Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καλημέρα λουλουδενιες αγαπημένες μου και καλή μας εβδομάδα. Χθες ήρθαν φίλοι σπίτι από το πρωί καφεδάκι μαγειρεμα και κους κους μέχρι αργά οπότε δεν μπόρεσα να μπω. Μόνο κλέφτα. Έχω σοκαριστεί με οσα διάβασα. @Ralliaμου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Τι αγώνας τι ιστορία τι δύναμη. Απίστευτο πως τα φέρνει η ζωή πραγματικά. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 28 λεπτά , chitaneta είπε:

Σε έβαλε βράδυ ε;

Κι εμενα μου περασε απο το μυαλο να τον παρω απελπισμενη να του πω για σήμερα ραντεβού αλλά λεω ασε ξέρω οτι θα είναι παραφορτωμενος σήμερα...χεχεχε

Ας περιμενω ως αύριο!

Ναι, ίσως είμαι και το τελευταίο ραντεβού, δεν ξέρω. Κανονικά θα με έβλεπε τη προηγούμενη εβδομάδα αλλά μάλλον δεν μπορούσε. Αχ, υπομονή μια μέρα έμεινε!

πρίν από 9 λεπτά , Condios είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! 

Πολλές κοπέλες πέτυχαν με την πρώτη σε εξωσωματική είτε με δικά τους είτε με δανεικά. Εσύ να σκέφτεσαι ότι πας για να πετύχεις,και οι γιατροί το ίδιο θέλουν. Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις με την πρώτη. Ειδικά με δοτρια οι Βλαστοκυστες συνήθως είναι τέλειες τύπου 4ΑΑ κλπ αλλα σε πληροφορω λίγη σημασία έχει αυτό,,,, μεγαλύτερη απ'όλα έχει να γίνουν τα σωστά βήματα,,, με ιδανικό ενδομήτριο, σωστή παρακολούθηση ορμονών και άπλετη τύχη! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Η κάθε φορά που πάμε για ετ θέλουμε να είναι αυτή που θα μας φέρει το ή τα μωράκι/α μας. Εύχομαι σύντομα και το δικό σου!!

Λιακαδιτσες μου όμορφες μια γλυκιά και υπέροχη εβδομάδα να έχουμε. 

Μια φίλη μου διατροφολόγος/διαιτολόγος στη δική της εγκυμοσύνη έτρωγε πρώτα αλμυρό και μετά γλυκό για να μην ανεβαίνει το σάκχαρο απ'ότι μου είχε πει. Αχαχχαχαχα αν όντως ισχύει είναι τέλειο ε? 

Ναι και ο ενδοκρινολόγος μου έχει πει όχι γλυκό μόνο του(αν θέλουμε οπωσδήποτε γλυκό).

  • Μου αρέσει 2

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vik80 said:

Καλησπέρα σας, αποφάσισα και εγώ να γράψω την ιστορία μου, καθώς παρακολουθώ καιρο τις δικές σας, και είχα παρότρυνση από την AndriM να συμμετάσχω. Στα 38 μου (ο σύντροφος 35 τοτε) και αφού προσπαθήσαμε περίπου 6 μηνες για παιδακι, πίεσα το γυναικολογο που είχα τότε να κάνουμε εξετασεις. Οπτικά όλα έδειχναν σωστα και η περίοδος σταθερότατη. Και αρχίζει ο Γολγοθάς. Σαλπιγγογραφια μέτρια, fsh μια 10, μια 20, πλέον είναι σταθερή στα 14 δύο χρόνια τώρα. Πάμε για εξωσωματικη μου λέει αλλά μπορεί να μην βγάλεις ούτε ένα. Ο σύντροφος σε όλες άριστος. 1η εξωσ. Ακεσω. Φουλ διεγερση. Βγάζουμε 5, μένουν 4 βλαστοκυστες. Βάζουμε 2. Οι άλλες δύο την επόμενη μέρα αντί να μπουν καταψυξη αφού ήταν τέλειες, τελικά τις κατέστρεψαν.αρνητικο. η δεύτερη 3 μηνες μετά, ιδια τακτική. 3 ωαρια, 2 εμβρυα 2 ημερων. Αρνητικο. Να σημειώσω, δύο εμβρυομεταφορες εξαιρετικά επιπονες που κρατούσαν σχεδόν μια ώρα. Φεύγω τρέχοντας. Πάω γενεσις στον γνωστό. Με ξεσκονίζει στις εξετάσεις. Καρυοτυπος δικός μου με μωσαικισμος, αλλα 95% φυσιολογικό. Πάμε για φυσικούς και ο,τι μαζέψουμε προεμφυτευτικο. Κάνω νικά. Ηπια χρόνια φλεγμονη. 40 εγχυσεις διαφόρων αντιβιωσεων. Ταυτοχρονα Σε 6 μηνες μαζεύουμε 7 βλαστοκυστες (έβγαζα και δύο φορές το μήνα αυγουλακι τρομάρα μου). Κάνω προεμφυτευτικο, οι 4 καλες. Βάζουμε 3, αρνητικο. Μόλις έκλεισα τα 40. Μιλάω με τι γιατρο. Συνεχιζουμε φυσικούς λέει. Όχι Πάμε με δανεικά. Είναι νωρίς ακόμη μου λέει. Επιμένω. Ψήνεται. Κάνω ngs 97% γαλακτοβακιλοι. Όλα καλά. Η δοτρια έδωσε 5 ωαρια. Βάλαμε 2 4ης μέρας. Να πω σε αυτό το σημείο πως ο,τι σκέφτεστε να ρωτήσετε, το ρώτησα, δεν  πήρα απάντηση. Πετυχαίνει. Καλές χοριακες. Βλέπουμε σάκο και στοιχεία 5,2 εβδ. Έλα 6,5 εβδ να ακούσουμε καρδια. Κάνω εξετασεις τα πάντα. Όλα καλά. Πάω για καρδια, δεν την ακούμε, τη βλέπουμε να αναβοσβήνει. Η μόνη που αγχώθηκα ήμουν εγώ. Όλα καλά. Ξαναελα σε 2 εβδομάδες. Μετά από 3 μέρες, ξαφνικά γυρνώ από τη δουλειά Κάνω συνεχόμενους εμετους και πυρετό για μια μόνο ώρα που ήρθε και έφυγε μόνος του. Δεν βρίσκω καμία μαία. Πάω νοσοκομειο. Μου κάνουν τα πάντα από εξετασεις, ολα καλα, με διώχνουν, τους λέω κάντε μου υπερηχο για το μωρό. Δεν ειχαν γυναικολογο.Να σημειώσω ούτε πονος ούτε αίμα ούτε τίποτα. Μόνο μία ενστικτωδη ανησυχία. Ο οργανισμός μου γενικά είναι γερός και ανθεκτικός. Πάω το επόμενο πρωί γενεσις. Εξηγώ τι έγινε. Κάνουμε υπερηχο. Έχει σταματήσει η καρδούλα.δεν θέλω να σου κάνω αποξεση, θα πάμε με χάπια. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Μια εβδομάδα υπερηχους. Έδειχνα καθαρή. Κάνουμε χοριακη στη βδομάδα 2500, δεν έπεσε μου λέει. Εν τω μεταξύ εγώ είχα αποβάλλει στην τουαλεττα και το ήξερα είχα σκιστεί στα δύο από τους πόνους. Θα κάνουμε αποξεση. Λήγει εδώ αυτό το κεφάλαιο το καλοκαίρι, με το γιατρό να μη θέλει να γίνει καρυοτυπος κατά την αποξεση. Να μου λέει μήπως έπαθα ενδομητριτιδα και το σκότωσε ο οργανισμός μου. Το Σεπτέμβριο του λέω θέλω υστεροσκοπηση και ngs. Είχα μόνο ένα ακόμη για εμβρυομεταφορα από τη δοτρια. Κάνουμε υστεροσκοπηση τιποτα σημαντικο, εικόνα καλή. Ngs 0%γαλακτοβακιλοι. Άλλες 20 εγχυσεις και 1 μήνα αντιβιωσεις διάφορες. Φουλ προβιοτικα άλλον 1 μήνα. Ξανά ngs 0% γαλακτοβακιλλοι. Ξανά εγχυσεις μου λέει. Αποκλείεται του λέω. Δεν έχω κάποιο μικρόβιο η λοιμωξη, γιατί?? Αφηνω τον εαυτό μου 2 μηνες μόνο με βιταμινες, προβιοτικα και διατροφή. Πάλι ngs 97%. Κάνουμε εμβρυομεταφορα το άλλο ένα που έμεινε. Αρνητικο. 41 πατημένα πλέον... αισθάνομαι απογοήτευση. Βλέπω όμως ότι δεν είμαι μόνη. Καλώς σας βρήκα λοιπόν. Ανδριάνα μου να ξέρεις ότι τα λόγια σου με ηρέμησα και με δυναμωσαν πολύ. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, υπόσχομαι να γράφω μικρότερα στο εξης

Κοπέλα μου έχω διαβάσει το κείμενο σου τρεις φορές και ακόμα δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω όλο αυτό. Σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις αγκαλιά τ@ παιδάκι@ σου. Τεράστια αγκαλιά και χαμόγελα για πολύ δυναμη. Τώρα τι σκέφτεσαι να κάνεις; 

15 minutes ago, Condios said:

Λιακαδιτσες μου όμορφες μια γλυκιά και υπέροχη εβδομάδα να έχουμε. 

Μια φίλη μου διατροφολόγος/διαιτολόγος στη δική της εγκυμοσύνη έτρωγε πρώτα αλμυρό και μετά γλυκό για να μην ανεβαίνει το σάκχαρο απ'ότι μου είχε πει. Αχαχχαχαχα αν όντως ισχύει είναι τέλειο ε? 

Ωωω εγώ πάλι που είμαι ανάποδη και συνήθως θέλω πρώτα κάτι γλυκό κ μετά αλμυρό; χεχχεχε και φυσικά γλυκό πριν το φαγητό.. :roll:

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Natalia85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είστε όλες πολύ δυνατές. Εγώ που ξεκινάω τώρα και είναι η πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής, κι αυτή με δανεικά κάπως φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω. Είχα ελπίδα ότι με δανεικά ειναι καλά τα αποτελέσματα και δεν θα χρειαζόμουν περισσότερες από 1-2 προσπάθειες. Αλλά κάπως έχω απογοητευτεί.  Τα κορίτσια που πήγατε στο Ιασώ σας εξασφάλισαν κάπως τις βλαστοκυστες που θα παίρνατε; Εμενα ο γιατρός μού είπε ότι αυτά θα τα συζητήσω με την υπεύθυνη του τμήματος. Σαν να μην έχει σχέση με αυτό το κομμάτι. Συμφωνησατε να έχετε συγκεκριμένο αριθμό και συγκεκριμένη ποιότητα βλαστοκυστεων; Και αν τελικά δεν ήταν τα αποτελέσματα ικανοποιητικα τι κάνατε;;

Λογικό να αγχώνεσαι με αυτά που διαβάζεις αλλά, όπως σε κάθε μικροκοινωνια θα συναντήσεις όλες τις περιπτώσεις, το ίδιο συμβαίνει κι εδώ. Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το ότι έχεις μια πιο ρεαλιστική εικόνα και πας πιο ψιλιασμενη. Εγώ πήγα πολύ γιουχου την 1η φορά κι έφαγα τα μούτρα μου. Βέβαια, ας μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι η πλειοψηφία των περιπτώσεων πετυχαίνει με την 1η, 2η προσπάθεια. Οπότε να είσαι αισιόδοξη.

 

πρίν από 19 λεπτά , Natalia85 είπε:

Σ'  ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Οι ορμόνες έχουν σημασία αφού πάμε με δανεικά;

Φυσικά και παίζουν ρόλο. Θυρεοειδής, προλακτίνη, σάκχαρο παίζουν ρόλο τόσο στην εμφύτευση όσο και στην κύηση σε περίπτωση θετικής χοριακης. Επίσης, όλα αυτά τα φάρμακα που παίρνουμε για την εμβρυομεταφορά ανεβάζουν κάποιες ορμόνες όπως πχ θυροειδή, οπότε θα πρέπει να τον έχεις χαμηλά. Σκέψου εγώ δεν έχω θυροειδή και πάλι παίρνω χάπι προληπτικά. Καλός θα ήταν κ ένας έλεγχος για αιματολογικά όπως θρομβοφιλια. Δηλαδή, τα βασικά θα πρέπει να τα ελέγξεις.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marina_86 είπε:

Λογικό να αγχώνεσαι με αυτά που διαβάζεις αλλά, όπως σε κάθε μικροκοινωνια θα συναντήσεις όλες τις περιπτώσεις, το ίδιο συμβαίνει κι εδώ. Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το ότι έχεις μια πιο ρεαλιστική εικόνα και πας πιο ψιλιασμενη. Εγώ πήγα πολύ γιουχου την 1η φορά κι έφαγα τα μούτρα μου. Βέβαια, ας μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι η πλειοψηφία των περιπτώσεων πετυχαίνει με την 1η, 2η προσπάθεια. Οπότε να είσαι αισιόδοξη.

 

Φυσικά και παίζουν ρόλο. Θυρεοειδής, προλακτίνη, σάκχαρο παίζουν ρόλο τόσο στην εμφύτευση όσο και στην κύηση σε περίπτωση θετικής χοριακης. Επίσης, όλα αυτά τα φάρμακα που παίρνουμε για την εμβρυομεταφορά ανεβάζουν κάποιες ορμόνες όπως πχ θυροειδή, οπότε θα πρέπει να τον έχεις χαμηλά. Σκέψου εγώ δεν έχω θυροειδή και πάλι παίρνω χάπι προληπτικά. Καλός θα ήταν κ ένας έλεγχος για αιματολογικά όπως θρομβοφιλια. Δηλαδή, τα βασικά θα πρέπει να τα ελέγξεις.

 

Κατάλαβα! Το χάπι προληπτικά στο πρότεινε ο γιατρός σου; Είναι πολύ σημαντικά αυτά που διαβάζω εδώ γιατί απ ότι κατάλαβα πολλοί γιατροί προσπερνούν πράγματα που μάλλον είναι σημαντικά για την επιτυχία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Natalia85 είπε:

Κατάλαβα! Το χάπι προληπτικά στο πρότεινε ο γιατρός σου; Είναι πολύ σημαντικά αυτά που διαβάζω εδώ γιατί απ ότι κατάλαβα πολλοί γιατροί προσπερνούν πράγματα που μάλλον είναι σημαντικά για την επιτυχία. 

Ναι, ο ενδοκρινολόγος κ ο γυναικολόγος συμφώνησε. Εντελώς προληπτικά το παίρνω, δεν έχω καθόλου. Ένα ραντεβού δηλαδή σε ενδοκρινολόγο και ένα σε αιματολογο θα ήταν καλό...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marina_86 είπε:

Ναι, ο ενδοκρινολόγος κ ο γυναικολόγος συμφώνησε. Εντελώς προληπτικά το παίρνω, δεν έχω καθόλου. Ένα ραντεβού δηλαδή σε ενδοκρινολόγο και ένα σε αιματολογο θα ήταν καλό...

Ωραία θα τους επισκεφθώ κι εγώ. Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλό να ζητήσω κάτι για τη δότρια; πχ να έχει ξαναδώσει εγκυμοσυνη ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα, ευχαριστώ πολύ όλες για τη θερμή υποδοχή. Π@ντο είμαι...ήμουν... ναι 2 ετ με ιδια δοτρια, αφού έδωσε 3 εμβρυα. Άρα η δεύτερη ήταν λίγο λειψη. Από την αρχή θεωρήσαμε ότι είναι λίγα, μας είχαν πει 8 ωαρια, άρα το λιγότερο 4 εμβρυα. 7000 σύνολο. Μπορεί και παραπάνω αν σκεφτείς ότι όλο ζητούν μια εξέταση. Βάλε και τα 5 ngs, βάλε και την υστεροσκοπηση, βάλε και την αποξεση, βάλε και τους φυσικούς. Μιλάμε συνολικά για πάνω από 25000. Και είμαστε στο μηδέν...

 

7000???? Είναι πάρα πολλά για αρχή! Οι περισσότερες δίνουμε 5800-6000 όταν ξεκινάμε! Στον Π@ντου στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη? Γιατί υπάρχουν 2 και στις δύο πόλεις.

Κι εγώ το ίδιο. Μας έδωσε 8 ωάρια και έγιναν τα 3 βλαστοκύστες. Δεν κάναμε ετ ακόμα. Ο γιατρός μας λέει να τα βάλουμε 1 - 1. Όχι τα 2 πρώτα μαζί. Αλλά δεν αποφασίσαμε ακόμα εμείς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Natalia85 είπε:

Ωραία θα τους επισκεφθώ κι εγώ. Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλό να ζητήσω κάτι για τη δότρια; πχ να έχει ξαναδώσει εγκυμοσυνη ή κάτι άλλο;

Όλα είναι σχετικά. Υποτίθεται ότι γίνεται πλήρης έλεγχος της κάθε δοτριας και κάποιες κλινικές κάνουν κ κάτι ψυχομετρικα τεστ. Από εκεί κ πέρα κάποιες γυναίκες ζητούν επιπλέον προηγούμενη επιβεβαιωμένη εγκυμοσύνη (όπως λες), ζητούν ηλικία κάτω των 28, ζητούν ομάδα αίματος ίδια με τη δική τους ή του συζύγου και ίσως κάποια εξωτερικά χαρακτηριστικά. Αλλά, όπως είπα, όλα είναι σχετικά... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viv37 είπε:

7000???? Είναι πάρα πολλά για αρχή! Οι περισσότερες δίνουμε 5800-6000 όταν ξεκινάμε! Στον Π@ντου στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη? Γιατί υπάρχουν 2 και στις δύο πόλεις.

Κι εγώ το ίδιο. Μας έδωσε 8 ωάρια και έγιναν τα 3 βλαστοκύστες. Δεν κάναμε ετ ακόμα. Ο γιατρός μας λέει να τα βάλουμε 1 - 1. Όχι τα 2 πρώτα μαζί. Αλλά δεν αποφασίσαμε ακόμα εμείς.

Εκτός του ότι πάμε μαζί εμείς, έχουμε πάρει και τα 3 μας χαχαχαχα!!! 

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσι δεν εχω λογια για ολα αυτα που εχεις περασει… εισαι ηρωιδα και το μονο που μπορω να ευχηθω ειναι να γινεις μανουλα οσο πιο συντομα.., δενξερω αν το ανεφερες παραπανω, αλλα στο γεν ησουν με τον παν η με σφα,,;;;

Με τον παντ. Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αλλά βλέπω ότι όλες πάνω κάτω την ίδια ταλαιπωρία έχουμε τραβηξει

3 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Εχθές δεν μπόρεσα να πολυμπώ κ μπήκα σήμερα το πρωί. Έχω διαβάσει όλες αυτές τις ιστορίες των καινούργιων φίλων μας και έχω πάθει. 

@vik80 Έχεις δώσει πραγματικό αγώνα γλυκούλα μου. Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιασω. Το 1ο κέντρο που κατέστρεψε τα έμβρυα σου κ που σε ταλαιπωρησε τόσο πολύ; Το 2ο κέντρο; Εκεί κι αν δεν ξέρω. Πρώτον, φαντάζομαι η ερώτηση που έκανες κ δεν πήρες απάντηση στη δωρεά ήταν γιατί 4ης μέρας και όχι βλαστοκυστες, σωστά; Το 4ης μέρας σε συνδυασμό με την άρνηση του γιατρού για έλεγχο του εμβρύου με υποψιαζει παρά πολύ... Καλά, τι να πω για τα ngs που έχεις κάνει... Πέρα από γυναικολογικά, φαντάζομαι αιματολογικά και ορμονικά είσαι ελεγμένη, ε; Για τις σάλπιγγες μην αρκείσαι στον υπέρηχο ή στην υστεροσκοπηση. κάνε κ μια σαλπιγγογραφια για να είσαι σίγουρη. Αν έκανες κ το είπες, συγγνώμη.. τα έχω λίγο χάσει με τόσα που διάβασα. Και κάτι τελευταίο. Ο παράγοντας σπέρμα σε τι φάση είναι; Γιατί μου έκανε εντύπωση ότι είχες και τρεις ελεγμένες βλαστοκυστες με δικό σας υλικό οι οποίες δεν εμφυτεύτηκαν. 

Τι να πω. Έχω πάθει πλάκα! Να σου ζήσουν γλυκούλα μου! Αυτά τα δύο κοριτσάκια έπρεπε να γεννηθούν!❤️ Θυμάμαι παλαιότερα, που δεν έγραφα στο φόρουμ, είχα διαβάσει την ιστορία σου. Και τότε με είχε συγκλονίσει εκείνη η αμφιβολία του γιατρού για το αν θα τα καταφέρετε ή όχι. Χαίρομαι πολύ για εσάς! 

Ο ανδρικός παράγοντας έχει ελεγχθεί τρεις φορές και από τρεις διαφορετικούς γιατρους και κατακερματισμους και μικρόβια και σπερμοδιαγραμμα και είναι άψογος. Σαλπιγγογραφια εχει γινει ναι. Η αποτυχια με τα δανεικά (η πρώτη παλλινδρομη 8 εβδομάδα και η δεύτερη αρνητική χοριακη) με προβληματίζει. Είχαμε κάνει και υστεροσκοπηση και ngs και αντιβιωσεις και πριν τη δεύτερη φορά.

2 ώρες πρίν, Fili είπε:

Κοπέλα μου έχω διαβάσει το κείμενο σου τρεις φορές και ακόμα δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω όλο αυτό. Σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις αγκαλιά τ@ παιδάκι@ σου. Τεράστια αγκαλιά και χαμόγελα για πολύ δυναμη. Τώρα τι σκέφτεσαι να κάνεις; 

Ωωω εγώ πάλι που είμαι ανάποδη και συνήθως θέλω πρώτα κάτι γλυκό κ μετά αλμυρό; χεχχεχε και φυσικά γλυκό πριν το φαγητό.. :roll:

Και εγώ το εύχομαι για όλες που προσπαθουμε. Έχω διαβάσει πολλές απο τις σελίδες του θέματος, και με συγκλονιζουν πολλές ιστορίες. Τι να πω? Είμαι πολύ απογοητευμενη, περνούν και τα χρόνια, 41 γεμάτα πλέον και είμαστε στο μηδεν

1 ώρα πρίν, Viv37 είπε:

7000???? Είναι πάρα πολλά για αρχή! Οι περισσότερες δίνουμε 5800-6000 όταν ξεκινάμε! Στον Π@ντου στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη? Γιατί υπάρχουν 2 και στις δύο πόλεις.

Κι εγώ το ίδιο. Μας έδωσε 8 ωάρια και έγιναν τα 3 βλαστοκύστες. Δεν κάναμε ετ ακόμα. Ο γιατρός μας λέει να τα βάλουμε 1 - 1. Όχι τα 2 πρώτα μαζί. Αλλά δεν αποφασίσαμε ακόμα εμείς.

Στην Αθήνα είμαι. 5500 η εξωσωματικη και άλλα 1300 η δεύτερη ετ. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά. Το ποσό είναι πενταψηφιο. Έχουμε ξεφύγει πολύ. Και αποτέλεσμα μηδέν.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vik80 είπε:

Με τον παντ. Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αλλά βλέπω ότι όλες πάνω κάτω την ίδια ταλαιπωρία έχουμε τραβηξει

δυστυχως μονο σε αυτο το κεντρο και μονο αυτοι οι δυο γιατροι εμμενουν σε αυτη τη λογικη με τις φλεγμωνες κ τις εγχυσεις αντιβιωσεων… κι εμενα ο σφακ σε ηλικια 28, με κακο σπερμα κι εχοντας φυσιολογικη συλληψη (που διεκοπη λογω ασχετου λογου, μολυνθηκα με ενα ιο που περασε στο εμβρυο) μου ειπε με το καλημερα να κανω νικα, υστεροσκοπηση και εγχυσεις… ευτυχως ακουσα το ενστικτο μου που μου λεγε οτι κατι παει λαθος κι εφυγα…εχω φιλες και γνωστες που πετυχαν στους συγκεκριμενους μετα απο 5 κι 6 κι 8 και 10 χρονια, εγχυσεων κλπ κλπ…και λεω τελικα αυτο το λες επιτυχια;;γιατι εγω καπου μεσα μου πιστευω πως οπου κι αν ηταν μετα απο τοσα χρονια επιμονη κι αλλαγη παραγοντων κ πρωτοκολλων, θα πετυχαιναν..,, δηλ δεν ξερω γιατι…αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω πως για οοολες τις αποτυχιες ευθυνονταν οι φλεγμωνες και παλι για την επιτυχια ευθυνονταν οι αντιβιωσεις…κι ολως τυχαιως λειτουργησαν μετα απο τοοοσα χρονια βεβαια,,,,δηλ καπου το χανω… για να μην πω οτι ειναι οι μοναδικοι γιατροι παγκοσμιως που τα υποστηριζουν ολα αυτα… τι να πω..τελικα καταληγω οτι πρεπει μεσα σε ολα αυτα, να ψαχνουμε και πολυ μονες και κυριως να εμπιστευομαστε και το ενστικτο μας καπου καπου…

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Λογικό να αγχώνεσαι με αυτά που διαβάζεις αλλά, όπως σε κάθε μικροκοινωνια θα συναντήσεις όλες τις περιπτώσεις, το ίδιο συμβαίνει κι εδώ. Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το ότι έχεις μια πιο ρεαλιστική εικόνα και πας πιο ψιλιασμενη. Εγώ πήγα πολύ γιουχου την 1η φορά κι έφαγα τα μούτρα μου. Βέβαια, ας μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι η πλειοψηφία των περιπτώσεων πετυχαίνει με την 1η, 2η προσπάθεια. Οπότε να είσαι αισιόδοξη.

 

Φυσικά και παίζουν ρόλο. Θυρεοειδής, προλακτίνη, σάκχαρο παίζουν ρόλο τόσο στην εμφύτευση όσο και στην κύηση σε περίπτωση θετικής χοριακης. Επίσης, όλα αυτά τα φάρμακα που παίρνουμε για την εμβρυομεταφορά ανεβάζουν κάποιες ορμόνες όπως πχ θυροειδή, οπότε θα πρέπει να τον έχεις χαμηλά. Σκέψου εγώ δεν έχω θυροειδή και πάλι παίρνω χάπι προληπτικά. Καλός θα ήταν κ ένας έλεγχος για αιματολογικά όπως θρομβοφιλια. Δηλαδή, τα βασικά θα πρέπει να τα ελέγξεις.

 

Εγώ πάντως τα έλεγξα όλα αυτά, και άλλα με την παθολόγο μου, βιταμινη d, b12,ασβέστιο, φυλλικο οξύ, σίδηρο, θυροειδη όλες τις τιμές του κτλ

πρίν από 35 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Εκτός του ότι πάμε μαζί εμείς, έχουμε πάρει και τα 3 μας χαχαχαχα!!! 

Εγώ κυριολεκτικά και μεταφορικά, εσύ έχεις ελπίδες ακόμη. Όλα καλά θα πάνε. Περιμένω να αδιαθετησω και να κλείσω ραντεβού με Κουρτ. Έχεις να με συμβουλευσεις κάτι? Επίσης ακούω και εδώ και από την andri ότι δίνει cyclacur σαν αντισυλληπτικα παντα για να ρυθμίζει τον κύκλο, αν έχω καταλάβει καλά, και παρακολουθεί. Εγώ έχω περίοδο κάθε 26 μερες χρόνια τώρα, ούτε μια μέρα πριν ούτε μετά. Τι να μου ρυθμίσει? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα αγαπημένες μου και καλή εβδομάδα να έχουμε!! @Villi μου ελπίζω να μας πεις όμορφα νέα σήμερα!! @Moomin και για εσένα να είναι καλά τα νέα που θα είναι!! Να μπείτε να μας πείτε. Έχω πάρει και την arvekap μαζί γιατί με βλέπω να την κάνω στην τουαλέτα του ιατρείου χαχαχα. Έχω μια αγωνία σήμερα να δω ότι όλα βαίνουν καλώς. Αύριο θα πάρω την τελευταία αμπούλα βιταμίνης d οπότε θα ζητήσω να μου γράψει πάλι εξέταση να δούμε πόσο κ αν ανέβηκε. Εν τω μεταξύ σας γράφω τα δικά μου και μου φαίνονται αστεία μπροστά σε όλα όσα έγραψαν τα κορίτσια μας χτες!! 

Εδώ έχουμε κρύο αλλά έναν λαμπερό ήλιο που ανεβάζει την διάθεση!! 

Καλημέρα! Κι εγώ έτσι αισθάνομαι. Γκρινιάζω εδώ για χαζομάρες και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό και άλλες κοπέλες έχουμε περάσει τόσα και τόσα! Εύχομαι για μια ακόμα φορά να μη χρειαστεί να μην έχουμε κι εμείς να διηγηθούμε τέτοιες ιστορίες!

Εσύ τι ώρα έχεις ραντεβού? Όλα καλά να πάνε Χρυσουλάκι μου!

3 ώρες πρίν, Natalia85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είστε όλες πολύ δυνατές. Εγώ που ξεκινάω τώρα και είναι η πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής, κι αυτή με δανεικά κάπως φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω. Είχα ελπίδα ότι με δανεικά ειναι καλά τα αποτελέσματα και δεν θα χρειαζόμουν περισσότερες από 1-2 προσπάθειες. Αλλά κάπως έχω απογοητευτεί.  Τα κορίτσια που πήγατε στο Ιασώ σας εξασφάλισαν κάπως τις βλαστοκυστες που θα παίρνατε; Εμενα ο γιατρός μού είπε ότι αυτά θα τα συζητήσω με την υπεύθυνη του τμήματος. Σαν να μην έχει σχέση με αυτό το κομμάτι. Συμφωνησατε να έχετε συγκεκριμένο αριθμό και συγκεκριμένη ποιότητα βλαστοκυστεων; Και αν τελικά δεν ήταν τα αποτελέσματα ικανοποιητικα τι κάνατε;;

Ναταλάκι κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι. Τώρα ξεκινάω. Αλλά μην απογοητεύεσαι! Εμένα οι 2 κολλητές μου πήγαν με εξωσωματική (η μία με δότρια, η άλλη με δικά της ) και πέτυχαν και οι 2 με την πρώτη και περιμένουν δίδυμα!!! Κι εδώ είναι κοπέλες που τα κατάφεραν την πρώτη ή 2η φορά. Για τα ωάρια τώρα. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη βεβαια όχι στο Ιασώ αλλα θα σου πω τι είπαν σε μένα. Καταρχήν ο γιατρός μου επίσης δεν είχε καμία σχέση με τη διαδικασία και δε μου έλεγε τίποτα και έλεγε ότι αυτά τα ξέρουν οι εμβρυολόγοι στο κέντρο. Τελικά μου βρήκαν μια δότρια η οποία έδωσε 10 ωάρια εκ των οποίων τα 8 ήταν καλά και με το υλικό του άντρα μου που είχε αρκετά θέματα πήραμε 3 βλαστοκύστες. Μου είχε πει ο γιατρός ότι σε περίπτωση που δεν είχαμε καθόλου βλαστοκύστες θα πληρώναμε σαφώς μικρότερο ποσό. Θα πληρώναμε όμως πάλι. Εγγύηση κανένας δε δίνει. Κι εγώ ήθελα περισσότερες βλαστοκύστες αλλά πήραμε μόνο 3. Αλλά σε αυτές τις 3 κρύβονται τα μωράκια μου!

 

3 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Βιβη μου να μας λες οτι θες απο διατροφή! Το ειχα ξανακουσει αυτο με τη σαλατα μαζί με υδατανθρακες. Κι οταν παω να φαω πατατα, ρυζι κλπ τρωω και τη σαλατιτσα μου. Αλλά δεν ειχα ακουσει για πρωτεινη...Να σε ρωτήσω, αν γνωριζεις...για πρωτεινη, εκτός απο κρεας και αυγο τι αλλο θα μπορούσα να συνοδευω το φαι μου.

Επίσης αλευρια ολικης στην ανεβάζουν πιο λιγο την ινσουλινη απο τα ασπρα;

Κι εγω ειμαι των smoothies πολυ! Κυριως με φρουτα και ξηρους καρπους. Αν έχεις κανα ωραιο συνδιασμο πες μου να δοκιμασω!:)

Καταρχήν πρωτεΐνη πρέπει να τρώμε κάθε μέρα απαραιτήτως γιατί δεν την παράγει ο οργανισμός μας όπως μας είναι απαραίτητη. Χρειαζόμαστε ολοκληρωμένη πρωτεΐνη που είναι το κρέας, τα ψάρια, τα αυγά, τα γαλακτοκομικά, το tofu  και η κινόα. Μισή πρωτείνη έχουν τα όσπρια, το ρύζι, τα σιτηρά και τα ξηροκάρπια. Αυτό σημαίνει ότι όταν τρως πχ όσπρια που έχουν τα μισά ένζυμα πρέπει να φας μαζί και κάτι από τις άλλες πρωτεΐνες που είναι μισές και έχουν τα υπόλοιπα μισά ένζυμα έτσι ώστε να φας τελικά ολοκληρωμένη πρωτεΐνη. Πχ το φακόρυζο είναι ολοκληρωμένη. Τώρα όσες από αυτές περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστό υδατανθράκων δηλ όσπρα και σιτηρά, πρέπει να τις τρώμε σε μικρότερη ποσότητα γιατί έχουν μεγαλύτερο φλυκαιμικό δείκτη και ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη και άρα τη γλυκόζη στο αίμα και μετά πέφτει επίσης απότομα και πεινάμε πιο γρήγορα. Γι αυτό οι αθλητές τρώνε μακαρόνια πριν τον αγώνα γιατί ανεβάζει πολύ γρήγορα την ισνουλίνη και δίνει πολύ απότομα και γρήγορα ενέργεια η οποία όμως κρατάει λιγότερη ώρα και πέφτει πιο απότομα με αποτέλεσμα ο οργανισμός να αποθηκεύει λίπος στην προσπάθειά του να κρατήσει κάποια ενέργεια. = πάχος και διαβήτης. Επίσης επειδή μπαίνει ο οργανισμό σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης υπολειτουργούν τα υπολοιπα (γονιμότητα) γιατί προτεραιότητά του είναι να μας κρατήσει ζωντανούς. Και τα φρουτα το κάνουν αυτό αλλά σε μικρότερο βαθμό από τους άλλους υδατάνθρακες και επίσης αυτά έχουν και παρα πολλά θρεπτικά στοιχεία οπότε τα τρώμα αλλά με μέτρο λόγω της φρουκτόζης.

Αυτό το απότομο ανεβοκατέβασμα της ισνουλίνης γίνεται μικρότερο όταν τους υδατάνθρακες τους φάμε μετά από κάτι άλλο είτε αυτό είναι πρωτεινη είτε λιπαρά. Πχ αν φας κρεας με πατάτες καλό έιναι να φας πρώτα μερικές μπουκιές κρέας και σαλάτα και μετά τις πατάτες.

Φυσικά και οι σαλάτες  υδατάνθρακες είναι αλλά ανήκουν στην κατηγορία των complex υδατανθράκων και δεν προκαλούν ότι οι απλοί. Δηλαδή αυτά τα τρώμε άφοβα.

Τα καλά λιπαρά (λάδι, ξηροί καρποί, καρύδα, ελιές, αβοκάντο) δεν μπορούν να μας παχύνουν σε αντίθεση με αυτά που ακούγονταν μέχρι τώρα και είναι αυτά που βοηθούν στη γονιμότητα της γυναίκας και γενικά στην καλή λειτουργία των ορμονών και καμία σχέση δεν έχουν με την αποθήκευση λίπους στο σώμα.

Σας τρόμαξα? Είμαι ΄σχεδόν άνεργη τα τελευταία 2 χρόνια. Κάτι έπρεπε να κάνω με τον ατελείωτο ελεύθερο χρόνο μου κορίτσια χαχαχαχαχα!

Από τα αγαπημένα μου smoothies:

-μισή μπανάνα

-μισό φλ. μύρτηλα ή ένα πορτοκάλι ή ότι άλλο ζουμερό φρούτο σου αρέσει

- 1κσ ταχίνι (χωρίς ζάχαρη εννοείται)

-1κσ φυστικοβούτυρο (επίσης χωρίς ζάχαραη)

- 1κσ κακάο

-1κγ καφέ

- 1φλ γάλα αμυγδάλου ή καρύδας

-μισό κουπάκι γιαούρτι (εκτός αν βάλεις γάλα κανονικό αντι για γάλα καρύδας ή αμυγδάλου)

-1κσ σπόρους κάνναβης ή λιναρόσπορο ή σπόρους chia προεραιτικά (τελευταία ακούγεται ότι δεν είναι καλό να τους τρως στν εγκυμοσύνη οπότε αυτό καλύτερα αστο για τώρα)

Αν το θες πιο αραιό προσθέτεις λίγο νερό. Μπολικη κανέλα, 1/4 κγ κουρκουμά, 1/4κγ τζίντζερ

3 ώρες πρίν, Condios είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! 

Πολλές κοπέλες πέτυχαν με την πρώτη σε εξωσωματική είτε με δικά τους είτε με δανεικά. Εσύ να σκέφτεσαι ότι πας για να πετύχεις,και οι γιατροί το ίδιο θέλουν. Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις με την πρώτη. Ειδικά με δοτρια οι Βλαστοκυστες συνήθως είναι τέλειες τύπου 4ΑΑ κλπ αλλα σε πληροφορω λίγη σημασία έχει αυτό,,,, μεγαλύτερη απ'όλα έχει να γίνουν τα σωστά βήματα,,, με ιδανικό ενδομήτριο, σωστή παρακολούθηση ορμονών και άπλετη τύχη! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Η κάθε φορά που πάμε για ετ θέλουμε να είναι αυτή που θα μας φέρει το ή τα μωράκι/α μας. Εύχομαι σύντομα και το δικό σου!!

Λιακαδιτσες μου όμορφες μια γλυκιά και υπέροχη εβδομάδα να έχουμε. 

Μια φίλη μου διατροφολόγος/διαιτολόγος στη δική της εγκυμοσύνη έτρωγε πρώτα αλμυρό και μετά γλυκό για να μην ανεβαίνει το σάκχαρο απ'ότι μου είχε πει. Αχαχχαχαχα αν όντως ισχύει είναι τέλειο ε? 

Πολύ καλά έκανε η διαιτολόγος!!! Συμφωνώ! χαχαχα

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Viv37 είπε:

Καλημέρα! Κι εγώ έτσι αισθάνομαι. Γκρινιάζω εδώ για χαζομάρες και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό και άλλες κοπέλες έχουμε περάσει τόσα και τόσα! Εύχομαι για μια ακόμα φορά να μη χρειαστεί να μην έχουμε κι εμείς να διηγηθούμε τέτοιες ιστορίες!

Εσύ τι ώρα έχεις ραντεβού? Όλα καλά να πάνε Χρυσουλάκι μου!

Ναταλάκι κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι. Τώρα ξεκινάω. Αλλά μην απογοητεύεσαι! Εμένα οι 2 κολλητές μου πήγαν με εξωσωματική (η μία με δότρια, η άλλη με δικά της ) και πέτυχαν και οι 2 με την πρώτη και περιμένουν δίδυμα!!! Κι εδώ είναι κοπέλες που τα κατάφεραν την πρώτη ή 2η φορά. Για τα ωάρια τώρα. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη βεβαια όχι στο Ιασώ αλλα θα σου πω τι είπαν σε μένα. Καταρχήν ο γιατρός μου επίσης δεν είχε καμία σχέση με τη διαδικασία και δε μου έλεγε τίποτα και έλεγε ότι αυτά τα ξέρουν οι εμβρυολόγοι στο κέντρο. Τελικά μου βρήκαν μια δότρια η οποία έδωσε 10 ωάρια εκ των οποίων τα 8 ήταν καλά και με το υλικό του άντρα μου που είχε αρκετά θέματα πήραμε 3 βλαστοκύστες. Μου είχε πει ο γιατρός ότι σε περίπτωση που δεν είχαμε καθόλου βλαστοκύστες θα πληρώναμε σαφώς μικρότερο ποσό. Θα πληρώναμε όμως πάλι. Εγγύηση κανένας δε δίνει. Κι εγώ ήθελα περισσότερες βλαστοκύστες αλλά πήραμε μόνο 3. Αλλά σε αυτές τις 3 κρύβονται τα μωράκια μου!

 

Καταρχήν πρωτεΐνη πρέπει να τρώμε κάθε μέρα απαραιτήτως γιατί δεν την παράγει ο οργανισμός μας όπως μας είναι απαραίτητη. Χρειαζόμαστε ολοκληρωμένη πρωτεΐνη που είναι το κρέας, τα ψάρια, τα αυγά, τα γαλακτοκομικά, το tofu  και η κινόα. Μισή πρωτείνη έχουν τα όσπρια, το ρύζι, τα σιτηρά και τα ξηροκάρπια. Αυτό σημαίνει ότι όταν τρως πχ όσπρια που έχουν τα μισά ένζυμα πρέπει να φας μαζί και κάτι από τις άλλες πρωτεΐνες που είναι μισές και έχουν τα υπόλοιπα μισά ένζυμα έτσι ώστε να φας τελικά ολοκληρωμένη πρωτεΐνη. Πχ το φακόρυζο είναι ολοκληρωμένη. Τώρα όσες από αυτές περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστό υδατανθράκων δηλ όσπρα και σιτηρά, πρέπει να τις τρώμε σε μικρότερη ποσότητα γιατί έχουν μεγαλύτερο φλυκαιμικό δείκτη και ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη και άρα τη γλυκόζη στο αίμα και μετά πέφτει επίσης απότομα και πεινάμε πιο γρήγορα. Γι αυτό οι αθλητές τρώνε μακαρόνια πριν τον αγώνα γιατί ανεβάζει πολύ γρήγορα την ισνουλίνη και δίνει πολύ απότομα και γρήγορα ενέργεια η οποία όμως κρατάει λιγότερη ώρα και πέφτει πιο απότομα με αποτέλεσμα ο οργανισμός να αποθηκεύει λίπος στην προσπάθειά του να κρατήσει κάποια ενέργεια. = πάχος και διαβήτης. Επίσης επειδή μπαίνει ο οργανισμό σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης υπολειτουργούν τα υπολοιπα (γονιμότητα) γιατί προτεραιότητά του είναι να μας κρατήσει ζωντανούς. Και τα φρουτα το κάνουν αυτό αλλά σε μικρότερο βαθμό από τους άλλους υδατάνθρακες και επίσης αυτά έχουν και παρα πολλά θρεπτικά στοιχεία οπότε τα τρώμα αλλά με μέτρο λόγω της φρουκτόζης.

Αυτό το απότομο ανεβοκατέβασμα της ισνουλίνης γίνεται μικρότερο όταν τους υδατάνθρακες τους φάμε μετά από κάτι άλλο είτε αυτό είναι πρωτεινη είτε λιπαρά. Πχ αν φας κρεας με πατάτες καλό έιναι να φας πρώτα μερικές μπουκιές κρέας και σαλάτα και μετά τις πατάτες.

Φυσικά και οι σαλάτες  υδατάνθρακες είναι αλλά ανήκουν στην κατηγορία των complex υδατανθράκων και δεν προκαλούν ότι οι απλοί. Δηλαδή αυτά τα τρώμε άφοβα.

Τα καλά λιπαρά (λάδι, ξηροί καρποί, καρύδα, ελιές, αβοκάντο) δεν μπορούν να μας παχύνουν σε αντίθεση με αυτά που ακούγονταν μέχρι τώρα και είναι αυτά που βοηθούν στη γονιμότητα της γυναίκας και γενικά στην καλή λειτουργία των ορμονών και καμία σχέση δεν έχουν με την αποθήκευση λίπους στο σώμα.

Σας τρόμαξα? Είμαι ΄σχεδόν άνεργη τα τελευταία 2 χρόνια. Κάτι έπρεπε να κάνω με τον ατελείωτο ελεύθερο χρόνο μου κορίτσια χαχαχαχαχα!

Από τα αγαπημένα μου smoothies:

-μισή μπανάνα

-μισό φλ. μύρτηλα ή ένα πορτοκάλι ή ότι άλλο ζουμερό φρούτο σου αρέσει

- 1κσ ταχίνι (χωρίς ζάχαρη εννοείται)

-1κσ φυστικοβούτυρο (επίσης χωρίς ζάχαραη)

- 1κσ κακάο

-1κγ καφέ

- 1φλ γάλα αμυγδάλου ή καρύδας

-μισό κουπάκι γιαούρτι (εκτός αν βάλεις γάλα κανονικό αντι για γάλα καρύδας ή αμυγδάλου)

-1κσ σπόρους κάνναβης ή λιναρόσπορο ή σπόρους chia προεραιτικά (τελευταία ακούγεται ότι δεν είναι καλό να τους τρως στν εγκυμοσύνη οπότε αυτό καλύτερα αστο για τώρα)

Αν το θες πιο αραιό προσθέτεις λίγο νερό.

Πολύ καλά έκανε η διαιτολόγος!!! Συμφωνώ! χαχαχα

Σε προσλαμβάνω να μου κάνεις διατροφή όσο εγκυμονούμε χαχαχα!! Αστέρι είσαι το έκανα screen shot ήδη!!  Και προλαβαίνω την οποιαδήποτε παρεξήγηση...χάριν αστεϊσμού είπα πριν για τα 3 μας εννοώντας φυσικά τις βλαστοκυστες μας!!

@vik80 ο Κουρ .κάνει δοκιμαστικούς κύκλους. Δηλαδή μόλις αδιαθετησεις έχεις δεν έχεις σταθερό κύκλο σου δίνει σικλακουρ και ελέγχει αν το ενδομήτριο παχαινει ικανοποιητικά. Έτσι πχ μπορεί να σου αυξήσει τα σικλακουρ η να σου προσθέσει και αυτοκόλλητα. Υπολόγιζε υπέρηχο μια φορά την εβδομάδα. Έτσι όταν με το καλό βρεθεί η δοτρια ο γιατρός έχει από πριν μια εικόνα της μήτρας και πως αντιδρας στα φάρμακα.

Μου άλλαξε το ραντεβού ο γιατρός με πήγε 19.30. αχ και θα σκασω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...