Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Θα το κάνω το ιώδιο  στο 424, ο γιατρός μου είναι στρατιωτικός ενδοκρινολόγος και το κανόνισε αυτός !!! Μου είπε ο πυρηνικός να πάρω ότι πιστεύω θα με κάνει να περάσω ευχάριστα 2 μέρες ,λαπ τοπ ,βιβλία και αν θέλω καμία έξτρα σοκολάτα !! Απλα πετσέτες πιστολάκια σαμπουάν έχουν εκεί ;; Και καραμέλες με λεμόνι ποιες πήρατε δεν έχω βρει σκέφτηκα να πάρω λεμόνια κανονικά από ρούχα θα πάρω και μετά θα τα πεταξω από πτι κατάλαβα 

Σε μένα είχε και νερά και σαμπουάν και πετσέτες και καραμέλες ( το έμαθα αφού πήρα δικές μου βέβαια) δεν γνωρίζω όμως το κάθε νοσοκομείο τι διαθέτει να το ρωτήσεις όπως και δηποτε. Θα χρειαστείς νερακια πολλά και λογικά θα σου δώσουν από εκεί αλλά ρώτα καλου κακου!!!τα λεμόνια κομπλέ, εγώ είχα πάρει βέβαια αυτά τα καραμελακια τα 0%  γνωστής εταιρίας με μαυρα κουτακια. Το λέω γιατί ενδέχεται να σε ενοχλήσει το στομάχι σου ( δεν είναι και σίγουρο μην το δέσεις και κόμπο) και η οξύτητα του λεμονιού ίσως σε κάνει χειρότερα. Μην το δένεις και κόμπο όμως. Πάντως για τη δουλειά που το θέλεις και τα λεμόνια είναι καλά, μην τα αμελείς όμως.  Τα ρουχα εμένα μου είχαν πει να μην τα πετάξω και να τα πλύνω μετά από κάποιες μέρες αλλά για να είμαι ειλικρινής τους έριξα ένα σουτ στα σκουπίδια αφού έριξα μια πλύση μια βδομάδα μετά τη νοσηλεία...αυτά που φορούσα τη πρώτη βδομάδα καθώς και σεντόνια μαξιλαροθηκες ....τα υπόλοιπα που φορούσα μετά απλά δύο πλύσεις στο πλυντήριο και είναι κατάλληλα να φορεθούν. 

Πάρε βιβλία τάμπλετ κινητό... Ο,τι θέλεις. Θα σου τυλίξουν εκεί ο,τι είναι με πλαστικό άρα δεν θα χρειαστεί να τα πετάξεις.  Θυμάμαι είχα πάρει ένα βιβλίο που λέγεται " ποιος θα σε κλάψει όταν πεθάνεις" κι έγραψα στην πρώτη σελίδα ένα μικρό μήνυμα και το άφησα εκεί...ίσως χαρίσει χαμογελο στον επόμενο που ίσως το δει στο ράφι εκεί και θελήσει να το ανοίξει. Δεν ξέρω, εκείνη την ώρα αυτή η κίνηση με έκανε να νιώσω καλά. Βρες κι εσύ μικρές κινησουλες που θα σε κάνουν να νιώσεις "σαν το σπίτι σου" και θα ξεχάσεις ότι είσαι ραδιενεργή.

Σε μένα δεν είχε πιστολάκι, αλλά έκανε τρομερή ζεστη. Γενικά τα ντουζακια σου θα είναι αρκετά συχνά .Εγώ όμως επειδή είμαι περίεργη είχα πάρει γιατι δεν μπορώ να είμαι με βρεγμένα μαλλιά. Το κράτησα κ αυτό δεν χρειάστηκε να το πετάξω. 

Εννοείται θα πάρεις σοκολάτα και αγαπημένα σνακς. Δεν θα ξεχάσω τη πρώτη μπουκιτσα σοκολάτας που έφαγα μετά από την άθλια δίαιτα φτωχή σε ιώδιο. Βέβαια με πονούσε αρκετά το στομάχι και αναγκαστικά να πετάξω το μισό, δεν βαριέσαι....  

Μην ξεχάσεις να οπλιστείς με δύναμη και θαρρος. Θα σου χρειαστούν!

 

πρίν από 9 λεπτά , Annakypr είπε:

Σε μένα είχε και νερά και σαμπουάν και πετσέτες και καραμέλες ( το έμαθα αφού πήρα δικές μου βέβαια) δεν γνωρίζω όμως το κάθε νοσοκομείο τι διαθέτει να το ρωτήσεις όπως και δηποτε. Θα χρειαστείς νερακια πολλά και λογικά θα σου δώσουν από εκεί αλλά ρώτα καλου κακου!!!τα λεμόνια κομπλέ, εγώ είχα πάρει βέβαια αυτά τα καραμελακια τα 0%  γνωστής εταιρίας με μαυρα κουτακια. Το λέω γιατί ενδέχεται να σε ενοχλήσει το στομάχι σου ( δεν είναι και σίγουρο μην το δέσεις και κόμπο) και η οξύτητα του λεμονιού ίσως σε κάνει χειρότερα. Μην το δένεις και κόμπο όμως. Πάντως για τη δουλειά που το θέλεις και τα λεμόνια είναι καλά, μην τα αμελείς όμως.  Τα ρουχα εμένα μου είχαν πει να μην τα πετάξω και να τα πλύνω μετά από κάποιες μέρες αλλά για να είμαι ειλικρινής τους έριξα ένα σουτ στα σκουπίδια αφού έριξα μια πλύση μια βδομάδα μετά τη νοσηλεία...αυτά που φορούσα τη πρώτη βδομάδα καθώς και σεντόνια μαξιλαροθηκες ....τα υπόλοιπα που φορούσα μετά απλά δύο πλύσεις στο πλυντήριο και είναι κατάλληλα να φορεθούν. 

Πάρε βιβλία τάμπλετ κινητό... Ο,τι θέλεις. Θα σου τυλίξουν εκεί ο,τι είναι με πλαστικό άρα δεν θα χρειαστεί να τα πετάξεις.  Θυμάμαι είχα πάρει ένα βιβλίο που λέγεται " ποιος θα σε κλάψει όταν πεθάνεις" κι έγραψα στην πρώτη σελίδα ένα μικρό μήνυμα και το άφησα εκεί...ίσως χαρίσει χαμογελο στον επόμενο που ίσως το δει στο ράφι εκεί και θελήσει να το ανοίξει. Δεν ξέρω, εκείνη την ώρα αυτή η κίνηση με έκανε να νιώσω καλά. Βρες κι εσύ μικρές κινησουλες που θα σε κάνουν να νιώσεις "σαν το σπίτι σου" και θα ξεχάσεις ότι είσαι ραδιενεργή.

Σε μένα δεν είχε πιστολάκι, αλλά έκανε τρομερή ζεστη. Γενικά τα ντουζακια σου θα είναι αρκετά συχνά .Εγώ όμως επειδή είμαι περίεργη είχα πάρει γιατι δεν μπορώ να είμαι με βρεγμένα μαλλιά. Το κράτησα κ αυτό δεν χρειάστηκε να το πετάξω. 

Εννοείται θα πάρεις σοκολάτα και αγαπημένα σνακς. Δεν θα ξεχάσω τη πρώτη μπουκιτσα σοκολάτας που έφαγα μετά από την άθλια δίαιτα φτωχή σε ιώδιο. Βέβαια με πονούσε αρκετά το στομάχι και αναγκαστικά να πετάξω το μισό, δεν βαριέσαι....  

Μην ξεχάσεις να οπλιστείς με δύναμη και θαρρος. Θα σου χρειαστούν!

 

Επίσης που να φανταζομουν ότι θα καθόμουν να δίνω συμβουλές...αν πας πιο πίσω θα δεις πως στη. Δική μου εμπειρία ήμουν να πεθάνω ένα πράγμα. Έτοιμη για φούντο. Όμως τελικά, μετά από όλη αυτή την ιστορία θεωρώ ότι είναι κάτι υποφερτό εν τέλει. Θα βγεις πιο δυνατή από όλο αυτό και θα δεις, αύριο μεθαύριο θα δίνεις κι εσύ εδώ "οδηγίες "  στους επόμενους για το ιωδιακι τους ( μακάρι να μην υπάρξουν επόμενοι....αλλά μάλλον είναι κάτι αναπόφευκτο...κι αυτοί οι πυρηνικοι.κλεφτες θα γίνουν; Χαχα)..... 

Πόσα mci θα πάρεις ξέρεις;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πεταξω τα ρούχα μου απλα να τα αφήσω 2 βδομάδες σε μια άκρη !!! Εγώ πήγα και μου πήρα καινούργιες μπιτζαμες και παντόφλες για να έχω καλή διάθεση !!!! Γενικά νιώθω καλά λίγο άγχος πως θα είναι αλλά εντάξει !!!! Εσείς όταν κόψατε τα χάπια πριν το ιώδιο νιώθατε και εσείς μια τρελή κούραση και ένα πονοκέφαλο η μόνο εγώ είναι του γιατρού ;;; Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε και ενέσεις ;;; Εμένα μου είπε θα κάνω μια το Σάββατο και μια τη Κυριακή ;;; Λέτε να έχει παρενέργειες ;;; Πως είστε ;;; Επιστρέψατε στη καθημερινότητα σας μετά από πόσες μέρες ;;; 

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2022 at 12:47 ΠΜ, Αριστέα είπε:

Θα το κάνω το ιώδιο  στο 424, ο γιατρός μου είναι στρατιωτικός ενδοκρινολόγος και το κανόνισε αυτός !!! Μου είπε ο πυρηνικός να πάρω ότι πιστεύω θα με κάνει να περάσω ευχάριστα 2 μέρες ,λαπ τοπ ,βιβλία και αν θέλω καμία έξτρα σοκολάτα !! Απλα πετσέτες πιστολάκια σαμπουάν έχουν εκεί ;; Και καραμέλες με λεμόνι ποιες πήρατε δεν έχω βρει σκέφτηκα να πάρω λεμόνια κανονικά από ρούχα θα πάρω και μετά θα τα πεταξω από πτι κατάλαβα 

Ο πυρηνικός στο 424 (ή ένας από αυτούς, δεν ξέρω πόσους έχουν) είναι άντρας παιδικής μου φίλης! Είχαμε μιλήσει πριν κάνω ιώδιο και με είχε καθησυχάσει πολύ, το σκεφτόμουν να ανέβω να κάνω ιώδιο εκεί (καθώς οι γονείς μου είναι Θεσσαλονίκη) αλλά τελικά έμεινα Αθήνα.

Για τα ρούχα ισχύει αυτό που σου είπαν. Κρατάς ότι θα φορέσεις από την ημέρα του ιωδίου και μετά,, συν πετσέτες, σεντόνια (γενικά ότι μπορεί να έχει σωματικά σου υγρά) και την 14η ημέρα τα πλένεις δύο φορές και είναι εντάξει. Για το λεμόνι, και εγώ είχα πάρει καραμέλες μαζί μου αλλά τελικά αυτό που με ανακούφιζε περισσότερο είναι να δαγκώνω ένα φετάκι φρέσκο λεμόνι που και που. Αυτό που θέλεις είναι να κρατάς ενεργοποιημένους τους σιελογόνους αδένες σου και οι όξινες γεύσεις αυτό κάνουν. Οπότε όπως σε βολεύει.

Εγώ έκανα thyrogen και ο συνδυασμός τους με την διακοπή του χαπιού και τη διατροφή μου έπεσαν βαριά. Ουσιαστικά από την δεύτερη δόση και μετά τη λήψη ιωδίου, είχα τρομερό ανακάτωμα στο στομάχι και εξάντληση. Έστρωσα μία εβδομάδα μετά, αφού άρχισε να με πιάνει και πάλι το Τ4. Επίσης έπεφταν πάρα πολύ (και ακόμα δεν έχουν στρώσει) τα μαλλιά μου. Στη δουλειά πήγα 10 ημέρες μετά το ιώδιο, χωρίς πρόβλημα.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πεταξω τα ρούχα μου απλα να τα αφήσω 2 βδομάδες σε μια άκρη !!! Εγώ πήγα και μου πήρα καινούργιες μπιτζαμες και παντόφλες για να έχω καλή διάθεση !!!! Γενικά νιώθω καλά λίγο άγχος πως θα είναι αλλά εντάξει !!!! Εσείς όταν κόψατε τα χάπια πριν το ιώδιο νιώθατε και εσείς μια τρελή κούραση και ένα πονοκέφαλο η μόνο εγώ είναι του γιατρού ;;; Υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε και ενέσεις ;;; Εμένα μου είπε θα κάνω μια το Σάββατο και μια τη Κυριακή ;;; Λέτε να έχει παρενέργειες ;;; Πως είστε ;;; Επιστρέψατε στη καθημερινότητα σας μετά από πόσες μέρες ;;; 

 Εγώ δεν έκανα τις ενέσεις κι ακολούθησα την παραδοσιακή μέθοδο διακοπής ..... Ήμουν χάλια!!!! Αλλά ξεπεράστηκε γρήγορα αφού ξεκίνησα ξανά τα χάπια του θυροειδή το μόνο που μου έμεινε είναι ξηρότητα και λίγα βουητά όμως είναι πολύ ανεκτά!!!! 

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρηνικός γιατρός που μίλησα εγώ είναι τόσο καλός και ήρεμος έχει και το όνομα του μπαμπά μπυ (Γιώργος ) δεν ξέρω αν λέμε τον ίδιο αλλά είναι τόσο καλός άνθρωπος όπως και ο ενδοκρινολόγος μου άσε που τους έχω τρελάνει στα τηλέφωνα ότι σκέφτομαι περνώ να ρωτήσω να μην νομίζετε ότι νονό εσάς τρελνω !!!! @vtgian όταν λες διατροφή ;; Εμένα μόνο το αλάτι , τα θαλασσινά και τα ψάρια μου είπε τπτ άλλο !!! Θα πάρω μερικά φρέσκα λεμονακια τι πειράζει !!! Τα μαλλιά μου εμένα καλά κρατάνε (και δεν θα ήθελα να τα ξανά δω να πέφτουν γιατί είχα περάσει ξανά καρκίνο με χημειοθεραπειες) αλλά νιώθω καλύτερα τώρα που μου είπατε πως και εσείς είχατε θέμα με τα αυτιά εγώ νιώθω λες και έχω κάνει βουτιά και βουίζουν άρα @Annakypr να ξέρεις εγώ το έχω από τώρα !!! Εγώ είμαι νηπιαγωγός και νου είπε ο γιατρός ότι ίσως με κρατήσει λίγο παρά πάνω μακριά απο τα μικρούλια μου !!! Πόσες πιτζάμες πήρατε παραπάνω απο ένα ζευγάρι ;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Αριστέα είπε:

Ο πυρηνικός γιατρός που μίλησα εγώ είναι τόσο καλός και ήρεμος έχει και το όνομα του μπαμπά μπυ (Γιώργος ) δεν ξέρω αν λέμε τον ίδιο αλλά είναι τόσο καλός άνθρωπος όπως και ο ενδοκρινολόγος μου άσε που τους έχω τρελάνει στα τηλέφωνα ότι σκέφτομαι περνώ να ρωτήσω να μην νομίζετε ότι νονό εσάς τρελνω !!!! @vtgian όταν λες διατροφή ;; Εμένα μόνο το αλάτι , τα θαλασσινά και τα ψάρια μου είπε τπτ άλλο !!! Θα πάρω μερικά φρέσκα λεμονακια τι πειράζει !!! Τα μαλλιά μου εμένα καλά κρατάνε (και δεν θα ήθελα να τα ξανά δω να πέφτουν γιατί είχα περάσει ξανά καρκίνο με χημειοθεραπειες) αλλά νιώθω καλύτερα τώρα που μου είπατε πως και εσείς είχατε θέμα με τα αυτιά εγώ νιώθω λες και έχω κάνει βουτιά και βουίζουν άρα @Annakypr να ξέρεις εγώ το έχω από τώρα !!! Εγώ είμαι νηπιαγωγός και νου είπε ο γιατρός ότι ίσως με κρατήσει λίγο παρά πάνω μακριά απο τα μικρούλια μου !!! Πόσες πιτζάμες πήρατε παραπάνω απο ένα ζευγάρι ;; 

Τον ίδιο λέμε :) Δεν τον ξέρω προσωπικά, μόνο τηλεφωνικά έχουμε μιλήσει αλλά είναι πραγματικά ευγενεστατος και πολύ βοηθητικος! Και αν κρίνω από τη γυναίκα του, σίγουρα είναι εντάξει τύπος. 

Από ρούχα πήρα ενα ζευγάρι πυτζάμες και αρκετά εσώρουχα γιατί έκανα 2 φορές ντους. Αλλά πήρα και φόρμα, δεν ήθελα να είμαι όλη μέρα με το ίδιο.

Αναλόγως με τη δόση αν είσαι νηπιαγωγος τρεις εβδομάδες τις θέλεις σε απόσταση. 

Πρακτικα αποφεύγεις ότι έχει ιώδιο άρα αλάτι (μπορείς ωστόσο ιμαλαιων) ψάρια, σόγια. Εμάς δεν επέτρεπε ούτε κοτόπουλο ή αυγο εκτός και αν ήταν ελευθέρας βοσκης ή βιολογικά. Επίσης ψωμί μόνο ολικής νομίζω, γιαούρτι μόνο ελαφρύ. Αλλά και πάλι ο κάθε πυρηνικός έχει τη δική του μέθοδο οπότε ότι σου πουν. 

Σε άλλα νέα, έκανα μαστογραφία και υπέρηχο και είναι πεντακάθαρα. Το ξέρω ότι είμαι απαράδεκτη, λόγω ηλικίας θα έπρεπε να είχα ήδη κάνει και το παραμελουσα. Θήλασα και αρκετά (σχεδόν 3 χρόνια) και πήγε πίσω. Ευτυχώς όλα καλά. 

  • Μου αρέσει 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

@vtgian πραγματικά όπως το είπες πολύ βοηθητικός και σε κάνει να νιώθεις πως όλα είναι υπό έλεγχο και ήρεμα !!!! Καλά και εγώ θα πάρω άλλη μια αλλαξιά να έχω κάτι να κάνω !!! Τώρα ψάχνω να δω τι βιβλία να πάρω να έχω να διαβάζω !!!! Εμένα μου προκαλεί απέχθεια αυτές τις μέρες το κοτόπουλο !!!! Τα αυγά ναι τα έκοψα και εγώ !!!!  Τελεία τα νέα σου !!!! Μπράβο πάντα καλά αποτελέσματα !!!! Ότι περνιέται ξεχνιέται εμένα αυτό είναι το Μότο μου !!!! Μια ερώτηση έκανες παιδάκι μετά το ιώδιο ;;; Να έχω ελπίδες Ε ;; 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

@vtgian πραγματικά όπως το είπες πολύ βοηθητικός και σε κάνει να νιώθεις πως όλα είναι υπό έλεγχο και ήρεμα !!!! Καλά και εγώ θα πάρω άλλη μια αλλαξιά να έχω κάτι να κάνω !!! Τώρα ψάχνω να δω τι βιβλία να πάρω να έχω να διαβάζω !!!! Εμένα μου προκαλεί απέχθεια αυτές τις μέρες το κοτόπουλο !!!! Τα αυγά ναι τα έκοψα και εγώ !!!!  Τελεία τα νέα σου !!!! Μπράβο πάντα καλά αποτελέσματα !!!! Ότι περνιέται ξεχνιέται εμένα αυτό είναι το Μότο μου !!!! Μια ερώτηση έκανες παιδάκι μετά το ιώδιο ;;; Να έχω ελπίδες Ε ;; 

Είχα κάνει παιδί αρκετά χρόνια πριν τη θυρεοειδεκτομή, η κόρη μου είναι 7 χρονών. Το όλο θέμα με τη κακοήθεια το ανακάλυψα μόλις το Σεπτέμβρη και κινήθηκα γρήγορα γιατί ήθελα να ξεμπερδεύω.

Να πάρεις να διαβάσεις τα Χαστουκόψαρα του Λένου Χρηστίδη. Θα περάσει νεράκι ο χρόνος, θα γελάσεις και θα συγκινηθείς.

Όχι απλά να έχεις ελπίδες αλλά νιώθω ότι μπορεί να είναι και πιο εύκολα χωρίς έναν προβληματικό θυρεοειδή. Το σίγουρο βέβαια είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις 6 μήνες πριν αρχίσεις τις προσπάθειες αλλά από την άλλη τον χρειάζεται το σώμα σου αυτό το χρόνο.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vtgian είπε:

Είχα κάνει παιδί αρκετά χρόνια πριν τη θυρεοειδεκτομή, η κόρη μου είναι 7 χρονών. Το όλο θέμα με τη κακοήθεια το ανακάλυψα μόλις το Σεπτέμβρη και κινήθηκα γρήγορα γιατί ήθελα να ξεμπερδεύω.

Να πάρεις να διαβάσεις τα Χαστουκόψαρα του Λένου Χρηστίδη. Θα περάσει νεράκι ο χρόνος, θα γελάσεις και θα συγκινηθείς.

Όχι απλά να έχεις ελπίδες αλλά νιώθω ότι μπορεί να είναι και πιο εύκολα χωρίς έναν προβληματικό θυρεοειδή. Το σίγουρο βέβαια είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις 6 μήνες πριν αρχίσεις τις προσπάθειες αλλά από την άλλη τον χρειάζεται το σώμα σου αυτό το χρόνο.

Σεξουαλικές επαφές μπορώ να έχω τώρα με τον φίλο μου; Θα παω να τον δω την άλλη εβδομάδα και ακόμα φοβάμαι μην έχω έστω μια μικρή ποσότητα !!!!έχουμε να βρεθούμε από το ιώδιο κανονικά σαν άνθρωποι!! 

14 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Ο πυρηνικός γιατρός που μίλησα εγώ είναι τόσο καλός και ήρεμος έχει και το όνομα του μπαμπά μπυ (Γιώργος ) δεν ξέρω αν λέμε τον ίδιο αλλά είναι τόσο καλός άνθρωπος όπως και ο ενδοκρινολόγος μου άσε που τους έχω τρελάνει στα τηλέφωνα ότι σκέφτομαι περνώ να ρωτήσω να μην νομίζετε ότι νονό εσάς τρελνω !!!! @vtgian όταν λες διατροφή ;; Εμένα μόνο το αλάτι , τα θαλασσινά και τα ψάρια μου είπε τπτ άλλο !!! Θα πάρω μερικά φρέσκα λεμονακια τι πειράζει !!! Τα μαλλιά μου εμένα καλά κρατάνε (και δεν θα ήθελα να τα ξανά δω να πέφτουν γιατί είχα περάσει ξανά καρκίνο με χημειοθεραπειες) αλλά νιώθω καλύτερα τώρα που μου είπατε πως και εσείς είχατε θέμα με τα αυτιά εγώ νιώθω λες και έχω κάνει βουτιά και βουίζουν άρα @Annakypr να ξέρεις εγώ το έχω από τώρα !!! Εγώ είμαι νηπιαγωγός και νου είπε ο γιατρός ότι ίσως με κρατήσει λίγο παρά πάνω μακριά απο τα μικρούλια μου !!! Πόσες πιτζάμες πήρατε παραπάνω απο ένα ζευγάρι ;; 

Άμα πας πίσω θα δεις που παραπονιομουν και νόμιζα ότι κουφαθηκα. Είχα χάσει τον ύπνο μου!!! Κράτα γερά!!!! .

Πάρε εσώρουχα να αλλάζεις όσον αφορά τις πιτζάμες εγώ είχα πάρει 3  αλλάξιες για να έχω να αλλάζω λίγο Πιο συχνά!!! 

Επειδή κι εμείς θέλουμε μωράκι σίγουρα θα ξεκινήσουμε προσπάθειες του χρονου!! Κανείς δεν μας το απαγόρευσε και ξέρω άτομα που έκαναν κανονικά παιδί μετά το ιώδιο !!!!

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με την @vtgian γιατί ειμασταν στο ίδιο πυρηνικό. 

Μπράβο που ξεκίνησες μαστογραφία!!!! Πόσο χρονών είσαι κ από πόσο πρέπει να ξεκινήσουμε;;; Η πρόληψη είναι το κλειδί κ από τη περιπέτεια μας καταλάβαμε τη σημασία του!!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πόσο χαίρομαι που έχω και εσάς νιώθω πιο δυνατή χωρίς να σας γνωρίζω !!! Μου φτιάχνει το κέφι και περιμένω πως και πως την απάντηση σας!!!! Θα πάρω 2 ζευγάρια πιτζάμες και ένα φόρμες έτσι να έχω να αλλάζω !!!! Πήρα ένα βιβλίο που λέγεται « Η τέχνη να τα γράφεις όλα στα @δια  σου» πρέπει να πάρω καμία ιδέα και σιγά σιγά να μην σκάω για όλα και όλους !!!! Ο πυρηνικός μου είπε να περάσουν σίγουρα 9 μήνες και μετά !!! Απλα εγώ είμαι και μεγάλη 39 και σύντομα 40 αλλά εντάξει !!!! Μπορεί να είμαι και η μόνη μου δεν με απασχολεί τόσο το ιώδιο όσο το παιδί !!!!  Τα αυτιά μου έχουν τα μαύρα τους τα χάλια !!! Καμία κρέμα για το πρόσωπο πήρατε ;;; Ο άντρας μου με ρωτάει αν θα πάω εκδρομή η στο νοσοκομείο με τοσες ετοιμασίες !!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Αριστέα είπε:

Αχ κορίτσια πόσο χαίρομαι που έχω και εσάς νιώθω πιο δυνατή χωρίς να σας γνωρίζω !!! Μου φτιάχνει το κέφι και περιμένω πως και πως την απάντηση σας!!!! Θα πάρω 2 ζευγάρια πιτζάμες και ένα φόρμες έτσι να έχω να αλλάζω !!!! Πήρα ένα βιβλίο που λέγεται « Η τέχνη να τα γράφεις όλα στα @δια  σου» πρέπει να πάρω καμία ιδέα και σιγά σιγά να μην σκάω για όλα και όλους !!!! Ο πυρηνικός μου είπε να περάσουν σίγουρα 9 μήνες και μετά !!! Απλα εγώ είμαι και μεγάλη 39 και σύντομα 40 αλλά εντάξει !!!! Μπορεί να είμαι και η μόνη μου δεν με απασχολεί τόσο το ιώδιο όσο το παιδί !!!!  Τα αυτιά μου έχουν τα μαύρα τους τα χάλια !!! Καμία κρέμα για το πρόσωπο πήρατε ;;; Ο άντρας μου με ρωτάει αν θα πάω εκδρομή η στο νοσοκομείο με τοσες ετοιμασίες !!!! 

Αυτή η ομάδα είναι θησαυρός....!!! Όλες έχουμε περάσει τα ίδια λίγο πολύ και δίνουμε δύναμη η μία στην άλλη!!!!

Αγαπω τον άντρα σου!!!! Χαχχαα κι.εμενα ο φίλος μου αυτά έλεγε!!!!!!! Πάρε ο,τι σε κάνει να νιώσεις καλά!!! 

Εγώ διάβαζα το ποιος θα σε κλάψει όταν πεθάνεις....εξαιρετικό βιβλίο!!!! 

Κρέμα δεν έβαζα στο νοσοκομείο αλλά έβαζα μετά πολύ γιατί είχα ξεραθεί ολόκληρη...έκανα και ξηροδερμια στο κεφάλι....πέρασε γρήγορα όμως!! Τα περισσότερα προβλήματα υποχώρησαν μετά τη πρώτη εβδομάδα....

Ακόμα παλεύω ομως με αυτά που άφησε στον ψυχισμό μου.... Να.προσεχεις τον εαυτό σου και να μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις να σε κατακλύζουν. Σκέψου ότι είναι μια περίοδος που θα περάσεις με τον εαυτό σου και θα τον φροντίσεις.

Κοίτα τώρα την υγεία σου, και όλα θα έρθουν! Ένα βήμα τη φορά!!!!!! Δεν είσαι και τόσο μεγάλη πια!!!  Στις μέρες μας άνετα μπορεί και μια 40αρα να κάνει παιδί!!!!!!!!

Εγώ σε αυτό είμαι.λιγο τυχερή γιατί με βρήκε στα 23 μου...δεν έχω παιδιά ούτε βιάζομαι τρομερά....δεν ξέρω πως θα ήταν να αποχωρίζομαι το παιδί μου.......  φαντάσου να είχες μωρό και να έπρεπε να το αποχωριστείς.....!! 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αριστέα είπε:

Αχ κορίτσια πόσο χαίρομαι που έχω και εσάς νιώθω πιο δυνατή χωρίς να σας γνωρίζω !!! Μου φτιάχνει το κέφι και περιμένω πως και πως την απάντηση σας!!!! Θα πάρω 2 ζευγάρια πιτζάμες και ένα φόρμες έτσι να έχω να αλλάζω !!!! Πήρα ένα βιβλίο που λέγεται « Η τέχνη να τα γράφεις όλα στα @δια  σου» πρέπει να πάρω καμία ιδέα και σιγά σιγά να μην σκάω για όλα και όλους !!!! Ο πυρηνικός μου είπε να περάσουν σίγουρα 9 μήνες και μετά !!! Απλα εγώ είμαι και μεγάλη 39 και σύντομα 40 αλλά εντάξει !!!! Μπορεί να είμαι και η μόνη μου δεν με απασχολεί τόσο το ιώδιο όσο το παιδί !!!!  Τα αυτιά μου έχουν τα μαύρα τους τα χάλια !!! Καμία κρέμα για το πρόσωπο πήρατε ;;; Ο άντρας μου με ρωτάει αν θα πάω εκδρομή η στο νοσοκομείο με τοσες ετοιμασίες !!!! 

Να πάρεις μαζί σου ότι σε ευχαριστεί, είτε είναι βιβλία, είτε είναι κρέμες. Για παιδί εμένα μου είπαν 6 μήνες μετά αλλά εγώ δε θέλω οπότε δε με νοιάζει. Εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως τα θέλεις και να έχεις υπόψη σου ότι και με παιδιά και χωρίς, πάλι μπορείς να είσαι ευτυχισμένη. Βασικά πρέπει να είσαι ευτυχισμένη προ παιδιού και αν έρθει και αυτό, καλώς.

@Annakypr φυσικά και έχεις επαφές! Πρώτη μαστογραφία κάνεις στα 35 για αναφορά και αν είναι καθαρή νομίζω ότι μετά κάνεις από τα 40 και μετά ετήσια. Το θέμα είναι ότι και ο καρκίνος του μαστού είναι αντιμετωπίσιμος και θεραπεύεται εφόσον το πιάσεις όσο το δυνατόν νωρίτερα. Εγώ είμαι 43. Οπότε πρόληψη και πάλι πρόληψη. 

 


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η πρόληψη είναι το καλύτερο κορίτσια και εγώ μόλις τελειώσω θα πάω να κάνω και μια μαστογραφία !!!! Εσυ @Annakypr είσαι μικρούλα μια χαρά το μόνο που να σε νοιάζει είναι που θα πας το καλοκαίρι !!!! Ναι η αλήθεια είναι πως πρέπει να αρχίζω να με αγαπώ περισσότερο το είχα ξεχάσει λίγο μάλλον το τελευταίο καιρό !!!!  @vtgian  αφού έχεις ένα γλυκακι μια χαρά !!!! Ναι εννοείται με χωρίς παιδί πρώτα πρέπει να μαστε εντάξει με τον εαυτό μας !!!! Άσε που κάθε χρόνο έχω το λιγότερο 10 παιδάκια στο νηπιαγωγείο !!!! Εγώ εχω μια στεναχώρια που θα αποχωριστω τον άντρα μου και το σπίτι μου γιατί μετά από 4 χρόνια πρώτη φορά θα μαι μόνη μου αλλά θα το  ξεπεράσω !!!! Ξεκίνησα και κάνω διαλογισμό μέσα από μια πλατφόρμα !!! Κορίτσια όταν κόψατε τα χάπια βλέπατε παράξενα όνειρα ;;; Επίσης είχατε θέμα με το στομάχι πονάω ψηλά στο διάφραγμα αλλά σκέφτομαι μήπως είναι άγχος γιατί οταν ξυπνάω το πρωί είμαι μια χαρά !!! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Η πρόληψη είναι το καλύτερο κορίτσια και εγώ μόλις τελειώσω θα πάω να κάνω και μια μαστογραφία !!!! Εσυ @Annakypr είσαι μικρούλα μια χαρά το μόνο που να σε νοιάζει είναι που θα πας το καλοκαίρι !!!! Ναι η αλήθεια είναι πως πρέπει να αρχίζω να με αγαπώ περισσότερο το είχα ξεχάσει λίγο μάλλον το τελευταίο καιρό !!!!  @vtgian  αφού έχεις ένα γλυκακι μια χαρά !!!! Ναι εννοείται με χωρίς παιδί πρώτα πρέπει να μαστε εντάξει με τον εαυτό μας !!!! Άσε που κάθε χρόνο έχω το λιγότερο 10 παιδάκια στο νηπιαγωγείο !!!! Εγώ εχω μια στεναχώρια που θα αποχωριστω τον άντρα μου και το σπίτι μου γιατί μετά από 4 χρόνια πρώτη φορά θα μαι μόνη μου αλλά θα το  ξεπεράσω !!!! Ξεκίνησα και κάνω διαλογισμό μέσα από μια πλατφόρμα !!! Κορίτσια όταν κόψατε τα χάπια βλέπατε παράξενα όνειρα ;;; Επίσης είχατε θέμα με το στομάχι πονάω ψηλά στο διάφραγμα αλλά σκέφτομαι μήπως είναι άγχος γιατί οταν ξυπνάω το πρωί είμαι μια χαρά !!! 

Είναι δύσκολο αλλά ο καιρός θα περασει νερό...λογικά μόνο δέκα μερουλες θα είναι!!!! Τώρα με τον κοβιντ είμαστε κι εξοικειωμένοι με την έννοια "καραντίνα"! 

 

Εώ είχα και παράξενα ονειρα και πολύ άγχος....και ξεσπάσματα....και αδυναμία.... 

Μην αγχώνεσαι!!! Όλα είναι φυσιολογικά...φαντάσου τι πάρτυ γίνεται στον οργανισμό σ!!!! κάνε λίγο ακόμα υπομονή κ όταν ξεκινήσεις το χάπι σε μια βδομαδουλα θα συνέλθεις!!!! 

Μακάρι το μόνο που θα με απασχολεί να είναι αυτό....αλλά δυστυχώς αγχώνομαι.πολυ για την μετέπειτα πορεία!!!! αλλά ποιος υπέγραψε συμβόλαιο για το μέλλον; Το τώρα πρέπει να κοιτάμε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Αριστέα είπε:

Η πρόληψη είναι το καλύτερο κορίτσια και εγώ μόλις τελειώσω θα πάω να κάνω και μια μαστογραφία !!!! Εσυ @Annakypr είσαι μικρούλα μια χαρά το μόνο που να σε νοιάζει είναι που θα πας το καλοκαίρι !!!! Ναι η αλήθεια είναι πως πρέπει να αρχίζω να με αγαπώ περισσότερο το είχα ξεχάσει λίγο μάλλον το τελευταίο καιρό !!!!  @vtgian  αφού έχεις ένα γλυκακι μια χαρά !!!! Ναι εννοείται με χωρίς παιδί πρώτα πρέπει να μαστε εντάξει με τον εαυτό μας !!!! Άσε που κάθε χρόνο έχω το λιγότερο 10 παιδάκια στο νηπιαγωγείο !!!! Εγώ εχω μια στεναχώρια που θα αποχωριστω τον άντρα μου και το σπίτι μου γιατί μετά από 4 χρόνια πρώτη φορά θα μαι μόνη μου αλλά θα το  ξεπεράσω !!!! Ξεκίνησα και κάνω διαλογισμό μέσα από μια πλατφόρμα !!! Κορίτσια όταν κόψατε τα χάπια βλέπατε παράξενα όνειρα ;;; Επίσης είχατε θέμα με το στομάχι πονάω ψηλά στο διάφραγμα αλλά σκέφτομαι μήπως είναι άγχος γιατί οταν ξυπνάω το πρωί είμαι μια χαρά !!! 

 

Εγώ έβλεπα πάντα πολύ έντονα όνειρα (ο άντρας μου με κοροϊδεύει ότι θα έπρεπε να πληρώνω εισιτήριο πριν κοιμηθώ) οπότε δεν είδα διαφορά. Ωστόσο ακόμα δεν έχω ισορροπήσει στο θέμα του ύπνου. Ενώ πάντα κοιμόμουν εύκολα και χωρίς διακοπές, πλέον ο ύπνος έχει δυσκολέψει πολύ και αυτό με κουράζει. Βλέπω ότι τους τελευταίους μήνες ελάχιστες φορές έχω κοιμηθεί σερί οκτάωρο, είτε δεν μπορώ να κοιμηθώ και πάει 2 για να με πάρει ο ύπνος, είτε πέφτω νωρίς αλλά λαγοκοιμάμαι, γυρνάω και εν τελει δεν ξεκουράζομαι.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...