Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 53 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

      Οκ άρα δε μπορείς να συγκρίνεις. Δε σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι το ίδιο. Καλούς διπλασιασμούς!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Αχ κορίτσια άρα δεν είμαι μόνο εγώ που έχω το ίδιο πρόβλημα !!!! Ουφ νιώθω ώρες ώρες πως το χάνω !!!! Άσε που κάθε μέρα που περνάει νιώθω ένα όρθιο πτώμα !!!! Πέφτω να κοιμηθώ και δεν με περνει ύπνος ενώ το νιώθω ότι νυστάζω !!!!  Στο νοσοκομείο πήρατε και σοκολάτες και πατατάκια ;;; Εγώ ντρέπομαι λίγο !!!! Οταν γυρίσατε πίσω που μένατε ;;; Μαγειρεύατε ;;; Σκέφτομαι να κάνω καμία 6 φαγητά και να τα έχω να τα βγάζω να τα τρώω !!! Γιατί θα κάνω και γι τον άντρα μου να έχει να τρώει 10 μέρες !!!! Έμενε καμία στο σπίτι της ;;; Όσο φτάνουν οι μέρες τόσο αγχώνομαι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Αριστέα είπε:

Αχ κορίτσια άρα δεν είμαι μόνο εγώ που έχω το ίδιο πρόβλημα !!!! Ουφ νιώθω ώρες ώρες πως το χάνω !!!! Άσε που κάθε μέρα που περνάει νιώθω ένα όρθιο πτώμα !!!! Πέφτω να κοιμηθώ και δεν με περνει ύπνος ενώ το νιώθω ότι νυστάζω !!!!  Στο νοσοκομείο πήρατε και σοκολάτες και πατατάκια ;;; Εγώ ντρέπομαι λίγο !!!! Οταν γυρίσατε πίσω που μένατε ;;; Μαγειρεύατε ;;; Σκέφτομαι να κάνω καμία 6 φαγητά και να τα έχω να τα βγάζω να τα τρώω !!! Γιατί θα κάνω και γι τον άντρα μου να έχει να τρώει 10 μέρες !!!! Έμενε καμία στο σπίτι της ;;; Όσο φτάνουν οι μέρες τόσο αγχώνομαι 

Εγώ είχα πάρει σοκολάτα πατατάκια όχι άλλα είχα πάρει κρακερακια γτ να ντραπεις;;;  Αντιθέτως τα πατατάκια με βοήθησαν με το στομάχι!!! Τα μόνα που μπορούσα να φάω για μέρες!! 

Εγώ έμεινα στο σπίτι μου κι έδιωξα τον φίλο μου!! Με μια γενική καθαριότητα θα είναι κομπλέ!!! Τώρα είμαι στο πατρικό μου βέβαια έφυγα 8 μέρες μετά το ιώδιο λόγω εορτών και έμεινα εδώ. Όμως τώρα θα ξαναγυρισω. Μην αγχώνεσαι καθόλου!! Άμα ήταν κάτι δεν θα μας άφηναν να πάμε σπίτι μας ....Κι εγώ ειχα φτιάξει φαγητά και τα είχα βάλει στη κατάψυξη και τα ζεσταινα!! Βέβαια θα μπορείς κανονικά να μαγειρεύεις δεν θα είσαι ανάπηρη!!!!! Όλα θα μπορείς να τα κάνεις!!! Και δουλειές και όλα!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Αριστέα είπε:

Αχ κορίτσια άρα δεν είμαι μόνο εγώ που έχω το ίδιο πρόβλημα !!!! Ουφ νιώθω ώρες ώρες πως το χάνω !!!! Άσε που κάθε μέρα που περνάει νιώθω ένα όρθιο πτώμα !!!! Πέφτω να κοιμηθώ και δεν με περνει ύπνος ενώ το νιώθω ότι νυστάζω !!!!  Στο νοσοκομείο πήρατε και σοκολάτες και πατατάκια ;;; Εγώ ντρέπομαι λίγο !!!! Οταν γυρίσατε πίσω που μένατε ;;; Μαγειρεύατε ;;; Σκέφτομαι να κάνω καμία 6 φαγητά και να τα έχω να τα βγάζω να τα τρώω !!! Γιατί θα κάνω και γι τον άντρα μου να έχει να τρώει 10 μέρες !!!! Έμενε καμία στο σπίτι της ;;; Όσο φτάνουν οι μέρες τόσο αγχώνομαι 

Και τσιπς πήρα και κάτι ΙΟΝ σοκολάτες τσάκισα και άλλα τόσα θα έπαιρνα αν δε με κράταγε λίγο το να μη πάρω κιλά!

Εγώ είμαι από τις τυχερές που έχω καλή πεθερά που μένει από κάτω μας και έτσι δεν ασχολήθηκα με το φαγητό καθόλου. Απομονώθηκα σε ένα δωμάτιο και κράτησα το μπάνιο, ο άντρας μου και η κόρη είχαν το υπόλοιπο σπίτι και ύπνο και μπάνιο στη πεθερά μου. Φαγητό είχα έτοιμο, απλά της είχα πάει μιας χρήσης σκεύη.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα να ρωτήσω τι προβλέπεται σχετικά με τη διατροφή πριν από το ραδιενεργό ιώδιο. Ο πυρηνικός μου με συμβούλεψε να περιορίσω τη λήψη ιωδίου (θαλασσινά και ιωδιούχο αλάτι), ενώ μου είπε ότι θα μου δώσει αναλυτικοτερες οδηγίες στην επόμενη μας συνάντηση.

Εσείς γενικά ακολουθήσατε κάτι πολύ πιο συγκεκριμένο; Και αν ναι, για πόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω και εγώ τότε μια σοκολατίτσα και ένα πακέτο πατατάκια και λεμόνια !!!! Έχω και μπόλικα κιλά !!!! Δεν θα πάθω τπτ αν χάσω και κανένα !!!! Αν και πιστεύω πως αν δεν ρυθμιστεί η τιμή του θυρεοειδή δεν θα έχω μέλλον !!!! Εμάς είναι μικρό το σπίτι όποτε θα πάω σε ένα μικρό διαμέρισμα από κάτω !!!! Ετοίμασα κάποια φαγητά αν και η μαμά μου και η πεθερά μου σήμερα εναλλάξ μου λέγανε πως γιατί να κουράζομαι !!!! @themilonop Εμένα μου είπε μόνο αυτά αλάτι θαλασσινά και ψάρια και την δεύτερη εβδομάδα μου έκοψε το χάπι και το τυρί και τα αυγά τπτ άλλο !!!! Βέβαια αύριο θα πάω να κάνω την πρώτη ένεση και την Κυριακή τη δεύτερη !!! Εσυ ποτε μπαίνεις ;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κ απο μένα! Ειμαι καινουρια στο φορουμ, και παρακολουθω εδω κ καποιες μερες τη συζητηση της υπεροχης αυτης ομάδας! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να με βοηθησετε.. προσφατα με χασιμοτο παρακολουθηση κ υπερηχο που εδειξε οζο 1.3cm η βιοψια βγηκε bethesda V κ πλέον ψαχνω χειρουργο για οπως δειχνουν τα πραγματα αφαιρεση θυρεοειδη. Ακουσα ονοματα οπως ο Βαμβακιδης, Καρβουνης κ Γουσης. Παρακαλω πολυ εχει καποιος εμπειρια απο τους χειρουργους αυτους, θα μπορουσατε να με συμβουλευσετε; 

σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου !!!! Συνάδερφος και εσυ !!!! Τελικά είμαστε πολλές και πολλοί !!!! Απο που είσαι αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ να σου πω !!!! Αυτός που με χειρούργησε είναι εξαιρετικός και παρά πολύ καλός στη δουλειά του !!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αριστέα! Ναι, ειναι τελικα πολυ συνηθισμένο, αν και στην αρχη φανταζει σοκ οταν το ακους! Συγγνωμη εχεις δικιο, δεν διευκρινισα οτι ψαχνω για Αθηνα, κ απο ενδοκρινολογους μεχρι τώρα ακουσα αυτους τους 3 χειρουργους… 

ελπιζω να βρω γρηγορα κ να το κανω, με εχει πιασει μια ανυπομονησια να ξεμπερδευω.. :)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, themilonop είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα να ρωτήσω τι προβλέπεται σχετικά με τη διατροφή πριν από το ραδιενεργό ιώδιο. Ο πυρηνικός μου με συμβούλεψε να περιορίσω τη λήψη ιωδίου (θαλασσινά και ιωδιούχο αλάτι), ενώ μου είπε ότι θα μου δώσει αναλυτικοτερες οδηγίες στην επόμενη μας συνάντηση.

Εσείς γενικά ακολουθήσατε κάτι πολύ πιο συγκεκριμένο; Και αν ναι, για πόσο καιρό;

Πρακτικά κόβεις οτιδήποτε μπορεί να έχει αλάτι στα συστατικά παραγωγής του, ή να αποτελεί πηγή ιωδίου. Τυροκομικά, αλλαντικά, ψάρια, σόγια. Εμάς ο δικός μας άφηνε αυγά ή κοτόπουλο αλλά βιολογικά. Ψωμί βρήκα του τόστ χωρίς αλάτι. Και φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλάτι απλώς μη ιωδιούχο (πχ benesalt νομίζω το λένε). Αυτά για μια εβδομάδα πριν το ιώδιο. Άλλοι λένε δύο. Νομίζω όμως ότι αν κάνεις thyrogen ούτε η διατροφή χρειάζεται να είμαι πολύ αυστηρή, ούτε να κόψεις για πολύ την αγωγή. 

5 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Σε ευχαριστω Αριστέα! Ναι, ειναι τελικα πολυ συνηθισμένο, αν και στην αρχη φανταζει σοκ οταν το ακους! Συγγνωμη εχεις δικιο, δεν διευκρινισα οτι ψαχνω για Αθηνα, κ απο ενδοκρινολογους μεχρι τώρα ακουσα αυτους τους 3 χειρουργους… 

ελπιζω να βρω γρηγορα κ να το κανω, με εχει πιασει μια ανυπομονησια να ξεμπερδευω.. :)

Εγώ χειρουργηθηκα στο Ντυναν οχι στο Βαμβακιδη που είναι ο διευθυντής του χειρουργείου Ενδοκρινών, αλλά στον Ζορμπά που είναι επιμελητής. Σε οζο 4 εκατοστά κολλημένο στο νεύρο και δεν άφησε τίποτα. Και παράλληλα προστάτευσε φωνητικο νεύρο και παραθυρεοειδεις οπότε μιλούσα κανονικά απλά την ανάνηψη κιόλας και δε χρειαστηκα καθόλου ασβέστιο. 

Κάιν οι δύο που αναφέρεις θεωρούνται καλοί οπότε τους βλέπεις από κοντά και αποφασίζεις. Και εγώ έτσι ήμουν, μέσα σε ένα τρίμηνο είχα διάγνωση, χειρουργείο και ιώδιο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! 

  • Μου αρέσει 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vtgian said:

Πρακτικά κόβεις οτιδήποτε μπορεί να έχει αλάτι στα συστατικά παραγωγής του, ή να αποτελεί πηγή ιωδίου. Τυροκομικά, αλλαντικά, ψάρια, σόγια. Εμάς ο δικός μας άφηνε αυγά ή κοτόπουλο αλλά βιολογικά. Ψωμί βρήκα του τόστ χωρίς αλάτι. Και φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλάτι απλώς μη ιωδιούχο (πχ benesalt νομίζω το λένε). Αυτά για μια εβδομάδα πριν το ιώδιο. Άλλοι λένε δύο. Νομίζω όμως ότι αν κάνεις thyrogen ούτε η διατροφή χρειάζεται να είμαι πολύ αυστηρή, ούτε να κόψεις για πολύ την αγωγή. 

Εγώ χειρουργηθηκα στο Ντυναν οχι στο Βαμβακιδη που είναι ο διευθυντής του χειρουργείου Ενδοκρινών, αλλά στον Ζορμπά που είναι επιμελητής. Σε οζο 4 εκατοστά κολλημένο στο νεύρο και δεν άφησε τίποτα. Και παράλληλα προστάτευσε φωνητικο νεύρο και παραθυρεοειδεις οπότε μιλούσα κανονικά απλά την ανάνηψη κιόλας και δε χρειαστηκα καθόλου ασβέστιο. 

Κάιν οι δύο που αναφέρεις θεωρούνται καλοί οπότε τους βλέπεις από κοντά και αποφασίζεις. Και εγώ έτσι ήμουν, μέσα σε ένα τρίμηνο είχα διάγνωση, χειρουργείο και ιώδιο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! 

Γεια σου vtgian! Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Η εμπειρια σου στο Ντυναν γενικα πως ητανε σαν κεντρο; Οσον αφορα στο ιωδιο, σου λενε μετα την εγχειριση/ ιστολογικη αν το χρειαζεσαι σωστα; Το εκανες κ αυτο στο Ντυναν;

Σε ευχαριστω πολυ

Λίνα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Γεια σου vtgian! Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Η εμπειρια σου στο Ντυναν γενικα πως ητανε σαν κεντρο; Οσον αφορα στο ιωδιο, σου λενε μετα την εγχειριση/ ιστολογικη αν το χρειαζεσαι σωστα; Το εκανες κ αυτο στο Ντυναν;

Σε ευχαριστω πολυ

Λίνα

 

Άριστη εντύπωση μου άφησε. Όλα πολύ οργανωμένα, σε προσέχουν πολύ. Ιώδιο έκανα στο Ιατρόπολις γιατί ήξερα τον πυρηνικό, μου τον σύστησε και ο ενδοκρινολογος μου και επιπλέον τα δωμάτια του έχουν παράθυρα και ψυχολογικά εγώ το χρειαζόμουν. 

Θα ξέρεις αν χρειαστείς μετά την ιστολογικη. Τα ευρήματα θα σας οδηγήσουν στα επόμενα βήματα. 

Ότι απορία έχεις, να ρωτάς, για αυτό είμαστε εδώ :)


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Γεια σας κ απο μένα! Ειμαι καινουρια στο φορουμ, και παρακολουθω εδω κ καποιες μερες τη συζητηση της υπεροχης αυτης ομάδας! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να με βοηθησετε.. προσφατα με χασιμοτο παρακολουθηση κ υπερηχο που εδειξε οζο 1.3cm η βιοψια βγηκε bethesda V κ πλέον ψαχνω χειρουργο για οπως δειχνουν τα πραγματα αφαιρεση θυρεοειδη. Ακουσα ονοματα οπως ο Βαμβακιδης, Καρβουνης κ Γουσης. Παρακαλω πολυ εχει καποιος εμπειρια απο τους χειρουργους αυτους, θα μπορουσατε να με συμβουλευσετε; 

σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!!!

Welcome to the club!!

Εγώ χειρουργήθηκα με τον κύριο Καρακοζη στο Υγεια. Έχω να πω εξαιρετικά λόγια και για τον ίδιο και για το νοσοκομείο αν και χωρίς ασφάλεια....δεν θα το πρότεινα γιατί είναι ακριβό νοσοκομείο και μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά και με πολυ λιγότερα χρήματα !!! Ο ίδιος χειρουργεί και στον Λευκό Σταυρό με πολύ λιγότερα χρήματα!!! Με τον κύριο Βαμβακιδη θα πρότεινα μια συνάντηση.... Μου φάνηκε εξαιρετικός!!!! Δείχνει βιντεάκια με τα χειρουργεία του...ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα με το να τα βλέπεις ακριβώς όπως τα κάνει στον ασθενή! 

Ιώδιο έκανα κι εγώ στο Ιατρόπουλις !! Το δωμάτιο ήταν φωτεινό και σαν ξενοδοχείου!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη που το έκανα εκεί. Από άλλους έχω ακούσει ότι στο Ντυνάν δεν έχει παράθυρα. Αυτά όμως θα τα σκεφτείς μετά....ένα ένα τα βήματα!!!!! 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Κάτσε να βγει η βιοψία μπορεί να μην χρειαστεί να κανείς !!!! Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια ποια κρέμα χρησιμοποιείται για την τομή ;;;;

Strataderm νομίζω λέγεται θα το δω κ αργότερα....!! Προς τι παρόν δεν έχει φύγει το σημάδι ακόμα κοκκινωπό είναι έχω αρχίσει κ φοβάμαι ότι δεν θα αποχρωματιστει....

 

Κορίτσια σκέφτομαι να πάω εκδρομή βασικά θα πάω για καμιά βδομάδα αλλά φοβάμαι λίγο...μήπως είναι λίγο νωρίς για να παίρνω τα βουνά; Θα πάω Μέτσοβο, Μετέωρα, Θεσσαλονίκη.....και γενικά φοβάμαι μήπως είναι λίγο νωρίς κ πρέπει να κάτσω να αναρρώσω...εσείς που έχετε τελειώσει κ με το ιώδιο συνεχίζετε κανονικά τη ζωή σας;; 

Άρχισαν και κάτι ταχυκαρδίες να με πιάνουν Δευτέρα πάω στον καρδιολογο. Τετάρτη θα φύγω με αεροπλάνο...λέτε να μην κάνει να ταξιδέψω με αεροπλάνο; Φοβάμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2022 at 9:14 ΜΜ, Αριστέα είπε:

Θα πάρω και εγώ τότε μια σοκολατίτσα και ένα πακέτο πατατάκια και λεμόνια !!!! Έχω και μπόλικα κιλά !!!! Δεν θα πάθω τπτ αν χάσω και κανένα !!!! Αν και πιστεύω πως αν δεν ρυθμιστεί η τιμή του θυρεοειδή δεν θα έχω μέλλον !!!! Εμάς είναι μικρό το σπίτι όποτε θα πάω σε ένα μικρό διαμέρισμα από κάτω !!!! Ετοίμασα κάποια φαγητά αν και η μαμά μου και η πεθερά μου σήμερα εναλλάξ μου λέγανε πως γιατί να κουράζομαι !!!! @themilonop Εμένα μου είπε μόνο αυτά αλάτι θαλασσινά και ψάρια και την δεύτερη εβδομάδα μου έκοψε το χάπι και το τυρί και τα αυγά τπτ άλλο !!!! Βέβαια αύριο θα πάω να κάνω την πρώτη ένεση και την Κυριακή τη δεύτερη !!! Εσυ ποτε μπαίνεις ;;; 

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Τέλη Φεβρουαρίου θα κάνω το ιώδιο, οπότε ξεκιναω σιγα σιγα να ετοιμάζομαι κι εγώ. 
Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...