Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Άντε μια χαρά να μπεις σε σειρά κ εσύ!!!εμένα τον βόλεψε που έλεγαν όλοι ότι για τις αποβολές έφταιγαν τα αυγουλακια μου κ τώρα που ο κουρτης είπε ότι ίσως είναι κ το σπέρμα του κακοφανηκε.μην τον παρεξηγείς τον αντρουλη σου όλοι έτσι είναι.Η τουλάχιστον οι πιο πολλοι.εμεις έχουμε ήδη ένα παιδάκι 7.5 χρόνων κ προσπαθούμε να του χαρισουμε αδερφάκι κ δ κάθεται. Τα δανεικά τα σκέφτηκε ο άντρας μου εγώ αντέδρασα στην αρχή αλλά μετά λέω οκ για το παιδί ας προσπαθήσω ξανά γιατί του είχα πει ότι τέλος δ έχω άλλες αντοχές κουράστηκα να τρυπιεμαι κ να ανοίγω τα πόδια μου...εάν όμως εγώ του πρότεινα δανεικο σπέρμα δ θα το δεχόταν.δειγμα έδωσε προχθές κ ήρθε με τα μούτρα κατεβασμένα...έλεος λέω 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

2 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Τα έχουμε πει και προσωπικά εμείς..  Από εκεί και πέρα αν ρωτάς αν μπορεί ή όχι να αποψυχθεί το σπέρμα, να εξεταστεί και να καταψυχθει πάλι, όχι δεν γίνεται! Πρώτον, το πιθανότερο είναι στην απόψυξη να "χαθούν" τα περισσότερα από τα σπερματοζωάρια (αν όχι όλα), να χάνουν σε ποιότητα και να έχουν υψηλό κατακερματισμό.. η εξέταση τους λοιπόν δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Επίσης για να γίνει η όποια εξέταση στο όποιο δείγμα  χρειάζεται κάποιος χρόνος, χρόνος που για το σπέρμα είναι πολύτιμος! Για παράδειγμα ένα φρέσκο δείγμα σε μια απλή εξέταση όπως το σπερμοδιάγραμμα με τη πάροδο της ώρας φθίνει σε κινητικότητα, σε ζώντα σπερματοζωάρια κτλ. Το δείγμα αυτό μετά είναι για πέταμα, άχρηστο! Όχι για γονιμοποίηση..! Αυτός είναι και ο λόγος που για την εξωσωματική το δείγμα προς γονιμοποίηση δεν μπορεί να εξεταστεί εκείνη την ώρα! Πόσο μάλλον ένα σπέρμα από κατάψυξη που ήδη δεν θα είναι σε καλή κατάσταση.. 

Σε θυμάμαι κοριτσάκι μου.. και ας μην είχε τύχει να μιλήσουμε πολλές φορές.. σε θυμάμαι καθώς και ότι πέρασες μέχρι να κρατήσεις τη κορακλα σου! Που πήρες το θετικό σου όταν γέννησε η @MaryH μας την απαισιοδοξία σου πριν από αυτό, μέχρι και τα κοριτσάκια του απέναντι σπιτιού που χαζευες από το μπαλκόνι.. τη τυχερή πιπίλα στα χέρια σου.. πως δεν θυμάμαι..! Να δώσεις πολλά πολλά φιλιά στη κινούμενη ευτυχία σου από μένα!!

Ναι το Serpafar το δίνουν σε ολιγο-ασθενο-αζωοσπερμια για να αυξηθεί ο αριθμός σπερματοζωαρίων. Είναι αντι-οιστρογονο το οποίο δρα στην υπόφυση και μπλοκάρει τη μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα, ταυτόχρονα επειδή ακριβώς δρα στην υπόφυση έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της LH & FSH. Η αύξηση της LH στους άντρες δίνει εντολή στα leydig cells στους όρχεις για μεγαλύτερη παραγωγή τεστοστερόνης και οιστρογόνων οπότε με τη σειρά τους αυξάνονται. Επειδή ακριβώς όμως το Serpafar είναι αντι-οιστρογονο έχει ως αποτέλεσμα να μπλοκάρεται πλήρως η μετατροπή των ανδρογόνων σε οιστρογόνα με αποτέλεσμα την αύξηση μόνο των ανδρογόνων (τεστοστερόνη), από την αύξηση της LH, η οποία τεστοστερόνη είναι η κύρια και απαραίτητη ορμόνη για τη παραγωγή σπερματοζωαρίων. Αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο για τη ποιότητα των σπερματοζωαρίων πχ στο κατακερματισμό, κινητικότητα, μορφές κ.ο.κ

 

Αυτό του το είπαν προ κατάψυξης να φανταστώ.. αλλά εκεί που θέλω να σχολιάσω είναι ότι κακώς περιμένετε από το γιατρό εξωσωματικό/γυναικολόγο να σας κατευθύνει με το σπέρμα. Εννοείτε να τον αφήσετε να κάνει τη ΔΟΥΛΕΙΑ του και δουλειά του είναι τα της γυναίκας όχι τα του άντρα και του σπέρματος. Καλό λοιπόν είναι να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο Ουρολόγο/Ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας για να σας κατευθύνει ο ειδικός για το σπέρμα ανάλογα.

Το μόνο θέμα είναι να τα καταφέρετε κοριτσάκι μου και να αποκτήσετε ένα ή και περισσότερα υγιή παιδάκια, όχι αν θα γίνει σήμερα, αύριο ή χθες.. τα μάτια στο στόχο λοιπόν και όχι στο χρονικό πλαίσιο αυτής..! Μια επίσκεψη σε εξειδικευμένο ανδρολόγο πιστεύω επιβάλλεται.. άποψη μου πάντα..!

Ακόμα και φρέσκο δείγμα να αφαιρεθεί από τους όρχεις δεν μπορούν να κάνουν εξετάσεις σε αυτό εκείνη τη στιγμή. Το κόστος του χειρουργείου από μόνο του είναι μεγάλο για να "πετάξουν" ουσιαστικά τα σπερματοζωάρια απλά για να τα ελέγξουν. Εκτός αν δεν έχουν οι ίδιοι πρόβλημα να χειρουργηθεί δύο φορές (με ότι αυτό συνεπάγεται στην υγεία και στη τσέπη τους) ώστε το πρώτο δείγμα να χρησιμοποιηθεί για εξετάσεις και το δεύτερο για εξωσωματική. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν έχει νόημα και δεν νομίζω να δεχόταν και κάποιος γιατρός να το κάνει.. Σίγουρα όμως το φρέσκο δείγμα θα ήταν πολύ πιό υγιές γονιμοποιητικά σε σχέση με το αποψυγμενο γενετικό υλικό..

 

Και τα λουκάνικα και όλα τα επεξεργασμένα κρέατα όπως τα αλλαντικά.. λυπάμαι..! Το sushi βέβαια στο κρεβάτι φιλενάδα ίσα ίσα που επιβάλλεται και μάλιστα αλλά Samantha Jones σε ειδική πιατέλα!! ;):lol: Οδηγίες γιατρού πες του άντρα σου για να ανανεώνεται συνεχώς το σπέρμα και να παράγεται φρέσκο υλικό συνέχεια καθώς το υλικό που μένει για πολλές μέρες στους όρχεις αυξάνει σε κατακερματισμό και ανώμαλες μορφές..!

Όσο για τον όγκο του σπέρματος, πίστεψε με ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει ήτε σε ποτηράκι ήτε αλλού! Δεν είναι κάτι που ελέγχεται ούτε επιρρεαζεται από τη ψυχολογία! Ο όγκος επιρρεαζεται μόνο από το αν έχει εκσπερματώσει νωρίτερα την ίδια μέρα άρα ο όγκος πχ. τη δεύτερη, τρίτη, τέταρτη θα είναι κάθε φορά και λιγότερος αλλά για αυτό ακριβώς υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες αποχής πριν την όποια εξέταση. Όπως και να έχει το θέμα του όγκου δε στο αναφέρω για τη πιθανότητα εγκυμοσύνης αλλά της γενικότερης υγείας του. Ο όγκος σχετίζεται με το προστάτη στους άντρες και το κατώτερο φυσιολογικό όριο είναι το 1,5ml ανά συνολικό δείγμα. Αν βρίσκεται μόνιμα στο όριο ή και κάτω από αυτό ίσως μια εξέταση του προστάτη του στα πλαίσια της πρόληψης να είναι απαραίτητη.. ή και μια εξέταση PSA (προστατικό αντίγονο) που επίσης είναι απαραίτητη σε ετήσια βάση από μια ηλικία και μετά.. στα λέω να τα γνωρίζεις και να επιστήσεις τη προσοχή στον άντρα σου για έναν ετήσιο έλεγχο σε ανδρολόγο ανεξάρτητα της εξωσωματικής και υπογονιμότητας τώρα.. όπως ακριβώς χρειάζονται οι γυναίκες ετήσιο έλεγχο της υγείας τους (τεστ Παπ/μαστογραφία κτλ) έτσι ακριβώς χρειάζονται και οι άντρες..

Ναι εχεις απολυτο δικιο. Πηγε ο αντρας μου σε ανδρολογο και του ειπε μεσες ακρες αυτα που μας ειπες κ εσυ. Ο γλυκουλης τα ειχε ρωτησει αλλα δε μου το ειχε πει γιατι ντρεποταν και οταν του διαβασα αυτα τα μηνυνατα  μου τα ξεφουρνισε ολα!

Με ανησυχει λιγο το οτι ο γυναικολογος μας ειπε οτι αν δεν τα καταφερουμε με τον ορχικο ιστο δε γινεται τπτ αλλο, αλλα ευτυχως ο ανδρολογος ειπε αυτα που μου ειπες κ εσυ.  Ειναι δυνατον να μην το ηξερε ο γυναικολογος ή μηπως πιστευει οτι δε θα δουλεψει και γι αυτο το λεει; πφφφφ

ΥΓ. Ευτυχως με ολα αυτα που τραβαμε δε μας κοψανε το σουσι 

 

2 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Έπεσε γερή επιμόρφωση σήμερα. Προσπαθώ κ εγώ καλού κακού να βάλω το στεφάνι μου στον ίσιο δρόμο της διατροφής αλλά μάταια κορίτσια μου...αν δε πιει ένα δίλιτρο μπουκάλι κόκα κόλα ημερησίως δεν ησυχάζει. Δεν την κόβει κιόλας. Εμ πως αγάπη μου θα κάνουμε σούπερ ντουπερ σπέρμα; Αχχχχ γκρινιαξα και ισιωσα!!!

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με αγχωνει. Πώς όταν έρθει η ευλογημένη ώρα της ετ θα το διαχειριστω στη δουλειά. Στην πρώτη μου προσπάθεια μου αλλάξανε τον αδοξαστο. Τώρα που δεν έχουμε κάθε 3 κ λίγο αιματολογικές κ ενέσεις και πάω χαλαρή τα απογεύματα στον Κούρτη δεν έχω αναφέρει ότι ξαναπροσπαθω. 

Αχ σε νιωθω! Και ο δικος μου ετσι κανει. Αντι για κοκα κολα το ριχνει στα μπισκοτα με το κιλο. Αν δεν το ακουσει απο το γιατρο δε βλεπω φως.

Για τη δουκεια δες πώς θα παει και πως θα νιωθεις και αν τα βρισκεις σκουρα το λες μετα. Παντως απ οτι μου ειπε εμενα ο δικος μου ο γιαττος η διαδικαδια με δωρεα ωαριων ειναι πολυ πιο απλη απο την κανονικη ετ. Τωρα δεν ξερω αν ισχυει. Ας μαε πουν τα κοριτσια που τα καταφερα

1 hour ago, Rafaelatarzan είπε:

ΧΡΥΣΑΜ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΣΑΣ ΑΥΓΑ......9ως μ είσται ????? σας διαβαζω συχνά καθε μερα αλλα δεν προλαβαίνω με τον κοκοβιο να γραψω.  μολις βλέπει κιν.αφηνιαζει κ θελει λαλα λεει ....αχχαχααχχαχα ξέρει κ το ytube τρομαρα της....μπελα μεγάλο εχω σας λεω....

Ακουω τις σκέψεις σας κ πως μπορω να βοηθησω ..  αν μπορω να κανω κατι θα υο κανω με ολη μ την καρδια....

μην μ πέφτετε.. μονο αυτο δεν θελω να βλέπω  .. εμεις εδω είμαστε ολες μαζι.. η λια για την αλλη  ....γυναίκες δυναμικές με μεγαλη πυγμή....

γυναίκες που πηραμε ΧΡΥΣΑ ΑΥΓΑ ...κ αυτα θα σας κανουν μανες ολες σας....

Σας αγαπω πολυ..  

Αχ και μονο που τα διαβαζω αυτα για την μπεμπουλα δου παιρνω κουραγιο! Ευχαριστω τοσο πολυ!!!

1 hour ago, MELINASP είπε:

Ρε συ ειλικρινά να ανοίξουμε ένα ιατρείο;;; μα την Παναγία τόσα χρόνια τόσοι γιατροί ΕΝΑΣ δεν μ τα είπε τόσο αναλυτικά! Εσύ μιλάμε έχεις κάνει διατριβη όχι αστεία!!! :)

 

 

Έθιξες μεγάλο θέμα κορίτσι μ κόκα κόλα και εμένα ο δικός μ τόσο έπινε ξυοναγε στον ύπνο του άνοιγε ψυγείο και κατέβαζε μισό λίτρο χωρίς αναπνοή ήθελα να ήξερα δεν καιγόταν;;; εμένα το έκοψε όταν άλλαξα από κανονική σε zero γτ παίρνω γλουκοφειζ λόγο αντίστασης στην ινσουλίνη και μου είχε πει θα πίνω από αυτή. Έλα που αυτή δεν είναι τόσο εθιστική όσο η άλλη. Δοκίμασε να αλλάξεις γεύση η μαρκα. 

Τι εννοείς σου αλλάξανε τον αδοξαστο; μεγάλο θέμα η δουλειά κορίτσι με την εξωσωματική η αλήθεια είναι μεγάλο θεμα

 

Αααα να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!!! :)

Ναι ρε συ τι κακό κ αυτό έχω δύο τόμους με εξετάσεις κλασερ ολόκληρα και τα 3/4 τα έχω κάνει μόνη μου έτσι. Πόσο με νευριάζει αυτό που δεν λένε εξετάσεις. Καταλαβαίνω ότι κάποιες είναι ακριβές αλλά δώσε μου εμένα την επιλογή. Ξέρεις πόσες φορές έκανα εξετάσεις μόνη μ και έβγαινε κάτι και μ έλεγαν πάλι καλά! 

 

Κανονισε εσύ τι λες για το ανηψουδοκωλι μου μην σε φάω Λάχανο! Σαγαπω άπειρα 

Τσίμπα κωλι 

 

 

 

 

Κορίτσια εμείς πήγαμε στον δικό μας τον γιατρό που μας έβλεπε μέχρι τώρα και μας είπε ότι το σπέρμα έχει θέμα. Και επίσης ότι η αντίσταση στην ινσουλίνη όταν κάνεις διέγερση σου επιρεαζει τα ωάρια κάποιες φορές. Λογικά εμένα με επιρεαζει παρόλο που έχω καλά αυγά. Αυτός σύστησε ξανά διέγερση ήπια με προεμφυτευτικους μπας και βρούμε κάνενα έμβρυο. Δεν το έλεγε με μεγάλη πίστη όμως. Του λέω αν πάρουμε τα Α... μας πάλι; μου λέει λυπάμαι αλλά μετά δυστυχώς δεν μπορείτε. Δανεικά του λέω; μου λέει αυτό! Και τα δύο του λέω;;;;; μου λέει ναι! Ευλογησον λέω Παναγία μ το άκουσε και από αλλού. Άλλαξε τις βιταμινες στον άντρα μ και καλά για να προχωρήσουμε από τον νέο χρόνο. Που δεν θα προχωρήσουμε αλλά ο άντρας μ θα τα πάρει δεν χάνει τπτ γτ έτσι κ αλλιώς θα πρέπει να κάνει εξέταση για μικρόβια κ Κιρσοκηλη από τον νέο χρόνο. Ο συζυξ νιώθει λίγο καλύτερα λέει γτ δεν του έδωσε ελπίδες για κάτι. Μ είπε  ας κάνουμε έτσι ένα παιδάκι με δανεικά και τα δύο και μετά αν έχουν κάνει δουλειά οι νέες βιταμίνες να δοκιμάσουμε μόνοι μας. Του λέω αν έχουν κάνει δουλειά μετά δεν κάνουμε καν εξωσωματική. Πάμε με παρακολούθηση ωορηξιας και βαράμε μόνοι μας! 

Αυτά τα νέα μ καλά ήταν χάρηκα που τα άκουσε κ από αλλιυ. Επόμενο βήμα αύριο πάμε στον εξωσωματικο που κάνει δανεικά να δούμε τι θα μας πει πρώτο ραντεβού! 

Και ο Θεός βοηθός! 

Πολυ ωραια νεα! Αρα δε χρειαζεται να προσπαθεις να τον πεισεις αλλο και να ξοδευεις ενεργεια να για να το σκεφτεσαι. Μπραβο! Καλη επιτυχια τωρα! Θα πανε ολα καλα :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aria. είπε:

Άντε μια χαρά να μπεις σε σειρά κ εσύ!!!εμένα τον βόλεψε που έλεγαν όλοι ότι για τις αποβολές έφταιγαν τα αυγουλακια μου κ τώρα που ο κουρτης είπε ότι ίσως είναι κ το σπέρμα του κακοφανηκε.μην τον παρεξηγείς τον αντρουλη σου όλοι έτσι είναι.Η τουλάχιστον οι πιο πολλοι.εμεις έχουμε ήδη ένα παιδάκι 7.5 χρόνων κ προσπαθούμε να του χαρισουμε αδερφάκι κ δ κάθεται. Τα δανεικά τα σκέφτηκε ο άντρας μου εγώ αντέδρασα στην αρχή αλλά μετά λέω οκ για το παιδί ας προσπαθήσω ξανά γιατί του είχα πει ότι τέλος δ έχω άλλες αντοχές κουράστηκα να τρυπιεμαι κ να ανοίγω τα πόδια μου...εάν όμως εγώ του πρότεινα δανεικο σπέρμα δ θα το δεχόταν.δειγμα έδωσε προχθές κ ήρθε με τα μούτρα κατεβασμένα...έλεος λέω 

Δυστυχώς εμείς το βιώνουμε διαφορετικά από ότι οι άντρες. Μωρέ δεν τιννπαραιξηγω αλλά καταλαβαίνεις μετά από ότι έχουμε περάσει εμείς οι γυναίκες περιμένουμε μια "βοήθεια ανακούφισης". 

Να σου ζήσει κοριτσακι μ το παιδάκι σας και εύχομαι με το καλό το νέο μέλος και γρήγορα και αβίαστα ένα αδελφάκι! 

1 hour ago, Viv37 είπε:

Ναι εχεις απολυτο δικιο. Πηγε ο αντρας μου σε ανδρολογο και του ειπε μεσες ακρες αυτα που μας ειπες κ εσυ. Ο γλυκουλης τα ειχε ρωτησει αλλα δε μου το ειχε πει γιατι ντρεποταν και οταν του διαβασα αυτα τα μηνυνατα  μου τα ξεφουρνισε ολα!

Με ανησυχει λιγο το οτι ο γυναικολογος μας ειπε οτι αν δεν τα καταφερουμε με τον ορχικο ιστο δε γινεται τπτ αλλο, αλλα ευτυχως ο ανδρολογος ειπε αυτα που μου ειπες κ εσυ.  Ειναι δυνατον να μην το ηξερε ο γυναικολογος ή μηπως πιστευει οτι δε θα δουλεψει και γι αυτο το λεει; πφφφφ

ΥΓ. Ευτυχως με ολα αυτα που τραβαμε δε μας κοψανε το σουσι 

 

Αχ σε νιωθω! Και ο δικος μου ετσι κανει. Αντι για κοκα κολα το ριχνει στα μπισκοτα με το κιλο. Αν δεν το ακουσει απο το γιατρο δε βλεπω φως.

Για τη δουκεια δες πώς θα παει και πως θα νιωθεις και αν τα βρισκεις σκουρα το λες μετα. Παντως απ οτι μου ειπε εμενα ο δικος μου ο γιαττος η διαδικαδια με δωρεα ωαριων ειναι πολυ πιο απλη απο την κανονικη ετ. Τωρα δεν ξερω αν ισχυει. Ας μαε πουν τα κοριτσια που τα καταφερα

Αχ και μονο που τα διαβαζω αυτα για την μπεμπουλα δου παιρνω κουραγιο! Ευχαριστω τοσο πολυ!!!

Πολυ ωραια νεα! Αρα δε χρειαζεται να προσπαθεις να τον πεισεις αλλο και να ξοδευεις ενεργεια να για να το σκεφτεσαι. Μπραβο! Καλη επιτυχια τωρα! Θα πανε ολα καλα :)

Αμήν κοριτσακι μ αμήν Παναγία μ να βάλουμε μπροστά και να ναι το τελευταίο σκαλοπάτι μας! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Kiddo η εξέταση PSA για τον προστάτη που ανέφερες, πως γίνεται πρακτικά?

Και από ποια ηλικία και μετά πρέπει να γίνεται??

Ο ανδρολογος που είχανε επισκεπτει δεν μας ανέφερε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Δεν ξερω για ωαρια η σπερμα, παντως απο μνημη εισαι φοβερη!

 

Ναι αλλα καλυτερα με σπερμα δοτη, αυτο λεω.

Ναι βρε , καναμε τη μπεμπα μας

Ευχαριστώ πολύ! Αλλά μη νομίζεις, με τις ώρες της είναι και αυτή ειδικά οσο περνάν τα χρόνια.. την αδερφή μου προχθές που είχε γενέθλια τη ξέχασα..:oops::lol:

7 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Ρε συ ειλικρινά να ανοίξουμε ένα ιατρείο;;; μα την Παναγία τόσα χρόνια τόσοι γιατροί ΕΝΑΣ δεν μ τα είπε τόσο αναλυτικά! Εσύ μιλάμε έχεις κάνει διατριβη όχι αστεία!!! :)

 

 

Έθιξες μεγάλο θέμα κορίτσι μ κόκα κόλα και εμένα ο δικός μ τόσο έπινε ξυοναγε στον ύπνο του άνοιγε ψυγείο και κατέβαζε μισό λίτρο χωρίς αναπνοή ήθελα να ήξερα δεν καιγόταν;;; εμένα το έκοψε όταν άλλαξα από κανονική σε zero γτ παίρνω γλουκοφειζ λόγο αντίστασης στην ινσουλίνη και μου είχε πει θα πίνω από αυτή. Έλα που αυτή δεν είναι τόσο εθιστική όσο η άλλη. Δοκίμασε να αλλάξεις γεύση η μαρκα. 

Τι εννοείς σου αλλάξανε τον αδοξαστο; μεγάλο θέμα η δουλειά κορίτσι με την εξωσωματική η αλήθεια είναι μεγάλο θεμα

 

Αααα να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!!! :)

Ναι ρε συ τι κακό κ αυτό έχω δύο τόμους με εξετάσεις κλασερ ολόκληρα και τα 3/4 τα έχω κάνει μόνη μου έτσι. Πόσο με νευριάζει αυτό που δεν λένε εξετάσεις. Καταλαβαίνω ότι κάποιες είναι ακριβές αλλά δώσε μου εμένα την επιλογή. Ξέρεις πόσες φορές έκανα εξετάσεις μόνη μ και έβγαινε κάτι και μ έλεγαν πάλι καλά! 

 

Κανονισε εσύ τι λες για το ανηψουδοκωλι μου μην σε φάω Λάχανο! Σαγαπω άπειρα 

Τσίμπα κωλι 

 

 

 

 

Κορίτσια εμείς πήγαμε στον δικό μας τον γιατρό που μας έβλεπε μέχρι τώρα και μας είπε ότι το σπέρμα έχει θέμα. Και επίσης ότι η αντίσταση στην ινσουλίνη όταν κάνεις διέγερση σου επιρεαζει τα ωάρια κάποιες φορές. Λογικά εμένα με επιρεαζει παρόλο που έχω καλά αυγά. Αυτός σύστησε ξανά διέγερση ήπια με προεμφυτευτικους μπας και βρούμε κάνενα έμβρυο. Δεν το έλεγε με μεγάλη πίστη όμως. Του λέω αν πάρουμε τα Α... μας πάλι; μου λέει λυπάμαι αλλά μετά δυστυχώς δεν μπορείτε. Δανεικά του λέω; μου λέει αυτό! Και τα δύο του λέω;;;;; μου λέει ναι! Ευλογησον λέω Παναγία μ το άκουσε και από αλλού. Άλλαξε τις βιταμινες στον άντρα μ και καλά για να προχωρήσουμε από τον νέο χρόνο. Που δεν θα προχωρήσουμε αλλά ο άντρας μ θα τα πάρει δεν χάνει τπτ γτ έτσι κ αλλιώς θα πρέπει να κάνει εξέταση για μικρόβια κ Κιρσοκηλη από τον νέο χρόνο. Ο συζυξ νιώθει λίγο καλύτερα λέει γτ δεν του έδωσε ελπίδες για κάτι. Μ είπε  ας κάνουμε έτσι ένα παιδάκι με δανεικά και τα δύο και μετά αν έχουν κάνει δουλειά οι νέες βιταμίνες να δοκιμάσουμε μόνοι μας. Του λέω αν έχουν κάνει δουλειά μετά δεν κάνουμε καν εξωσωματική. Πάμε με παρακολούθηση ωορηξιας και βαράμε μόνοι μας! 

Αυτά τα νέα μ καλά ήταν χάρηκα που τα άκουσε κ από αλλιυ. Επόμενο βήμα αύριο πάμε στον εξωσωματικο που κάνει δανεικά να δούμε τι θα μας πει πρώτο ραντεβού! 

Και ο Θεός βοηθός! 

Ευχαριστώ..:oops: Δυστυχώς άκουσα πολλές μ@λ@κιες κοριτσάκι μου.. έχασα τσάμπα πολύ χρόνο, χρήμα αλλά και την εμπιστοσύνη μου στον όρκο του Ιπποκράτη που δώσανε ορισμένοι.. και επειδή είμαι πολύ ξεροκέφαλος άνθρωπος δεν είχα άλλη επιλογή από το να διαβάσω μόνη μου ιατρικά βιβλία/άρθρα/έρευνες για να μάθω ότι αφορά τη περίπτωση μας και πως λειτουργεί το κάθε τι..

Υ.Γ. Δεν σε ξέχασα, όλο το απόγευμα γράφω διακεκομμένα και ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει για να σου στείλω.. θα σου στείλω αύριο όμως!

6 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

ου καλα εισαι σ λεω...απ ολα ξερουν εδω μεσα...ειδικα η @Kiddo ειναι μια μικρη θεα...( ειδικα στο σπερμα δεν ρην πιανει κανεις) ανδρολογος επρεπε να γινεις φιλη.. θα τους πεταγες τα ματια εξω σε ολους....σε φιλω

:oops:

Αγάπη μου εσύ!!:wub: Με το καλό το λόγο πάντα!! Πως να μην σε αγαπάμε όλες βρε γλυκό μου κοριτσάκι;; 

Άσε φίλη μου γιατί ήδη θέλω να βγάλω τα μάτια ορισμένων.. ας τα καταφέρουμε όμως πρώτα.. 

Και εγώ σε φιλώ αλλά στέλνω πολλά πολλά περισσότερα φιλάκια στο κοκοβιο σου!!:wub:

6 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Ναι εχεις απολυτο δικιο. Πηγε ο αντρας μου σε ανδρολογο και του ειπε μεσες ακρες αυτα που μας ειπες κ εσυ. Ο γλυκουλης τα ειχε ρωτησει αλλα δε μου το ειχε πει γιατι ντρεποταν και οταν του διαβασα αυτα τα μηνυνατα  μου τα ξεφουρνισε ολα!

Με ανησυχει λιγο το οτι ο γυναικολογος μας ειπε οτι αν δεν τα καταφερουμε με τον ορχικο ιστο δε γινεται τπτ αλλο, αλλα ευτυχως ο ανδρολογος ειπε αυτα που μου ειπες κ εσυ.  Ειναι δυνατον να μην το ηξερε ο γυναικολογος ή μηπως πιστευει οτι δε θα δουλεψει και γι αυτο το λεει; πφφφφ

ΥΓ. Ευτυχως με ολα αυτα που τραβαμε δε μας κοψανε το σουσι 

 

Αχ σε νιωθω! Και ο δικος μου ετσι κανει. Αντι για κοκα κολα το ριχνει στα μπισκοτα με το κιλο. Αν δεν το ακουσει απο το γιατρο δε βλεπω φως.

Για τη δουκεια δες πώς θα παει και πως θα νιωθεις και αν τα βρισκεις σκουρα το λες μετα. Παντως απ οτι μου ειπε εμενα ο δικος μου ο γιαττος η διαδικαδια με δωρεα ωαριων ειναι πολυ πιο απλη απο την κανονικη ετ. Τωρα δεν ξερω αν ισχυει. Ας μαε πουν τα κοριτσια που τα καταφερα

Αχ και μονο που τα διαβαζω αυτα για την μπεμπουλα δου παιρνω κουραγιο! Ευχαριστω τοσο πολυ!!!

Πολυ ωραια νεα! Αρα δε χρειαζεται να προσπαθεις να τον πεισεις αλλο και να ξοδευεις ενεργεια να για να το σκεφτεσαι. Μπραβο! Καλη επιτυχια τωρα! Θα πανε ολα καλα :)

Α μωρέ και ο δικός σου.. ψυχούλα και αυτός.. να μην ντρέπεται πες του! Ειλικρινά! Αντιμετωπίζετε ένα πρόβλημα υγείας από κοινού γιατί και η υπογονιμότητα πρόβλημα υγείας είναι και είναι στο ζευγάρι όχι μόνο στον έναν ή στον άλλον! Και είστε ζευγάρι για τα εύκολα και για τα δύσκολα μαζί για μια ζωή κόντρα σε όλα θα είστε ένα! Να μη τον αφήνεις να έχει ανασφάλειες, υπενθύμιζε του συνέχεια πόσο τον αγαπάς και ότι όπως και αν έρθει ή όχι το παιδάκι θα είστε πάντα πάνω από όλα οικογένεια! Τον δικό μου πάντως τον βοήθησε πολύ που μίλησε και με άλλους άντρες που έχουν/είχαν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα αντιμέτωποι με τη λύση της δωρεάς.. θα ξεκινήσει τώρα από Γενάρη και συνεδρίες με ψυχολόγο και αν χρειαστεί θα κάνουμε και μαζί! Ελπίζω και εύχομαι ότι και αν γίνει στο μέλλον να είμαστε έτοιμοι να το αντιμετωπίσουμε!

Υ.Γ. Για όποιο λόγο και αν έχει την όποια άποψη ένας γυναικολόγος για το σπέρμα ή αντίστροφα ένας ανδρολόγος για τα ωάρια, μπαινάκης βγαινακης! Έκαστος στο είδος του!

5 ώρες πρίν, athinaida είπε:

@Kiddo η εξέταση PSA για τον προστάτη που ανέφερες, πως γίνεται πρακτικά?

Και από ποια ηλικία και μετά πρέπει να γίνεται??

Ο ανδρολογος που είχανε επισκεπτει δεν μας ανέφερε κάτι...

Η PSA είναι αιματολογική εξέταση, η μόνη οδηγία είναι η αποχή από την εκσπερμάτιση για 3-4 μέρες πριν την εξέταση. Γράφεται και γίνεται με συμμετοχή, δεν θυμάμαι τώρα πόσο βγαίνει αλλά αν θέλεις να το κοιτάξω να σου πω!

Απαραίτητα από τα 50 και πάνω ετήσια σε όλους τους άντρες. Αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό με καρκίνους ή νεοπλασία του προστάτη ή και προστατίτιδας τότε η εξέταση συνίσταται να ξεκινάει από την ηλικία των 40. 

Ο δικός μου παρά το "νεαρό" της ηλικίας του κάνει την εξέταση λόγο της θεραπείας με ορμόνες που υποβάλλεται οπότε πρέπει να έχουμε το νου μας στη γενικότερη εικόνα της υγείας του... γιατί πάνω από όλα είναι η υγεία μας!

  • Ευχαριστώ 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Aria. είπε:

Άντε μια χαρά να μπεις σε σειρά κ εσύ!!!εμένα τον βόλεψε που έλεγαν όλοι ότι για τις αποβολές έφταιγαν τα αυγουλακια μου κ τώρα που ο κουρτης είπε ότι ίσως είναι κ το σπέρμα του κακοφανηκε.μην τον παρεξηγείς τον αντρουλη σου όλοι έτσι είναι.Η τουλάχιστον οι πιο πολλοι.εμεις έχουμε ήδη ένα παιδάκι 7.5 χρόνων κ προσπαθούμε να του χαρισουμε αδερφάκι κ δ κάθεται. Τα δανεικά τα σκέφτηκε ο άντρας μου εγώ αντέδρασα στην αρχή αλλά μετά λέω οκ για το παιδί ας προσπαθήσω ξανά γιατί του είχα πει ότι τέλος δ έχω άλλες αντοχές κουράστηκα να τρυπιεμαι κ να ανοίγω τα πόδια μου...εάν όμως εγώ του πρότεινα δανεικο σπέρμα δ θα το δεχόταν.δειγμα έδωσε προχθές κ ήρθε με τα μούτρα κατεβασμένα...έλεος λέω 

Το παιδάκι σας προήλθε από δικό σας γενετικό υλικό;;;

Σε ρωτάω γιατί έχω κι εγω ένα παιδί 6,5 ετών από εξωσωματική αλλά με δικό μας υλικό και δεν ξέρω αν θα προχωρούσα σε δανεικά .


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Δυστυχώς εμείς το βιώνουμε διαφορετικά από ότι οι άντρες. Μωρέ δεν τιννπαραιξηγω αλλά καταλαβαίνεις μετά από ότι έχουμε περάσει εμείς οι γυναίκες περιμένουμε μια "βοήθεια ανακούφισης". 

Να σου ζήσει κοριτσακι μ το παιδάκι σας και εύχομαι με το καλό το νέο μέλος και γρήγορα και αβίαστα ένα αδελφάκι! 

Αμήν κοριτσακι μ αμήν Παναγία μ να βάλουμε μπροστά και να ναι το τελευταίο σκαλοπάτι μας! 

Σε ευχαριστώ πολύ κ εσύ γρήγορα μανούλα!!!τελικά όλα εμείς οι γυναίκες τα περνάμε ... θα τα καταφέρουμε όμως δ μπορεί όταν κάτι το θέλεις πολύ στο τέλος γίνεται !!!

πρίν από 34 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Το παιδάκι σας προήλθε από δικό σας γενετικό υλικό;;;

Σε ρωτάω γιατί έχω κι εγω ένα παιδί 6,5 ετών από εξωσωματική αλλά με δικό μας υλικό και δεν ξέρω αν θα προχωρούσα σε δανεικά .

Καλημέρα είχα μείνει έγκυος από μόνη μου στα 35. Κ μετά ξεκίνησαν οι αποβολές ...λογικά θα μπορείς γιατί όχι?να το χαίρεσαι το ζουζουνι σου 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Αλλά μη νομίζεις, με τις ώρες της είναι και αυτή ειδικά οσο περνάν τα χρόνια.. την αδερφή μου προχθές που είχε γενέθλια τη ξέχασα..:oops::lol:

Ευχαριστώ..:oops: Δυστυχώς άκουσα πολλές μ@λ@κιες κοριτσάκι μου.. έχασα τσάμπα πολύ χρόνο, χρήμα αλλά και την εμπιστοσύνη μου στον όρκο του Ιπποκράτη που δώσανε ορισμένοι.. και επειδή είμαι πολύ ξεροκέφαλος άνθρωπος δεν είχα άλλη επιλογή από το να διαβάσω μόνη μου ιατρικά βιβλία/άρθρα/έρευνες για να μάθω ότι αφορά τη περίπτωση μας και πως λειτουργεί το κάθε τι..

Υ.Γ. Δεν σε ξέχασα, όλο το απόγευμα γράφω διακεκομμένα και ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει για να σου στείλω.. θα σου στείλω αύριο όμως!

:oops:

Αγάπη μου εσύ!!:wub: Με το καλό το λόγο πάντα!! Πως να μην σε αγαπάμε όλες βρε γλυκό μου κοριτσάκι;; 

Άσε φίλη μου γιατί ήδη θέλω να βγάλω τα μάτια ορισμένων.. ας τα καταφέρουμε όμως πρώτα.. 

Και εγώ σε φιλώ αλλά στέλνω πολλά πολλά περισσότερα φιλάκια στο κοκοβιο σου!!:wub:

Α μωρέ και ο δικός σου.. ψυχούλα και αυτός.. να μην ντρέπεται πες του! Ειλικρινά! Αντιμετωπίζετε ένα πρόβλημα υγείας από κοινού γιατί και η υπογονιμότητα πρόβλημα υγείας είναι και είναι στο ζευγάρι όχι μόνο στον έναν ή στον άλλον! Και είστε ζευγάρι για τα εύκολα και για τα δύσκολα μαζί για μια ζωή κόντρα σε όλα θα είστε ένα! Να μη τον αφήνεις να έχει ανασφάλειες, υπενθύμιζε του συνέχεια πόσο τον αγαπάς και ότι όπως και αν έρθει ή όχι το παιδάκι θα είστε πάντα πάνω από όλα οικογένεια! Τον δικό μου πάντως τον βοήθησε πολύ που μίλησε και με άλλους άντρες που έχουν/είχαν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα αντιμέτωποι με τη λύση της δωρεάς.. θα ξεκινήσει τώρα από Γενάρη και συνεδρίες με ψυχολόγο και αν χρειαστεί θα κάνουμε και μαζί! Ελπίζω και εύχομαι ότι και αν γίνει στο μέλλον να είμαστε έτοιμοι να το αντιμετωπίσουμε!

Υ.Γ. Για όποιο λόγο και αν έχει την όποια άποψη ένας γυναικολόγος για το σπέρμα ή αντίστροφα ένας ανδρολόγος για τα ωάρια, μπαινάκης βγαινακης! Έκαστος στο είδος του!

Η PSA είναι αιματολογική εξέταση, η μόνη οδηγία είναι η αποχή από την εκσπερμάτιση για 3-4 μέρες πριν την εξέταση. Γράφεται και γίνεται με συμμετοχή, δεν θυμάμαι τώρα πόσο βγαίνει αλλά αν θέλεις να το κοιτάξω να σου πω!

Απαραίτητα από τα 50 και πάνω ετήσια σε όλους τους άντρες. Αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό με καρκίνους ή νεοπλασία του προστάτη ή και προστατίτιδας τότε η εξέταση συνίσταται να ξεκινάει από την ηλικία των 40. 

Ο δικός μου παρά το "νεαρό" της ηλικίας του κάνει την εξέταση λόγο της θεραπείας με ορμόνες που υποβάλλεται οπότε πρέπει να έχουμε το νου μας στη γενικότερη εικόνα της υγείας του... γιατί πάνω από όλα είναι η υγεία μας!

Αχ βρε κορίτσι μ μπράβο σ ειλικρινά! Όλα καλά να πάνε από εδώ και πέρα. 

Μην το ξαναπείς πλάκα κάνεις και μόνο που με βοηθάς να σαι καλά! 

πρίν από 32 λεπτά , Aria. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κ εσύ γρήγορα μανούλα!!!τελικά όλα εμείς οι γυναίκες τα περνάμε ... θα τα καταφέρουμε όμως δ μπορεί όταν κάτι το θέλεις πολύ στο τέλος γίνεται !!!

Καλημέρα είχα μείνει έγκυος από μόνη μου στα 35. Κ μετά ξεκίνησαν οι αποβολές ...λογικά θα μπορείς γιατί όχι?να το χαίρεσαι το ζουζουνι σου 

Αμήν κοριτσακι μ! 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Aria. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κ εσύ γρήγορα μανούλα!!!τελικά όλα εμείς οι γυναίκες τα περνάμε ... θα τα καταφέρουμε όμως δ μπορεί όταν κάτι το θέλεις πολύ στο τέλος γίνεται !!!

Καλημέρα είχα μείνει έγκυος από μόνη μου στα 35. Κ μετά ξεκίνησαν οι αποβολές ...λογικά θα μπορείς γιατί όχι?να το χαίρεσαι το ζουζουνι σου 

Εννοείται ότι μπορώ, δεν το απαγορεύει κανείς.

Απο ηθικής άποψης το λέω δεν ξέρω. Είμαι μπερδεμένη.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παγωμένες καλημέρες!!! Αχ και να είμαστε κάπου εκδρομή στα χιόνια!!! Ότι θυμάμαι χαίρομαι κ εγώ. @MELINASP έκανα το λάθος να τους πω ότι κάνω εξωσωματική. Επειδή όπως ξέρεις κάθε 2 μέρες θέλει υπέρηχο και το Ιασώ άνοιγε στις 8 με το ζόρι να με αφήσουν να κάνω υπέρηχο και να πάω στο γραφείο 2 ώρες αργότερα. Μετά στην ετ χαμός για το αν θα λείψω πολλές μέρες η όχι. Ευτυχώς τώρα δεν έχω πει κουβέντα μιας και όλα γίνονται απόγευμα. Θα δείξει τώρα πως θα εξελιχθεί. Ας φτάσουμε στην ετ πρώτα ο Θεός και θα δω πως θα το χειριστώ.

Κορίτσια πάντως τα αγοράκια μας καλοτρωνε καλοπινουν και πάλι γκρινιάζουν χαχαχαχαχα. 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Παγωμένες καλημέρες!!! Αχ και να είμαστε κάπου εκδρομή στα χιόνια!!! Ότι θυμάμαι χαίρομαι κ εγώ. @MELINASP έκανα το λάθος να τους πω ότι κάνω εξωσωματική. Επειδή όπως ξέρεις κάθε 2 μέρες θέλει υπέρηχο και το Ιασώ άνοιγε στις 8 με το ζόρι να με αφήσουν να κάνω υπέρηχο και να πάω στο γραφείο 2 ώρες αργότερα. Μετά στην ετ χαμός για το αν θα λείψω πολλές μέρες η όχι. Ευτυχώς τώρα δεν έχω πει κουβέντα μιας και όλα γίνονται απόγευμα. Θα δείξει τώρα πως θα εξελιχθεί. Ας φτάσουμε στην ετ πρώτα ο Θεός και θα δω πως θα το χειριστώ.

Κορίτσια πάντως τα αγοράκια μας καλοτρωνε καλοπινουν και πάλι γκρινιάζουν χαχαχαχαχα. 

Σε καταλαβαίνω αλλά από την άλλη τι θα έκανες; κάθε λίγο και λιγάκι θέλω άδεια; αναγκαστικά το λέμε οι περισσότερες. Μήπως αυτή τη φορα πρώτα ο Θεός να μην πεις ότι πας για εμ αλλά ότι θα χρειαστεί ένα γυναικολόγικο χειρουργείο; το λέω μόνο κ μόνο γτ εκείνες τις μέρες θα πρέπει να είσαι ήρεμη να μην έχεις κ μουρμουρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάλι εγώ!!! Λοιπόν τα αναπάντεχα νέα μου ..μόλις με πήρε η μαία του Κούρτη. Το Σάββατο έχει ωοληψια η δοτρια μου. Το απόγευμα θα τηλ του Κούρτη να μάθω ηλικία της κοπέλας. Η καρδιά μου πάει να σπάσει. Ας βάλει η Παναγία το χέρι της να πάνε όλα καλά. Τρέμω ...

1 hour ago, MELINASP είπε:

Σε καταλαβαίνω αλλά από την άλλη τι θα έκανες; κάθε λίγο και λιγάκι θέλω άδεια; αναγκαστικά το λέμε οι περισσότερες. Μήπως αυτή τη φορα πρώτα ο Θεός να μην πεις ότι πας για εμ αλλά ότι θα χρειαστεί ένα γυναικολόγικο χειρουργείο; το λέω μόνο κ μόνο γτ εκείνες τις μέρες θα πρέπει να είσαι ήρεμη να μην έχεις κ μουρμουρα

Θα ρωτήσω τον γιατρό λεπτομεριες πχ να μου πει μια πιθανή ημερομηνία ετ για να προετοιμάσω λίγο το έδαφος δεδομένου ότι θα πάρω και την άδεια της εξωσωματικής που δικαιούμαι. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Κορίτσια πάλι εγώ!!! Λοιπόν τα αναπάντεχα νέα μου ..μόλις με πήρε η μαία του Κούρτη. Το Σάββατο έχει ωοληψια η δοτρια μου. Το απόγευμα θα τηλ του Κούρτη να μάθω ηλικία της κοπέλας. Η καρδιά μου πάει να σπάσει. Ας βάλει η Παναγία το χέρι της να πάνε όλα καλά. Τρέμω ...

Θα ρωτήσω τον γιατρό λεπτομεριες πχ να μου πει μια πιθανή ημερομηνία ετ για να προετοιμάσω λίγο το έδαφος δεδομένου ότι θα πάρω και την άδεια της εξωσωματικής που δικαιούμαι. 

Ναι πάνε όλα καλά ευχομαι. Ποσα έμβρυα θα σου δώσει 5;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Ναι πάνε όλα καλά ευχομαι. Ποσα έμβρυα θα σου δώσει 5;

Ο Κούρτης είπε θα πάρω 8 με 10 ωάρια. Να δούμε πόσα έμβρυα θα προκύψουν. Θεωρητικά μιλώντας πάντα μου είπε ότι πιθανολογεί ότι θα καταφέρω να έχω 4 βλαστοκυστες. Αν βγουν και παραπάνω έχει καλώς .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Ο Κούρτης είπε θα πάρω 8 με 10 ωάρια. Να δούμε πόσα έμβρυα θα προκύψουν. Θεωρητικά μιλώντας πάντα μου είπε ότι πιθανολογεί ότι θα καταφέρω να έχω 4 βλαστοκυστες. Αν βγουν και παραπάνω έχει καλώς .

Τα χρήματα τα δίνεις όλα μαζί μοκις γίνει η εμβρυομεταφορα;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...