Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Condios είπε:

θελω δοση ελεφαντα μαλλον ,,,,, δε με πιανει τιποτα να ξες,,,,οσο για το "σε γκαστρωσα" δε θελω να το ακουσω,,,να το βιωσω θελω,,,,ασε γιατι και σε μενα το ειπε,,,με εστειλε σπιτακι μου με την ευχη του και τα παιδακια μου,,,,οποτε πλεον του λεω,,,,μου χρωστας,,,,μια καρδουλα μεσα μου και ενα μωρακι στην αγκαλιά μου! και εκει απλα σιωπαινει και πεισμωνει η τρελομουσουδα του αχαχαχαχαχα και αμην και δοξα!!!!!!!!!! λογοδιαρροια ανευ τελους ειμαι σημερα,,,συγνωμηηηηηηηηη

Θα το βιωσεις. Κρατάει το λόγο του λέμε. Στην πρώτη δεν μου το είπε γιατί κάναμε ότι ήθελα εγώ και φάγαμε Κουβα. Στην δεύτερη που μίλαγε και αποφάσιζε αυτός μου το είπε. Αχχχχχ κορίτσια σαν σήμερα έκανα ετ!!!!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 3 λεπτά , Neli83 είπε:

Χρυσουλακι μου διαβαζω την διατροφη που θα κανετε και νιωθω οτι πειναω..μπραβο σας κοριτσια,ειστε θεες!!Εγω παντως επειδη ειμαι πολυ αδυνατη και δεν ημουν ποτε του υγιεινου..και πριν την ετ ετρωγα σαβουρες και πολλα γλυκα και μετα...λιγο προσεξα οταν πηρα θετικο αποτελεσμα αλλα παλι σαβουριαζω και παρακαλαω τον Θεουλη να μην παθω διαβητη κυησης..

εσυ μαναρακι μου και 2 βοδια και 2 τουρτες στην καθισια σου να φας παλι διδυμαρες ατελειωτες γερες θα βγαλεις και με το καλο ολα!!!!!!! εισαι η ελπιδα μας,,,εισαι η γουρλου μας , εισαι το Νελακι μας ,,,,μη μελετας τετοια ,,,, ολα υπεροχα,,,,δυνατα τα τα τα!!!!

πρίν από 1 λεπτό , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Θα το βιωσεις. Κρατάει το λόγο του λέμε. Στην πρώτη δεν μου το είπε γιατί κάναμε ότι ήθελα εγώ και φάγαμε Κουβα. Στην δεύτερη που μίλαγε και αποφάσιζε αυτός μου το είπε. Αχχχχχ κορίτσια σαν σήμερα έκανα ετ!!!!!! 

συγκινηση!!!!!!!!!! σαν σημερα εβαζε το μαγικο φιλτρο ο δρυϊδης κοντουλης και βγηκε γαμπρος ,,,, ουρα παρακαλώ,,,,μια μια οι νυφες,,,,!!!!!!!! αυτο θα κανω και εγω στην επομενη,,,μοκοτο και κοκοκο και αι να δουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Condios είπε:

εσυ μαναρακι μου και 2 βοδια και 2 τουρτες στην καθισια σου να φας παλι διδυμαρες ατελειωτες γερες θα βγαλεις και με το καλο ολα!!!!!!! εισαι η ελπιδα μας,,,εισαι η γουρλου μας , εισαι το Νελακι μας ,,,,μη μελετας τετοια ,,,, ολα υπεροχα,,,,δυνατα τα τα τα!!!!

Χαχαχα!!! Τι να σου πω!! Απλα σ'αγαπω!! ❤❤


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Condios είπε:

εσυ μαναρακι μου και 2 βοδια και 2 τουρτες στην καθισια σου να φας παλι διδυμαρες ατελειωτες γερες θα βγαλεις και με το καλο ολα!!!!!!! εισαι η ελπιδα μας,,,εισαι η γουρλου μας , εισαι το Νελακι μας ,,,,μη μελετας τετοια ,,,, ολα υπεροχα,,,,δυνατα τα τα τα!!!!

συγκινηση!!!!!!!!!! σαν σημερα εβαζε το μαγικο φιλτρο ο δρυϊδης κοντουλης και βγηκε γαμπρος ,,,, ουρα παρακαλώ,,,,μια μια οι νυφες,,,,!!!!!!!! αυτο θα κανω και εγω στην επομενη,,,μοκοτο και κοκοκο και αι να δουμε

Και σήμερα είναι παγκόσμια ημέρα μοριζολας χα χα χα χα χα χα χα χα. Και κάτι άλλο αλλά δεν μπορώ να το γράψω μπείτε να δείτε χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα 

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,,,,, wellman conception πηρε καμιας ο σύζυξ? διαβασα τι περιεχουν και το σκεφτομαι να το μπουσταρω λιγο το αγορι μου ! για πειτε για πειτε,,,,μην ακουσω για Profertil (6 μηνες τα πηραμε) ,,,, τα χρυσοπληρωσαμε και σκατουλες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Condios είπε:

Ασχετο,,,,, wellman conception πηρε καμιας ο σύζυξ? διαβασα τι περιεχουν και το σκεφτομαι να το μπουσταρω λιγο το αγορι μου ! για πειτε για πειτε,,,,μην ακουσω για Profertil (6 μηνες τα πηραμε) ,,,, τα χρυσοπληρωσαμε και σκατουλες 

Εμάς ο κοντός D& E του είχε πει να παίρνει. Και για τα 57 του χρόνια μια χαρά πέντε βλαστοκυστες έφτιαξε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Και σήμερα είναι παγκόσμια ημέρα μοριζολας χα χα χα χα χα χα χα χα. Και κάτι άλλο αλλά δεν μπορώ να το γράψω μπείτε να δείτε χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα 

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

το ξερεις το ανεκδοτο ε?

Π....χια? Νιετ

Τ....κι? Ντααααα

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα

πρίν από 2 λεπτά , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Εμάς ο κοντός D& E του είχε πει να παίρνει. Και για τα 57 του χρόνια μια χαρά πέντε βλαστοκυστες έφτιαξε 

δεν το λες απλα μια χαρα,,,,το λες ΟΥΑΟΥ και μπραβο του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αν δεν ταιριαζατε !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

@Neli83 Και εγω σ'αγαπω κοριτσάκι μου! Πολύ πολύ! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Neli83 είπε:

Χρυσουλακι μου διαβαζω την διατροφη που θα κανετε και νιωθω οτι πειναω..μπραβο σας κοριτσια,ειστε θεες!!Εγω παντως επειδη ειμαι πολυ αδυνατη και δεν ημουν ποτε του υγιεινου..και πριν την ετ ετρωγα σαβουρες και πολλα γλυκα και μετα...λιγο προσεξα οταν πηρα θετικο αποτελεσμα αλλα παλι σαβουριαζω και παρακαλαω τον Θεουλη να μην παθω διαβητη κυησης..

Εσυ εισαι η νεραιδα μας δε μετραει. Οτι θελεις μπορεις να τρως!♥️♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Condios είπε:

η Οσια Μαρία η Αιγύπτια θα είμαι αν κανω νηστεια τετοια κανα 3-5μηνο μεχρι την ετ....αχαχαχαχαχαχα 

promise σε ολες σας και κυριως στον εαυτο μου,,,απ'τη στιγμή που θα μου πει "ξεκιναει η δοτρια" να ξερετε,,,,μειωνω καπνισμα ως οτου αδιαθετησω για να ξεκινησω επισημα προετοιμασια,,,,5 καπνιζω τη μερα αλλα και αυτα,,,,να φευγουν.

Αχ αυτό με το κάπνισμα γαμωτο. Εγώ 3 κάπνιζα μετά από κάθε ετ. Τη λεω την αμαρτία μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 53 λεπτά , Condios είπε:

Τις κοκκινες φακες τις εχω καιρο ,,,απ'οταν ηταν φτηνες,,,αχαχαχαχα τσεκαρα και προχθες ημερομηνια ληξης,,,,πληγουρι ωραιο,,,,το δε κους κους ονειρο το τσακιζω,,,αυτο το τουρκικο με τη μεντα....καλε σιγα που θα πεινασουμε,,,,δοξα να εχει ο Θεος,,,απ'ολα θα εχουμε,, θα τα καταφερουμε,,,αλί απο τον κοσμακη που ξεσπιτωνεται στην Ουκρανια. Καλά το πας,,,λιγο λιγο που το πας θα το καταφερεις....θα σου δωσει κορτιζονη λες? εκει θα θελει προσοχη αν ναι γιατι σημερα εμαθα η ξανθια,,,,το αλατι κανει κατακρατηση και η ζαχαρη ανεβαζει το σακχαρο με την κορτιζονη...ποσα πχια να θυμομαστε? Εγω σε καθε προετοιμασια για ετ ειχα excel με τις μερες και τα χαπια καταγεγραμμενα ολα και εβαζα τικ οταν επαιρνα κατι γιατι αλλιως καψιμο....η τελευταια ειχε 18 την ημερα καποια στιγμή,,,,,ούτε βαβά με άνοια να ήμουν τοσα πολλά αχαχαχαχαχαχα γελαω για να μην κλαιω,,,,αλλα και παλι,,,ολα χαλαλι!!!! το μονο που μου εμεινε να διαχειριστω ειναι η ρουλα-πεθερουλα ως την επομενη ετ,,,ολα τα υπολοιπα τα εχω υπο ελεγχο ,,,,, αυτή ομως ρωταει κατι κουλα,,,μα κατι κουλαααααααααα ,,,, θα παω να παρω μαθηματα τερματοφυλακα (κοινώς ψυχολογου) ,,,,να τα αποκρουω μαλλον αχαχαχαχα 

Αχ άσε με και μου θυμίζω κάτι γριές που κάνουν ανασκαφή στα ράφια του σούπερ μάρκετ να βρουν το πιο φθηνό!! Σήμερα ξεκίνησα με τοστ με αυγό και μαρουλακι, για μεσημέρι έφαγα πένες με τόνο και μια μπανάνα, λίγο πριν φύγω από γραφείο 2 κριτσινια ολικής και το βράδυ στο σπίτι έχει γιαουρτακι με δημητριακα. Τώρα που τα βλέπω γραμμένα πολύ γλουτένη βλέπω χαχαχα. Είπα ξεκίνησα προσπάθεια δεν έγινα ακόμα γκουρού της διατροφής!! Έχω πιει τόνους νερό και από τσιγάρα είμαι στα 7.χεσε με...μια μέρα το έκοψα μόνο. Τι άλλο θα κάνω σήμερα...περπάτησα 15 λεπτά μέχρι το τρένο του Πειραιά θα πάω ποδαράτη από Πανόρμου μέχρι ψυχικό οπότε έκανα κ το περπάτηματακι μου..αααα ήπια και φραπέ άνευ ολίγης Καστάνης ζάχαρης που έβαζα κ ζήτησα πολύ πολύ γάλα μέσα. Εντάξει για σήμερα ..αύριο τι μενού έχει ομελέτα με ασπράδι αυγού και σαλατικό . Εμένα με παίρνει τηλ η πεθερά μαζί με την μάνα μου λες και είναι συνεννοημενες να μάθουν αν αδιαθετησα για να ξεκινήσω ετοιμασία. Τους λέω όχι ακόμα. Είπαμε με τον άντρα μου την ημέρα της ετ θα το μάθουν χαχαχαχα. Πιο πολύ για να μην με αγχωνουν από την έννοια τους δεν τους είπα ότι έχω ξεκινήσει. Η δε πεθερά μου όταν έκανα διέγερση και μετά ετ ερχόταν με τα ταπερακια τα υγειινα. Είναι και Σμυρνιά οπότε καταλαβαίνεις...

@Neli83 εσύ είσαι η αρχηγός μας μπορείς να κάνεις ότι θέλεις!!! Εγκυουλα είσαι αν δεν έχεις κ πρόβλημα υγείας φάε να το ευχαριστηθείς!! @Viv37 βαθμολόγησε την σημερινή μου διατροφή χαχαχα.θα σε προσλάβω για διατροφολόγο , δωρεάν όμως έτσι;; Τι σόι συμπέθερες είμαστε χαχαχα. 

Κορίτσια βρήκα τα demerstil από ένα άκυρο μικροσκοπικό φαρμακείο. @Moomin μου σε ευχαριστώ που με σκέφτηκες αλλά τελικά τα κατάφερα!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , vik80 είπε:

Αχ αυτό με το κάπνισμα γαμωτο. Εγώ 3 κάπνιζα μετά από κάθε ετ. Τη λεω την αμαρτία μου

Ξέρεις ότι δεν έφταιξε αυτό ε? Εξάλλου μετά την 5η εβδομάδα δημιουργούνται τα όργανα των εμβρύων οπότε,,,,τότε ναι να κόβεται τότε καλό είναι,,,εγώ στην πρώτη μου φυσιολογική σύλληψη είχα απέχθεια για το τσιγάρο απ' την πρώτη μέρα καθυστερήσης,οπότε σε καλό δρόμο θα είμαι ελπίζω και εύχομαι μετά ,,,, 

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 11:03 ΠΜ, marina_86 είπε:

Αν διαβάσεις παλιότερα ποστ δικά μου και της @MelissaRobert θα δεις ότι γράφουμε για διάφορες εξετάσεις. Ωστόσο, εμείς έχουμε αποτυχία στο ενεργητικό μας με δωρεά γι'αυτό κ ψαχνομαστε λίγο παραπάνω. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι πρέπει να γίνουν όλα αυτά από κάθε γυναίκα που ξεκινάει τώρα με τη δωρεά. Αν θα έκανα εγώ κάτι διαφορετικό πριν την 1η ετ θα ήταν να κάνω απλά μια διαγνωστική υστεροσκοπηση (γιατί οκ το θέμα των ωαρίων αλλά το περιβάλλον της μήτρας πώς είναι;) και θα πρόσεχα λίγο παραπάνω στη λήψη φαρμάκων (οιστρογόνα και προγεστερόνη). 

Φυσικά εννοείται ότι θα πρέπει πριν την προσπάθεια να κάνεις έναν ορμονικό (θυροειδή, προλακτίνη, σάκχαρο) κ αιματολογικό έλεγχο (θρομβοφιλια, αυτοάνοσα). Αυτά πρέπει να γίνονται πριν από κάθε εξωσωματική, όχι μόνο με δωρεά.

Δες αν θες και τις άλλες εξετάσεις που αναφέρουμε, αλλά επαναλαμβάνω ότι κατά πάσα πιθανότητα στην περίπτωσή σου είναι υπερβολή. Αλλά επειδή η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική, θα τα συζητήσεις αυτά κ με τον γιατρό σου που θα έχει τη συνολική εικόνα.

Τι εννοείς αγαπημένη λήψη οιστεογονων και προγεστςρονης; 

On 11/3/2022 at 11:46 ΠΜ, marina_86 είπε:

Καλημέρα αγαπημένη μου! Ναι,ναι αισιοδοξία θέλουμε και καλή τύχη! Να μας χαμογελάσει κι εμάς λίγο!!!

Εννοώ για τα οιστρογόνα στην πάχυνση του ενδομητρίου ότι θα επεμενα και για dermestril αν έβλεπα ότι δεν έχω καλή ανταπόκριση μόνο με cyclacur. Δεν χρειάζεται να παίρνουμε τόσα cyclacur κ από το στόμα κ κολπικά, νομίζω ότι σε κάποιες γυναίκες δεν κάνουν κ καλό στην ποιότητα του ενδομητρίου. Αυτό φαίνεται θαρρώ κ από την ανταπόκριση! Δεν χρειάζεται ο γιατρός να είναι και τρελό τζιμανι για να το καταλάβει. Αλλά μερικοί είναι φουλ κολλημένοι.

Στην προγεστερόνη εμένα μου έδινε μόνο vasclor και τίποτα άλλο και την έβαζα βράδυ, που απ' ότι διάβασα 1ον. τις κολπικές προγεστερονες οι κλινικές του εξωτερικού προτείνουν να τις βάζεις πρωί κ όχι βράδυ 2ον. η vasclor είναι λίγο ξεπερασμένη 3ον. δεν ξεκινάς προγεστερόνη βράδυ με πρωινή ετ. Έπρεπε να μου την ξεκινήσει πρωί. Πχ πρωί Δευτέρας να ξεκινήσω, πρωί Σαββάτου η ετ. Και να υπενθυμίσω ότι στην τελευταία ετ δική μου είναι σαν να την ξεκίνησα τρίτη βράδυ με Σάββατο πρωί την ετ. Και μου έβαλε κατά την Τετάρτη κ ένα ουτροτζεσταν με δική μου επιμονή. Αλλά μόνο ένα. Α, και μετά την ετ μου είπε να κάνω ένεση lentogest που είναι δυνατή προγεστερόνη. Αλλά μέχρι τότε... Πιασ'τ'αυγό κ κουρευτο!

Δεν λέω ότι ευθύνονται μόνο τα παραπάνω για τις αποτυχίες μου. Αλλά σίγουρα όλα αυτά κούρασαν τον οργανισμό μου κ ενώ δεν είχα ποτέ πρβλ με το πάχος του ενδομητρίου, μου το επηρέασαν. Επίσης, αν το αποτέλεσμα του ΕΡΑ δείξει ότι χρειάζομαι κ παραπάνω ώρες προγεστερόνης, καταλαβαίνεις ότι σ' εμένα το παράθυρο εμφύτευσης άνοιξε όταν ήταν πολύ αργά... Γιατί δεν πήρα καν την προβλεπόμενη δόση!!! Σ' εμένα λογικά άνοιξε την Κυριακή το βράδυ. Αν χρειάζομαι και παραπάνω ώρες (θα φανεί αυτό) τότε θα άνοιξε την Δευτέρα. Γεια σας κι αντίο δηλαδή... 

Όλ' αυτά τα είχα συζητήσει τότε αλλά γενικά η συμπεριφορά που αντιμετώπιζα ήταν ένας τοίχος. Του τύπου εγώ τα κάνω όλα σωστά, δε δέχομαι τίποτα από εσένα. Και με εκνευρισμό!... Με τον τωρινό γιατρό μου που τα συζήτησα μου είπε είναι απόλυτα λογικά τα συμπεράσματα σου. 

Το έγραψα πάλι το κατεβατο μου. Συγγνώμη ρε κορίτσια... Χαχαχαχα

Ααααα τώρα κατάλαβα. Κοίτα έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες και δυστυχώς πολλοί για γιατροί έχουν αυτή την αντιμετώπιση. Πάλι καλά με τον τωρινό υπάρχει συνεννόηση! 

On 11/3/2022 at 12:13 ΜΜ, Villi είπε:

Καλημερα γλυκουλα….με τον μπαμπά χάλια, και όσο σας διαβάζω να γράφετε ότι πρέπει να έχουμε καλή ψυχολογία πανικοβάλλομαι γιατί δεν παίζει.  Τον γιατρό θα τον ξαναδώ τη Δευτέρα, θα πάω για υπέρηχο. 

Αχ βρε κοριτσάκι μ μην σκέφτεσαι έτσι έχεις. Δύναμη μέσα σου και θα συνεχίσεις δυνατά ♥ 

On 11/3/2022 at 12:59 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα καλημέρα!!! Αχ κορίτσια μου..τι ωραίο πράγμα να σας διαβάζω όταν βρίσκω λίγο κενό εν ώρα εργασίας!!! Τα νέα μου...λοιπόν....Δευτέρα στις 18.30 πάω στον χαλαρό για υπέρηχο. Έχω να πάω ένα μήνα να με δει. Ελπίζω να δούμε ένα καλό ενδομήτριο και καμιά κύστη να μην κάνει εμφάνιση πάλι. Λέτε αν όλα πάνε καλά να μου πει στο περίπου ημερομηνία ετ; Βιλακι θα είσαι κ εσύ Δευτέρα ε;; 

Αντε μπράβο ρε κορίτσι μ με. Το καλό ένα τούμπανο ενδομητριο και καμιά κύστη :)

On 11/3/2022 at 7:28 ΜΜ, marina_86 είπε:

Το ξέρω ότι χρησιμοποιείται συχνά. Κι εγώ κ στις προηγούμενες ετ που είχα κάνει μόνο vasclor μου έδιναν και είχα σε μία εμφύτευση (με τα δικά μου μάλιστα!). Με κάποιον όμως με ιστορικό αποτυχίας θεωρώ ότι πρέπει να ψαχτει παραπάνω το παραμικρό. Όχι μόνο η μάρκα αλλά και οι δόσεις. Ενδεχομένως να έκανα κι άλλη ετ μόνο με βασκλορ κ να έπιανε. Απλά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ για να πηγαίνω στην τύχη, γιατί όπως θα είδες γράφω κ για άλλες παραλείψεις. Προσωπικά δεν ένιωθα ασφαλής. Και ειδικά τα τελευταία δύο χρόνια παρατηρώ ότι οι γνωστοί γιατροί στην Αθήνα δεν την πολυχρησιμοποιουν ή δεν τη χρησιμοποιούν μόνη της. Αυτό για εμένα κάτι λέει.

 

Έχεις τόσο δίκιο... 

Ρε κορίτσι να σε ρωτήσω κάτι εφόσον είχες εμφύτευση παλιά σε ετ γίνεται τώρα να αλλάξει το παράθυρο εμφύτευσης; δεν τα ξέρω αυτά καθόλου. Για αυτό ρωταω

On 11/3/2022 at 9:50 ΜΜ, Annaforyou είπε:

Δίκιο έχεις αλλά σκέφτομαι πως για μένα  είναι καλύτερα να ξέρω ότι τα έχω τσεκαρει κ είναι θέμα τύχης, παρά να προσπαθώ κ να είναι κάτι και να χάνω τον χρόνο μου. 

Λοιποοον τα ωάρια σ δεν νομίζω να έχεις θέμα γτ είσαι δοτρια οπότε είσαι οκ από εκεί. Όσον αφορά το απόθεμα ναι φυσικά ζητά από την ενδοκρινολογο να σ βάλει τον ορμονικο έλεγχο. Τώρα συμφωνώ θέλει σίγουρα 6μηνες. Αλλά προσοχή θέλει συγκεκριμένο τρόπο. Εγώ πρώτη φορά κουτουρού όταν νόμιζα ότι είχα ωορρηξία μ πήρε 8 μήνες ίσως κ παραπάνω. Και μετά μ είπε ο γυναικολόγος ότι καμία γυναίκα δεν έχει στάνταρ μέρα ωορηξια. Οπότε το σωστό κ άμεσο αποτέλεσμα ερχεται με ένα τροπο. Με το που σου τελειώσει η περίοδος ξεκινάς αγαπουλεεες και κάνεις ΚΆΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΥΣΤΗΡΆ! όχι κάθε μέρα γτ ο άντρας δεν έχει προλάβει να αναπληρωσει το σπέρμα αλλά ούτε και κάθε 3 γτ ή το έχει αναπληρωσει και είναι προς το ζαβωμα (σαν ημερομηνία λήξης σκέψου το) η το αναπλήρωσε και είναι ανώριμο ακόμα. Και συνεχίζεις μέχρι να αδιαθετησεις ξανά! Εγώ όταν μ το είπαν και το έκανα μέσα σε ένα με δύο μήνες ήμουν έγκυος. 3 φορές κιόλας. Τη μία στο 2μηνο και τις άλλες δύο στο μήνα πάνω. 

On 12/3/2022 at 12:09 ΜΜ, Tsitsipopo είπε:

Ηρθα να πω μια καλησπέρα σε αυτό το γκρουπ ειδικά. Σας θαυμάζω όλες και σας στέλνω την αγάπη μου. Σας διάβαζα και μου δίνατε κουράγιο καθώς έκανα τη 3η μου προσπάθεια με δωρεά.

Πήρα τη χοριακή μου την Τρίτη και ήταν 687 και η επαναληπτική 1693 ( δεν ξερω αν με τετοια χοριακή τα εχουν  καταφέρει και τα 2 ... έχω υπερηχο την άλλη εβδομάδα.

Ειναι η 1η μου εγκυμοσύνη και φοβαμαι ακόμη και που το λέω, τρέμω τοοοσοοο πολύ τον υπέρηχο...

 

 

Συγχαρητήρια!!!! Σου εύχομαι μια γεη και τελειομηνγ εγκυμοσύνη!!! 

Διδυμακια μυρίζομαι σίγουρα να ξέρεις!!! ♥️ 

On 12/3/2022 at 5:00 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Εσείς το διαβάσατε μόνο εγώ τι να πω που ψήθηκε και μοσχοβολησε το σπίτι μου!! Κορίτσια πάντως σας βγάζω το καπέλο!! Ελπιζω μόλις κόψετε εντελώς την κορτιζόνη να μπορείτε μια στο τόσο να φάτε ένα γλυκάκι. Η όχι;; Τώρα δηλαδή δεν τρώτε λόγω των φαρμάκων η λόγω κιλών η διαβήτη; Αν θέλετε βέβαια απαντάτε . Έχω κ εγώ πάντως στο μυαλό μου να προσέχω πολύ όταν θα είμαι έγκυος. Και για τα ρημάδια τα κιλά και για να μην προκαλέσω στον οργανισμό μου διαβήτη η δεν ξέρω κ εγώ τι...

Βολτουλα στη λιακάδα ε;; Εδώ συννεφιά και κρύο απερίγραπτο!! Άναψα την σομπιτσα μου έκανα καφεδάκι και ώρα για χαλάρωση. Κουράστηκα σήμερα έχω βγάλει και κάτι καντήλες σε δύο δάχτυλα στο δεξί χέρι που και πρησμένες είναι και με φαγουριζουν. Ολίγον από κουλαμαρα έπαθα και γελάγε ο άντρας μου. Όταν βέβαια τον έβαλα να πλύνει τον νεροχύτη από τα μαγειρέματα και το κέικ του κόπηκε μαχαιρι το γέλιο χαχαχα. 

Χαχαχαχαχαχα α θεααααα με το συζηξ καλά τ έκανες χαχαχαχα

Κοίτα εμένα μ είχε πει η λευκού μέχρι 3ο μήνα που κόβεται ε τελως η κορτιζόνη όχι αλάτι κ ζάχαρη. Εγώ λόγω αντίστασης στην ινσουλίνη τη. Ζάχαρη θα τη προσέχω κ μετά τον 3ο όταν έρθει με το καλό. Γενικά τη διατροφή θα τη προσέχω πολύ και λόγο γονιδίου κοιλιοκακη τη γλουτενη αλλά κ κυρίως λόγο κιλών. Τώρα είμαι 53 αλλά πριν φτιάξω την αντίσταση στην ινσουλίνη είχα φτάσει 90. Και ξέρω ότι όπως πολύ γρήγορα σε 6μηνεε έχασα 40 κιλά έτσι εύκολα μπορώ να τα πάρω κιόλας. Βέβαια και το σουβλάκι μ θα φάω σπιτικό και όλα με μέτρο ομως

 

On 12/3/2022 at 8:22 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Στην προηγούμενη ετ δεν μου είχε δώσει κορτιζόνη ο γιατρός. Σε γενικές γραμμές η διατροφή μου είναι καλή μπορώ να πω εκτός από μια μέρα την εβδομάδα που θα φάω τα ωραία και απαγορευμένα αλλιώς νιώθω καταπίεση χαχαχα. Εάν όμως τώρα που δώσει κορτιζόνη από θέμα φαγητό καταλαβαίνω θα το τρώω ανάλατο και δεν με πολύ πειράζει. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι τι μπορώ να τρώω σαν πρωινό. Ακόμα και το ψωμί έστω και το μαύρο δεν έχει κρυμμένη ζάχαρη ή αλάτι; Όντως δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω  θα μπορούσα πχ να τρώω μια φέτα ψωμί ολικής με ταχίνι η μέλι; Η επηρεάζει και αυτό; Η τι θα μπορούσα να τρώω στη δουλειά τις μέρες που είμαι συνέχεια εκτός γραφείου και δεν θα μπορώ να έχω ταπερακι. Πάει έκαψα τον εγκέφαλο μου. 

Αγάπη η ζάχαρη εννοούμε κανονική όχι ότι υπάρχει στο ψωμί πχ. Οπότε πρωινό κανονικά φάε το τοστακι σ. Μην το κάψεις χαχαχαχα

On 13/3/2022 at 10:33 ΠΜ, Depy81 είπε:

Κορίτσια για μένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εχθές είχα αιμορραγία κ πηγματα. Πηγα το πρωι κ εκανα χοριακη κ έπεσε στο μισο. Απεβαλα πριν προλάβω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο. Ηταν η 6 εμβρυομεταφορα. Κομμάτια. Δεν έχω αλλα εμβρυακια. Ήμουν κ με δωρεά ωαρίου. 41 ετων. Γνωρίζεται ποιος εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα στη δωρεα? Με 2 δοτριες που εχω κανει μεχρι στιγμης στη Θεσσαλονίκη στο em...lab δεν ειχα καλα αποτελέσματα. Η πρωτη εδωσε 4 βλαστοκυστες με 0 χοριακες. Η δευτερη 6 βλαστοκυστες κ ηταν ως εξης: η 1 μηδεν η δευτερη θετικη αλλα στην 15 εβδομαδα σταματησε κ δημιουργηθηκε εμβρυικος υδρωπας κ στην 3 βιοχημικη στις 5 εβδομαδες κ 2 ημερων. Ειμαι διατεθειμενη να παω κ Αθήνα.

Αχ βρε κορίτσι μ τι έχεις τραβήξει;;; πόσο λυπάμαι ειλικρινά!!! Εγω μετά από όλα αυτά που λες ναι σίγουρα θα άλλαζα κέντρο! Εγώ δεν έχω κάνει ακόμη προσπάθεια αλλά θα πάω κουρτη Αθήνα με δανεικά διπλή δωρεά. Τα κορίτσι θα σε κατατοπησουν και σε άλλα ονοματα

 Εύχομαι ειλικρινά μέσα από τη καρδιά μου σύντομα να βρεθει το λάθος. 

Σπέρμα είναι του συζηγου; έχει ελεγχθεί καλά;;; 

On 13/3/2022 at 11:42 ΠΜ, MaryH είπε:

Kαι ποσο ειναι τωρα? Σαλπιγγες εχετε ελεγξει?

Να σε ρωτήσω κάτι οι σάλπιγγες μας νοιαζόταν εφόσον πάμε με εξωσωματική;

Γτ εγώ δεν έχω κάνει ποτέ και όταν το έλεγα μ έλεγαν αφού μένεις έγκυος κ μόνη σ και στην υστεροσκοπηση τα κεφάλια φαίνονται διαβατα. 

On 13/3/2022 at 11:45 ΠΜ, Depy81 είπε:

Τωρα δεν ξέρω γιατι εκανα εμβρυομεταφορα με κατεψ. Το σπερμα το ελεγξαμε το 2018 που εγινε κ η γονιμοποιηση. Πριν κανω την εμβρυομ εκανα υστεροσκοπηση κ ηταν ολα καλα. Σιγουρα τωρα θα χρειαστει ξανα ελεγχος σπερματος. Ξερεις κανεναν καλο ουρολογο?

Αγαπη μ το 29 είναι πολύ. Θέλει θεραπεία αν φτιάχνει και όχι με πολύ βιταμίνες. 

On 13/3/2022 at 11:55 ΠΜ, cordellia είπε:

Καλημερα!!

ειχα κάνει 3 φυσικούς κύκλους κ έμβρυο μεταφορά με 2 έμβρυα 

ο επόμενος γιατρός είπε ότι λόγω ηλικίας 45 δεν έπρεπε να πάω με φυσικό 

τωρα λέω να μην κάνω κλασική εξωσωματική αλλά δανεικά 

παρακαλω τι προτείνετε για γιατρό -κέντρο εδώ Αθήνα; 
 

Εγώ θα κάνω με τον κουρτη αθηνα

 Έχω ακούσει τα καλυτερα

21 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Καλησπέρα σας, αποφάσισα και εγώ να γράψω την ιστορία μου, καθώς παρακολουθώ καιρο τις δικές σας, και είχα παρότρυνση από την AndriM να συμμετάσχω. Στα 38 μου (ο σύντροφος 35 τοτε) και αφού προσπαθήσαμε περίπου 6 μηνες για παιδακι, πίεσα το γυναικολογο που είχα τότε να κάνουμε εξετασεις. Οπτικά όλα έδειχναν σωστα και η περίοδος σταθερότατη. Και αρχίζει ο Γολγοθάς. Σαλπιγγογραφια μέτρια, fsh μια 10, μια 20, πλέον είναι σταθερή στα 14 δύο χρόνια τώρα. Πάμε για εξωσωματικη μου λέει αλλά μπορεί να μην βγάλεις ούτε ένα. Ο σύντροφος σε όλες άριστος. 1η εξωσ. Ακεσω. Φουλ διεγερση. Βγάζουμε 5, μένουν 4 βλαστοκυστες. Βάζουμε 2. Οι άλλες δύο την επόμενη μέρα αντί να μπουν καταψυξη αφού ήταν τέλειες, τελικά τις κατέστρεψαν.αρνητικο. η δεύτερη 3 μηνες μετά, ιδια τακτική. 3 ωαρια, 2 εμβρυα 2 ημερων. Αρνητικο. Να σημειώσω, δύο εμβρυομεταφορες εξαιρετικά επιπονες που κρατούσαν σχεδόν μια ώρα. Φεύγω τρέχοντας. Πάω γενεσις στον γνωστό. Με ξεσκονίζει στις εξετάσεις. Καρυοτυπος δικός μου με μωσαικισμος, αλλα 95% φυσιολογικό. Πάμε για φυσικούς και ο,τι μαζέψουμε προεμφυτευτικο. Κάνω νικά. Ηπια χρόνια φλεγμονη. 40 εγχυσεις διαφόρων αντιβιωσεων. Ταυτοχρονα Σε 6 μηνες μαζεύουμε 7 βλαστοκυστες (έβγαζα και δύο φορές το μήνα αυγουλακι τρομάρα μου). Κάνω προεμφυτευτικο, οι 4 καλες. Βάζουμε 3, αρνητικο. Μόλις έκλεισα τα 40. Μιλάω με τι γιατρο. Συνεχιζουμε φυσικούς λέει. Όχι Πάμε με δανεικά. Είναι νωρίς ακόμη μου λέει. Επιμένω. Ψήνεται. Κάνω ngs 97% γαλακτοβακιλοι. Όλα καλά. Η δοτρια έδωσε 5 ωαρια. Βάλαμε 2 4ης μέρας. Να πω σε αυτό το σημείο πως ο,τι σκέφτεστε να ρωτήσετε, το ρώτησα, δεν  πήρα απάντηση. Πετυχαίνει. Καλές χοριακες. Βλέπουμε σάκο και στοιχεία 5,2 εβδ. Έλα 6,5 εβδ να ακούσουμε καρδια. Κάνω εξετασεις τα πάντα. Όλα καλά. Πάω για καρδια, δεν την ακούμε, τη βλέπουμε να αναβοσβήνει. Η μόνη που αγχώθηκα ήμουν εγώ. Όλα καλά. Ξαναελα σε 2 εβδομάδες. Μετά από 3 μέρες, ξαφνικά γυρνώ από τη δουλειά Κάνω συνεχόμενους εμετους και πυρετό για μια μόνο ώρα που ήρθε και έφυγε μόνος του. Δεν βρίσκω καμία μαία. Πάω νοσοκομειο. Μου κάνουν τα πάντα από εξετασεις, ολα καλα, με διώχνουν, τους λέω κάντε μου υπερηχο για το μωρό. Δεν ειχαν γυναικολογο.Να σημειώσω ούτε πονος ούτε αίμα ούτε τίποτα. Μόνο μία ενστικτωδη ανησυχία. Ο οργανισμός μου γενικά είναι γερός και ανθεκτικός. Πάω το επόμενο πρωί γενεσις. Εξηγώ τι έγινε. Κάνουμε υπερηχο. Έχει σταματήσει η καρδούλα.δεν θέλω να σου κάνω αποξεση, θα πάμε με χάπια. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου. Μια εβδομάδα υπερηχους. Έδειχνα καθαρή. Κάνουμε χοριακη στη βδομάδα 2500, δεν έπεσε μου λέει. Εν τω μεταξύ εγώ είχα αποβάλλει στην τουαλεττα και το ήξερα είχα σκιστεί στα δύο από τους πόνους. Θα κάνουμε αποξεση. Λήγει εδώ αυτό το κεφάλαιο το καλοκαίρι, με το γιατρό να μη θέλει να γίνει καρυοτυπος κατά την αποξεση. Να μου λέει μήπως έπαθα ενδομητριτιδα και το σκότωσε ο οργανισμός μου. Το Σεπτέμβριο του λέω θέλω υστεροσκοπηση και ngs. Είχα μόνο ένα ακόμη για εμβρυομεταφορα από τη δοτρια. Κάνουμε υστεροσκοπηση τιποτα σημαντικο, εικόνα καλή. Ngs 0%γαλακτοβακιλοι. Άλλες 20 εγχυσεις και 1 μήνα αντιβιωσεις διάφορες. Φουλ προβιοτικα άλλον 1 μήνα. Ξανά ngs 0% γαλακτοβακιλλοι. Ξανά εγχυσεις μου λέει. Αποκλείεται του λέω. Δεν έχω κάποιο μικρόβιο η λοιμωξη, γιατί?? Αφηνω τον εαυτό μου 2 μηνες μόνο με βιταμινες, προβιοτικα και διατροφή. Πάλι ngs 97%. Κάνουμε εμβρυομεταφορα το άλλο ένα που έμεινε. Αρνητικο. 41 πατημένα πλέον... αισθάνομαι απογοήτευση. Βλέπω όμως ότι δεν είμαι μόνη. Καλώς σας βρήκα λοιπόν. Ανδριάνα μου να ξέρεις ότι τα λόγια σου με ηρέμησα και με δυναμωσαν πολύ. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, υπόσχομαι να γράφω μικρότερα στο εξης

Αχ βρε κορίτσι μ τι έχεις τραβήξει κ εσύ. Καλώς μας βρήκες! Έχεις περάσει πολλά και εύχομαι ολόψυχα να ήταν τα τελευταία καλά και από εδώ και πέρα μόνο χαρές!!! Πως θα κινηθείς από εδώ και πέρα;; 

20 ώρες πρίν, Rallia είπε:

Κορίτσια μου!! Δεν υπάρχει μέρα που να μην σας διαβάζω. Μετά απο μια θυελλώδη εγκυμοσύνη με πάρα πολλές δυσκολίες (αποκόλληση, αιμορραγίες, μείωση τραχήλου, περίδεση, διαβήτη, χολόσταση, προεκλαμψία..!) γέννησα πριν 3 μήνες πρόωρα τα διδυμάκια μου στον 7ο μήνα. Όλα καλά, μεγαλώνουμε σπίτι μας! Ο γιατρός μου συνήθιζε να λέει πως απο ένα σημείο και πέρα όλα είναι στα χέρια του Θεού, η επιστήμη εξαντλεί τα όπλα της και μετά απλά κάνεις το σταυρό σου και ελπίζεις για το καλύτερο..Πραγματικά, στο βαθμό που ο γιατρός μου εβαλε το χέρι του, στα ανθρωπίνως δυνατά, του οφείλω ένα τεράστιο, τεράστιο ευχαριστώ και ευγνωμοσύνη για πάντα..   Ευχαριστώ και σας για όλη τη στήριξη στις αποτυχίες μου, την συμπαράσταση, τις ευχές που πιάσαν τόπο. Δεν ήμουν σε κατάσταση να επικοινωνήσω εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά κράταγα την ανάσα μου διαβάζοντας τον αγώνα και τις αγωνίες σας και προσευχόμουν μαζί σας. Θα είμαι εδώ (με το καλό) στο εξής για οτιδήποτε μπορώ να φανώ χρήσιμη.. Μετά απο πολλά πρωτόκολλα, πολλες προσπάθειες, πολύ ψάξιμο, πολλές αποβολές..ζω το θαύμα. Θα σας εξομολογηθώ κάτι κορίτσια. Πέρσι το φθιμόπωρο, μετά απο άλλη μια αποτυχία μου, αποφάσισα να σταματήσω τις προσπάθειες. Εξέτασα το ενδεχόμενο υιοθεσίας και παρένθετης μητέρας. Μίλησα με κοινωνική λειτουργό, επίσης εξέτασα κέντρα στο εξωτερικό σε σχεση με την παρενθετη μητρότητα. Το Δεκεμβρη, περσι, βρέθηκα στην Ουκρανία με τον αντρα μου. Δεν ήταν εύκολη απόφαση απο καμμία άποψη. Το ποσό υπέρογκο αν δεν σου τρέχουν απο τα μπατζάκια. Αλλά ημασταν συνειδητοποιημένοι. Δεν θα επενδύαμε τις οικονομίες μας σε σπίτι, καλό αυτοκίνητο, εξοχικό κτλ (που και αυτά μια χαρά, επιλογές και δικαίωμα του καθένα, μην παρεξηγηθώ). Θα τα δίναμε για το δικό μας σκοπό. Υπογράψαμε και βάλαμε μπρος τη διαδικασία.Φύγαμε για Ελλάδα με την ελπίδα ένα χρόνο μετά να επιστρέψουμε Ουκρανία για να πάρουμε το μωρό μας. Λίγους μήνες μετά, περσι αρχες άνοιξης, μου τηλεφωνησαν απο τη κλινική στην Αθήνα ρωτώντας με τι να κάνουν με τα τελευταια 2 εμβρυα που είχαν ξεμείνει στο ψυγείο. Πήγα και τα έβαλα χωρίς καμμία αγωνία, καμμία προσδοκία, μηδεν. Απλά για να μην καταστραφουν.. Να κλείσει αυτός ο κύκλος. Και έκλεισε... Κορίτσια, είναι ασύλληπτο.. Γέννησα το Δεκέμβρη που μας πέρασε, την ίδια μέρα που υπέγραφα το συμβόλαιο παρένθετης.. Απο την Ουκρανία δε, έχουν ήδη κάνει 5 εμβρυομεταφορές με μηδενικές χοριακές ως τώρα. Εννοείται με ωάρια 20χρονων κοριτσιών σε μήτρες 30χρονων...Τρέχα γύρευε δηλαδή, τι εξήγηση να δώσεις εδω; Και φυσικά, τώρα όλα πάγωσαν λόγω πολέμου..ΥΓ: η τελευταία εμβρυομεταφορά έγινε λίγο πριν ξεσπάσει ο πόλεμος και μου έστειλαν μνμ απο το καταφύγιο - προς μεγάλη ανακούφιση όλων - οτι η κοπέλα δεν είναι εγκυος.. Πόσο άγρια, πόσο παράλογη είναι αυτή η ζωή!  

 

 

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου κορίτσι μου γερά και καλότυχα πάντα!!! Είδες τι σ φύλαγε η μοίρα τα δύο τελευταία ήταν τα τυχερά ψυχουλες μωρέ!!! 

Αυτό με την Ουκρανία δεν κατάλαβα ένα κομμάτι. Ήταν με παρένθετη αλλά υλικό δικό σας; 

4 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Καλημέρα! Κι εγώ έτσι αισθάνομαι. Γκρινιάζω εδώ για χαζομάρες και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό και άλλες κοπέλες έχουμε περάσει τόσα και τόσα! Εύχομαι για μια ακόμα φορά να μη χρειαστεί να μην έχουμε κι εμείς να διηγηθούμε τέτοιες ιστορίες!

Εσύ τι ώρα έχεις ραντεβού? Όλα καλά να πάνε Χρυσουλάκι μου!

Ναταλάκι κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι. Τώρα ξεκινάω. Αλλά μην απογοητεύεσαι! Εμένα οι 2 κολλητές μου πήγαν με εξωσωματική (η μία με δότρια, η άλλη με δικά της ) και πέτυχαν και οι 2 με την πρώτη και περιμένουν δίδυμα!!! Κι εδώ είναι κοπέλες που τα κατάφεραν την πρώτη ή 2η φορά. Για τα ωάρια τώρα. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη βεβαια όχι στο Ιασώ αλλα θα σου πω τι είπαν σε μένα. Καταρχήν ο γιατρός μου επίσης δεν είχε καμία σχέση με τη διαδικασία και δε μου έλεγε τίποτα και έλεγε ότι αυτά τα ξέρουν οι εμβρυολόγοι στο κέντρο. Τελικά μου βρήκαν μια δότρια η οποία έδωσε 10 ωάρια εκ των οποίων τα 8 ήταν καλά και με το υλικό του άντρα μου που είχε αρκετά θέματα πήραμε 3 βλαστοκύστες. Μου είχε πει ο γιατρός ότι σε περίπτωση που δεν είχαμε καθόλου βλαστοκύστες θα πληρώναμε σαφώς μικρότερο ποσό. Θα πληρώναμε όμως πάλι. Εγγύηση κανένας δε δίνει. Κι εγώ ήθελα περισσότερες βλαστοκύστες αλλά πήραμε μόνο 3. Αλλά σε αυτές τις 3 κρύβονται τα μωράκια μου!

 

Καταρχήν πρωτεΐνη πρέπει να τρώμε κάθε μέρα απαραιτήτως γιατί δεν την παράγει ο οργανισμός μας όπως μας είναι απαραίτητη. Χρειαζόμαστε ολοκληρωμένη πρωτεΐνη που είναι το κρέας, τα ψάρια, τα αυγά, τα γαλακτοκομικά, το tofu  και η κινόα. Μισή πρωτείνη έχουν τα όσπρια, το ρύζι, τα σιτηρά και τα ξηροκάρπια. Αυτό σημαίνει ότι όταν τρως πχ όσπρια που έχουν τα μισά ένζυμα πρέπει να φας μαζί και κάτι από τις άλλες πρωτεΐνες που είναι μισές και έχουν τα υπόλοιπα μισά ένζυμα έτσι ώστε να φας τελικά ολοκληρωμένη πρωτεΐνη. Πχ το φακόρυζο είναι ολοκληρωμένη. Τώρα όσες από αυτές περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστό υδατανθράκων δηλ όσπρα και σιτηρά, πρέπει να τις τρώμε σε μικρότερη ποσότητα γιατί έχουν μεγαλύτερο φλυκαιμικό δείκτη και ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη και άρα τη γλυκόζη στο αίμα και μετά πέφτει επίσης απότομα και πεινάμε πιο γρήγορα. Γι αυτό οι αθλητές τρώνε μακαρόνια πριν τον αγώνα γιατί ανεβάζει πολύ γρήγορα την ισνουλίνη και δίνει πολύ απότομα και γρήγορα ενέργεια η οποία όμως κρατάει λιγότερη ώρα και πέφτει πιο απότομα με αποτέλεσμα ο οργανισμός να αποθηκεύει λίπος στην προσπάθειά του να κρατήσει κάποια ενέργεια. = πάχος και διαβήτης. Επίσης επειδή μπαίνει ο οργανισμό σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης υπολειτουργούν τα υπολοιπα (γονιμότητα) γιατί προτεραιότητά του είναι να μας κρατήσει ζωντανούς. Και τα φρουτα το κάνουν αυτό αλλά σε μικρότερο βαθμό από τους άλλους υδατάνθρακες και επίσης αυτά έχουν και παρα πολλά θρεπτικά στοιχεία οπότε τα τρώμα αλλά με μέτρο λόγω της φρουκτόζης.

Αυτό το απότομο ανεβοκατέβασμα της ισνουλίνης γίνεται μικρότερο όταν τους υδατάνθρακες τους φάμε μετά από κάτι άλλο είτε αυτό είναι πρωτεινη είτε λιπαρά. Πχ αν φας κρεας με πατάτες καλό έιναι να φας πρώτα μερικές μπουκιές κρέας και σαλάτα και μετά τις πατάτες.

Φυσικά και οι σαλάτες  υδατάνθρακες είναι αλλά ανήκουν στην κατηγορία των complex υδατανθράκων και δεν προκαλούν ότι οι απλοί. Δηλαδή αυτά τα τρώμε άφοβα.

Τα καλά λιπαρά (λάδι, ξηροί καρποί, καρύδα, ελιές, αβοκάντο) δεν μπορούν να μας παχύνουν σε αντίθεση με αυτά που ακούγονταν μέχρι τώρα και είναι αυτά που βοηθούν στη γονιμότητα της γυναίκας και γενικά στην καλή λειτουργία των ορμονών και καμία σχέση δεν έχουν με την αποθήκευση λίπους στο σώμα.

Σας τρόμαξα? Είμαι ΄σχεδόν άνεργη τα τελευταία 2 χρόνια. Κάτι έπρεπε να κάνω με τον ατελείωτο ελεύθερο χρόνο μου κορίτσια χαχαχαχαχα!

Από τα αγαπημένα μου smoothies:

-μισή μπανάνα

-μισό φλ. μύρτηλα ή ένα πορτοκάλι ή ότι άλλο ζουμερό φρούτο σου αρέσει

- 1κσ ταχίνι (χωρίς ζάχαρη εννοείται)

-1κσ φυστικοβούτυρο (επίσης χωρίς ζάχαραη)

- 1κσ κακάο

-1κγ καφέ

- 1φλ γάλα αμυγδάλου ή καρύδας

-μισό κουπάκι γιαούρτι (εκτός αν βάλεις γάλα κανονικό αντι για γάλα καρύδας ή αμυγδάλου)

-1κσ σπόρους κάνναβης ή λιναρόσπορο ή σπόρους chia προεραιτικά (τελευταία ακούγεται ότι δεν είναι καλό να τους τρως στν εγκυμοσύνη οπότε αυτό καλύτερα αστο για τώρα)

Αν το θες πιο αραιό προσθέτεις λίγο νερό. Μπολικη κανέλα, 1/4 κγ κουρκουμά, 1/4κγ τζίντζερ

Πολύ καλά έκανε η διαιτολόγος!!! Συμφωνώ! χαχαχα

Καλέ εσύ θα μας βγάλεις πρόγραμμα θέα ρε τι ωραία που τα γράφεις όλα μπράβο ρε αγάπη!!! 

πρίν από 54 λεπτά , Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Και σήμερα είναι παγκόσμια ημέρα μοριζολας χα χα χα χα χα χα χα χα. Και κάτι άλλο αλλά δεν μπορώ να το γράψω μπείτε να δείτε χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα 

Χαχαχαχαχαχα θεααα

πρίν από 54 λεπτά , Condios είπε:

Ασχετο,,,,, wellman conception πηρε καμιας ο σύζυξ? διαβασα τι περιεχουν και το σκεφτομαι να το μπουσταρω λιγο το αγορι μου ! για πειτε για πειτε,,,,μην ακουσω για Profertil (6 μηνες τα πηραμε) ,,,, τα χρυσοπληρωσαμε και σκατουλες 

Μάπα εντελώς τα έπαιρνε σχεδόν 1 χρόνο ο δικός μ τίποτα δεν έκαναν βέβαια για το δικό μας θέμα ε

πρίν από 5 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Αχ άσε με και μου θυμίζω κάτι γριές που κάνουν ανασκαφή στα ράφια του σούπερ μάρκετ να βρουν το πιο φθηνό!! Σήμερα ξεκίνησα με τοστ με αυγό και μαρουλακι, για μεσημέρι έφαγα πένες με τόνο και μια μπανάνα, λίγο πριν φύγω από γραφείο 2 κριτσινια ολικής και το βράδυ στο σπίτι έχει γιαουρτακι με δημητριακα. Τώρα που τα βλέπω γραμμένα πολύ γλουτένη βλέπω χαχαχα. Είπα ξεκίνησα προσπάθεια δεν έγινα ακόμα γκουρού της διατροφής!! Έχω πιει τόνους νερό και από τσιγάρα είμαι στα 7.χεσε με...μια μέρα το έκοψα μόνο. Τι άλλο θα κάνω σήμερα...περπάτησα 15 λεπτά μέχρι το τρένο του Πειραιά θα πάω ποδαράτη από Πανόρμου μέχρι ψυχικό οπότε έκανα κ το περπάτηματακι μου..αααα ήπια και φραπέ άνευ ολίγης Καστάνης ζάχαρης που έβαζα κ ζήτησα πολύ πολύ γάλα μέσα. Εντάξει για σήμερα ..αύριο τι μενού έχει ομελέτα με ασπράδι αυγού και σαλατικό . Εμένα με παίρνει τηλ η πεθερά μαζί με την μάνα μου λες και είναι συνεννοημενες να μάθουν αν αδιαθετησα για να ξεκινήσω ετοιμασία. Τους λέω όχι ακόμα. Είπαμε με τον άντρα μου την ημέρα της ετ θα το μάθουν χαχαχαχα. Πιο πολύ για να μην με αγχωνουν από την έννοια τους δεν τους είπα ότι έχω ξεκινήσει. Η δε πεθερά μου όταν έκανα διέγερση και μετά ετ ερχόταν με τα ταπερακια τα υγειινα. Είναι και Σμυρνιά οπότε καταλαβαίνεις...

@Neli83 εσύ είσαι η αρχηγός μας μπορείς να κάνεις ότι θέλεις!!! Εγκυουλα είσαι αν δεν έχεις κ πρόβλημα υγείας φάε να το ευχαριστηθείς!! @Viv37 βαθμολόγησε την σημερινή μου διατροφή χαχαχα.θα σε προσλάβω για διατροφολόγο , δωρεάν όμως έτσι;; Τι σόι συμπέθερες είμαστε χαχαχα. 

Κορίτσια βρήκα τα demerstil από ένα άκυρο μικροσκοπικό φαρμακείο. @Moomin μου σε ευχαριστώ που με σκέφτηκες αλλά τελικά τα κατάφερα!!

Καλέ τι έπαθες;;;; τι ακούω για τόνους με μακαρόνια κ τοστ εσύ είσαι η ταίρι μ στη σαπίλα εδώ μέσα έλα σε παρακαλώ χαχαχαχαχα

Αν θες δενρεστριλ πες μ Μοσχάτο είχα βρει 

 

 

 

ΟΥΦΦΦΦΦΦΦ τελείωσα από Πέμπτη είχα να μπω με έπιασε γαστρεντεριτιδα αγάπες μ σας έχασα ναυτια χαμός διάρροια πυρετό άστα να πάνε! Σήμερα πολύ καλύτερα αλλά ακόμα ξάπλα κρεββάτι μην κολλήσω τον συζηξ. 

Σας διάβασα όλες είχα 21 σελίδες χαχαχαχαχα πάρτε ένα σεντόνι τώρα να μάθετε χαχαχαχαχαχα 

Δύο ώρες διαβάζω κ γράφω εύχομαι να το πάρει το ποστ γτ είναι μεγάλο σεντόνι χαχαχαχα

Πάω για τσιγάρο κουράστηκα χαχαχαχα

 

 

 

  • Μου αρέσει 7
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Condios είπε:

Ξέρεις ότι δεν έφταιξε αυτό ε? Εξάλλου μετά την 5η εβδομάδα δημιουργούνται τα όργανα των εμβρύων οπότε,,,,τότε ναι να κόβεται τότε καλό είναι,,,εγώ στην πρώτη μου φυσιολογική σύλληψη είχα απέχθεια για το τσιγάρο απ' την πρώτη μέρα καθυστερήσης,οπότε σε καλό δρόμο θα είμαι ελπίζω και εύχομαι μετά ,,,, 

Ξερεις τι ενοχικα έχω περάσει? Νόμιζα ότι όλες το έκοβαν, και έλεγα γιατί εγώ δεν μπορώ? Σκέψου ότι ούτε αλκοόλ ούτε καφε δεν πίνω. Αλλά το τσιγάρο...

πρίν από 6 λεπτά , MELINASP είπε:

Τι εννοείς αγαπημένη λήψη οιστεογονων και προγεστςρονης; 

Ααααα τώρα κατάλαβα. Κοίτα έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες και δυστυχώς πολλοί για γιατροί έχουν αυτή την αντιμετώπιση. Πάλι καλά με τον τωρινό υπάρχει συνεννόηση! 

Αχ βρε κοριτσάκι μ μην σκέφτεσαι έτσι έχεις. Δύναμη μέσα σου και θα συνεχίσεις δυνατά ♥ 

Αντε μπράβο ρε κορίτσι μ με. Το καλό ένα τούμπανο ενδομητριο και καμιά κύστη :)

Ρε κορίτσι να σε ρωτήσω κάτι εφόσον είχες εμφύτευση παλιά σε ετ γίνεται τώρα να αλλάξει το παράθυρο εμφύτευσης; δεν τα ξέρω αυτά καθόλου. Για αυτό ρωταω

Λοιποοον τα ωάρια σ δεν νομίζω να έχεις θέμα γτ είσαι δοτρια οπότε είσαι οκ από εκεί. Όσον αφορά το απόθεμα ναι φυσικά ζητά από την ενδοκρινολογο να σ βάλει τον ορμονικο έλεγχο. Τώρα συμφωνώ θέλει σίγουρα 6μηνες. Αλλά προσοχή θέλει συγκεκριμένο τρόπο. Εγώ πρώτη φορά κουτουρού όταν νόμιζα ότι είχα ωορρηξία μ πήρε 8 μήνες ίσως κ παραπάνω. Και μετά μ είπε ο γυναικολόγος ότι καμία γυναίκα δεν έχει στάνταρ μέρα ωορηξια. Οπότε το σωστό κ άμεσο αποτέλεσμα ερχεται με ένα τροπο. Με το που σου τελειώσει η περίοδος ξεκινάς αγαπουλεεες και κάνεις ΚΆΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΥΣΤΗΡΆ! όχι κάθε μέρα γτ ο άντρας δεν έχει προλάβει να αναπληρωσει το σπέρμα αλλά ούτε και κάθε 3 γτ ή το έχει αναπληρωσει και είναι προς το ζαβωμα (σαν ημερομηνία λήξης σκέψου το) η το αναπλήρωσε και είναι ανώριμο ακόμα. Και συνεχίζεις μέχρι να αδιαθετησεις ξανά! Εγώ όταν μ το είπαν και το έκανα μέσα σε ένα με δύο μήνες ήμουν έγκυος. 3 φορές κιόλας. Τη μία στο 2μηνο και τις άλλες δύο στο μήνα πάνω. 

Συγχαρητήρια!!!! Σου εύχομαι μια γεη και τελειομηνγ εγκυμοσύνη!!! 

Διδυμακια μυρίζομαι σίγουρα να ξέρεις!!! ♥️ 

Χαχαχαχαχαχα α θεααααα με το συζηξ καλά τ έκανες χαχαχαχα

Κοίτα εμένα μ είχε πει η λευκού μέχρι 3ο μήνα που κόβεται ε τελως η κορτιζόνη όχι αλάτι κ ζάχαρη. Εγώ λόγω αντίστασης στην ινσουλίνη τη. Ζάχαρη θα τη προσέχω κ μετά τον 3ο όταν έρθει με το καλό. Γενικά τη διατροφή θα τη προσέχω πολύ και λόγο γονιδίου κοιλιοκακη τη γλουτενη αλλά κ κυρίως λόγο κιλών. Τώρα είμαι 53 αλλά πριν φτιάξω την αντίσταση στην ινσουλίνη είχα φτάσει 90. Και ξέρω ότι όπως πολύ γρήγορα σε 6μηνεε έχασα 40 κιλά έτσι εύκολα μπορώ να τα πάρω κιόλας. Βέβαια και το σουβλάκι μ θα φάω σπιτικό και όλα με μέτρο ομως

 

Αγάπη η ζάχαρη εννοούμε κανονική όχι ότι υπάρχει στο ψωμί πχ. Οπότε πρωινό κανονικά φάε το τοστακι σ. Μην το κάψεις χαχαχαχα

Αχ βρε κορίτσι μ τι έχεις τραβήξει;;; πόσο λυπάμαι ειλικρινά!!! Εγω μετά από όλα αυτά που λες ναι σίγουρα θα άλλαζα κέντρο! Εγώ δεν έχω κάνει ακόμη προσπάθεια αλλά θα πάω κουρτη Αθήνα με δανεικά διπλή δωρεά. Τα κορίτσι θα σε κατατοπησουν και σε άλλα ονοματα

 Εύχομαι ειλικρινά μέσα από τη καρδιά μου σύντομα να βρεθει το λάθος. 

Σπέρμα είναι του συζηγου; έχει ελεγχθεί καλά;;; 

Να σε ρωτήσω κάτι οι σάλπιγγες μας νοιαζόταν εφόσον πάμε με εξωσωματική;

Γτ εγώ δεν έχω κάνει ποτέ και όταν το έλεγα μ έλεγαν αφού μένεις έγκυος κ μόνη σ και στην υστεροσκοπηση τα κεφάλια φαίνονται διαβατα. 

Αγαπη μ το 29 είναι πολύ. Θέλει θεραπεία αν φτιάχνει και όχι με πολύ βιταμίνες. 

Εγώ θα κάνω με τον κουρτη αθηνα

 Έχω ακούσει τα καλυτερα

Αχ βρε κορίτσι μ τι έχεις τραβήξει κ εσύ. Καλώς μας βρήκες! Έχεις περάσει πολλά και εύχομαι ολόψυχα να ήταν τα τελευταία καλά και από εδώ και πέρα μόνο χαρές!!! Πως θα κινηθείς από εδώ και πέρα;; 

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου κορίτσι μου γερά και καλότυχα πάντα!!! Είδες τι σ φύλαγε η μοίρα τα δύο τελευταία ήταν τα τυχερά ψυχουλες μωρέ!!! 

Αυτό με την Ουκρανία δεν κατάλαβα ένα κομμάτι. Ήταν με παρένθετη αλλά υλικό δικό σας; 

Καλέ εσύ θα μας βγάλεις πρόγραμμα θέα ρε τι ωραία που τα γράφεις όλα μπράβο ρε αγάπη!!! 

Χαχαχαχαχαχα θεααα

Μάπα εντελώς τα έπαιρνε σχεδόν 1 χρόνο ο δικός μ τίποτα δεν έκαναν βέβαια για το δικό μας θέμα ε

Καλέ τι έπαθες;;;; τι ακούω για τόνους με μακαρόνια κ τοστ εσύ είσαι η ταίρι μ στη σαπίλα εδώ μέσα έλα σε παρακαλώ χαχαχαχαχα

Αν θες δενρεστριλ πες μ Μοσχάτο είχα βρει 

 

 

 

ΟΥΦΦΦΦΦΦΦ τελείωσα από Πέμπτη είχα να μπω με έπιασε γαστρεντεριτιδα αγάπες μ σας έχασα ναυτια χαμός διάρροια πυρετό άστα να πάνε! Σήμερα πολύ καλύτερα αλλά ακόμα ξάπλα κρεββάτι μην κολλήσω τον συζηξ. 

Σας διάβασα όλες είχα 21 σελίδες χαχαχαχαχα πάρτε ένα σεντόνι τώρα να μάθετε χαχαχαχαχαχα 

Δύο ώρες διαβάζω κ γράφω εύχομαι να το πάρει το ποστ γτ είναι μεγάλο σεντόνι χαχαχαχα

Πάω για τσιγάρο κουράστηκα χαχαχαχα

 

 

 

Έκλεισα ραντεβού με Κουρτ... πρωτοτυπία έτσι? Και ο Θεός μαζί μας παιδες

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Αχ άσε με και μου θυμίζω κάτι γριές που κάνουν ανασκαφή στα ράφια του σούπερ μάρκετ να βρουν το πιο φθηνό!! Σήμερα ξεκίνησα με τοστ με αυγό και μαρουλακι, για μεσημέρι έφαγα πένες με τόνο και μια μπανάνα, λίγο πριν φύγω από γραφείο 2 κριτσινια ολικής και το βράδυ στο σπίτι έχει γιαουρτακι με δημητριακα. Τώρα που τα βλέπω γραμμένα πολύ γλουτένη βλέπω χαχαχα. Είπα ξεκίνησα προσπάθεια δεν έγινα ακόμα γκουρού της διατροφής!! Έχω πιει τόνους νερό και από τσιγάρα είμαι στα 7.χεσε με...μια μέρα το έκοψα μόνο. Τι άλλο θα κάνω σήμερα...περπάτησα 15 λεπτά μέχρι το τρένο του Πειραιά θα πάω ποδαράτη από Πανόρμου μέχρι ψυχικό οπότε έκανα κ το περπάτηματακι μου..αααα ήπια και φραπέ άνευ ολίγης Καστάνης ζάχαρης που έβαζα κ ζήτησα πολύ πολύ γάλα μέσα. Εντάξει για σήμερα ..αύριο τι μενού έχει ομελέτα με ασπράδι αυγού και σαλατικό . Εμένα με παίρνει τηλ η πεθερά μαζί με την μάνα μου λες και είναι συνεννοημενες να μάθουν αν αδιαθετησα για να ξεκινήσω ετοιμασία. Τους λέω όχι ακόμα. Είπαμε με τον άντρα μου την ημέρα της ετ θα το μάθουν χαχαχαχα. Πιο πολύ για να μην με αγχωνουν από την έννοια τους δεν τους είπα ότι έχω ξεκινήσει. Η δε πεθερά μου όταν έκανα διέγερση και μετά ετ ερχόταν με τα ταπερακια τα υγειινα. Είναι και Σμυρνιά οπότε καταλαβαίνεις...

@Neli83 εσύ είσαι η αρχηγός μας μπορείς να κάνεις ότι θέλεις!!! Εγκυουλα είσαι αν δεν έχεις κ πρόβλημα υγείας φάε να το ευχαριστηθείς!! @Viv37 βαθμολόγησε την σημερινή μου διατροφή χαχαχα.θα σε προσλάβω για διατροφολόγο , δωρεάν όμως έτσι;; Τι σόι συμπέθερες είμαστε χαχαχα. 

Κορίτσια βρήκα τα demerstil από ένα άκυρο μικροσκοπικό φαρμακείο. @Moomin μου σε ευχαριστώ που με σκέφτηκες αλλά τελικά τα κατάφερα!!

Αχ Χρυσουλακι μου καλό πως σε καταλαβαίνω!!! Σε όλα όμως. Βέβαια αυτό το γάλα στον καφέ τι το θες? Διαλύει το στομάχι,πως το αντέχεις? Εκτός αν το κάνεις για να καλύψει την έλλειψη ζάχαρης. Με τα τάπερ δεν έχω θέμα αγαπημένη,,,με τις ερωτήσεις τις άκυρες όμως ή τις διατυπώσεις έχω σοβαρό. Η μαμά μου είναι εκπαιδευμένη,,,δε ρωτάει αν δεν πω,,ούτε οι αδερφές μου ούτε οι κολλητές μου,,,αλλά η ρουλαααααα πωπωπω ,,,,που να μην της είχα ζητήσει ευγενεστατα να μη με ρωτα τίποτα. Πλέον την κοιτάω, απλά όταν ρωτάει τα κουλά της και λέω "κάποιο άλλο θέμα σε παρακαλώ,γιατί αυτό δε θέλω να το συζητήσουμε". Αλλά αν δε νιώθει ο άνθρωπος,,,,το χαβα του,,, οπότε και εγώ τρελιτσα και απλά στρίβω. Γιατί και να της απαντήσω πάλι θα με ρωτήσει. Μου έχει κάνει ήδη δύο φορές παρατήρηση για τα μαλλιά μου,,,γιατί δεν κουρευομαι ενώ ήδη κουρεύτηκα αχαχχαχαχαχχαχα και γιατί τα έχω τόσο μακριά,,δε μου πάνε αχχαχαχαχα τα ολοισια μου μακριά μαλλάκια ,,,, talk to the hand και άσε μας κουκλίτσα μου. Δε μπορωωωωωωωωωω αχαχαχχαχαχαχαχ ,,,ο αγαπουλης μου λέει να πάμε να νοικιάσουμε άλλου αλλά εγώ λέω "οχιιιιιι δε με νοιάζει καθόλου,,,δεν τη βλέπω καν,,," ευτυχώς όμως εκπαιδεύεται στα περισσότερα,,,το στόμα όμως εκεί ,,,να ξέρεις,,, επόμενη ετ όταν θα λείπει εννοείται να μην ξέρει. Εδώ τώρα της λέω η λαπαρουστερο είναι θέμα υγείας και αυτή με ρώτησε ,αν έχεις το Θεό σου, ποτέ η επόμενη προσπάθεια. Την κοίταξα,γέλασα ξεκαρδιστικά και έφυγα. Ακόμα αναρωτιέται. Αχαχχαχαχαχαχ 

Τώρα που είπες για dermestril,,,, μόλις μίλησα με το αδερφάκι μου που είναι στο φαρμακείο ,έχει 3 κουτιά 8αρια*50, και της είπα να τα κρατήσει για μένα,,,αν χρειαστείς ευχαρίστως να σου στείλω,,,ελπίζω να μου ξαναβρει. Αρχίζω να μαζεύω και cyclacour παλι,,, τί να κάνω? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...