως θα πέσει πάνω στην ημερομηνία του χειρουργειου μου.


fmGhp2.png

A8ojp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...