Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Thia1985 είπε:

Ειναι ανοιχτος?

Αν οχι δυστυχως δε μπορω, δεν εχω πει για τη μικρη, εχω λογαριασμο αλλα φοβαμαι να ακολουθησω καταλαβαινεις...

Ανοιχτό είναι! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

 

πρίν από 40 λεπτά , MELINASP είπε:

Εμείς επειδή μαζί με αυτά ο συζηγος μου είχε πολύ συχνά μικρόβια τον έλεγχο τον κάναμε κάθε 3 μήνες σχεδόν. Σκέψου ήταν τη διέγερση να τη κάνω Φεβρουάριο. Αλλά την ακύρωσα με γτ λίγες μέρες πριν πάντα κάναμε εξέταση το σπέρμα και τότε είχε μικρόβια. Οπότε πήρε θεραπεία. Με βόλεψε κιόλας που το ακύρωσα γτ έχασα και τον μπαμπά μου τότε πολύ ξαφνικά και δεν μπορούσα καθόλου να ασχοληθω με εξωσωματική. Και τον Ιούνιο ξαναέκανα ήταν οκ και ξεκίνησα διέγερση απευθειας

Ο ορχικος ιστός που λες τι είναι; από τους όρχεις μέσα που παίρνουν; πριν δώσει δεν έκανε εξέταση; σίγουρα αυτοί για να το κατεψυξαν θα το έλεγξαν 

Αρα δεν καταψυξατε ποτε σπερμα; 

Ο αντρας μου εκανε αφαορεση ορχι λογω ογκου και απο εκει εσωσαν τον ορχικο ιστο απο τον οποιο θα παραχθει το σπερμα. (Πολλες λεπτομερειες δε ρωταω γιατι τον ποναει να το συζηταει. Εδω οταν πηγαμε για την πρωτη επισκεψη στον γυναικολογο δεν κοιμηθηκε 2 βραδια γιατι το σκεφτοταν). Τοτε κοιπον του ειπαν οτι ηταν πολυ καλο και οτι θα εχει δυνατο σπερμα αλλα ο γυναικολογος που πηγαμε για την εξωσωματικη λεει οτι αποκλειεται να ειναι τοσο καλο. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι θελω να ελεγξουμε αυτο και αν δεν ειναι να προχωρησουμε σε παρακεντηση του αλλου ορχι ή μια μεθοδο που να μπορεσει να βγαλει σπερμα απο εκει. Αλλα ο γιατρος γενικα μας εχει σε αναμονη και δεν ξερω αν πρεπει να επιμεινω ή να τον αφησω να κανει τη δουλεια του. 

πρίν από 35 λεπτά , Thia1985 είπε:

Ειναι ανοιχτος?

Αν οχι δυστυχως δε μπορω, δεν εχω πει για τη μικρη, εχω λογαριασμο αλλα φοβαμαι να ακολουθησω καταλαβαινεις...

Ειναι ανοιχτο1 και επισης η ιδια κοπελα εχεθ φτιαξει και ενα blog λεει εκει ποιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Viv37 είπε:

 

Αρα δεν καταψυξατε ποτε σπερμα; 

Ο αντρας μου εκανε αφαορεση ορχι λογω ογκου και απο εκει εσωσαν τον ορχικο ιστο απο τον οποιο θα παραχθει το σπερμα. (Πολλες λεπτομερειες δε ρωταω γιατι τον ποναει να το συζηταει. Εδω οταν πηγαμε για την πρωτη επισκεψη στον γυναικολογο δεν κοιμηθηκε 2 βραδια γιατι το σκεφτοταν). Τοτε κοιπον του ειπαν οτι ηταν πολυ καλο και οτι θα εχει δυνατο σπερμα αλλα ο γυναικολογος που πηγαμε για την εξωσωματικη λεει οτι αποκλειεται να ειναι τοσο καλο. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι θελω να ελεγξουμε αυτο και αν δεν ειναι να προχωρησουμε σε παρακεντηση του αλλου ορχι ή μια μεθοδο που να μπορεσει να βγαλει σπερμα απο εκει. Αλλα ο γιατρος γενικα μας εχει σε αναμονη και δεν ξερω αν πρεπει να επιμεινω ή να τον αφησω να κανει τη δουλεια του. 

Ειναι ανοιχτο1 και επισης η ιδια κοπελα εχεθ φτιαξει και ενα blog λεει εκει ποιο ειναι

Όχι δεν καταψυξαμε ποτε. 

Έλα ρε συ πωπω τι έχει περάσει ο άνθρωπος. Κοίτα δεν ξέρω αν γίνεται να το αποψυξουν να το ελέγξουν και να το ξανά καταψυξογν. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα τηλ στο κέντρο που το κατεψυξαν οι βιολόγοι εκεί θα ξερουν να σου απαντήσουν αν έλεγξαν την ποιότητα. Και σίγουρα θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο τον εξωσωματικο να τον ρωτήσω ευθέως αυτό που ειοες. Δεν είναι κακό να ρωτάς ότι θέλεις κοριτσακι μου να μην έχεις καμιά απορία από τον γιατρό σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , MELINASP είπε:

Όχι δεν καταψυξαμε ποτε. 

Έλα ρε συ πωπω τι έχει περάσει ο άνθρωπος. Κοίτα δεν ξέρω αν γίνεται να το αποψυξουν να το ελέγξουν και να το ξανά καταψυξογν. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα τηλ στο κέντρο που το κατεψυξαν οι βιολόγοι εκεί θα ξερουν να σου απαντήσουν αν έλεγξαν την ποιότητα. Και σίγουρα θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο τον εξωσωματικο να τον ρωτήσω ευθέως αυτό που ειοες. Δεν είναι κακό να ρωτάς ότι θέλεις κοριτσακι μου να μην έχεις καμιά απορία από τον γιατρό σου. 

Και αυτα δεν ειναι ουτε τα μισα. Ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ αλλα ευτυχως τωρα ειναι μια χαρα. Εγω οπως ειπε και η @kiddo προτιμαω να κανουμε τη διαδικασια για το φρεσκο και να μη χρησιμοποιησουμε καν το κατεψυγμενο αλλα γενικα ολα αυτα θα παρουν χρονο και επειδη ηδη εχουμε περασει πολλους μηνες σε αναμονη δε θελω να περιμενω κ αλλο. Ουφ.... τι μπερδεμα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Viv37 είπε:

Και αυτα δεν ειναι ουτε τα μισα. Ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ αλλα ευτυχως τωρα ειναι μια χαρα. Εγω οπως ειπε και η @kiddo προτιμαω να κανουμε τη διαδικασια για το φρεσκο και να μη χρησιμοποιησουμε καν το κατεψυγμενο αλλα γενικα ολα αυτα θα παρουν χρονο και επειδη ηδη εχουμε περασει πολλους μηνες σε αναμονη δε θελω να περιμενω κ αλλο. Ουφ.... τι μπερδεμα!

Δόξα τον Θεό και πάντα καλά να ναι τα άσχημα πάνε τώρα μόνο χαρές από εδώ και πέρα! Ρώτα τον γιατρό σου αυτό με το φρέσκο μήπως δώσει σπέρμα να κάνετε εξετάσεις να δείτε πως είναι τα νούμερα. Αυτή η αναμονή και το "ουφ" να μας φύγει αμήν πια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Σ'αγαπώ, το ξέρεις!! :wub:

Φίλη μου 1,6ml δίνει συνήθως πάνω κάτω; Γιατί είναι στο όριο.. το προστάτη του τον έχει κοιτάξει ποτέ; Δεν σου λέω την άβολη κλασική εξέταση, ας κάνει έναν υπέρηχο όμως μην το αμελεί ειδικά αν είναι πάνω από 40-45 χρόνων ετήσια θέλει όπως εμείς οι γυναίκες με τη μαστογραφία..

Παρούσα! Πως μπορώ να φανώ χρήσιμη; Ότι θέλεις και γνωρίζω, ευχαρίστως να βοηθήσω! 

Από τα λίγα που διάβασα για την ιστορία σου να πω καταρχήν ότι λυπάμαι πάρα μα πάρα πολύ για ότι έχεις περάσει.. ούτε να φανταστώ πως νοιώθεις.. σου στέλνω μια μεγάλη νοερή αγκαλιά κοριτσάκι μου..

Όσον αφορά το κακό σπέρμα, ναι ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται και για αποβολές πρώτου τριμήνου που ρωτάς. Το να προχωρήσετε ακόμα και με δότρια αλλά με το ίδιο σπέρμα σε εξωσωματική δεν θα λύσει το πρόβλημα! Γιατί το θέμα σας δεν είναι στα ωάρια σου, ασχέτως που έχεις αποφασίσει να προχωρήσετε με δότρια..! Αλλά αυτό το ξέρεις ήδη..

Οι βιταμίνες και τα αντιοξειδωτικά βεβαίως και βοηθάνε! Όλες οι έρευνες συμφωνούν! Σίγουρα δεν θα γίνουν και θαύματα αλλά βοηθούν να βελτιωθεί σε πολύ μεγάλο ποσοστό! Εξαρτάται βέβαια και από το τι έχει πάρει σε συμπληρώματα! Ένα απλό πολυβιταμινούχο σκεύασμα δεν έχει τις επαρκείς ποσότητες βιταμινών (ούτε κατά διάνοια βασικά..!) που χρειάζεται ένα σπέρμα με τόσο μεγάλο πρόβλημα για να βελτιωθεί..! Χρειάζεται να του δώσει ουρολόγος ανδρολόγος σε θέματα υπογονιμότητας συγκεκριμένες βιταμίνες και αντιοξειδωτικά και στις ανάλογες ποσότητες! Είδα ότι σας έδωσαν και Serpafar.. ποιος σας έδωσε παιδί μου Serpafar;; Και για ποιο λόγο;; Το Serpafar είναι για να αυξηθεί ο αριθμός σπερματοζωαρίων! Έχετε θέμα και με τον αριθμό; Αν ναι καλώς σας το έδωσαν, αν όχι δεν προσφέρει τίποτα απολύτως κάπου αλλού (πχ κατακερματισμός/ανώμαλες μορφές) ώστε να περιμένετε να δείτε την όποια βελτίωση πάνω εκεί! Ορμονολογικες εξετάσεις έχει κάνει ποτέ; Ειδικά με τη λήψη του Serpafar τόσο καιρό;; 

Επίσης.. triplex όσχεου έχετε κάνει ποτέ για να δείτε αν υπάρχει κάποια κήλη; Πχ κιρσοκήλη που αυξάνει τις ανώμαλες μορφές και τον κατακερματισμό του σπέρματος;; Αν υπάρχει θα πρέπει να αφαιρεθεί οπωσδήποτε για να υπάρξει η όποια βελτίωση! Η αφαίρεση της κιρσοκήλης μάλιστα στατιστικά βελτιώνει συνολικά το σπέρμα πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε συμπλήρωμα διατροφής και αν πάρει! Και φυσικά για να φανεί η βελτίωση θα πρέπει να περάσει ένα εξάμηνο από την αφαίρεση της..

Ακόμα να σε ρωτήσω, τι είδους τεχνική γονιμοποίησης χρησιμοποιήθηκε στην εξωσωματική που κάνατε;; Γιατί για τόσο μεγάλο πρόβλημα στο σπέρμα οι έρευνες δείχνουν ότι ούτε η imsi ούτε η picsi έχουν αποτέλεσμα. Μάλιστα λόγω του μεγαλύτερου χρόνου που απαιτείται για τη διαλογή σπερματοζωαρίων με αυτές τις τεχνικές φαίνεται περαιτέρω αύξηση του κατακερματισμού αφού μένει για αρκετή ώρα εκτεθειμένο το σπέρμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις (με βάση τις έρευνες ξαναλέω) η ενδεδειγμένη τεχνική γονιμοποίησης είναι η testi-icsi όπου γίνεται βιοψία όρχεων ουσιαστικά και χρησιμοποιούνται εκείνα τα σπερματοζωάρια για μικρογονιμοποιηση όπου οι πιθανότητες εύρεσης υγιούς γονιμοποιητικά σπερματοζωάριου μέσω βιοψίας αυξάνονται κατά 66% με 80% και οι πιθανότητες γέννησης ζωντανού εμβρύου κατά 95% σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη τεχνική γονιμοποίησης. Θα έκανα επικόλληση και τα αντίστοιχα link με τις έρευνες να τα διαβάσεις και μόνη σου αλλά δεν με αφήνει στη δημόσια συζήτηση οπότε αν θέλεις μου λες να σου στείλω πμ.

Τέλος θα πρέπει να αλλάξει και τρόπο ζωής/διατροφή όπου αυτό χρειάζεται για να βοηθήσει τη κατάσταση με το σπέρμα του. Κάποιες γενικότερες οδηγίες είναι:

•Κόψιμο τσιγάρου

•Μείωση καφέδων/αλκοόλ

•Απώλεια βάρους

•Μείωση επαφής με τοξικά και χημικά

•Χλιαρά προς κρύα μπάνια

•Άνετα εσώρουχα και παντελόνια

•Να μην έχει κοντά στους όρχεις κινητό και λάπτοπ

•Να εκσπερματώνει συχνά τουλάχιστον ανά δύο ημέρες

•Να ξεκινήσει λίγη άθληση (περπάτημα ή και τρέξιμο καλύτερα)

•Αφαιρέστε τη σόγια εντελώς από τη διατροφή σας

•Αφαιρέστε μαχαίρι τα επεξεργασμένα κρεατικά (λουκάνικα και άλλα παράγωγα αλλαντικών)

•Μειώστε τη χρήση του πλαστικού ειδικά σε σκεύη όπου φυλάσσεται το φαγητό

•Βάλτε ψάρια και οστρακοειδή πολλά, Πράσινα φυλλώδη λαχανικά, Λιαστές ντομάτες, κολοκύθα, κόκκινη πιπεριά, φράουλες, ρόδια, berries, ξηρούς καρπούς και σπόρους, Φρέσκα φρούτα και λαχανικά γενικότερα, αβγά και γαλακτοκομικά, κρέας νωπό πάντα αμνοεριφίων/κοτόπουλο/γαλοπούλα και βάλτε το κρόκο Κοζάνης στη διατροφή σας καθώς και το ινδικό τζινσενγκ..!

Ότι άλλο μου λες!

Σε λατρεύωωωωωωω,,,,,αλλά ρε φίλη???? να κόψω και τα λουκάνικα?????? Τα αλλαντικά λες ή το "σούσι" στο κρεβάτι,,,???? Χαχχαχαχαχαχχα

Κοίτα 1-1.8 ml βγάζει στα σπερμοδιαγραμματα λόγω αβολης κατάστασης,,,στο σπίτι βγάζει μέχρι και 3-5 μη σου πω (με το μάτι το μέτρημα ε?)!!!! Καλά όπως καταλαβαίνεις ,,,δεν "πνιγόμαστε" κιόλας ,,,αλλά μια χαρά βγάζει και μια φορά έμεινα και μόνη μου έγκυος,,,άρα κάτι είναι καλό,,,,λέω εγώ τώρα????? !!!!!!!! 

Συνεχισε να δίνεις τα φώτα σου,,,είσαι η Νικολούλη στο τούνελ μας. (Γιατί δε μπορώ να βάλω emoji εδώ ρε κορίτσια?) Κλάψ,σνιφ,,,πως θα σας δείξω την αγάπη μου και τη στήριξη μου ???

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Ενταξει σ'αγαπω! Ολες τις απαντησεις σου τις κανω screenshot και τις διαναζω στον αντρα μου μπας και βγαλουμε ακρη κ εμεις! Μήπως εχεις αποψη και για την απορια που εγραψα παραπανω; Αν δηλαδη μπορουμε να ελεγξουμε το σπερμα απο τωρα που δεν εχρι βρεθει δοτρια ακομα για να μη χασουμε χρονο μετα;

Τα έχουμε πει και προσωπικά εμείς..  Από εκεί και πέρα αν ρωτάς αν μπορεί ή όχι να αποψυχθεί το σπέρμα, να εξεταστεί και να καταψυχθει πάλι, όχι δεν γίνεται! Πρώτον, το πιθανότερο είναι στην απόψυξη να "χαθούν" τα περισσότερα από τα σπερματοζωάρια (αν όχι όλα), να χάνουν σε ποιότητα και να έχουν υψηλό κατακερματισμό.. η εξέταση τους λοιπόν δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Επίσης για να γίνει η όποια εξέταση στο όποιο δείγμα  χρειάζεται κάποιος χρόνος, χρόνος που για το σπέρμα είναι πολύτιμος! Για παράδειγμα ένα φρέσκο δείγμα σε μια απλή εξέταση όπως το σπερμοδιάγραμμα με τη πάροδο της ώρας φθίνει σε κινητικότητα, σε ζώντα σπερματοζωάρια κτλ. Το δείγμα αυτό μετά είναι για πέταμα, άχρηστο! Όχι για γονιμοποίηση..! Αυτός είναι και ο λόγος που για την εξωσωματική το δείγμα προς γονιμοποίηση δεν μπορεί να εξεταστεί εκείνη την ώρα! Πόσο μάλλον ένα σπέρμα από κατάψυξη που ήδη δεν θα είναι σε καλή κατάσταση.. 

2 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Ενταξει γελασα

Να σαι καλα

Ειλικρινα,τι τραβαμε

@kiddo  εχω περασει παρα πολυ κ δεν ηξερα οτι το serpafar αυξανει τον αριθμο!!!

Εμεις ειχαμε θεμα σε ολους τους παραγοντες

 

Σε θυμάμαι κοριτσάκι μου.. και ας μην είχε τύχει να μιλήσουμε πολλές φορές.. σε θυμάμαι καθώς και ότι πέρασες μέχρι να κρατήσεις τη κορακλα σου! Που πήρες το θετικό σου όταν γέννησε η @MaryH μας την απαισιοδοξία σου πριν από αυτό, μέχρι και τα κοριτσάκια του απέναντι σπιτιού που χαζευες από το μπαλκόνι.. τη τυχερή πιπίλα στα χέρια σου.. πως δεν θυμάμαι..! Να δώσεις πολλά πολλά φιλιά στη κινούμενη ευτυχία σου από μένα!!

Ναι το Serpafar το δίνουν σε ολιγο-ασθενο-αζωοσπερμια για να αυξηθεί ο αριθμός σπερματοζωαρίων. Είναι αντι-οιστρογονο το οποίο δρα στην υπόφυση και μπλοκάρει τη μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα, ταυτόχρονα επειδή ακριβώς δρα στην υπόφυση έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της LH & FSH. Η αύξηση της LH στους άντρες δίνει εντολή στα leydig cells στους όρχεις για μεγαλύτερη παραγωγή τεστοστερόνης και οιστρογόνων οπότε με τη σειρά τους αυξάνονται. Επειδή ακριβώς όμως το Serpafar είναι αντι-οιστρογονο έχει ως αποτέλεσμα να μπλοκάρεται πλήρως η μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα με αποτέλεσμα την αύξηση μόνο των ανδρογόνων (τεστοστερόνη), από την αύξηση της LH, η οποία τεστοστερόνη είναι η κύρια και απαραίτητη ορμόνη για τη παραγωγή σπερματοζωαρίων. Αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο για τη ποιότητα των σπερματοζωαρίων πχ στο κατακερματισμό, κινητικότητα, μορφές κ.ο.κ

 

2 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

 

Αρα δεν καταψυξατε ποτε σπερμα; 

Ο αντρας μου εκανε αφαορεση ορχι λογω ογκου και απο εκει εσωσαν τον ορχικο ιστο απο τον οποιο θα παραχθει το σπερμα. (Πολλες λεπτομερειες δε ρωταω γιατι τον ποναει να το συζηταει. Εδω οταν πηγαμε για την πρωτη επισκεψη στον γυναικολογο δεν κοιμηθηκε 2 βραδια γιατι το σκεφτοταν). Τοτε κοιπον του ειπαν οτι ηταν πολυ καλο και οτι θα εχει δυνατο σπερμα αλλα ο γυναικολογος που πηγαμε για την εξωσωματικη λεει οτι αποκλειεται να ειναι τοσο καλο. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι θελω να ελεγξουμε αυτο και αν δεν ειναι να προχωρησουμε σε παρακεντηση του αλλου ορχι ή μια μεθοδο που να μπορεσει να βγαλει σπερμα απο εκει. Αλλα ο γιατρος γενικα μας εχει σε αναμονη και δεν ξερω αν πρεπει να επιμεινω ή να τον αφησω να κανει τη δουλεια του. 

Ειναι ανοιχτο1 και επισης η ιδια κοπελα εχεθ φτιαξει και ενα blog λεει εκει ποιο ειναι

Αυτό του το είπαν προ κατάψυξης να φανταστώ.. αλλά εκεί που θέλω να σχολιάσω είναι ότι κακώς περιμένετε από το γιατρό εξωσωματικό/γυναικολόγο να σας κατευθύνει με το σπέρμα. Εννοείτε να τον αφήσετε να κάνει τη ΔΟΥΛΕΙΑ του και δουλειά του είναι τα της γυναίκας όχι τα του άντρα και του σπέρματος. Καλό λοιπόν είναι να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο Ουρολόγο/Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας για να σας κατευθύνει ο ειδικός για το σπέρμα ανάλογα.

1 ώρα πρίν, Viv37 είπε:

Και αυτα δεν ειναι ουτε τα μισα. Ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ αλλα ευτυχως τωρα ειναι μια χαρα. Εγω οπως ειπε και η @kiddo προτιμαω να κανουμε τη διαδικασια για το φρεσκο και να μη χρησιμοποιησουμε καν το κατεψυγμενο αλλα γενικα ολα αυτα θα παρουν χρονο και επειδη ηδη εχουμε περασει πολλους μηνες σε αναμονη δε θελω να περιμενω κ αλλο. Ουφ.... τι μπερδεμα!

Το μόνο θέμα είναι να τα καταφέρετε κοριτσάκι μου και να αποκτήσετε ένα ή και περισσότερα υγιή παιδάκια, όχι αν θα γίνει σήμερα, αύριο ή χθες.. τα μάτια στο στόχο λοιπόν και όχι στο χρονικό πλαίσιο αυτής..! Μια επίσκεψη σε εξειδικευμένο ανδρολόγο πιστεύω επιβάλλεται.. άποψη μου πάντα..!

πρίν από 59 λεπτά , MELINASP είπε:

Δόξα τον Θεό και πάντα καλά να ναι τα άσχημα πάνε τώρα μόνο χαρές από εδώ και πέρα! Ρώτα τον γιατρό σου αυτό με το φρέσκο μήπως δώσει σπέρμα να κάνετε εξετάσεις να δείτε πως είναι τα νούμερα. Αυτή η αναμονή και το "ουφ" να μας φύγει αμήν πια! 

Ακόμα και φρέσκο δείγμα να αφαιρεθεί από τους όρχεις δεν μπορούν να κάνουν εξετάσεις σε αυτό εκείνη τη στιγμή. Το κόστος του χειρουργείου από μόνο του είναι μεγάλο για να "πετάξουν" ουσιαστικά τα σπερματοζωάρια απλά για να τα ελέγξουν. Εκτός αν δεν έχουν οι ίδιοι πρόβλημα να χειρουργηθεί δύο φορές (με ότι αυτό συνεπάγεται στην υγεία και στη τσέπη τους) ώστε το πρώτο δείγμα να χρησιμοποιηθεί για εξετάσεις και το δεύτερο για εξωσωματική. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν έχει νόημα και δεν νομίζω να δεχόταν και κάποιος γιατρός να το κάνει.. Σίγουρα όμως το φρέσκο δείγμα θα ήταν πολύ πιό υγιές γονιμοποιητικά σε σχέση με το αποψυγμενο γενετικό υλικό..

 

1 hour ago, Condios είπε:

Σε λατρεύωωωωωωω,,,,,αλλά ρε φίλη???? να κόψω και τα λουκάνικα?????? Τα αλλαντικά λες ή το "σούσι" στο κρεβάτι,,,???? Χαχχαχαχαχαχχα

Κοίτα 1-1.8 ml βγάζει στα σπερμοδιαγραμματα λόγω αβολης κατάστασης,,,στο σπίτι βγάζει μέχρι και 3-5 μη σου πω (με το μάτι το μέτρημα ε?)!!!! Καλά όπως καταλαβαίνεις ,,,δεν "πνιγόμαστε" κιόλας ,,,αλλά μια χαρά βγάζει και μια φορά έμεινα και μόνη μου έγκυος,,,άρα κάτι είναι καλό,,,,λέω εγώ τώρα????? !!!!!!!! 

Συνεχισε να δίνεις τα φώτα σου,,,είσαι η Νικολούλη στο τούνελ μας. (Γιατί δε μπορώ να βάλω emoji εδώ ρε κορίτσια?) Κλάψ,σνιφ,,,πως θα σας δείξω την αγάπη μου και τη στήριξη μου ???

Και τα λουκάνικα και όλα τα επεξεργασμένα κρέατα όπως τα αλλαντικά.. λυπάμαι..! Το sushi βέβαια στο κρεβάτι φιλενάδα ίσα ίσα που επιβάλλεται και μάλιστα αλλά Samantha Jones σε ειδική πιατέλα!! ;):lol: Οδηγίες γιατρού πες του άντρα σου για να ανανεώνεται συνεχώς το σπέρμα και να παράγεται φρέσκο υλικό συνέχεια καθώς το υλικό που μένει για πολλές μέρες στους όρχεις αυξάνει σε κατακερματισμό και ανώμαλες μορφές..!

Όσο για τον όγκο του σπέρματος, πίστεψε με ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει ήτε σε ποτηράκι ήτε αλλού! Δεν είναι κάτι που ελέγχεται ούτε επιρρεαζεται από τη ψυχολογία! Ο όγκος επιρρεαζεται μόνο από το αν έχει εκσπερματώσει νωρίτερα την ίδια μέρα άρα ο όγκος πχ. τη δεύτερη, τρίτη, τέταρτη θα είναι κάθε φορά και λιγότερος αλλά για αυτό ακριβώς υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες αποχής πριν την όποια εξέταση. Όπως και να έχει το θέμα του όγκου δε στο αναφέρω για τη πιθανότητα εγκυμοσύνης αλλά της γενικότερης υγείας του. Ο όγκος σχετίζεται με το προστάτη στους άντρες και το κατώτερο φυσιολογικό όριο είναι το 1,5ml ανά συνολικό δείγμα. Αν βρίσκεται μόνιμα στο όριο ή και κάτω από αυτό ίσως μια εξέταση του προστάτη του στα πλαίσια της πρόληψης να είναι απαραίτητη.. ή και μια εξέταση PSA (προστατικό αντίγονο) που επίσης είναι απαραίτητη σε ετήσια βάση από μια ηλικία και μετά.. στα λέω να τα γνωρίζεις και να επιστήσεις τη προσοχή στον άντρα σου για έναν ετήσιο έλεγχο σε ανδρολόγο ανεξάρτητα της εξωσωματικής και υπογονιμότητας τώρα.. όπως ακριβώς χρειάζονται οι γυναίκες ετήσιο έλεγχο της υγείας τους (τεστ Παπ/μαστογραφία κτλ) έτσι ακριβώς χρειάζονται και οι άντρες..

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Έπεσε γερή επιμόρφωση σήμερα. Προσπαθώ κ εγώ καλού κακού να βάλω το στεφάνι μου στον ίσιο δρόμο της διατροφής αλλά μάταια κορίτσια μου...αν δε πιει ένα δίλιτρο μπουκάλι κόκα κόλα ημερησίως δεν ησυχάζει. Δεν την κόβει κιόλας. Εμ πως αγάπη μου θα κάνουμε σούπερ ντουπερ σπέρμα; Αχχχχ γκρινιαξα και ισιωσα!!!

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με αγχωνει. Πώς όταν έρθει η ευλογημένη ώρα της ετ θα το διαχειριστω στη δουλειά. Στην πρώτη μου προσπάθεια μου αλλάξανε τον αδοξαστο. Τώρα που δεν έχουμε κάθε 3 κ λίγο αιματολογικές κ ενέσεις και πάω χαλαρή τα απογεύματα στον Κούρτη δεν έχω αναφέρει ότι ξαναπροσπαθω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kiddo είπε:

Τα έχουμε πει και προσωπικά εμείς..  Από εκεί και πέρα αν ρωτάς αν μπορεί ή όχι να αποψυχθεί το σπέρμα, να εξεταστεί και να καταψυχθει πάλι, όχι δεν γίνεται! Πρώτον, το πιθανότερο είναι στην απόψυξη να "χαθούν" τα περισσότερα από τα σπερματοζωάρια (αν όχι όλα), να χάνουν σε ποιότητα και να έχουν υψηλό κατακερματισμό.. η εξέταση τους λοιπόν δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Επίσης για να γίνει η όποια εξέταση στο όποιο δείγμα  χρειάζεται κάποιος χρόνος, χρόνος που για το σπέρμα είναι πολύτιμος! Για παράδειγμα ένα φρέσκο δείγμα σε μια απλή εξέταση όπως το σπερμοδιάγραμμα με τη πάροδο της ώρας φθίνει σε κινητικότητα, σε ζώντα σπερματοζωάρια κτλ. Το δείγμα αυτό μετά είναι για πέταμα, άχρηστο! Όχι για γονιμοποίηση..! Αυτός είναι και ο λόγος που για την εξωσωματική το δείγμα προς γονιμοποίηση δεν μπορεί να εξεταστεί εκείνη την ώρα! Πόσο μάλλον ένα σπέρμα από κατάψυξη που ήδη δεν θα είναι σε καλή κατάσταση.. 

Σε θυμάμαι κοριτσάκι μου.. και ας μην είχε τύχει να μιλήσουμε πολλές φορές.. σε θυμάμαι καθώς και ότι πέρασες μέχρι να κρατήσεις τη κορακλα σου! Που πήρες το θετικό σου όταν γέννησε η @MaryH μας την απαισιοδοξία σου πριν από αυτό, μέχρι και τα κοριτσάκια του απέναντι σπιτιού που χαζευες από το μπαλκόνι.. τη τυχερή πιπίλα στα χέρια σου.. πως δεν θυμάμαι..! Να δώσεις πολλά πολλά φιλιά στη κινούμενη ευτυχία σου από μένα!!

Ναι το Serpafar το δίνουν σε ολιγο-ασθενο-αζωοσπερμια για να αυξηθεί ο αριθμός σπερματοζωαρίων. Είναι αντι-οιστρογονο το οποίο δρα στην υπόφυση και μπλοκάρει τη μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα, ταυτόχρονα επειδή ακριβώς δρα στην υπόφυση έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της LH & FSH. Η αύξηση της LH στους άντρες δίνει εντολή στα leydig cells στους όρχεις για μεγαλύτερη παραγωγή τεστοστερόνης και οιστρογόνων οπότε με τη σειρά τους αυξάνονται. Επειδή ακριβώς όμως το Serpafar είναι αντι-οιστρογονο έχει ως αποτέλεσμα να μπλοκάρεται πλήρως η μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα με αποτέλεσμα την αύξηση μόνο των ανδρογόνων (τεστοστερόνη), από την αύξηση της LH, η οποία τεστοστερόνη είναι η κύρια και απαραίτητη ορμόνη για τη παραγωγή σπερματοζωαρίων. Αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο για τη ποιότητα των σπερματοζωαρίων πχ στο κατακερματισμό, κινητικότητα, μορφές κ.ο.κ

 

Αυτό του το είπαν προ κατάψυξης να φανταστώ.. αλλά εκεί που θέλω να σχολιάσω είναι ότι κακώς περιμένετε από το γιατρό εξωσωματικό/γυναικολόγο να σας κατευθύνει με το σπέρμα. Εννοείτε να τον αφήσετε να κάνει τη ΔΟΥΛΕΙΑ του και δουλειά του είναι τα της γυναίκας όχι τα του άντρα και του σπέρματος. Καλό λοιπόν είναι να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο Ουρολόγο/Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας για να σας κατευθύνει ο ειδικός για το σπέρμα ανάλογα.

Το μόνο θέμα είναι να τα καταφέρετε κοριτσάκι μου και να αποκτήσετε ένα ή και περισσότερα υγιή παιδάκια, όχι αν θα γίνει σήμερα, αύριο ή χθες.. τα μάτια στο στόχο λοιπόν και όχι στο χρονικό πλαίσιο αυτής..! Μια επίσκεψη σε εξειδικευμένο ανδρολόγο πιστεύω επιβάλλεται.. άποψη μου πάντα..!

Ακόμα και φρέσκο δείγμα να αφαιρεθεί από τους όρχεις δεν μπορούν να κάνουν εξετάσεις σε αυτό εκείνη τη στιγμή. Το κόστος του χειρουργείου από μόνο του είναι μεγάλο για να "πετάξουν" ουσιαστικά τα σπερματοζωάρια απλά για να τα ελέγξουν. Εκτός αν δεν έχουν οι ίδιοι πρόβλημα να χειρουργηθεί δύο φορές (με ότι αυτό συνεπάγεται στην υγεία και στη τσέπη τους) ώστε το πρώτο δείγμα να χρησιμοποιηθεί για εξετάσεις και το δεύτερο για εξωσωματική. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν έχει νόημα και δεν νομίζω να δεχόταν και κάποιος γιατρός να το κάνει.. Σίγουρα όμως το φρέσκο δείγμα θα ήταν πολύ πιό υγιές γονιμοποιητικά σε σχέση με το αποψυγμενο γενετικό υλικό..

 

Και τα λουκάνικα και όλα τα επεξεργασμένα κρέατα όπως τα αλλαντικά.. λυπάμαι..! Το sushi βέβαια στο κρεβάτι φιλενάδα ίσα ίσα που επιβάλλεται και μάλιστα αλλά Samantha Jones σε ειδική πιατέλα!! ;):lol: Οδηγίες γιατρού πες του άντρα σου για να ανανεώνεται συνεχώς το σπέρμα και να παράγεται φρέσκο υλικό συνέχεια καθώς το υλικό που μένει για πολλές μέρες στους όρχεις αυξάνει σε κατακερματισμό και ανώμαλες μορφές..!

Όσο για τον όγκο του σπέρματος, πίστεψε με ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει ήτε σε ποτηράκι ήτε αλλού! Δεν είναι κάτι που ελέγχεται ούτε επιρρεαζεται από τη ψυχολογία! Ο όγκος επιρρεαζεται μόνο από το αν έχει εκσπερματώσει νωρίτερα την ίδια μέρα άρα ο όγκος πχ. τη δεύτερη, τρίτη, τέταρτη θα είναι κάθε φορά και λιγότερος αλλά για αυτό ακριβώς υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες αποχής πριν την όποια εξέταση. Όπως και να έχει το θέμα του όγκου δε στο αναφέρω για τη πιθανότητα εγκυμοσύνης αλλά της γενικότερης υγείας του. Ο όγκος σχετίζεται με το προστάτη στους άντρες και το κατώτερο φυσιολογικό όριο είναι το 1,5ml ανά συνολικό δείγμα. Αν βρίσκεται μόνιμα στο όριο ή και κάτω από αυτό ίσως μια εξέταση του προστάτη του στα πλαίσια της πρόληψης να είναι απαραίτητη.. ή και μια εξέταση PSA (προστατικό αντίγονο) που επίσης είναι απαραίτητη σε ετήσια βάση από μια ηλικία και μετά.. στα λέω να τα γνωρίζεις και να επιστήσεις τη προσοχή στον άντρα σου για έναν ετήσιο έλεγχο σε ανδρολόγο ανεξάρτητα της εξωσωματικής και υπογονιμότητας τώρα.. όπως ακριβώς χρειάζονται οι γυναίκες ετήσιο έλεγχο της υγείας τους (τεστ Παπ/μαστογραφία κτλ) έτσι ακριβώς χρειάζονται και οι άντρες..

Δεν ξερω για ωαρια η σπερμα, παντως απο μνημη εισαι φοβερη!

 

5 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Όχι δεν κατάλαβες εγώ θα πάω με δανεικά γτ δεν μπορώ να κάνω άλλη εξωσωματική διέγερση λόγω του ότι με πειράζουν έχω διογκωμενους λεμφαδένες. Θέλω να κάνω ένα δικό μ παιδί αλλά όχι με κόστος του να μην μπορώ να το μεγαλώσω. Οπότε εγώ πάω με δανεικά σίγουρα. Απλά για εμένα πρέπει να πάει κ ο συζηγος για να ηρεμήσουμε. Απλά είχαμε κάτι θέματα κια γτ εκείνος δεν δέχεται εύκολα τα δανεικα

Κάνατε παιδάκι τελικά;; 

Ναι αλλα καλυτερα με σπερμα δοτη, αυτο λεω.

Ναι βρε , καναμε τη μπεμπα μας

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Εμάς έχει μεγάλο θέμα με κατακερματισμο 36% με 99% ανώμαλες μορφές όλες εσωτερικά στο κεφάλι του σπερματοζωαριου. Και αυτά μετά από ένα χρόνο σερπαφσρ και αντιοξειδωτικα 2, 5χρονια. Δυστυχώς ο άντρας μ είναι στη κατηγορία που δεν φτιάχνει Σκέψου κάναμε και προεμφυτευτικους και βγήκαν λίγα (όταν το έμβρυο δεν προχωράει από 3η μέρα σε 5η ευθύνεται το σπέρμα) από 20 ωάρια κάναμε προεμφυτευτικους σε 4 που έμειναν και ήταν όλα παθολογικά με χοντρά προβλήματα. Εγώ θα πάω με δανεικά ωάρια γτ δεν μπορώ να πάρω άλλες ορμόνες έχω βγάλει θέματα υγείας. Αλλά ιδανικά πρέπει να πάμε και με ξένο σπέρμα. Γτ τα ωάρια μ είναι πολύ καλά και δεν μπορούν να διορθώσουν το θέμα και πάλι. Δυσκολεύεται ο άντρας μ να το δεχτεί. 

Ο γυναικολόγος που θα πάω για δανεικά συνεργάζεται με τον κοηρτη για δοτριες

Με το καλό κορίτσι μ να είναι καλά τα αποτελέσματα σας που θα είναι γιατί αν είχε θέμα θα είχε φανεί και σε απλό σπέρμοδιάγραμμα.

Σε ευχαριστώ πολύ κ σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα κ γρήγορα!!! Εμένα τόσοι γιατροί που πήγα κάνεις δ ασχολήθηκε με τον άντρα μου.γιατι έχουμε ένα παιδακι..και ολοι μου έλεγαν φταίει η ηλικία σου...που από τα 36 αποβάλλω...έλεος δλδ μόνη μου έψαχνα τι εξετάσεις να κάνω κ πήγαινα από εδώ κ από εκεί...ο κουρτης Μ είπε απλά ότι έχασα 3 χρόνια γιατί κανείς δ έγραψε το κατεβατο με τις εξετάσεις να τις κάνω να τελειωνω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΧΡΥΣΑΜ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΣΑΣ ΑΥΓΑ......9ως μ είσται ????? σας διαβαζω συχνά καθε μερα αλλα δεν προλαβαίνω με τον κοκοβιο να γραψω.  μολις βλέπει κιν.αφηνιαζει κ θελει λαλα λεει ....αχχαχααχχαχα ξέρει κ το ytube τρομαρα της....μπελα μεγάλο εχω σας λεω....

Ακουω τις σκέψεις σας κ πως μπορω να βοηθησω ..  αν μπορω να κανω κατι θα υο κανω με ολη μ την καρδια....

μην μ πέφτετε.. μονο αυτο δεν θελω να βλέπω  .. εμεις εδω είμαστε ολες μαζι.. η λια για την αλλη  ....γυναίκες δυναμικές με μεγαλη πυγμή....

γυναίκες που πηραμε ΧΡΥΣΑ ΑΥΓΑ ...κ αυτα θα σας κανουν μανες ολες σας....

Σας αγαπω πολυ..  

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Τα έχουμε πει και προσωπικά εμείς..  Από εκεί και πέρα αν ρωτάς αν μπορεί ή όχι να αποψυχθεί το σπέρμα, να εξεταστεί και να καταψυχθει πάλι, όχι δεν γίνεται! Πρώτον, το πιθανότερο είναι στην απόψυξη να "χαθούν" τα περισσότερα από τα σπερματοζωάρια (αν όχι όλα), να χάνουν σε ποιότητα και να έχουν υψηλό κατακερματισμό.. η εξέταση τους λοιπόν δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Επίσης για να γίνει η όποια εξέταση στο όποιο δείγμα  χρειάζεται κάποιος χρόνος, χρόνος που για το σπέρμα είναι πολύτιμος! Για παράδειγμα ένα φρέσκο δείγμα σε μια απλή εξέταση όπως το σπερμοδιάγραμμα με τη πάροδο της ώρας φθίνει σε κινητικότητα, σε ζώντα σπερματοζωάρια κτλ. Το δείγμα αυτό μετά είναι για πέταμα, άχρηστο! Όχι για γονιμοποίηση..! Αυτός είναι και ο λόγος που για την εξωσωματική το δείγμα προς γονιμοποίηση δεν μπορεί να εξεταστεί εκείνη την ώρα! Πόσο μάλλον ένα σπέρμα από κατάψυξη που ήδη δεν θα είναι σε καλή κατάσταση.. 

Σε θυμάμαι κοριτσάκι μου.. και ας μην είχε τύχει να μιλήσουμε πολλές φορές.. σε θυμάμαι καθώς και ότι πέρασες μέχρι να κρατήσεις τη κορακλα σου! Που πήρες το θετικό σου όταν γέννησε η @MaryH μας την απαισιοδοξία σου πριν από αυτό, μέχρι και τα κοριτσάκια του απέναντι σπιτιού που χαζευες από το μπαλκόνι.. τη τυχερή πιπίλα στα χέρια σου.. πως δεν θυμάμαι..! Να δώσεις πολλά πολλά φιλιά στη κινούμενη ευτυχία σου από μένα!!

Ναι το Serpafar το δίνουν σε ολιγο-ασθενο-αζωοσπερμια για να αυξηθεί ο αριθμός σπερματοζωαρίων. Είναι αντι-οιστρογονο το οποίο δρα στην υπόφυση και μπλοκάρει τη μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα, ταυτόχρονα επειδή ακριβώς δρα στην υπόφυση έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της LH & FSH. Η αύξηση της LH στους άντρες δίνει εντολή στα leydig cells στους όρχεις για μεγαλύτερη παραγωγή τεστοστερόνης και οιστρογόνων οπότε με τη σειρά τους αυξάνονται. Επειδή ακριβώς όμως το Serpafar είναι αντι-οιστρογονο έχει ως αποτέλεσμα να μπλοκάρεται πλήρως η μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα με αποτέλεσμα την αύξηση μόνο των ανδρογόνων (τεστοστερόνη), από την αύξηση της LH, η οποία τεστοστερόνη είναι η κύρια και απαραίτητη ορμόνη για τη παραγωγή σπερματοζωαρίων. Αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο για τη ποιότητα των σπερματοζωαρίων πχ στο κατακερματισμό, κινητικότητα, μορφές κ.ο.κ

 

Αυτό του το είπαν προ κατάψυξης να φανταστώ.. αλλά εκεί που θέλω να σχολιάσω είναι ότι κακώς περιμένετε από το γιατρό εξωσωματικό/γυναικολόγο να σας κατευθύνει με το σπέρμα. Εννοείτε να τον αφήσετε να κάνει τη ΔΟΥΛΕΙΑ του και δουλειά του είναι τα της γυναίκας όχι τα του άντρα και του σπέρματος. Καλό λοιπόν είναι να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο Ουρολόγο/Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας για να σας κατευθύνει ο ειδικός για το σπέρμα ανάλογα.

Το μόνο θέμα είναι να τα καταφέρετε κοριτσάκι μου και να αποκτήσετε ένα ή και περισσότερα υγιή παιδάκια, όχι αν θα γίνει σήμερα, αύριο ή χθες.. τα μάτια στο στόχο λοιπόν και όχι στο χρονικό πλαίσιο αυτής..! Μια επίσκεψη σε εξειδικευμένο ανδρολόγο πιστεύω επιβάλλεται.. άποψη μου πάντα..!

Ακόμα και φρέσκο δείγμα να αφαιρεθεί από τους όρχεις δεν μπορούν να κάνουν εξετάσεις σε αυτό εκείνη τη στιγμή. Το κόστος του χειρουργείου από μόνο του είναι μεγάλο για να "πετάξουν" ουσιαστικά τα σπερματοζωάρια απλά για να τα ελέγξουν. Εκτός αν δεν έχουν οι ίδιοι πρόβλημα να χειρουργηθεί δύο φορές (με ότι αυτό συνεπάγεται στην υγεία και στη τσέπη τους) ώστε το πρώτο δείγμα να χρησιμοποιηθεί για εξετάσεις και το δεύτερο για εξωσωματική. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν έχει νόημα και δεν νομίζω να δεχόταν και κάποιος γιατρός να το κάνει.. Σίγουρα όμως το φρέσκο δείγμα θα ήταν πολύ πιό υγιές γονιμοποιητικά σε σχέση με το αποψυγμενο γενετικό υλικό..

 

Και τα λουκάνικα και όλα τα επεξεργασμένα κρέατα όπως τα αλλαντικά.. λυπάμαι..! Το sushi βέβαια στο κρεβάτι φιλενάδα ίσα ίσα που επιβάλλεται και μάλιστα αλλά Samantha Jones σε ειδική πιατέλα!! ;):lol: Οδηγίες γιατρού πες του άντρα σου για να ανανεώνεται συνεχώς το σπέρμα και να παράγεται φρέσκο υλικό συνέχεια καθώς το υλικό που μένει για πολλές μέρες στους όρχεις αυξάνει σε κατακερματισμό και ανώμαλες μορφές..!

Όσο για τον όγκο του σπέρματος, πίστεψε με ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει ήτε σε ποτηράκι ήτε αλλού! Δεν είναι κάτι που ελέγχεται ούτε επιρρεαζεται από τη ψυχολογία! Ο όγκος επιρρεαζεται μόνο από το αν έχει εκσπερματώσει νωρίτερα την ίδια μέρα άρα ο όγκος πχ. τη δεύτερη, τρίτη, τέταρτη θα είναι κάθε φορά και λιγότερος αλλά για αυτό ακριβώς υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες αποχής πριν την όποια εξέταση. Όπως και να έχει το θέμα του όγκου δε στο αναφέρω για τη πιθανότητα εγκυμοσύνης αλλά της γενικότερης υγείας του. Ο όγκος σχετίζεται με το προστάτη στους άντρες και το κατώτερο φυσιολογικό όριο είναι το 1,5ml ανά συνολικό δείγμα. Αν βρίσκεται μόνιμα στο όριο ή και κάτω από αυτό ίσως μια εξέταση του προστάτη του στα πλαίσια της πρόληψης να είναι απαραίτητη.. ή και μια εξέταση PSA (προστατικό αντίγονο) που επίσης είναι απαραίτητη σε ετήσια βάση από μια ηλικία και μετά.. στα λέω να τα γνωρίζεις και να επιστήσεις τη προσοχή στον άντρα σου για έναν ετήσιο έλεγχο σε ανδρολόγο ανεξάρτητα της εξωσωματικής και υπογονιμότητας τώρα.. όπως ακριβώς χρειάζονται οι γυναίκες ετήσιο έλεγχο της υγείας τους (τεστ Παπ/μαστογραφία κτλ) έτσι ακριβώς χρειάζονται και οι άντρες..

Ρε συ ειλικρινά να ανοίξουμε ένα ιατρείο;;; μα την Παναγία τόσα χρόνια τόσοι γιατροί ΕΝΑΣ δεν μ τα είπε τόσο αναλυτικά! Εσύ μιλάμε έχεις κάνει διατριβη όχι αστεία!!! :)

 

 

1 ώρα πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Έπεσε γερή επιμόρφωση σήμερα. Προσπαθώ κ εγώ καλού κακού να βάλω το στεφάνι μου στον ίσιο δρόμο της διατροφής αλλά μάταια κορίτσια μου...αν δε πιει ένα δίλιτρο μπουκάλι κόκα κόλα ημερησίως δεν ησυχάζει. Δεν την κόβει κιόλας. Εμ πως αγάπη μου θα κάνουμε σούπερ ντουπερ σπέρμα; Αχχχχ γκρινιαξα και ισιωσα!!!

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με αγχωνει. Πώς όταν έρθει η ευλογημένη ώρα της ετ θα το διαχειριστω στη δουλειά. Στην πρώτη μου προσπάθεια μου αλλάξανε τον αδοξαστο. Τώρα που δεν έχουμε κάθε 3 κ λίγο αιματολογικές κ ενέσεις και πάω χαλαρή τα απογεύματα στον Κούρτη δεν έχω αναφέρει ότι ξαναπροσπαθω. 

Έθιξες μεγάλο θέμα κορίτσι μ κόκα κόλα και εμένα ο δικός μ τόσο έπινε ξυοναγε στον ύπνο του άνοιγε ψυγείο και κατέβαζε μισό λίτρο χωρίς αναπνοή ήθελα να ήξερα δεν καιγόταν;;; εμένα το έκοψε όταν άλλαξα από κανονική σε zero γτ παίρνω γλουκοφειζ λόγο αντίστασης στην ινσουλίνη και μου είχε πει θα πίνω από αυτή. Έλα που αυτή δεν είναι τόσο εθιστική όσο η άλλη. Δοκίμασε να αλλάξεις γεύση η μαρκα. 

Τι εννοείς σου αλλάξανε τον αδοξαστο; μεγάλο θέμα η δουλειά κορίτσι με την εξωσωματική η αλήθεια είναι μεγάλο θεμα

 

1 hour ago, MaryH είπε:

Δεν ξερω για ωαρια η σπερμα, παντως απο μνημη εισαι φοβερη!

 

Ναι αλλα καλυτερα με σπερμα δοτη, αυτο λεω.

Ναι βρε , καναμε τη μπεμπα μας

Αααα να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!!! :)

1 hour ago, Aria. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κ σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα κ γρήγορα!!! Εμένα τόσοι γιατροί που πήγα κάνεις δ ασχολήθηκε με τον άντρα μου.γιατι έχουμε ένα παιδακι..και ολοι μου έλεγαν φταίει η ηλικία σου...που από τα 36 αποβάλλω...έλεος δλδ μόνη μου έψαχνα τι εξετάσεις να κάνω κ πήγαινα από εδώ κ από εκεί...ο κουρτης Μ είπε απλά ότι έχασα 3 χρόνια γιατί κανείς δ έγραψε το κατεβατο με τις εξετάσεις να τις κάνω να τελειωνω

Ναι ρε συ τι κακό κ αυτό έχω δύο τόμους με εξετάσεις κλασερ ολόκληρα και τα 3/4 τα έχω κάνει μόνη μου έτσι. Πόσο με νευριάζει αυτό που δεν λένε εξετάσεις. Καταλαβαίνω ότι κάποιες είναι ακριβές αλλά δώσε μου εμένα την επιλογή. Ξέρεις πόσες φορές έκανα εξετάσεις μόνη μ και έβγαινε κάτι και μ έλεγαν πάλι καλά! 

 

πρίν από 41 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

ΧΡΥΣΑΜ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΣΑΣ ΑΥΓΑ......9ως μ είσται ????? σας διαβαζω συχνά καθε μερα αλλα δεν προλαβαίνω με τον κοκοβιο να γραψω.  μολις βλέπει κιν.αφηνιαζει κ θελει λαλα λεει ....αχχαχααχχαχα ξέρει κ το ytube τρομαρα της....μπελα μεγάλο εχω σας λεω....

Ακουω τις σκέψεις σας κ πως μπορω να βοηθησω ..  αν μπορω να κανω κατι θα υο κανω με ολη μ την καρδια....

μην μ πέφτετε.. μονο αυτο δεν θελω να βλέπω  .. εμεις εδω είμαστε ολες μαζι.. η λια για την αλλη  ....γυναίκες δυναμικές με μεγαλη πυγμή....

γυναίκες που πηραμε ΧΡΥΣΑ ΑΥΓΑ ...κ αυτα θα σας κανουν μανες ολες σας....

Σας αγαπω πολυ..  

Κανονισε εσύ τι λες για το ανηψουδοκωλι μου μην σε φάω Λάχανο! Σαγαπω άπειρα 

Τσίμπα κωλι 

 

 

 

 

Κορίτσια εμείς πήγαμε στον δικό μας τον γιατρό που μας έβλεπε μέχρι τώρα και μας είπε ότι το σπέρμα έχει θέμα. Και επίσης ότι η αντίσταση στην ινσουλίνη όταν κάνεις διέγερση σου επιρεαζει τα ωάρια κάποιες φορές. Λογικά εμένα με επιρεαζει παρόλο που έχω καλά αυγά. Αυτός σύστησε ξανά διέγερση ήπια με προεμφυτευτικους μπας και βρούμε κάνενα έμβρυο. Δεν το έλεγε με μεγάλη πίστη όμως. Του λέω αν πάρουμε τα Α... μας πάλι; μου λέει λυπάμαι αλλά μετά δυστυχώς δεν μπορείτε. Δανεικά του λέω; μου λέει αυτό! Και τα δύο του λέω;;;;; μου λέει ναι! Ευλογησον λέω Παναγία μ το άκουσε και από αλλού. Άλλαξε τις βιταμινες στον άντρα μ και καλά για να προχωρήσουμε από τον νέο χρόνο. Που δεν θα προχωρήσουμε αλλά ο άντρας μ θα τα πάρει δεν χάνει τπτ γτ έτσι κ αλλιώς θα πρέπει να κάνει εξέταση για μικρόβια κ Κιρσοκηλη από τον νέο χρόνο. Ο συζυξ νιώθει λίγο καλύτερα λέει γτ δεν του έδωσε ελπίδες για κάτι. Μ είπε  ας κάνουμε έτσι ένα παιδάκι με δανεικά και τα δύο και μετά αν έχουν κάνει δουλειά οι νέες βιταμίνες να δοκιμάσουμε μόνοι μας. Του λέω αν έχουν κάνει δουλειά μετά δεν κάνουμε καν εξωσωματική. Πάμε με παρακολούθηση ωορηξιας και βαράμε μόνοι μας! 

Αυτά τα νέα μ καλά ήταν χάρηκα που τα άκουσε κ από αλλιυ. Επόμενο βήμα αύριο πάμε στον εξωσωματικο που κάνει δανεικά να δούμε τι θα μας πει πρώτο ραντεβού! 

Και ο Θεός βοηθός! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , MELINASP είπε:

Ρε συ ειλικρινά να ανοίξουμε ένα ιατρείο;;; μα την Παναγία τόσα χρόνια τόσοι γιατροί ΕΝΑΣ δεν μ τα είπε τόσο αναλυτικά! Εσύ μιλάμε έχεις κάνει διατριβη όχι αστεία!!! :)

 

 

Έθιξες μεγάλο θέμα κορίτσι μ κόκα κόλα και εμένα ο δικός μ τόσο έπινε ξυοναγε στον ύπνο του άνοιγε ψυγείο και κατέβαζε μισό λίτρο χωρίς αναπνοή ήθελα να ήξερα δεν καιγόταν;;; εμένα το έκοψε όταν άλλαξα από κανονική σε zero γτ παίρνω γλουκοφειζ λόγο αντίστασης στην ινσουλίνη και μου είχε πει θα πίνω από αυτή. Έλα που αυτή δεν είναι τόσο εθιστική όσο η άλλη. Δοκίμασε να αλλάξεις γεύση η μαρκα. 

Τι εννοείς σου αλλάξανε τον αδοξαστο; μεγάλο θέμα η δουλειά κορίτσι με την εξωσωματική η αλήθεια είναι μεγάλο θεμα

 

Αααα να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!!! :)

Ναι ρε συ τι κακό κ αυτό έχω δύο τόμους με εξετάσεις κλασερ ολόκληρα και τα 3/4 τα έχω κάνει μόνη μου έτσι. Πόσο με νευριάζει αυτό που δεν λένε εξετάσεις. Καταλαβαίνω ότι κάποιες είναι ακριβές αλλά δώσε μου εμένα την επιλογή. Ξέρεις πόσες φορές έκανα εξετάσεις μόνη μ και έβγαινε κάτι και μ έλεγαν πάλι καλά! 

 

Κανονισε εσύ τι λες για το ανηψουδοκωλι μου μην σε φάω Λάχανο! Σαγαπω άπειρα 

Τσίμπα κωλι 

 

 

 

 

Κορίτσια εμείς πήγαμε στον δικό μας τον γιατρό που μας έβλεπε μέχρι τώρα και μας είπε ότι το σπέρμα έχει θέμα. Και επίσης ότι η αντίσταση στην ινσουλίνη όταν κάνεις διέγερση σου επιρεαζει τα ωάρια κάποιες φορές. Λογικά εμένα με επιρεαζει. Αυτός σύστησε ξανά διέγερση ήπια με προεμφυτευτικους μπας και βρούμε κάνενα έμβρυο. Δεν το έλεγε με μεγάλη πίστη όμως. Του λέω αν πάρουμε τα Α... μας πάλι; μου λέει λυπάμαι αλλά μετά δυστυχώς δεν μπορείτε. Δανεικά του λέω; μου λέει αυτό! Και τα δύο του λέω;;;;; μου λέει ναι! Ευλογησον λέω Παναγία μ το άκουσε και από αλλού. Άλλαξε τις βιταμινες στον άντρα μ και καλά για να προχωρήσουμε από τον νέο χρόνο. Που δεν θα προχωρήσουμε αλλά ο άντρας μ θα τα πάρει δεν χάνει τπτ γτ έτσι κ αλλιώς θα πρέπει να κάνει εξέταση για μικρόβια κ Κιρσοκηλη από τον νέο χρόνο. Ο συζυξ νιώθει λίγο καλύτερα λέει γτ δεν του έδωσε ελπίδες για κάτι. Μ είπε  ας κάνουμε έτσι ένα παιδάκι και μετά αν έχουν κάνει δουλειά οι νέες βιταμίνες να δοκιμάσουμε μόνοι μας. Του λέω αν έχουν κάνει δουλειά μετά δεν κάνουμε καν εξωσωματική. Πάμε με παρακολούθηση ωορηξιας και βαράμε μόνοι μας! 

Αυτά τα νέα μ καλά ήταν χάρηκα που τα άκουσε κ από αλλιυ. Επόμενο βήμα αύριο πάμε στον εξωσωματικο που κάνει δανεικά να δούμε τι θα μας πει πρώτο ραντεβού! 

Και ο Θεός βοηθός! 

κοιμαται τωρα αμα τσιμπισω θα στην στείλω πακετο να  την κοιμησεις εσυ μετα κ αμα  μπορεσεις χεσε με.αχαχχαχαχαχαχα...

εδω τα κορίτσια θα σε βοηθήσουν με το σπερμα γιατι εγω ειμαι τουβλο  απελεκιτο...

γραψε εσυ εδω κ μεις τα λεμε  μεσα....αντε  γεια λεμε..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

κοιμαται τωρα αμα τσιμπισω θα στην στείλω πακετο να  την κοιμησεις εσυ μετα κ αμα  μπορεσεις χεσε με.αχαχχαχαχαχαχα...

εδω τα κορίτσια θα σε βοηθήσουν με το σπερμα γιατι εγω ειμαι τουβλο  απελεκιτο...

γραψε εσυ εδω κ μεις τα λεμε  μεσα....αντε  γεια λεμε..

Χαχαχαχαχα κανόνισε μην σε πάρω τηλ κ ξυπνήσει και θέλει ζουζούνια χαχαχαχαχαχχαχχα

Καλέ είναι μάστερ εδώ τα κορίτσια!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , MELINASP είπε:

Χαχαχαχαχα κανόνισε μην σε πάρω τηλ κ ξυπνήσει και θέλει ζουζούνια χαχαχαχαχαχχαχχα

Καλέ είναι μάστερ εδώ τα κορίτσια!! 

ου καλα εισαι σ λεω...απ ολα ξερουν εδω μεσα...ειδικα η @Kiddo ειναι μια μικρη θεα...( ειδικα στο σπερμα δεν ρην πιανει κανεις) ανδρολογος επρεπε να γινεις φιλη.. θα τους πεταγες τα ματια εξω σε ολους....σε φιλω

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...