Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια. το εκανα το σπινθηρογραφημα  τελικα. πηρα ενα πενταρι,μικροκιουρι  νομιζω λεγεται η μοναδα μετρησης, και κρατησε σχεδον 1 ωρα .και μετα απο μιση ωρα αναμονης με φωναζει ο γιατρος και μου λεει, απο μακρια, "καθαρισες" ολα καλα. Δεν ξερω πως να το πω.....ποσο ομορφη ακουστηκε αυτη η λεξη,αυτο ενιωσα , ουτε χαρα ουτε ενθουσιασμο . ποσο ομορφη λεξη .τιποτε αλλο. ξερω πως ποτε δεν θα σταματησω να το εχω στο μυαλο μου και ξερω πως θα κανω παντα ελεγχους ομως τωρα ειμαι καλα. λεπτομερειες δεν μου ειπαν οπως καταλαβαινετε, ημουν ραδιενεγη, οποτε επρεπε να φυγω τρεχοντας , ομως οταν μιλησω με τον ενδοκρινολογο μου θα σας πω ολες τις λεπτομερειες. ευχομαι προσευχομαι για ολες και ολους ολα να πανε καλα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολα τα μελη που συμμετεχετε στο θεμα
Με χαρα βλεπω οτι ειναι ακομα ενεργο παρολο που εχω χασει πολλα επισοδεια. 
Ευχομαι να βρισκετε εδω απαντησεις και συνοδοιπορους στον αγωνα που δινει ο καθενας σας.
Και οσοι περασατε ηδη τη διαδρομη και νιωσατε βοηθημενοι απο τουτη τη σελιδα, μεινετε εδω...γιατι καποιοι αλλοι βρισκονται συνεχως στη θεση που ησασταν εσεις καποτε. 
Περαστικα σε ολους


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Έκανα κι εγώ ολική θυρεοειδεκτομή στις 25 Ιανουαρίου και πήρα και ιωδιο στις 8 Απριλίου .Από τις 21 Δεκεμβρίου όμως που έμαθα ότι έχω κακοήθεια στο θυρεοειδή είμαι πολύ χάλια αισθάνομαι ότι η ζωή μου τελείωσε και από εδώ και πέρα θα παλεύω με τον καρκίνο .....Σκέφτομαι ότι αφού το σώμα μου το δημιούργησε μια φορά ότι μπορεί να το ξανακάνει σε άλλο όργανο και τρελαίνομαι....Έχω και 2 παιδιά 6 χρονών και 18 μηνών.................

Link to comment
Share on other sites

 Σκεφτεσαι λανθασμενα. Παρτο αλλιως 

Ο καρκινος του θυροειδη ειναι  ιασιμος και σπανια μεταστατικος. 

Απο το 2010 που ασχολουμαι με αυτο το θεμα εχω γνωρισει πολλους ασθενεις οι οποιοι θεραπευτηκαν πληρως και συνεχιζουν κανονικοτατα τη ζωη τους. 

Πστευω οτι χρειαζεσαι μια καλυτερη πληροφορηση και θα ηρεμησεις

  • Μου αρέσει 1

:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, emmeleia81 είπε:

Καλησπέρα!Έκανα κι εγώ ολική θυρεοειδεκτομή στις 25 Ιανουαρίου και πήρα και ιωδιο στις 8 Απριλίου .Από τις 21 Δεκεμβρίου όμως που έμαθα ότι έχω κακοήθεια στο θυρεοειδή είμαι πολύ χάλια αισθάνομαι ότι η ζωή μου τελείωσε και από εδώ και πέρα θα παλεύω με τον καρκίνο .....Σκέφτομαι ότι αφού το σώμα μου το δημιούργησε μια φορά ότι μπορεί να το ξανακάνει σε άλλο όργανο και τρελαίνομαι....Έχω και 2 παιδιά 6 χρονών και 18 μηνών.................

Σκεφτεσαι λανθασμενα. Παρτο αλλιως 

Ο καρκινος του θυροειδη ειναι  ιασιμος και σπανια μεταστατικος. 

Απο το 2010 που ασχολουμαι με αυτο το θεμα εχω γνωρισει πολλους ασθενεις οι οποιοι θεραπευτηκαν πληρως και συνεχιζουν κανονικοτατα τη ζωη τους. 

Πστευω οτι χρειαζεσαι μια καλυτερη πληροφορηση και θα ηρεμησεις


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

@georgiamami πρέπει να σου πω ότι είμαι τρομερά χαρούμενη που απάντησες...Εκείνες τις στιγμές που ήμουν χάλια διάβαζα ξανά και ξανά τις δημοσιεύσεις και τα σχόλια και έπαιρνα τρομερή δύναμη!! @emmeleia81 βρίσκομαι στην ίδια φάση με σένα,λίγο πιο μπροστά...ένα εξάμηνο από το ιώδιο με τον πρώτο μου υπέρηχο καθαρό!Έχω και εγώ ένα κοριτσάκι 4 ετών και κάνω ακριβώς τις ίδιες Σκέψεις!Πέρασα πάρα πολλά μετά το ιώδιο και πάντα το μυαλό μου πάει στο κακό!Όμως σκέφτομαι ότι εμείς που έχουμε κακοήθεια στον θυρεοειδή έχουμε τη δυνατότητα να το παλέψουμε και να βγούμε νικητές!Η ζωή μας δίνει ένα "μάθημα " για να γίνουμε πιο δυνατοί!Έχουμε παιδάκια και πρέπει να παλέψουμε για να τα δούμε να μεγαλώνουν!Πίστεψε με σε λίγο καιρό που θα έχεις ξεφύγει λίγο και θα έχει περάσει ο χρόνος θα σκέφτεσαι πολύ πιο θετικά!Εδώ θα είμαστε και θα μιλάμε για οτι χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αν και ο υπέρηχος ήταν καθαρός...Η θυρεοσφαιρινη κρατάει ακόμα δυστυχώς,την Δευτέρα έχω ραντεβού στην Ενδοκρινολογο!!Έπεσα λίγο όμως θα κάνω ότι χρειαστεί...θετική σκέψη και συνεχίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Nansi S. είπε:

@georgiamami πρέπει να σου πω ότι είμαι τρομερά χαρούμενη που απάντησες...Εκείνες τις στιγμές που ήμουν χάλια διάβαζα ξανά και ξανά τις δημοσιεύσεις και τα σχόλια και έπαιρνα τρομερή δύναμη!! @emmeleia81Πέρασα πάρα πολλά μετά το ιώδιο και πάντα το μυαλό μου πάει στο κακό!Όμως σκέφτομαι ότι εμείς που έχουμε κακοήθεια στον θυρεοειδή έχουμε τη δυνατότητα να το παλέψουμε και να βγούμε νικητές!Η ζωή μας δίνει ένα "μάθημα " για να γίνουμε πιο δυνατοί!

 

Δεν καταλαβα γιατι η απαντηση μου σε χαροποιησε τοσο. 

Ελειψα καιρο απο το parents και φυσικα το θεμα αυτο, αλλα ποτε δεν ξεχασα ποσοι ανθρωποι βρηκαν συμπαρασταση και πληροφοριες απο συνπασχοντες. 

Τωρα που βρηκα λγο χρονο θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω. 

Η σκεψη σου για το "μαθημα" ειναι πολυ σωστη. 

Και προσθετω το " ο,τι δε μας σκοτωνει, μας κανει πιο δυνατους. 

Η ζωη ειναι μονοδρομος.

Κοιτατε εμπρος και παλεψτε καθε εμποδιο. 

Οι χαρες λιγες αλλα αξιζουν !!!!

 

 


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνεχίσω τη ζωή...Δεν μπορώ ούτε τα παιδιά μου να φροντίσω και να χαρώ είμαι σε μια μόνιμη κατάθλιψη....

Παίρνω και αγωγή αλλά οι κακές σκέψεις δεν μπορούν να βγούν απο το μυαλό μου....Είχα και μια θεία που πάλευε δέκα χρόνια με καρκίνο του μαστού και έλιωνε σιγά σιγά και κοντά της έλιωναν και τα παιδιά της και αυτές οι εικόνες δεν μπορούν να βγούν απο το μυαλό μου....Τι θα κάνω; Πρίν ενάμισι χρόνο διαγνώστηκε η μητέρα μου με καρκίνο του μαστού και τώρα έγω με καρκίνο θυρεοειδούς... Δεν αντέχω άλλο τα χτυπήματα......Πως θα μεγαλώσω τα παιδιά μου με αυτά τα χάλια; Συγνώμη αν σας μαύρισα τη ψυχή...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, emmeleia81 είπε:

Δεν μπορώ να συνεχίσω τη ζωή...Δεν μπορώ ούτε τα παιδιά μου να φροντίσω και να χαρώ είμαι σε μια μόνιμη κατάθλιψη....

Παίρνω και αγωγή αλλά οι κακές σκέψεις δεν μπορούν να βγούν απο το μυαλό μου....Είχα και μια θεία που πάλευε δέκα χρόνια με καρκίνο του μαστού και έλιωνε σιγά σιγά και κοντά της έλιωναν και τα παιδιά της και αυτές οι εικόνες δεν μπορούν να βγούν απο το μυαλό μου....Τι θα κάνω; Πρίν ενάμισι χρόνο διαγνώστηκε η μητέρα μου με καρκίνο του μαστού και τώρα έγω με καρκίνο θυρεοειδούς... Δεν αντέχω άλλο τα χτυπήματα......Πως θα μεγαλώσω τα παιδιά μου με αυτά τα χάλια; Συγνώμη αν σας μαύρισα τη ψυχή...

 

@emmeleia81 πριν 9 χρόνια έχασα τη μαμά μου από καρκίνο των ωοθηκών!Ναι ο καρκίνος μας με έχει ρίξει πολλές φορές όμως έχουμε υποχρέωση απέναντι σε αυτά τα πλάσματα,Στα παιδιά μας!!Είναι καλοκαίρι,πάρε τα παιδάκια σου και βγείτε βόλτες,πήγαινε τα για μπάνιο και άσε τις κακές σκέψεις!!Αν με έμαθε κάτι αυτό το φόρουμ είναι ένα ένα βήμα τη φορά!Όλος ο κόσμος με κάτι παλεύει...Μη μαυριζεις εσύ η ίδια τη ψυχή σου!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τοσες πολλες γυναικες που τα καταφεραν κ ζουν φυσιολογικα ακομγ και 30 χρονια μετα την πρωτη διαγνωση. Γιατι δεν εστιαζεις σε αυτο κ οχι στην ασχημη καταληξη; ειδικα καρκινο θυροειδη εχει παρα πολυς κοσμος. Απριλη εκανε αφαιρεση πολυ δικο μου ατομο κ μετα το ιωδιο ειναι καθαρο κ ιουνιο μια γνωστη μου. Ο καρκινος του θυροειδη σπανια πολυ πολυ σπανια ειναι μεταστατικος. Εχεις παιδια οπως λες. Ζησε λοιπον. Κανεις μας δεν ξερει αυριο αν θα ζει. Να σου πω κατι; εχω ενα θεματακι στην καρδια. Μολις ανακαλυψα χασιμοτο κ χθες δεν ενιωθα το ενα μου χερι το οποιο ετρεμε, κατι που δεν αρεσε στην γιατρο μου κ θελει να με δει νευρολογος. Δεμ το βαζω κατω, ουτε θα κλαψω πανω απο χυμενο γαλα. Ζω και χαιρομαι την καθε στιγμη, ζω τα παιδια μου που με κοπο τα εφερα στον κοσμο. Δεν αξιζει να μας βλεπουν σε ασχημη καταστηση απο την στιγμη που μπορουμε να αντιμετωπισουμε οτι εχουμε. Αν νομιζεις οτι ενας ψυχολογος θα σε βοηθησει πηγαινε τωρα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και ολες
Ειναι τελειως φυσιολογικο καποιες φορες να συμβαινουν πραγματα που μας ριχνουν στα πατωματα. Αλλοτε οικογενειακα προβληματα αλλοτε επαγγελματικα  αλλοτε υγειας κλπ 
Η ζωη εχει πολλα.... ομως ο ζωντανος ανθρωπος τα ξεπερνα και συνεχιζει. 
Επομενως οσο ειμαστε ζωντανοι εχουμε υποχρεωση να αναζητησουμε τη δυναμη μεσα μας και κοντρα σε οτι μας φρεναρει να πατησουμε γκαζι εμπρος. 
Και πολλοι απο εμας εχουμε σοβαρο λογο να το κανουμε: εχουμε παιδια, συζυγους, αδερφια, γονεις, φιλους.

Σκεφτειτε θετικα!!! Δειτε το νομισμα απο την αλλη μερια καθε φορα που σας παιρνει απο κατω. 
Πειτε στον εαυτο σας την φραση: ΟΚ περνω μια ασχημη φαση αλλα θα περασει!!!Και κανετε πραγματα που σας ευχαριστουν.

Σας τα λεω εγω που πολυ συχνα μου χτυπαει την πορτα η καταθλιψη. Κλαιω  ωρες ατελειωτες, χανω τον υπνο μου, τα βλεπω ολα μαυρα. Κι ομως οι αναγκες της καθημερινοτητας με κρατουν ορθια και μετα 1-2 μερες και καποιες φορες περισσοτερες ολα ξαναβρισκουν το χρωμα τους και εγω τη δυναμη μου. Στεγνωνουν τα ματια μου, κοιτω την ανατολη και ξαναχαμογελω.
Επομενως ολα ειναι θεμα οπτικης και χρονου
Αλλαξτε θεση, κανετε υπομονη και ολα θα τα δειτε διαφορετικα

Διαβαστε και αυτο: 
https://enallaktikidrasi.com/2015/05/10-erwthseis-pou-axizei-na-kanete-ston-eauto-sas-otan-niwthete-pesmenoi-psyxologika/?fbclid=IwAR1fCVVoVn7n-3I0ertdbY3bRZikKYlR8vSEW1GvoF7x5wkT_wBGFMfyKrc

 


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Παρακολουθώντας την συζήτηση θα ήθελα και εγώ να γράψω την ιστορία μου γιατί πιστεύω ότι μπορεί έτσι να βοηθηθούν συνάνθρωποι μας και να αντιμετωπίσουν καλύτερα το πρόβλημα τους.

Αρχές Μαρτίου και μετά από παρακέντηση-βιοψία διαγνώσθηκε η 15 ετών κόρη μου με Θυελλώδες καρκίνωμα στο θυρεοειδή.  Αντιλαμβάνεστε όλοι το ΣΟΚ που πάθαμε.

Αμέσως τρέξαμε για να προλάβουμε τα χειρότερα και στις 20-03-2019 χειρουργήθηκε στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ, όπου έγινε ολική αφαίρεση του θυρεοειδή, καθώς και τεσσάρων λεμφαδένων πίσω από την εστία, στην αριστερή πλευρά.

Η βιοψία που έγινε μετά, έδειξε θυελλώδες καρκίνωμα διαμέτρου πέντε χιλιοστών με επιθετικά κύτταρα,  ενώ οι λεμφαδένες ήταν καθαροί, πλην ενός που βρέθηκαν δυο κύτταρα περίεργα, χωρίς όπως να αξιολογείται σαν μικρομετάσταση.

Στις 15 Μαΐου πήραμε προληπτικά ιώδιο 30+30 mci, όπου μετά στο ολόσωμο σπινθηρογράφημα φάνηκε καθήλωση ιωδίου σε δυο σημείο στο ύψος του θυροειδή από την δεξιά όμως πλευρά.

Πριν μερικές ημέρες κάναμε υπέρηχο στο Ηράκλειο, όπου έδειξε δεξιά πιθανόν παθολογικό λεμφαδένα σε δυο σημεία ή υπολειμματικό ιστό. Επαναλάβαμε την εξέταση σε άλλο εργαστήριο, όπου εκεί μου μίλησαν για ένα λεμφαδένα παθολογικό και ότι δεν υπάρχει καθόλου υπολειμματικός ιστό.

Η γιατρός μου σύστησε να περιμένω έξι μήνες και να επαναλάβω την εξέταση.

Όπως καταλαβαίνουμε όλοι αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Ψάχνοντας, μου είπαν ότι MASTER στο είδος του είναι ο Ακτινολόγος ΚΑΛΟΒΙΔΟΥΡΗΣ Άγγελος και ότι αυτός μπορεί να με βοηθήσει να διευκρινίσουμε τι γίνεται εκεί.

Έκλεισα ραντεβού για υπέρηχο και αν χρειαστεί παρακέντηση και περιμένω…….

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 12:29 ΜΜ, stelios76 είπε:

Καλημέρα στην παρέα. Παρακολουθώντας την συζήτηση θα ήθελα και εγώ να γράψω την ιστορία μου γιατί πιστεύω ότι μπορεί έτσι να βοηθηθούν συνάνθρωποι μας και να αντιμετωπίσουν καλύτερα το πρόβλημα τους.

Αρχές Μαρτίου και μετά από παρακέντηση-βιοψία διαγνώσθηκε η 15 ετών κόρη μου με Θυελλώδες καρκίνωμα στο θυρεοειδή.  Αντιλαμβάνεστε όλοι το ΣΟΚ που πάθαμε.

Αμέσως τρέξαμε για να προλάβουμε τα χειρότερα και στις 20-03-2019 χειρουργήθηκε στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ, όπου έγινε ολική αφαίρεση του θυρεοειδή, καθώς και τεσσάρων λεμφαδένων πίσω από την εστία, στην αριστερή πλευρά.

Η βιοψία που έγινε μετά, έδειξε θυελλώδες καρκίνωμα διαμέτρου πέντε χιλιοστών με επιθετικά κύτταρα,  ενώ οι λεμφαδένες ήταν καθαροί, πλην ενός που βρέθηκαν δυο κύτταρα περίεργα, χωρίς όπως να αξιολογείται σαν μικρομετάσταση.

Στις 15 Μαΐου πήραμε προληπτικά ιώδιο 30+30 mci, όπου μετά στο ολόσωμο σπινθηρογράφημα φάνηκε καθήλωση ιωδίου σε δυο σημείο στο ύψος του θυροειδή από την δεξιά όμως πλευρά.

Πριν μερικές ημέρες κάναμε υπέρηχο στο Ηράκλειο, όπου έδειξε δεξιά πιθανόν παθολογικό λεμφαδένα σε δυο σημεία ή υπολειμματικό ιστό. Επαναλάβαμε την εξέταση σε άλλο εργαστήριο, όπου εκεί μου μίλησαν για ένα λεμφαδένα παθολογικό και ότι δεν υπάρχει καθόλου υπολειμματικός ιστό.

Η γιατρός μου σύστησε να περιμένω έξι μήνες και να επαναλάβω την εξέταση.

Όπως καταλαβαίνουμε όλοι αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Ψάχνοντας, μου είπαν ότι MASTER στο είδος του είναι ο Ακτινολόγος ΚΑΛΟΒΙΔΟΥΡΗΣ Άγγελος και ότι αυτός μπορεί να με βοηθήσει να διευκρινίσουμε τι γίνεται εκεί.

Έκλεισα ραντεβού για υπέρηχο και αν χρειαστεί παρακέντηση και περιμένω…….

Στέλιο καλησπέρα!Γνωρίζοντας αυτό που νιώσατε και πόσο μάλλον όταν το αυτό το βιώνει το κοριτσάκι σας κατανοώ το σοκ σας...Θεωρώ ότι έχετε κάνει την καλύτερη κίνηση γιατί πραγματικά είναι κορυφή ο Καλοβιδουρης και θα σας πει με ακρίβεια τι συμβαίνει!Δεν ξέρω τι ισχύει για αυτή την ηλικία όμως έχω μια απορία ποιά δόση ιωδιου τελικά πήρε το παιδί και γιατί τόσο μικρή?Όπως και να έχει όλα θα φανούν και στον υπέρηχο αλλά θεωρώ ότι είναι και νωρίς,Το ραδιενεργό θα κάνει καλά τη δουλειά του!Έχω και εγώ 3 λεμφαδένες όπου δεν φαίνονται να είναι παθολογικοι και έχω κλείσει και εγώ με τον συγκεκριμένο υπέρηχο τον Δεκέμβριο που κλείνω χρόνο απο Το ιώδιο για να δούμε τι συμβαίνει!Τα Χριστούγεννα που έκανα και εγώ τη θεραπεία μου έτυχε να γνωρίσω τη Ζωή που έχει την ηλικία της κορούλας σας...Και πραγματικά ήταν τόσο ήρεμη και ώριμη!Το σημαντικό Είναι να είναι Καλά ψυχολογικά το παιδί και Όλα θα τελειώσουν σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...