Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Έγινε αργά η εμφύτευση … συμβαίνει … μην ανησυχείς άδικα ! Ο θεός μαζί σου ! Να ριναι ευλογημένο ! Όλα καλα θα πάνε εχε πίστη ! 

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Viv37 είπε:

Μου είχε πει ο γιατρός ότι σε περίπτωση που δεν είχαμε καθόλου βλαστοκύστες θα πληρώναμε σαφώς μικρότερο ποσό. Θα πληρώναμε όμως πάλι. Εγγύηση κανένας δε δίνει. Κι εγώ ήθελα περισσότερες βλαστοκύστες αλλά πήραμε μόνο 3. Αλλά σε αυτές τις 3 κρύβονται τα μωράκια μου!

Βρε αγαπημένη τι έρευνα είναι αυτή!!! Εγώ λέω εσύ να πας για Διαιτολόγος! Θα τις πιάσουμε όλες τις ειδικότητες!!! Χαχαχα 

Ήθελα απλά να σου πω ότι εμένα στο newlife μου έδωσαν εγγύηση. Μου είπαν ότι αν δεν έχουμε βλαστοκυστες ή αν είναι χαμηλής ποιότητας, θα ψάξουν νέα δοτρια κ θα ξανακάνουν όλη τη διαδικασία χωρίς επιπλέον επιβάρυνση. Γενικά είναι πολύ σίγουροι για το εμβρυολογικό τους. Εκτός αν λόγω σπέρματος δεν μπορούσαν να δώσουν εγγύηση. Αυτό δεν το ξέρω.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

6 hours ago, marina_86 said:

Καλημέρα! Το ΕΡΑ κι εδώ κοστίζει πολλά. Θέλω να πω 750 ζητάει η εταιρεία, συν τα τραπεζικά έξοδα βγαίνει γύρω στα 780. Αν τώρα προσθέσεις κ αμοιβή γιατρού για τη διαδικασία κ αν θες και μέθη τον αναισθησιολογο, τότε το ξεπερνάμε το χιλιάρικο. Οπότε, δεν ξέρω αν σε συμφέρει να κάνεις κ το ταξίδι. Εγώ πχ που έκανα ΕΡΑ μαζί με υστεροσκοπηση κτλ δεν είχα επιπλέον τη χρέωση του γιατρού κ αναισθησιολογου. Οπότε ρώτα ακριβώς συνολική τιμή στον γιατρό σου. Αν το κάνει στο ιατρείο του, χωρίς μέθη κ δεν το χρεώσει ή χρεώσει πολύ λίγα τότε μπορεί να σε συμφέρει.

Συμφωνώ για το ΕΡΑ τεστ και για τη σαλπιγγογραφια. Για τον προεμφυτευτικο έλεγχο (PGS) ρώτησε τον να δούμε τι θα σου πει... Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που γράφεις για θυροειδή. Δεν τον είχες δει; 

Μα ποσά ξέρεις; Είσαι θέα!

Το κοιτάω και εδώ στην Αγγγλια απλά ίσως να ήταν καλύτερα να τα κάνει όλα ο Ψαθας για να έχει και την ευθύνη μετά. Μεγάλη ταλαιπωρία να είσαι σε άλλη χώρα και να κανεις εξωσωματική.

Οσο για τον θυρεοειδή, νόμισα ότι τον είχα δει αλλά δεν το βρήκα στις εξετάσεις που έχω κάνει εδώ. Όποτε να κανω πλήρη ορμονολογικο έλεγχο καλύτερα; Την σαλπιγγογραφια την είχα κάνει πριν 4 χρόνια, πρέπει να γίνει ξανά; Έχω κάνει όλες τις αιματολογικές εξετάσεις.

επιστρέφω στην δουλειά τώρα. Καλό απογευμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Σε προσλαμβάνω να μου κάνεις διατροφή όσο εγκυμονούμε χαχαχα!! Αστέρι είσαι το έκανα screen shot ήδη!!  Και προλαβαίνω την οποιαδήποτε παρεξήγηση...χάριν αστεϊσμού είπα πριν για τα 3 μας εννοώντας φυσικά τις βλαστοκυστες μας!!

@vik80 ο Κουρ .κάνει δοκιμαστικούς κύκλους. Δηλαδή μόλις αδιαθετησεις έχεις δεν έχεις σταθερό κύκλο σου δίνει σικλακουρ και ελέγχει αν το ενδομήτριο παχαινει ικανοποιητικά. Έτσι πχ μπορεί να σου αυξήσει τα σικλακουρ η να σου προσθέσει και αυτοκόλλητα. Υπολόγιζε υπέρηχο μια φορά την εβδομάδα. Έτσι όταν με το καλό βρεθεί η δοτρια ο γιατρός έχει από πριν μια εικόνα της μήτρας και πως αντιδρας στα φάρμακα.

Μου άλλαξε το ραντεβού ο γιατρός με πήγε 19.30. αχ και θα σκασω

Ναι καλε το πιασα! Επικοινωνουμε εμεις. Τι συμπεθερες ειμαστε; Οτι κ οτι; χαχαχα

Καλη επιτυχια στο ραντεβου σου!!!

Κοριτσια σημερα που βουρτσιζα τα δοντια μου ειδα σε ενα απο τα μπροστινα στην πισω πλευρα οτι εχει μαυρισει - μελανιασει λιγο! Εκλεισα ραντεβου αυριο στον οδοντιατρο αλλα ελπιζω να μην ειναι τιποτα και παει κ αλλο πισω η ετ μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Ναι είμαι πολύ απογοητευμενη, είναι και πρόσφατο. Αφού δε  θέλω να πάω ούτε να μιλήσουμε. Δεν θα παραδεχτεί ότι έφταιγε αυτό που μας πούλησε ποτε πιστευω. Θα τα ρίξει στη μήτρα και θα μου αρχίσει πάλι τις αντιβιωσεις και τις εγχυσεις. Σκέψου ότι την τελευταία φορά που πήρα ngs με 0%γαλακτοβακιλλους, μετά από τις εγχυσεις, με παίρνουν και μου λένε θα κάνεις άλλες 20 (80 δηλαδή συνολικά) με άλλο φαρμακο. Εκεί ήταν η πρώτη φορά που πάτησα πόδι και τους λέω γιατί από 97% πήγε 0%?μου λένε από τις αντιβιωσεις. Και μου προτείνετε αντιβιωση? Όχι. Θα αφήσω τον οργανισμό μου να συνέλθει. Μόνος του μπορεί. Σε 2 μηνες ήταν ξανά 97%. Γνώρισα κοπελα εκεί που πάλευε ενάμιση χρόνο να τους φτιάξει, από τα πολλά φαρμακα 

Πωπω κοπελα μου τι τραβηξες εκει! Σου ξετιναξαν το συστημα με τοση αντιβιωση. Το συνηθιζει αλλωστε το συγκεκριμενο μαγαζι. Βρεξει χιονισει εγχυσεις. Αντε να καθαρισει ο οργανισμος σου κ να προχωρησεις αλλου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marina_86 είπε:

Βρε αγαπημένη τι έρευνα είναι αυτή!!! Εγώ λέω εσύ να πας για Διαιτολόγος! Θα τις πιάσουμε όλες τις ειδικότητες!!! Χαχαχα 

Ήθελα απλά να σου πω ότι εμένα στο newlife μου έδωσαν εγγύηση. Μου είπαν ότι αν δεν έχουμε βλαστοκυστες ή αν είναι χαμηλής ποιότητας, θα ψάξουν νέα δοτρια κ θα ξανακάνουν όλη τη διαδικασία χωρίς επιπλέον επιβάρυνση. Γενικά είναι πολύ σίγουροι για το εμβρυολογικό τους. Εκτός αν λόγω σπέρματος δεν μπορούσαν να δώσουν εγγύηση. Αυτό δεν το ξέρω.

 

Αυτο ειναι το καλυτερο deal!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marina_86 είπε:

Βρε αγαπημένη τι έρευνα είναι αυτή!!! Εγώ λέω εσύ να πας για Διαιτολόγος! Θα τις πιάσουμε όλες τις ειδικότητες!!! Χαχαχα 

Ήθελα απλά να σου πω ότι εμένα στο newlife μου έδωσαν εγγύηση. Μου είπαν ότι αν δεν έχουμε βλαστοκυστες ή αν είναι χαμηλής ποιότητας, θα ψάξουν νέα δοτρια κ θα ξανακάνουν όλη τη διαδικασία χωρίς επιπλέον επιβάρυνση. Γενικά είναι πολύ σίγουροι για το εμβρυολογικό τους. Εκτός αν λόγω σπέρματος δεν μπορούσαν να δώσουν εγγύηση. Αυτό δεν το ξέρω.

 

Αληθεια; Τι να πω. Ευτυχως δε χρειαστηκε να το δω. Καλα νομιζω οτι εκτος απο μαμαδες που θα γινουμε μεσα απο ολο αυτο θα αλλαξουμε και επαγγελμα στο τελος χαχαχα! 

Να ρωτησω κατι; Ο γιατρος μου ειχε πει οτι εχω μικρη μητρα και οτι θα μεγαλωσει με τα οοστρογονα οποτε δε μας ανησυχει. Παιζει κατι τετοιο; Δηλαδη οντως μεγαλωνει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Viv37 είπε:

Ναι καλε το πιασα! Επικοινωνουμε εμεις. Τι συμπεθερες ειμαστε; Οτι κ οτι; χαχαχα

Καλη επιτυχια στο ραντεβου σου!!!

Κοριτσια σημερα που βουρτσιζα τα δοντια μου ειδα σε ενα απο τα μπροστινα στην πισω πλευρα οτι εχει μαυρισει - μελανιασει λιγο! Εκλεισα ραντεβου αυριο στον οδοντιατρο αλλα ελπιζω να μην ειναι τιποτα και παει κ αλλο πισω η ετ μου!!!!!

Γουρι μου κανει αυτο με το δοντι. Ακριβως το ιδιο επαθα πριν την ετ, πηγα μαλιστα πισω εναν κυκλο και μετα ηρθε η τυχερη ετ. Παρτο για καλο σημαδι. Το μπεμπε ειναι καθ οδον

4 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Ναι, ίσως είμαι και το τελευταίο ραντεβού, δεν ξέρω. Κανονικά θα με έβλεπε τη προηγούμενη εβδομάδα αλλά μάλλον δεν μπορούσε. Αχ, υπομονή μια μέρα έμεινε!

Ναι και ο ενδοκρινολόγος μου έχει πει όχι γλυκό μόνο του(αν θέλουμε οπωσδήποτε γλυκό).

Και απογευμα καλυτερα. Οχι πρωι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , MaryH είπε:

Γουρι μου κανει αυτο με το δοντι. Ακριβως το ιδιο επαθα πριν την ετ, πηγα μαλιστα πισω εναν κυκλο και μετα ηρθε η τυχερη ετ. Παρτο για καλο σημαδι. Το μπεμπε ειναι καθ οδον

Αληθεια; Αααα με κανεις πολυ χαρουμενη!! Μακαρι να ειναι οντως γουρι! ♥️♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Με τον παντ. Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αλλά βλέπω ότι όλες πάνω κάτω την ίδια ταλαιπωρία έχουμε τραβηξει

Ο ανδρικός παράγοντας έχει ελεγχθεί τρεις φορές και από τρεις διαφορετικούς γιατρους και κατακερματισμους και μικρόβια και σπερμοδιαγραμμα και είναι άψογος. Σαλπιγγογραφια εχει γινει ναι. Η αποτυχια με τα δανεικά (η πρώτη παλλινδρομη 8 εβδομάδα και η δεύτερη αρνητική χοριακη) με προβληματίζει. Είχαμε κάνει και υστεροσκοπηση και ngs και αντιβιωσεις και πριν τη δεύτερη φορά.

Και εγώ το εύχομαι για όλες που προσπαθουμε. Έχω διαβάσει πολλές απο τις σελίδες του θέματος, και με συγκλονιζουν πολλές ιστορίες. Τι να πω? Είμαι πολύ απογοητευμενη, περνούν και τα χρόνια, 41 γεμάτα πλέον και είμαστε στο μηδεν

Στην Αθήνα είμαι. 5500 η εξωσωματικη και άλλα 1300 η δεύτερη ετ. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά. Το ποσό είναι πενταψηφιο. Έχουμε ξεφύγει πολύ. Και αποτέλεσμα μηδέν.

Προσεξα κατι που εγραψες. Οτι οι εμβρυομεταφορες ηταν δυσκολες τραυματικες κ κρατουσαν μια ωρα. Αυτος παντως ειναι λογος αποτυχιας. Η ετ ειναι το κυριοτερο μερος της διαδικασιας. Μηπωβς ο τραχηλος θελει διανοιξη? Να το δειτε αυτο

πρίν από 5 λεπτά , Viv37 είπε:

Αληθεια; Αααα με κανεις πολυ χαρουμενη!! Μακαρι να ειναι οντως γουρι! ♥️♥️♥️♥️

Ναι ναι πιστεψε  με αγαπη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@chitaneta ξεχασα να σου απαντησω για το ολικης. Ναι διασπαται λιγο πιο αργα στο στομαχι και αρα εχει λιγο μικροτερη επιδραση στην αποτομη αυξηση ινσουλινης αλλα και παλι δεν τη λες μικρη. Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο το ασπρο ομως. Ειδικα αν ειναι και πολυσπορο (βαζεις κ αλλα στο στομαχι σου και δεν το τρως μονο του αλλα με ξηροκαρπια και σπορους).

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Marla@ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Είμαι Αθήνα.Απόψε έχω ραντεβού με τον Τσιρ...Έχω αγωνία...

Με το καλό! και μια συμβουλή,,,,μην τον φοβηθεις,,,έχει ιδιαιτερο χιουμορ και είναι ευθύς! Να εχεις σημειώσεις για ερωτησεις,,,θα στα απανταει ολα! Μη μασάς όρμα του,,,,κοντός είναι,,,,αχαχαχα αλλά είναι εξαιρετικος. Και να θυμάσαι πως πας για τα χερια του, τις γνωσεις του, την εμπειρια του. Αλλά να ρωτάς ότι σε απασχολεί,,,και αν απαντήσει κανα κουλο του τυπου "ασε με να ξερω εγω για σενα " (που δεν προκειται αλλά ποτέ δεν ξέρεις) να είσαι ήρεμη, γλυκιά και να του πεις,,,,"θα σας παρακαλούσα να γνωρίζω και εγώ γιατί με ενδιαφέρει να νιώθω ασφαλής σε ότι με αφορά , ειδικά το σώμα μου ". Εκτιμάει πολύ την αντίληψη,,,να είσαι άνετη,,,δεν του χρωστάς, δεν τον ξερεις και απο χθες και πας για καλό , για το καλυτερο καλο βασικά , το μωράκι σου! Φιλικά και με πολύ αγάπη όλα όσα σου λεω. Είναι ο γιατρός μου,,,είναι θεουλης για μενα αλλά εχω βρει τη συχνοτητα που εκπεμπει και συνεννοουμαι και δε μασαω. Για αυτο σου λεω,,,,όλα καλα,,,,να είσαι ειλικρινής και άνετη. Με το καλό περιμένουμε νεα και εντυπωσεις. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viv37 said:

Καλημέρα! Κι εγώ έτσι αισθάνομαι. Γκρινιάζω εδώ για χαζομάρες και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό και άλλες κοπέλες έχουμε περάσει τόσα και τόσα! Εύχομαι για μια ακόμα φορά να μη χρειαστεί να μην έχουμε κι εμείς να διηγηθούμε τέτοιες ιστορίες!

Εσύ τι ώρα έχεις ραντεβού? Όλα καλά να πάνε Χρυσουλάκι μου!

Ναταλάκι κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι. Τώρα ξεκινάω. Αλλά μην απογοητεύεσαι! Εμένα οι 2 κολλητές μου πήγαν με εξωσωματική (η μία με δότρια, η άλλη με δικά της ) και πέτυχαν και οι 2 με την πρώτη και περιμένουν δίδυμα!!! Κι εδώ είναι κοπέλες που τα κατάφεραν την πρώτη ή 2η φορά. Για τα ωάρια τώρα. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη βεβαια όχι στο Ιασώ αλλα θα σου πω τι είπαν σε μένα. Καταρχήν ο γιατρός μου επίσης δεν είχε καμία σχέση με τη διαδικασία και δε μου έλεγε τίποτα και έλεγε ότι αυτά τα ξέρουν οι εμβρυολόγοι στο κέντρο. Τελικά μου βρήκαν μια δότρια η οποία έδωσε 10 ωάρια εκ των οποίων τα 8 ήταν καλά και με το υλικό του άντρα μου που είχε αρκετά θέματα πήραμε 3 βλαστοκύστες. Μου είχε πει ο γιατρός ότι σε περίπτωση που δεν είχαμε καθόλου βλαστοκύστες θα πληρώναμε σαφώς μικρότερο ποσό. Θα πληρώναμε όμως πάλι. Εγγύηση κανένας δε δίνει. Κι εγώ ήθελα περισσότερες βλαστοκύστες αλλά πήραμε μόνο 3. Αλλά σε αυτές τις 3 κρύβονται τα μωράκια μου!

 

Καταρχήν πρωτεΐνη πρέπει να τρώμε κάθε μέρα απαραιτήτως γιατί δεν την παράγει ο οργανισμός μας όπως μας είναι απαραίτητη. Χρειαζόμαστε ολοκληρωμένη πρωτεΐνη που είναι το κρέας, τα ψάρια, τα αυγά, τα γαλακτοκομικά, το tofu  και η κινόα. Μισή πρωτείνη έχουν τα όσπρια, το ρύζι, τα σιτηρά και τα ξηροκάρπια. Αυτό σημαίνει ότι όταν τρως πχ όσπρια που έχουν τα μισά ένζυμα πρέπει να φας μαζί και κάτι από τις άλλες πρωτεΐνες που είναι μισές και έχουν τα υπόλοιπα μισά ένζυμα έτσι ώστε να φας τελικά ολοκληρωμένη πρωτεΐνη. Πχ το φακόρυζο είναι ολοκληρωμένη. Τώρα όσες από αυτές περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστό υδατανθράκων δηλ όσπρα και σιτηρά, πρέπει να τις τρώμε σε μικρότερη ποσότητα γιατί έχουν μεγαλύτερο φλυκαιμικό δείκτη και ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη και άρα τη γλυκόζη στο αίμα και μετά πέφτει επίσης απότομα και πεινάμε πιο γρήγορα. Γι αυτό οι αθλητές τρώνε μακαρόνια πριν τον αγώνα γιατί ανεβάζει πολύ γρήγορα την ισνουλίνη και δίνει πολύ απότομα και γρήγορα ενέργεια η οποία όμως κρατάει λιγότερη ώρα και πέφτει πιο απότομα με αποτέλεσμα ο οργανισμός να αποθηκεύει λίπος στην προσπάθειά του να κρατήσει κάποια ενέργεια. = πάχος και διαβήτης. Επίσης επειδή μπαίνει ο οργανισμό σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης υπολειτουργούν τα υπολοιπα (γονιμότητα) γιατί προτεραιότητά του είναι να μας κρατήσει ζωντανούς. Και τα φρουτα το κάνουν αυτό αλλά σε μικρότερο βαθμό από τους άλλους υδατάνθρακες και επίσης αυτά έχουν και παρα πολλά θρεπτικά στοιχεία οπότε τα τρώμα αλλά με μέτρο λόγω της φρουκτόζης.

Αυτό το απότομο ανεβοκατέβασμα της ισνουλίνης γίνεται μικρότερο όταν τους υδατάνθρακες τους φάμε μετά από κάτι άλλο είτε αυτό είναι πρωτεινη είτε λιπαρά. Πχ αν φας κρεας με πατάτες καλό έιναι να φας πρώτα μερικές μπουκιές κρέας και σαλάτα και μετά τις πατάτες.

Φυσικά και οι σαλάτες  υδατάνθρακες είναι αλλά ανήκουν στην κατηγορία των complex υδατανθράκων και δεν προκαλούν ότι οι απλοί. Δηλαδή αυτά τα τρώμε άφοβα.

Τα καλά λιπαρά (λάδι, ξηροί καρποί, καρύδα, ελιές, αβοκάντο) δεν μπορούν να μας παχύνουν σε αντίθεση με αυτά που ακούγονταν μέχρι τώρα και είναι αυτά που βοηθούν στη γονιμότητα της γυναίκας και γενικά στην καλή λειτουργία των ορμονών και καμία σχέση δεν έχουν με την αποθήκευση λίπους στο σώμα.

Σας τρόμαξα? Είμαι ΄σχεδόν άνεργη τα τελευταία 2 χρόνια. Κάτι έπρεπε να κάνω με τον ατελείωτο ελεύθερο χρόνο μου κορίτσια χαχαχαχαχα!

Από τα αγαπημένα μου smoothies:

-μισή μπανάνα

-μισό φλ. μύρτηλα ή ένα πορτοκάλι ή ότι άλλο ζουμερό φρούτο σου αρέσει

- 1κσ ταχίνι (χωρίς ζάχαρη εννοείται)

-1κσ φυστικοβούτυρο (επίσης χωρίς ζάχαραη)

- 1κσ κακάο

-1κγ καφέ

- 1φλ γάλα αμυγδάλου ή καρύδας

-μισό κουπάκι γιαούρτι (εκτός αν βάλεις γάλα κανονικό αντι για γάλα καρύδας ή αμυγδάλου)

-1κσ σπόρους κάνναβης ή λιναρόσπορο ή σπόρους chia προεραιτικά (τελευταία ακούγεται ότι δεν είναι καλό να τους τρως στν εγκυμοσύνη οπότε αυτό καλύτερα αστο για τώρα)

Αν το θες πιο αραιό προσθέτεις λίγο νερό. Μπολικη κανέλα, 1/4 κγ κουρκουμά, 1/4κγ τζίντζερ

Πολύ καλά έκανε η διαιτολόγος!!! Συμφωνώ! χαχαχα

Πω πω φοβερες πληροφοριες! Ευχαριστώ πολύ! Το εχεις σπουδασει το πραγμα πραγματι!

Με τις διατροφικες συνηθειες που εχω καποια πραγματα μου ειναι λιγο δυσκολο να τα ακολουθησω οπως θεωρητικα θα επρεπε. Αλλά θα κάνω οτι μπορω! Το θεμα στη διατροφη μου, τωρα με την εγκυμοσυνη, ενω χρονια τωρα προσεχω να τρωω καλα και υγειινα, ειναι οτι δεν τρωω κρεας, δεν τρωω αυγα, γιατι δεν μου αρεσουν καθολου, και απο γαλακτοκομικα μονο λιγο τυρι , κεφιρ, και αρκετο γιαουρτι. Ασε που τωρα που εχω ανακατωσουρες δεν μπορω να φαω γιαουρτι καθολου! Ψαρι θα φαω αλλά οχι και καθε εβδομαδα. Ισως αυτο να το βαλω πιο συστηματικα στη διατροφη μου... Κατα τ αλλά τρωω ξηρους καρπους, ταχινι, φυστικοβούτυρο. και εδω και λιγους μηνες πηρα σε σκονη πρωτεινη κανναβης, δηλαδη τριμμενους καναβοσπορους που λενε οτι ειναι καλη πηγη πρωτεινης για τους χορτοφαγους. Και το πινω καθε πρωι σε χυμο πορτοκαλι. Αν εχεις να δωσεις καμια συμβουλη, ευπροσδεκτη!

Το smoothie σου, θα το φτιαξω σιγουρα! Θα αφαιρεσω μονο τον καφε γιατι δεν πινω γενικοτερα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Condios είπε:

Με το καλό! και μια συμβουλή,,,,μην τον φοβηθεις,,,έχει ιδιαιτερο χιουμορ και είναι ευθύς! Να εχεις σημειώσεις για ερωτησεις,,,θα στα απανταει ολα! Μη μασάς όρμα του,,,,κοντός είναι,,,,αχαχαχα αλλά είναι εξαιρετικος. Και να θυμάσαι πως πας για τα χερια του, τις γνωσεις του, την εμπειρια του. Αλλά να ρωτάς ότι σε απασχολεί,,,και αν απαντήσει κανα κουλο του τυπου "ασε με να ξερω εγω για σενα " (που δεν προκειται αλλά ποτέ δεν ξέρεις) να είσαι ήρεμη, γλυκιά και να του πεις,,,,"θα σας παρακαλούσα να γνωρίζω και εγώ γιατί με ενδιαφέρει να νιώθω ασφαλής σε ότι με αφορά , ειδικά το σώμα μου ". Εκτιμάει πολύ την αντίληψη,,,να είσαι άνετη,,,δεν του χρωστάς, δεν τον ξερεις και απο χθες και πας για καλό , για το καλυτερο καλο βασικά , το μωράκι σου! Φιλικά και με πολύ αγάπη όλα όσα σου λεω. Είναι ο γιατρός μου,,,είναι θεουλης για μενα αλλά εχω βρει τη συχνοτητα που εκπεμπει και συνεννοουμαι και δε μασαω. Για αυτο σου λεω,,,,όλα καλα,,,,να είσαι ειλικρινής και άνετη. Με το καλό περιμένουμε νεα και εντυπωσεις. 

Πιστευω οτι ειναι απ τους καλυτερους στο θεμα της δωρεας. Πολυ ψαγμενος. Εγω τον ελεγα μαγο. Αν δεν εμενα εγκυος , ειχα πει στον αντρα μου οτι θα ηθελα ενα ραντεβου μαζι του

πρίν από 3 λεπτά , chitaneta είπε:

Πω πω φοβερες πληροφοριες! Ευχαριστώ πολύ! Το εχεις σπουδασει το πραγμα πραγματι!

Με τις διατροφικες συνηθειες που εχω καποια πραγματα μου ειναι λιγο δυσκολο να τα ακολουθησω οπως θεωρητικα θα επρεπε. Αλλά θα κάνω οτι μπορω! Το θεμα στη διατροφη μου, τωρα με την εγκυμοσυνη, ενω χρονια τωρα προσεχω να τρωω καλα και υγειινα, ειναι οτι δεν τρωω κρεας, δεν τρωω αυγα, γιατι δεν μου αρεσουν καθολου, και απο γαλακτοκομικα μονο λιγο τυρι , κεφιρ, και αρκετο γιαουρτι. Ασε που τωρα που εχω ανακατωσουρες δεν μπορω να φαω γιαουρτι καθολου! Ψαρι θα φαω αλλά οχι και καθε εβδομαδα. Ισως αυτο να το βαλω πιο συστηματικα στη διατροφη μου... Κατα τ αλλά τρωω ξηρους καρπους, ταχινι, φυστικοβούτυρο. και εδω και λιγους μηνες πηρα σε σκονη πρωτεινη κανναβης, δηλαδη τριμμενους καναβοσπορους που λενε οτι ειναι καλη πηγη πρωτεινης για τους χορτοφαγους. Και το πινω καθε πρωι σε χυμο πορτοκαλι. Αν εχεις να δωσεις καμια συμβουλη, ευπροσδεκτη!

Το smoothie σου, θα το φτιαξω σιγουρα! Θα αφαιρεσω μονο τον καφε γιατι δεν πινω γενικοτερα.

 

Το ταχινι προσεξε το. Μετρησου οταν το τρως. Ανεβαζει πολυ ζαχαρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...