Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

Εμένα η τομή μου είναι αρκετά μεγάλη λόγω του λεμφαδενικού καθαρισμού οπότε είχα θέμα τον πρώτο καιρό που ήταν κόκκινη και φαινόταν έντονα. Η αλήθεια είναι ότι πήρα μια κρέμα με σαλιγκάρι μέσα και βοήθησε πολύ. Βέβαια έχει 40 ευρώ και δεν συνταγογραφείται. Και όντως εκτίμησα ακόμα περισσότερο τα φουλάρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα σε όλους.

Αν και 6χιλιοστά πρέπει να βγεί ο αδένας γιατί υπάρχει υποψία για καρκινάκι!!! Χειρουργείο σε 2 βδομάδες.....!!!!!!Ο γιατρός είναι αισιόδοξος ότι δεν θα χρειαστεί ιώδιο......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα barbie22 ευχομαι να πάνε όλα καλά. Κορίτσια εγώ απο την μέρα που έκανα την εγχειρηση μου δεν κοιμαμαι πολυ δεν ξερω γιατι μονο 4 5 ωρες, και εχει ανοιξει η ορεξη μου πολυ :( Και εκανα πολυ κοπο να χασω τα κιλα ελπιζω να μην τα βαλω ολα πισω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα barbie22 ευχομαι να πάνε όλα καλά. Κορίτσια εγώ απο την μέρα που έκανα την εγχειρηση μου δεν κοιμαμαι πολυ δεν ξερω γιατι μονο 4 5 ωρες, και εχει ανοιξει η ορεξη μου πολυ :( Και εκανα πολυ κοπο να χασω τα κιλα ελπιζω να μην τα βαλω ολα πισω

Αντρι, πιστευω οτι θα ρυθμιστει συντομα τοσο ο υπνος σου οσο και η ορεξη σου. Στο μεταξυ ομως για να μην παρεις βαρος, προσεχε τη διατροφη σου, περιορισε το αλατι και ολες τις παχυντικες τροφες. Πρατηρησε λιγο το σωμα σου. Τι αλλες διαφορες εχεις εντοπισει????

Με τις 4,5 ωρες υπνου, ξεκουραζεσαι ή ξυπνας κουρασμενη??


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

barbie σε καταλαβαινω απολυτα ...

Ημουν πολυ καλα μεχρι χθες...Σημερα δεν ειμαι και στα καλυτερα μου,εχω βλεπετε

αυριο βιοψια και αρχισα να φοβαμαι ...Αν ειναι καρκινος ?Αν κανω ιωδιο?

Αν κανω μετα ενα σωρο εξατασεις?Αν κατι δεν παει καλα?

Ασανσερ η ψυχολογια με παιζει στα δαχτυλα ...

Ειναι και το τερατουργημα 3,30cm μου λεει ο ενας 3,80cm μου λεει ο αλλος ...

Τον σιχαινομαι τον οζο μου γιατι μου αλλαξε την ζωη ,μια χαρα ημουν χωρις αυτον ..

Ειμαι ακομα στην αρχη σιχαθηκα και τους γιατρους ,ξερετε γιατι ?γιατι ελαχιστοι ειναι ανθρωποι τελικα ...

Να τελειωσει κι αυριανη μερα να περασει...μηπως κι αρχισω να γινομαι οπως ημουν πριν .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλες!

liveloula ηρέμησε καλή μου, είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις άγχος για σήμερα, αλλά θα δεις ότι θα πάνε όλα καλά. Κανείς μας δεν ήθελε να το περάσει όλο αυτό, όλες μισήσαμε τους όζους μας (όσες είχαμε), κι εγώ τον μίσησα που έγινε 3,5 εκατοστά σε 4 μήνες και που με γέμισε καρκίνο. Αλλά...αφενός δεν σημαίνει ότι θα πέσεις κι εσύ στην περίπτωση, και αφετέρου εγώ προσωπικά τουλάχιστον είμαι της άποψης ότι αν ήταν να με βρει αυτό το πράγμα και να ξεσπάσει κάπου, ευτυχώς που ήταν στο θυρεοειδή κι όχι κάπου αλλού. Κανείς μας δε θέλει να πηγαίνει στους γιατρούς, για ένα χρονικό διάστημα όμως θα το υποστούμε, μέχρι να ισορροπήσει ο οργανισμός μας. Και για τα υπόλοιπα... δε νομίζω να βρεις μεγαλύτερο "σάκο του μποξ" από εδώ... να 'ναι καλά όλες και όλοι! Είναι μεγάλη βοήθεια να ξέρεις ότι υπάρχουν κι άλλοι που νιώθουν ή ένιωσαν όπως εσύ, γιατί κι η απογοήτευση και ο θυμός και ο φόβος είναι ίδια σε όλους. Γι' αυτό, σου λέω μη μασάς για σήμερα, δε θα σε βάλει κάτω ένας όζος καλή μου! Κι εμείς εδώ είμαστε...:)

Link to comment
Share on other sites

Στο Νοσοκομιο της Λεμεσου εκανα την εγχειρηση μου (ειμαι απο Κυπρο) παιρνω θυροξινη 100 παλια επερνα 150. georgiamami για να καταλαβεις παλια κοιμομουνα 10 με 11 ωρες !! οχι δεν νιωθω κουρασμενη, η αληθεια σημερα ζυγιστικα και δεν εβαλα κιλα παλευω χρονια με το βαρος μου!! liveloula ολα θα πανε καλα !! πες μας τα νεα σου

Link to comment
Share on other sites

liveloula, πηρες τα αποτελεσματα???Οποια και αν ειναι αυτα, ξερεις οτι ειμαστε εδω και για τα καλα και για τα ασχημα. Σακος του μποξ που λεει και η Χρυσα.

Ελπιζω και ευχομαι να μπεις και να "χτυπας' απο τη πολλη χαρα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

andrie εχεις περασει μεγαλο σοκ νομιζω ,μετα την εγχειρηση θελεις σιγουρα

τον χρονο σου μεχρι να επανελθεις οπως ησουν ,εγω το παθαινω αυτο οταν αγχωνομαι ...

Με τα κιλα παλευω κι εγω χωρις να τον εχω βγαλει!προσπαθω χροοοοοονια

να χασω λιγη κοιλια που μου εμεινε απο τις εγκυμοσυνες αλλα δεν την βλεπω να φευγει ...

Σημερα μου πηραν το δειγμα απο την βιοψια αυριο θα το παω στο ΑΧΕΠΑ και

θα εχω τα αποτελεσματα σε μια εβδομαδα περιπου :ο

Τα δινω στο Αχεπα επειδη δεν γνωριζω καποιον αλλον καλο κυτταρολογο

,ο κυτταρολογος μου ειπαν παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην βιοψια,πρεπει να ειναι εμπειρος ...

Με τρυπησε 6 φορες!!!!και μου πηρε 6 δειγματα για να μην υπαρχει περιπτωση

λαθους περυσι μου πηραν 2 δειγματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παντα υπαρχει η περιπτωση η FNA να ειναι ψευδως θετικη ή ψευδως αρνητικη για κακοηθεια Liveloula! Ο αδελφος μου ζωντανο παραδειγμα και αν εχεις διαβασει ολες τις σελιδες αυτου του φορουμ θα διαπιστωσεις του λογου το αληθες. Οπως και να χει παντως στην περιπτωση σου-λογω μεγεθους του οζου- ο αδενας θα πρεπει να βγει και αρχισε να προετοιμαζεσαι ψυχολογικα γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους και ολες και Χριστός Ανέστη. Να λέμε δόξα τω θεω που βρήκαμε ενα τόσο σοβαρό προβλημα και έχουμε την δυνατότητα να το αντιμετωπίσουμε.

Εχω κανω ακομα διακοπές του Πάσχα γιατι ήθελα να χαλάρωσω πριν το χειρουργείο. Την άλλη Τρίτη προεγχειρητικος έλεγχος και Τετάρτη πρωι πρωι ειναι το χειρουργείο.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασία με το ιώδιο γιατι εχω ακούσει διάφορα και μου φαίνονται υπερβολικά. Ισχύει πως για 15 μέρες δεν έρχεσαι σε επαφή με άνθρωπο; Που μένουν αυτοί που κάνουν ιώδιο; Πως αγγίζουν το φαγητό τους; Μπορούν να οδηγήσουν ;

Liveloula αν σε παρηγορεί αυτό ο δικός μου οζος ειναι μεγαλύτερο τερατακι απο το δικό σου... 3,7 ωραιοτατα εκατοστά. Κι εμένα μου ειπε για παρακεντηση ο γιατρός αλλά αφού θα το αφαίρεσω γιατι να ταλαιπωρηθω με τόσα τρυπηματα;;

Επίσης για το θέμα των κιλών και ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ και ο γυναικολόγος και ο λινος που θα με χειρουργησει μου είπαν πως μετα την αφαίρεση υπαρχει τρόπος να φύγει οτιδήποτε περιττό με χρήση ινσουλίνης και αυξημένη δόση θυροξινης.

Θα το δω στην πράξη!!!


fmGhp2.png

A8ojp2.png

Link to comment
Share on other sites

Georgkat, χρονια πολλα και Αληθως Ανεστη.

Καλη επιτυχια στην επεμβαση και καλα αποτελεσματα.

Αφου εχεις τη δυνατοτητα να συνεχιζεις τις διακοπες, απολαυσε το.

Θελω να επισημανω οτι η θυροξινη, δεν ειναι βιταμινη αλλα ορμονη. Δηλαδη, δεν μπορουμε να παιρνουμε μεγαλυτερη δοση απο οση χρειαζομαστε με σκοπο να χασουμε βαρος. Και αυτο γιατι εγκυμονει κινδυνους σε ζωτικα οργανα οπως η καρδια. Πχ Ληψη για μεγαλο χρονικο διαστημα μεγαλυτερης δοσης απο την απαιτουμενη, φερνει ταχυκαρδιες και κουραζει την καρδουλα μας. Και οπως μου εχει εξηγησει ο καρδιολογος μου, αν ειναι να ζησουμε Χ χρονια, θα μειωθουν εξαιτιας της κοπωσης που υποβαλλεται απο την υπερλειτουργια.

Για τις αποριες που εχεις για το ιωδιο, δεν ειμαι καταλληλη να σου τις λυσω γιατι δεν εχω ζησει προσωπικα την διαδικασια.

Απ οσα εχουν αναφερει αλλα μελη, μπορω να σου πω οτι :

Διακοπτεις τη ληψη θυροξινης για ενα διαστημα περιπου 1-1,5 μηνα κανοντας συγχρονως μια συγκεκριμενη διατροφη ή κανεις ένεση Thyrogen για να πεσεις σε βαρυ υποθυροειδισμο.Σε περιπτωση που δενεχεις ξεκινησει θυροξινη μετα την αφαιρεση του αδενα, σου εχουν δωσει Τ3 αρα δε χρειαζεται να καοψεις κατι που δεν επαιρνες. Μπαινεις στο θαλαμο, παιρνεις την καψουλα, εισαι σε καραντινα, πινεις πολυ νερο, κανεις συχνα ντουζ, μασας τισχλες για τη :-( γευση, σε ελαχιστες περιπτωσεις υπαρχουν παρενεργειες με εμετους και αλλες αδιαθεσιες, (τα αντικειμενα που επιτρεπονται στο θαλαμο πχ τηλεφωνα, λαπτοπ, βιβλια κλπ) καθοριζονται απο το εκαστοτε νοσοκομειο, κανεις τις εξετασεις, φευγεις για το σπιτι σου ακολουθωντας προσεκτικα τις οδηγιες των γιατρων, καποια ατομα αισθανονται αρκετα καλα και ειναι σε θεση να οδηγησουν ενω καποια αλλα ειναι σε κατασταση κοπωσης, διατηρεις τις αποστασεις απο τους συνανθρωπους σου ωστε να μην δεχθουν την ακτινοβολια σου,ξεκινας θυροξινη, στο σπιτι εξακολουθεις να εισαι σε καραντινα κυριως απο παιδια και εγκυες, το χρονικο αυτο διαστημα ειναι καποιες εβδομαδες, χρησιμοποιεις ατομικα αντικειμενα τα οποια πλενονται ξεχωριστα απο των υπολοιπων συγκατοικων, ξανακανεις εξετασεις και τελος!!!!

Ελπιζω να σε καθησυχασα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας !

Κοριτσια θα σας γραψω τι μου ειπε ο κυτταρολογος χθες για την βιοψια του θυρεοειδη ..

Ειναι πολυ σημαντικο ο κυτταρολογος να ειναι εμπειρος γιατι μπορει απο απειρια να βγαλει οτι εχεις καρκινο η να εχεις καρκινο και να σου βγαλει οτι ο οζος ειναι καλοηθης ...

ΑΝ η βιοψια εχει αρκετα δειγματα και παει σε καλο κυτταρολογο μειωνεις πολυ την περιπτωση να ειναι ανεπρακες το υλικο η να τρυπησε σε πολυ λιγα σημεια ..

Δηλαδη η περιπτωση λαθους ειναι πολυ μικροτερη αν ειναι καλος ο κυτταρολογος..

Σκοπος μου δεν ειναι να αφησω τον οζο αλλα να γνωριζω αν ειναι καλοηθεια η κακοηθεια ειναι παρα πολυ βασικο για την ψυχολογια μου ....

Georkat θα περιμενουμε νεα σου γιατι μετα μαλλον ειναι η σειρα μου ..

Καλα αποτελεσματα ....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .Ειμαι καινουρια στην παρεα.Εχω οζο στον θυρεοειδη εδω και 8 χρονια.Μεχρι τωρα πηγαιναν ολα καλα με παρακολουθηση και χαπι.Εκανα και 4παρακεντησεις οι οποιες ηταν αρνητικες για κακοηθεια.Τωρα ομως ο γιατρος λεει να τον βγαλουμε γιατι δεν του αρεσει η μορφη του(κατι για ασβεστοσεις λεει).Ψαχνω για καποιον καλο χειρουργο στην Θεσσαλονικη.Μηπως ξερετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...