Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Diana. είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ!!! Με έπιασαν πόνοι Πέμπτη βράδυ,περιμενα μεχρι το πρωι να δω τι γινεται :shock: και ευτυχώς πρόλαβα και πήγα!!! Δεν πίστευα ότι γεννούσα! Ευτυχώς όλα καλά και σήμερα γύρισα σπίτι με το υπέροχο αγοράκι μου! Από θηλασμό καλά πάμε αλλά δίνω κ λίγο ξένο για να είμαι και πιο σίγουρη!!  

Να σας ζήσει κορίτσι μου!! Ότι καλύτερο και στους δύο, υγιής και τυχερός να είναι ο μπέμπης! Αχ με άφησες μόνη χαχα 

Υ. Γ. Πες μας και ημερομηνία-κιλά για το πινακακι

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Diana. είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ!!! Με έπιασαν πόνοι Πέμπτη βράδυ,περιμενα μεχρι το πρωι να δω τι γινεται :shock: και ευτυχώς πρόλαβα και πήγα!!! Δεν πίστευα ότι γεννούσα! Ευτυχώς όλα καλά και σήμερα γύρισα σπίτι με το υπέροχο αγοράκι μου! Από θηλασμό καλά πάμε αλλά δίνω κ λίγο ξένο για να είμαι και πιο σίγουρη!!  

Να σου ζήσει! !!!! Μπράβο μανούλα μπράβο!  Ότι καλύτερο πάντα γερο και τυχερό! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Να σου ζήσει! !!!! Μπράβο μανούλα μπράβο!  Ότι καλύτερο πάντα γερο και τυχερό! 

Katsif, Diana να σας ζησουν τα μπεμπακια!! Εμεις ειμαστε καλα. Απο υπνο συνηθως κοιμαται την ημερα και το βραδυ εχει γκρινια. Εχει θεμα με το εντερακι του.. πονακια πολλα και ακομα περισσοτερα αερια που μυριζουν πολυ ασχημα...το ιδιο και τα κακακια. Αυτο που λενε οτι οταν τρωνε μονο γαλα "μοσχοβολανε" τα κακακια ειναι μυθος? Μηπως φταιει οτι το γαλα ειναι ξενο? Οταν ποναει σφιγγεται, κοκκινιζει και αρχιζει κλαμα μεχρι να ανακουφιστει. Δεν τον παρηγορει τιποτα, τί μασαζακι του κανω, τί αγκαλιτσα τον παιρνω, τί βολτα με το καροτσι μεσα στο σπιτι..ακομα και ο απορροφητηρας που του αρεσε δεν τον πιανει πια.

Κατα τ'αλλα κι εγω τις πιο πολλες φορες δεν τον ξυπναω για να φαει και κοιμαται και 4-5 ωρες συνεχομενα.Μου ειπε η παιδιατρος οτι μονο τις πρωτες μερες πρεπει να τα ξυπναμε να φανε για να μην ανεβασουν ικτερο. Ομως διαπιστωνω οτι αν δεν τον ξυπνησω και περιμενω να ζητησει αυτος να φαει τελικα τρωει στο 24ωρο λιγοτερη ποσοτητα, δηλαδη δεν τρωει μαζεμενη την ποσοτητα που δεν εφαγε τις ωρες που κοιμοταν. Βεβαια, αν τελικα παιρνει βαρος ισως να μην εχει τοση σημασια....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, fani_ είπε:

Katsif, Diana να σας ζησουν τα μπεμπακια!! Εμεις ειμαστε καλα. Απο υπνο συνηθως κοιμαται την ημερα και το βραδυ εχει γκρινια. Εχει θεμα με το εντερακι του.. πονακια πολλα και ακομα περισσοτερα αερια που μυριζουν πολυ ασχημα...το ιδιο και τα κακακια. Αυτο που λενε οτι οταν τρωνε μονο γαλα "μοσχοβολανε" τα κακακια ειναι μυθος? Μηπως φταιει οτι το γαλα ειναι ξενο? Οταν ποναει σφιγγεται, κοκκινιζει και αρχιζει κλαμα μεχρι να ανακουφιστει. Δεν τον παρηγορει τιποτα, τί μασαζακι του κανω, τί αγκαλιτσα τον παιρνω, τί βολτα με το καροτσι μεσα στο σπιτι..ακομα και ο απορροφητηρας που του αρεσε δεν τον πιανει πια.

Κατα τ'αλλα κι εγω τις πιο πολλες φορες δεν τον ξυπναω για να φαει και κοιμαται και 4-5 ωρες συνεχομενα.Μου ειπε η παιδιατρος οτι μονο τις πρωτες μερες πρεπει να τα ξυπναμε να φανε για να μην ανεβασουν ικτερο. Ομως διαπιστωνω οτι αν δεν τον ξυπνησω και περιμενω να ζητησει αυτος να φαει τελικα τρωει στο 24ωρο λιγοτερη ποσοτητα, δηλαδη δεν τρωει μαζεμενη την ποσοτητα που δεν εφαγε τις ωρες που κοιμοταν. Βεβαια, αν τελικα παιρνει βαρος ισως να μην εχει τοση σημασια....

Καλησπερα...

Και μεις εχουμε θεμα με την τουαλετα και μας ειπε η παιδιατρος αν συνεχιστει θα παρουμε ενα για τη δυσκοιλιοτητα!

Και μας ετσι υποφερει οταν ειναι να τα κανει...

Ευτυχως δεν κραταει πολυ...

Κανα μισαωρο.

Αλλα ποναει.

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, annaefin είπε:

Καλησπέρα μανούλες!! Σας διαβάζω καθημερινά.. Η μπεμπουλα μου ήσυχη είναι, κάνει σαν τρελή για το στήθος!! Και για να φάει και για να νανουριστει! Τη βλέπεις να τρώει χέρια, να κλαίει, να ψάχνει απεγνωσμένα και μόλις τη βάλω πιπιλαει 3 φορές και κοιμάται.. Επίσης πονάνε υπερβολικά οι θηλές μου την πρώτη φορά που πιάνει.. πιστεύω ότι δεν ανοίγει πολύ το στόμα γι αυτό ο πόνος! Είναι σαν να μου δαγκώνουν δυνατά το στήθος! Ο αφαλος μας έπεσε την 6η μέρα, Έχει μείνει λιγάκι επάνω και έχει τώρα τελευταία μια δυσοσμία! Η μαμά μου λέει φυσιολογικό, ελπίζω να έχει δίκιο. Καθαρίζω 2 φορές τη μέρα με οινόπνευμα. Επίσης, υπάρχει μια έντονη ξηροδερμια τις τελευταίες μέρες, ξεφλουδιζουν χεράκια και ποδαράκια! Βάρος παίρνουμε κανονικά, γεννήθηκε Σάββατο 3.080, βγήκαμε Τρίτη από μαιευτήριο 2.900 και Κυριακή ήμασταν 3.350. Υπάρχει περίπτωση αυτό το σκάσιμο στο δέρμα να έχει σχέση με την αύξηση βάρους?

Ξηροδερμια εχει και ο μπεμπης μου και η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο στα βρεφακια. Της βαζεις κρεμουλα ή λαδακι μετα το μπανιο? Του μπεμπη απο τοτε που αρχισα να του βαζω του εχει μειωθει πολυ.

πρίν από 29 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπερα...

Και μεις εχουμε θεμα με την τουαλετα και μας ειπε η παιδιατρος αν συνεχιστει θα παρουμε ενα για τη δυσκοιλιοτητα!

Και μας ετσι υποφερει οταν ειναι να τα κανει...

Ευτυχως δεν κραταει πολυ...

Κανα μισαωρο.

Αλλα ποναει.

 

Δυστυχως σε εμας μπορει να κρατησει και ωρες πχ προχθες κρατησε απο τις 2 μεχρι 6 το πρωι...ελπιζω να παει καλυτερα αλλιως θα συζητησω με την παιδιατρο το ενδεχομενο να αλλαξουμε το γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω αισθανομαι οτι εχω ελλειψη υπνου απο την ημερα που γεννησα!Αν και οι πιο πολλοι μου λενε οτι  δεν με ξενυχταει ιδιαιτερα!!Εμεις κοιμομαστε το πρωι πιο πολυ,σημερα δλδ κοιμηθηκε σερι απο 7 το πρωι εως 11 και τωρα τοτν εβαλα 2 και μιση και λογικα μεχρι 6 θα κοιμαται...το θεμα μου ειναι οτι το βραδυ οταν ξυπναει μας παιρνει κανενα 2ωρο μεχρι να φαει να τον αλλαξω,να ξαναφαει να τον ξαναλλαξω ...ενα τετοιο παραγμα καθε βραδυ...Γενικα ξυπναει ανα 3-4 ωρες και καποιες φορες ανα 2. Αχ πειτε μου οτι θα στρωσει συντομα!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, katsif είπε:

Κοριτσαρα ρε φίλη Κοριτσαρα και ας μου έλεγαν όλοι μα όλοι ότι έχω αγόρι!  Για τις θηλες βάλε λανολινη. Εγώ πήρα χύμα.  Και γαλα δικό σου. Είναι αντισηπτικό!

Ναι αυτό έβαζα αλλά έλεγα μήπως η φτιαχτη ήταν καλύτερη!

@Diana. Να σου ζήσει ο γιος σου!!! Καλοτυχος και γερός πάντα!!

@annaefin το ξεφλούδισμα είναι φυσιολογικό.  Αλλάζουν δερματακι.  Κι ο δικός μου ξεφλουδιζει.  Όμως η δυσοσμία δεν είμαι σίγουρη αν είναι φυσιολογικό. Τον έκανες μπάνιο και βρεχτηκε ο αφαλος μηπως;  

Ρε κορίτσια μόνο ό δικός μου ξυπνάει ανά μια ωρα;;;; έχει στρώσει λιγο βέβαια και απλά κάποιες φορές ξυπνάει ανά 2-3ωρες.  Αλλά 4-5ωρες που λέτε εσείς εμένα ποτέ.... με σκασατε τώρα!!!!! Που να δείτε εδώ τι σημαίνει έλλειψη ύπνου!!! 

Επίσης @fani_ κολικούς μάλλον έχει ο μπέμπης σου.  (Έχουμε κι απ αυτό όπως έχουμε και ΓΟΠ ) 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ναι αυτό έβαζα αλλά έλεγα μήπως η φτιαχτη ήταν καλύτερη!

@Diana. Να σου ζήσει ο γιος σου!!! Καλοτυχος και γερός πάντα!!

@annaefin το ξεφλούδισμα είναι φυσιολογικό.  Αλλάζουν δερματακι.  Κι ο δικός μου ξεφλουδιζει.  Όμως η δυσοσμία δεν είμαι σίγουρη αν είναι φυσιολογικό. Τον έκανες μπάνιο και βρεχτηκε ο αφαλος μηπως;  

Ρε κορίτσια μόνο ό δικός μου ξυπνάει ανά μια ωρα;;;; έχει στρώσει λιγο βέβαια και απλά κάποιες φορές ξυπνάει ανά 2-3ωρες.  Αλλά 4-5ωρες που λέτε εσείς εμένα ποτέ.... με σκασατε τώρα!!!!! Που να δείτε εδώ τι σημαίνει έλλειψη ύπνου!!! 

Επίσης @fani_ κολικούς μάλλον έχει ο μπέμπης σου.  (Έχουμε κι απ αυτό όπως έχουμε και ΓΟΠ ) 

Κοριτσι δυστηχως η αδερφη μ την ειχε πεταξει ...κριμα και ειναι τοσο καλη κρεμα μαγικη θα ελεγα...αλλα γτ δν σου την εγραψε η συμβουλος θηλασμου???? Ζητησε το να στο γραψει ειλεικρινα θα σε βοηθειση παρα πολυ ...

Diana na.sou zisi to moro...kalotixo kai gero na ine ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιες μείναμε ρε κορίτσια?? 

Εγω μπήκα στην 39 προχθές βάση της Τ.Ε.Ρ που θυμάμαι και στην 40 σήμερα βάση υπέρηχου.. Μέχρι 26/6 θα με περιμένει ο γιατρός...  Πως είστε εσεις που μείνατε?

Link to comment
Share on other sites

1)fani_ 16/05/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

2)Aggeliki22 31/05/18  3920kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

3)aspa80 05/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

4)Farmakotriftena 19/05/18  3250kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

5)annaefin 02/06/18  3080kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

6)evaki_ 01/06/18  4080kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

7)Chrimai  Π.Η.Τ.   11/06/18   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

8)katsif 06/06/18  2630kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

9)mamSof 23/05/18  3000kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

10)Melody90 23/05/18  3900kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

11)Lina27  Π.Η.Τ.   17-6-2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

12)Sunshine84 09/06/18  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

13)J3nny Π.Η.Τ.  19-6-2018

14)Lia21 10/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

15)orianna Π.Η.Τ.   21-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

16)Diana. 08/06/18  2830kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

17)KarMar84   Π.Η.Τ.  25/06/18   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

18)Korina12    Π.Η.Τ.   26/06/18    ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

19)elena**  Π.Η.Τ.   30-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

20)iwanna24 03/06/18  3000kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια μανούλα! Γέννησα 31/5 αγοράκι! Τώρα είμαστε 14 ημερών και έχει αρχίσει να ξυπνάει στα καλά καθούμενα και να κλαίει και να σφίγγεται. Δεν ξέρω τι να κάνω...εσείς πως το αντιμετωπίζεται, θα μιλήσω με την παιδίατρο από εβδομάδα που θα έρθει να τον δει γιατί λείπει εκτός Ελλάδος. Βοηθήστε με...κανένα tip? Δεν μπορώ τόσες ώρες ξύπνια!!!! :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...