Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Stadim είπε:

Καλησπέρα σας. @Nansi S.Ο αδελφός σου έκανε το χειρουργείο; Όλα καλά; Περαστικά να είναι και γρήγορη ανάρρωση.  

Καλησπέρα @StadimΝαι έκανε το χειρουργείο χτες,πήγαν όλα καλά!Αφαιρέθηκε ο θυρεοειδής και ο γιατρός έκανε κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό...Τα στείλαμε για βιοψία και σε μια βδομάδα περίπου θα πάρουμε αποτελέσματα για να πάμε Ενδοκρινολογο!Δεν χρειάστηκε ασβέστιο,σηκώθηκε και έφαγε αμέσως!Πονούσε μόνο λίγο το κεφάλι του και έχει ακόμα την παραχοτευση μέχρι την Πέμπτη που θα βγει αλλά είναι μια χαρά!Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...εύχομαι παντα καλά αποτελέσματα σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@pande και @Stadim  και Όλα τα υπόλοιπα μέλη, έχω καιρό να μάθω νέα σας!Ελπίζω να είστε καλά να χειρουργηθηκατε και όλα να έχουν πάει καλά!Το αδερφάκι πήρε το θεραπευτικό την προηγούμενη Τρίτη και αύριο πάμε για ολόσωμο σπινθηρογραφημα!Εγώ έχω έναν μήνα ακόμα για τον έλεγχο μου μετά από έναν χρόνο...Περιμένω νέα σας με ανυπομονησία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 4/11/2019 at 6:03 ΜΜ, Nansi S. είπε:

@pande και @Stadim  και Όλα τα υπόλοιπα μέλη, έχω καιρό να μάθω νέα σας!Ελπίζω να είστε καλά να χειρουργηθηκατε και όλα να έχουν πάει καλά!Το αδερφάκι πήρε το θεραπευτικό την προηγούμενη Τρίτη και αύριο πάμε για ολόσωμο σπινθηρογραφημα!Εγώ έχω έναν μήνα ακόμα για τον έλεγχο μου μετά από έναν χρόνο...Περιμένω νέα σας με ανυπομονησία!!

Καλησπερα απο μενα. Συγνωμη για τη καθυστερηση αλλα εμπλεξα λογω δουλειας και ξεχαστηκα να ενημερωσω.

Λοιπον το χειρουργειο εγινε αρχες οκτωμβρη, αφαιρεθηκε ολοκληρος ο θυρωειδης και 4 κεντρικοι λεμφαδενες. Η βιοψια ηταν αρνητικη τοσο στους λεμφαδενες οσο και στον θυρωειδη αλλα οπως μου ειπε ο ενδοκρινολογος παλι καλα που προλαβα να το βγαλω γιατι βαση της βιοψιας θα εξελισσόταν ο οζος σε θυλακιωδη καρκινομα. Να υπενθυμίσω οτι μπηκα για χειρουργειο με 2 παρακεντησεις bethesda 3.

Κατα τα αλλα ολα καλα, καμια επιπλοκη στο χειρουργειο, ο γιατρος πραγματικα φανηκε οτι το εχει κανει χιλιαδες φορες, ασβεστιο δεν χρειαζεται, τωρα θα παω τελος του μηνα για αιματολογικες να ρυθμισουμε την τ4.

Την μερα που χειρουργηθηκα εγω, χειρουργηθηκαν και αλλα 5 ατομα στη σειρα μετα απο μενα ολοι με διαγνωσμενο καρκινο. Ολοι τους πανε εξαιρετικα μονο ενας χρειαζεται ιωδιο αλλα θα το ξεπερασει κ αυτος. Γενικοτερα αυτο που καταλαβα ειναι οτι για το θυρωειδη συγκεκριμενα δεν χρειαζεται απολυτος κανενας φοβος οτι κ να εχεις, παρα μονο παρακολουθηση και προληψη.

 

Οτι θελετε ειμαι στη διαθεση σας!!

Περαστικα σε ολους μας!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους! Πηρα τις εξετασεις μου σημερα κ εχω μια tsh 0,06.... Το 2018 ηταν 0,1 κ το 2017 1,4. Τις εστειλα στην ενδοκρινολογο αλλα δεν με πηρε τηλ. Να ανυσυχησω που ειναι τοσο χαμηλη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και από εμένα και χρόνια πολλά. Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν πρόλαβα καν πιο νωρίς να σας ενημερώσω.. Έκανα και εγώ το χειρουργείο, στο Γεννηματά. Οι άνθρωποι είναι υπέροχοι πραγματικά. Ευτυχώς η βιοψία βγήκε αρνητική. Τώρα προσπαθούμε να ρυθμίσουμε την tsh (αντε να δούμε πότε...) καλή χρονιά σας εύχομαι και καλή ανάρρωση σε όλους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

Σας διάβασα και αμέσως αισθάνθηκα ότι βρήκα κατανόηση. Έκανα χειρουργείο το καλοκαίρι στο ευγενιδειο. Αφαίρεσα 42 λεμφαδένες και οι 4 βγήκαν θετικοί στην βιοψία. Θεραπεία με ιώδιο έκανα τον Σεπτέμβρη στο Metopolitan. Πήγαν όλα καλά αλλά η ψυχή μου ο ξέρει τι τράβηξα όταν ήμουν υποθυροειδικη. Τώρα είμαι σε ρύθμιση αλλά δεν έχει τελειοποιηθεί. Έχω πάρει σειρά για τον Κουρέα για να μου κάνει υπέρηχο τον Φλεβάρη... μου είπαν ότι είναι καλός. 

Το πρόβλημα μου είναι με το επαναληπτικό σπινθηρογράφημα. Όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να γίνει τρελαίνομαι. Κατα'ρχας οι μισοί γιατροί μου λένε ότι είναι απαραίτητη και οι άλλοι μισοί ότι δεν χρειάζεται. Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να προσπαθήσω για εγκυμοσύνη και δεν θέλω να περάσουν τόσοι μήνες. Είμαι σε και ηλικία που δεν σηκώνει αναβολή. Είμαι πολύ προβληματισμένη με αυτό.

Βίκυ

Link to comment
Share on other sites

@VickyB Καλησπέρα Βίκυ και σε όλη την παλιοπαρεα...Αρχικα να ευχηθώ περαστικά και να σου πω να ηρεμήσεις, θεωρώ ότι αν ο υπέρηχος σου είναι καθαρός δεν υπάρχει λόγος για σπινθηρογραφημα αλλά βέβαια αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είμαστε έρμαια του εκάστοτε Ενδοκρινολογου άλλοι λένε στον χρόνο άλλοι νωρίτερα!Τώρα όσο για το παιδάκι επειδή είμαι στην ίδια μοίρα βέβαια εγώ έχω ήδη ένα που ζητάει αδερφάκι θα σου πω ότι η υγεία σου παίζει πρωτεύοντα ρόλο..Πρέπει να ξεμπερδέψεις για να πας παρακάτω!Οπότε ας κάνεις λιιιγη ακόμα υπομονή να τελειώσεις και με το καλό να έρθει ένα μωράκι!

Και έτσι για την ιστορία και για τα υπόλοιπα μέλη που παρακολουθούν τις συζητήσεις,ετοιμάζομαι για δεύτερο χειρουργείο λεμφαφενικο καθαρισμός @Simone1996 αν μας βλέπετε,ελπίζω στην συμπαράσταση σας!Ο υπέρηχος του χρόνου στον Καλοβιδουρη δεν έδειξε υπολλειματικο ιστό αλλά 8 λεμφαδένες αριστερά!Απευθύνθηκα αμέσως σε αυτόν που χειρουργησε τον αδερφό μου και θα μπούμε σε 2 βδομάδες, μιλήσαμε ευτυχώς με ηρέμησε αρκετά και έτσι αναμένω και εγώ μπας και τελειώσω και πιάσω τη ζωή μου από εκεί που την άφησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 18/9/2019 at 5:25 ΜΜ, Stadim είπε:

Τέλεια. Καλή ανάρρωση να έχει @Nansi S.

χωρις θυροειδή; Ότι πρόβλημα θα εχει και δεν του βρισκουν συμπτώματα, στην απουσια θυροειδή θα οφειλονται

 

On 17/1/2020 at 12:02 ΠΜ, Nansi S. είπε:

@VickyB Καλησπέρα Βίκυ και σε όλη την παλιοπαρεα...Αρχικα να ευχηθώ περαστικά και να σου πω να ηρεμήσεις, θεωρώ ότι αν ο υπέρηχος σου είναι καθαρός δεν υπάρχει λόγος για σπινθηρογραφημα αλλά βέβαια αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είμαστε έρμαια του εκάστοτε Ενδοκρινολογου άλλοι λένε στον χρόνο άλλοι νωρίτερα!Τώρα όσο για το παιδάκι επειδή είμαι στην ίδια μοίρα βέβαια εγώ έχω ήδη ένα που ζητάει αδερφάκι θα σου πω ότι η υγεία σου παίζει πρωτεύοντα ρόλο..Πρέπει να ξεμπερδέψεις για να πας παρακάτω!Οπότε ας κάνεις λιιιγη ακόμα υπομονή να τελειώσεις και με το καλό να έρθει ένα μωράκι!

Και έτσι για την ιστορία και για τα υπόλοιπα μέλη που παρακολουθούν τις συζητήσεις,ετοιμάζομαι για δεύτερο χειρουργείο λεμφαφενικο καθαρισμός @Simone1996 αν μας βλέπετε,ελπίζω στην συμπαράσταση σας!Ο υπέρηχος του χρόνου στον Καλοβιδουρη δεν έδειξε υπολλειματικο ιστό αλλά 8 λεμφαδένες αριστερά!Απευθύνθηκα αμέσως σε αυτόν που χειρουργησε τον αδερφό μου και θα μπούμε σε 2 βδομάδες, μιλήσαμε ευτυχώς με ηρέμησε αρκετά και έτσι αναμένω και εγώ μπας και τελειώσω και πιάσω τη ζωή μου από εκεί που την άφησα...

παιδια εκανε ο αδερφος σου; Να ξερεις επειδή προφανως δεν σε ενημερωσε κανεις ότι με την αφαιρεση θα εχει προβλήματα γονιμότητας, στυτικη δυσλειτουργια, γενικοτερα θα αλλαξει τελειως ο οργανισμος του. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ανεστης είπε:

χωρις θυροειδή; Ότι πρόβλημα θα εχει και δεν του βρισκουν συμπτώματα, στην απουσια θυροειδή θα οφειλονται

 

παιδια εκανε ο αδερφος σου; Να ξερεις επειδή προφανως δεν σε ενημερωσε κανεις ότι με την αφαιρεση θα εχει προβλήματα γονιμότητας, στυτικη δυσλειτουργια, γενικοτερα θα αλλαξει τελειως ο οργανισμος του. 

@ανεστης Έτσι για την πληροφορία και μόνο,δεν έχει κανένα πρόβλημα ...Και σε έχω ξαναρωτησει χωρίς να πάρω απάντηση, έχεις περάσει από καρκίνο του θυρεοειδή?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nansi S. είπε:

@ανεστης Έτσι για την πληροφορία και μόνο,δεν έχει κανένα πρόβλημα ...Και σε έχω ξαναρωτησει χωρίς να πάρω απάντηση, έχεις περάσει από καρκίνο του θυρεοειδή?

ναι. Οι μυες του λειτουργουν σωστα; 

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2020 at 7:48 ΠΜ, ανεστης είπε:

ναι. Οι μυες του λειτουργουν σωστα; 

@ανεστης σίγουρα κάθε οργανισμός αλλάζει εφόσον λείπει ο θυρεοειδής που είναι πολύ σημαντικός για τη λειτουργία μας αλλά τι προτείνεις να αφήνουμε τον καρκίνο να πολλαπλασιαζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,έχει κάνει κάποια κοπέλα ραδιενεργό ιώδιο μετά από αφαίρεση θυρεοειδή;γνωρίζουμε πόσος χρόνος πρέπει μα περάσει για να μπεις στην διαδικασία για παιδάκι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...