Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Σήμερα μπήκα πρώτη φορά στο θέμα αυτό και ξεκίνησα να διαβάζω από την αρχή, αλλά για να είμαι ειλικρινής στην 14η περίπου σελίδα σταμάτησα το διάβασμα και έφτασα κατευθείαν στην τελευταία.

Εγώ ανακάλυψα τυχαία πέρισυ τον Αύγουστο ένα μικρό όζο (περίπου 9 χιλ.) στον Θυρεοειδή, μετά από υπερηχογράφημα. Πήγα στον ενδοκρινολόγο και μετά από εξετάσεις αίματος μου διέγνωσε Hashimoto. Η ΤSH μου ήταν γύρω στο 22 τότε. Μου έδωσε εθυρόξ των 75 και έκανα ανά τρίμηνο εξετάσεις και υπέρηχο για παρακολούθηση. Να πω πως ήμουνα και είμαι ακόμη σε θηλασμό (το μωρό μου ήταν 7 μηνών τότε, 17 σήμερα) - δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Μετά από τις τελευταίες εξετάσεις περίπου πριν 1,5 μήνα, όπου η ΤSH ήταν γύρω στο 4,6 μου ανέβασε τη δόση στο 88. Ο όζος μου ήταν στα ίδια επίπεδα (ίσως και 1 χιλ. μικρότερος) και μου είπε να συνεχίσουμε την παρακολούθηση. Επίσης να πω πως έχω πρόπτωση μητροειδούς με 1/4 ανεπάρκεια και κάτι ανέφερε ο γιατρός πως αυτό ίσως μου δημιουργεί προβλήματα με το χάπι αν πάρω μεγάλη δόση - ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό?

Σήμερα που άρχισα να διαβάζω τα ποστς, ανακάλυψα πως ίσως το ότι βάζω κιλά πιο εύκολα το τελευταίο 8μηνο να οφείλεται εκεί!

Εγώ ήμουν πάντοτε από 50 έως 54 κιλά. Πέρισυ το καλοκαίρι έκανα συγκρατημένη διατροφή για να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης, τα οποία και έχασα αρκετά εύκολα. Είχα φτάσει στα 50,5 το Σεπτέμβριο (δηλαδή πριν αρχίσω το χάπι).

Μετά όμως, άρχισα να τρώω και παραπάνω (ασυγκράτητη όρεξη για γλυκά κυρίως) πράγμα που με οδήγησε να πάρω 3-4 κιλά μέχρι τον Ιανουάριο. Ήξερα ότι ο υποθυρεοειδισμός φέρνει αύξηση βάρους, αλλά επειδή δεν μου είχα παρουσιαστεί μέχρι τότε και έπαιρνα και το χάπι, σκέφτηκε ότι δεν είχε σε μένα τέτοια επίδραση!

Βέβαια, όπως είπα άρχισα τις "παρασπονδίες" στο θέμα της διατροφής. Τέλος πάντων, σήμερα είμαι 56 κιλά (!) και αποφάσισα βέβαια να κόψω τα έξτρα.

Ομως, από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τις σελίδες αυτές, είναι δυνατόν τα κιλά που πήρα να σχετίζονται με το θυρεοειδή?

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω να με δεχτείτε και μένα στην παρέα σας!!

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους! Σήμερα μπήκα πρώτη φορά στο θέμα αυτό και ξεκίνησα να διαβάζω από την αρχή, αλλά για να είμαι ειλικρινής στην 14η περίπου σελίδα σταμάτησα το διάβασμα και έφτασα κατευθείαν στην τελευταία.

Εγώ ανακάλυψα τυχαία πέρισυ τον Αύγουστο ένα μικρό όζο (περίπου 9 χιλ.) στον Θυρεοειδή, μετά από υπερηχογράφημα. Πήγα στον ενδοκρινολόγο και μετά από εξετάσεις αίματος μου διέγνωσε Hashimoto. Η ΤSH μου ήταν γύρω στο 22 τότε. Μου έδωσε εθυρόξ των 75 και έκανα ανά τρίμηνο εξετάσεις και υπέρηχο για παρακολούθηση. Να πω πως ήμουνα και είμαι ακόμη σε θηλασμό (το μωρό μου ήταν 7 μηνών τότε, 17 σήμερα) - δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Μετά από τις τελευταίες εξετάσεις περίπου πριν 1,5 μήνα, όπου η ΤSH ήταν γύρω στο 4,6 μου ανέβασε τη δόση στο 88. Ο όζος μου ήταν στα ίδια επίπεδα (ίσως και 1 χιλ. μικρότερος) και μου είπε να συνεχίσουμε την παρακολούθηση. Επίσης να πω πως έχω πρόπτωση μητροειδούς με 1/4 ανεπάρκεια και κάτι ανέφερε ο γιατρός πως αυτό ίσως μου δημιουργεί προβλήματα με το χάπι αν πάρω μεγάλη δόση - ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό?

Σήμερα που άρχισα να διαβάζω τα ποστς, ανακάλυψα πως ίσως το ότι βάζω κιλά πιο εύκολα το τελευταίο 8μηνο να οφείλεται εκεί!

Εγώ ήμουν πάντοτε από 50 έως 54 κιλά. Πέρισυ το καλοκαίρι έκανα συγκρατημένη διατροφή για να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης, τα οποία και έχασα αρκετά εύκολα. Είχα φτάσει στα 50,5 το Σεπτέμβριο (δηλαδή πριν αρχίσω το χάπι).

Μετά όμως, άρχισα να τρώω και παραπάνω (ασυγκράτητη όρεξη για γλυκά κυρίως) πράγμα που με οδήγησε να πάρω 3-4 κιλά μέχρι τον Ιανουάριο. Ήξερα ότι ο υποθυρεοειδισμός φέρνει αύξηση βάρους, αλλά επειδή δεν μου είχα παρουσιαστεί μέχρι τότε και έπαιρνα και το χάπι, σκέφτηκε ότι δεν είχε σε μένα τέτοια επίδραση!

Βέβαια, όπως είπα άρχισα τις "παρασπονδίες" στο θέμα της διατροφής. Τέλος πάντων, σήμερα είμαι 56 κιλά (!) και αποφάσισα βέβαια να κόψω τα έξτρα.

Ομως, από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τις σελίδες αυτές, είναι δυνατόν τα κιλά που πήρα να σχετίζονται με το θυρεοειδή?

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω να με δεχτείτε και μένα στην παρέα σας!!

Κατερίνα

Katrin καλησπέρα.Με τα χάπια έχεις ρυθμίσει τον θυρεοειδή σου?Εκανες εξετάση Tsh?Αν έκανες και είναι φυσιολογική τότε σίγουρα δεν φταίει ο θυρεοειδής σου αλλά οι λιγουρίτσες σου;)

Κάνε πιο σωστή διατροφή και γυμναστική και θα δείς ότι θα χάσεις αμέσως τα κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι προσπαθω να σου γραψω και δεν ...προλαβαινω.

..................

Επίσης να πω πως έχω πρόπτωση μητροειδούς με 1/4 ανεπάρκεια και κάτι ανέφερε ο γιατρός πως αυτό ίσως μου δημιουργεί προβλήματα με το χάπι αν πάρω μεγάλη δόση - ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό?

Γνωριζω οτι η δοση της θυροξινης που λαμβανουμε, επηρεαζει τη λειτουργια της καρδιας. Για παραδειγμα, οταν μειωνουμε τη δοση, ποτε δεν το κανουμε αποτομα απο το πχ.150 στο 88. Παμε 137, 125, 112 και τελος 100. Και το αντιστροφο για να την αυξησουμε. Επισης, ξερω οτι δημιουργουνται ταχυπαλμιες οταν δεν λαμαβνουμε την σωστη δοση.Εγω επαθα τη θρομβοβλεβιτιδα, 15-20 μερες μετα την εναρξη της αγωγης με Τ4 πολυ πριν φτασω στο χειρουργειο. Τοτε ανακαλυψα και την παθηση ....της δικης μου καρδιας.

Σήμερα που άρχισα να διαβάζω τα ποστς, ανακάλυψα πως ίσως το ότι βάζω κιλά πιο εύκολα το τελευταίο 8μηνο να οφείλεται εκεί!

Εγώ ήμουν πάντοτε από 50 έως 54 κιλά. Πέρισυ το καλοκαίρι έκανα συγκρατημένη διατροφή για να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης, τα οποία και έχασα αρκετά εύκολα. Είχα φτάσει στα 50,5 το Σεπτέμβριο (δηλαδή πριν αρχίσω το χάπι).

Μηπως τοτε ησουν υπερθυρεοειδικη???????? Κι εγω ημουν "τυχερη" οταν ημουν στο υπερ αλλα μολις εγινα υπο ......... τα κιλα κατσικωθηκαν και χανω πολυ δυσκολα. Αλλο πονεμενο κεφαλαιο!!!

Μετά όμως, άρχισα να τρώω και παραπάνω (ασυγκράτητη όρεξη για γλυκά κυρίως) πράγμα που με οδήγησε να πάρω 3-4 κιλά μέχρι τον Ιανουάριο. Ήξερα ότι ο υποθυρεοειδισμός φέρνει αύξηση βάρους,

.....επειδη αυξανει την ορεξη και τρωμε .......

αλλά επειδή δεν μου είχα παρουσιαστεί μέχρι τότε και έπαιρνα και το χάπι, σκέφτηκε ότι δεν είχε σε μένα τέτοια επίδραση!

Βέβαια, όπως είπα άρχισα τις "παρασπονδίες" στο θέμα της διατροφής. Τέλος πάντων, σήμερα είμαι 56 κιλά (!) και αποφάσισα βέβαια να κόψω τα έξτρα.

Το 56 με το 86 ............ εχει μεγαλη διαφορα. Εχεις ελπιδες και πολλες μαλιστα. Εγω να δουεμ τι θα κανω!!!

Ομως, από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τις σελίδες αυτές, είναι δυνατόν τα κιλά που πήρα να σχετίζονται με το θυρεοειδή?

Μετα απο οσα εγραψα παραπανω, εξακολουθεις να θες απαντηση?????

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω να με δεχτείτε και μένα στην παρέα σας!!

Κατερίνα

Ολοι οι καλοι χωρανε στην αγκαλια μας!!!! Οι κακοι..... να ξεκουμπιστουν ....αμεσα!!!!! και να παρουν μαζι τους ολα τα κακα που εχουμε!!!!

Κατερινα, αν θες πες μας και τις τιμες απο τις αλλες ορμονες. Και να προσεχεις με ...το θηλασμο και .......τη λαιμαργια γιατι μολις κοψεις το νινι απο το "μαμ", θα εχεις μια μεταβολη και στον μεταβολισμο σου. Συμβουλεψου τον ενδοκρινολογο σου γι αυτο.

Katrin καλησπέρα.Με τα χάπια έχεις ρυθμίσει τον θυρεοειδή σου?Εκανες εξετάση Tsh?Αν έκανες και είναι φυσιολογική τότε σίγουρα δεν φταίει ο θυρεοειδής σου αλλά οι λιγουρίτσες σου;)

Κάνε πιο σωστή διατροφή και γυμναστική και θα δείς ότι θα χάσεις αμέσως τα κιλά.

Λες Μαιρη μου????? Το "αμεσως" σε ποσο χρονο προσδιοριζεται??????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα σας γράψω αύριο όλες τις τιμές που έχω (Τ3 και Τ4 δηλαδή, ΤSH και τα αυτοάνοσα αντισώματα) γιατί τώρα το νινί θέλει μαμ :-) Καληνύχτα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επανέρχομαι με τις τιμές μου :-)

Πρώτη εξέταση 9/2010: TSH 22.28, FT3 2.42, FT4 0.81, TG 54.47, ATPO 166.1, ATG 306.3

Ξεκινάω euthyrox 75 και ξανακάνω εξετάσεις μετά από 2 μήνες: TSH 1,07, FT3 2.27, FT4 1.36

Επόμενη μέτρηση 2/2011: TSH 1.02, FT3 2.98, FT4 1.26, ATPO 39.03, ATG 261

Επόμενη μέτρηση 6/2011: TSH 4.12, FT4 1.19

Ανεβάζω τη δόση σε euthyrox 88 και είχα στα τέλη 6/2011: TSH 1.71, FT3 2.86, FT4 1.35.

Αυτά και περιμένω τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Επανέρχομαι με τις τιμές μου :-)

Πρώτη εξέταση 9/2010: TSH 22.28, FT3 2.42, FT4 0.81, TG 54.47, ATPO 166.1, ATG 306.3

Ξεκινάω euthyrox 75 και ξανακάνω εξετάσεις μετά από 2 μήνες: TSH 1,07, FT3 2.27, FT4 1.36

Επόμενη μέτρηση 2/2011: TSH 1.02, FT3 2.98, FT4 1.26, ATPO 39.03, ATG 261

Επόμενη μέτρηση 6/2011: TSH 4.12, FT4 1.19

Ανεβάζω τη δόση σε euthyrox 88 και είχα στα τέλη 6/2011: TSH 1.71, FT3 2.86, FT4 1.35.

Αυτά και περιμένω τη γνώμη σας!

Καλημερα!!!! ΑΧ!!!!!! Ποσες φορες το λεω....... γιατι να μην εχουμε ενα γιατρο στην παρεα μας!!!!

Απο τοα λιγα που γνωριζω, μολις ειδα την τιμη 6/2011: TSH 4.12,, εγινα ετσι : :shock: Γιατι??????? Ετσι ξαφνικα??????? Απο τον Φεβρουαριο που ηταν 1,02 πως πηγε 4,12???? Τι σου ειπε ο γιατρος σου γι αυτο????? Μηπως αμελουσες να παρεις σωστα το χαπι??? ή το επαιρνες σε συνδυασμο με τροφη και κυριως γαλακτομικα??????? Μηπως αυξηθηκε το βαρος σου????

Θυμιζω, το χαπι παντα 20' - 30' πριν το πρωινο γευμα για να αποροφαται καλυτερα απο τον οργανισμο.

Θα μουν και οι υπολοιποι της παρεας να σου πουν τη γνωμη τους για τις τιμες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Elli, εγινε η αφαιρεση????? Γυρισες σπιτι????? Αντε καλη μου, να μας ενημερωσεις!!!!!!! Περιμενουμε τα νεα σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! ΑΧ!!!!!! Ποσες φορες το λεω....... γιατι να μην εχουμε ενα γιατρο στην παρεα μας!!!!

Απο τοα λιγα που γνωριζω, μολις ειδα την τιμη 6/2011: TSH 4.12,, εγινα ετσι : :shock: Γιατι??????? Ετσι ξαφνικα??????? Απο τον Φεβρουαριο που ηταν 1,02 πως πηγε 4,12???? Τι σου ειπε ο γιατρος σου γι αυτο????? Μηπως αμελουσες να παρεις σωστα το χαπι??? ή το επαιρνες σε συνδυασμο με τροφη και κυριως γαλακτομικα??????? Μηπως αυξηθηκε το βαρος σου????

Θυμιζω, το χαπι παντα 20' - 30' πριν το πρωινο γευμα για να αποροφαται καλυτερα απο τον οργανισμο.

Θα μουν και οι υπολοιποι της παρεας να σου πουν τη γνωμη τους για τις τιμες.

Τίποτα δεν μου είπε ο γιατρός, όταν τον ρώτησα αν θα ανεβαίνει συνέχεια και μετά θα ανεβάζουμε τη δόση μου είπε ότι κάποια στιγμή θα σταθεροποιηθεί και ότι είναι θέμα να βρεις τη σωστή δόση για τον κάθε οργανισμό...Δεν ήξερα παραπάνω για να τον ρωτήσω περισσότερα.

Όσο για το χάπι, το παίρνω κανονικά, δεν το ξεχνάω ποτέ και το παίρνω πάντα μισή με μία ώρα ή και παραπάνω πολλές φορές πριν φάω ή πιο οτιδήποτε.

Το βάρος μου είχε αυξηθεί όπως είπα, δηλαδή γύρω στα 2 κιλά σ'αυτό το διάστημα.

Θα έπρεπε να είχε "πιάσει" η πρώτη δόση και να μην έχει άλλες διακυμάνσεις??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επανέρχομαι με τις τιμές μου :-)

Πρώτη εξέταση 9/2010: TSH 22.28, FT3 2.42, FT4 0.81, TG 54.47, ATPO 166.1, ATG 306.3

Ξεκινάω euthyrox 75 και ξανακάνω εξετάσεις μετά από 2 μήνες: TSH 1,07, FT3 2.27, FT4 1.36

Επόμενη μέτρηση 2/2011: TSH 1.02, FT3 2.98, FT4 1.26, ATPO 39.03, ATG 261

Επόμενη μέτρηση 6/2011: TSH 4.12, FT4 1.19

Ανεβάζω τη δόση σε euthyrox 88 και είχα στα τέλη 6/2011: TSH 1.71, FT3 2.86, FT4 1.35.

Katrin όντως είναι λίγο περίεργες οι τιμές της TSH ή τουλάχιστον δεν έχουμε τις γνώσεις, όπως σου είπε και η Γεωργία για να σου πούμε γιατί συμβαίνει.Εγώ θέλω να εσε ρωτήσω αν και τις 2 φορές έκανες τις εξετάσεις στο ίδιο μικροβιολογικό και αν έχεις εμπιστοσύνη στον μικροβιολόγο σου.Να γνωρίζεις πως καλό είναι να κάνεις πάντα τις μετρησεις στο ίδιο μικροβ. γιατί υπάρχουν αποκλήσεις.Βέβαια τόσο μεγάλη απόκληση δεν ξέρω αν δικαιολογείται.

Συμφωνώ με όλα όσα είπε η Γεωργία, δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ το χάπι μας.Σίγουρα τα 2 κιλά δεν συμβάλλουν στο να μην σε καλύπτει η δόση του χαπιού.

Πάντως εγώ στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν.Αρκεί να μην το αφήσεις, να παίρνεις το χάπι σου και να κάνεις τακτικά εξετάσεις και υπέρηχο κα θα δείς ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.Αν σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα πήγαινε και σε έναν άλλο ενδοκρινολόγο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Liladam καλά αποτελέσματα στον αδερφό σου, εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τελειώσει με αυτή την ιστορία σύντομα:P

Elli επέστρεψες σπίτι?Περαστικά σου και περιμενουμε νέα σου:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Daira!! Καταρχην γελασα με τους οζους σου που ειναι "αφασια" Μα δε πτοηθηκαν καθολου οι τεμπεληδες?????? :):):-P

Και φυσικα να χαιρεσαι την κορουλα σου. Να θυμασαι καποια στιγμη ..... να της κανεις προληπτικες εξετασεις ...λογω κληρονομικοτητας.

Ριξε μια ματια και σε γιατρους Αθηνας.

Σας ευχαριστώ για το καλοσώρισμα, άργησα λίγο να απαντήσω, sorry :oops:

Georgiamami δυστυχώς η Αθήνα αποτελεί πολύ μακρινή σκέψη, λόγω του οτι ο σύζυγος λόγω εργασίας και παιδιού αποκλείεται να φύγει εκτός Πάτρας, και δεύτερον δεν έχω κάποιον δικό μου να αφήσω τη μικρή για τόσες ημέρες. Είμαστε οι τρείς μας. Οπότε αναζητώ πληροφορίες για τους χειρούργους της Πάτρας και μόνο.

Η μικρή μου ελέγθηκε όταν γεννήθηκε, της πήραν αιματάκι από το πόδι, αν αυτό εννοείς. Ή πρέπει να την πάω για άλλες εξετάσεις; Ο παιδίατρος μου είπε δεν χρειάζεται γιατί οι τιμές μου κατά τη διάρκεια της κύησης ήταν φυσιολογικές. :?:

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβασαι ομως,εσυ δεν θα καταλαβεις τιποτε!!Το καλο με την περιπτωση σου ειναι οτι δεν φανηκε κακοηθεια,αλλα λογω μεγεθους των οζων και επειδη δεν ανταποκρινονται στη θεραπευτικη αγωγη,πρεπει να κανεις θυρεοειδεκτομη.

Sonia από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Και στη συνέχεια στου χειρούργου το χέρι... :-)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλες και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα, καλυφθήκατε από την αρχή με την πρώτη δοσολογία θυροξίνης που πήρατε? Κανείς δεν χρειάστηκε αναπροσαρμογή της δόσης??

Οχι βεβαια!!!!!!! Εγω ειμαι απο τις .....ταλαιπωρημενες!!!!:(:(:(

Αλλα ....εξαιτιας του γιατρου μου που δεν λαμβανε υποψη τα δυμπτωματα που του ελεγα ωστε να μου αυξησει τη δοση με αποτελεσμα να ειμαι επι 1,5 χρονο υποθυρεοειδικη με τα αναλογα συμπτωματα και ....+19 κιλα παρακαλω. Τελικα ......αλλαξα γιατρο!!!:eek::-o:D:D και παλευω να χασω τα .....κατσικωμενα κιλα!!!!!

Γνωμη μου, τα επιλπεον 2 κιλακια που αναφερες, δε θα τα φορτωνα στον αδενα αλλα προσεχε μην παρεις την ανιουσα και δεν σταματας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το καλοσώρισμα, άργησα λίγο να απαντήσω, sorry :oops:

Georgiamami δυστυχώς η Αθήνα αποτελεί πολύ μακρινή σκέψη, λόγω του οτι ο σύζυγος λόγω εργασίας και παιδιού αποκλείεται να φύγει εκτός Πάτρας, και δεύτερον δεν έχω κάποιον δικό μου να αφήσω τη μικρή για τόσες ημέρες. Είμαστε οι τρείς μας. Οπότε αναζητώ πληροφορίες για τους χειρούργους της Πάτρας και μόνο.

Η μικρή μου ελέγθηκε όταν γεννήθηκε, της πήραν αιματάκι από το πόδι, αν αυτό εννοείς. Ή πρέπει να την πάω για άλλες εξετάσεις; Ο παιδίατρος μου είπε δεν χρειάζεται γιατί οι τιμές μου κατά τη διάρκεια της κύησης ήταν φυσιολογικές. :?:

Καταρχην η επεμβαση γινεται εντος 36ωρου περιπου. Δηλαδη μπαινεις το ενα απογευμα, εχοντας κανει τις εξετασεις προετοιμασιας, χειρουργεισαι την επομενη και βγαινεις την μεθεπομενη. Αλλα σιγουρα θα εισαι κι εσευ αλλα και οι συγγενεις σου καλυτερα οταν εισαι ΚΟΝΤΑ στο σπιτι σου.

Για τις εξετασεις της μικρης εννοω, οτι σε καποιες ηλικιες πρεπει να εξεταζεται ...... περιπου στα 10, στα 16-18, και φυσικα οταν εγκυμονησει με τη σειρα της και παει λεγοντας. Αυτο φυσικα θα σας πει ο γιατρος σας σιγουρα ποτε και αν πρεπει να γινεται. Εγω αναφερω τη γνωμη μου ως ....παθουσα!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...