Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σε όλους!Πριν λιγο γυρησα απο το νοσοκομειο οπου και φτου ξελεφτερια βγηκα απο το δωματιο μετα τη ληψη ιωδιου που εγινε την Παρασκευη. Ολα πηγαν καλα αν εξαιρεσω την φοβερη κοπωση και υπερενταση που ειχα!!Κοιμηθηκα ελαχιστα ομως επειδη το δωματιο εβλεπε θαλασσα....δεν ενοιωσα καθολου ασχημα!Το φαγητο τους ηταν πολυ καλο, καταφερα ηπια μια εξαδα νερα του 1,5 λιτρου και οσα ντουζ αντεξα. Τωρα ειμαι σπιτακι μου και μετραω μερες σα να ειμαι φανταρος για να δω τον μικρο μου ξανα!!! Ευχομαι σε ολους μας καλη συνεχεια....και εδω ειμαι για οποιον θελει να ρωτησει το οτιδηποτε.Φιλακια!!!

Καλησπέρα σε όλους,

όπως έχω ξαναγράψει θα κάνω ιώδιο 01-08. Από την Παρασκευή έχω σταματήσει το Τ3 και προς το παρόν είμαι όπως και πριν. Ήθελα να ρωτήσω την kittyme για τη διαμονή στο νοσοκομείο γιατί έχω πολλές απορίες.

1. Τι οδηγίες σου δώσανε φεύγοντας? Πόσες μέρες μακριά από τον μικρό σου? Από ενήλικες?

2. Θα κάνεις κάποια μέτρηση πριν δεις το παιδάκι σου?

3. Θα ξαναπάς στο νοσοκομείο σύντομα για κάποια εξέταση?

Σου εύχομαι αυτό το διάστημα της αναγκαστικής απομόνωσης να περάσει όσο πιο ευχάριστα γίνεται....

Υπομονή σε σένα και σε όλους μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

όπως έχω ξαναγράψει θα κάνω ιώδιο 01-08. Από την Παρασκευή έχω σταματήσει το Τ3 και προς το παρόν είμαι όπως και πριν. Ήθελα να ρωτήσω την kittyme για τη διαμονή στο νοσοκομείο γιατί έχω πολλές απορίες.

1. Τι οδηγίες σου δώσανε φεύγοντας? Πόσες μέρες μακριά από τον μικρό σου? Από ενήλικες?

2. Θα κάνεις κάποια μέτρηση πριν δεις το παιδάκι σου?

3. Θα ξαναπάς στο νοσοκομείο σύντομα για κάποια εξέταση?

Σου εύχομαι αυτό το διάστημα της αναγκαστικής απομόνωσης να περάσει όσο πιο ευχάριστα γίνεται....

Υπομονή σε σένα και σε όλους μας...

Αγαπητη φίλη όλα ηταν καλα οσον αφορα την παραμονη στο νοσοκομειο Μεταξα. Αυτα που σιγουρα πρεπει να εχεις μαζι σου ειναι χαρτι κουζινας, χαρτι υγειας, νερα εμφιαλωμενα, σαμπουαν και γενικοτερα οτι θα χρειστεις για εσενα (πετσετες,εσωρουχα κτλ)

οσον αφορα τις αποριες σου:

1: 20 μερες μακρυα απο τον μικρο απο την ημερα χορηγησης του χαπιου

2: επειδη εχω ακουσει πολλα και διαφορα αποφασισα ασχετα με το τι μου ειπαν να κανω μετρηση στις 20 μερες και αν ειμαι οκ ενοειται φυγα την ιδια στιγμη!!!!Πανω απο ολα το παιδακι μου!

3:Σημερα βγηκα και την Πεμπτη πηγαινω παλι το πρωι για ολοσωμο σπινθηρογραφημα. Ειναι μεσα στις εξετασεις που πρεπει να εχει γραψει η ενδοκρινολογος σου.

Ολα καλα θα πανε αρκει να εχουμε υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κitty περαστικα και σιδερενια! Υπομονη τωρα και θα δεις οι μερες της απομονωσης θα κυλησουν γρηγορα! Ποσα μιλικιουρι πηρες? Ρωρω διοτι η απομονωση εξαρταται και απο την δοση. Ο αδελφος μου με 100 μιλικιουρι εμεινε μακρια μας 3 εβδομαδες (ειμαστε ολοι ενηλικες) και αφου μετρηθηκε στο νοσοκομειο της περιοχης μας, τοτε επεστρεψε. Να σημειωσω οτι η ακτινοβολια που εξεπεμπε ηταν μεσα στα ορια που να επιτρεπεται η συμβιωση αλλα και παλι με καποιες προφυλαξεις του τυπου αποσταση στο ενα μετρο μεταξυ μας, αφθονο νερο στην τουαλετα κτλ. και ολα αυτα διοτι δεν ηταν ακομα τελειως καθαρος απο ακτιλοβολια. Στα λεω αυτα γιατι πρεπει να προσεξεις το μικρο σου (προεχει η ασφαλεια του και η υγεια του) διοτι δεν ειναι δυνατο οταν γυρισεις σπιτι να μην το αγκαλιασεις. Πρεπει λοιπον να σαι τελειως καθαρη απο ακτινοβολια.

Link to comment
Share on other sites

Κitty περαστικα και σιδερενια! Υπομονη τωρα και θα δεις οι μερες της απομονωσης θα κυλησουν γρηγορα! Ποσα μιλικιουρι πηρες? Ρωρω διοτι η απομονωση εξαρταται και απο την δοση. Ο αδελφος μου με 100 μιλικιουρι εμεινε μακρια μας 3 εβδομαδες (ειμαστε ολοι ενηλικες) και αφου μετρηθηκε στο νοσοκομειο της περιοχης μας, τοτε επεστρεψε. Να σημειωσω οτι η ακτινοβολια που εξεπεμπε ηταν μεσα στα ορια που να επιτρεπεται η συμβιωση αλλα και παλι με καποιες προφυλαξεις του τυπου αποσταση στο ενα μετρο μεταξυ μας, αφθονο νερο στην τουαλετα κτλ. και ολα αυτα διοτι δεν ηταν ακομα τελειως καθαρος απο ακτιλοβολια. Στα λεω αυτα γιατι πρεπει να προσεξεις το μικρο σου (προεχει η ασφαλεια του και η υγεια του) διοτι δεν ειναι δυνατο οταν γυρισεις σπιτι να μην το αγκαλιασεις. Πρεπει λοιπον να σαι τελειως καθαρη απο ακτινοβολια.

Σε ευχαριστω πολύ. Και εγω 100 μιλικιουρι πηρα και μου ειπαν 3 βδομαδες...οσο για το μικρουλι μου μονο μετα απο μετρηση θα το ξαναπαρω αγκαλιτσα :( μεχρι τοτε υπομονη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!! Συνεχιζω να σας διαβαζω ανελλειπως και ευχομαι στους καινουριους μας ολα να πανε καλα και να ξεμπερδευουν οσο πιο ανωδυνα γινεται Εγω τρεισιμιση μηνες μετα το χειρουργειο και αφου τελειωσα 2 κουτια εθυροξ των 100 εκανα τον πρωτο αιματολογικο ελεγχο και η ΤSH ηταν 0,16. Απο συμπτωματα εχω μια συνεχη εξαντληση,δεν μπορω να σηκωθω το πρωι απο το κρεβατι γιατι νιωθω βαρια σαν να ειμαι πιασμενη απο γυμναστηριο και πονουν τα κοκαλα μου.Ο ενδοκρινολογος ισχυριζεται οτι δεν σχετιζεται με τα του θυρεοειδη αλλα πιο πιθανα με την κουραση των παιδιων κυριως του μωρου που ειναι τωρα 9,5 μηνων και η αληθεια ειναι οτι μου αλλαξει τα πεταλα. Αυτο που σιγουρα παει μεχρι στιγμης ρολοι ειναι η καρδια μου.Για πολλα χρονια μεχρι την επεμβαση ειχα ταχυκαρδιες και συνεχες αισθημα παλμων κυριως οταν ξαπλωνα αλλα με την επεμβαση αυτο με αφησε ευτυχως!!Τελος εχω ελαφρα μουδιασματα στα χερια και στα ποδια αλλα οχι τιποτε πολυ ενοχλητικο.Στο δια ταυτα, μου αλλαξε το χαπι σε εθυροξ των 88 και βλεπουμε.Πειτε μου αν μπορειτε οι παλιοτεροι ειχατε συμπτωματα εντονης κοπωσης γιατι εχω αρχισει και ανησυχω.Καποιες φορες πρεπει να πινω παυσιπονα για να λειτουργω, και δεν εχω πολλες εναλλακτικες τοσο ο εντεκαχρονος οσο και το μωρο εχουν πολυυυυυυ δουλεια και απαιτησεις και φοβαμαι οτι θα καταρρευσω συντομοτατα.Πολλα πολλα φιλια σε ολους, μεσα απο την καρδια μου να ειστε ολοι γεροι και δυνατοι

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι απο μενα !

msol συμπτωματα κοπωσης εχω εδω και λιγες εβδομαδες ,δεν ξερω αν ειναι ψυχολογικο αν ειναι απο το θυρεοειδη η κατι αλλο...

Παντως η κοπωση μου ειναι ακριβως οπως την περιγραφης σαν να εχω παει στο γυμναστηριο ,εμενα με ποναει ο αυχενας (σαν να ειμαι πιασμενη) και η μεση ορισμενες φορες ,ολοι μου λενε οτι ειναι ψυχολογικο αλλα πιστευω οτι ειναι απο τον θυρεοειδη ο οργανισμος μας υπεστει μεγαλο σοκ ,βγαλαμε ολοκληρο αδενα ,δεν γινεται να ειναι ολα τοσο γρηγορα ,οπως πριν ..Επισης πριν βγαλω το θυρεοειδη ειχα κι εγω αισθημα παλμων ταχυκαρδιες το οποιο νομιζα πως ειναι απο το αγχος μου ,μετα την αφαιρεση εχουν εξαφανιστει....

Link to comment
Share on other sites

Kittyme ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έλυσες πολλές απορίες μου. Σχετικά με τις ημέρες απομόνωσης πίστευα πως υπολογίζονται από την ημέρα εξόδου από το θάλαμο....

Έτσι "κερδίζουμε" μέρες......

Μέτρηση θα κάνεις στο Μεταξάς? Μπορείς να κάνεις μέτρηση όποτε θέλεις?

Καλή συνέχεια σε όλους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και απο μενα!! Συνεχιζω να σας διαβαζω ανελλειπως και ευχομαι στους καινουριους μας ολα να πανε καλα και να ξεμπερδευουν οσο πιο ανωδυνα γινεται Εγω τρεισιμιση μηνες μετα το χειρουργειο και αφου τελειωσα 2 κουτια εθυροξ των 100 εκανα τον πρωτο αιματολογικο ελεγχο και η ΤSH ηταν 0,16. Απο συμπτωματα εχω μια συνεχη εξαντληση,δεν μπορω να σηκωθω το πρωι απο το κρεβατι γιατι νιωθω βαρια σαν να ειμαι πιασμενη απο γυμναστηριο και πονουν τα κοκαλα μου.Ο ενδοκρινολογος ισχυριζεται οτι δεν σχετιζεται με τα του θυρεοειδη αλλα πιο πιθανα με την κουραση των παιδιων κυριως του μωρου που ειναι τωρα 9,5 μηνων και η αληθεια ειναι οτι μου αλλαξει τα πεταλα. Αυτο που σιγουρα παει μεχρι στιγμης ρολοι ειναι η καρδια μου.Για πολλα χρονια μεχρι την επεμβαση ειχα ταχυκαρδιες και συνεχες αισθημα παλμων κυριως οταν ξαπλωνα αλλα με την επεμβαση αυτο με αφησε ευτυχως!!Τελος εχω ελαφρα μουδιασματα στα χερια και στα ποδια αλλα οχι τιποτε πολυ ενοχλητικο.Στο δια ταυτα, μου αλλαξε το χαπι σε εθυροξ των 88 και βλεπουμε.Πειτε μου αν μπορειτε οι παλιοτεροι ειχατε συμπτωματα εντονης κοπωσης γιατι εχω αρχισει και ανησυχω.Καποιες φορες πρεπει να πινω παυσιπονα για να λειτουργω, και δεν εχω πολλες εναλλακτικες τοσο ο εντεκαχρονος οσο και το μωρο εχουν πολυυυυυυ δουλεια και απαιτησεις και φοβαμαι οτι θα καταρρευσω συντομοτατα.Πολλα πολλα φιλια σε ολους, μεσα απο την καρδια μου να ειστε ολοι γεροι και δυνατοι

Καλησπερα απο μενα.

Οσο η TSH ειναι κοντα στο 0 λεγομαστε υπερθυροειδικοι ή ευθυροειδικοι. Ενα απο τα συμπτωματα του υπερ ειναι η ταχυπαλμια ή αλλιως αισθημα παλμων. Περιεργο (για μενα) που εσυ ειχες και η Liveloula ειχατε πριν και δεν εχετε τωρα.

Για την κοπωση η δικη μου γνωμη ειναι οτι ευθυνονται οι απαιτησεις της οικογενειας σου σε συνδυασμο με οτι ο οργανισμος υπεστη σοκ απο την απουσια του αδενα και θελει το χρονο του να βρει τους ρυθμους του.

Φροντισε να ξεκλεβεις χρονο για αναπαυση και προσωπικη ενδυναμωση.

Επισης ο γιατρος σου μειωσε τη δοση απο 100 σε 88 και στον επομενο ελεγχο θα δεις οτι θα ανεβει λιγο η TSH σου. Υπολογιζε οτι σε ενα εξαμηνο περιπου δε θα καταλαβαινεις διαφορα απο την απουσια του αδενα.

Θελω να θυμισω στα νεοχειρουργημενα μελη, που δε θα κανουν ιωδιο, οτι η ληψη θυροξινης να μην λησμονιεται. ΠΡΕΠΕΙ να σας γινει συνηθεια να χαπακωνεστε καθε πρωι 20' - 30' πριν το πρωινο γευμα σας. Θα σας πω κατι απλο για να καταλαβετε οτι ειναι σημαντικο να μην χανετε καμια δοση.

Σκεφτειτε οτι πλεον δεν υπαρχει αδενας για να παραξει την ορμονη και πρεπει να του την παρεχουμε τεχνητα. Κανουμε μεγαλο αγωνα (χρονικα) για να βρουμε την απαραιτητη δοση.

Ας υποθεσουμε λοιπον οτι βρηκαμε τη σωστη δοση η οποια ειναι 100 mg την ημερα. Αρα 100Χ7= 700mg την εβδομαδα. Αν λοιπον ξεχασουμε μια δοση ειναι 700-100=600mg την εβδομαδα. Αρα θα ηταν σα να πηραμε ημερησια δοση 85,75mg αντι 100mg που ηταν απαραιτητα για εμας. Συνεπως οταν κανουμε εξεταση επανελεγχου η TSH μας θα ειναι υψηλη και ο γιατρος θα μας αυξησει τη δοση, πραγμα που ειναι λαθος γιατι η αιτια της ενδειξης ειναι η παραλειψη δοσης και οχι η λανθασμενη δοση.

Συγνωμη που σας κουρασα, αλλα αυτες τις λεπτομερειες δεν τις αναφερουμε συχνα και πολλες φορες παραμελουμε τη δοση και λεμε....ΟΚ δεν εγινε τιποτα.

Ναι, δεν θα γινει τιποτα με μια ή δυο φορες στα χρονικα που θα λαμβανουμε δοση. Αλλα σε φαση προσαρμογης και επανεξετασεων οπως ειστε εσεις οι φρεσκοχειρουργημενοι, ειναι σημαντικο να μην ξεχνατε τη δοση.

Αν θυμαμαι καλα, στις οδηγιες ληψης των κουτιων αναφερει οτι αν ξεχασατε να παρεε τη δοση και εφτασε μεσημερι, παρτε την κανονικα. Αν εχει γινει απογευμα ......αφηστε και παρτε την επομενη μερα κανονικα το χαπι της επομενης μερας. Σχετικα, διαβαστε τι λενε τα δικα σας φαρμακα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kittyme ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έλυσες πολλές απορίες μου. Σχετικά με τις ημέρες απομόνωσης πίστευα πως υπολογίζονται από την ημέρα εξόδου από το θάλαμο....

Έτσι "κερδίζουμε" μέρες......

Μέτρηση θα κάνεις στο Μεταξάς? Μπορείς να κάνεις μέτρηση όποτε θέλεις?

Καλή συνέχεια σε όλους..

Δεν χω αποφασισει αν θα παω στο Μεταξας ή σε πιο κοντινο νοσοκομειο...παντως ειναι μια πολύ γρηγορη διαδικασια. Οταν θα την κανω τελος του μηνα θα σου πω ...και μη διστασεις οτι απορια εχεις και ξερω εδω ειμαι ....

Link to comment
Share on other sites

σε μονοεστιακό θηλώδες με εξωθυροειδικη επέκταση το ιωδιο ειναι υποχρεωτικό? ξερει κανείς να μου πεί???!!!!ευχαριστω

Εγω ειχα μια εστια στον αριστερο λοβο 1,6 εκ. με εξωθυροειδικη επέκταση και αλλη μια στον δεξιο λοβο 0,1 εκ. και πηρα δοση 100 μιλικιουρι. Σιγουρα θελει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...