Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

κάποια που εχει κάνει ίώδιο στο ιατρόπολις καλοκαίρι? εχει κλιματιστικο το δωμάτιο? πετσέτες και σέντόνια σας δίνουν?

Ευχαριστω kittyme

Η αδελφη μου ειναι μεσα στο θαλαμο και κανει ιωδιο αυτες τις μερες στο ιατροπολις. Την Πεμπτη βγαινει. Μου ειπε οτι το δωματιο το μονοκλινο ειναι τελειο και της δινουν τα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αδελφη μου ειναι μεσα στο θαλαμο και κανει ιωδιο αυτες τις μερες στο ιατροπολις. Την Πεμπτη βγαινει. Μου ειπε οτι το δωματιο το μονοκλινο ειναι τελειο και της δινουν τα παντα!!!

Καλημέρα σε όλες!

Συγγνώμη ρε kittyme, και εσύ και η αδερφή σου είχατε καρκίνο στο θυρεοειδή????? Είχατε ιστορικό στην οικογένεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Συγγνώμη ρε kittyme, και εσύ και η αδερφή σου είχατε καρκίνο στο θυρεοειδή????? Είχατε ιστορικό στην οικογένεια;

Στην οικογενεια του Μπαμπα μου υπαρχουν 2 ατομα που απλα επαιρναν Τ4 λογω υποθυροειδισμού. Η αδελφη μου και εγω ειχαμε βρει μετα απο υπερηχο οτι εχουμε απο εναν οζο η καθε μια στον αδενα (1εκ. η αδελφη μου και 1εκ εγω). Περυσι και αφου ηδη ειχα γενησει τον μικρο μου βρηκα οτι ο οζος ειχε μεγαλωσει 1 εκ. ομως ο τοτε γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει φοβος και το αφησα....

Πριν 2 μηνες περιπυ η αδελφη μου εκανε τσεκ απ γενικο για ν ακανει 2ο μωρακι και εκει της ειπαν ν απαρακεντησει τον οζο οπου και βρεθηκε εστια θυλωδες CA. Αμεσως αναστατωνομαι κι εγω, αλλαζω γιατρο, παρακεντω τον οζο και ειχα ακριβως το ιδιο....καταλαβαινεις την ψυχολογια μας αλλα και των γονιων μας!!!

Το χειρουργείο ηταν μονοδρομος!!!Οπως και το ιωδιο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μια εστια στον αριστερο λοβο 1,6 εκ. με εξωθυροειδικη επέκταση και αλλη μια στον δεξιο λοβο 0,1 εκ. και πηρα δοση 100 μιλικιουρι. Σιγουρα θελει...

Συγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα ο οζος σου μεγαλωσε 0,6 εκ μεσα σ΄ ενα χρονο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα ο οζος σου μεγαλωσε 0,6 εκ μεσα σ΄ ενα χρονο?

To 2010 ηταν 1 εκ. και στον υπέρηχο που επανελαβα το 2013 φαινοταν υπερηχογραφικα ότι ήταν 2 εκ., μετα το χειρουργειο στην ιστολογικη εγραφε ότι ήταν 1,6 εκ. με εξωθυροειδικη επεκταση.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Διπλασιαστηκε μεσα σε τρια χρονια και προφανως το καρκινωμα ηταν 1.6 από τα 2 εκ του οζου. Τι να πω? Περαστικα και ποτε μα ποτε να μην χρειαστει να ξανα ασχοληθεις με δαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Διπλασιαστηκε μεσα σε τρια χρονια και προφανως το καρκινωμα ηταν 1.6 από τα 2 εκ του οζου. Τι να πω? Περαστικα και ποτε μα ποτε να μην χρειαστει να ξανα ασχοληθεις με δαυτο.

Σε ευχαριστω πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kittyme, με αφορμη την περιπτωση σου και της αδερφης σου, να υπενθυμισω οτι οι παθησεις του θυροειδη εχουν σχεση με τα γονιδια που κληρονομουμε. Για το λογο αυτο, αν καποιος απο εσας εχει νοσησει, υπαρχει πιθανοτητα να νοσει και καποιο αλλο μελος εξ αιματος της οικογενειας σας (γονεις, αδερφια, παιδια). Συνισταται να γινουν προληπτικες ορμονολογικες και υπερηχος προς αποφυγη μεγαλυτερων ταλαιπωριων.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν χω αποφασισει αν θα παω στο Μεταξας ή σε πιο κοντινο νοσοκομειο...παντως ειναι μια πολύ γρηγορη διαδικασια. Οταν θα την κανω τελος του μηνα θα σου πω ...και μη διστασεις οτι απορια εχεις και ξερω εδω ειμαι ....

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Γενικά πως ένιωσες σωματικά όσο βρισκόσουν στο νοσοκομείο? Έχεις πρηξίματα? Αύξηση βάρους?

Εγώ είμαι από την Παρασκευή χωρίς χάπι και αυτή την Παρασκευή ξεκινάω δίαιτα (αυτή την οδηγία μου είχαν δώσει από το Μεταξάς).

Νιώθω πάρα πολύ καλά, δεν ξέρω αν έχω πάρει κιλά γιατί βρισκομαι σε διακοπές και δεν μπορώ να ζυγιστώ.

Barbie σχετικά με την ερώτηση σου εγώ είχα ένα όζο 8,3 χιλιοστά θηλώδες CA χωρίς διήθηση στην κάψα και με καθαρούς λεμφαδένες. Παρόλα αυτά θα κάνω ιώδιο καθώς ένα μικρό μέρος των κυττάρων είναι επιθετικά (tall cells) και κάνοντας μια επιπλέον εξέταση που ονομάζεται BRAF διαπιστώθηκε πως προέρχονται από μετάλλαξη και είναι σωστό να πάρω ιώδιο.

Νομίζω πως η περίπτωση του καθένα μας είναι διαφορετική και ειδική και φαντάζομαι πως ο ενδοκρινολόγος συνυπολογίζει πολλούς παράγοντες για να αποφασίσει.

Καλό βράδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα.σας διαβαζω αλλα νεα ακομα δεν εχω.την δευτερα εχω ραντεβου με τον χειρουργο και ελπιζω να γινει το χειρουργειο οσο πιο συντομα γινεται.πριν λιγες μερες ειχα παει και στον ενδοκρινολογο στην θεσσαλονικη ο οποιος ηταν πολυ αναλυτικος(καμια σχεση με τον γιατρο εδω που απλα μου ειπε πρεπει να βγει!!!!!και με τρομοκρατησε),το ιδιο μου ειπε και ο αλλος αλλα χωρις να αγχωνομαι και να στεναχωριεμαι αν γινει ακομα και σε 1-2 μηνες.

μου ειπε οτι πολυ πιθανον να παρω μετα μονο το χαπι και τιποτε αλλο με βαση τις εξετασεις μου αλλα σιγουρα θα ξερουμε εφοσον βγει.μπορω να πω οτι με καθυσηχασε λιγο.

στεναχωριεμαι που διαβαζω τοσες νεες κοπελες που το περνατε αυτο και ειδικα που εχετε μικρα παιδακια και θα πρεπει να μεινετε μακρυα τους.ευχομαι βεβαια αυτη να ειναι η τελευταια ταλαιπωρια σας.

στο θεμα της κληρονομικοτητας συμφωνω πρεπει ολοι να ψαχτουνε,εγω το αμελησα πααααρα πολυ,γιατι και εμενα εχει η μαμα μου οζους κι γενικα απο το σοι της δυο ατομα εχουν κανει αφαιρεση οπως και ο κουνιαδος μου.και τωρα παρακαλαω την αδερφη μου να παει για υπερηχο γιατι και μενα τοσα χρονια στις αιματολογικες δεν φαινοταν τιποτα.οπως φυσικα θα πρεπει να ψαχτουμε και με τα παιδακια μας καποια στιγμη.

ολα να πανε καλα στα κοριτσια που ετοιμαζονται για το ιωδιο,ευχομαι κυριως να νοιωθετε καλα.

καλο βραδυ.


image.php?type=sigpic&userid=26745&dateline=1423736516
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Εφυγα εκτακτως γι αυτο ελειπα.

Ars δε σε ξεχασα.Σκεφτομουν το σημερινο σου ραντεβου.Ευχομαι να ακουσεις καλα νεα,που θα ειναι σιγουρα ,αφου εχεις κατω απο 1.!!:)

Kittyme,με αυτα που μας εγραψες "εμεινα"!!Και η αδελφη σου κακοηθεια?Και ο γιος μου παρακολουθειται για πολυοζωδη βρογχοκηλη και υπο-θ.Οι οζοι του ειναι βεβαια μικροι ακομα.Η μητερα μου τωρα ανακαλυψε κι αυτη οζους και η αδελφη της εχει χρονια υπο-θ.

panan2,μη φοβασαι το χειρουργειο ,δεν θα καταλαβεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και καλη δυναμη σε ολες οσες ετοιμαζονται για ιωδιο η ειναι στην απομονωση

Εγω ξεκινησα το Τ3 25mg πρωι και 25Mg το βραδυ εχει μια εβδομαδα που το παιρνω

η ψυχολογια μου δεν ειναι και στα καλυτερα της .. Οσον αφορα την διατροφη , δεν την προσεχω καθολου αλλα δεν εχω βαλει κιλα,ενω περιμενα να εχω παρει τουλαχιστον 3 κιλα ειμαι ακομα 58 kg αυτο τωρα πως γινεται ?με φοβιζει λιγο που δεν παιρνω κιλα :Ο

Στις 25 Ιουλιου κοβω τελειως το Τ3.

Κοριτσια οταν περνατε Τ3 ειχατε ψυχολογικες διακυμανσεις ,η κοπωση ?γραψτε μου οσες μπορειτε τις εμπειριες σας ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...