Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 27 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

      υγρά κιτρινωπά στο σερβιετακι εχω καιρό τώρα αλλά οκ με έχει δει! πόνους δεν εχω , το μωράκι το νιώθω όλη μέρα ! συσπάσεις -σφιξιματα εχω έτσι κ αλλιώς όποτε δεν μου κάνει εντυπωση! απλώς αυτό το βάρος μ κάνει εντυπωση , κάθε μέρα το χω! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Καλά αυτοί που σου το είπαν αυτό τη φυσική γυμνάσιο-λύκειο με μέσο την περνούσαν; Αν είναι δυνατόν. Δεν είναι φάντασμα η ραδιενέργεια να πλανάται στο χώρο. Για αρχή δεν είναι κάθε ραδιενεργό στοιχείο το ίδιο. Άλλο χρόνο ζωής και επικινδυνότητα έχει για παράδειγμα το ουράνιο, άλλο το ιώδιο. Επίσης παίζει ρόλο η ποσότητα. Όπως σου είπα και νωρίτερα, ο χρόνος ζωής του ραδιενεργού ιωδίου είναι περίπου 8 ημέρες (κανονικά λέγεται half-life και εννοούμε πότε πέφτει η δύναμή του στο μισό). Από εκεί και έπειτα συνεχίζει να είναι ραδιενεργό και παράλληλα να μειώνεται συνέχεια η δύναμή του. Εμείς αποβάλλουμε το μεγαλύτερο ποσοστό εντός της κλινικής. Από εκεί και πέρα, και ανάλογα με το ποσοστό που έχουμε πάρει, έως 3 εβδομάδων, δεν είναι καν ανιχνεύσιμο.

Μιλάμε για δόσεις που στο σύνολό τους ξεπερνούν τα 600mci Από εκεί και πέρα, παίζει μεγάλο ρόλο η γενετική κληρονομικότητα, ο υπότυπος του καρκίνου και ένα σωρό άλλα. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι συμβατικοί καρκίνοι θυρεοειδούς θηλώδους τύπου είναι πλήρως ιάσιμοι και δεν επανέρχονται με μεταστάσεις. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, το διαδίκτυο είναι πολλές φορές κακός σύμβουλος. 

Ευχαριστώ πολύ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις!!! Η αλήθεια είναι ούτε εγώ έπαιρνα καλούς βαθμούς σε αυτά τα μαθήματα, είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στις μαθησιακές δυσκολίες χαχαχ καμία σχέση!!!  Είναι πολύ όμορφο να ακούω τόσο κατανοητές απαντήσεις κι όχι αερολογιες που λέει ο ένας και ο άλλος!!! Απλά τρομερό!! 

Όσον αφορά τις συσκευές τύπου κινητό, τάμπλετ κλπ που έρχονται σε έπαφη τώρα με σάλια έστω και λίγο ( πχνχθες φταρνιστηκα πάνω στο κινητό καταλάθος , η εβηξα ενώ καθόμουν στο πισι κι έβαλα χέρι κ μετά δεν το έπλυνα ξεχάστηκα). Αυτά με ένα απλό μαντηλάκι καθαρίζονται;; Δεν θα έπρεπε να ανησυχώ;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Annakypr είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις!!! Η αλήθεια είναι ούτε εγώ έπαιρνα καλούς βαθμούς σε αυτά τα μαθήματα, είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στις μαθησιακές δυσκολίες χαχαχ καμία σχέση!!!  Είναι πολύ όμορφο να ακούω τόσο κατανοητές απαντήσεις κι όχι αερολογιες που λέει ο ένας και ο άλλος!!! Απλά τρομερό!! 

Όσον αφορά τις συσκευές τύπου κινητό, τάμπλετ κλπ που έρχονται σε έπαφη τώρα με σάλια έστω και λίγο ( πχνχθες φταρνιστηκα πάνω στο κινητό καταλάθος , η εβηξα ενώ καθόμουν στο πισι κι έβαλα χέρι κ μετά δεν το έπλυνα ξεχάστηκα). Αυτά με ένα απλό μαντηλάκι καθαρίζονται;; Δεν θα έπρεπε να ανησυχώ;; 

Αν σε ανησυχεί τόσο πολύ, τότε με ένα απλό υγρό μαντηλάκι είσαι κομπλέ. Το πρόβλημα με τις συσκευές είναι αν τις μοιράζεσαι με άλλους και αυτό πάλι για τις πρώτες μέρες όπως είπαμε. Μετά σταδιακά "απενεγοποιούνται".

Εμένα επειδή η κόρη μου "κλέβει" καμιά φορά το κινητό και επειδή χρησιμοποίησα το laptop του άντρα μου, τα πέρασα με υγρά μαντηλάκια μετά πιο πολύ για δική μου ηρεμία.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αν σε ανησυχεί τόσο πολύ, τότε με ένα απλό υγρό μαντηλάκι είσαι κομπλέ. Το πρόβλημα με τις συσκευές είναι αν τις μοιράζεσαι με άλλους και αυτό πάλι για τις πρώτες μέρες όπως είπαμε. Μετά σταδιακά "απενεγοποιούνται".

Εμένα επειδή η κόρη μου "κλέβει" καμιά φορά το κινητό και επειδή χρησιμοποίησα το laptop του άντρα μου, τα πέρασα με υγρά μαντηλάκια μετά πιο πολύ για δική μου ηρεμία.

Tελεια!! Πολύ καθησυχαστικο!!!!!

πρίν από 23 λεπτά , Annakypr είπε:

Tελεια!! Πολύ καθησυχαστικο!!!!!

Σήμερα η μέρα ήταν πιο αισιόδοξη, πιο όμορφη. Έφαγα και κανονικά μετά από τόσο καιρό ξύπνησα χωρίς αναγουλες και με.περισσοτερη ενέργεια για ζωή , μια αισιοδοξία! 

Λέτε να έπιασε η θυροξίνη;; Χαχα!!! Η έχουμε το λεγόμενο placebo effect .... Αχαχαχ!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 12:57 ΜΜ, vtgian είπε:

Αν σε ανησυχεί τόσο πολύ, τότε με ένα απλό υγρό μαντηλάκι είσαι κομπλέ. Το πρόβλημα με τις συσκευές είναι αν τις μοιράζεσαι με άλλους και αυτό πάλι για τις πρώτες μέρες όπως είπαμε. Μετά σταδιακά "απενεγοποιούνται".

Εμένα επειδή η κόρη μου "κλέβει" καμιά φορά το κινητό και επειδή χρησιμοποίησα το laptop του άντρα μου, τα πέρασα με υγρά μαντηλάκια μετά πιο πολύ για δική μου ηρεμία.

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω ντουζ βγαίνει νερό από το σιφονι ...μάλλον κάπου έχει βουλώσει. Προφανώς το νερό που βγαίνει είναι αυτό που αποβάλλεται από μένα.... Κι έχω αγωχθει. Σφουγγαρισα. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Νομίζω ότι έχω μολύνει όλο το μπάνιο....ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω ..... Πφφφφφφφ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Annakypr είπε:

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω ντουζ βγαίνει νερό από το σιφονι ...μάλλον κάπου έχει βουλώσει. Προφανώς το νερό που βγαίνει είναι αυτό που αποβάλλεται από μένα.... Κι έχω αγωχθει. Σφουγγαρισα. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Νομίζω ότι έχω μολύνει όλο το μπάνιο....ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω ..... Πφφφφφφφ 

Επίσης κάπου διάβασα ότι απαγορεύεται να έρθει σε επαφή με χλωρίνη η ραδιενέργεια καθώς κάνει περιέργειες αντιδράσεις και το απελευθερώνει στον χώρο. . Εγώ τόσο καιρό καθαρίζω με χλωρίνη. Είμαι κι επίσημα σε πανικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Annakypr είπε:

Επίσης κάπου διάβασα ότι απαγορεύεται να έρθει σε επαφή με χλωρίνη η ραδιενέργεια καθώς κάνει περιέργειες αντιδράσεις και το απελευθερώνει στον χώρο. . Εγώ τόσο καιρό καθαρίζω με χλωρίνη. Είμαι κι επίσημα σε πανικό. 

Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιώ ένα καθαριστικό που μόλις είδα ότι περιέχει 5% ενεργό χλώριο. Είναι πολυκαθαριστικο. Διάβασα ότι είναι απαγορευτικό με το ραδιενεργό ιώδιο και βγάζει το ιώδιο στην ατμόσφαιρα.. Κανείς δεν μου είχε πει αυτό και φοβάμαι μήπως έχω κάνει κάτι κακό...κάποιος να με διαφωτίσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπερβάλλεις λιγάκι αλλά όπως και να έχει οι καταλληλότεροι να σου απαντήσουν είναι στο τμήμα πυρηνικής που έκανες το ιώδιο. Η δουλειά τους είναι, ξέρουν καλύτερα από όλους τι ισχύει και τι όχι. Και είναι και πολύ εξυπηρετικοί, οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να μην μιλήσεις απευθείας μαζί τους. Εμείς ότι και να σου πούμε εδώ, ειδικοί δεν είμαστε.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2021 at 10:57 ΠΜ, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Χάθηκα λίγο κι εγώ καθώς είχα να αντιμετωπίσω δυστυχώς διάφορα θέματα άγχους, κάτι που με χαρακτήριζε δυστυχώς και πολύ πριν το θέμα με τον θυροειδή! Αρχικά εύχομαι και στις δύο σας τα καλύτερα! Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο σωστή επιλογή κάνατε με το να διαλέξετε μια κλινική όπου το δωμάτιο που θα μείνετε διαθέτει παραθύρο! Η δικιά μου εμπειρία των δύο ημερών νοσηλείας,κατά την λήψη ιωδίου, ήταν τραυματική, κυρίως εξαιτίας της έλλειψης φυσικού φωτός! 

 

Όσον αφορά τώρα την επειτα πορεία μου από την λήψη ιωδίου: Ξεκίνησα το Τ4 μια μέρα μετά την έξοδο από το νοσοκομείο! Στον μήνα πάνω άρχισα κάπως να συνερχομαι από τον έντονο υποθειροειδισμο (είχε φτάσει η tsh 117 αν θυμάμαι καλά).Τότε έκανα και τις πρώτες μου αιματολογικές και υπέρηχο όπου είδαμε ότι όλα ήταν καλά απλά έπρεπε να αυξηθεί λιγάκι η δόση του Τ4. Πλέον έχουν περάσει σχεδόν 4 μήνες από την λήψη ιωδίου ( η οποία έγινε 2 Αυγούστου). Σε λίγες μέρες θα κλείσω ραντεβού για αιματολογικές πάλι και επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο μου για αξιολόγηση και υπέρηχο, οπότε και θα έχω νεότερα, αν και νιώθω ότι σωματικά έχω συνέλθει πλήρως εδώ και τουλάχιστον 2 μήνες (αποταν αυξήσαμε δηλαδή την δόση).

 

@Άννα@Annakypr Καταλαβαίνω πόσο σοκαριστικό είναι αυτό για σένα ειδικά σε μια τόσο μικρή ηλικία. Κι εγώ το ανακάλυψα όλο αυτό λίγο πριν κλείσω τα 26 και ήταν ένα μεγάλο χτύπημα! Μάλιστα μου είπαν ότι πιθανόν να το είχα γύρω στα 2 χρόνια αλλά είναι τόσο αργή η εξέλιξη του που ήμουν τυχερή που το διαπίστωσα έστω και τώρα τελείως συμπτωματικά. Το κακό είναι ότι εμφανίζεται σε πάρα πολλές περιπτώσεις σε μικρές ηλικίες σχετικά, το θετικό είναι ότι ειδικά ο συγκεκριμένος τύπος (απλό θηλωδες) είναι ιάσιμος και καθόλου επιθετικός. Όλοι οι γιατροί μου έβαζαν την υπογραφή τους ότι θα το βγάλω ,θα κάνω την θεραπεία και ΤΕΛΟΣ,από αυτό δεν πεθαίνω.

@vtgianΈχεις μιλήσει καθόλου στο παιδάκι σου για όλο αυτό το θέμα; Πώς το έχεις διαχειριστεί; Οι μέρες θα περάσουν και θα μπορέσετε να είστε μαζί και να το αφήσετε πίσω σας όλο αυτό! Το ιώδιο είναι σε χάπι! Να θυμάστε να πίνετε υγρά αλλά ΜΗΝ πιέσετε τον εαυτό σας! Εγώ στην προσπάθεια μου να πιω πολλά υγρά για να αποβάλλω την ραδιενέργεια και να μπορέσω να δω πιο γρήγορα το παιδάκι μου, το παρακανα και στο τέλος έκανα εμετό ( και ευτυχώς γιατί θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί και διαφορετικά καθώς η υπερκατανάλωση υγρών μπορεί να οδηγήσει σε δηλητηρίαση αν δεν κάνω λάθος)!

 

Επέστρεψα , οπότε ότι άλλο θέλετε και μπορώ να βοηθήσω είμαι εδώ ❤️

 

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 πως είσαι; Τι έπαθες με τους ιλίγγους; Εύχομαι να είναι γρήγορα περαστικά και να νιώσεις τέλεια σύντομα 

 

**Έχω ταγκαρει καταλάθος μια λάθος Άννα χαχαχ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Τι κάνετε; Πώς τα πάτε;

Εγώ μόλις γύρισα από τον κύριο Καλοβιδουρη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός! Με καθησύχασε ότι όλα φαίνονται μια χαρά και πως θεωρεί ότι η νόσος δεν υπάρχει πια και έχω ιαθει! Εν ολίγοις όλα ΤΈΛΕΙΑ 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Τι κάνετε; Πώς τα πάτε;

Εγώ μόλις γύρισα από τον κύριο Καλοβιδουρη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός! Με καθησύχασε ότι όλα φαίνονται μια χαρά και πως θεωρεί ότι η νόσος δεν υπάρχει πια και έχω ιαθει! Εν ολίγοις όλα ΤΈΛΕΙΑ 

Τέλεια!!!!!! Χαίρομαι πολύ!!!! Σιδερένια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/11/2021 at 10:57 ΠΜ, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Χάθηκα λίγο κι εγώ καθώς είχα να αντιμετωπίσω δυστυχώς διάφορα θέματα άγχους, κάτι που με χαρακτήριζε δυστυχώς και πολύ πριν το θέμα με τον θυροειδή! Αρχικά εύχομαι και στις δύο σας τα καλύτερα! Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο σωστή επιλογή κάνατε με το να διαλέξετε μια κλινική όπου το δωμάτιο που θα μείνετε διαθέτει παραθύρο! Η δικιά μου εμπειρία των δύο ημερών νοσηλείας,κατά την λήψη ιωδίου, ήταν τραυματική, κυρίως εξαιτίας της έλλειψης φυσικού φωτός! 

 

Όσον αφορά τώρα την επειτα πορεία μου από την λήψη ιωδίου: Ξεκίνησα το Τ4 μια μέρα μετά την έξοδο από το νοσοκομείο! Στον μήνα πάνω άρχισα κάπως να συνερχομαι από τον έντονο υποθειροειδισμο (είχε φτάσει η tsh 117 αν θυμάμαι καλά).Τότε έκανα και τις πρώτες μου αιματολογικές και υπέρηχο όπου είδαμε ότι όλα ήταν καλά απλά έπρεπε να αυξηθεί λιγάκι η δόση του Τ4. Πλέον έχουν περάσει σχεδόν 4 μήνες από την λήψη ιωδίου ( η οποία έγινε 2 Αυγούστου). Σε λίγες μέρες θα κλείσω ραντεβού για αιματολογικές πάλι και επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο μου για αξιολόγηση και υπέρηχο, οπότε και θα έχω νεότερα, αν και νιώθω ότι σωματικά έχω συνέλθει πλήρως εδώ και τουλάχιστον 2 μήνες (αποταν αυξήσαμε δηλαδή την δόση).

 

@Άννα@Annakypr Καταλαβαίνω πόσο σοκαριστικό είναι αυτό για σένα ειδικά σε μια τόσο μικρή ηλικία. Κι εγώ το ανακάλυψα όλο αυτό λίγο πριν κλείσω τα 26 και ήταν ένα μεγάλο χτύπημα! Μάλιστα μου είπαν ότι πιθανόν να το είχα γύρω στα 2 χρόνια αλλά είναι τόσο αργή η εξέλιξη του που ήμουν τυχερή που το διαπίστωσα έστω και τώρα τελείως συμπτωματικά. Το κακό είναι ότι εμφανίζεται σε πάρα πολλές περιπτώσεις σε μικρές ηλικίες σχετικά, το θετικό είναι ότι ειδικά ο συγκεκριμένος τύπος (απλό θηλωδες) είναι ιάσιμος και καθόλου επιθετικός. Όλοι οι γιατροί μου έβαζαν την υπογραφή τους ότι θα το βγάλω ,θα κάνω την θεραπεία και ΤΕΛΟΣ,από αυτό δεν πεθαίνω.

@vtgianΈχεις μιλήσει καθόλου στο παιδάκι σου για όλο αυτό το θέμα; Πώς το έχεις διαχειριστεί; Οι μέρες θα περάσουν και θα μπορέσετε να είστε μαζί και να το αφήσετε πίσω σας όλο αυτό! Το ιώδιο είναι σε χάπι! Να θυμάστε να πίνετε υγρά αλλά ΜΗΝ πιέσετε τον εαυτό σας! Εγώ στην προσπάθεια μου να πιω πολλά υγρά για να αποβάλλω την ραδιενέργεια και να μπορέσω να δω πιο γρήγορα το παιδάκι μου, το παρακανα και στο τέλος έκανα εμετό ( και ευτυχώς γιατί θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί και διαφορετικά καθώς η υπερκατανάλωση υγρών μπορεί να οδηγήσει σε δηλητηρίαση αν δεν κάνω λάθος)!

 

Επέστρεψα , οπότε ότι άλλο θέλετε και μπορώ να βοηθήσω είμαι εδώ ❤️

 

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 πως είσαι; Τι έπαθες με τους ιλίγγους; Εύχομαι να είναι γρήγορα περαστικά και να νιώσεις τέλεια σύντομα 

 

**Έχω ταγκαρει καταλάθος μια λάθος Άννα χαχαχ

@Xristiannapd πολύ σωστή σε βρίσκω στην επιλογή δωματίου. Όμως εξαρτάται  κι από τοπόσο "συμφιλιωμενη" είσαι με αυτό που σου συμβαίνει. Προσωπικά πηρα το θεραπευτικο ιωδιο στο πανεπιστιμιακο νοσοκομείο Ιωαννίνων που τα δωμάτια δεν είχαν θέα,  ήταν τύπου υπόγεια  με ένα μικρό παραθυράκι στο άνω μέρος του τοιχου όμως το ανθρώπινο  δυναμικό  ήταν το εξαιρετικό  που μου μιλούσαν πολύ συχνά, είχε τηλεόραση,  τηλέφωνο, ψυγείο, ίντερνετ  κι έτσι ούτε που κατάλαβα πως πέρασε το 48-ωρο. Εκανα βιντοκλησεις κι έτσι δεν είχα χρονο να σκεφτω. Ήταν και η πρώτη φορά που εφευγα απ τα μικρά μου κι έτσι το είδα και λίγο ως ξεκούραση. Φεύγοντας, ένιωσα πολύ παράξενα ,ζαλισμένη και  ταυτόχρονα  φοβισμένη και ενοχή γιατί εξεμπεμπα  ραδιενέργεια στους γύρω μου. Με tsh 181 καταλαβαίνετε τι  σωματική και ψυχολογική υγεία είχα. Τώρα έχω 6 εβδομάδες που παίρνω thyrormone  των 100mg   και  αισθάνομαι  περισσότερο  απ τους άλλους το κρύο, νιώθω ότι κουράζομαι  και επίσης ότι με τσιμπάει που και που η καρδιά μου. Μπορεί βέβαια  να είναι και ψυχολογικό . Γενικά όμως νιώθω οτι επανέρχομαι  στα προ κακοήθους  οζο. Θέλει υπομονή και δύναμη  πάντως. Γι αυτό όσες περνάτε αυτή τη φάση,  πρέπει να ειστε οπλισμενες με  ψυχραιμία,  ( δεν θα πω ψυχολογία  γιατί υπάρχουν  πολλά σκαμπανευασματα) θετικες σκέψεις και επιμονή   για να περάσει όσο πιο ανώδυνα  αυτός ο καιρός. 

3 ώρες πρίν, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Τι κάνετε; Πώς τα πάτε;

Εγώ μόλις γύρισα από τον κύριο Καλοβιδουρη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός! Με καθησύχασε ότι όλα φαίνονται μια χαρά και πως θεωρεί ότι η νόσος δεν υπάρχει πια και έχω ιαθει! Εν ολίγοις όλα ΤΈΛΕΙΑ 

Μπράβοοοοο. Υπέροχα νέα!!! Μακάρι να είναι η τελευταία  ταλαιπωρία  με την υγεία σου!!Έτσι παίρνουμε κι εμείς δύναμη , θάρρος και αισιοδοξία. Ευχαριστούμε  που το μοιράστηκες εδώ στο φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

@Katekat Πότε θα ελέγξεις αιματολογικά τους δείκτες σου; Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου είπε στις 6 εβδομάδες θα έχει δείξει αν η δόση είναι αρκετή, μετριόμαστε και ρυθμίζουμε. Εγώ έχω την εντύπωση ότι είμαι ελαφρώς υπερθυρεοειδική, κυρίως γιατί ανεβάζω παλμούς. Μου το είχε πει βέβαια, ότι τους πρώτους μήνες θέλει να είμαι λίγο ψηλά γιατί βοηθά καλύτερη στη πλήρη ίαση. Πάντως νιώθω ίσως και λίγο καλύτερα από ότι πριν την αφαίρεση και μου κάνει εντύπωση γιατί αν εξαιρέσεις τους όζους, ο αδένας έδειχνε να λειτουργεί άψογα. Επίσης πολύς κόσμος μου λέει ότι έχει αλλάξει το πρόσωπό μου (προς το καλύτερο). Περίεργο!

@Xristiannapd πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο!

 


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το ολόσωμο!!! Είχα 1,7% υπολλειμα και καθηλώθηκε το φάρμακο εκεί που έπρεπε!!! Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!! 

Νομίζω όλα καλά!!! 

1 hour ago, vtgian είπε:

@Katekat Πότε θα ελέγξεις αιματολογικά τους δείκτες σου; Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου είπε στις 6 εβδομάδες θα έχει δείξει αν η δόση είναι αρκετή, μετριόμαστε και ρυθμίζουμε. Εγώ έχω την εντύπωση ότι είμαι ελαφρώς υπερθυρεοειδική, κυρίως γιατί ανεβάζω παλμούς. Μου το είχε πει βέβαια, ότι τους πρώτους μήνες θέλει να είμαι λίγο ψηλά γιατί βοηθά καλύτερη στη πλήρη ίαση. Πάντως νιώθω ίσως και λίγο καλύτερα από ότι πριν την αφαίρεση και μου κάνει εντύπωση γιατί αν εξαιρέσεις τους όζους, ο αδένας έδειχνε να λειτουργεί άψογα. Επίσης πολύς κόσμος μου λέει ότι έχει αλλάξει το πρόσωπό μου (προς το καλύτερο). Περίεργο!

@Xristiannapd πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο!

 

Άβυσσος η ψυχή του θυροειδή!!! Το ότι δείχνετε καλύτερα από πριν είναι καλό!!!!! Νομίζω είναι ο στόχος να είμαστε υπερθυροειδικοι .... Τι δόση παιρνετε:; Δοκιμάστε να το αλλάξετε σε τιροσιντ,η γιατρός μου είπε δεν κάνει ταχυπαλμιες όπως κάνει το Τ4 πολλές φορές.... Ρωτήστε τον ενδοκρινολόγο σας για την άποψη του!!! Εγώ απλά παραθέτω την άποψη της δικής μου!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Τι κάνετε; Πώς τα πάτε;

Εγώ μόλις γύρισα από τον κύριο Καλοβιδουρη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός! Με καθησύχασε ότι όλα φαίνονται μια χαρά και πως θεωρεί ότι η νόσος δεν υπάρχει πια και έχω ιαθει! Εν ολίγοις όλα ΤΈΛΕΙΑ 

Χριστιαννα μου καλημέρα, αυτά ήταν τα πιο υπέροχα νέα που θα μπορούσα να ακούσω!!! Να ηρεμήσεις, να χαμογελάς να ηρεμήσει η ψυχούλα σου!!!! Χάρηκα πολύ τα φιλιά μου τις ευχές μου καλές γιορτές με υγεία και πολύ πολύ αγάπη!!! 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Τι κάνετε; Πώς τα πάτε;

Εγώ μόλις γύρισα από τον κύριο Καλοβιδουρη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός! Με καθησύχασε ότι όλα φαίνονται μια χαρά και πως θεωρεί ότι η νόσος δεν υπάρχει πια και έχω ιαθει! Εν ολίγοις όλα ΤΈΛΕΙΑ 

@Xristiannapd γιουπιιι άψογα τέλειααααα μπράβο!!!! :):)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...