Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

Just now, Natasoula85 είπε:

Γιατί υπάρχει περίπτωση παρόλο που έβαλες τον πεσσο να μειωθεί κι άλλο ο τράχηλος; απο ιστορίες που έχω διαβάσει εδώ πάντως  κοπέλες  με πεσσο και με ξεκούραση πάντα κράτησαν μέχρι τελος, οπότε άκου ότι  σου λέει ο γιατρός σου και υπομονή!Πάντως για περιδεση που ανέφερε κάποια εδώ έχω διαβάσει ότι δεν γίνεται σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνο.

Ευχομαι πως οχι. Για αυτο κ το βαλαμε. Απλα δεν εχω διαβασει αλλες περιπτωσεις κοριτσι μου και δεν ξερω τι γινεται. Ειμαι λιγο χαμενη, γιατι δεν το χα καν στον νου μου οτι θα μου συμβει. Και δεν εχω μπει να ψαξω αναλογες περιπτωσεις γιατι γυρισα πολυ πεσμενη απ τον γιατρο. Αλλα ποσο με χαροποιει αυτο που λες δεν το φανταζεσαι!!!!!

 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, nanoula90 είπε:

Ευχαριστω Κελυ μου. Ναι σε ξερω, εχουμε ξαναμιλησει. Εσενα τι σου ειπε για τις συσπασεις? Ο τραχηλος ειναι ενταξει? Εγω αυτη τη βδομαδα που περασε ειχα 3-4 το πολυ την ημερα και το θεωρουσα φυσιολογικο. Τελικα μαλλον εμενα με επηρεαζουν πολυ κ μου γραψε τοκολυτικο μηπως τις σταματησουμε. Ναι, απλα ρε γαμωτο απο την αρχη προσεχα. Πχ δεν δουλευα, δεν εκανα βαριες δραστηριοτητες. Τελικα δεν παιζει κ πολυ μεγαλο ρολο, ειναι οργανικο το θεμα. 

Εμενα δεν ειναι σιγουρος οτι ειναι συσπασεις γιατι ο τραχηλος ειναι στα φυσιολογικα ορια...Βασικα εμενα μ λεει ξεκουραση...Εγω απλα υποφερω και δεν μπορω να στεκομαι καθολου!!! Γενικα καθημερινα προσεχω αλλα και παλι πετρωνω...Ειδικα σημερα εχω πετρωσει απο το μεσημερι..Οταν ειμαι ορθια απλα δεν αντεχω..Μονο ξαπλα μπορω!

Αχ τι να πω!!! Να κανουμε υπομονη και να ειναι τα μπεμπακια μας καλα!

πρίν από 18 λεπτά , loyloy είπε:

Τελευταία συσπαση πριν 5 λεπτά.καλα το χω πάει σερί τόση ώρα.θα πω στο γιατρο γιατρό να πάω αύριο ή μεθαύριο να μετρήσω τράχηλο. 

Εγώ είπα για τη περιδεση. Δεν ξέρω μέχρι Μέχρι πότε γίνεται γι αυτό ρώτησα αν το συζήτησε με το γιατρό.

Αυτές οι ατιμες οι συσπάσεις.να φάμε κι αυτό το μήνα βρε κορίτσια και ας βγουν 7μηνητικα.

Μα πως καταλαβαινετε βρε κοριτσια την συσπαση?? Εγω απλα ειμαι πετρωμενη...αυτο εννοειτε κ εσεις???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , loyloy είπε:

Τελευταία συσπαση πριν 5 λεπτά.καλα το χω πάει σερί τόση ώρα.θα πω στο γιατρο γιατρό να πάω αύριο ή μεθαύριο να μετρήσω τράχηλο. 

Εγώ είπα για τη περιδεση. Δεν ξέρω μέχρι Μέχρι πότε γίνεται γι αυτό ρώτησα αν το συζήτησε με το γιατρό.

Αυτές οι ατιμες οι συσπάσεις.να φάμε κι αυτό το μήνα βρε κορίτσια και ας βγουν 7μηνητικα.

Συμφωνω να φαμε κ αυτον τον μηνα κ οτι ειναι να γινει Θεουλη μ...να ειναι μονο βιωσιμα τα μπεμπακια!!! Εχουμε τρομαξει με αυτες τις συσπασεις!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Βλεπω απο πετρωματα ολες καλα τα παμε ε;;; και εγω κανω 5-6την ημερα....εσυ;;;

Εγω βασικα δεν ξερω αν ειναι συσπασεις ωστε να μετραω...Απλα πετρωνει φουλ η κοιλια μου και νιωθω δυσφορια...Αυτο το εχω απο το μεσημερι και ακομα δεν εχει περασει...Αλλα δεν ξερω αν αυτο εινι συσπαση..Ο γιατρος θεωρει οτι δςν ειναι συσπαση γιατι ο τραχηλος μου δςν εχει μικρυνει..τωρα τι να πω??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Εμενα δεν ειναι σιγουρος οτι ειναι συσπασεις γιατι ο τραχηλος ειναι στα φυσιολογικα ορια...Βασικα εμενα μ λεει ξεκουραση...Εγω απλα υποφερω και δεν μπορω να στεκομαι καθολου!!! Γενικα καθημερινα προσεχω αλλα και παλι πετρωνω...Ειδικα σημερα εχω πετρωσει απο το μεσημερι..Οταν ειμαι ορθια απλα δεν αντεχω..Μονο ξαπλα μπορω!

Αχ τι να πω!!! Να κανουμε υπομονη και να ειναι τα μπεμπακια μας καλα!

Μα πως καταλαβαινετε βρε κοριτσια την συσπαση?? Εγω απλα ειμαι πετρωμενη...αυτο εννοειτε κ εσεις???

Ναι μαζευεται σαν καρουμπαλο ή η μιση κοιλια μαζευεται σε ενα μερος κ σκληραινει! Πετρωμα νιωθω κ εγω απλα οταν σηκωνομαι περναει αμεσως τωρα αυτο δεν ξερω τι σημαινει ορθια δεν με πιανει ποτε! Ο γιατρος ειπε δεν ειναι αληθινες συσπασεις γιατι ενω πετρωνε δεν κατεγραφε το μηχανημα κατι μ ειπε ειναι οι προπαρασκευαστικες σε συνδυασμο το κεφαλι της μπεμπας π κουναει γιατι ειναι με το κεφαλι προς τα κατω εκει ακριβως π πετρωνει!

πρίν από 1 λεπτό , Κελυ 32 είπε:

Εγω βασικα δεν ξερω αν ειναι συσπασεις ωστε να μετραω...Απλα πετρωνει φουλ η κοιλια μου και νιωθω δυσφορια...Αυτο το εχω απο το μεσημερι και ακομα δεν εχει περασει...Αλλα δεν ξερω αν αυτο εινι συσπαση..Ο γιατρος θεωρει οτι δςν ειναι συσπαση γιατι ο τραχηλος μου δςν εχει μικρυνει..τωρα τι να πω??

Οι προπαρασκευαστικες συσπασεις ή braxton hicks δεν επηρεαζουν τον τραχηλο κ δεν ειναι συντονισμενες!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Εγω βασικα δεν ξερω αν ειναι συσπασεις ωστε να μετραω...Απλα πετρωνει φουλ η κοιλια μου και νιωθω δυσφορια...Αυτο το εχω απο το μεσημερι και ακομα δεν εχει περασει...Αλλα δεν ξερω αν αυτο εινι συσπαση..Ο γιατρος θεωρει οτι δςν ειναι συσπαση γιατι ο τραχηλος μου δςν εχει μικρυνει..τωρα τι να πω??

Πετρωνει η κοιλιά είτε ολόκληρη είτε τοπικά και συνήθως νιώθεις και πόνο.εχει τύχει να κλαψω από το πόνο.δεν τον άντεχα.αλλα.συμηθως είναι ελαφρύς.

Να σας ρωτήσω τη γνώμη σας.εχω πολλ α αέρια απο το απόγευμα.λετε να είναι αυτό?γτ πολλές φορές για συσπαση βρε παιδί μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Εγω βασικα δεν ξερω αν ειναι συσπασεις ωστε να μετραω...Απλα πετρωνει φουλ η κοιλια μου και νιωθω δυσφορια...Αυτο το εχω απο το μεσημερι και ακομα δεν εχει περασει...Αλλα δεν ξερω αν αυτο εινι συσπαση..Ο γιατρος θεωρει οτι δςν ειναι συσπαση γιατι ο τραχηλος μου δςν εχει μικρυνει..τωρα τι να πω??

Θα σου πω εγω για μενα. Οταν μου ξεκινησαν οι συσπασεις το χα πει στον γιατρο κ με ειχε ρωτησει αν ειναι σε ολη την κοιλια το πετρωμα η τοπικα πχ οπως λεει η βαλεντινα η μιση κοιλια, η τοπικα αυτα τα βουναλακια τα σκληρα που γινονται. Επειδη ημουν ανιδεη και δεν ηξερα του ειπα τοπικα αλλα με επιανε σε ολη τη κοιλια. Γιατι λεγοντας σε ολη τη κοιλια εγω ειχα καταλαβει απο πχ κατω απο το στηθος μεχρι κατω! Αλλα οταν λεμε ολη κοιλια εννοουμε οσο χωρο πιανει η μητρα!!! Που τοτε η μητρα μου ειχε μεγεθος περιπου λιγο πιο κατω απο τον αφαλο. Οποτε εμενα πετρωνε οοολη η μητρα αλλα το χα θεωρησει τοπικη συσπαση ενω δεν ηταν!

Την περασμενη βδομαδα με πιασανε παλι σε οοολη τη μητρα η οποια εχει φτασει πλεον λιγο πιο πανω απο τον αφαλο, και μαλιστα ηταν τοσο εντονες κ συχνες που μετρησα 7 σε μια ωρα και 12 σε 3 ωρες συνολο. Πηρα τον γιατρο αμεσως γιατι καταλαβα οτι δεν ηταν καλο αυτο. Την επομενη που πηγα διαπιστωσαμε πως ειχε μικρυνει ο τραχηλος. Αρα αυτες τις συσπασεις δεν τις θελουμε. Αυτες που ειναι σε ολη τη μητρα και ειναι συχνες! Τις τοπικες και ακανονιστες και αραιες δεν τις φοβομαστε. Αυτα μου χε πει εμενα ο γιατρος.

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , loyloy είπε:

Πετρωνει η κοιλιά είτε ολόκληρη είτε τοπικά και συνήθως νιώθεις και πόνο.εχει τύχει να κλαψω από το πόνο.δεν τον άντεχα.αλλα.συμηθως είναι ελαφρύς.

Να σας ρωτήσω τη γνώμη σας.εχω πολλ α αέρια απο το απόγευμα.λετε να είναι αυτό?γτ πολλές φορές για συσπαση βρε παιδί μου.

Εννοεις να ειναι το εντερακι σου;;, γιατι δεν σε βαζει στον καρδιοτοκογραφο ενα απογευματακι να σ λυθει η απορια;;

πρίν από 3 λεπτά , nanoula90 είπε:

Θα σου πω εγω για μενα. Οταν μου ξεκινησαν οι συσπασεις το χα πει στον γιατρο κ με ειχε ρωτησει αν ειναι σε ολη την κοιλια το πετρωμα η τοπικα πχ οπως λεει η βαλεντινα η μιση κοιλια, η τοπικα αυτα τα βουναλακια τα σκληρα που γινονται. Επειδη ημουν ανιδεη και δεν ηξερα του ειπα τοπικα αλλα με επιανε σε ολη τη κοιλια. Γιατι λεγοντας σε ολη τη κοιλια εγω ειχα καταλαβει απο πχ κατω απο το στηθος μεχρι κατω! Αλλα οταν λεμε ολη κοιλια εννοουμε οσο χωρο πιανει η μητρα!!! Που τοτε η μητρα μου ειχε μεγεθος περιπου λιγο πιο κατω απο τον αφαλο. Οποτε εμενα πετρωνε οοολη η μητρα αλλα το χα θεωρησει τοπικη συσπαση ενω δεν ηταν!

Την περασμενη βδομαδα με πιασανε παλι σε οοολη τη μητρα η οποια εχει φτασει πλεον λιγο πιο πανω απο τον αφαλο, και μαλιστα ηταν τοσο εντονες κ συχνες που μετρησα 7 σε μια ωρα και 12 σε 3 ωρες συνολο. Πηρα τον γιατρο αμεσως γιατι καταλαβα οτι δεν ηταν καλο αυτο. Την επομενη που πηγα διαπιστωσαμε πως ειχε μικρυνει ο τραχηλος. Αρα αυτες τις συσπασεις δεν τις θελουμε. Αυτες που ειναι σε ολη τη μητρα και ειναι συχνες! Τις τοπικες και ακανονιστες και αραιες δεν τις φοβομαστε. Αυτα μου χε πει εμενα ο γιατρος.

Συμφωνω με αυτο π λες εχεις απολυτο δικιο απλα σε εμενα ειναι τοπικες διοτι σφιγγει μονο αρκετααα χαμηλα κατω απο τον αφαλο ενω η μητρα φτανει μεχρι πανω απο τον αφαλο!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , loyloy είπε:

Πετρωνει η κοιλιά είτε ολόκληρη είτε τοπικά και συνήθως νιώθεις και πόνο.εχει τύχει να κλαψω από το πόνο.δεν τον άντεχα.αλλα.συμηθως είναι ελαφρύς.

Να σας ρωτήσω τη γνώμη σας.εχω πολλ α αέρια απο το απόγευμα.λετε να είναι αυτό?γτ πολλές φορές για συσπαση βρε παιδί μου.

Πολυ πιθανον να ειναι απο κει...το εντερο σιγουρα επηρεαζει και μας μπερδευει!

πρίν από 15 λεπτά , nanoula90 είπε:

Θα σου πω εγω για μενα. Οταν μου ξεκινησαν οι συσπασεις το χα πει στον γιατρο κ με ειχε ρωτησει αν ειναι σε ολη την κοιλια το πετρωμα η τοπικα πχ οπως λεει η βαλεντινα η μιση κοιλια, η τοπικα αυτα τα βουναλακια τα σκληρα που γινονται. Επειδη ημουν ανιδεη και δεν ηξερα του ειπα τοπικα αλλα με επιανε σε ολη τη κοιλια. Γιατι λεγοντας σε ολη τη κοιλια εγω ειχα καταλαβει απο πχ κατω απο το στηθος μεχρι κατω! Αλλα οταν λεμε ολη κοιλια εννοουμε οσο χωρο πιανει η μητρα!!! Που τοτε η μητρα μου ειχε μεγεθος περιπου λιγο πιο κατω απο τον αφαλο. Οποτε εμενα πετρωνε οοολη η μητρα αλλα το χα θεωρησει τοπικη συσπαση ενω δεν ηταν!

Την περασμενη βδομαδα με πιασανε παλι σε οοολη τη μητρα η οποια εχει φτασει πλεον λιγο πιο πανω απο τον αφαλο, και μαλιστα ηταν τοσο εντονες κ συχνες που μετρησα 7 σε μια ωρα και 12 σε 3 ωρες συνολο. Πηρα τον γιατρο αμεσως γιατι καταλαβα οτι δεν ηταν καλο αυτο. Την επομενη που πηγα διαπιστωσαμε πως ειχε μικρυνει ο τραχηλος. Αρα αυτες τις συσπασεις δεν τις θελουμε. Αυτες που ειναι σε ολη τη μητρα και ειναι συχνες! Τις τοπικες και ακανονιστες και αραιες δεν τις φοβομαστε. Αυτα μου χε πει εμενα ο γιατρος.

Εμενα βασικα κανει αυτα τα βουναλακια που λες δεξια η αριστερα απο τον ομφαλο αλλα δεν ξερω αν ειναι τπ μωρο αυτο...Αυτο που εχω κυριως ειναι να νιωθω ολη την κοιλια σκληρη και να νιωθω δυσφορια...Οταν με πιανει αυτο δεν μπορω να ισιωσω το σωμα μου...Απλα εμενα ο γιατρος μου δεν με βαζει σε καρδιοτοκογραφο να μ λυθει η απορια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Πολυ πιθανον να ειναι απο κει...το εντερο σιγουρα επηρεαζει και μας μπερδευει!

Εμενα βασικα κανει αυτα τα βουναλακια που λες δεξια η αριστερα απο τον ομφαλο αλλα δεν ξερω αν ειναι τπ μωρο αυτο...Αυτο που εχω κυριως ειναι να νιωθω ολη την κοιλια σκληρη και να νιωθω δυσφορια...Οταν με πιανει αυτο δεν μπορω να ισιωσω το σωμα μου...Απλα εμενα ο γιατρος μου δεν με βαζει σε καρδιοτοκογραφο να μ λυθει η απορια...

Ναι κ μενα οταν με πιανουν μου φερνουν δυσφορια και εχεις μια αισθηση οτι σου τσιτωνει το δερμα, σαν να στο τραβανε. Κ στις τοπικες συσπασεις το ιδιο νιωθεις συνηθως, εχει διαφορά απο την αισθηση του μωρού. Αν ομως καθε φορα που πας σου ελεγχει τραχηλο ο γιατρος μη φοβασαι, εισαι οκ. Ωστοσο, αν αυτο το πετρωμα το νιωθεις πολυ συχνα, πρεπει να του το πεις μηπως κ σε βαλει να δειτε αν ειναι αληθινες ή οι braxton. Πιθανον ειναι οι δευτερες ομως, εφοσον εισαι οκ με τον τραχηλο.

Loyloy μπορει να ναι το εντερακι σου. Αλλα κ συ μην αμελεις τις συσπασεις. Συνηθως ειναι ακινδυνες, αλλα επειδη εγω την επαθα, κοριτσια αμα τις νιωθετε συχνα εγω λεω να μην τις παραβλεπετε. Καλυτερα να ειστε πχ υπερβολικες κ να πηγαινετε πιο συχνα στο γιατρο παρα να το αφηνετε! 

 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Πολυ πιθανον να ειναι απο κει...το εντερο σιγουρα επηρεαζει και μας μπερδευει!

Εμενα βασικα κανει αυτα τα βουναλακια που λες δεξια η αριστερα απο τον ομφαλο αλλα δεν ξερω αν ειναι τπ μωρο αυτο...Αυτο που εχω κυριως ειναι να νιωθω ολη την κοιλια σκληρη και να νιωθω δυσφορια...Οταν με πιανει αυτο δεν μπορω να ισιωσω το σωμα μου...Απλα εμενα ο γιατρος μου δεν με βαζει σε καρδιοτοκογραφο να μ λυθει η απορια...

Σε ποια εβδομαδα εισαι κ δεν σε βαζει; εμενα μ ειπε απο εδω κ περα θα με βαζει καθε φορα για 30λεπτα και να ελεγχουμε την καρδια του μπεμπε κ να κοιταμε κ τις συσπασεις.....οπως το περιγραφεις συσπασουλες ειναι απλα κοιτα να σε βαλει για να ξερεις αν ειναι ψευτικες ή αληθινες!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κάνετε..;  σας διαβαζω.. Υπομονη σε ολες.. Κ κουραγιο... Ξεκούραση.... Φτάνουμε προς το τέλος!!!! 

Εγω εκανα την καμπυλη κ αυριο θα παω σε ενδοκρινολογο.. Ηταν λιγο ανεβασμένα..

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Σε ποια εβδομαδα εισαι κ δεν σε βαζει; εμενα μ ειπε απο εδω κ περα θα με βαζει καθε φορα για 30λεπτα και να ελεγχουμε την καρδια του μπεμπε κ να κοιταμε κ τις συσπασεις.....οπως το περιγραφεις συσπασουλες ειναι απλα κοιτα να σε βαλει για να ξερεις αν ειναι ψευτικες ή αληθινες!

Ειμαι στην 30 και κατι νομιζω....θα τον ρωτησω ποτε θα με βαλει...Αντε να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Cath3rine είπε:

Κοριτσια μου τι κάνετε..;  σας διαβαζω.. Υπομονη σε ολες.. Κ κουραγιο... Ξεκούραση.... Φτάνουμε προς το τέλος!!!! 

Εγω εκανα την καμπυλη κ αυριο θα παω σε ενδοκρινολογο.. Ηταν λιγο ανεβασμένα..

 

Διατροφή θα σου δωσει και να κάνεις μετρήσεις μόνη σου.μην αγχωθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...