Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Θεραπεία με θυροξίνη

Ο υποθυρεοειδισμός δεν μπορεί να θεραπευτεί. Κανείς δεν έχει ανακαλύψει έναν τρόπο να κάνει το θυρεοειδή σας να λειτουργήσει κανονικά και πάλι. Η κατάσταση όμως αντιμετωπίζεται πλήρως, καθώς η ορμόνη του θυρεοειδή υπάρχει διαθέσιμη σε χαπάκι (συνθετική θυροξίνη) και μπορεί να συμπληρωθεί ακριβώς όσο λείπει.

Πώς αποφασίζεται η δόση της θυροξίνης σας;

Ο ενδοκρινολόγος επιλέγει τη δόση εκκίνησης με βάση κάποιες παραμέτρους:

- Βάρος: όσο μεγαλύτερο, τόσο μεγαλύτερη δόση.

- Ηλικία: Οι ηλικιωμένοι αρχίζουν με χαμηλή δόση, ώστε να δοθεί χρόνος στο σώμα τους να προσαρμοστεί. Επειδή μεταβολίζουν τα φάρμακα πιο αργά, είναι πιθανότερο να παραμείνουν σε χαμηλότερες δόσεις.

- Αιτία χορήγησης θυροξίνης: Αν θυρεοειδής σας έχει αφαιρεθεί, πρέπει να αναπληρωθεί η συνολική δόση Τ4. Αν πάσχετε από υπολειτουργία του θυρεοειδή, πιθανώς εξακολουθεί να παράγεται κάποια ορμόνη, οπότε χρειάζεστε χαμηλότερη δόση. Σε ενδεχόμενο καρκίνο του θυρεοειδούς μετεγχειρητικά, ο γιατρός θα δώσει μεγαλύτερη από τη συνηθισμένη δόση για να κρατήσει την TSH σας κοντά στο μηδέν (κατασταλτική θεραπεία).

- Άλλες καταστάσεις: Εάν έχετε κοιλιοκάκη ή νόσο του Crohn, μπορεί να έχετε μειωμένη απορρόφηση θυροξίνης και επομένως απαιτείται υψηλότερη δόση. Εάν έχετε καρδιακή νόσο, θα πρέπει να ξεκινήσετε με μια πολύ χαμηλή δόση η οποία θα αυξηθεί σταδιακά.

- Συγχορήγηση με φάρμακα: Αν παίρνετε αντισυλληπτικά χάπια, θεραπεία ορμονικής υποκατάστασης, Zoloft ®, Tegretol ® ή φαινοβαρβιτάλη, μπορεί να χρειαστείτε μια υψηλότερη δόση. Εάν αντίθετα παίρνετε τεστοστερόνη ή νιασίνη, μπορεί να χρειαστεί μικρότερη δόση.

Η αρχική δόση αποτελεί μια “μαντεψιά” που προέρχεται από την κλινική εμπειρία του γιατρού σας και πιθανώς να αλλάξει στη συνέχεια. Συνήθως γίνεται αρχή με χαμηλή δόση για να αποτραπούν τυχόν παρενέργειες. Επειδή η θυροξίνη έχει αργή δράση, θα χρειαστούν αρκετές εβδομάδες πριν αρχίσετε να αισθάνεστε τα αποτελέσματα. Μετά από περίπου 6 έως 10 εβδομάδες, ο γιατρός σας θα δοκιμάσει να μετρήσει θυρεοειδικές ορμόνες και να ρυθμίσει εκ νέου τη δόση της θυροξίνης.

Αυτό μπορεί να επαναληφθεί αρκετές φορές μέχρι να εγκατασταθεί η σωστή δόση, η οποία συνήθως είναι σταθερή για πολλά χρόνια.

Πώς να παίρνετε τα χάπια σας

Το πιο σημαντικό είναι να μην ξεχνάτε το χάπι σας ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για το υπόλοιπο της ζωής σας. Η θυροξίνη δεν είναι σαν ένα αντιβιοτικό που το παίρνετε για μερικές μόνο μέρες. Εάν σταματήσετε να παίρνετε τα χάπια σας για οποιοδήποτε λόγο, ο υποθυρεοειδισμός σας θα επιστρέψει.

Γενικά η απορρόφηση του φαρμάκου γίνεται καλύτερα με άδειο στομάχι, γιʼαυτό και προτείνεται να το παίρνει κανείς νηστικός το πρωί και να παίρνει πρωινό ή και άλλα φάρμακα μετά από 20′-30′. Αν ωστόσο επιλέξει να το παίρνει με φαγητό, θα πρέπει να κάνει κάθε φορά το ίδιο και με παρόμοια τροφή, ώστε να είναι να είναι πάντα παρόμοια η απορρόφηση του φαρμάκου. Στην περίπτωση αυτή θα χρειαστεί πιθανώς υψηλότερη δόση από ό, τι εάν το παίρνατε πάντα με άδειο στομάχι. Θα μπορούσατε να πάρετε το χάπι σας με όλα τα υγρά, εκτός από γάλα σόγιας. Το αγελαδινό γάλα είναι πιθανώς εντάξει. Ο χυμός του γκρέιπφρουτ είναι μια χαρά. Μην προσπαθήσετε να καταπιείτε το χάπι σας χωρίς υγρό. Μπορεί να διαλυθεί στο στόμα ή στο λαιμό σας, και να μην φτάσει αρκετό φάρμακο να απορροφηθεί στο αίμα σας.

Θα πρέπει να παίρνετε το χάπι σας περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα, είτε είναι το πρώτο πράγμα που κάνετε το πρωί είτε το τελευταίο πράγμα το βράδυ.

Υπάρχουν τρόφιμα και φάρμακα που μπορεί να επηρεάσουν την απορρόφηση της θυροξίνης. Έτσι πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 4 ώρες μετά τη λήψη θυροξίνης προτού:

- Καταναλώσετε τροφές που περιέχουν σόγια.

-Πάρτε συμπληρώματα ασβεστίου (συνήθεις ποσότητες αγελαδινού γάλακτος είναι κατά πάσα πιθανότητα εντάξει), σίδηρο ή αντιόξινα (πχ Simeco®)

-Πάρτε φάρμακα όπως χολεστυραμίνη (Questran ®), κολεσεβελάμη (Cholestagel ®), ή σουκραλφάτη (Peptonorm ®)

Η θυροξίνη δεν αλληλεπιδρά αρνητικά στην ικανότητα του σώματος να απορροφήσει άλλα φάρμακα.

Δίνοντας θυροξίνη σε μωρά

Μπορείτε να κονιορτοποιήσετε το χάπι και να το διαλύσετε σε λίγο νερό ή μητρικό γάλα. Τοποθετήστε το διάλυμα στο στόμα του μωρού με ένα σταγονόμετρο και ακολούθως θηλάστε ή ταΐστε με το μπιμπερό. Μην διαλύετε το χάπι στο μπιμπερό: δεν διαλύεται καλά, το φάρμακο παραμένει στα τοιχώματα του μπουκαλιού και μπορεί να βουλώσει και το στόμιο. Γενικά η θυροξίνη εξασθενεί γρήγορα όταν βρεθεί σε υγρό.

Δίνοντας θυροξίνη σε παιδιά που δεν μπορούν να καταπιούν χάπια

Μπορείτε να δώσετε το χάπι με τον ίδιο τρόπο που θα κάνατε σε ένα μωρό. Ή μπορείτε να βάλετε το χάπι σε ένα μικρό χάρτινο κύπελλο με μόλις αρκετό νερό για να διαλυθεί, ώστε το παιδί να πιει το διάλυμα. Κατόπιν βάλτε λίγο περισσότερο νερό στο κύπελλο για να περιλάβει τυχόν υπολείματα του χαπιού και να καταποθεί.

Γιατί πρέπει να παίρνετε πάντα το ίδιο εμπορικό σκεύασμα θυροξίνης

Τα διαθέσιμα εμπορικά σκευάσματα θυροξίνης στην Ελλάδα είναι όλα ασφαλή και αποτελεσματικά. Κάθε μάρκα περιέχει την ίδια δραστική ουσία (θυροξίνη -Τ4) αλλά καθένα κατασκευάζεται λίγο διαφορετικά. Αυτό μπορεί να επηρεάζει τον τρόπο που το σώμα απορροφά το φάρμακο και επομένως αν αλλάξετε από τη μια μάρκα στην άλλη (ακόμα και στην ίδια δόση), το σώμα σας να απαντήσει με διαφορετικό τρόπο. Θα χρειαστεί επομένως μια νέα εξέταση θυρεοειδούς 6 έως 12 εβδομάδες αργότερα για να προσαρμοστεί η δόση σας.

Αν ξεχάσετε να πάρετε ένα χάπι

Αν παραλείψετε ένα μόνο χάπι, δεν πειράζει διότι η προηγούμενη θυροξίνη παραμένει στο αίμα σας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν θυμηθείτε το απόγευμα ότι δεν πήρατε το χάπι το πρωί, πάρτε το άμεσα. Εάν θυμηθείτε ότι δεν πήρατε χθες χάπι, μπορείτε να πάρετε δύο χάπια σε μια ημέρα: καλύτερα όχι και τα δύο μαζί αλλά αν είναι δυνατόν, ένα το πρωί και ένα το βράδυ. Αν παρʼόλα αυτά δεν πάρετε καθόλου χάπι επίσης δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα.

Αν κάνετε εμετό ένα χάπι (διότι πχ έχετε γρίπη) δεν χρειάζετε να πάρετε επιπλέον: Περιμένετε και πάρτε την επόμενη κανονική δόση σας αύριο. Αν κάνετε εμετό λόγω έγκυμοσύνης, ίσως δοκιμάσετε να παίρνετε τα χάπια σας πριν τη βραδυνή ώρα του ύπνου, όπου θεωρητικά υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να έχετε ναυτία.

Αν ξεχνάτε συχνά να παίρνετε το χάπι

Εάν ξεχνάτε συστηματικά π.χ. ένα χάπι κάθε εβδομάδα, τότε είναι σαν να παίρνετε καθημερινά χαμηλότερη δόση θυροξίνης.

Αν ξεχάσετε να πάρετε πολλά χάπια, μην προσπαθήστε να τα πάρετε όλα μαζί. Απλά ξεκινήσετε από την αρχή να τα παίρνετε καθημερινά και σωστά.

Πείτε στο γιατρό σας την αλήθεια για το πόσο συχνά ξεχνάτε τα χάπια σας, ώστε να μπορεί να σας συμβουλέψει κατάλληλα.

Εάν μείνετε έγκυος

Συνεχίστε να παίρνετε την τακτική δόση θυροξίνης σας. Η θυροξίνη είναι απολύτως ασφαλής και απαραίτητη, τόσο για τον εαυτό σας όσο και για το αναπτυσσόμενο έμβρυό σας.Θα πρέπει να ενημερώσετε το γιατρό σας αμέσως μόλις μάθετε ότι είστε έγκυος ή ακόμα καλύτερα πριν αποφασίσετε να μείνετε. Θα πρέπει να συνεργαστείτε στενά σε όλη την εγκυμοσύνη για να εξασφαλίσετε την καλύτερη δυνατή υγεία για εσάς και το μωρό σας.Ο γιατρός σας θα ζητήσει εξέταση για το θυρεοειδή αρκετές φορές στη διάρκεια της εγκυμοσύνης (τουλάχιστον ανά τρίμηνο), καθώς συνήθως χρειάζεται να αυξήσει τη δόση θυροξίνης κατά 30-50% λόγω αυκημένων αναγκών του σώματος. Αφού γεννηθεί το μωρό σας και το σώμα σας αρχίσει να επανέρχεται, η δόση θα πρέπει να μειωθεί.

Εάν διαγνωστεί υποθυρεοειδισμός πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, θα πρέπει να ξεκινήσει θεραπεία αμέσως με έλεγχο τουλάχιστον κάθε 6 έως 8 εβδομάδες, μέχρι τον τοκετό. Στη συνέχεια ο γιατρός σας θα κρίνει αν είναι απαραίτητο να συνεχίσετε τη θεραπεία.

Θυροξίνη και απώλεια βάρους

Ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκαλέσει μια ήπια αύξηση του σωματικού βάρους από 2 έως 10 κιλά, αλλά δεν προκαλεί παχυσαρκία. Υποθυρεοειδικοί ασθενείς οι οποίοι άρχισαν την σωστή δόση θυροξίνης δεν χάνουν ξαφνικά το επιπλέον βάρος, αλλά είναι ευκολότερο να το χάσουν αν προσπαθήσουν. Άτομα με φυσιολογική λειτουργία του θυρεοειδή ποτέ δεν θα πρέπει να ξεκινούν χάπια θυροξίνης για να αδυνατίσουν. Μια χαμηλή δόση θυροξίνης δεν μπορεί να επιταχύνει το μεταβολισμό , ενώ μια μεγάλη δόση μπορεί να αποδυναμώσει τους μυς και τα οστά και να προκαλέσει σοβαρές καρδιακές επιπλοκές. Όλα αυτά μειώνουν την ικανότητα για άσκηση και επιπλέον η υψηλή δόση μπορεί να αυξήσει την όρεξη κι έτσι αντί να χάσουν βάρος, να κερδίσουν.

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες και επιπλοκές της θεραπείας

Τα χάπια θυροξίνης στη φυσιολογική δόση δεν βλάπτουν το θυρεοειδή αδένα, ούτε προκαλούν κάποια άλλη βλάβη, ακόμα και αν τα πάρει κάποιος που δεν έχει πρόβλημα με το θυρεοειδή. Εάν όμως πάρετε μεγαλύτερη δόση από αυτή που σας ταιριάζει, θα αναπτύξετε επιπλοκές και συμπτώματα υπερθυρεοειδισμού: κόπωση, αϋπνία, αυξημένη όρεξη, νευρικότητα, τρέμουλο, αίσθηση θερμότητας όταν άλλοι άνθρωποι νοιώθουν κρύο, μυϊκή αδυναμία, εύκολο λαχάνιασμα. Ο υπερθυρεοειδισμός μπορεί επίσης να προκαλέσει απώλεια οστικής μάζας (οστεοπόρωση) και επικίνδυνες καρδιακές αρρυθμίες, ιδιαίτερα στους ηλικιωμένους.

Αν υπάρχουν συμπτώματα υπερθυρεοειδισμού που επιβεβαιώνονται και εργαστηριακά, μειώνεται η δόση θυροξίνης.

Ασθενείς με καρκίνο του θυρεοειδούς πρέπει να παίρνουν υψηλότερη από τη συνήθη (κατασταλτική) δόση θυροξίνης, που αυξάνουν τον κίνδυνο για οστεοπόρωση. Θα πρέπει προληπτικά να παίρνουν μεγάλες ποσότητες ασβεστίου μέσω της διατροφής ή με συμπληρώματα (αν και τα συμπληρώματα δεν μπορούν να διορθώσουν την απώλεια οστικής μάζας που προκαλείται από την περίσσεια θυροξίνης). Οι ασθενείς αυτοί θα πρέπει να ελέγχουν την οστική τους μάζα.

Παρακολούθηση

Ο ενδοκρινολόγος σας θα χρειαστεί να ελέγξει το θυρεοειδή σας περίπου 6 έως 10 εβδομάδες μετά από κάθε αλλαγή της δόσης της θυροξίνης. Όταν η δόση σταθεροποιηθεί, ο έλεγχος επαναλαμβάνεται κάθε 6-12 μήνες. Μπορεί να χρειαστείτε εξετάσεις συχνότερα, αν διαπιστωθεί εγκυμοσύνη, αν ξεκινήσετε κάποιο φάρμακο που εμποδίζει την απορρόφηση θυροξίνης, αν αλλάξει το βάρος σας, αν έχετε υποτροπή των συμπτωμάτων σας ή αν αλλάξετε τον τρόπο που παίρνετε τα χάπια σας (π.χ. με γεμάτο στομάχι).

Μην ανησυχείτε αν έχετε μια μικρή διακύμανση στις εξετάσεις, ενώ παίρνετε την ίδια δόση θυροξίνης.

- Είναι φυσιολογική μια διακύμανση κατά τη διάρκεια του χρόνου ή και της ημέρας.

- Το κάθε εργαστήριο δεν μετρά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, επομένως δεν είναι απόλυτα συγκρίσιμες τιμές από δύο διαφορετικά εργαστήρια. Ακόμη και το ίδιο εργαστήριο μπορεί να δώσει ελαφρώς διαφορετικές τιμές στο ίδιο δείγμα αίματος.

Συμβουλευτείτε τον ενδοκρινολόγο σας για ό,τι απορία έχετε σχετικά.

Πηγη: http://e-endo.com/?p=585


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υποθυροειδισμος (οταν η TSH ειναι ηψηλη)

-Έλλειψη ενέργειας

-Εύκολη κόπωση, δυσκολία στο ξύπνημα το πρωί, ανάγκη για περισσότερο ύπνο, υπνηλία

-Αίσθηση κρύου όταν άλλοι άνθρωποι να νιώθουν ζεστά

-Ήπια αύξηση του σωματικού βάρους (2-9 κιλά) και δυσκολία στο να χάσετε βάρος ( δεν είναι αίτιο παχυσαρκίας)

-Ξηρότητα στο δέρμα

-Εμφάνιση δυσκοιλιότητας

-Ξηρά, πιο εύθραυστα μαλλιά

-Περισσότερη τριχόπτωση (δεν είναι αίτιο φαλάκρας)

-Διαταραχές στην έμμηνο ρύση (από απώλεια ή αραιή περίοδο έως συχνή με μεγάλη απώλεια αίματος) επιδείνωση προεμμηνορροϊκού

-Απώλεια της όρεξης

-Εμφάνιση βραχνάδας στη φωνή

-Προβλήματα με τη μνήμη, πιο αργή σκέψη

-Εμφάνιση ροχαλητού

-Πιο συχνές και σοβαρές μυϊκές κράμπες και αρθραλγίες

-Εμφάνιση αίσθηματος μουδιάσματος στα χέρια και τα πόδια (παραισθησία)

-Ελαφρώς υψηλότερη πίεση του αίματος, ειδικά της μικρής (συστολικής ) πίεσης

-Τα υψηλότερα επίπεδα χοληστερόλης

-Εμφάνιση πρηξίματοςγύρω από το πρόσωπο (ειδικά από τα μάτια), τα χέρια, τους αστραγάλους, και τα πόδια λόγω της συσσώρευσης υγρού

-Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα

-Εμφάνιση ήπιας κατάθλιψης

-Ορατή διόγκωση του θυρεοειδή- Βρογχοκήλη

-Η επιβράδυνση του καρδιακού ρυθμού, μείωση της ροής του αίματος και του οξυγόνου που παραδίδεται στους ιστούς του σώματος

-Κίτρινο ή πορτοκαλί χρώμα του δέρματος, που προκαλείται από τη συσσώρευση της χρωστικής καροτίνη από τα φρούτα και τα λαχανικά

-Μειωμένη εφίδρωση

Ενδεχόμενος υποθυρεοειδισμός στην εμβρυική ή παιδική ζωή μπορεί να έχει δυσμενείς συνέπειες στη σωματική και πνευματική ανάπτυξη, καθώς η θυροξίνη είναι άκρως απαραίτητη και για τα δύο.

Ένας αθεράπευτος πολύ βαρύς υποθυρεοειδισμός μπορεί να οδηγήσει σε κώμα και θάνατο.

Πηγη και περισσοτερες πληροφοριες : http://e-endo.com/?p=452


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Sweety μην τρομαζεις οι μεταστασεις στους λεμφαδενες ειναι κατι συνηθισμενο στον ca θυρεοειδους. Θα κανεις το ιωδιο σου -οπως ολοι- και θα το παρακολουθεις. Μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για την περιπτωση σου? Ειχες οζο, οζους ή βρογχοκηλη? Τι διαστασεων? Η ιστολογικη σου τι εδειξε ακριβως? δλδ τυπο ca, διαστασεις και επεκταση. Πως αποφασες χειρουργιο? Ειχες υποπτη FNA ή λογω μεγεθους οζου (οζων)?

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΕΣ, ΑΛΛΑ Ο ΟΖΟΣ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑΣΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΜΠΡΔΕΥΩ! ΤΕΛΙΚΑ.. ΘΗΛΩΔΕΣ ΠΟΛΥΕΣΤΙΑΚΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ 3 ΕΚ. ΕΣΤΙΕΣ ΣΕ ΙΣΘΜΟ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟ ΛΟΒΟ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΟΥΝ) ΜΕ ΕΞΩΘΥΡΟΕΙΔΙΚΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ 8 ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕς ΚΑΙ 4 ΠΛΑΓΙΟΥς...:(:(:(:( ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΙΩΔΙΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΚΟ.ΟΙ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ? ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!

Link to comment
Share on other sites

sweety περαστικα σου ομοιοπαθης κι εγω ,με καρκινο θρεφταρι οπως εσυ 2,2 cm

χρονια πρεπει να τους μεγαλωναμε !

Ποτε θα κανεις ιωδιο ?

Εχω ερωτηση ..Πως γινεται να καθαρισαν λεμφαδενες οταν δεν γνωριζουν οτι υπαρχει καρκινος ? :/ γνωριζει καμια κοπελα να απαντησει?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οι χειρουργοι, ξερουν τη δουλεια τους Liveloula μου.

Οταν ενας "ειδικος" στο ειδος του, κανει την τομη και εχει την τετ α τετ εικονα με τον "σε λιγο μακαριτη αδενα" εχει διακρινει τη ζημια και κανει για τον ασθενη, αυτο που πρεπει .


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΕΣ, ΑΛΛΑ Ο ΟΖΟΣ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑΣΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΜΠΡΔΕΥΩ! ΤΕΛΙΚΑ.. ΘΗΛΩΔΕΣ ΠΟΛΥΕΣΤΙΑΚΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ 3 ΕΚ. ΕΣΤΙΕΣ ΣΕ ΙΣΘΜΟ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟ ΛΟΒΟ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΟΥΝ) ΜΕ ΕΞΩΘΥΡΟΕΙΔΙΚΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ 8 ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕς ΚΑΙ 4 ΠΛΑΓΙΟΥς...:(:(:(:( ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΙΩΔΙΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΚΟ.ΟΙ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ? ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!

Τι εννοεις καλη μου δε σου προτειναν χειρουργειο???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις καλη μου δε σου προτειναν χειρουργειο???

εννοω οτι αν εγω δεν επεμενα μου εδειναν κι αλλο χρονικο περιθωριο.. θηλαζα το μικρο μου και εγω επαναπαυομουν οτι ολα ηταν ενταξει.. το σοκ μου φυσικα μεγαλο.. δεν εχω συνελθει ακομη..

Link to comment
Share on other sites

sweety περαστικα σου ομοιοπαθης κι εγω ,με καρκινο θρεφταρι οπως εσυ 2,2 cm

χρονια πρεπει να τους μεγαλωναμε !

Ποτε θα κανεις ιωδιο ?

Εχω ερωτηση ..Πως γινεται να καθαρισαν λεμφαδενες οταν δεν γνωριζουν οτι υπαρχει καρκινος ? :/ γνωριζει καμια κοπελα να απαντησει?

θα κανω ιωδιο τον σεπτεμβρη!! απο οτι καταλαβα ειναι θεμα χειρουργου.. και εμπειριας αν θα το αναγνωρισει εκεινη τη στιγμη αλλα εχω την εντυπωση οτι κατα τη διαρκεια χειρουργειου κανουν ταχυβιοψια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Sweety τιποτα δεν ειναι απολυτως σωστο και τιποτα δεν ειναι λαθος! Καποιοι γιατροι θελουν να χουν uptake στα χερια τους πριν το ιωδιο, καποιοι αλλοι οχι. Οι τελευταιοι ειναι της καινουριας ''σχολης'', καθως οι οδηγιες που διδονται τελευταια διεθνως ειναι οτι δεν χρειαζεται uptake! Εξαρταται λοιπον ποιο πρωτοκολλο εφαρμοζει ο δικος σου γιατρος και αν μου επιτρεπεις(?) να σου δωσω μια συμβουλη: Για το θεμα του uptake εγω κοντεψα να καψω τον ''εγκεφαλο'' μου!!!! Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου και μην το ψαχνεις!! Θα κανεις το ιωδιο σου και θα πας καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα. Sweety μην χάνεις τη ψυχραιμία σου, λίγο πολύ όλες ήμασταν στην ίδια φάση. Φρόντισε να κάνεις το χειρουργείο άμεσα και όλα θα πάνε καλά. Οι λεμφαδένες είναι συχνό φαινόμενο σε όσους είχαν καρκίνο του θυρεοειδούς και η επέκταση επίσης. Και εγώ όταν είχα δει τη βιοψία που έλεγε ''ρίξη της κάψας και εξωθυρεοειδική επέκταση, επισημαίνεται ότι το καρκίνωμα φτάνει/καταλαμβάνει το χειορυργικό όριο εκτομής'' είχα πάθει αμόκ γιατί όπως καταλαβαίνεις η κυτταρολόγος που έκανε τη βιοψία θεωρούσε ότι δεν μπορεί να ξέρει μέχρι που φτάνει αφού αυτό που είχε στα χέρια της (ο αδένας δλδ) ήταν μέχρι τέλους προσβεβλημένο. Έκανα όμως το ιώδιό μου 2 μήνες μετά και σήμερα, ένα χρόνο μετά οι εξετάσεις μου είναι τέλειες.

Οπότε φρόντισε να χειρουργηθείς και όλα θα μπουν στο δρόμο τους. Είναι μια ταλαιπωρία ακόμη αλλά θα περάσει.

Υγ.: είχε κανείς νέα από την Kittyme;;

Link to comment
Share on other sites

Liveloula είμαι 75 κιλα....

georgiamami.....δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω....ο ενας γιατρός προτείνει Τ4 των 100 και ο αλλος Εthyrox 175 ....οι περισσότεροι απ όσους ξέρω παίρνουν Εthyrox γιατι με το Τ4 δεν ειχαν ρυθμιστει.....

Link to comment
Share on other sites

georgia εχεις δικιο αλλα νομιζω οτι υπαρχουν και λεφαδενες που δεν εχουν διογκωθει αλλα εχουν καρκινο ,θα μου πεις αν ειναι χιλιοστα θα καουν με το ιωδιο ..

Sweety σκεψου οτι τον εβγαλες ,δεν μπορει να επεκταθει αλλο ,σε καθαρισαν ,θα κανεις το

ιωδιο σου και θα καψεις οτι απεμεινε .Καταλαβαινω απολυτα το σοκ σου το περασα κι εγω και σε εμενα τα ιδια ελεγαν 98% καλοηθεια ακομα κι οταν τον εβγαλα ο χειρουργος ελεγε δεν μοιαζει να εχει κακοηθεια !τελος παντων ας ελπισουμε οτι θα περασει κι αυτο ..

Το up take δεν ειναι λαθος αν δεν το κανεις ,γινεται για να δει ο γιατρος ποσο υπολειμμα εχει μεινει και αναλογα σου δινει την ποσοτητα ιωδιου ,ορισμενοι ομως το παραλειπουν επειδη τον τελευταιο καιρο πιθανον αρχιζει να βγαινει κι αυτο απο την λιστα των απαραιτητων εξετασεων ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...