Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Sonia μόλις γύρισα. Μου είπαν ότι τα αποτελέσματα μου είναι τέλεια...! Επανέλεγχος το Μάρτη του 2015 με αιματολογικές και υπέρηχο. Σε περίπτωση που νοιώσω τίποτα περίεργο, κλείνω ραντεβού. Για τους λεμφαδένες που ρώτησα, πάλι τα ίδια (μπορεί να είναι από χαλασμένα δόντια, μπλα, μπλα). Δεν είχα το περιθώριο για παραπάνω ερωτήσεις γιατί έπεσα σε μια ιδιόρρυθμη περίπτωση που δεν αφήνει το περιθώριο για ερωτήσεις και σου τη λέει και με το παραμικρό, χαχα.

Αχ, επιτέλους ξενοιάζω, τουλάχιστον προσωρινά!

Για τους λεμφαδένες θα ψάξω κανέναν άλλο ΩΡΛ. Μπας και μου πει τι φταίει.

Liveloula, μην πανικοβάλλεσαι με το τίποτα. Κιλά αν είναι να βάλεις δεν θα τα βάλεις από τη μια μέρα στην άλλη. Η κατακράτηση υγρών γίνεται σταδιακά. Αλλά και πάλι δεν είναι απαραίτητο να βάλεις. Εγώ πχ δεν πρόσεχα καθόλου και παρόλα αυτά δεν πήρα κιλά.

Γενικά να σκέφτεσαι θετικά, ή τουλάχιστον να σκέφτεσαι ότι όλες οι μαύρες σου σκέψεις οφείλονται στο άγχος και το σοκ που περνά ο οργανισμός σου. Και εγώ σκ@τά ήμουν αλλά για να ξεχνιέμαι προσπαθούσα να βλέπω αστείες σειρές και γενικά προσπαθούσα να είμαι ήρεμη. Μη φοβάσαι όλες το 'χουμε περάσει. Σου εγγυώμαι ότι όλα θα τελειώσουν σύντομα και θα τα βλεπεις από μακριά. Σου στέλνω θετικές σκέψεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ars μολις παρελαβα τιε θετικες σου σκεψεις και ειμαι λιγο καλυτερα :)

Σε ευχαριστω ....

Μονο που διαβαζω αυτο το θεμα απο ολες εσας που ησασταν καποτε εδω ,που ειμαι εγω

σημερα ,ειναι αρκετο για να περνω δυναμη .

Ωραια ιδεα η κωμωδια θα το ξεκινησω απο σημερα...

Κι οταν τελειωσουν ολα με το καλο ευχομαι να μπορω να βοηθησω κι εγω τις επομενες ..

Oπως μας βοηθατε καθε μερα εσεις ..

Οσο για του λεμφαδενες Ars ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι τιποτα ,γιατι πολυ απλα δεν θα το αφηναν να περασει

ετσι απλα ...

Χαρηκα πολυ πολυ με τα νεα σου ...

Link to comment
Share on other sites

Ars,μπραβοοοοοοο!!!!!!!!:):):)

Οσο για τους λεμφαδενες κι εγω παρακολουθουμαι στενα,γιατι την μια ειναι υποπτοι και την αλλοι αντιδραστικοι....

Liveloula,θα συμφωνησω απολυτα με την Αρς.Κι εγω προσπαθουσα να φτιαξω την ψυχολογια μου με κωμωδιες!!!Οσο για την κοπωση δεν αρχιζει με το Τ3 ,ισα-ισα μας βοηθαει να μην πεσουμε αποτομα στον βαρυ υπο-θ,αλλα σταδιακα.Η κοπωση και οι διακυμανσεις στη ψυχολογια ειναι εντονες 10 μερες περιπου πριν.Κουραγιο,ψυχραιμια και καλη δυναμη και ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Γενικά πως ένιωσες σωματικά όσο βρισκόσουν στο νοσοκομείο? Έχεις πρηξίματα? Αύξηση βάρους?

Εγώ είμαι από την Παρασκευή χωρίς χάπι και αυτή την Παρασκευή ξεκινάω δίαιτα (αυτή την οδηγία μου είχαν δώσει από το Μεταξάς).

Νιώθω πάρα πολύ καλά, δεν ξέρω αν έχω πάρει κιλά γιατί βρισκομαι σε διακοπές και δεν μπορώ να ζυγιστώ.

Όσο ήμουν στο νοσοκομειο ενοιωθα πολυ καλα γιατι μας ειχαν βαλει και ενεση κορτιζονης πριν τη ληψη του ιωδιου. Ναι ειμαι θα ελεγα πρησμένη στο πρόσωπο. Όσο γα αυξηση βαρους απο το χειρουργειο και μετα μεχρι και τωρα εχω βαλει 3 κιλα αλλα ξερω πολλους που έχασαν πολλά κιλά.

Το δράμα το δικό μου μέχρι και σημερα ειναι οτι απο την Τριτη το μεσημερι εχω πυρετό αρκετο μεχρι και 39 κανω και σημερα πηγα στο Μεταξα και εκανα το ολοσωμο και ρωτησα την εκει γιατρο. ΜΟυ ειπε οτι ισω κρυωσα απο τα ντουζ...τι να πω....αν συνεχιστει θα πρεπει να παρω αντιβίωση!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Γενικά πως ένιωσες σωματικά όσο βρισκόσουν στο νοσοκομείο? Έχεις πρηξίματα? Αύξηση βάρους?

Εγώ είμαι από την Παρασκευή χωρίς χάπι και αυτή την Παρασκευή ξεκινάω δίαιτα (αυτή την οδηγία μου είχαν δώσει από το Μεταξάς).

Νιώθω πάρα πολύ καλά, δεν ξέρω αν έχω πάρει κιλά γιατί βρισκομαι σε διακοπές και δεν μπορώ να ζυγιστώ.

Καλό βράδυ σε όλους

Όσο ήμουν στο νοσοκομειο ενοιωθα πολυ καλα γιατι μας ειχαν βαλει και ενεση κορτιζονης πριν τη ληψη του ιωδιου. Ναι ειμαι θα ελεγα πρησμένη στο πρόσωπο. Όσο γα αυξηση βαρους απο το χειρουργειο και μετα μεχρι και τωρα εχω βαλει 3 κιλα αλλα ξερω πολλους που έχασαν πολλά κιλά.

Το δράμα το δικό μου μέχρι και σημερα ειναι οτι απο την Τριτη το μεσημερι εχω πυρετό αρκετο μεχρι και 39 κανω και σημερα πηγα στο Μεταξα και εκανα το ολοσωμο και ρωτησα την εκει γιατρο. ΜΟυ ειπε οτι ισω κρυωσα απο τα ντουζ...τι να πω....αν συνεχιστει θα πρεπει να παρω αντιβίωση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια! Και στα δικά σας!!!!!!!!

Liveloula είναι αυτό που λένε εδώ που είσαι, ήμουν και εδώ που είμαι -σίγουρα-ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ.

Άντε, τώρα περιμένω τα δικά σας τα καλά νέα....Kittyme, μόνο πυρετό ή έχεις και άλλα συμπτώματα που δεν τα είχες πριν;; Έχεις ξεκινήσει το χάπι;; Δεν παίρνεις καλύτερα και ένα τηλ τον ενδοκρινολόγο σου;;

Sonia αντιδραστικοί από τι σου είπαν ότι είναι;; Και εμένα ο πρώτος υπέρηχος έλεγε πιθανή αντιδραστική λεμφαδενίτιδα και ένας σιελογόνος εξέχει.

Link to comment
Share on other sites

ναι καποια συμπτωματα και με Τ3 είχα...αλλά τα συνηθισα σιγα σιγα γιατί το έπερνα 2μηνες περίπου.....το παιχνίδι τωρα αρχισε που δεν παίρνω τιποτα για να μπω για ιωδιο!!!! Σερνομαι και όσο παει και χειροτερευει η κουραση.......η δίαιτα δεν με ταλαιπωρεί τόσο γιατι χρησιμοποιω αλάτι Ιμαλαιων....ευτυχως που επιτρεπεται τουλαχιστον αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ars μου να ερθω εκει που εισαι και τι στον κοσμο !!!

Οσον αφορα τους αντιδραστικους λεμφαδενες ,ειχα κι εγω το ειδε ο χειρουργος

μου ,τους αφαιρεσε και τους τρεις μονο ο ενας απο τους τρεις ειχε καρκινο !

Οταν ρωτησα τον ενδοκρινολογο,για τους αντιδραστικους λεμφαδενες μου ειπε

οτι ακομα και απο ιωση πριζονται και αργουν πολυ να ξεπριστουν ,δεν ειναι καρκινος

απαραιτητα ο αντιδραστικος λεμφαδενας ..

barbie ποσες ημερες θα κανεις διακοπη απο το Τ ??? προσπαθησε να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις ,θα περασουν οι μερες που θα παει ...κι υστερα θα σε ρωταω για το ιωδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και καλη δυναμη σε ολες οσες ετοιμαζονται για ιωδιο η ειναι στην απομονωση

Εγω ξεκινησα το Τ3 25mg πρωι και 25Mg το βραδυ εχει μια εβδομαδα που το παιρνω

η ψυχολογια μου δεν ειναι και στα καλυτερα της .. Οσον αφορα την διατροφη , δεν την προσεχω καθολου αλλα δεν εχω βαλει κιλα,ενω περιμενα να εχω παρει τουλαχιστον 3 κιλα ειμαι ακομα 58 kg αυτο τωρα πως γινεται ?με φοβιζει λιγο που δεν παιρνω κιλα :Ο

Στις 25 Ιουλιου κοβω τελειως το Τ3.

Κοριτσια οταν περνατε Τ3 ειχατε ψυχολογικες διακυμανσεις ,η κοπωση ?γραψτε μου οσες μπορειτε τις εμπειριες σας ....

Καλησπέρα,

έπερνα Τ3 των 25mg 2 φορές την ημέρα από την επόμενη του χειρουργείου δηλαδή 27-05 μέχρι 10-07. Δεν ένιωσα τίποτα περίεργο σωματικά και η ψυχολογία μου πολύ καλή...

Ελπίζω να βοήθησα....

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sonia μόλις γύρισα. Μου είπαν ότι τα αποτελέσματα μου είναι τέλεια...! Επανέλεγχος το Μάρτη του 2015 με αιματολογικές και υπέρηχο. Σε περίπτωση που νοιώσω τίποτα περίεργο, κλείνω ραντεβού. Για τους λεμφαδένες που ρώτησα, πάλι τα ίδια (μπορεί να είναι από χαλασμένα δόντια, μπλα, μπλα). Δεν είχα το περιθώριο για παραπάνω ερωτήσεις γιατί έπεσα σε μια ιδιόρρυθμη περίπτωση που δεν αφήνει το περιθώριο για ερωτήσεις και σου τη λέει και με το παραμικρό, χαχα.

Αχ, επιτέλους ξενοιάζω, τουλάχιστον προσωρινά!

.........................................................................................

Ars μπραβο!!!!! Μονο τετοια τελεια αποτελεσματα να χεις απο δω και περα!! Αντε να περνουμε σειρα και οι υπολοιποι!!! Εμας καθε 2μηνο παντως μας εχουν στην τσιτα. Παλι κανουμε αιματολογικες αυτες τις μερες!

Link to comment
Share on other sites

Ars και υπολοιπα κοριτσια,και εμενα εδω και 4,5 χρονια μου λενε οτι μπορει να ειναι απο καμια ιωση,την στιγμη που δεν εχω αρρωστησει!!Δεν ξερω τι να πω!!!Παντως οταν εστειλα το ιστορικο μου μεταφρασμενο σε πανεπιστημιακες κλινικες της Γερμανιας,οι περισσοτεροι καθηγητες μου απαντησαν οτι πολυ πιθανον να εχω μετασταση κι οτι πρεπει να κανω λεμφαδενικο καθαρισμο!!Τρελαθηκα!!!Ετσι σταματησα να το ψαχνω και αρκουμαι σε αυτα που μου λενε εδω στο νοσοκομειο!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Σονια δεν εχεις κανει υπερηχο? Τι λεει η γνωματευση του? Η μετασταση θα εδειχνε και στις αιματολογικες! Ειναι γεγονος οτι το θηλωδες ca δινει συχνα μεταστασεις στους λεμφαδενες, αλλα χωρις αυτο να επηρεαζει (απ οτι λενε οι επιστημονες-προφανως βασιζονται σε μελετες-) το προσδοκιμο ζωης. Η μετασταση στους λεμφαδενες ειναι μια πιθανοτητα την οποια δεν κρυβω οτι φοβαμαι, αλλα Σονια στην δικη σου περιπτωση θα χε δειξει μεχρι τωρα! Θεωρω οτι δεν πρεπει να ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! Και στα δικά σας!!!!!!!!

....Kittyme, μόνο πυρετό ή έχεις και άλλα συμπτώματα που δεν τα είχες πριν;; Έχεις ξεκινήσει το χάπι;; Δεν παίρνεις καλύτερα και ένα τηλ τον ενδοκρινολόγο σου;;

Τελικά επειδή ο πυρετός επιμένει και μετα απο συζήτηση με ενδοκρινολόγο, παθολόγο και τη πυρηνική γιατρο του νοσοκομείου παιρνω απο το μεσημέρι αντιβίωση. Τα συμπτωματα που εχω ειναι πόνος στο κεφαλι - αυχένα και πυρετος 38,5. Το χαπι του θυροειδη το ξεκινησα απο χθες Τ4 των 150.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...