Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , thalasa είπε:

Να μη σε φοβίζει η διαδικασια , εκτός αν δεν την αντέχετε οικονομικά την Αθήνα , κάτι που συνέβη σε μένα ας πούμε . Και η απόσταση σίγουρα είναι ένα θέμα , αλλά όλα γίνονται . Αν σας παίρνει οικονομικά να κατεβείτε στην Αθήνα , θα ακούσεις καινούργια πράγματα και θα φτιάξει η ψυχολογία σου . Για γιατρούς ότι αποριες εχεισ στειλε και πμ αν θέλεις . Και για ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής . Στη λευκού έχεις πάει ;

Δεν ξερω αν εχει αλλες τιμες σε συγκριση με Θεσσαλονίκη. Απο αύριο θα αρχισω να ψάχνω. Ευελπιστώ να μου πουν καποια πραγματα τηλεφωνικως. Ναι εννοείται οτι εχω πάει κ λευκού, δεν μου βρηκε κατι το ιδιαιτερο. Μου εδωσε τα κλασικά που δίνει σε όλες. Κορτιζόνη αντιπηκτικες βιταμίνες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

3 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Καλησπέρα σας, αποφάσισα και εγώ να γράψω την ιστορία μου, καθώς παρακολουθώ καιρο τις δικές σας, και είχα παρότρυνση από την AndriM να συμμετάσχω. Στα 38 μου (ο σύντροφος 35 τοτε) και αφού προσπαθήσαμε περίπου 6 μηνες για παιδακι, πίεσα το γυναικολογο που είχα τότε να κάνουμε εξετασεις. Οπτικά όλα έδειχναν σωστα και η περίοδος σταθερότατη. Και αρχίζει ο Γολγοθάς. Σαλπιγγογραφια μέτρια, fsh μια 10, μια 20, πλέον είναι σταθερή στα 14 δύο χρόνια τώρα. Πάμε για εξωσωματικη μου λέει αλλά μπορεί να μην βγάλεις ούτε ένα. Ο σύντροφος σε όλες άριστος. 1η εξωσ. Ακεσω. Φουλ διεγερση. Βγάζουμε 5, μένουν 4 βλαστοκυστες. Βάζουμε 2. Οι άλλες δύο την επόμενη μέρα αντί να μπουν καταψυξη αφού ήταν τέλειες, τελικά τις κατέστρεψαν.αρνητικο. η δεύτερη 3 μηνες μετά, ιδια τακτική. 3 ωαρια, 2 εμβρυα 2 ημερων. Αρνητικο. Να σημειώσω, δύο εμβρυομεταφορες εξαιρετικά επιπονες που κρατούσαν σχεδόν μια ώρα. Φεύγω τρέχοντας. Πάω γενεσις στον γνωστό. Με ξεσκονίζει στις εξετάσεις. Καρυοτυπος δικός μου με μωσαικισμος, αλλα 95% φυσιολογικό. Πάμε για φυσικούς και ο,τι μαζέψουμε προεμφυτευτικο. Κάνω νικά. Ηπια χρόνια φλεγμονη. 40 εγχυσεις διαφόρων αντιβιωσεων. Ταυτοχρονα Σε 6 μηνες μαζεύουμε 7 βλαστοκυστες (έβγαζα και δύο φορές το μήνα αυγουλακι τρομάρα μου). Κάνω προεμφυτευτικο, οι 4 καλες. Βάζουμε 3, αρνητικο. Μόλις έκλεισα τα 40. Μιλάω με τι γιατρο. Συνεχιζουμε φυσικούς λέει. Όχι Πάμε με δανεικά. Είναι νωρίς ακόμη μου λέει. Επιμένω. Ψήνεται. Κάνω ngs 97% γαλακτοβακιλοι. Όλα καλά. Η δοτρια έδωσε 5 ωαρια. Βάλαμε 2 4ης μέρας. Να πω σε αυτό το σημείο πως ο,τι σκέφτεστε να ρωτήσετε, το ρώτησα, δεν  πήρα απάντηση. Πετυχαίνει. Καλές χοριακες. Βλέπουμε σάκο και στοιχεία 5,2 εβδ. Έλα 6,5 εβδ να ακούσουμε καρδια. Κάνω εξετασεις τα πάντα. Όλα καλά. Πάω για καρδια, δεν την ακούμε, τη βλέπουμε να αναβοσβήνει. Η μόνη που αγχώθηκα ήμουν εγώ. Όλα καλά. Ξαναελα σε 2 εβδομάδες. Μετά από 3 μέρες, ξαφνικά γυρνώ από τη δουλειά Κάνω συνεχόμενους εμετους και πυρετό για μια μόνο ώρα που ήρθε και έφυγε μόνος του. Δεν βρίσκω καμία μαία. Πάω νοσοκομειο. Μου κάνουν τα πάντα από εξετασεις, ολα καλα, με διώχνουν, τους λέω κάντε μου υπερηχο για το μωρό. Δεν ειχαν γυναικολογο.Να σημειώσω ούτε πονος ούτε αίμα ούτε τίποτα. Μόνο μία ενστικτωδη ανησυχία. Ο οργανισμός μου γενικά είναι γερός και ανθεκτικός. Πάω το επόμενο πρωί γενεσις. Εξηγώ τι έγινε. Κάνουμε υπερηχο. Έχει σταματήσει η καρδούλα.δεν θέλω να σου κάνω αποξεση, θα πάμε με χάπια. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Μια εβδομάδα υπερηχους. Έδειχνα καθαρή. Κάνουμε χοριακη στη βδομάδα 2500, δεν έπεσε μου λέει. Εν τω μεταξύ εγώ είχα αποβάλλει στην τουαλεττα και το ήξερα είχα σκιστεί στα δύο από τους πόνους. Θα κάνουμε αποξεση. Λήγει εδώ αυτό το κεφάλαιο το καλοκαίρι, με το γιατρό να μη θέλει να γίνει καρυοτυπος κατά την αποξεση. Να μου λέει μήπως έπαθα ενδομητριτιδα και το σκότωσε ο οργανισμός μου. Το Σεπτέμβριο του λέω θέλω υστεροσκοπηση και ngs. Είχα μόνο ένα ακόμη για εμβρυομεταφορα από τη δοτρια. Κάνουμε υστεροσκοπηση τιποτα σημαντικο, εικόνα καλή. Ngs 0%γαλακτοβακιλοι. Άλλες 20 εγχυσεις και 1 μήνα αντιβιωσεις διάφορες. Φουλ προβιοτικα άλλον 1 μήνα. Ξανά ngs 0% γαλακτοβακιλλοι. Ξανά εγχυσεις μου λέει. Αποκλείεται του λέω. Δεν έχω κάποιο μικρόβιο η λοιμωξη, γιατί?? Αφηνω τον εαυτό μου 2 μηνες μόνο με βιταμινες, προβιοτικα και διατροφή. Πάλι ngs 97%. Κάνουμε εμβρυομεταφορα το άλλο ένα που έμεινε. Αρνητικο. 41 πατημένα πλέον... αισθάνομαι απογοήτευση. Βλέπω όμως ότι δεν είμαι μόνη. Καλώς σας βρήκα λοιπόν. Ανδριάνα μου να ξέρεις ότι τα λόγια σου με ηρέμησα και με δυναμωσαν πολύ. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, υπόσχομαι να γράφω μικρότερα στο εξης

Κοριτσι μου συγκλονιστηκα απο την ιστορια σου.εισαι μαχητρια κ μην το βαζεις κατω! Ολες μας λιγο η πολυ τραβαμε τον δικο μας γολγοθα,κ πιστεύω σε ολες μας οτι θα τα καταφερουμε!! Παμε δυνατα λοιπον ,ολα ειναι εμπειριες που μας φτανουν ολο και  πιο κοντα στον στοχο μας! Σε φιλω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου όμορφα, καλημέρα!

Ερώτηση εκ μέρους άλλης κοπέλας..

Υπάρχει κάποια που βρίσκεται στη Πάτρα ή αν ξέρετε κάποια από Πάτρα και να έχει κάνει υστεροσκοπηση σε δημόσιο νοσοκομείο της Πάτρας ή του Ρίο για να μου στείλετε ένα τηλέφωνο στο οποίο θα μπορούσε να επικοινωνήσει για να κλείσει ραντεβού;

@Villi..; @Aria....; Κάποια ήταν από Πάτρα θυμάμαι.. δε θυμάμαι ποια...:oops:

  • Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Μόνο με διαγνωστική λαπαροσκόπηση μπορείς να είσαι σίγουρη ότι είναι οκ οι σάλπιγγες , δυστυχώς .. θυμάσαι αν κάποια σάλπιγγα ήταν και λίγο διογκωμένη ;;  Δεν είσαι και στη Θεσσαλονίκη , να σου πρότεινα 1-2 γιατρούς να πήγαινες να τη δείξεις . Στην Αθήνα μόνο ο Τσιριγώτης είχε εντοπίσει το πρόβλημα σε μένα όταν είδε τη σαλπιγγογραφια μου, ενώ άλλοι μου λέγανε ότι είναι οκ. Χωρίς να θέλω να πω ότι ντε και καλά έχεις πρόβλημα στις σάλπιγγες , αλλά δυστυχώς δεν το εντοπίζουν όλοι οι γιατροί , αν υπάρχει φυσικά 

Είναι απίστευτο όλο αυτό που συμβαίνει με τις αντιβιωσεις . Καλά εκανες και πάτησες πόδι , μα 80 εγχυσεις και πάλι δεν τις θεωρούν αρκετές ;; Ακατανόητα πράγματα . Στις πόσες εγχυσεις είναι ικανοποιημένοι δηλαδη ; Και ήσουν τυχερή που επανήλθαν οι γαλακτοβακιλλοι σε δυο μήνες , σούπερ . Και τόσα λεφτά για τόσες ngs , και τόσες εξετάσεις , αυτό που το πας ;; Όχι κοπέλα μου , μακριά ! Κι εμένα ο γιατρος μου είναι των εγχυσεων , αλλά έκανα πολύ λίγες κι ας επιμένει . Με λέει : ούτε ο Πούτιν τόσο σκληρές διαπραγματεύσεις δεν κάνει, χαχαχα. Λοιπόν να ακούς το ένστικτο σου

Οχι δεν ήταν καθόλου διατεταμενες, αν κατάλαβα σκεφτεσαι για υδροσαλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Kiddo είπε:

Κορίτσια μου όμορφα, καλημέρα!

Ερώτηση εκ μέρους άλλης κοπέλας..

Υπάρχει κάποια που βρίσκεται στη Πάτρα ή αν ξέρετε κάποια από Πάτρα και να έχει κάνει υστεροσκοπηση σε δημόσιο νοσοκομείο της Πάτρας ή του Ρίο για να μου στείλετε ένα τηλέφωνο στο οποίο θα μπορούσε να επικοινωνήσει για να κλείσει ραντεβού;

@Villi..; @Aria....; Κάποια ήταν από Πάτρα θυμάμαι.. δε θυμάμαι ποια...:oops:

Καλημερα, η @Aria. ειναι απο Πάτρα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, vik80 είπε:

Οχι δεν ήταν καθόλου διατεταμενες, αν κατάλαβα σκεφτεσαι για υδροσαλπιγγα.

κοριτσι δεν εχω λογια για ολα αυτα που εχεις περασει… εισαι ηρωιδα και το μονο που μπορω να ευχηθω ειναι να γινεις μανουλα οσο πιο συντομα.., δενξερω αν το ανεφερες παραπανω, αλλα στο γεν ησουν με τον παν η με σφα,,;;;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, MelissaRobert είπε:

@Viv37 - Προσπαθώ να μην χάνω χρόνο άσκοπα και όλα όσα γράφετε με βοηθάνε πολύ. Απλά τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω με το ERA. Στην Αγγλία κοστίζει περίπου 1500 Eυρω και είναι πάρα πολλά. Περιμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας και μετά θα πάρω τον Ψαθα να με συμβουλέψει για το ERA. Μάλλον θα χρειαστεί να έρθω Ελλάδα για μια μέρα η αλλιώς Ισπανία επειδή είναι πιο κοντά για μένα. Αν βέβαια έχει κάποιον να μου συστήσει εκεί.

Κοριτσια αυτά έχω σημειώσει να ελέγξω μαζί του. Ποια είναι η άποψη σας;

Era test, PGS genetic testing, thyroid, Immune testing - NK cells, Σαλπιγγογραφια.

Συγνωμη για τα Greeklish αλλά δεν τα ξέρω όλα στα ελληνικά.

Από την άλλη βέβαια θα προτιμούσα να τον δω και να μου απαντήσει όλες τις απορίες από κοντά . Όσο για το ζωμό κρεάτων, για την ακρίβεια πήρα κόκαλα από το κρεοπωλείο και τα έβρασα με σέλερι, κρεμμύδι και αλατοπίπερο. Είναι πολύ ωραίο επειδή σε ζεσταίνει και σε ανακουφίζει. To sauerkraut είναι το λάχανο τουρσί…έχω ξεκινήσει να το βάζω σε όλες τις σαλάτες. Πάλι καλά που μου αρεσει η γεύση:)

Φιλια σε όλες σας

Καλημέρα! Το ΕΡΑ κι εδώ κοστίζει πολλά. Θέλω να πω 750 ζητάει η εταιρεία, συν τα τραπεζικά έξοδα βγαίνει γύρω στα 780. Αν τώρα προσθέσεις κ αμοιβή γιατρού για τη διαδικασία κ αν θες και μέθη τον αναισθησιολογο, τότε το ξεπερνάμε το χιλιάρικο. Οπότε, δεν ξέρω αν σε συμφέρει να κάνεις κ το ταξίδι. Εγώ πχ που έκανα ΕΡΑ μαζί με υστεροσκοπηση κτλ δεν είχα επιπλέον τη χρέωση του γιατρού κ αναισθησιολογου. Οπότε ρώτα ακριβώς συνολική τιμή στον γιατρό σου. Αν το κάνει στο ιατρείο του, χωρίς μέθη κ δεν το χρεώσει ή χρεώσει πολύ λίγα τότε μπορεί να σε συμφέρει.

Συμφωνώ για το ΕΡΑ τεστ και για τη σαλπιγγογραφια. Για τον προεμφυτευτικο έλεγχο (PGS) ρώτησε τον να δούμε τι θα σου πει... Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που γράφεις για θυροειδή. Δεν τον είχες δει; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Χρυσουλακι μου το γλυκακι απο μονο του δεν κανει διαβητη.  Ο διαβητης προκαλειται κυριως απο το αποτομο πικ της ινσουλινης που προκαλειται απο υδατανθρακες γενικως (αρα και γλυκα) ειδικα αν τους τρως μονους τους με αδειο στομαχι. Αν τρως κανενα γλυκο μια στο τοσο μετα το φαγητο που θα εχεις ηδη στο στομαχι σου αλλα πραγματα δεν υπαρχει προβλημα. Εννοειται βεβαια οτι αν μπορεις να κοψεις τη ζαχαρη φυσικα ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το σωμα σου γιατι ειναι τοξικη σαν τροφημο και για τα ατιμα τα κιλα. Αλλα για το διαβητη δεν κανει κατι χειροτερο απο το ψωμι μονο του. Αν αποκτησεις διαβητη τοτε δεν κανει να τρως ζαχαρη.  Γι' αυτο σου ελεγα να τρως και λιγο σαλατουλα ή κατι σε πρωτεινη ή λιπαρα πριν το τοστακι σου. Για να αποφευγεις το αποτομο πικ. 

Και με την κορτιζονη αυτο συμβαινει. Αυξανει την κορτιζολη και τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα και αν φας και γλυκο θα το τερματισεις.

Ηθικο διδαγμα: Φαε βραδυνο και μετα πεσε με τα μουτρα στο κεικ σοκολατας τωρα που δεν εγινε ακομα η ετ γιατι μετα δε θελουμε τοξινες! Βουτια ομως! Οχι τσιγγουνιες! Αντε ασε και ενα μικρο κομματακι στον αντρουλη σου. Χαχαχα

Ο γιατρος μου ειπε γενικα θελουμε ισορροπημενη μεσογειακη διατροφη. Οχι υπερβολες. Λιγο απ ολα. Γιατι και η ψυχικη μας ηρεμια ειναι σημαντικη και το μια στο τοσο ενα γλυκο ή μια παρασπονδια μας χαλαρωνει!

Τωρα για το πρωινο που λες επειδη εμενα με πιανει συχνα η παρανοια της υγιεινης διατροφης -ή όπως ειπε η @Filli διαστροφης- τα σμουθις ειναι η ειδικοτητα μου! Οταν δουλευα σε γραφειο τα εφταχνα και τα εβαζα σε ενα παγουρι για τη δουλεια.   Το σμουθι το εχω κολλησει και στον αντρουλη μου! Ειναι τελειο. Σαν μιλκσεικ χωρις ζαχαρη και σε γεμιζει ενεργεια. Αλλη επιλογη ειναι το ή γιαουρτι με λιγο φρουτακι, ξηροκαρπια ταχινι ή φυστικοβουτυρο και οτι αλλο μου ταιριαζει στο μιξ. Και φυσικα αυγουλακια.

Αχ πρεπει να χαλαρωσω με τη διατροφη. Ολοκληρο σεντονι για τα γλυκα σου εγραψα! Ριξε μου μουντζα ελευθερα! Χαχαχα!

Παντως ολος ο καλος ο κοσμος στο γιατρο σας μαζευτηκε! Σας βλεπω να πηγαινετε για καφεδαρες μετα το ραντεβου σας με @Villi @chitaneta @Moomin...ξεχναω καποια; 

Πουλακι εδω εγω εχω αγχος απο τωρα που ακομα δεν εκανα την ετ! Φαντασου! Αυτο που ειπες νομιζω ισχυει για ολες μας. Αν δεν παρουμε στα χερια μας τα νινακια μας δε θα ηρεμησουμε.

Υ.Γ. κλαιω με το μπεμπεδοσκονισμενη που εγραψες για τη @Fili χαχαχαχαχα! Τελειο

 

Καλημέρα, καλή εβδομάδα. Εμένα αυτή την ώρα που με έβαλε μάλλον για ποτό ταιριάζει να πάω μετα :lol:

  • Χαχα 4

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπημένες μου και καλή εβδομάδα να έχουμε!! @Villi μου ελπίζω να μας πεις όμορφα νέα σήμερα!! @Moomin και για εσένα να είναι καλά τα νέα που θα είναι!! Να μπείτε να μας πείτε. Έχω πάρει και την arvekap μαζί γιατί με βλέπω να την κάνω στην τουαλέτα του ιατρείου χαχαχα. Έχω μια αγωνία σήμερα να δω ότι όλα βαίνουν καλώς. Αύριο θα πάρω την τελευταία αμπούλα βιταμίνης d οπότε θα ζητήσω να μου γράψει πάλι εξέταση να δούμε πόσο κ αν ανέβηκε. Εν τω μεταξύ σας γράφω τα δικά μου και μου φαίνονται αστεία μπροστά σε όλα όσα έγραψαν τα κορίτσια μας χτες!! 

Εδώ έχουμε κρύο αλλά έναν λαμπερό ήλιο που ανεβάζει την διάθεση!! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Εχθές δεν μπόρεσα να πολυμπώ κ μπήκα σήμερα το πρωί. Έχω διαβάσει όλες αυτές τις ιστορίες των καινούργιων φίλων μας και έχω πάθει. 

@vik80 Έχεις δώσει πραγματικό αγώνα γλυκούλα μου. Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιασω. Το 1ο κέντρο που κατέστρεψε τα έμβρυα σου κ που σε ταλαιπωρησε τόσο πολύ; Το 2ο κέντρο; Εκεί κι αν δεν ξέρω. Πρώτον, φαντάζομαι η ερώτηση που έκανες κ δεν πήρες απάντηση στη δωρεά ήταν γιατί 4ης μέρας και όχι βλαστοκυστες, σωστά; Το 4ης μέρας σε συνδυασμό με την άρνηση του γιατρού για έλεγχο του εμβρύου με υποψιαζει παρά πολύ... Καλά, τι να πω για τα ngs που έχεις κάνει... Πέρα από γυναικολογικά, φαντάζομαι αιματολογικά και ορμονικά είσαι ελεγμένη, ε; Για τις σάλπιγγες μην αρκείσαι στον υπέρηχο ή στην υστεροσκοπηση. κάνε κ μια σαλπιγγογραφια για να είσαι σίγουρη. Αν έκανες κ το είπες, συγγνώμη.. τα έχω λίγο χάσει με τόσα που διάβασα. Και κάτι τελευταίο. Ο παράγοντας σπέρμα σε τι φάση είναι; Γιατί μου έκανε εντύπωση ότι είχες και τρεις ελεγμένες βλαστοκυστες με δικό σας υλικό οι οποίες δεν εμφυτεύτηκαν. 

12 ώρες πρίν, Rallia είπε:

Κορίτσια μου!! Δεν υπάρχει μέρα που να μην σας διαβάζω. Μετά απο μια θυελλώδη εγκυμοσύνη με πάρα πολλές δυσκολίες (αποκόλληση, αιμορραγίες, μείωση τραχήλου, περίδεση, διαβήτη, χολόσταση, προεκλαμψία..!) γέννησα πριν 3 μήνες πρόωρα τα διδυμάκια μου στον 7ο μήνα. Όλα καλά, μεγαλώνουμε σπίτι μας! Ο γιατρός μου συνήθιζε να λέει πως απο ένα σημείο και πέρα όλα είναι στα χέρια του Θεού, η επιστήμη εξαντλεί τα όπλα της και μετά απλά κάνεις το σταυρό σου και ελπίζεις για το καλύτερο..Πραγματικά, στο βαθμό που ο γιατρός μου εβαλε το χέρι του, στα ανθρωπίνως δυνατά, του οφείλω ένα τεράστιο, τεράστιο ευχαριστώ και ευγνωμοσύνη για πάντα..   Ευχαριστώ και σας για όλη τη στήριξη στις αποτυχίες μου, την συμπαράσταση, τις ευχές που πιάσαν τόπο. Δεν ήμουν σε κατάσταση να επικοινωνήσω εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά κράταγα την ανάσα μου διαβάζοντας τον αγώνα και τις αγωνίες σας και προσευχόμουν μαζί σας. Θα είμαι εδώ (με το καλό) στο εξής για οτιδήποτε μπορώ να φανώ χρήσιμη.. Μετά απο πολλά πρωτόκολλα, πολλες προσπάθειες, πολύ ψάξιμο, πολλές αποβολές..ζω το θαύμα. Θα σας εξομολογηθώ κάτι κορίτσια. Πέρσι το φθιμόπωρο, μετά απο άλλη μια αποτυχία μου, αποφάσισα να σταματήσω τις προσπάθειες. Εξέτασα το ενδεχόμενο υιοθεσίας και παρένθετης μητέρας. Μίλησα με κοινωνική λειτουργό, επίσης εξέτασα κέντρα στο εξωτερικό σε σχεση με την παρενθετη μητρότητα. Το Δεκεμβρη, περσι, βρέθηκα στην Ουκρανία με τον αντρα μου. Δεν ήταν εύκολη απόφαση απο καμμία άποψη. Το ποσό υπέρογκο αν δεν σου τρέχουν απο τα μπατζάκια. Αλλά ημασταν συνειδητοποιημένοι. Δεν θα επενδύαμε τις οικονομίες μας σε σπίτι, καλό αυτοκίνητο, εξοχικό κτλ (που και αυτά μια χαρά, επιλογές και δικαίωμα του καθένα, μην παρεξηγηθώ). Θα τα δίναμε για το δικό μας σκοπό. Υπογράψαμε και βάλαμε μπρος τη διαδικασία.Φύγαμε για Ελλάδα με την ελπίδα ένα χρόνο μετά να επιστρέψουμε Ουκρανία για να πάρουμε το μωρό μας. Λίγους μήνες μετά, περσι αρχες άνοιξης, μου τηλεφωνησαν απο τη κλινική στην Αθήνα ρωτώντας με τι να κάνουν με τα τελευταια 2 εμβρυα που είχαν ξεμείνει στο ψυγείο. Πήγα και τα έβαλα χωρίς καμμία αγωνία, καμμία προσδοκία, μηδεν. Απλά για να μην καταστραφουν.. Να κλείσει αυτός ο κύκλος. Και έκλεισε... Κορίτσια, είναι ασύλληπτο.. Γέννησα το Δεκέμβρη που μας πέρασε, την ίδια μέρα που υπέγραφα το συμβόλαιο παρένθετης.. Απο την Ουκρανία δε, έχουν ήδη κάνει 5 εμβρυομεταφορές με μηδενικές χοριακές ως τώρα. Εννοείται με ωάρια 20χρονων κοριτσιών σε μήτρες 30χρονων...Τρέχα γύρευε δηλαδή, τι εξήγηση να δώσεις εδω; Και φυσικά, τώρα όλα πάγωσαν λόγω πολέμου..ΥΓ: η τελευταία εμβρυομεταφορά έγινε λίγο πριν ξεσπάσει ο πόλεμος και μου έστειλαν μνμ απο το καταφύγιο - προς μεγάλη ανακούφιση όλων - οτι η κοπέλα δεν είναι εγκυος.. Πόσο άγρια, πόσο παράλογη είναι αυτή η ζωή!  

 

 

Τι να πω. Έχω πάθει πλάκα! Να σου ζήσουν γλυκούλα μου! Αυτά τα δύο κοριτσάκια έπρεπε να γεννηθούν!❤️ Θυμάμαι παλαιότερα, που δεν έγραφα στο φόρουμ, είχα διαβάσει την ιστορία σου. Και τότε με είχε συγκλονίσει εκείνη η αμφιβολία του γιατρού για το αν θα τα καταφέρετε ή όχι. Χαίρομαι πολύ για εσάς! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Moomin said:

Καλημέρα, καλή εβδομάδα. Εμένα αυτή την ώρα που με έβαλε μάλλον για ποτό ταιριάζει να πάω μετα :lol:

Σε έβαλε βράδυ ε;

Κι εμενα μου περασε απο το μυαλο να τον παρω απελπισμενη να του πω για σήμερα ραντεβού αλλά λεω ασε ξέρω οτι θα είναι παραφορτωμενος σήμερα...χεχεχε

Ας περιμενω ως αύριο!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Είστε όλες πολύ δυνατές. Εγώ που ξεκινάω τώρα και είναι η πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής, κι αυτή με δανεικά κάπως φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω. Είχα ελπίδα ότι με δανεικά ειναι καλά τα αποτελέσματα και δεν θα χρειαζόμουν περισσότερες από 1-2 προσπάθειες. Αλλά κάπως έχω απογοητευτεί.  Τα κορίτσια που πήγατε στο Ιασώ σας εξασφάλισαν κάπως τις βλαστοκυστες που θα παίρνατε; Εμενα ο γιατρός μού είπε ότι αυτά θα τα συζητήσω με την υπεύθυνη του τμήματος. Σαν να μην έχει σχέση με αυτό το κομμάτι. Συμφωνησατε να έχετε συγκεκριμένο αριθμό και συγκεκριμένη ποιότητα βλαστοκυστεων; Και αν τελικά δεν ήταν τα αποτελέσματα ικανοποιητικα τι κάνατε;;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Viv37 said:

Χρυσουλακι μου το γλυκακι απο μονο του δεν κανει διαβητη.  Ο διαβητης προκαλειται κυριως απο το αποτομο πικ της ινσουλινης που προκαλειται απο υδατανθρακες γενικως (αρα και γλυκα) ειδικα αν τους τρως μονους τους με αδειο στομαχι. Αν τρως κανενα γλυκο μια στο τοσο μετα το φαγητο που θα εχεις ηδη στο στομαχι σου αλλα πραγματα δεν υπαρχει προβλημα. Εννοειται βεβαια οτι αν μπορεις να κοψεις τη ζαχαρη φυσικα ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το σωμα σου γιατι ειναι τοξικη σαν τροφημο και για τα ατιμα τα κιλα. Αλλα για το διαβητη δεν κανει κατι χειροτερο απο το ψωμι μονο του. Αν αποκτησεις διαβητη τοτε δεν κανει να τρως ζαχαρη.  Γι' αυτο σου ελεγα να τρως και λιγο σαλατουλα ή κατι σε πρωτεινη ή λιπαρα πριν το τοστακι σου. Για να αποφευγεις το αποτομο πικ. 

Και με την κορτιζονη αυτο συμβαινει. Αυξανει την κορτιζολη και τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα και αν φας και γλυκο θα το τερματισεις.

Ηθικο διδαγμα: Φαε βραδυνο και μετα πεσε με τα μουτρα στο κεικ σοκολατας τωρα που δεν εγινε ακομα η ετ γιατι μετα δε θελουμε τοξινες! Βουτια ομως! Οχι τσιγγουνιες! Αντε ασε και ενα μικρο κομματακι στον αντρουλη σου. Χαχαχα

Ο γιατρος μου ειπε γενικα θελουμε ισορροπημενη μεσογειακη διατροφη. Οχι υπερβολες. Λιγο απ ολα. Γιατι και η ψυχικη μας ηρεμια ειναι σημαντικη και το μια στο τοσο ενα γλυκο ή μια παρασπονδια μας χαλαρωνει!

Τωρα για το πρωινο που λες επειδη εμενα με πιανει συχνα η παρανοια της υγιεινης διατροφης -ή όπως ειπε η @Filli διαστροφης- τα σμουθις ειναι η ειδικοτητα μου! Οταν δουλευα σε γραφειο τα εφταχνα και τα εβαζα σε ενα παγουρι για τη δουλεια.   Το σμουθι το εχω κολλησει και στον αντρουλη μου! Ειναι τελειο. Σαν μιλκσεικ χωρις ζαχαρη και σε γεμιζει ενεργεια. Αλλη επιλογη ειναι το ή γιαουρτι με λιγο φρουτακι, ξηροκαρπια ταχινι ή φυστικοβουτυρο και οτι αλλο μου ταιριαζει στο μιξ. Και φυσικα αυγουλακια.

Αχ πρεπει να χαλαρωσω με τη διατροφη. Ολοκληρο σεντονι για τα γλυκα σου εγραψα! Ριξε μου μουντζα ελευθερα! Χαχαχα!

Παντως ολος ο καλος ο κοσμος στο γιατρο σας μαζευτηκε! Σας βλεπω να πηγαινετε για καφεδαρες μετα το ραντεβου σας με @Villi @chitaneta @Moomin...ξεχναω καποια; 

Πουλακι εδω εγω εχω αγχος απο τωρα που ακομα δεν εκανα την ετ! Φαντασου! Αυτο που ειπες νομιζω ισχυει για ολες μας. Αν δεν παρουμε στα χερια μας τα νινακια μας δε θα ηρεμησουμε.

Υ.Γ. κλαιω με το μπεμπεδοσκονισμενη που εγραψες για τη @Fili χαχαχαχαχα! Τελειο

 

Βιβη μου να μας λες οτι θες απο διατροφή! Το ειχα ξανακουσει αυτο με τη σαλατα μαζί με υδατανθρακες. Κι οταν παω να φαω πατατα, ρυζι κλπ τρωω και τη σαλατιτσα μου. Αλλά δεν ειχα ακουσει για πρωτεινη...Να σε ρωτήσω, αν γνωριζεις...για πρωτεινη, εκτός απο κρεας και αυγο τι αλλο θα μπορούσα να συνοδευω το φαι μου.

Επίσης αλευρια ολικης στην ανεβάζουν πιο λιγο την ινσουλινη απο τα ασπρα;

Κι εγω ειμαι των smoothies πολυ! Κυριως με φρουτα και ξηρους καρπους. Αν έχεις κανα ωραιο συνδιασμο πες μου να δοκιμασω!:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Natalia85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είστε όλες πολύ δυνατές. Εγώ που ξεκινάω τώρα και είναι η πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής, κι αυτή με δανεικά κάπως φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω. Είχα ελπίδα ότι με δανεικά ειναι καλά τα αποτελέσματα και δεν θα χρειαζόμουν περισσότερες από 1-2 προσπάθειες. Αλλά κάπως έχω απογοητευτεί.  Τα κορίτσια που πήγατε στο Ιασώ σας εξασφάλισαν κάπως τις βλαστοκυστες που θα παίρνατε; Εμενα ο γιατρός μού είπε ότι αυτά θα τα συζητήσω με την υπεύθυνη του τμήματος. Σαν να μην έχει σχέση με αυτό το κομμάτι. Συμφωνησατε να έχετε συγκεκριμένο αριθμό και συγκεκριμένη ποιότητα βλαστοκυστεων; Και αν τελικά δεν ήταν τα αποτελέσματα ικανοποιητικα τι κάνατε;;

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! 

Πολλές κοπέλες πέτυχαν με την πρώτη σε εξωσωματική είτε με δικά τους είτε με δανεικά. Εσύ να σκέφτεσαι ότι πας για να πετύχεις,και οι γιατροί το ίδιο θέλουν. Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις με την πρώτη. Ειδικά με δοτρια οι Βλαστοκυστες συνήθως είναι τέλειες τύπου 4ΑΑ κλπ αλλα σε πληροφορω λίγη σημασία έχει αυτό,,,, μεγαλύτερη απ'όλα έχει να γίνουν τα σωστά βήματα,,, με ιδανικό ενδομήτριο, σωστή παρακολούθηση ορμονών και άπλετη τύχη! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Η κάθε φορά που πάμε για ετ θέλουμε να είναι αυτή που θα μας φέρει το ή τα μωράκι/α μας. Εύχομαι σύντομα και το δικό σου!!

Λιακαδιτσες μου όμορφες μια γλυκιά και υπέροχη εβδομάδα να έχουμε. 

πρίν από 4 λεπτά , chitaneta είπε:

Βιβη μου να μας λες οτι θες απο διατροφή! Το ειχα ξανακουσει αυτο με τη σαλατα μαζί με υδατανθρακες. Κι οταν παω να φαω πατατα, ρυζι κλπ τρωω και τη σαλατιτσα μου. Αλλά δεν ειχα ακουσει για πρωτεινη...Να σε ρωτήσω, αν γνωριζεις...για πρωτεινη, εκτός απο κρεας και αυγο τι αλλο θα μπορούσα να συνοδευω το φαι μου.

Επίσης αλευρια ολικης στην ανεβάζουν πιο λιγο την ινσουλινη απο τα ασπρα;

Κι εγω ειμαι των smoothies πολυ! Κυριως με φρουτα και ξηρους καρπους. Αν έχεις κανα ωραιο συνδιασμο πες μου να δοκιμασω!:)

Μια φίλη μου διατροφολόγος/διαιτολόγος στη δική της εγκυμοσύνη έτρωγε πρώτα αλμυρό και μετά γλυκό για να μην ανεβαίνει το σάκχαρο απ'ότι μου είχε πει. Αχαχχαχαχα αν όντως ισχύει είναι τέλειο ε? 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Condios είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! 

Πολλές κοπέλες πέτυχαν με την πρώτη σε εξωσωματική είτε με δικά τους είτε με δανεικά. Εσύ να σκέφτεσαι ότι πας για να πετύχεις,και οι γιατροί το ίδιο θέλουν. Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις με την πρώτη. Ειδικά με δοτρια οι Βλαστοκυστες συνήθως είναι τέλειες τύπου 4ΑΑ κλπ αλλα σε πληροφορω λίγη σημασία έχει αυτό,,,, μεγαλύτερη απ'όλα έχει να γίνουν τα σωστά βήματα,,, με ιδανικό ενδομήτριο, σωστή παρακολούθηση ορμονών και άπλετη τύχη! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Η κάθε φορά που πάμε για ετ θέλουμε να είναι αυτή που θα μας φέρει το ή τα μωράκι/α μας. Εύχομαι σύντομα και το δικό σου!!

Λιακαδιτσες μου όμορφες μια γλυκιά και υπέροχη εβδομάδα να έχουμε. 

Σ'  ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Οι ορμόνες έχουν σημασία αφού πάμε με δανεικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...