Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 52 λεπτά , Tsitsipopo είπε:

@Condios ΣΕ αγαπω !!!! 

κοριτσάκι μου πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Κάτι για διδυμακια μυριζομαι με τέτοια χοριακη!! Να ήξερες μόνο πόση δύναμη παίρνουμε όλες από τις εγκυουλες μας!! Όλα θα πάνε καλά θα δεις... @Condios τι υπέροχες στιγμές περιγράφεις..μπήκα κ εγώ νοερά στην κουζίνα σου και σας είδα με την φαντασία μου να κάνετε γλυκάκια με την ανηψουλα σου. Εμένα τα ανήψια μου είναι αγόρια και μάλιστα στην εφηβεία ωστόσο όταν ήταν μικρακια ήταν πολύ χαδιαρικα!! Τώρα μπήκε στην ζωή μας και η κορασίδα ανήψια 7 μηνών παρακαλώ που έχει ήδη ξεκινήσει τσιριδες και φωνουλες και κατουριεμαι πάνω μου όταν τη βλέπω!! Να περάσετε όμορφα σήμερα, να το χαρείτε με την ψυχή σας!! @Villi μου σίγουρα θα σου πει μέσα στην ημέρα η Στεφ .επειδή όμως έρχεσαι από πάνω παρτην και εσύ ένα τηλ δεν είναι κακο. Έχεις τόσα στο κεφαλάκι σου, μην έχεις κ αυτή την αγωνια. @Moomin και @chitanetaβλέπω κ εσείς θα δείτε τον γιατρό αυτή την εβδομάδα..εργολαβία μας πήρε όλες από την παρέα χαχαχαχα. @Fili μου γλυκούλα μου πως είσαι εκεί πάνω χιονίζει;; Είμαι ικανή να κλείσω ραντεβού στον γιατρό σου μόνο για τεστ Παπ τέτοια κάψα έχω να δω τον όμορφο χαχαχα. 

Σήμερα και εγώ φασινα, άπλωσα κάτι ρούχα πήγα να πάθω γάγγραινα από τον ψοφο. Τώρα θα κάνω ενα κεηκ σοκολάτα που ζήτησε το αγοράκι μου το λιχουδικο. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 18 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

κοριτσάκι μου πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Κάτι για διδυμακια μυριζομαι με τέτοια χοριακη!! Να ήξερες μόνο πόση δύναμη παίρνουμε όλες από τις εγκυουλες μας!! Όλα θα πάνε καλά θα δεις... @Condios τι υπέροχες στιγμές περιγράφεις..μπήκα κ εγώ νοερά στην κουζίνα σου και σας είδα με την φαντασία μου να κάνετε γλυκάκια με την ανηψουλα σου. Εμένα τα ανήψια μου είναι αγόρια και μάλιστα στην εφηβεία ωστόσο όταν ήταν μικρακια ήταν πολύ χαδιαρικα!! Τώρα μπήκε στην ζωή μας και η κορασίδα ανήψια 7 μηνών παρακαλώ που έχει ήδη ξεκινήσει τσιριδες και φωνουλες και κατουριεμαι πάνω μου όταν τη βλέπω!! Να περάσετε όμορφα σήμερα, να το χαρείτε με την ψυχή σας!! @Villi μου σίγουρα θα σου πει μέσα στην ημέρα η Στεφ .επειδή όμως έρχεσαι από πάνω παρτην και εσύ ένα τηλ δεν είναι κακο. Έχεις τόσα στο κεφαλάκι σου, μην έχεις κ αυτή την αγωνια. @Moomin και @chitanetaβλέπω κ εσείς θα δείτε τον γιατρό αυτή την εβδομάδα..εργολαβία μας πήρε όλες από την παρέα χαχαχαχα. @Fili μου γλυκούλα μου πως είσαι εκεί πάνω χιονίζει;; Είμαι ικανή να κλείσω ραντεβού στον γιατρό σου μόνο για τεστ Παπ τέτοια κάψα έχω να δω τον όμορφο χαχαχα. 

Σήμερα και εγώ φασινα, άπλωσα κάτι ρούχα πήγα να πάθω γάγγραινα από τον ψοφο. Τώρα θα κάνω ενα κεηκ σοκολάτα που ζήτησε το αγοράκι μου το λιχουδικο. 

Τι είπες τώρα; κεικ σοκολάτα;;;

Σε παρακαλώ Χρυσα μου, φαε ενα κομματι και για μένα! :lol:

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια μου 

νιωθω μια αδικία , ξέρω ότι συμβαίνει αλλά όπως μου είπε και  ο γιατρός μου εμείς κοπιάσαμε πολύ να το πετύχουμε αυτό :( και το χάνουμε …

έχεις τα χιλις δικια οτι κ να πεις...πονεσες κουραστηκες έτρεξες πληρωσες εκλαψες .. ολα αυτα που έκανες κ δυστυχως δεν τα καταφερε το μικρουλι σ...παρε τον χρονο σ κ θα δεις οτι ολα θα γίνουν...μονο μην το βάζεις  κατω... μπορεις κ θα τα καταφέρεις πολύ πολύ γρήγορα...μια αγκαλιά απο μενα γεμάτη αγαπη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Tsitsipopoσυγχαρητήρια κοπέλα μου! Με το καλό να πας για υπέρηχο να δεις τ@ παιδακι@ σου!! Σπορακι βέβαια ακόμα :) ασε κι εγώ πάντα θεωρούσα ότι το άγχος της αναμονής για τη χοριακη είναι ότι χειρότερο. Τελικά όμως το άγχος κάθε φορά πριν τον υπέρηχο (θα είναι εκεί, θα μεγαλώνει σωστά, θα θα θα) δε συγκρίνεται. Υπομονη και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, να κάνεις όμορφες σκέψεις κ να χαλάρωνεις οοοοοομμμμ..μ

@Condiosμου τι ομορφες εικόνες και πόσο όμορφα μας περιγραφεις. Με ταξίδεψες πραγματικά. Λες και είμαι σε μια γωνίτσα της κουζίνας και σας παρακολουθώ ❤️ αχ αυτές οι ανηψιες είναι όντως λατρείες. Και εγώ τη ζουζούνα μου( 4 χρόνων) δεν την χορταίνω. Και όλοι έλεγαν πως αν αναρωτιόμουν πως θα έμοιαζε το παιδί αν έκανα ποτέ ας κοιτάω την ανηψια μου. Χαχαχαχα 

@Villiαν δε σε πάρει μέχρι τις εξι εφτά ξέρω εγώ πάρε εσύ. Μη κάθεσαι και αγχώνεσαι και σκας και γι αυτό!!! 

@chitanetaμου κι εγώ ακόμα συνεχίζω τα πάντα όλα κανονικά σε χάπια ενέσεις. Στην τελευταία επίσκεψη την προηγούμενη εβδομάδα μου ανέφερε ότι σταδιακά θα αρχίσουμε να μειώνουμε κ θα κόψουμε τα cyclacur. Προς το παρόν μόνο κορτιζόνη μειώθηκε. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Tsitsipopo είπε:

@Condios  με συγκινείται όλες.  ακομη δεν το έχω πιστέψει παω στο μπανιο και κλεινομαι. και κλαιω ίσως να είναι και οι ορμόνες .... αλλα ακόμη φοβαμαι κορίτσι μου!  

σε ολες όμως θελω να πω ότι το αξίζουμε και ΕΥΧΟΜΑΙ το 2022 να φερει πολλά μωρά !!!!

 

Συγχαρητηρια! Μαλλον διδυμομανουλα εισαι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Chrussa1982χαχχαχαχαχχα να έρθεις εδώ πάνω για βόλτα καφέ γλυκό κι αν θελεις κάνεις κ ένα τεστ χαχχαχαχ. Σήμερα Λιακάδα υπεροχη. Μόλις γύρισα από βολτα περπάτημα στην παραλία με το γλυκάκι μου. Επιτέλους ένα σουκου που δε δουλεύει χιχιι το κέικ σοκολάτα όχι οχι όχι κάνω ότι δεν το διάβασα κ δε θα το σχολιάσω 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Εσείς το διαβάσατε μόνο εγώ τι να πω που ψήθηκε και μοσχοβολησε το σπίτι μου!! Κορίτσια πάντως σας βγάζω το καπέλο!! Ελπιζω μόλις κόψετε εντελώς την κορτιζόνη να μπορείτε μια στο τόσο να φάτε ένα γλυκάκι. Η όχι;; Τώρα δηλαδή δεν τρώτε λόγω των φαρμάκων η λόγω κιλών η διαβήτη; Αν θέλετε βέβαια απαντάτε . Έχω κ εγώ πάντως στο μυαλό μου να προσέχω πολύ όταν θα είμαι έγκυος. Και για τα ρημάδια τα κιλά και για να μην προκαλέσω στον οργανισμό μου διαβήτη η δεν ξέρω κ εγώ τι...

πρίν από 15 λεπτά , Fili είπε:

@Chrussa1982χαχχαχαχαχχα να έρθεις εδώ πάνω για βόλτα καφέ γλυκό κι αν θελεις κάνεις κ ένα τεστ χαχχαχαχ. Σήμερα Λιακάδα υπεροχη. Μόλις γύρισα από βολτα περπάτημα στην παραλία με το γλυκάκι μου. Επιτέλους ένα σουκου που δε δουλεύει χιχιι το κέικ σοκολάτα όχι οχι όχι κάνω ότι δεν το διάβασα κ δε θα το σχολιάσω 

Βολτουλα στη λιακάδα ε;; Εδώ συννεφιά και κρύο απερίγραπτο!! Άναψα την σομπιτσα μου έκανα καφεδάκι και ώρα για χαλάρωση. Κουράστηκα σήμερα έχω βγάλει και κάτι καντήλες σε δύο δάχτυλα στο δεξί χέρι που και πρησμένες είναι και με φαγουριζουν. Ολίγον από κουλαμαρα έπαθα και γελάγε ο άντρας μου. Όταν βέβαια τον έβαλα να πλύνει τον νεροχύτη από τα μαγειρέματα και το κέικ του κόπηκε μαχαιρι το γέλιο χαχαχα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , MaryH είπε:

Συγχαρητηρια! Μαλλον διδυμομανουλα εισαι

τρελανεεεεεε  με παναγια μου! μακάρι!! γερα να ειναι και τα 2 θέλω  σε ευχαριστώωωω 

πρίν από 42 λεπτά , Fili είπε:

@Tsitsipopoσυγχαρητήρια κοπέλα μου! Με το καλό να πας για υπέρηχο να δεις τ@ παιδακι@ σου!! Σπορακι βέβαια ακόμα :) ασε κι εγώ πάντα θεωρούσα ότι το άγχος της αναμονής για τη χοριακη είναι ότι χειρότερο. Τελικά όμως το άγχος κάθε φορά πριν τον υπέρηχο (θα είναι εκεί, θα μεγαλώνει σωστά, θα θα θα) δε συγκρίνεται. Υπομονη και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, να κάνεις όμορφες σκέψεις κ να χαλάρωνεις οοοοοομμμμ..μ

@Condiosμου τι ομορφες εικόνες και πόσο όμορφα μας περιγραφεις. Με ταξίδεψες πραγματικά. Λες και είμαι σε μια γωνίτσα της κουζίνας και σας παρακολουθώ ❤️ αχ αυτές οι ανηψιες είναι όντως λατρείες. Και εγώ τη ζουζούνα μου( 4 χρόνων) δεν την χορταίνω. Και όλοι έλεγαν πως αν αναρωτιόμουν πως θα έμοιαζε το παιδί αν έκανα ποτέ ας κοιτάω την ανηψια μου. Χαχαχαχα 

@Villiαν δε σε πάρει μέχρι τις εξι εφτά ξέρω εγώ πάρε εσύ. Μη κάθεσαι και αγχώνεσαι και σκας και γι αυτό!!! 

@chitanetaμου κι εγώ ακόμα συνεχίζω τα πάντα όλα κανονικά σε χάπια ενέσεις. Στην τελευταία επίσκεψη την προηγούμενη εβδομάδα μου ανέφερε ότι σταδιακά θα αρχίσουμε να μειώνουμε κ θα κόψουμε τα cyclacur. Προς το παρόν μόνο κορτιζόνη μειώθηκε. 

 

@Fili αυτό σκεφτομουν, δεν θα ησυχάσω αν δεν τα  εχω στα χέρια μου..... αλλά παο μένα δεν περίμενα και τίποπα  δαφορετκό το αγχος μου χτυπαει ταβανι σε daily base 

συγνωμη που δεν θυμαμαι ολες τις περιπτώσεις οποτε θα σε ρωτήσω είσαι μπεμπεδοσκονησμένη κ εσύ τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fili said:

@Tsitsipopoσυγχαρητήρια κοπέλα μου! Με το καλό να πας για υπέρηχο να δεις τ@ παιδακι@ σου!! Σπορακι βέβαια ακόμα :) ασε κι εγώ πάντα θεωρούσα ότι το άγχος της αναμονής για τη χοριακη είναι ότι χειρότερο. Τελικά όμως το άγχος κάθε φορά πριν τον υπέρηχο (θα είναι εκεί, θα μεγαλώνει σωστά, θα θα θα) δε συγκρίνεται. Υπομονη και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, να κάνεις όμορφες σκέψεις κ να χαλάρωνεις οοοοοομμμμ..μ

@Condiosμου τι ομορφες εικόνες και πόσο όμορφα μας περιγραφεις. Με ταξίδεψες πραγματικά. Λες και είμαι σε μια γωνίτσα της κουζίνας και σας παρακολουθώ ❤️ αχ αυτές οι ανηψιες είναι όντως λατρείες. Και εγώ τη ζουζούνα μου( 4 χρόνων) δεν την χορταίνω. Και όλοι έλεγαν πως αν αναρωτιόμουν πως θα έμοιαζε το παιδί αν έκανα ποτέ ας κοιτάω την ανηψια μου. Χαχαχαχα 

@Villiαν δε σε πάρει μέχρι τις εξι εφτά ξέρω εγώ πάρε εσύ. Μη κάθεσαι και αγχώνεσαι και σκας και γι αυτό!!! 

@chitanetaμου κι εγώ ακόμα συνεχίζω τα πάντα όλα κανονικά σε χάπια ενέσεις. Στην τελευταία επίσκεψη την προηγούμενη εβδομάδα μου ανέφερε ότι σταδιακά θα αρχίσουμε να μειώνουμε κ θα κόψουμε τα cyclacur. Προς το παρόν μόνο κορτιζόνη μειώθηκε. 

 

Αντε ωραια, σιγα σιγα να κοπουνε. Πρωτα απ ολα ομως να μεγαλωνουν τα φασολακια καλα, κι οσο μεγαλωνουν αυτα κι ο πλακουντας τους τοσο δεν χρειαζομαστε τα φαρμακα!

59 minutes ago, Chrussa1982 said:

Εσείς το διαβάσατε μόνο εγώ τι να πω που ψήθηκε και μοσχοβολησε το σπίτι μου!! Κορίτσια πάντως σας βγάζω το καπέλο!! Ελπιζω μόλις κόψετε εντελώς την κορτιζόνη να μπορείτε μια στο τόσο να φάτε ένα γλυκάκι. Η όχι;; Τώρα δηλαδή δεν τρώτε λόγω των φαρμάκων η λόγω κιλών η διαβήτη; Αν θέλετε βέβαια απαντάτε . Έχω κ εγώ πάντως στο μυαλό μου να προσέχω πολύ όταν θα είμαι έγκυος. Και για τα ρημάδια τα κιλά και για να μην προκαλέσω στον οργανισμό μου διαβήτη η δεν ξέρω κ εγώ τι...

Βολτουλα στη λιακάδα ε;; Εδώ συννεφιά και κρύο απερίγραπτο!! Άναψα την σομπιτσα μου έκανα καφεδάκι και ώρα για χαλάρωση. Κουράστηκα σήμερα έχω βγάλει και κάτι καντήλες σε δύο δάχτυλα στο δεξί χέρι που και πρησμένες είναι και με φαγουριζουν. Ολίγον από κουλαμαρα έπαθα και γελάγε ο άντρας μου. Όταν βέβαια τον έβαλα να πλύνει τον νεροχύτη από τα μαγειρέματα και το κέικ του κόπηκε μαχαιρι το γέλιο χαχαχα. 

Χρυσα μου, ζαχαρη δεν τρωω για ολα αυτα που λες. Αυτο που με φοβιζει βεβαια πιο πολυ τωρα ειναι που παιρνω κορτιζονη η οποια λενε ανεβαζει το σαχαρο στο αιμα ετσι κι αλλιως. Και δεν ειμαι σιγουρη αν το κανουν και τα σικλακουρ αυτο... Αν γνωριζει καποια κοπελα ας μας πει...

Αυτο που σκεφτομαι εγω να κανω ειναι, οταν κοψω την κορτιζονη (την αλλη εβδομαδα) να παω επισκεψη σε ενδοκρινολογο να με δει και αναλογως θα τον ρωτησω αν μπορω να φαω κανα γλυκακι που και που...εστω μια μπαλιτσα παγωτο! Ετσι κι αλλιως παρ ολο που μου αρεσουν τα γλυκα κι απο πριν δεν ετρωγα ζαχαρη γενικά...αλλά καμια φορα θα χτηπουσα κανα γλυκακι ε μην τρελαθουμε κιολας!

Καλοφαγωτο το κεικακι μιαμ μιαμ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Tsitsipopo said:

τρελανεεεεεε  με παναγια μου! μακάρι!! γερα να ειναι και τα 2 θέλω  σε ευχαριστώωωω 

@Fili αυτό σκεφτομουν, δεν θα ησυχάσω αν δεν τα  εχω στα χέρια μου..... αλλά παο μένα δεν περίμενα και τίποπα  δαφορετκό το αγχος μου χτυπαει ταβανι σε daily base 

συγνωμη που δεν θυμαμαι ολες τις περιπτώσεις οποτε θα σε ρωτήσω είσαι μπεμπεδοσκονησμένη κ εσύ τώρα ?

Ευχομαι η πάρεούλα μας να σου διώξει λίγο λίγο το άγχος. Είμαι 10εβδ και 3μερες περίπου. 

2 hours ago, Chrussa1982 said:

Εσείς το διαβάσατε μόνο εγώ τι να πω που ψήθηκε και μοσχοβολησε το σπίτι μου!! Κορίτσια πάντως σας βγάζω το καπέλο!! Ελπιζω μόλις κόψετε εντελώς την κορτιζόνη να μπορείτε μια στο τόσο να φάτε ένα γλυκάκι. Η όχι;; Τώρα δηλαδή δεν τρώτε λόγω των φαρμάκων η λόγω κιλών η διαβήτη; Αν θέλετε βέβαια απαντάτε . Έχω κ εγώ πάντως στο μυαλό μου να προσέχω πολύ όταν θα είμαι έγκυος. Και για τα ρημάδια τα κιλά και για να μην προκαλέσω στον οργανισμό μου διαβήτη η δεν ξέρω κ εγώ τι...

Βολτουλα στη λιακάδα ε;; Εδώ συννεφιά και κρύο απερίγραπτο!! Άναψα την σομπιτσα μου έκανα καφεδάκι και ώρα για χαλάρωση. Κουράστηκα σήμερα έχω βγάλει και κάτι καντήλες σε δύο δάχτυλα στο δεξί χέρι που και πρησμένες είναι και με φαγουριζουν. Ολίγον από κουλαμαρα έπαθα και γελάγε ο άντρας μου. Όταν βέβαια τον έβαλα να πλύνει τον νεροχύτη από τα μαγειρέματα και το κέικ του κόπηκε μαχαιρι το γέλιο χαχαχα. 

Ο καλουλης μου εμένα μου είπε να τρώω ότι θέλω. Είναι  νωρίς ακόμα. Έτσι είπε. Όταν το είπε την επόμενη μέρα έφαγα ένα τεράστιο παγωτό με τρεις τεράστιες μπάλες. Έσκασα μιλάμε. Γενικά προσπαθώ να κάνω όσο γίνεται καλή και υγιεινή διατροφή. Τη ζάχαρη την αποφεύγω και για την κορτιζόνη,και για κίνδυνο σακχάρου διαβήτη αν και δεν έχω ιστορικό και γενικά δεν ήμουν ποτέ γλτκατζου. Αν και θα θελα κάπου κάπου λιγη. Ένα κορμό, ένα προφιτερολ, λιγη σοκολάτα. Μμμμμμ

Τι ειναο καλε οι καντήλες; καλοί τύπου; αμάν βρε π; ιδακι μου. Να μην κουράζεσαι πολύ. Να χαλάρωνεις ❤️❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Αντε ωραια, σιγα σιγα να κοπουνε. Πρωτα απ ολα ομως να μεγαλωνουν τα φασολακια καλα, κι οσο μεγαλωνουν αυτα κι ο πλακουντας τους τοσο δεν χρειαζομαστε τα φαρμακα!

Χρυσα μου, ζαχαρη δεν τρωω για ολα αυτα που λες. Αυτο που με φοβιζει βεβαια πιο πολυ τωρα ειναι που παιρνω κορτιζονη η οποια λενε ανεβαζει το σαχαρο στο αιμα ετσι κι αλλιως. Και δεν ειμαι σιγουρη αν το κανουν και τα σικλακουρ αυτο... Αν γνωριζει καποια κοπελα ας μας πει...

Αυτο που σκεφτομαι εγω να κανω ειναι, οταν κοψω την κορτιζονη (την αλλη εβδομαδα) να παω επισκεψη σε ενδοκρινολογο να με δει και αναλογως θα τον ρωτησω αν μπορω να φαω κανα γλυκακι που και που...εστω μια μπαλιτσα παγωτο! Ετσι κι αλλιως παρ ολο που μου αρεσουν τα γλυκα κι απο πριν δεν ετρωγα ζαχαρη γενικά...αλλά καμια φορα θα χτηπουσα κανα γλυκακι ε μην τρελαθουμε κιολας!

Καλοφαγωτο το κεικακι μιαμ μιαμ

Εγω πριν χασω καποια κιλα και αφου ειχα ηδη κανει δυο προσπαθειες εξωσωμ, ειχα κανει καμπυλη ινσουλινης και ζαχαρου και ειχα μια μικρη αντισταση στην ινσουλινη, αλλα ο ενδοκρινολογος δεν ανησυχει, μου λεει μονο καθε φορα να μη παρω κιλα (μου εχει ορισει το ποσα να παρω-δεν ξερω αν θα τα καταφερω βεβαια) και να προσεχω με τα γλυκα (αν φαω θα ειναι λιγο). Ουδεποτε μου ειπε λογω κορτιζονης να προσεχω, ουτε ο τωρινος γυναικολογος, ουτε ο προηγουμενος. Την εχω κοψει βεβαια εδω και καποιες εβδομαδες αλλα πραγματικα δεν ειχα ποτε θεμα πρηξιματος, ζαχαρου κλπ. Αυτο βγαινει φυσιολογικο μεχρι στιγμης. 

Επειδη εχετε αναφερει για την κορτιζονη, ισως οντως καποιες κοπελες τις επηρεαζει, οπως και τα σικλακουρ, εμενα τιποτα.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη ετ δεν μου είχε δώσει κορτιζόνη ο γιατρός. Σε γενικές γραμμές η διατροφή μου είναι καλή μπορώ να πω εκτός από μια μέρα την εβδομάδα που θα φάω τα ωραία και απαγορευμένα αλλιώς νιώθω καταπίεση χαχαχα. Εάν όμως τώρα που δώσει κορτιζόνη από θέμα φαγητό καταλαβαίνω θα το τρώω ανάλατο και δεν με πολύ πειράζει. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι τι μπορώ να τρώω σαν πρωινό. Ακόμα και το ψωμί έστω και το μαύρο δεν έχει κρυμμένη ζάχαρη ή αλάτι; Όντως δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω  θα μπορούσα πχ να τρώω μια φέτα ψωμί ολικής με ταχίνι η μέλι; Η επηρεάζει και αυτό; Η τι θα μπορούσα να τρώω στη δουλειά τις μέρες που είμαι συνέχεια εκτός γραφείου και δεν θα μπορώ να έχω ταπερακι. Πάει έκαψα τον εγκέφαλο μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 11:29 ΜΜ, Villi είπε:

Δυστυχώς δεν ξέρεις, αλλά καθώς θα προχωράς στη διαδικασία θα δεις ότι  θα ξεπερνάς και θα προσπερνάς κάποια πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις πιο εύκολα. Σε ποιο κέντρο πηγές σήμερα; Θεσσαλονίκη είσαι αν θυμάμαι καλά..

Ναι από Θεσσαλονίκη είμαι στο ασίστ πηγα. Μου είπαν 2-3 μήνες ανάλογα με την ομάδα αίματος μας. Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αλλά κλείνουμε προς τα εκεί. Απλά μου είπαν ότι ψάχνουν να βρουν δοτρια που θα μου μοιάζει αλλά αναρωτιέμαι εφόσον δεν ξέρουμε πως θα είναι πως μπορούμε να ξέρουμε ότι όντως μας μοιάζει. Αλλά ντράπηκα να ρωτήσω 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrussa1982 said:

Στην προηγούμενη ετ δεν μου είχε δώσει κορτιζόνη ο γιατρός. Σε γενικές γραμμές η διατροφή μου είναι καλή μπορώ να πω εκτός από μια μέρα την εβδομάδα που θα φάω τα ωραία και απαγορευμένα αλλιώς νιώθω καταπίεση χαχαχα. Εάν όμως τώρα που δώσει κορτιζόνη από θέμα φαγητό καταλαβαίνω θα το τρώω ανάλατο και δεν με πολύ πειράζει. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι τι μπορώ να τρώω σαν πρωινό. Ακόμα και το ψωμί έστω και το μαύρο δεν έχει κρυμμένη ζάχαρη ή αλάτι; Όντως δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω  θα μπορούσα πχ να τρώω μια φέτα ψωμί ολικής με ταχίνι η μέλι; Η επηρεάζει και αυτό; Η τι θα μπορούσα να τρώω στη δουλειά τις μέρες που είμαι συνέχεια εκτός γραφείου και δεν θα μπορώ να έχω ταπερακι. Πάει έκαψα τον εγκέφαλο μου. 

Καλά εγω δεν το έχω φτάσει σε αυτό το σημείο. Και αλάτι βάζω στο φαγητό και δεν ψάχνω την κρυμμένη ζάχαρη των τροφίμων. Απλά τα παραπάνω αποφεύγω. Είπαμε. Ισορροπια ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...