Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Μετα το χειρουργειο τον φλεβαρη και ιωδιο τον Μαιο,η tsh μου στις 10 αυγουστου ηταν 3,6 και σημερα 4,75. παιρνω τ4 150 mg, εδω και 1,5 μηνα απο 137mg.Tι γινεται ρε παιδια? δε θαπρεπε να κατεβει ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολους!Βρηκα επιτελους καποιον να ρωτησω..πριν 20 μερες εκανα ολικη θυρεοειδοκτομη επειτα απο οζωδη βρογχοκηλη με μεγαλους οζους κ η παρακεντιση ελεγε χρονια θυροειδιτιδα  hashimoto.Νιωθω απιστευτα καλα..δεν εχει η ιστολογικη ακομα αλλα μου παν μαλλον λογικα δηλ δεν θα ναι κατι ασχημο..ελπιζω!!!Τωρα Απο ψυχολογια νευρα αυπνιες ταχυκαρδιες..ολα εχουν εξαφανιστει μαγικα θα λεγα!Νιωθω μια ηρεμια που δεν εχω ξανανιωσει.Περνω μισο Τ3 καθε πρωι κ 5 σταγ d3 το βραδυ.Πρις το παρον μεχρι να βγει η βιοψια για να παω στην ενδοκρινολογο μου.Παλευω με καποια κιλα 5-6 εδω κ ενα χρονο αλλα δεν επεφτε γραμμαριο.Τωρα εδω κ 4 μερες εχω ξεκινησει διαιτα απο διατροφολογο, θελω παρα μα παρα πολυ να τα χασω.Αλλα με φοβιζει που ολοι λενε πως περνεις βαρος μετα την επεμβαση!Τι πιστευετε θα χω αποτελεσμα? Αληθεια τρωω οτι μιυ λεει κ θελω πολυ να το τηρησω γιακανα διμηνο.Ειμαι 61 αλλα 1.58..ειναι πολλα για το υψος μου.Κ περιμενω να κλεισω μηνα για ν αρχισω γυμναστικη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νανα79. Και περαστικα σου! 

Για το πρωτο που ρωτας να σου πω πως για ενα μηνα μετα την επεμβαση υπαρχουν ορμονες απο πριν. Για το δευτερο θα πρεπει να ρυθμιστεις με χαπι πρωτα και μετα θα χασεις βαρος. Δεν μπορεις να χασεις βαρος με tsh μεγαλη. Αλλα θα σου ελεγα να δωσεις χρονο στο σωμα σου να συνηθισει την καινουρια κατασταση και μολις ρυθμιστεις να χασεις βαρος. Περιεργο η διαιτολογος τι σου ειπε; Γινεται να χασεις τωρα βαρος; πριν ρυθμιστεις με τ4; 

Καλυτερα να τα συζητησεις με ενδοκρινολογο. Ουτε γυμναστικη πριν ρωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mariagb σ ευχαριστω για τον χρονο σου...κοιτα δυστυχως ο ενδοκρινολογος δεν μπορει να μου κατι πριν βγει η ιστολογικη ουτε να μου δωσει ακομα Τ4!!!Το οποιο το περνα μεχρι την ημερα που χειρουργηθηκα!Τωρα δεν ξερω κ εγω..αν θα λειτουργησει η διαιτα, ελπιζω πως κατι θα γινει..εστω να μην παρω αλλα κιλα!Ο διατροφολογος μου πε πως θα παμε καλα..η αληθεια εινα κλεινοντας σημερα μια εβδομαδα νιωθω πιο αναλαφρη, αλλα δεν ζυγιζομαι ακομα μην απογοητευτω.Σε μια εβδομαδα θα ζυγιστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,δυστυχώς προστέθηκε νέο μέλος!Την Παρασκευή μόλις έκανα ολική αφαίρεση θυρεοειδή όπου η ταχεία έδειξε κακοήθεια...Είμαι ακόμα στο νοσοκομείο,Αύριο θα βγω και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα!Περιμένουμε τη βιοψία να δούμε τι τύπος είναι κλπ.Εχω ενα κοριτσάκι 3,5 ετών και έχω τρελαθεί από την αγωνία!!Τι προβλέψεις γενικά Υπάρχουν,Είναι ιασιμος τι πρέπει να περιμένω?οι γιατροί το μόνο που λένε είναι υπομονή αλλά πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας είμαι καινούργιο μέλος στο forum. Θα σας πω κι εγώ την δική μου ιστορία. Μετά από πολλά χρόνια που έχω θυροειδή κ όζους μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου να κάνω μια παρακέντηση και την έκανα. Η ενδοκρινολόγος που μου την έκανε είδε ότι ο οζος μου είναι ύποπτος και μου έδωσε να κάνω καλσιτονίνη η οποία βγήκε πολύ υψηλή (85 ειχα με φυσιολογική τιμή το 5) και φοβήθηκε για μυελοειδη καρκίνο του θυρεοειδούς.Μου έδωσαν να κάνω και αξονικές άνω κοιλίας,τραχήλου,θώρακα και μαγνητική εγκεφάλου και μου βρήκαν εμια κύστη στο πάγκρεας . Μ'εβαλαν κατευθείαν για θυροειδεκτομη με λεμφαδενικο καθαρισμό που πήγε καλά και τώρα περιμένω την βιοψία. Είχε καποιος άλλος τόσο υψηλή καλσιτονίνη?

Link to comment
Share on other sites

Elisabetta85 δεν έχω εμπειρία πάνω στην καλσιτονινη!Οι αξονικές βγήκαν καθαρές?Για αυτή την κύστη τι σου είπαν?Αρχικά περίμενε την ιστολογικη και βλέπεις!!Εμένα βγήκε θηλωδες και ετοιμάζομαι για ιώδιο!Κάνω και εγω διάφορες εξετάσεις,αξονική εγκεφάλου και υπέρηχο μετά το χειρουργείο γιατί έχω διογκωμενους πλάγιους  λεμφαδένες,μάλλον αντιδραστικοί αλλά γενικά είμαι τρελαμενη γιατί δεν έγινε λεμφαδενικος καθαρισμός!Όσοι το περνάμε είναι τόσο δύσκολο που το μόνο που κάνουμε είναι να περιμένουμε!Εύχομαι τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, καινούργια και γω... Την προηγούμενη βδομάδα έκανα παρακέντηση σε έναν από τους οζους που έχω στο μεγαλύτερο και πιο ανησυχητικό, όπως τον χαρακτήρισε ο γιατρός μου και βγήκε κακοήθης.... Ψάχνομαι τώρα για χειρουργό για να δρομολογησουμε όσο πιο άμεσα το χειρουργείο.. Πήγα κ είδα σήμερα τον Γουση.. Δε ξέρω.. Δεν αισθάνθηκα κ πολύ καλά... Μου σύστησαν τον Γουση και τον Καρβουνης... Εσείς που τα χετε περάσει ποιον γιατρό χειρουργό μου προτείνετε από δική σας εμπειρία; είμαι πολύ προβληματισμενη, θεωρώ πως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο κ για την μετέπειτα πορεία μας... Όσο πιο καλός καθαρισμός γίνει τόσο μικρότερος ο κίνδυνος... Δε ξέρω, έχω αγχωθεί πολύ με την επιλογή του καλού χειρουργού... 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες. 

Ε3ωτηση προσπαθώ για μπεμπακι έχω χασιμοτο χωρίς υποθυροεισμο .Tsh στο 3 και κάτι. Ο Γιατρός πριν 6 μήνες μου χε δώσει το t4 των 50  το έπαιρνα κ οι τιμές κατέβηκαν της tsh .Αλλα απο τοτε που τα πηρα την ιδια χρονική περίοδο έβγαλα κ πολλές Κύστες κ μάλλον επηρεάστηκαν οι ορμονες μου από την t4 μόλις τα έκοψα έφυγαν σιγά σιγά σε 2 μήνες με αγωγή αντισσυλιπτικων .

Η ερώτηση μ είναι οι εξής:Μπορώ να μείνω έγκυος κ με Tsh μέχρι 3 η 4 .;;;Υπάρχουν κοπέλες που έμειναν με αυτές τις τιμές;;;φοβάμαι να ξεκινήσω το χάπι. 


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες. 

Ε3ωτηση προσπαθώ για μπεμπακι έχω χασιμοτο χωρίς υποθυροεισμο .Tsh στο 3 και κάτι. Ο Γιατρός πριν 6 μήνες μου χε δώσει το t4 των 50  το έπαιρνα κ οι τιμές κατέβηκαν της tsh .Αλλα απο τοτε που τα πηρα την ιδια χρονική περίοδο έβγαλα κ πολλές Κύστες κ μάλλον επηρεάστηκαν οι ορμονες μου από την t4 μόλις τα έκοψα έφυγαν σιγά σιγά σε 2 μήνες με αγωγή αντισσυλιπτικων .

Η ερώτηση μ είναι οι εξής:Μπορώ να μείνω έγκυος κ με Tsh μέχρι 3 η 4 .;;;Υπάρχουν κοπέλες που έμειναν με αυτές τις τιμές;;;φοβάμαι να ξεκινήσω το χάπι. 

Καλησπερα.Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη που παλινδρομησε στον προγεννητικο ελεγχο βρεθηκα με tsh 4,7 οποτε πριν ξαναπροσπαθησουμε ο γυναικολογος με εστειλε σε ενδοκρινολογο.Εξετασεις και χασιμοτο.Ξεκιναω t4 50 και ο γυναικολογος μου απαγορευει να μεινω εγκυος αν δεν κατεβει στο 2,5.Σε 3 μηνες μενω εγκυος με 2,7 οποτε παιρνω σε ολη την εγκυμοσυνη t4 100.tsh κατω απο 1 μεχρι να γεννησω.καθε 6 βδομαδες ελεγχος.Μετα τη γεννα πηρα t4 50 και σε 3 μηνες με tsh 3 το εκοψα.Η αυξημενη tsh  ενοχοποιειται για αποβολες πρωτου τριμηνου.Οι γυναικολογοι τη θελουν σιγουρα κατω απο 2,5

πρίν από 1 λεπτό , Comet είπε:

Καλησπερα.Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη που παλινδρομησε στον προγεννητικο ελεγχο βρεθηκα με tsh 4,7 οποτε πριν ξαναπροσπαθησουμε ο γυναικολογος με εστειλε σε ενδοκρινολογο.Εξετασεις και χασιμοτο.Ξεκιναω t4 50 και ο γυναικολογος μου απαγορευει να μεινω εγκυος αν δεν κατεβει στο 2,5.Σε 3 μηνες μενω εγκυος με 2,7 οποτε παιρνω σε ολη την εγκυμοσυνη t4 100.tsh κατω απο 1 μεχρι να γεννησω.καθε 6 βδομαδες ελεγχος.Μετα τη γεννα πηρα t4 50 και σε 3 μηνες με tsh 3 το εκοψα.Η αυξημενη tsh  ενοχοποιειται για αποβολες πρωτου τριμηνου.Οι γυναικολογοι τη θελουν σιγουρα κατω απο 2,5

Το θεμα δεν ειναι να μεινεις εγκυος με αυτες τις τιμες αλλα μολις μεινεις θα αυξηθει αμεσα και μπορει να αποβαλεις λογω αυτου

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Comet είπε:

Καλησπερα.Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη που παλινδρομησε στον προγεννητικο ελεγχο βρεθηκα με tsh 4,7 οποτε πριν ξαναπροσπαθησουμε ο γυναικολογος με εστειλε σε ενδοκρινολογο.Εξετασεις και χασιμοτο.Ξεκιναω t4 50 και ο γυναικολογος μου απαγορευει να μεινω εγκυος αν δεν κατεβει στο 2,5.Σε 3 μηνες μενω εγκυος με 2,7 οποτε παιρνω σε ολη την εγκυμοσυνη t4 100.tsh κατω απο 1 μεχρι να γεννησω.καθε 6 βδομαδες ελεγχος.Μετα τη γεννα πηρα t4 50 και σε 3 μηνες με tsh 3 το εκοψα.Η αυξημενη tsh  ενοχοποιειται για αποβολες πρωτου τριμηνου.Οι γυναικολογοι τη θελουν σιγουρα κατω απο 2,5

Το θεμα δεν ειναι να μεινεις εγκυος με αυτες τις τιμες αλλα μολις μεινεις θα αυξηθει αμεσα και μπορει να αποβαλεις λογω αυτου

Σε χιλιοευχαριστω comet.

Άρα δεν επηρεάζει την σύλληψη αλλά έχει να κάνει με αποβολές. Μάλιστα. Θα το έχω υπόψιν. 

Καμία άλλη κοπέλα με εμπειρία από θυρεοειδή χασιμοτο κτλ ...


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Flo flo είπε:

Σε χιλιοευχαριστω comet.

Άρα δεν επηρεάζει την σύλληψη αλλά έχει να κάνει με αποβολές. Μάλιστα. Θα το έχω υπόψιν. 

Καμία άλλη κοπέλα με εμπειρία από θυρεοειδή χασιμοτο κτλ ...

Ακριβως.Απλως ο θυροειδης του εμβρυου δεν λειτουργει τις πρωτες 9 εβδομαδες της κυησης οποτε ο οργανισμος σου αυξανει την tsh για να καλυψει το εμβρυο.Θεωρητικα θα μπορουσες να ξεκινησεις t4 με το που μεινεις εγκυος απλα οπως ξερεις θελει χρονο να ρυθμιστει.2 ενδοκρινολογοι που με παρακολουθησαν θεωρησαν οτι τα ορια που βαζουν οι γυναικολογοι ειναι πολυ αυστηρα δηλ.το 2,5 αλλα ο γυναικολογος μου ηταν καθετος σ αυτο οποτε δεν  το ρισκαρα.Περιμενα 3 μηνες μετα την αποβολη μονο για να ρυθμιστει  η tsh.Μακαρι να βρεις μια λυση στο θεμα σου


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω κι εγώ θυρεοειδίτιδα χασιμότο...παίρνω thyro4 0,1...tsh 0,33... στην εγκυμοσύνη ανέβηκε περίπου στο 1,5...τώρα σε επόμενη η ενδοκρινολόγος μου είπε μόλις πάρω θετικό τεστ κατευθείαν ιατρείο να κάνουμε εξετάσεις για να τον έχουμε υπό έλεγχο... είμαστε σίγουροι ότι οι κύστες δημιουργήθηκαν από το t4; μήπως πρόκειται απλά για μία σύμπτωση...;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 30/11/2018 at 12:02 ΠΜ, Αννα85 είπε:

Γειά σας, καινούργια και γω... Την προηγούμενη βδομάδα έκανα παρακέντηση σε έναν από τους οζους που έχω στο μεγαλύτερο και πιο ανησυχητικό, όπως τον χαρακτήρισε ο γιατρός μου και βγήκε κακοήθης.... Ψάχνομαι τώρα για χειρουργό για να δρομολογησουμε όσο πιο άμεσα το χειρουργείο.. Πήγα κ είδα σήμερα τον Γουση.. Δε ξέρω.. Δεν αισθάνθηκα κ πολύ καλά... Μου σύστησαν τον Γουση και τον Καρβουνης... Εσείς που τα χετε περάσει ποιον γιατρό χειρουργό μου προτείνετε από δική σας εμπειρία; είμαι πολύ προβληματισμενη, θεωρώ πως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο κ για την μετέπειτα πορεία μας... Όσο πιο καλός καθαρισμός γίνει τόσο μικρότερος ο κίνδυνος... Δε ξέρω, έχω αγχωθεί πολύ με την επιλογή του καλού χειρουργού... 

Αγαπητοί,

Επειδή ψάχνουμε και εμείς (μυελώδης με υψηλη καλσιτονινη) για χειρουργό Θεσσαλονίκη, όποιος έχει χειρουργηθεί ας μας στείλει ένα προσωπικό μήνυμα. Έχουμε καταλήξει προς Αγ.Λουκά, γιατί εκεί χειρουργούνε δυο έμπειροι χειρουργοί... Περιμένω μηνύματά σας.

Καλό κουράγιο σε όλους...

Δήμος.

Link to comment
Share on other sites

DiJo εγώ είμαι από Αθήνα και δεν έχω κάτι να προτείνω αλλά σε παλιότερα ποστ εδώ είχα διαβάσει ότι πρότειναν κάποιον με το όνομα Γκοροπουλος νομίζω...Πολυ σημαντικό ο χειρούργος οπότε να ψαχτειτε αρκετά!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...