Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εύχομαι αύριο να έχει πέσει η χοριακη σου. 🙏 κι εγω θα παω πολυ πρωι να δωσω αιμα....να δουμε....

      Φάρμακα γιατί συνεχιζεις???Πως το εξήγησε?

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Σου ευχομαι μια μεγάλη χοριακη  🥰 

      Δεν ξέρω,μου είπε απλά να μην κάνω σήμερα την prolutex και αύριο το πρωί να πάω για χοριακη.Αυριο δεν θα πάρω πάντως 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Πω ρε Kitty, πυρετό, όχι δεν εχω ακουσει....νομίζω. Εγώ πιστεύω ότι ίσως είναι παρενέργεια του ιωδίου....θυμάμαι μια κοπέλα που είχαμε που της είχαν πέσει τα λευκά αιμορφαίρια ( ; )...κάτι τέτοιο... και είχε τρελαθεί η κακομοίρα, αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν παρενέργεια. Σπάνια μεν αλλά συμβαίνει.

Να πας, μη το σκέφτεσαι καθόλου. Λογικά θα έχουν προνοήσει για τέτοιες περιπτώσεις.

Για τον υποθυρεοειδισμό δυστυχώς θα πάρει λίγες μέρες....εγώ νομίζω μετά τις 10 μέρες είχα αρχίσει να ανεβαίνω σταδιακά....πάντως η δόση δεν είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζετε, παίζουν και άλλα ρόλο εκτός από τα κιλά. Εγώ παίρνω 162mg και είμαι 74 κιλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δοση του Τ4 απο οτι εχω καταλαβει διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο αν δεν κανω λαθος ,για παραδειγμα εγω ξεκινησα απο 21 Μαιου Τ4 των 100mg και μετα απο μια εβδομαδα των 125 mg οταν εκανα ths ηταν 6!!!! που σημαινει οτι μαλλον δεν μου εφτανε η δοση ,ο ενδοκρινολογος ειπε οτι δεν ειναι ωρα για να δουμε ποσα mg χρειαζομαι αφου θα ξεκινουσα Τ3 οποτε μειναμε στα 125mg.Κοριτσια αν γραφω κατι λαθος να με διορθωσετε !

Παντως σε σχεση με τα κιλα σου κι εμενα λιγα μου φενονται τα mg kittyme ..

Αν ο πυρετος σου ειναι παρενεργεια απο το ιωδιο λογικα δεν θα υποχωρησει ?

Ναγια μου ποσο δικαιο εχεις με αυτα που γραφεις αλλα τι τους νοιαζει αυτους ,δεν ειναι αδερφος τους να το ψαξουν παραπερα ,αν μας εκαναν ολους ταχεια βιοψια στο χειρουγειο ,θα εβλεπαν αμεσα οτι εχουμε ca οποτε θα εψαχναν και τους λεμφαδενες ,ψηλα γραμματα ομως ...

Link to comment
Share on other sites

Η θυροξίνη (Τ4) είναι μία ορμόνη που λαμβάνετε ως θεραπεία αντικατάστασης ή υποκατάστασης της θυρεοειδικής λειτουργίας σε υποθυρεοειδισμό οποιασδήποτε αιτιολογίας.

Η καθημερινή δόση της θυροξίνης θα πρέπει να λαμβάνεται με άδειο στομάχι,

συνήθως 30' πριν το πρωινό γεύμα, διότι έτσι διευκολύνεται η απορρόφησή της.

Αποφύγετε την λήψη για τουλάχιστον 30' πριν ή 30' μετά, άλλων φάρμακων,

όπως σίδηρος, βιταμίνες, ασβέστιο, αντιόξινα, ιχνοστοιχεία, μη στεροειδή

αντιφλεγμονώδη φάρμακα (ΜΣΑΦ) γιατί μπορεί να δρουν ανασταλτικά στην

απορρόφηση της θυροξίνης. Ειδικά η λήψη σιδήρου επιτρέπεται τουλάχιστον 4 ώρες μετά τη λήψη της θυροξίνης.

Λαμβάνετε συνήθως την καθημερινή σας δόση θυροξίνης μόλις ξυπνήσετε το

πρωί. Εάν μια δόση ξεχαστεί, τότε μπορεί να προστεθεί κατά τη διάρκεια της

ημέρας, πάλι με άδειο στομάχι.

Οι λειτουργίες του θυρεοειδούς και η δόση της θυροξίνης, ανάλογα με το

υποκείμενο πρόβλημα, θα πρέπει να ελέγχονται κάθε 6 μήνες, αν ο ασθενής είναι ρυθμισμένος (ενώ αν αλλάξει η δόση μετά 3 μήνες), επειδή οι ανάγκες του οργανισμού σε θυρεοειδικές ορμόνες αλλάζουν με το χρόνο, το βάρος, τη λήψη άλλων φαρμάκων και από διάφορους άλλους παράγοντες.

Εάν υπάρξει εγκυμοσύνη, θα πρέπει να ελέγχεται ο θυρεοειδής από την αρχή της.

Ο έλεγχος θα πρέπει να είναι συχνός, γιατί ενδεχομένως να χρειαστεί αύξηση της δόσης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, λόγω των ορμονικών μεταβολών της εγκυμοσύνης. Μετά το τέλος της εγκυμοσύνης η δόση θα πρέπει σύντομα με βάση τον κλινικό και εργαστηριακό έλεγχο, να επιστρέφει στην αρχική, την προ της εγκυμοσύνης.

Η συνχορήγηση με φάρμακα για υψηλή χοληστερίνη, αντιεπιληπτικά,

αντιφυματικά, καρδιολογικά, άλλες ορμόνες, κορτιζόνη, οιστρογόνα ή άλλα

φάρμακα στην κλιμακτήριο και η χρήση αντισυλληπτικών δισκίων χρειάζεται πιο τακτική παρακολούθηση για τη ρύθμιση της δόσης της θυροξίνης.

Η λήψη αίματος για τον προσδιορισμό των επιπέδων θυρεοειδικών ορμονών

πρέπει να γίνεται πρωί, προ της λήψεως της καθημερινής δόσης της θυροξίνης.

Απαγορεύεται η αλλαγή δόσης ή η διακοπή της θεραπείας χωρίς προηγούμενη συνεννόηση με τον ιατρό σας.

Η θυροξίνη πρέπει να φυλάσσεται σε ξηρό και σκοτεινό περιβάλλον σε

θερμοκρασία δωματίου (22°Κελσίου). Σε περίπτωση λήξης του φαρμάκου είναι απαραίτητη η αντικατάστασή του.

Πηγη: http://parents.org.gr/forum/archive/index.php/t-85343.html


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ars,μετα το ιωδιο ειχαν πεσει τοσο πολυ τα λευκα,οπου μου εκαναν εξετασεις για λευχαιμια.Ευτυχως ολα καλα,αλλα μου ειχε φυγει η ψυχη!!

Οσο για τα μιλιγκραμ,εγω παιρνω των 150 και ειμαι 85 κιλα.Θα τους ρωτησω αν πρεπει να αυξησουν τη δοση,γιατι ημουν λιγοτερα οταν μου ειπαν για 150 μιλ.(περιπου 77-78).

Link to comment
Share on other sites

Sonia το θυμάμαι που το έλεγες στο μέλος που είχε τρελαθεί (δεν θυμάμαι πως την έλεγαν) και της είχαν κάνει εισαγωγή για αυτόν τον λόγο. Για αυτό λέω μήπως και ο πυρετός οφείλεται σε αυτό. Και μήπως πρέπει να της χοηγηθεί κάποιο φάρμακο.

Kittyme ελπίζουμε να βρήκες άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Ars,μετα το ιωδιο ειχαν πεσει τοσο πολυ τα λευκα,οπου μου εκαναν εξετασεις για λευχαιμια.Ευτυχως ολα καλα,αλλα μου ειχε φυγει η ψυχη!!

Οσο για τα μιλιγκραμ,εγω παιρνω των 150 και ειμαι 85 κιλα.Θα τους ρωτησω αν πρεπει να αυξησουν τη δοση,γιατι ημουν λιγοτερα οταν μου ειπαν για 150 μιλ.(περιπου 77-78).

Σονια μου, καθε οργανισμος αποροφα διαφορετικα την θυροξινη. Η αναλογια κιλα/mg ειναι σχετικη και παντα κυμαινεται πανω-κατω. Πχ εγω στα 94 κιλα επαιρνα 150 και θυμασαι πως εξακολουθουσα να εχω προβληματα. Τωρα παιρνω 137 και η TSH εξακολουθει να βρισκεται στο ιδιο σημειο (εκει που τη θελουμε).

Επισης να σου θυμισω οτι η Ελσα μας, με λιγοτερα κιλα απο εμας, επαιρνε πολυ μεγαλη δοση.Προφανως,, εκτος απο τα κιλα, υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που καθοριζουν τη δοση.

Η δικη σου tSH πού βρισκεται??? Νομιζω οτι μονο αν αυξηθηκε η τιμη της θα πρεπει να σου αυξησει τη δοση.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


georgiamami η TSH ειναι κοντα στο μηδεν,οποτε γι αυτο μαλλον δεν μου αυξανουν την δοση.

Ars ναι την θυμαμαι και της ελεγα να μην ανησυχει γιατι ειναι απο το ραδιενεργο ιωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα κοριτσια του τοπικ και ευχομαι ολες καποια στιγμη να βρουμε λυση σε οτι μας ταλανιζει...

Μια ερωτηση για οποια κοπελα ξερει...υπαρχει καποια προταση για ενδοκρινολογο ,

ο οποιος να ασχολειται καθαρα με θεματα γονιμοτητας?

Οποια κοπελα ξερει παρακαλω ας μου στειλει πμ

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλη συνεχεια και οτι ομορφοτερο επιθυμειτε.

Φιλακια


OGsSp3.png

AQokp3.png

*********************************************

"...Ότι αγαπώ γεννιέται αδιάκοπα

Ότι αγαπώ βρίσκεται στην αρχή του πάντα..."

"...Οι άνθρωποι έχουν αστέρια που δεν είναι τα ίδια. Για κείνους που ταξιδεύουν, τ' αστέρια είναι οδηγοί. Για άλλους δεν είναι παρά μικρά φώτα. Μα όλα τούτα τ' αστέρια σωπαίνουν. Εσύ, θα έχεις αστέρια που κανείς άλλος δεν τα έχει ..."

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα κορίτσια και αγόρια...:)

επισκεφτηκα και δεύτερο ενδοκρινολόγο για μια δευτερη γνωμη......αυτός μου σύστησε Ethyrox 137για μετά το ιώδιο αντι για Τ4 και είπε οτι στο καρκίνο του θυροειδ δίνουν μεγάλες δόσεις θυροξίνης για να μειώσουν πιθανότητες υποτροπής....Ποιά είναι η εμπειρία σας ? Εthyrox ή Τ4 είναι καλύτερο????

Link to comment
Share on other sites

bebeangel καλως ηρθες καλο θα ηταν να μας γραψεις απο που εισαι ..

Και θα σου στειλουμε πμ με ονοματα γιατρων ..

Σου ευχομαι οτι επιθυμεις να ερθει στον δρομο σου ..

barbie μου ειναι νομιζω αναλογως σε ποιο φαρμακα ανταποκρινεται καλυτερα ο καθε οργανισμος για παραδειγμα αν δυσκολευομαι να ρυθμισω τον θυρεοειδη μου με τ4 τοτε δοκιμαζουμε Εthyrox..Να κανω την κλασικη ερωτηση που κανω σε ολες ποσα κιλα εισαι ?

Υψηλη δοση δινουν για τον λογο που πολυ σωστα εγραψες πρεπει να κραταμε σε καταστολη την tsh ..

Link to comment
Share on other sites

bebeangel, καλωσηλθες στην παρεα μας. Ευχομαι να πραγματοποιηθει η επιθυμια σου το συντομοτατο.

barbie, εγω με Τ4 ξεκινησα και αφου δεν ικανοποιηθηκα απο το γιατρο μου, πηγα σε αλλον και ο νεος μου το αλλαξε σε Euthyrox. Δεν ξερω ακριβως το λογο. Νομιζω το Τ4 ειναι θυροξινη ενω το Euthyrox λεβοθυροξινη. Δε γνωριζω τη διαφορα τους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...