Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Ελισαβετ μου σε ευχαριστώ για την απάντηση! 
Σκεφτομαι για δανεικά ωάρια, οι τιμές ανεβαίνουν.. σωστά έχω καταλάβει; 
Θα επισκεφτώ Τσιριγώτη κ Κούρτη μέχρι ν αποφασίσω. Απλά ήθελα να μάθω το budget περίπου ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

7 ώρες πρίν, Depy81 είπε:

Κορίτσια για μένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εχθές είχα αιμορραγία κ πηγματα. Πηγα το πρωι κ εκανα χοριακη κ έπεσε στο μισο. Απεβαλα πριν προλάβω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Ηταν η 6 εμβρυομεταφορα. Κομμάτια. Δεν έχω αλλα εμβρυακια. Ήμουν κ με δωρεά ωαρίου. 41 ετων. Γνωρίζεται ποιος εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα στη δωρεα? Με 2 δοτριες που εχω κανει μεχρι στιγμης στη Θεσσαλονίκη στο em...lab δεν ειχα καλα αποτελέσματα. Η πρωτη εδωσε 4 βλαστοκυστες με 0 χοριακες. Η δευτερη 6 βλαστοκυστες κ ηταν ως εξης: η 1 μηδεν η δευτερη θετικη αλλα στην 15 εβδομαδα σταματησε κ δημιουργηθηκε εμβρυικος υδρωπας κ στην 3 βιοχημικη στις 5 εβδομαδες κ 2 ημερων. Ειμαι διατεθειμενη να παω κ Αθήνα.

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για την έκβαση της προσπάθεια σου .Γενικά η δωρεά έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας σε όλα τα κέντρα. Η κάθε μία από μας έχει τη δική της άποψη και θα σου προτείνει και διαφορετικό γιατρό-κέντρο η επιλογή είναι δική σου.

Εγώ θα σου πρότεινα Ψαθά, Κούρτη και Σφακιανούδη  γιατί εκτός από μεγάλα ποσοστά επιτυχίας είναι και γιατροί που μπορούν να βρουν και κάτι που μέχρι τώρα οι προηγούμενοι δεν έχουν δει, αν υπάρχει βέβαια. Στον Ψαθά έμεινε έγκυος η κουμπάρα μου σε δίδυμα με την πρώτη και τώρα είναι  28εβδ.,μετά από 4 μηδενικές ε/τ με δύο διαφορετικές δότριες στον Τσιριγώτη. Στον Κούρτη κοπέλα από το forum με 2 μηδενικές ε/τ  και δύο βιοχημικές γέννησε το κοριτσάκι της και αυτή έμεινε έγκυος με την πρώτη προσπάθεια. Και τέλος ο Σφακιανούδης έχει επιτυχίες ακόμα και σε δύσκολες περιπτώσεις, το ξέρω γιατί έκανα άπειρους φυσικούς στο Γένεσις που είναι και συνάντησα κοπέλες που τον κράτησαν και γιατρό μετά στην εγκυμοσύνη και μου είπαν την ιστορία τους.

Πάρε το χρόνο σου και αποφάσισε είτε ανάμεσα σε αυτούς τους τρείς είτε σε κάποιον 'άλλον και μην απογοήτευσε στο τέλος θα κρατήσεις μωράκι-α στην αγκαλιά σου.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cordellia είπε:

Cryssa1982 

μπορείς να μου πεις για Κούρτη κόστος επίσκεψης κ γενικά θεραπείας δανεικών ωαρίων συνολικά; 
Αν γνωρίζεις κ για Τσιριγώτη 

ευχαριστω πολύ 

Το κόστος της δωρεάς κυμαίνεται από 5.000 έως 6.000 χονδρικά. Πρώτη επίσκεψη περίπου 80 ευρώ. Συνεργάζεται με Ιασώ, μητέρα και Ρέα. 

Ότι εξετάσεις χρειαστεί να κάνω μου τις γράφει με αυλή και τις κάνω σε διαγνωστικό κέντρο. Όσο με παρακολουθεί και ελέγχει το ενδομήτριο δεν χρεώνει την επίσκεψη. Μην σε αγχωνει τώρα όλο αυτό. Δες γιατρούς και προχωρά με αυτόν που θα σε κερδίσει!!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Depy81 said:

Κορίτσια για μένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εχθές είχα αιμορραγία κ πηγματα. Πηγα το πρωι κ εκανα χοριακη κ έπεσε στο μισο. Απεβαλα πριν προλάβω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Ηταν η 6 εμβρυομεταφορα. Κομμάτια. Δεν έχω αλλα εμβρυακια. Ήμουν κ με δωρεά ωαρίου. 41 ετων. Γνωρίζεται ποιος εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα στη δωρεα? Με 2 δοτριες που εχω κανει μεχρι στιγμης στη Θεσσαλονίκη στο em...lab δεν ειχα καλα αποτελέσματα. Η πρωτη εδωσε 4 βλαστοκυστες με 0 χοριακες. Η δευτερη 6 βλαστοκυστες κ ηταν ως εξης: η 1 μηδεν η δευτερη θετικη αλλα στην 15 εβδομαδα σταματησε κ δημιουργηθηκε εμβρυικος υδρωπας κ στην 3 βιοχημικη στις 5 εβδομαδες κ 2 ημερων. Ειμαι διατεθειμενη να παω κ Αθήνα.

Ποσο λυπάμαι πραγματικά…μπορώ μόνο να σκεφτώ τον πόνο και την απογοήτευση που περνάς. Σου στέλνω μια αγκαλιά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/3/2022 at 4:56 ΜΜ, silvy22 είπε:

Χιονούλες μου δυστυχώς δεν έχω καλά νέα 

δεν ακούσαμε καρδούλα, υπάρχει ένας αχνος παλμός και έχει μείνει πίσω κατά μια εβδομάδα το εμβρυακι μου, δεν υπάρχουν ελπίδες αλλά θα πάω πάλι Τετάρτη για σιγουριά ή θα γίνει φυσική αποβολή ή απόξεση π μου είπε ότι ο τρόπος π την κάνει δεν επηρεάζει το ενδομήτριο 

πρεπει να τρέξω αύριο για τα χαρτιά να πάρω τα φάρμακα π δικαίουμαι απο την επιτροπή που λήγει η απόφαση και θα δούμε αν θα πάμε

με φυσικούς ή διέγερση 

στο ηλικία μου γκρουπ είναι 25% οι πιθανότητες για αποβολή …

Δεν ήταν αυτή η τυχερή μας φορά 

Αχχχχχ βρε κοριτσάκι μου... Λυπάμαι τόσο μα τόσο πολύ... Δεν ήθελα να πιστέψω πως θα εξελίσσονταν έτσι.. δεν έχω λόγια.. μια μεγάλη σφιχτή αγκαλιά από μένα (έστω και καθυστερημένα..).. :-(

  • Ευχαριστώ 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 7:41 PM, Viv37 said:

Πότε πρόλαβες και έκανες την υστεροσκόπηση! Σφαίρα είσαι! Για τον ανανά και τα brazil κι εδώ λένε και επίσης γιαούρτια πρόβεια και ξινόγαλα ή κεφίρ. Τώρα ζωμό από κρέας που να βρούμε. Στην Αμερική έχουν σε χαρτόκουτα σαν αυτά του γάλακτος. Στην Αγγλία έχει τέτοια? Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου κορίτσι μου!

@Annaforyou καταρχήν πρέπει να προσπαθείς για πάνω από 6μηνο για να πεις ότι κάτι ίσως να πηγαίνει στραβά. Είναι λίγο νωρίς. Αλλά αν περάσει αυτό το διάστημα και εξακολουθείς να μη μένεις έγκυος τότε μπορείς να δεις σε πρώτη φάση τις ορμόνες ΑΜΗ και FSH. Είναι αυτές που ουσιαστικά δείχνουν αν έχεις μεγάλο απόθεμα ωαρίων. Αν αυτές είναι οκ μπορείς να να κάνεις σαλπιγγογραφία να τσεκάρεις αν είναι όλα εντάξεθ με τις σάλπιγγγές σου. Αυτό πονάει λίγο απ΄ότι λένε. Επίσης μπορεί και το αμόρε σου να ελεγχθεί. Ίσως να υπάρχει κάποιο θεματάκι με το σπέρμα. Και μην ξεχνάς. όταν λέμε προσπαθούμε εννοούμε ότι βγάζουμε τα μάτια μας 6 φορές την εβδομάδα!! Οπότε σε πρώτη φάση δώσ' του να καταλάβει. Και ξαναδές την TSH σου σε κανα μήνα να δεις αν μπήκε στα όρια. Αν πρόλαβαν να δράσουν δηλαδή τα φάρμακα γιατί είναι λίγο νωρίς. Δεν έχει πολύ καιρό που τα ξεκίνησες.

Αν πονάς υπάρχει περίπτωση να έχεις καμιά κυστη και να εμποδίζει κ αυτή. Πήγαινε για έναν υπέρηχο

Αχ κι εσύ τέτοια είσαι? Κι εγώ κάτι τέτοια κάνω. Πχ μου είχε γράψει η γυναικολόγος μου 2 έξτρα εξετάσεις και σκεφτόμουν να πω στο διαγνωστικό να τις βάλουν σε ξεχωριστή σελίδα για να μην τις δει ο εξωσωματικός και μου πει δε σου είπα εγώ να τις κάνεις αυτές!

Κάτσε να σε περιλάβουν εδώ οι άλλες και θα τα κόψεις αυτά σε χρόνο dt! χαχαχα

@Viv37 - Προσπαθώ να μην χάνω χρόνο άσκοπα και όλα όσα γράφετε με βοηθάνε πολύ. Απλά τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω με το ERA. Στην Αγγλία κοστίζει περίπου 1500 Eυρω και είναι πάρα πολλά. Περιμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας και μετά θα πάρω τον Ψαθα να με συμβουλέψει για το ERA. Μάλλον θα χρειαστεί να έρθω Ελλάδα για μια μέρα η αλλιώς Ισπανία επειδή είναι πιο κοντά για μένα. Αν βέβαια έχει κάποιον να μου συστήσει εκεί.

Κοριτσια αυτά έχω σημειώσει να ελέγξω μαζί του. Ποια είναι η άποψη σας;

Era test, PGS genetic testing, thyroid, Immune testing - NK cells, Σαλπιγγογραφια.

Συγνωμη για τα Greeklish αλλά δεν τα ξέρω όλα στα ελληνικά.

Από την άλλη βέβαια θα προτιμούσα να τον δω και να μου απαντήσει όλες τις απορίες από κοντά . Όσο για το ζωμό κρεάτων, για την ακρίβεια πήρα κόκαλα από το κρεοπωλείο και τα έβρασα με σέλερι, κρεμμύδι και αλατοπίπερο. Είναι πολύ ωραίο επειδή σε ζεσταίνει και σε ανακουφίζει. To sauerkraut είναι το λάχανο τουρσί…έχω ξεκινήσει να το βάζω σε όλες τις σαλάτες. Πάλι καλά που μου αρεσει η γεύση:)

Φιλια σε όλες σας

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 12:09 ΜΜ, Tsitsipopo είπε:

Ηρθα να πω μια καλησπέρα σε αυτό το γκρουπ ειδικά. Σας θαυμάζω όλες και σας στέλνω την αγάπη μου. Σας διάβαζα και μου δίνατε κουράγιο καθώς έκανα τη 3η μου προσπάθεια με δωρεά.

Πήρα τη χοριακή μου την Τρίτη και ήταν 687 και η επαναληπτική 1693 ( δεν ξερω αν με τετοια χοριακή τα εχουν  καταφέρει και τα 2 ... έχω υπερηχο την άλλη εβδομάδα.

Ειναι η 1η μου εγκυμοσύνη και φοβαμαι ακόμη και που το λέω, τρέμω τοοοσοοο πολύ τον υπέρηχο...

 

 

Συγχαρητηρια κοριτσακι!!! Τι ωραια νεα! Ψηλη μου φαινεται! Πολυ πιθανο να ειναι διδυμακια. Ποτε εχεις υπερηχο; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αποφάσισα και εγώ να γράψω την ιστορία μου, καθώς παρακολουθώ καιρο τις δικές σας, και είχα παρότρυνση από την AndriM να συμμετάσχω. Στα 38 μου (ο σύντροφος 35 τοτε) και αφού προσπαθήσαμε περίπου 6 μηνες για παιδακι, πίεσα το γυναικολογο που είχα τότε να κάνουμε εξετασεις. Οπτικά όλα έδειχναν σωστα και η περίοδος σταθερότατη. Και αρχίζει ο Γολγοθάς. Σαλπιγγογραφια μέτρια, fsh μια 10, μια 20, πλέον είναι σταθερή στα 14 δύο χρόνια τώρα. Πάμε για εξωσωματικη μου λέει αλλά μπορεί να μην βγάλεις ούτε ένα. Ο σύντροφος σε όλες άριστος. 1η εξωσ. Ακεσω. Φουλ διεγερση. Βγάζουμε 5, μένουν 4 βλαστοκυστες. Βάζουμε 2. Οι άλλες δύο την επόμενη μέρα αντί να μπουν καταψυξη αφού ήταν τέλειες, τελικά τις κατέστρεψαν.αρνητικο. η δεύτερη 3 μηνες μετά, ιδια τακτική. 3 ωαρια, 2 εμβρυα 2 ημερων. Αρνητικο. Να σημειώσω, δύο εμβρυομεταφορες εξαιρετικά επιπονες που κρατούσαν σχεδόν μια ώρα. Φεύγω τρέχοντας. Πάω γενεσις στον γνωστό. Με ξεσκονίζει στις εξετάσεις. Καρυοτυπος δικός μου με μωσαικισμος, αλλα 95% φυσιολογικό. Πάμε για φυσικούς και ο,τι μαζέψουμε προεμφυτευτικο. Κάνω νικά. Ηπια χρόνια φλεγμονη. 40 εγχυσεις διαφόρων αντιβιωσεων. Ταυτοχρονα Σε 6 μηνες μαζεύουμε 7 βλαστοκυστες (έβγαζα και δύο φορές το μήνα αυγουλακι τρομάρα μου). Κάνω προεμφυτευτικο, οι 4 καλες. Βάζουμε 3, αρνητικο. Μόλις έκλεισα τα 40. Μιλάω με τι γιατρο. Συνεχιζουμε φυσικούς λέει. Όχι Πάμε με δανεικά. Είναι νωρίς ακόμη μου λέει. Επιμένω. Ψήνεται. Κάνω ngs 97% γαλακτοβακιλοι. Όλα καλά. Η δοτρια έδωσε 5 ωαρια. Βάλαμε 2 4ης μέρας. Να πω σε αυτό το σημείο πως ο,τι σκέφτεστε να ρωτήσετε, το ρώτησα, δεν  πήρα απάντηση. Πετυχαίνει. Καλές χοριακες. Βλέπουμε σάκο και στοιχεία 5,2 εβδ. Έλα 6,5 εβδ να ακούσουμε καρδια. Κάνω εξετασεις τα πάντα. Όλα καλά. Πάω για καρδια, δεν την ακούμε, τη βλέπουμε να αναβοσβήνει. Η μόνη που αγχώθηκα ήμουν εγώ. Όλα καλά. Ξαναελα σε 2 εβδομάδες. Μετά από 3 μέρες, ξαφνικά γυρνώ από τη δουλειά Κάνω συνεχόμενους εμετους και πυρετό για μια μόνο ώρα που ήρθε και έφυγε μόνος του. Δεν βρίσκω καμία μαία. Πάω νοσοκομειο. Μου κάνουν τα πάντα από εξετασεις, ολα καλα, με διώχνουν, τους λέω κάντε μου υπερηχο για το μωρό. Δεν ειχαν γυναικολογο.Να σημειώσω ούτε πονος ούτε αίμα ούτε τίποτα. Μόνο μία ενστικτωδη ανησυχία. Ο οργανισμός μου γενικά είναι γερός και ανθεκτικός. Πάω το επόμενο πρωί γενεσις. Εξηγώ τι έγινε. Κάνουμε υπερηχο. Έχει σταματήσει η καρδούλα.δεν θέλω να σου κάνω αποξεση, θα πάμε με χάπια. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Μια εβδομάδα υπερηχους. Έδειχνα καθαρή. Κάνουμε χοριακη στη βδομάδα 2500, δεν έπεσε μου λέει. Εν τω μεταξύ εγώ είχα αποβάλλει στην τουαλεττα και το ήξερα είχα σκιστεί στα δύο από τους πόνους. Θα κάνουμε αποξεση. Λήγει εδώ αυτό το κεφάλαιο το καλοκαίρι, με το γιατρό να μη θέλει να γίνει καρυοτυπος κατά την αποξεση. Να μου λέει μήπως έπαθα ενδομητριτιδα και το σκότωσε ο οργανισμός μου. Το Σεπτέμβριο του λέω θέλω υστεροσκοπηση και ngs. Είχα μόνο ένα ακόμη για εμβρυομεταφορα από τη δοτρια. Κάνουμε υστεροσκοπηση τιποτα σημαντικο, εικόνα καλή. Ngs 0%γαλακτοβακιλοι. Άλλες 20 εγχυσεις και 1 μήνα αντιβιωσεις διάφορες. Φουλ προβιοτικα άλλον 1 μήνα. Ξανά ngs 0% γαλακτοβακιλλοι. Ξανά εγχυσεις μου λέει. Αποκλείεται του λέω. Δεν έχω κάποιο μικρόβιο η λοιμωξη, γιατί?? Αφηνω τον εαυτό μου 2 μηνες μόνο με βιταμινες, προβιοτικα και διατροφή. Πάλι ngs 97%. Κάνουμε εμβρυομεταφορα το άλλο ένα που έμεινε. Αρνητικο. 41 πατημένα πλέον... αισθάνομαι απογοήτευση. Βλέπω όμως ότι δεν είμαι μόνη. Καλώς σας βρήκα λοιπόν. Ανδριάνα μου να ξέρεις ότι τα λόγια σου με ηρέμησα και με δυναμωσαν πολύ. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, υπόσχομαι να γράφω μικρότερα στο εξης

  • Λυπημένη/-ος 22
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, cordellia είπε:

Ελισαβετ μου σε ευχαριστώ για την απάντηση! 
Σκεφτομαι για δανεικά ωάρια, οι τιμές ανεβαίνουν.. σωστά έχω καταλάβει; 
Θα επισκεφτώ Τσιριγώτη κ Κούρτη μέχρι ν αποφασίσω. Απλά ήθελα να μάθω το budget περίπου ..

Εγώ έκανα με τον Τσιριγώτη με δικά μου. Νόμιζα ότι ζήτησες τιμή και γιαυτό. Θα σου πουν κορίτσια για δωρεά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Viv37 είπε:

Συγχαρητηρια κοριτσακι!!! Τι ωραια νεα! Ψηλη μου φαινεται! Πολυ πιθανο να ειναι διδυμακια. Ποτε εχεις υπερηχο; 

Σε ευχαριστώ πολύ !!!! τη πέμπτη ή παρασκευη ( θα μου πουν την τεταρτη)

εσύ ξεκινάς τώρα κοντά ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , vik80 είπε:

Καλησπέρα σας, αποφάσισα και εγώ να γράψω την ιστορία μου, καθώς παρακολουθώ καιρο τις δικές σας, και είχα παρότρυνση από την AndriM να συμμετάσχω. Στα 38 μου (ο σύντροφος 35 τοτε) και αφού προσπαθήσαμε περίπου 6 μηνες για παιδακι, πίεσα το γυναικολογο που είχα τότε να κάνουμε εξετασεις. Οπτικά όλα έδειχναν σωστα και η περίοδος σταθερότατη. Και αρχίζει ο Γολγοθάς. Σαλπιγγογραφια μέτρια, fsh μια 10, μια 20, πλέον είναι σταθερή στα 14 δύο χρόνια τώρα. Πάμε για εξωσωματικη μου λέει αλλά μπορεί να μην βγάλεις ούτε ένα. Ο σύντροφος σε όλες άριστος. 1η εξωσ. Ακεσω. Φουλ διεγερση. Βγάζουμε 5, μένουν 4 βλαστοκυστες. Βάζουμε 2. Οι άλλες δύο την επόμενη μέρα αντί να μπουν καταψυξη αφού ήταν τέλειες, τελικά τις κατέστρεψαν.αρνητικο. η δεύτερη 3 μηνες μετά, ιδια τακτική. 3 ωαρια, 2 εμβρυα 2 ημερων. Αρνητικο. Να σημειώσω, δύο εμβρυομεταφορες εξαιρετικά επιπονες που κρατούσαν σχεδόν μια ώρα. Φεύγω τρέχοντας. Πάω γενεσις στον γνωστό. Με ξεσκονίζει στις εξετάσεις. Καρυοτυπος δικός μου με μωσαικισμος, αλλα 95% φυσιολογικό. Πάμε για φυσικούς και ο,τι μαζέψουμε προεμφυτευτικο. Κάνω νικά. Ηπια χρόνια φλεγμονη. 40 εγχυσεις διαφόρων αντιβιωσεων. Ταυτοχρονα Σε 6 μηνες μαζεύουμε 7 βλαστοκυστες (έβγαζα και δύο φορές το μήνα αυγουλακι τρομάρα μου). Κάνω προεμφυτευτικο, οι 4 καλες. Βάζουμε 3, αρνητικο. Μόλις έκλεισα τα 40. Μιλάω με τι γιατρο. Συνεχιζουμε φυσικούς λέει. Όχι Πάμε με δανεικά. Είναι νωρίς ακόμη μου λέει. Επιμένω. Ψήνεται. Κάνω ngs 97% γαλακτοβακιλοι. Όλα καλά. Η δοτρια έδωσε 5 ωαρια. Βάλαμε 2 4ης μέρας. Να πω σε αυτό το σημείο πως ο,τι σκέφτεστε να ρωτήσετε, το ρώτησα, δεν  πήρα απάντηση. Πετυχαίνει. Καλές χοριακες. Βλέπουμε σάκο και στοιχεία 5,2 εβδ. Έλα 6,5 εβδ να ακούσουμε καρδια. Κάνω εξετασεις τα πάντα. Όλα καλά. Πάω για καρδια, δεν την ακούμε, τη βλέπουμε να αναβοσβήνει. Η μόνη που αγχώθηκα ήμουν εγώ. Όλα καλά. Ξαναελα σε 2 εβδομάδες. Μετά από 3 μέρες, ξαφνικά γυρνώ από τη δουλειά Κάνω συνεχόμενους εμετους και πυρετό για μια μόνο ώρα που ήρθε και έφυγε μόνος του. Δεν βρίσκω καμία μαία. Πάω νοσοκομειο. Μου κάνουν τα πάντα από εξετασεις, ολα καλα, με διώχνουν, τους λέω κάντε μου υπερηχο για το μωρό. Δεν ειχαν γυναικολογο.Να σημειώσω ούτε πονος ούτε αίμα ούτε τίποτα. Μόνο μία ενστικτωδη ανησυχία. Ο οργανισμός μου γενικά είναι γερός και ανθεκτικός. Πάω το επόμενο πρωί γενεσις. Εξηγώ τι έγινε. Κάνουμε υπερηχο. Έχει σταματήσει η καρδούλα.δεν θέλω να σου κάνω αποξεση, θα πάμε με χάπια. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Μια εβδομάδα υπερηχους. Έδειχνα καθαρή. Κάνουμε χοριακη στη βδομάδα 2500, δεν έπεσε μου λέει. Εν τω μεταξύ εγώ είχα αποβάλλει στην τουαλεττα και το ήξερα είχα σκιστεί στα δύο από τους πόνους. Θα κάνουμε αποξεση. Λήγει εδώ αυτό το κεφάλαιο το καλοκαίρι, με το γιατρό να μη θέλει να γίνει καρυοτυπος κατά την αποξεση. Να μου λέει μήπως έπαθα ενδομητριτιδα και το σκότωσε ο οργανισμός μου. Το Σεπτέμβριο του λέω θέλω υστεροσκοπηση και ngs. Είχα μόνο ένα ακόμη για εμβρυομεταφορα από τη δοτρια. Κάνουμε υστεροσκοπηση τιποτα σημαντικο, εικόνα καλή. Ngs 0%γαλακτοβακιλοι. Άλλες 20 εγχυσεις και 1 μήνα αντιβιωσεις διάφορες. Φουλ προβιοτικα άλλον 1 μήνα. Ξανά ngs 0% γαλακτοβακιλλοι. Ξανά εγχυσεις μου λέει. Αποκλείεται του λέω. Δεν έχω κάποιο μικρόβιο η λοιμωξη, γιατί?? Αφηνω τον εαυτό μου 2 μηνες μόνο με βιταμινες, προβιοτικα και διατροφή. Πάλι ngs 97%. Κάνουμε εμβρυομεταφορα το άλλο ένα που έμεινε. Αρνητικο. 41 πατημένα πλέον... αισθάνομαι απογοήτευση. Βλέπω όμως ότι δεν είμαι μόνη. Καλώς σας βρήκα λοιπόν. Ανδριάνα μου να ξέρεις ότι τα λόγια σου με ηρέμησα και με δυναμωσαν πολύ. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, υπόσχομαι να γράφω μικρότερα στο εξης

Καλώς μας ήρθες!! Η ιστορία σου με συγκλόνισε. Θαυμάζω το κουράγιο και την επιμονή σου να συνεχίζεις να κυνηγάς το όνειρο. Εδώ θα βρεις τα πάντα. Έχουμε χαρές, έχουμε group therapy και αναλύουμε τα πάντα!! Θα σε καλοσωρισουν και οι υπόλοιπες μαχητριες με πολλά χρόνια προσπαθειών στην πλάτη που είναι για εμένα πηγή δύναμης!!

Καλώς μας βρήκες και πάλι!! Θέλεις να μας πεις πιο θα είναι το επόμενο βήμα σου;

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 5:00 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Εσείς το διαβάσατε μόνο εγώ τι να πω που ψήθηκε και μοσχοβολησε το σπίτι μου!! Κορίτσια πάντως σας βγάζω το καπέλο!! Ελπιζω μόλις κόψετε εντελώς την κορτιζόνη να μπορείτε μια στο τόσο να φάτε ένα γλυκάκι. Η όχι;; Τώρα δηλαδή δεν τρώτε λόγω των φαρμάκων η λόγω κιλών η διαβήτη; Αν θέλετε βέβαια απαντάτε . Έχω κ εγώ πάντως στο μυαλό μου να προσέχω πολύ όταν θα είμαι έγκυος. Και για τα ρημάδια τα κιλά και για να μην προκαλέσω στον οργανισμό μου διαβήτη η δεν ξέρω κ εγώ τι...

Βολτουλα στη λιακάδα ε;; Εδώ συννεφιά και κρύο απερίγραπτο!! Άναψα την σομπιτσα μου έκανα καφεδάκι και ώρα για χαλάρωση. Κουράστηκα σήμερα έχω βγάλει και κάτι καντήλες σε δύο δάχτυλα στο δεξί χέρι που και πρησμένες είναι και με φαγουριζουν. Ολίγον από κουλαμαρα έπαθα και γελάγε ο άντρας μου. Όταν βέβαια τον έβαλα να πλύνει τον νεροχύτη από τα μαγειρέματα και το κέικ του κόπηκε μαχαιρι το γέλιο χαχαχα. 

Χρυσουλακι μου το γλυκακι απο μονο του δεν κανει διαβητη.  Ο διαβητης προκαλειται κυριως απο το αποτομο πικ της ινσουλινης που προκαλειται απο υδατανθρακες γενικως (αρα και γλυκα) ειδικα αν τους τρως μονους τους με αδειο στομαχι. Αν τρως κανενα γλυκο μια στο τοσο μετα το φαγητο που θα εχεις ηδη στο στομαχι σου αλλα πραγματα δεν υπαρχει προβλημα. Εννοειται βεβαια οτι αν μπορεις να κοψεις τη ζαχαρη φυσικα ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το σωμα σου γιατι ειναι τοξικη σαν τροφημο και για τα ατιμα τα κιλα. Αλλα για το διαβητη δεν κανει κατι χειροτερο απο το ψωμι μονο του. Αν αποκτησεις διαβητη τοτε δεν κανει να τρως ζαχαρη.  Γι' αυτο σου ελεγα να τρως και λιγο σαλατουλα ή κατι σε πρωτεινη ή λιπαρα πριν το τοστακι σου. Για να αποφευγεις το αποτομο πικ. 

Και με την κορτιζονη αυτο συμβαινει. Αυξανει την κορτιζολη και τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα και αν φας και γλυκο θα το τερματισεις.

Ηθικο διδαγμα: Φαε βραδυνο και μετα πεσε με τα μουτρα στο κεικ σοκολατας τωρα που δεν εγινε ακομα η ετ γιατι μετα δε θελουμε τοξινες! Βουτια ομως! Οχι τσιγγουνιες! Αντε ασε και ενα μικρο κομματακι στον αντρουλη σου. Χαχαχα

Ο γιατρος μου ειπε γενικα θελουμε ισορροπημενη μεσογειακη διατροφη. Οχι υπερβολες. Λιγο απ ολα. Γιατι και η ψυχικη μας ηρεμια ειναι σημαντικη και το μια στο τοσο ενα γλυκο ή μια παρασπονδια μας χαλαρωνει!

Τωρα για το πρωινο που λες επειδη εμενα με πιανει συχνα η παρανοια της υγιεινης διατροφης -ή όπως ειπε η @Filli διαστροφης- τα σμουθις ειναι η ειδικοτητα μου! Οταν δουλευα σε γραφειο τα εφταχνα και τα εβαζα σε ενα παγουρι για τη δουλεια.   Το σμουθι το εχω κολλησει και στον αντρουλη μου! Ειναι τελειο. Σαν μιλκσεικ χωρις ζαχαρη και σε γεμιζει ενεργεια. Αλλη επιλογη ειναι το ή γιαουρτι με λιγο φρουτακι, ξηροκαρπια ταχινι ή φυστικοβουτυρο και οτι αλλο μου ταιριαζει στο μιξ. Και φυσικα αυγουλακια.

Αχ πρεπει να χαλαρωσω με τη διατροφη. Ολοκληρο σεντονι για τα γλυκα σου εγραψα! Ριξε μου μουντζα ελευθερα! Χαχαχα!

Παντως ολος ο καλος ο κοσμος στο γιατρο σας μαζευτηκε! Σας βλεπω να πηγαινετε για καφεδαρες μετα το ραντεβου σας με @Villi @chitaneta @Moomin...ξεχναω καποια; 

On 12/3/2022 at 5:24 ΜΜ, Tsitsipopo είπε:

τρελανεεεεεε  με παναγια μου! μακάρι!! γερα να ειναι και τα 2 θέλω  σε ευχαριστώωωω 

@Fili αυτό σκεφτομουν, δεν θα ησυχάσω αν δεν τα  εχω στα χέρια μου..... αλλά παο μένα δεν περίμενα και τίποπα  δαφορετκό το αγχος μου χτυπαει ταβανι σε daily base 

συγνωμη που δεν θυμαμαι ολες τις περιπτώσεις οποτε θα σε ρωτήσω είσαι μπεμπεδοσκονησμένη κ εσύ τώρα ?

Πουλακι εδω εγω εχω αγχος απο τωρα που ακομα δεν εκανα την ετ! Φαντασου! Αυτο που ειπες νομιζω ισχυει για ολες μας. Αν δεν παρουμε στα χερια μας τα νινακια μας δε θα ηρεμησουμε.

Υ.Γ. κλαιω με το μπεμπεδοσκονισμενη που εγραψες για τη @Fili χαχαχαχαχα! Τελειο

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλώς μας ήρθες!! Η ιστορία σου με συγκλόνισε. Θαυμάζω το κουράγιο και την επιμονή σου να συνεχίζεις να κυνηγάς το όνειρο. Εδώ θα βρεις τα πάντα. Έχουμε χαρές, έχουμε group therapy και αναλύουμε τα πάντα!! Θα σε καλοσωρισουν και οι υπόλοιπες μαχητριες με πολλά χρόνια προσπαθειών στην πλάτη που είναι για εμένα πηγή δύναμης!!

Καλώς μας βρήκες και πάλι!! Θέλεις να μας πεις πιο θα είναι το επόμενο βήμα σου;

Καλώς σας βρήκα και ελπίζω σε happy end όλων των ιστοριών. Θα αλλάξω γιατρο λοιπόν. Στο γενεσις στον Π@..ο είχα γίνει θαμώνας 1,5 χρόνο. Παρακολουθώ και τη δική σου ιστορία, αλλά είμαι ακόμη πολλές σελίδες πίσω. Θα κλείσω  ραντεβού με Κουρτ και εγώ να κάνω μια ακόμη προσπάθεια όσο με παίρνει και ηλικιακά. Εσύ είχες καλή έκβαση σε αυτόν το γιατρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...