Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά!

Είμαι καινούργια και θα ήθελα να ρωτήσω για την επέμβαση του θυρεοειδή.Έχω ενα οζο,μικρό αλλά με μικροαποτιτανωσεις.Έκανα παρακεντηση και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι είναι θυλακωδες...έπειτα έκανα και μια χαρτογράφηση για τους λεμφαδένες και βρέθηκαν μερικοί  με μικροαποτιτανωσεις...Έχω κανονίσει χειρουργείο αλλά με φοβίζει το άγνωστο.Θα πάω ιδιωτικά αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη...Ακούω πολλά και τρελαίνομαι....Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την δικιά του προσωπική εμπειρία...??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Μαίρη Χ. Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!Ελαβα ραδιενεργό ιώδιο στις 12/12 επειτα απο χειρουργείο με ιστολογικη κακοήθειας και είμαι σε περίοδο απομόνωσης μιας και έχω ένα κοριτσάκι 3,5 ετών!Θα χαρώ να σε βοηθήσω και να σου λύσω απορίες.

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2018 at 12:47 ΠΜ, Nansi S. είπε:

@Μαίρη Χ. Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!Ελαβα ραδιενεργό ιώδιο στις 12/12 επειτα απο χειρουργείο με ιστολογικη κακοήθειας και είμαι σε περίοδο απομόνωσης μιας και έχω ένα κοριτσάκι 3,5 ετών!Θα χαρώ να σε βοηθήσω και να σου λύσω απορίες.

Καλησπέρα!Χρόνια πολλά και καλη Χρόνια να έχεις με την οικογένειά σου!Εύχομαι ότι καλύτερο απο εδώ και πέρα...

Πως επέλεξες τον γιατρό σου?

Έχω μπερδευτεί με το κομμάτι αυτό ..

Είχες θέματα μετα το χειρουργείο?

Η τομή?

Μου είπαν ότι θα βάλουν κάτι σωληνακια μετα το χειρουργείο σ τ η τομή,τι είναι αυτά??? .....νν

Link to comment
Share on other sites

@Μαίρη Χ.Καλη χρονιά με υγεία!! εγώ δυστυχώς ήμουν ένα δύσκολο περιστατικό!!Όπως και να έχει χειρούργο να επιλέξεις κάποιον αδεκρινων αδένων έμπειρο,το χειρουργείο δεν είναι απολύτως τίποτα!!Μπαίνεις τη μια μέρα βγαίνεις την άλλη,τα σωληνακια δεν είναι τίποτα άλλο από μια παροχέτευση που σου βάζουν για να βγαίνει το αίμα και διάφορα υγρά!Δεν πονάει καθόλου,φαντάσου ότι εγώ με 4 ώρες χειρουργείο και πήρα μόνο την πρώτη μέρα παυσίπονο ενδοφλέβια!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Nansi S. είπε:

@Μαίρη Χ.Καλη χρονιά με υγεία!! εγώ δυστυχώς ήμουν ένα δύσκολο περιστατικό!!Όπως και να έχει χειρούργο να επιλέξεις κάποιον αδεκρινων αδένων έμπειρο,το χειρουργείο δεν είναι απολύτως τίποτα!!Μπαίνεις τη μια μέρα βγαίνεις την άλλη,τα σωληνακια δεν είναι τίποτα άλλο από μια παροχέτευση που σου βάζουν για να βγαίνει το αίμα και διάφορα υγρά!Δεν πονάει καθόλου,φαντάσου ότι εγώ με 4 ώρες χειρουργείο και πήρα μόνο την πρώτη μέρα παυσίπονο ενδοφλέβια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
On 18/1/2011 at 2:20 ΜΜ, georgiamami είπε:

Σημερα πηγα στον νεο ενδοκρινολογο μου (ο παλιος πηρε πορτα)!!!!

Λοιπον, πριν ενα μηνα μου αυξησε τη δοση απο 112 σε 125 και αλλαξε την μαρκα του χαπιου θυροξινης. Εκανα εξετασεις παρακολουθησης και πηγα πολυ καλυτερα. Παρατηρω και μονη μου οτι καποια απο τα συμπτωματα παρενεργειων που εχα πρωτου, τωρα σιγα σιγα υποχωρουν.

Αυτο που επαθα μεσα σε 15 μερες απο την αυξηση της δοσης ήταν μια φορα μονο ειχα εντονο "αισθημα παλμων" για λιγα λεπτα.

Ο γιατρος μου ξαναεκανε υπερηχο για να διαπιστωσει την τωρικνη κατασταση του λαιμου μου. Και, αυτο που ειδα, με τρομαξε!!!! Ακοσυτε τι συμβαινει: Οταν ο χειρουργος κανει ολικη θυρεοειδεκτομη, βγαζει ολοκληρο τον αδενα αλλα.... σε καποια σημεια που δεν μπορει να τον καθαρισει τελειως οπως πχ στην καρωτιδα ή μεσα στους παραθυρεοειδεις αδενες, αφηνει καποια μικρουλια κομματακια του αδενα. Αυτα λοιπον με τη σειρα τους, εαν για καποιους λογους οπως η μη σωστη δοση χαπιου, ξεκινουν μια διαδικασια αναγεννησης του αδενα με σκοπο να συμβαλλουν στην διοχετευση της απαραιτητης για τον οργανισμο θυροξινης . Και εκει αν δεν γινει αντιληπτο και αντιμετωπιστει εγκαιρα, ξανα καταληγουμε στο χειρουργειο.

Θα συνεχισω σε λιγο τα υπολοιπα.

Συγνώμη είμαι καινούργια στην ομάδα ψάχνω για χειρουργο ενδοκρινολόγο έχετε να μου προτείνετε κάποιον 

Link to comment
Share on other sites

@Πλουταρχινα καλησπέρα!!Δεν είναι μια ειδικότητα,Υπάρχουν οι χειρουργοί αδεκρινων αδένων ή γενικοί χειρουργοί και Ενδοκρινολογοι οι οποίοι δεν χειρουργουν!!Πες μου λοιπόν τι ψάχνεις και σε ποιά περιοχή,αν είναι για Αθήνα μπορώ να βοηθήσω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολους. Εχω κανει αφαιρεση θυροειδους πριν ενα χρονο και ραδιενεργο ιωδιο. Ηρθε τωρα η ωρα για το ολοσωμο σπινθηρογραφημα ενα χρονο μετα. θα γινει τον απριλιο αλα ξεκινησα την προετοιμασια. Η αγωνια μεγαλη, το αγχος αρχισε παλι να με πιανει.τι πιθανοτητες αραγε υπαρχουν για κατι αρνητικο?

 

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους,εγώ είμαι περίπτωση που μετά το χρόνο το σπινθηρογράφημα έδειξε καθήλωση  του φαρμάκου στο  υπόλειμμα του αδένα και πρέπει να κάνω ξανά ιώδιο. συμβαίνει συχνά αυτό,υπάρχουν άτομα με σχετικη  εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

@ririrena καλησπέρα!!Εγώ είμαι 3 μήνες μετά το ιώδιο και με στενή παρακολούθηση...μπήκα με ένα μεγάλο υπόλειμμα για ραδιενεργό και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ξανακάνω!!Γνωρίζω πολλούς που έκαναν δεύτερη φορά και συγγενικό μου πρόσωπο και ξεμπέρδεψαν μια καλή!!Εύχομαι αυτή τη φορά να τελειώσεις...να έχεις υπομονή!! @gengko651 εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις τέλεια αποτελέσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Nansi S.Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση,εύχομαι και για σένα ότι καλύτερο με την πορεία της υγείας σου.gengko651 καλά αποτελέσματα να έχεις,εγώ πάντως κάτι υποψιάστηκα ότι δεν πάει καλά όταν έκανα το σπινθηρογράφημα στο ΠΑΓΝΗ στο Ηράκλειο γιατί με έβαλαν να πιω νερό και μετά με ξαναέβαλαν για περεταίρω έλεγχο αλλά όταν ρώταγα μου τα μασούσαν λίγο ενώ σε μία άλλη είπαν όλα καλά.Οπότε επειδή τα αποτελέσματα τα παίρνεις σε κάμποσες μέρες μετά μη διστάσεις να ρωτήσεις μετά την εξέταση και ότι βγει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...