Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλησπέρα σε ολες και όλους!

θα ήθελα την επείγουσα βοήθεια σας αναφορικά με την επιλογή χειρουργού και ενδοκρινολόγου στην Αθήνα. Μετά από 2 έτη που  άφησα τον θυρεοειδή  να πολλαπλασιάζει τους 'οζους και αναμένοντας μια βιοψία από τους ύποπτους πια, πιθανολογώντας για το  ασχημο αποτελεσμα , προετοιμάζομαι για επέμβαση καθώς είναι  διογκωμένοι  και οι λεμφαδένες. Το ασφαλιστικό μου ταμείο καλύπτει μόνο επέμβαση στο δικό του νοσοκομείο με γενικό χειρουργό, οπότε θα ήθελα συμβουλές για εξειδικευμένους γιατρους με δημόσια ή ιδιωτική περίθαλψη και περίπου τα κόστη για να ξερω αν μπορώ να ανταποκριθώ. Οι ενδοκρινολόγοι που έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα δεν είναι ούτε αναλυτικοί , ούτε ιδιαίτερα καταρτισμένοι, ή και να είναι δεν μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη και σε χειρουργό δεν πήγα ακόμα 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sellina είπε:

καλησπέρα σε ολες και όλους!

θα ήθελα την επείγουσα βοήθεια σας αναφορικά με την επιλογή χειρουργού και ενδοκρινολόγου στην Αθήνα. Μετά από 2 έτη που  άφησα τον θυρεοειδή  να πολλαπλασιάζει τους 'οζους και αναμένοντας μια βιοψία από τους ύποπτους πια, πιθανολογώντας για το  ασχημο αποτελεσμα , προετοιμάζομαι για επέμβαση καθώς είναι  διογκωμένοι  και οι λεμφαδένες. Το ασφαλιστικό μου ταμείο καλύπτει μόνο επέμβαση στο δικό του νοσοκομείο με γενικό χειρουργό, οπότε θα ήθελα συμβουλές για εξειδικευμένους γιατρους με δημόσια ή ιδιωτική περίθαλψη και περίπου τα κόστη για να ξερω αν μπορώ να ανταποκριθώ. Οι ενδοκρινολόγοι που έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα δεν είναι ούτε αναλυτικοί , ούτε ιδιαίτερα καταρτισμένοι, ή και να είναι δεν μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη και σε χειρουργό δεν πήγα ακόμα 

 

@Selina Καλησπέρα.. αρχικά να είσαι ήρεμη και με υπομονή θα δρομολογηθούν τα πράγματα!!Η επιλογή του χειρουργού είναι θεωρώ η πιο σημαντική και στο λέω γιατί Δυστυχώς Έπαθα και έμαθα...Η όλη πορεία της ασθένειας κρίνεται από ένα καλό χειρουργείο!Μπορώ να σου πω τη γνώμη μου για μερικούς αν μιλάμε βέβαια για Αθήνα αλλά και για Ενδοκρινολογο!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, nana1979! είπε:

Χαίρετε κ από εμένα .είμαι κ εγώ σε αναζήτηση χειρουργό.θα εκτιμούσα όλες τις δυνατές πληροφορίες.

Φιλικά 

Νανά

Νανά καλησπέρα!!Ενδιαφέρεσαι για Αθήνα και αν ναι σε δημόσιο ή ιδιωτικό?

Link to comment
Share on other sites

Nansi ναι για Αθήνα και σε ιδιωτικό.ζω επαρχία και δεν είναι και τόσο εύκολο να ανεβαίνω Αθηνα .Οπότε θέλω να ανέβω κ να μιλήσω με κάποιους γιατρούς κ να δω τι θα κάνω.

Κορίτσια κ κύριοι εγώ έχω οζο 2.2 εκατοστά .παρακεντηθηκε και δεν βρέθηκε κακοήθεια.παρολαυτα έχει ύποπτα στοιχεία και θέλει συχνή παρακολούθηση .σκεφτομαι σε ένα μήνα να ξαναγίνει αναλυτικός υπέρηχος ξανά και παρακέντηση αν και εφόσον επιτρέπεται ,καθώς από την προηγούμενη θα έχουν περάσει μόνο δύο μήνες.

Θέλω να μιλήσω με χειρουργό για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη .

Φιλικά 

Νανα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nana1979! είπε:

Nansi ναι για Αθήνα και σε ιδιωτικό.ζω επαρχία και δεν είναι και τόσο εύκολο να ανεβαίνω Αθηνα .Οπότε θέλω να ανέβω κ να μιλήσω με κάποιους γιατρούς κ να δω τι θα κάνω.

Κορίτσια κ κύριοι εγώ έχω οζο 2.2 εκατοστά .παρακεντηθηκε και δεν βρέθηκε κακοήθεια.παρολαυτα έχει ύποπτα στοιχεία και θέλει συχνή παρακολούθηση .σκεφτομαι σε ένα μήνα να ξαναγίνει αναλυτικός υπέρηχος ξανά και παρακέντηση αν και εφόσον επιτρέπεται ,καθώς από την προηγούμενη θα έχουν περάσει μόνο δύο μήνες.

Θέλω να μιλήσω με χειρουργό για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη .

Φιλικά 

Νανα

Νανά μου στην φάση που είσαι δεν χρειάζεται να μιλήσεις με χειρουργο!Ο μόνος που μπορεί να σε κατευθύνει είναι ο Ενδοκρινολογος!Γνώμη μου είναι πως θες έναν καλό υπέρηχο και μια ακόμα καλύτερη παρακεντηση...Καμιά φορά όταν ο οζος ειναι μεγάλος δεν πέφτουν ακριβώς πάνω στα κύτταρα που έχουν κακοήθεια το ίδιο έγινε και στην περίπτωση μου και στην περίπτωση του αδερφού μου!Δεν στο λέω δε καμία περίπτωση για να σε τρομάξω απλά θέλω να είσαι σε επαγρύπνηση!Ο αδερφός μου έκανε δεύτερη παρακεντηση σε ιδιώτη και την πήγε στην κυτταρολογο στον Άγιο Σαββα και βρέθηκε η κακοήθεια!Αν θες μπορώ να σου δώσω στοιχεία..Όπως επίσης Ενδοκρινολογος αν σε βολεύει η περιοχή του Πειραιά υπάρχει ένας πολύ καλός ιδιώτης ο οποίος είναι και στο Μετροπολιταν!

Link to comment
Share on other sites

Nansi αυτό ακριβώς φοβάμαι .μήπως το αφήσω και είναι αργά μετά.και ξέρω για οζους τέτοιου μέγεθος η παρακέντηση μπορεί να είναι κ μη αντιπροσωπευτική.σκεφτομουν να κάνω αφαίρεση λόγω μεγέθους και να να αποφύγω άλλες πιθανές εξελίξεις .βέβαια κ το χειρουργείο δεν είναι λύση στο πρόβλημα αυτή την στιγμή αλλά το ζήτημα με έχει αγχωσει αρκετά κ η ανασφάλεια μου δεν με αφήνει να ηρεμήσω.

Είμαι ανοιχτή σε συμβουλές από όλους σας.

Φιλικά 

Νανά

Link to comment
Share on other sites

@nana1979! η γνώμη μου είναι να βρεις έναν καλό Ενδοκρινολογο και να συζητήσεις μαζί του τις ανασφάλειες και τους φόβους σου...Μόνο έτσι θα μπεις σε σειρά και θα βρεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites

@Nansi S.έχω πάει σε δύο ενδοκρινολόγους .δεν μου έχουν εμπνεύσει τη σιγουριά που θα ήθελα .έχω αιματολογικό επανέλεγχο σε 15 ημέρες κ θα ξαναμιλήσω με τη δεύτερη .Ψαχνομαι πάντως γιατί έχω κ γω ένα μικρό παιδάκι κ όσο το νωρίτερο βρεθεί κάτι,αν βρεθεί ,τόσο το καλύτερο θεωρώ.

 

On 25/6/2019 at 12:29 ΜΜ, stelios76 είπε:

Καλημέρα στην παρέα. Παρακολουθώντας την συζήτηση θα ήθελα και εγώ να γράψω την ιστορία μου γιατί πιστεύω ότι μπορεί έτσι να βοηθηθούν συνάνθρωποι μας και να αντιμετωπίσουν καλύτερα το πρόβλημα τους.

Αρχές Μαρτίου και μετά από παρακέντηση-βιοψία διαγνώσθηκε η 15 ετών κόρη μου με Θυελλώδες καρκίνωμα στο θυρεοειδή.  Αντιλαμβάνεστε όλοι το ΣΟΚ που πάθαμε.

Αμέσως τρέξαμε για να προλάβουμε τα χειρότερα και στις 20-03-2019 χειρουργήθηκε στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ, όπου έγινε ολική αφαίρεση του θυρεοειδή, καθώς και τεσσάρων λεμφαδένων πίσω από την εστία, στην αριστερή πλευρά.

Η βιοψία που έγινε μετά, έδειξε θυελλώδες καρκίνωμα διαμέτρου πέντε χιλιοστών με επιθετικά κύτταρα,  ενώ οι λεμφαδένες ήταν καθαροί, πλην ενός που βρέθηκαν δυο κύτταρα περίεργα, χωρίς όπως να αξιολογείται σαν μικρομετάσταση.

Στις 15 Μαΐου πήραμε προληπτικά ιώδιο 30+30 mci, όπου μετά στο ολόσωμο σπινθηρογράφημα φάνηκε καθήλωση ιωδίου σε δυο σημείο στο ύψος του θυροειδή από την δεξιά όμως πλευρά.

Πριν μερικές ημέρες κάναμε υπέρηχο στο Ηράκλειο, όπου έδειξε δεξιά πιθανόν παθολογικό λεμφαδένα σε δυο σημεία ή υπολειμματικό ιστό. Επαναλάβαμε την εξέταση σε άλλο εργαστήριο, όπου εκεί μου μίλησαν για ένα λεμφαδένα παθολογικό και ότι δεν υπάρχει καθόλου υπολειμματικός ιστό.

Η γιατρός μου σύστησε να περιμένω έξι μήνες και να επαναλάβω την εξέταση.

Όπως καταλαβαίνουμε όλοι αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Ψάχνοντας, μου είπαν ότι MASTER στο είδος του είναι ο Ακτινολόγος ΚΑΛΟΒΙΔΟΥΡΗΣ Άγγελος και ότι αυτός μπορεί να με βοηθήσει να διευκρινίσουμε τι γίνεται εκεί.

Έκλεισα ραντεβού για υπέρηχο και αν χρειαστεί παρακέντηση και περιμένω…….

@stelios76Πόσο εύκολα βρήκες ραντεβού στον Καλοβιδουρη? Με ενδιαφέρει αλλά δεν τολμώ να τηλεφωνήσω.

Ευχαριστώ 

Νανά

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nana1979! είπε:

@Nansi S.έχω πάει σε δύο ενδοκρινολόγους .δεν μου έχουν εμπνεύσει τη σιγουριά που θα ήθελα .έχω αιματολογικό επανέλεγχο σε 15 ημέρες κ θα ξαναμιλήσω με τη δεύτερη .Ψαχνομαι πάντως γιατί έχω κ γω ένα μικρό παιδάκι κ όσο το νωρίτερο βρεθεί κάτι,αν βρεθεί ,τόσο το καλύτερο θεωρώ.

 

@stelios76Πόσο εύκολα βρήκες ραντεβού στον Καλοβιδουρη? Με ενδιαφέρει αλλά δεν τολμώ να τηλεφωνήσω.

Ευχαριστώ 

Νανά

 

@nana1979! Έκλεισα εγώ προχτές τηλεφωνικά για τον Δεκέμβριο,μου είπαν ότι όλα τα ραντεβού του γιατρού είναι στον χρόνο αλλά τους εξήγησα τη δική μου κατάσταση δλδ ότι θα είμαι έναν χρόνο απο Το ραδιενεργό και με έβαλαν "σφήνα "!Κάνε ένα τηλ.και εξήγησε,οι κοπέλες πολύ εξυπηρετικες,Είμαι σίγουρη ότι θα βρεθεί κενό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οφείλω να ομολογήσω οτι ο επαγγελματισμός και η πείρα του κ. ΚΑΛΟΒΙΔΟΥΡΗ Άγγελου, δεν υπάρχει. Ο υπέρηχος είναι πραγματικά τομογραφία της περιοχής. Στην δική μου περίπτωση γνωμάτευσε οτι η εγχείρηση που είχε κάνει ο ΜΑΡΚΙΔΗΣ Παναγιώτης στην κόρη μου, ήταν εξαιρετική, με 0 % υπολειμματικό ιστό. Σχετικά με τους λεμφαδένες δεν είδε κάτι να τον ανησυχεί, οπότε παίρνω μια μεγάλη ανάσα και επανέρχομαι μετά από έξι μήνες για ένα υπέρηχο.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, νομίζω οτι πρέπει να ευχαριστήσω δημόσια τον Ιατρό χειρούργο του ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ , κ. ΜΑΡΚΙΔΗ Παναγιώτη, για την εξαιρετική εγχείρηση που έκανε στην κόρη μου, αλλά και για τον ιδιαίτερα ανθρώπινο χαρακτήρα του, πριν αλλά και μετά την εγχείρηση που πραγματικά με βοήθησε να βρω απάντηση όταν οι άλλοι (υπεύθυνοι γιατροί)  απλά μου έλεγαν περίμενε. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2019 at 3:41 ΜΜ, stelios76 είπε:

Οφείλω να ομολογήσω οτι ο επαγγελματισμός και η πείρα του κ. ΚΑΛΟΒΙΔΟΥΡΗ Άγγελου, δεν υπάρχει. Ο υπέρηχος είναι πραγματικά τομογραφία της περιοχής. Στην δική μου περίπτωση γνωμάτευσε οτι η εγχείρηση που είχε κάνει ο ΜΑΡΚΙΔΗΣ Παναγιώτης στην κόρη μου, ήταν εξαιρετική, με 0 % υπολειμματικό ιστό. Σχετικά με τους λεμφαδένες δεν είδε κάτι να τον ανησυχεί, οπότε παίρνω μια μεγάλη ανάσα και επανέρχομαι μετά από έξι μήνες για ένα υπέρηχο.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, νομίζω οτι πρέπει να ευχαριστήσω δημόσια τον Ιατρό χειρούργο του ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ , κ. ΜΑΡΚΙΔΗ Παναγιώτη, για την εξαιρετική εγχείρηση που έκανε στην κόρη μου, αλλά και για τον ιδιαίτερα ανθρώπινο χαρακτήρα του, πριν αλλά και μετά την εγχείρηση που πραγματικά με βοήθησε να βρω απάντηση όταν οι άλλοι (υπεύθυνοι γιατροί)  απλά μου έλεγαν περίμενε. 

Πολύ όμορφα νέα @stelios76,είμαι σίγουρη πως θα το αφήσετε πίσω...Εύχομαι ένα όμορφο καλοκαίρι,Να περάσετε τέλεια με υγεία και ηρεμία!Να φιλήσεις το κοριτσάκι σου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Nansi οπωσδήποτε να πας στον Άγγελο Καλοβιδουρη. Είναι ο μόνος στην Αθήνα που έχει ειδικότητα στον θυροειδή. Εμένα έσωσε την κόρη μου. Μετά από το πρώτο χειρουργείο και ενώ υποτίθεται ότι όλα ήταν καλά με ψευδές δυστυχώς αρνητικό σπινθηρογραφημα με ιώδιο και αρνητική θυρεοσφαιρινη η μικρή ήταν γεμάτη μετά στάσεις. Οπωσδήποτε βιοψία στην Τσελενη που έχει ειδικότητα στον καρκίνο του θυροειδή. Μετά έκανε χειρουργείο με τον Κυριάκο Βαμβακιδη απίστευτος άνθρωπος και γιατρός. Τώρα είναι μια χαρά. Μην ανησυχείς ότι πρόβλημα και να υπάρχει θεραπεύεται αρκεί να έχεις καλό γιατρό. Εμάς τον Βαμβακιδη τον σύστησε ο Καλοβιδουρης. Στον Καλοβιδουρη δεν βρίσκεις εύκολα ραντεβού αλλά αν πεις ότι είναι επείγον θα σε δεχτεί άμεσα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία ευχαρίστως να σε βοηθήσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Simone1996 είπε:

Nansi οπωσδήποτε να πας στον Άγγελο Καλοβιδουρη. Είναι ο μόνος στην Αθήνα που έχει ειδικότητα στον θυροειδή. Εμένα έσωσε την κόρη μου. Μετά από το πρώτο χειρουργείο και ενώ υποτίθεται ότι όλα ήταν καλά με ψευδές δυστυχώς αρνητικό σπινθηρογραφημα με ιώδιο και αρνητική θυρεοσφαιρινη η μικρή ήταν γεμάτη μετά στάσεις. Οπωσδήποτε βιοψία στην Τσελενη που έχει ειδικότητα στον καρκίνο του θυροειδή. Μετά έκανε χειρουργείο με τον Κυριάκο Βαμβακιδη απίστευτος άνθρωπος και γιατρός. Τώρα είναι μια χαρά. Μην ανησυχείς ότι πρόβλημα και να υπάρχει θεραπεύεται αρκεί να έχεις καλό γιατρό. Εμάς τον Βαμβακιδη τον σύστησε ο Καλοβιδουρης. Στον Καλοβιδουρη δεν βρίσκεις εύκολα ραντεβού αλλά αν πεις ότι είναι επείγον θα σε δεχτεί άμεσα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία ευχαρίστως να σε βοηθήσω. 

@Simone1996 καλησπερα!!Έχω κλείσει ήδη με τον κ.Καλοβιδουρη για 17/12 που θα είμαι έναν χρόνο απο Το ιώδιο!Εύχομαι να είναι όλα καλά με την κόρη σας...Μεταστάσεις εννοείται στον τράχηλο?Με τον Βαμβακιδη έχω μιλήσει στο τηλέφωνο και δυστυχώς δεν τον "άκουσα" και είχα ένα κακό χειρουργείο!Πλέον είμαι πολύ διαβασμένη και αν χρειαστεί ξέρω που να απευθυνθώ!Ψευδώς αρνητικό σπινθηρογραφημα,μα πως γίνεται??Δεν το αμφισβητώ απλά απορώ σε τι να έχουμε εμπιστοσύνη!Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Nansi οπωσδήποτε να πας στον Άγγελο Καλοβιδουρη. Είναι ο μόνος στην Αθήνα που έχει ειδικότητα στον θυροειδή. Εμένα έσωσε την κόρη μου. Μετά από το πρώτο χειρουργείο και ενώ υποτίθεται ότι όλα ήταν καλά με ψευδές δυστυχώς αρνητικό σπινθηρογραφημα με ιώδιο και αρνητική θυρεοσφαιρινη η μικρή ήταν γεμάτη μετά στάσεις. Οπωσδήποτε βιοψία στην Τσελενη που έχει ειδικότητα στον καρκίνο του θυροειδή. Μετά έκανε χειρουργείο με τον Κυριάκο Βαμβακιδη απίστευτος άνθρωπος και γιατρός. Τώρα είναι μια χαρά. Μην ανησυχείς ότι πρόβλημα και να υπάρχει θεραπεύεται αρκεί να έχεις καλό γιατρό. Εμάς τον Βαμβακιδη τον σύστησε ο Καλοβιδουρης. Στον Καλοβιδουρη δεν βρίσκεις εύκολα ραντεβού αλλά αν πεις ότι είναι επείγον θα σε δεχτεί άμεσα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία ευχαρίστως να σε βοηθήσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...