Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σας ευχαριστώ για τα μηνύματα σας και την δύναμη που μου δίνεται !!! Την Πέμπτη θα πάω επιτέλους στον ενδοκρινολόγο να δούμε τι θα μου πει και ποτέ θα κάνω το ιώδιο !!!Θα το κάνω είναι το μόνο σίγουρο τώρα τι ποσότητα θα πάρω άγνωστο ! Έχω ένα άγχος αλλά με όσα έχω διαβάσει νιώθω κάπως πιο ήρεμα ότι όλα θα πάνε καλά !!! Άλλωστε για μένα δεν είναι η πρώτη φορά πριν 17 χρόνια είχα ξανά καρκίνο στους λεμφαδένες για αυτό στην αρχή με είχε πιάσει πανικός !!!! Θέλω να ρωτήσω υπάρχει καμία κοπέλα που μετά από όλα αυτά που πέρασε να έμεινε έγκυος εμένα μόνο αυτό με απασχολεί !!!! 

Εννοείται έμειναν και θα γίνεις μανούλα απλά λίγο αργότερα..... Σε ένα χρόνο περιπου μετά το ιώδιο θα μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις κανονικά!!!!  

Κι εγώ ανυπομονώ να περάσει αυτό το διάστημα για να ξεκινήσω κ εγώ σιγά σιγά να προσπαθώ για μωράκι!! Τίποτα δεν σταματάει... Όλα θα συνεχίσουν από εκεί που τα άφησες .... Όλα θα πάνε καλά!! Κατά μας ενήμερες !! 

πρίν από 6 λεπτά , Katekat είπε:

Γειά  σας κορίτσια!ελπίζω όλες να είστε καλά.  

@Annakypr δεν θα πιστέψεις τι μου συνέβη τώρα. την περασμένη Τρίτη ξύπνησα μπουκωμένη,  πονούσε το σώμα μου κλπ...  και τσουπ κορωνοιος. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έκανα πυρετό.  Τι άλλο θα περάσω θεέ μου!!! Οπότε εξετάσεις  θα κάνω αφού συνέλθω γιατί φαντάζομαι  τώρα θα είναι στα τάρταρα  τα λευκά μου.

Ούφ ...... Πώς είσαι τώρα!!! Εύχομαι περαστικά... Έχουμε συνηθίσει εμείς από καραντίνες! Δεν σε φοβάμαι καθόλου!!! Όλα θα πάνε καλά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Annakypr Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε ευχαριστώ για τη δύναμη που μου δίνεις !!!! Αχ να περάσει αυτός ο χρόνος και να έρθουν μόνο όμορφα πράγματα στη ζωή μας !!! Εσυ σε ποια φάση είσαι ;;; Για οποία έχει θέμα με τα λευκά Αιμοσφαίρια να πίνει τσουκνίδα !!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Αριστέα είπε:

@Annakypr Καλησπερα και καλή εβδομάδα σε ευχαριστώ για τη δύναμη που μου δίνεις !!!! Αχ να περάσει αυτός ο χρόνος και να έρθουν μόνο όμορφα πράγματα στη ζωή μας !!! Εσυ σε ποια φάση είσαι ;;; Για οποία έχει θέμα με τα λευκά Αιμοσφαίρια να πίνει τσουκνίδα !!!! 

Εγώ πριν ένα μήνα ήπια το περιβόητο χαπακι ..... Είμαι στην αρχή ακόμα κι εγώ και αρχίζω να παίρνω τη ζωή μου πίσω από εκεί που την άφησα !!!!!!!  Πίστεψέ με όλα θα φτιάξουν δεν παίζει να πάει κάτι στραβά!! Να ακούς τους γιατρούς σου και όλα θα πάνε καλά!!! Περιμένουμε νέα σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έμεινες μέσα ;;  Που το έκανες;; Είσαι Θεσσαλονίκη ;; Έχω θετική σκέψη αλλά ώρες ώρες με πιάνει και ένας άγχος αλλά εντάξει !!!!Περιμένω να έρθει η Πέμπτη να πάω στον ενδοκρυνολόγο μου να μου πει ποτέ θα ξεκινήσουμε !!!! Ευτυχώς είναι πολύ καλός όπως και ο χειρουργός όποτε δεν είμαι καλά τους πέρνω τηλέφωνο τους έχω και για ψυχιάτρους !!!!   

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

@Annakypr Πόσες μέρες έμεινες μέσα ;;  Που το έκανες;; Είσαι Θεσσαλονίκη ;; Έχω θετική σκέψη αλλά ώρες ώρες με πιάνει και ένας άγχος αλλά εντάξει !!!!Περιμένω να έρθει η Πέμπτη να πάω στον ενδοκρυνολόγο μου να μου πει ποτέ θα ξεκινήσουμε !!!! Ευτυχώς είναι πολύ καλός όπως και ο χειρουργός όποτε δεν είμαι καλά τους πέρνω τηλέφωνο τους έχω και για ψυχιάτρους !!!!   Μετά το χειρουργείο θα θελα να μάθω είχε καμία καθυστέρηση ;;; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Πόσες μέρες έμεινες μέσα ;;  Που το έκανες;; Είσαι Θεσσαλονίκη ;; Έχω θετική σκέψη αλλά ώρες ώρες με πιάνει και ένας άγχος αλλά εντάξει !!!!Περιμένω να έρθει η Πέμπτη να πάω στον ενδοκρυνολόγο μου να μου πει ποτέ θα ξεκινήσουμε !!!! Ευτυχώς είναι πολύ καλός όπως και ο χειρουργός όποτε δεν είμαι καλά τους πέρνω τηλέφωνο τους έχω και για ψυχιάτρους !!!!   

Eιμαι αθηνα!!! Είναι πολύ σημαντικό να είναι οι γιατροί έμπιστοι!!! Το Α και το Ω. 

Έκατσα 2 μέρες στο νοσοκομείο κ μετά σπίτι μου για περίπου 2 βδομάδες!! Είναι λογικό να είσαι αγχωμενη είναι κάτι άγνωστο. Εγώ να δεις πως ήμουν.... Έκλαιγα σαν την χαζή πριν πιω το χαπι..... Γενικά ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά κυρίως.... από παρενέργειες μου σακατεψε το στομάχι πολύ αλλά συνηλθα γρήγορα!!!!! Δεν είναι τπτ, ειλικρινά, περνάνε γρήγορα οι μέρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Πριν από κάποιες μέρες διαγνώστηκα με νεοπλασία θηλώδους τύπου μετά από FNA (όζος με ασαφή όρια και αποτιτανώσεις που μεγάλωσε από 0,5 σε 1 εκ μετά την εγκυμοσύνη- παρακολουθώ χρόνια το θυρεοειδή γιατι έχω Hashimoto). Έκανα χαρτογράφηση λεμφαδένων, και είμαι σε διαδικασία επιλογής χειρουργου για να κάνω επέμβαση θυρεοειδεκτομής. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα, πως επιλέξατε γιατρό? Με όποιον έχω μιλήσει μου συστήνει κάποιον διαφορετικό (με αποκορύφωμα την ενδοκρινολόγο μου η οποία πάνω κάτω με τραμπούκισε και μου είπε ότι δεν ξέρει κανέναν άλλον, και μόνο αυτός που συνεργάζεται είναι καλός και μου γύρισε το μυαλό- για χειρουργείο θα μπω καλή μου, δεν θα πάρω γνώμες?!) και έχω χαθεί. :confused:  Πως επιλέξατε? Υπάρχει κάποιο thread για αυτό? Με έχουν πανικοβάλλει όλα, από το χειρουργείο ως το πιθανό ιώδιο μετά, έχω ένα μωράκι 1 έτους και ούτε που θέλω να σκεφτώ ότι μπορεί να χρειαστεί να μείνω 20 ημέρες μακριά.:-( Είμαι Αθήνα.

Σας ευχαριστώ πολύ <3 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, christina86 είπε:

Καλημέρα σε όλους,

Πριν από κάποιες μέρες διαγνώστηκα με νεοπλασία θηλώδους τύπου μετά από FNA (όζος με ασαφή όρια και αποτιτανώσεις που μεγάλωσε από 0,5 σε 1 εκ μετά την εγκυμοσύνη- παρακολουθώ χρόνια το θυρεοειδή γιατι έχω Hashimoto). Έκανα χαρτογράφηση λεμφαδένων, και είμαι σε διαδικασία επιλογής χειρουργου για να κάνω επέμβαση θυρεοειδεκτομής. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα, πως επιλέξατε γιατρό? Με όποιον έχω μιλήσει μου συστήνει κάποιον διαφορετικό (με αποκορύφωμα την ενδοκρινολόγο μου η οποία πάνω κάτω με τραμπούκισε και μου είπε ότι δεν ξέρει κανέναν άλλον, και μόνο αυτός που συνεργάζεται είναι καλός και μου γύρισε το μυαλό- για χειρουργείο θα μπω καλή μου, δεν θα πάρω γνώμες?!) και έχω χαθεί. :confused:  Πως επιλέξατε? Υπάρχει κάποιο thread για αυτό? Με έχουν πανικοβάλλει όλα, από το χειρουργείο ως το πιθανό ιώδιο μετά, έχω ένα μωράκι 1 έτους και ούτε που θέλω να σκεφτώ ότι μπορεί να χρειαστεί να μείνω 20 ημέρες μακριά.:-( Είμαι Αθήνα.

Σας ευχαριστώ πολύ <3 

Καλημέρα! Πρόσφατα πέρασα αυτή τη διαδικασία (υπέρηχος - FNA - χαρτογράφηση - θυρεοειδεκτομή - ιώδιο) με νεοπλασία θηλώδους τύπου και εγώ, 4cm όμως και με επέκταση σε κοντινούς λεμφαδένες. 

Φυσικά και θα πάρεις δεύτερες και τρίτες γνώμες, θα πρέπει να νιώσεις ασφάλεια και εμπιστοσύνη με αυτόν που θα διαλέξεις να σε χειρουργήσει. Υπάρχουν σίγουρα κάποιοι πιο γνωστοί χειρουργοί και κάποιοι όχι και τόσο γνωστοί. Η εμπειρία από μόνη της είναι πολύ σημαντική, ωστόσο οι νεότεροι χειρουργοί πολλές φορές έχουν γνώση νέων τεχνικών ή εργαλείων που αποδεικνύονται εξαιρετικά βοηθητικά. Επίσης ένα από τα πράγματα που εκτίμησα στον ενδοκρινολόγο μου ήταν ότι μπορεί να μου πρότεινε κάποια ονόματα αλλά βασικά η προτροπή του ήταν να νιώθω εγώ καλά με αυτόν που θα διαλέξω. 

Διάλεξα ένα νέο σχετικά χειρουργό, με ειδίκευση όμως στα χειρουργεία ενδοκρινών αδένων (πρακτικά κάνει μόνο τέτοια χειρουργεία - οπότε έχει εμπειρία). Ήταν υπεραναλυτικός, στη διάθεσή μου για οποιαδήποτε απορία και μου εξήγησε όλους τους πιθανούς κινδύνους. Εμένα αυτό με καθησύχασε. Σε άλλον, τόσο αναλυτική πληροφορία μπορεί να μην αρέσει. Εν τέλει, το χειρουργείο μου ήταν τέλειο, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη φωνή μου, δε χρειάστηκα ασβέστιο και από το ιώδιο που πήρα μετά, επιβεβαίωσαν ότι το υπόλειμμα ιστού ήταν μόλις 0,4% (πράγμα εξαιρετικά χαμηλό). Δεν ήταν κάποιος που μου πρότεινε ο ενδοκρινολόγος μου, αλλά τυχαίνει να είναι γνωστός καλής μου φίλης. Προσωπικά τον συστήνω ανεπιφύλακτα, λέγεται Ζορμπάς και χειρουργεί στο Ντυνάν, αν σε εξυπηρετεί. Επίσης μου άρεσε ότι συμμετείχε σε ερευνητικά προγράμματα, καταλαβαίνεις ότι έχει γνήσιο ενδιαφέρον για την επιστήμη του.

Είναι λογικό να αισθάνεσαι πανικό, το ίδιο έχουμε περάσει όλοι. Το χειρουργείο από μόνο του ήταν πραγματικά ένα από τα ευκολότερα χειρουργεία που έχω κάνει. Πιο πολύ με ενόχλησε αφαίρεση χαλάζιου στο βλέφαρο, παρά αυτό. Η απομόνωση είναι σίγουρα δύσκολη, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί να κάνεις ιώδιο (ειδικά αν δεν υπάρχει εμπλοκή λεμφαδένων και ο όζος έχει παραμείνει κάτω από 2εκ). Ένα βήμα τη φορά. Τώρα επικεντρώσου στο επόμενο βήμα, την επιλογή χειρουργού.  

  • Ευχαριστώ 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vtgian said:

Καλημέρα! Πρόσφατα πέρασα αυτή τη διαδικασία (υπέρηχος - FNA - χαρτογράφηση - θυρεοειδεκτομή - ιώδιο) με νεοπλασία θηλώδους τύπου και εγώ, 4cm όμως και με επέκταση σε κοντινούς λεμφαδένες. 

Φυσικά και θα πάρεις δεύτερες και τρίτες γνώμες, θα πρέπει να νιώσεις ασφάλεια και εμπιστοσύνη με αυτόν που θα διαλέξεις να σε χειρουργήσει. Υπάρχουν σίγουρα κάποιοι πιο γνωστοί χειρουργοί και κάποιοι όχι και τόσο γνωστοί. Η εμπειρία από μόνη της είναι πολύ σημαντική, ωστόσο οι νεότεροι χειρουργοί πολλές φορές έχουν γνώση νέων τεχνικών ή εργαλείων που αποδεικνύονται εξαιρετικά βοηθητικά. Επίσης ένα από τα πράγματα που εκτίμησα στον ενδοκρινολόγο μου ήταν ότι μπορεί να μου πρότεινε κάποια ονόματα αλλά βασικά η προτροπή του ήταν να νιώθω εγώ καλά με αυτόν που θα διαλέξω. 

Διάλεξα ένα νέο σχετικά χειρουργό, με ειδίκευση όμως στα χειρουργεία ενδοκρινών αδένων (πρακτικά κάνει μόνο τέτοια χειρουργεία - οπότε έχει εμπειρία). Ήταν υπεραναλυτικός, στη διάθεσή μου για οποιαδήποτε απορία και μου εξήγησε όλους τους πιθανούς κινδύνους. Εμένα αυτό με καθησύχασε. Σε άλλον, τόσο αναλυτική πληροφορία μπορεί να μην αρέσει. Εν τέλει, το χειρουργείο μου ήταν τέλειο, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη φωνή μου, δε χρειάστηκα ασβέστιο και από το ιώδιο που πήρα μετά, επιβεβαίωσαν ότι το υπόλειμμα ιστού ήταν μόλις 0,4% (πράγμα εξαιρετικά χαμηλό). Δεν ήταν κάποιος που μου πρότεινε ο ενδοκρινολόγος μου, αλλά τυχαίνει να είναι γνωστός καλής μου φίλης. Προσωπικά τον συστήνω ανεπιφύλακτα, λέγεται Ζορμπάς και χειρουργεί στο Ντυνάν, αν σε εξυπηρετεί. Επίσης μου άρεσε ότι συμμετείχε σε ερευνητικά προγράμματα, καταλαβαίνεις ότι έχει γνήσιο ενδιαφέρον για την επιστήμη του.

Είναι λογικό να αισθάνεσαι πανικό, το ίδιο έχουμε περάσει όλοι. Το χειρουργείο από μόνο του ήταν πραγματικά ένα από τα ευκολότερα χειρουργεία που έχω κάνει. Πιο πολύ με ενόχλησε αφαίρεση χαλάζιου στο βλέφαρο, παρά αυτό. Η απομόνωση είναι σίγουρα δύσκολη, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί να κάνεις ιώδιο (ειδικά αν δεν υπάρχει εμπλοκή λεμφαδένων και ο όζος έχει παραμείνει κάτω από 2εκ). Ένα βήμα τη φορά. Τώρα επικεντρώσου στο επόμενο βήμα, την επιλογή χειρουργού.  

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είναι πολύ βοηθητικό να ακούς από ανθρώπους με την ίδια εμπειρία και να πήγαν όλα καλά! <3  θα τον ψάξω το Ζορμπά! Εμένα πολύ καλός μου φίλος χειρούργος μου σύστησε το Μωραίτη (είναι στο Υγεία, έκανα ραντεβού μαζί του και ήταν ακριβώς έτσι, υπεραναλυτικός και καθησυχαστικός γενικά- δεν κάνει μόνο θυρεοειδή αλλά εξειδικεύεται σε κεφάλι και τράχηλο), και η ενδοκρινολόγος μου τον Καρακόζη, έχω ραντεβου μαζί του αυτή την εβδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι με ξένισε πολύ ο τρόπος, αισθάνθηκα ότι πατάει στο άγχος μου για να προωθήσει αυτόν που συνεργάζεται αλλά επειδή διαγνωστικά είναι καλή σε όλα μέχρι ώρας και ο Πετρόπουλος στον οποίο με έστειλε για την FNA/ χαρτογράφηση μου είπαν ομόφωνα ότι θεωρείται από τους πιο εμπειρους ακτινολόγους, αποφάσισα να τον δω για να δω πως θα μου φανεί.

Έκανες και λεμφαδενικό καθαρισμό μαζί με τη θυρεοειδεκτομή? Είναι πιο δύσκολο το χειρουργείο όταν γίνεται κι αυτό? Ο Πετρόπουλος είδε 5 αντιδραστικούς στα πλαγια ανευ σημασίας από ότι μου είπε και 2 άτυπους μπροστά, που ο Μωραίτης (αν κάνει κάνουμε μαζί το χειρουργείο) είπε ότι θα τους ελέγξει κατά τη διάρκεια και ίσως κάνει έναν μικρό καθαρισμό προληπτικά αν φανούν ύποπτοι. Δεν με νοιάζει καθόλου το θέμα της τομής κλπ, προτιμώ να γίνει ότι περισσότερο πρέπει για να ξεμπερδεύω, αλλα διάβαζα ότι όταν φευγουν και οι λεμφαδένες είναι πιο επικίνδυνο για επιπλοκές σε λαρυγγικό νεύρο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , christina86 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είναι πολύ βοηθητικό να ακούς από ανθρώπους με την ίδια εμπειρία και να πήγαν όλα καλά! <3  θα τον ψάξω το Ζορμπά! Εμένα πολύ καλός μου φίλος χειρούργος μου σύστησε το Μωραίτη (είναι στο Υγεία, έκανα ραντεβού μαζί του και ήταν ακριβώς έτσι, υπεραναλυτικός και καθησυχαστικός γενικά- δεν κάνει μόνο θυρεοειδή αλλά εξειδικεύεται σε κεφάλι και τράχηλο), και η ενδοκρινολόγος μου τον Καρακόζη, έχω ραντεβου μαζί του αυτή την εβδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι με ξένισε πολύ ο τρόπος, αισθάνθηκα ότι πατάει στο άγχος μου για να προωθήσει αυτόν που συνεργάζεται αλλά επειδή διαγνωστικά είναι καλή σε όλα μέχρι ώρας και ο Πετρόπουλος στον οποίο με έστειλε για την FNA/ χαρτογράφηση μου είπαν ομόφωνα ότι θεωρείται από τους πιο εμπειρους ακτινολόγους, αποφάσισα να τον δω για να δω πως θα μου φανεί.

Έκανες και λεμφαδενικό καθαρισμό μαζί με τη θυρεοειδεκτομή? Είναι πιο δύσκολο το χειρουργείο όταν γίνεται κι αυτό? Ο Πετρόπουλος είδε 5 αντιδραστικούς στα πλαγια ανευ σημασίας από ότι μου είπε και 2 άτυπους μπροστά, που ο Μωραίτης (αν κάνει κάνουμε μαζί το χειρουργείο) είπε ότι θα τους ελέγξει κατά τη διάρκεια και ίσως κάνει έναν μικρό καθαρισμό προληπτικά αν φανούν ύποπτοι. Δεν με νοιάζει καθόλου το θέμα της τομής κλπ, προτιμώ να γίνει ότι περισσότερο πρέπει για να ξεμπερδεύω, αλλα διάβαζα ότι όταν φευγουν και οι λεμφαδένες είναι πιο επικίνδυνο για επιπλοκές σε λαρυγγικό νεύρο κλπ. 

Εμένα με χειρουργήσε ο Καρακοζης και γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη από εκείνον. Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα ραντεβού. Σίγουρα όμως ο τρόπος με τον οποίο τον προώθησε η ενδοκρινολόγος ήταν απαράδεκτος. Με χειρουργήσε κι εκείνος στο Υγεία. 

Ο Πετρόπουλος είναι εξαιρετικός κι εκείνος με πολλή λεπτομέρεια εκανε την χαρτογράφηση η οποία είναι αρκετά σημαντική για το χειρουργειο. 

Πάρε ένα ένα τα βήματα όπως σου είπαν και πιο πάνω ....όλα για τους ανθρώπους είναι και εφόσον ήρθε αυτή η δυσκολία σφυξε τα δόντια.... σκέψου ότι τα κάνεις όλα για να είσαι καλά για το μωράκι σου, για να το δεις να μεγαλώνει. Επισης, σκέψου ότι όλα είναι περαστικά και ότι δεν κινδυνεύεις άρα είσαι "τυχερή" στην ατυχία σου επειδή το βρήκες και θα το αντιμετωπίσεις!!!!!! 

Κοίτα να κάνεις ένα χειρουργείο σε έναν έμπιστο γιατρό, εγώ θα πρότεινα να δεις και τον Βαμβακιδη και τον Καρακοζη γιατί πραγματικά και από τους δύο αυτούς είχα εξαιρετική εμπειρία ( άλλο που διάλεξα εν τέλει τον Καρακοζη επειδή μου ενέπνευσε περισσότερη εμπιστοσύνη και ευτυχώς δεν με απογοήτευσε. Ήταν πάντα εκεί με ενδιαφέρον. Ούτε ασβέστιο χρειάστηκα ούτε πόνεσα ... Και το Υγεία... Σαν ξενοδοχείο πραγματικά  !!! ) ο βαμβακιδης να ξέρεις εάν πας θα σου δείξει και βιντεάκια και θα σου τα εξηγήσει όλα με λεπτομέρειες. 

Αυτη είναι η εμπειρία μου από όλο αυτό. Όλα θα πάνε καλά, το χειρουργείο είναι εύκολο. 

Επίσης, ίσως καλο θα ήταν να ψάξεις κ για άλλο ενδοκρινολόγο. Πρέπει να έχεις έναν σύμμαχο σε αυτή τη περιπέτεια..... Γιατί θα χρειαστείς την στήριξη του ενδοκρινολόγου σου.....

Κράτα μας ενήμερες για τις αποφάσεις σου!!! Είμαι σίγουρη θα πάρεις τη καλύτερη!!!! 

πρίν από 41 λεπτά , christina86 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είναι πολύ βοηθητικό να ακούς από ανθρώπους με την ίδια εμπειρία και να πήγαν όλα καλά! <3  θα τον ψάξω το Ζορμπά! Εμένα πολύ καλός μου φίλος χειρούργος μου σύστησε το Μωραίτη (είναι στο Υγεία, έκανα ραντεβού μαζί του και ήταν ακριβώς έτσι, υπεραναλυτικός και καθησυχαστικός γενικά- δεν κάνει μόνο θυρεοειδή αλλά εξειδικεύεται σε κεφάλι και τράχηλο), και η ενδοκρινολόγος μου τον Καρακόζη, έχω ραντεβου μαζί του αυτή την εβδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι με ξένισε πολύ ο τρόπος, αισθάνθηκα ότι πατάει στο άγχος μου για να προωθήσει αυτόν που συνεργάζεται αλλά επειδή διαγνωστικά είναι καλή σε όλα μέχρι ώρας και ο Πετρόπουλος στον οποίο με έστειλε για την FNA/ χαρτογράφηση μου είπαν ομόφωνα ότι θεωρείται από τους πιο εμπειρους ακτινολόγους, αποφάσισα να τον δω για να δω πως θα μου φανεί.

Έκανες και λεμφαδενικό καθαρισμό μαζί με τη θυρεοειδεκτομή? Είναι πιο δύσκολο το χειρουργείο όταν γίνεται κι αυτό? Ο Πετρόπουλος είδε 5 αντιδραστικούς στα πλαγια ανευ σημασίας από ότι μου είπε και 2 άτυπους μπροστά, που ο Μωραίτης (αν κάνει κάνουμε μαζί το χειρουργείο) είπε ότι θα τους ελέγξει κατά τη διάρκεια και ίσως κάνει έναν μικρό καθαρισμό προληπτικά αν φανούν ύποπτοι. Δεν με νοιάζει καθόλου το θέμα της τομής κλπ, προτιμώ να γίνει ότι περισσότερο πρέπει για να ξεμπερδεύω, αλλα διάβαζα ότι όταν φευγουν και οι λεμφαδένες είναι πιο επικίνδυνο για επιπλοκές σε λαρυγγικό νεύρο κλπ. 

Όσον αφορά το λαρυγγικο νεύρο, επειδή είμαι τραγούδιστρια κλασσικής μουσικής και ασχολούμαι και με τη μουσικοθεραπεια  καταλαβαίνεις με ενδιέφερε το θέμα και με το παραπάνω. Έκανα προληπτικά λεμφαδενξκο καθαρισμό κι έβγαλα και λεμφαδένες στα πλάγια λόγω ατυπιας που εν τέλει ήταν αρνητικοί κακοήθειας. 

Ε λοιπόν, τραγούδησα μετά την πρώτη εβδομάδα με ελάχιστες δυσκολίες...μέσα στο μήνα ήμουν πίσω στα κανονικά μου. 

Είναι πολύ σπάνιες αυτές οι επιπλοκές .... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, christina86 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είναι πολύ βοηθητικό να ακούς από ανθρώπους με την ίδια εμπειρία και να πήγαν όλα καλά! <3  θα τον ψάξω το Ζορμπά! Εμένα πολύ καλός μου φίλος χειρούργος μου σύστησε το Μωραίτη (είναι στο Υγεία, έκανα ραντεβού μαζί του και ήταν ακριβώς έτσι, υπεραναλυτικός και καθησυχαστικός γενικά- δεν κάνει μόνο θυρεοειδή αλλά εξειδικεύεται σε κεφάλι και τράχηλο), και η ενδοκρινολόγος μου τον Καρακόζη, έχω ραντεβου μαζί του αυτή την εβδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι με ξένισε πολύ ο τρόπος, αισθάνθηκα ότι πατάει στο άγχος μου για να προωθήσει αυτόν που συνεργάζεται αλλά επειδή διαγνωστικά είναι καλή σε όλα μέχρι ώρας και ο Πετρόπουλος στον οποίο με έστειλε για την FNA/ χαρτογράφηση μου είπαν ομόφωνα ότι θεωρείται από τους πιο εμπειρους ακτινολόγους, αποφάσισα να τον δω για να δω πως θα μου φανεί.

Έκανες και λεμφαδενικό καθαρισμό μαζί με τη θυρεοειδεκτομή? Είναι πιο δύσκολο το χειρουργείο όταν γίνεται κι αυτό? Ο Πετρόπουλος είδε 5 αντιδραστικούς στα πλαγια ανευ σημασίας από ότι μου είπε και 2 άτυπους μπροστά, που ο Μωραίτης (αν κάνει κάνουμε μαζί το χειρουργείο) είπε ότι θα τους ελέγξει κατά τη διάρκεια και ίσως κάνει έναν μικρό καθαρισμό προληπτικά αν φανούν ύποπτοι. Δεν με νοιάζει καθόλου το θέμα της τομής κλπ, προτιμώ να γίνει ότι περισσότερο πρέπει για να ξεμπερδεύω, αλλα διάβαζα ότι όταν φευγουν και οι λεμφαδένες είναι πιο επικίνδυνο για επιπλοκές σε λαρυγγικό νεύρο κλπ. 

Αυτό  το "αισθάνθηκα ότι πατάει στο άγχος μου για να προωθήσει αυτόν που συνεργάζεται" εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ. Από την άλλη είναι σημαντικό να έχουν καλή συνεργασία ενδοκρινολόγος με χειρουργό και μετά με τον πυρηνικό. Ωστόσο εμένα δεν γνωρίζονταν μεταξύ τους, δεν είχαν ξανασυνεργαστεί, αλλά τα βρήκαν μια χαρά.

O Καρακόζης είναι από τους γνωστούς του χώρου, εμένα μου τον είχε συστήσει η δερματολόγος μου (είναι μάλιστα φίλος του αδελφού της) και τυχαίνει να ξέρω και μια κοπέλα που επίσης την χειρούργησε με επιτυχία (στο Λευκό Σταυρό). Να σου είμαι ειλικρινής, είχα κλείσει ραντεβού και μαζί του αλλά τελικά το ακύρωσα γιατί δεν συνεργάζονταν η ασφαλιστική μου.

Ο Βαμβακίδης είναι επίσης πολύ γνωστός, είναι ο διευθυντής του χειρουργείου ενδοκρινών στο Ντυνάν. Αυτό που ανέφερε η @Annakypr για το ότι σου δείχνει εικόνες από άλλα χειρουργεία, μου το είπε και άλλη κοπέλα, είναι κάτι που δεν ταιριάζει σε όλους (εκείνη πχ την αποθάρρυνε). 

Τον Μωραίτη δεν τον ξέρω, ούτε τον Πετρόπουλο. Αυτούς που έχω ακούσει ως ακτινολόγους είναι ο Κουρέας και ο Καλοβιδούρης. Εγώ χαρτογράφηση έκανα στον Κουρέα, είδε κάποιους άτυπους μπροστά. Μου είπε χαρακτηριστικά ότι θα χρειαστώ το μικρό χειρουργείο, όχι πλάγιο που είναι πεντάωρο. Ο χειρουργός μου είπε ότι θα προχωρήσει και σε κεντρικό λεμφαδενικό καθαρισμό, ώστε να είμαστε ένα βήμα μπροστά. Νομίζω είναι η πιο σωστή προσέγγιση. Αφαίρεσε 19 λεμφαδένες και τελικά 6 είχαν όντως θέμα. Ούτε εμένα με ένοιαζε η τομή, το ξεκαθάρισα εξαρχής. Και τελικά, όντως χρειάστηκε να γίνει σχετικά μεγάλη, καθώς ο όζος ήταν μεγάλος και ακουμπούσε σε πολλά σημεία. Για το λαρυγγικό νεύρο έχουν τη νευροδιέγερση που βοηθάει. Για εμένα, που η φωνή δεν είναι το επάγγελμά μου, πιο πολύ με ενδιέφερε να μην "κακοποιήσουν" τους παραθυρεοειδείς και έχω θέμα μετά με το ασβέστιο.

 


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το support, αλήθεια νιώθω πολύ καλύτερα σήμερα. Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα! @vtgian @Annakypr θα κλείσω και με τον Καρακόζη και το Βαμβακίδη ραντεβού για να επιλέξω από τους 3. Ήταν οι άλλοι 2 επικρατέστεροι από γνώμες (πέραν της ενδοκρινολόγου μου), οπότε αφού έχετε καλή εμπειρία θα πάω να τους δω! Θέλω να πάω να το κάνω να τελειώνω, νομίζω το χειρότερο είναι η αναμονή τελικά και τα σενάρια που φτιάχνουμε για το τι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , christina86 είπε:

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το support, αλήθεια νιώθω πολύ καλύτερα σήμερα. Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα! @vtgian @Annakypr θα κλείσω και με τον Καρακόζη και το Βαμβακίδη ραντεβού για να επιλέξω από τους 3. Ήταν οι άλλοι 2 επικρατέστεροι από γνώμες (πέραν της ενδοκρινολόγου μου), οπότε αφού έχετε καλή εμπειρία θα πάω να τους δω! Θέλω να πάω να το κάνω να τελειώνω, νομίζω το χειρότερο είναι η αναμονή τελικά και τα σενάρια που φτιάχνουμε για το τι μπορεί να γίνει.

Όποτε νιώθεις να σε παίρνει από κάτω να μας γράφεις. Είναι μεγάλη υποστήριξη να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν περάσει παρόμοια περιπέτεια. Εγώ το ανακάλυψα εντελώς τυχαία αρχές Σεπτεμβρίου και τέλη Νοέμβρη είχα τελειώσει από όλα. Η αναμονή ειλικρινά μου τσάκιζε τη ψυχολογία. Είναι σημαντικό να νιώθεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς που θα επιλέξεις, να νιώθεις ασφάλεια υπό την καθοδήγησή τους. Μειώνει πολύ το άγχος. 

Σήμερα είχα το πρώτο check up με τον ενδοκρινολόγο, 8 εβδομάδες μετά το ιώδιο. Είμαι από τις λίγες περιπτώσεις που έχουν υπόλειμμα κυττάρων στο θυρεογλωσσικό πόρο, ευτυχώς όμως ελάχιστο και έτσι δεν θα βγάλει πρόβλημα στο μέλλον. Οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές για πρώτο check up ωστόσο θα χρειαστώ μεγαλύτερη δόση Τ4 (137mg) γιατί θέλει να πετύχουμε υπερθυρεοειδισμό για το πρώτο έτος. Που πάει να πει ότι θα συνεχίσω το χάπι για την καρδιά για να μην έχω ταχυπαλμίες. Επίσης θα χρειαστώ βιταμίνη d, μου σύστησε dlux3000 

 

 


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, christina86 είπε:

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το support, αλήθεια νιώθω πολύ καλύτερα σήμερα. Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα! @vtgian @Annakypr θα κλείσω και με τον Καρακόζη και το Βαμβακίδη ραντεβού για να επιλέξω από τους 3. Ήταν οι άλλοι 2 επικρατέστεροι από γνώμες (πέραν της ενδοκρινολόγου μου), οπότε αφού έχετε καλή εμπειρία θα πάω να τους δω! Θέλω να πάω να το κάνω να τελειώνω, νομίζω το χειρότερο είναι η αναμονή τελικά και τα σενάρια που φτιάχνουμε για το τι μπορεί να γίνει.

Γενικά σε αυτή τη περιπέτεια ίσως συναντήσεις αρκετή αναμονή ...αλλά τελικά θ δεις ότι θα περάσει τόσο γρήγορα ο καιρός....σκεφτόμουν τις προάλλες πόσο γρήγορα έγινε όλο αυτό ...Σεπτέμβρη την ημέρα των γεννεθλιων μου κιόλας διαγνώστηκα, 22/10 έκανα το χειρουργείο, βγήκα, έκανα την δίαιτα φτωχή σε ιώδιο κ τη διακοπή του χαπιου ( το χειρότερο μέρος της διαδικασίας) και μετά στις 13/12 ήπια το ιώδιο έτοιμη να πέσω στα πατώματα......είχα γράψει αρκετά κι εδώ επρηξα αρκετά τις κοπέλες με απορίες προβληματισμούς φόβους.....!!!!!!όλα είναι λογικά!!!!! Και τώρα , ένα μήνα μετά περίπου είμαι εδώ και σχεδιάζω τα ταξιδακια μου, τα επόμενα βήματα μου, αρραβώνες..... Ήταν ένα μεγάλο πλήγμα αλλά δεν το σαν κάτι διδακτικο που θα σε κάνει να ξεχωρίσεις τα σημαντικά με τα ασήμαντα, θα τα "πεις" με τον εαυτό σου, θα πάρεις τις αποφάσεις σου.....δες το σαν μια περίοδο ανασυγκρότησης!!!!! 

Ενημέρωσε μας για τις αποφάσεις σου και για τα επόμενα βήματα σου!!!!!!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

1 hour ago, vtgian είπε:

Όποτε νιώθεις να σε παίρνει από κάτω να μας γράφεις. Είναι μεγάλη υποστήριξη να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν περάσει παρόμοια περιπέτεια. Εγώ το ανακάλυψα εντελώς τυχαία αρχές Σεπτεμβρίου και τέλη Νοέμβρη είχα τελειώσει από όλα. Η αναμονή ειλικρινά μου τσάκιζε τη ψυχολογία. Είναι σημαντικό να νιώθεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς που θα επιλέξεις, να νιώθεις ασφάλεια υπό την καθοδήγησή τους. Μειώνει πολύ το άγχος. 

Σήμερα είχα το πρώτο check up με τον ενδοκρινολόγο, 8 εβδομάδες μετά το ιώδιο. Είμαι από τις λίγες περιπτώσεις που έχουν υπόλειμμα κυττάρων στο θυρεογλωσσικό πόρο, ευτυχώς όμως ελάχιστο και έτσι δεν θα βγάλει πρόβλημα στο μέλλον. Οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές για πρώτο check up ωστόσο θα χρειαστώ μεγαλύτερη δόση Τ4 (137mg) γιατί θέλει να πετύχουμε υπερθυρεοειδισμό για το πρώτο έτος. Που πάει να πει ότι θα συνεχίσω το χάπι για την καρδιά για να μην έχω ταχυπαλμίες. Επίσης θα χρειαστώ βιταμίνη d, μου σύστησε dlux3000 

 

 

Τι σημαίνει υπολλειμα κυττάρων; Δεν θα το κάψει το ιώδιο;; Εφόσον σε καθησύχασαν...keep going!!!! 

Καλή επιτυχία!!!!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαστε έμβρυα, τα κύτταρα που θα σχηματίσουν τον θυρεοειδη αδένα βρίσκονται στη βάση της γλώσσας και σιγά σιγά κατεβαίνουν στο τράχηλο που είναι η οριστική τους θέση. Κατά τη πορεία αυτή (σκέψου το σα σταγόνα που κυλάει) σε κάποιες περιπτώσεις μένουν κύτταρα στη πορεία. Αντίστοιχα, μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα όπως κύστες. Στην περίπτωση μου ευτυχώς υπήρχε ελάχιστο υπόλοιπο, μη ικανό να προκαλέσει στο μέλλον θέμα (ειδικά μετά το ιώδιο). Είναι ωστόσο εντυπωσιακό, είχε ο γιατρός μου μια περίπτωση που χρειάστηκε δεύτερο χειρουργείο γιατί ουσιαστικά είχε 2ο θυρεοειδή που φάνηκε μετά το ιώδιο! 


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...