Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , palmoira είπε:

Τις προηγούμενες φορές φοβόμουν γιατί λόγω ένεσης χοριακης πριν την ωοληψια τα αποτελέσματα θα ήταν αμφίβολα αλλά τώρα νομίζω ότι μπορώ. Ο γιατρός μου είπε στις 9 ημέρες 

Ναι κι εγω ετσι νομιζω! 


U2Prp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 19 λεπτά , palmoira είπε:

Τις προηγούμενες φορές φοβόμουν γιατί λόγω ένεσης χοριακης πριν την ωοληψια τα αποτελέσματα θα ήταν αμφίβολα αλλά τώρα νομίζω ότι μπορώ. Ο γιατρός μου είπε στις 9 ημέρες 

Εγώ, με μεταφορά δυο βλαστοκύστες 5 ημερών , εκανα την χοριακη στις 11 μέρες (30/4 εμβρυομεταφορα , 11/5 χοριακη) . Ο γιατρός μου κ ο εξωσωματικός μου επίσης , στις 5/5 με έστειλαν για μέτρηση οιστραδιολη κ προγεστερονη ....κ μου ενίσχυσαν , εμενα πχ την προγεστερονη .... σε κάποια κέντρα κατευθείαν χοριακη..

εγω είχα ένα ατύχημα , κ είπα στο γιατρο μου , να κάνω χοριακη , μαζί με οιστραδιολη κ προγεστερονη ; Μου πε όχι γιατί δεν θα έχουμε σαφή εικόνα...

τωρα τι να πω; Φοβήθηκα κ δεν εκανα 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην κανεις νωρίτερα από την 9η μέρα. Εμένα με βλαστοκυστες μου είχαν πει 10η μέρα και εγώ έκανα την 9η. Κάνε λίγο υπομονή. Θα περάσουν οι μέρες και θα έχεις μια τεράστια χοριακη. Όσο για τα utrogestan και εμένα από το στόμα μου έχουν πει. 

Βρε κορίτσια έχω σουβλιες χαμηλά. Όχι συνέχεια αλλά κάποιες φορές είναι πολύ δυνατές.Ειναι φυσιολογικό λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, lennio είπε:

Προσωπική γνώμη να περιμένεις λιγάκι ακόμα, υπάρχει λόγος που μας ζητούν σε 10 μέρες. Υπομονή...

Έχετε όλες δίκιο και η λογική αυτό μου λέει. Προς το παρόν το παλεύω...

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2018 at 1:59 ΜΜ, lennio είπε:

Καλημέρα και πάλι κι από μένα, εύχομαι να είστε όλες καλά. Θα ζητήσω μια χάρη από τα κορίτσια που έχουν προχωρήσει σε δωρεά ωαρίων ή και που έχουν γεννήσει ήδη μετά από δωρεά, εάν το θέλουν και οι ιδιες,να μοιραστούν μαζί μου ή και για άλλες κοπέλες εάν το επιθυμούν, την εμπειρία τους. 

Αισθάνομαι μπερδεμένη αρκετά και θα με βοηθούσε ίσως. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :):):)

καλημέρα κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά και @palmoira εύχομαι την δευτέρα να έχεις μια καλή χοριακή 

όπως είπε και το lennio θα μπορούσε κάποια να μας εξηγήσει την διαδικασία με δωρεά ωαρίων? και αν θέλετε και περίπου το κόστος 


2rxqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Papaki@ είπε:

καλημέρα κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά και @palmoira εύχομαι την δευτέρα να έχεις μια καλή χοριακή 

όπως είπε και το lennio θα μπορούσε κάποια να μας εξηγήσει την διαδικασία με δωρεά ωαρίων? και αν θέλετε και περίπου το κόστος 

Λοιπόν κοριτσια @lennio @papaki ξεκινάω από κάπου και στη συνέχεια ρωτάτε...

αρχικα πρέπει να συζητήσετε με το κέντρο σας ή τα κέντρα που σκέφτεστε να προχωρήσετε. Συνήθως γίνεται κάποιο ραντεβού και σας εξηγούν εκεί τη διαδικασία. Σε πολλά υπάρχει και ψυχολόγος που μπορεί να σας υποστηρίξει. Η διαδικασία όσον αφορά το ιατρικό κομμάτι είναι απλούστατη. Συγχρονίζονται οι κύκλοι δοτριας και λήπτρια, γίνεται η ωοληψια και ταυτόχρονα η γονιμοποίηση με σπερμα του συζύγου. Στη συνέχεια η εμβρυομεταφορα σε βλαστοκυστεις και τα υπόλοιπα καταψυχονται. Από κάθε δότρια ωαρια παίρνουν συνήθως 2 ληπτριες. Περίπου 10 η καθεμία. Οι δοτριες εξετάζονται για ένα σωρό ασθένειες και υπάρχει και ένα πλήρες ιατρικό ιστορικό που δίνουν. Εσείς τη δότρια δεν θα τη δείτε ποτέ. Ούτε αυτή εσάς.υπαρχει πλήρης ανωνυμία. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Λοιπόν κοριτσια @lennio @papaki ξεκινάω από κάπου και στη συνέχεια ρωτάτε...

αρχικα πρέπει να συζητήσετε με το κέντρο σας ή τα κέντρα που σκέφτεστε να προχωρήσετε. Συνήθως γίνεται κάποιο ραντεβού και σας εξηγούν εκεί τη διαδικασία. Σε πολλά υπάρχει και ψυχολόγος που μπορεί να σας υποστηρίξει. Η διαδικασία όσον αφορά το ιατρικό κομμάτι είναι απλούστατη. Συγχρονίζονται οι κύκλοι δοτριας και λήπτρια, γίνεται η ωοληψια και ταυτόχρονα η γονιμοποίηση με σπερμα του συζύγου. Στη συνέχεια η εμβρυομεταφορα σε βλαστοκυστεις και τα υπόλοιπα καταψυχονται. Από κάθε δότρια ωαρια παίρνουν συνήθως 2 ληπτριες. Περίπου 10 η καθεμία. Οι δοτριες εξετάζονται για ένα σωρό ασθένειες και υπάρχει και ένα πλήρες ιατρικό ιστορικό που δίνουν. Εσείς τη δότρια δεν θα τη δείτε ποτέ. Ούτε αυτή εσάς.υπαρχει πλήρης ανωνυμία. 

Καλημέρα κορίτσια! Συγγνώμη που επεμβαινω στη συζήτηση σας αλλά έχω μια απορία σχετικά με το θέμα. Όταν λέτε ότι η δοτρια δίνει από 10 ωάρια σε 2 ληπτριες αυτά τα ωάρια εάν γονιμοποιηθουν επιτυχώς και γεννηθούν μωράκια και από τις 2 ληπτριες αυτά δεν θα έχουν συγγένεια μεταξύ τους? Αφού θα έχουν το ίδιο DNA?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Rosita είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Συγγνώμη που επεμβαινω στη συζήτηση σας αλλά έχω μια απορία σχετικά με το θέμα. Όταν λέτε ότι η δοτρια δίνει από 10 ωάρια σε 2 ληπτριες αυτά τα ωάρια εάν γονιμοποιηθουν επιτυχώς και γεννηθούν μωράκια και από τις 2 ληπτριες αυτά δεν θα έχουν συγγένεια μεταξύ τους? Αφού θα έχουν το ίδιο DNA?

ε ναι αν τυχη κ δωσει σε δυο ληπτριες  θα εχουν το μισο DNA ιδιο αλλα τι πειραζει? 

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω ότι η κάθε δότρια δεν μπορεί επ αόριστον να δίνει ωαρια και να προκύπτουν ανεξέλεγκτα παιδιά από το γενετικό της υλικό.Υπάρχει μητρώο που κρατούνται τα στοιχεία τους. 

Εμενα πχ. είχε ξαναδώσει και μου είπαν από το κέντρο ότι είχε πολύ καλής ποιότητας ωαρια την προηγούμενη φορά.

1 hour ago, Rosita είπε:

Δηλαδή είναι κάτι σαν ετεροθαλή αδέλφια?

Γενετικά έχουν το ίδιο γενετικό υλικό από τα ωαρια της δοτριας, το σπερμα είναι διαφορετικό


preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Να διευκρινήσω ότι η κάθε δότρια δεν μπορεί επ αόριστον να δίνει ωαρια και να προκύπτουν ανεξέλεγκτα παιδιά από το γενετικό της υλικό.Υπάρχει μητρώο που κρατούνται τα στοιχεία τους. 

Εμενα πχ. είχε ξαναδώσει και μου είπαν από το κέντρο ότι είχε πολύ καλής ποιότητας ωαρια την προηγούμενη φορά.

Γενετικά έχουν το ίδιο γενετικό υλικό από τα ωαρια της δοτριας, το σπερμα είναι διαφορετικό

Ναι αυτό το κατάλαβα οτι μπορεί να δώσει σε 2 γυναίκες. Εμένα το ερώτημα που μου δημιουργείται και αυτό που με προβληματίζει είναι αν αυτά τα παιδιά που θα γεννηθούν από τις 2 γυναίκες που θα πάρουν τα ωάρια απο την ίδια δοτρια και τα παιδιά που θα γεννήσει αργότερα η δοτρια αν αυτά τα παιδιά θα έχουν κάποια βιολογική συγγένεια.. Αν θα είναι αδέρφια βιολογικα κατά το ήμισυ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια

ειμαι έγκυος 10w 2d , με ωαρια δοτριας . Ζω στην επαρχία . Μπήκα στη διαδικασία αυτή λόγω ηλικίας κ κακής ποιότητας ωαριων.

Πραγματοποιησα δυο κύκλους με δανεικά ωαρια , από τον πρώτο η δότρια έδωσε 9 ωαρια , γονιμοποιήθηκαν κ προχώρησαν , 6 . Τα 4  καλά έδωσαν μια βιοχημική κ μια κυηση που παλινδρομησε , τα 2 μέτρια δεν τα έβαλα ποτέ.

ο δεύτερος κύκλος , έδωσε 5 άριστα , έβαλα τα δυο , που κυοφορω , ένα μωρό , κ πρώτα ο θεός , θα το φέρω στον κόσμο τα Χριστούγεννα . . Τα υπόλοιπα 3 είναι κατάψυξη ....

το κέντρο χρεώνει , 3500 τον κάθε κύκλο , συν τα φαρμακα της δοτριας . Προσωπικά , λόγω του γιατρού μου ( που συνεργάζεται με το κέντρο ) δεν μου χρεώθηκαν τα φαρμακα δοτριας . Ο 2ος κύκλος , λόγω του ότι ήμουν «πελάτης»  μου κόστισε 3000. 

Χρεωνεται κ η κατάψυξη κ η φύλαξη , νομίζω μέχρι 5 χρόνια....

τη δότρια , δεν θα τη μάθεις ποτέ , αν κ όταν μου είπαν ποτέ θα γίνει η ωοληψια , μπήκα στο τριπάκι να πάω από το κέντρο να δω.. δεν με άφησε ο σύζυγος..

συμφωνα , με το κέντρο , τα ωαρια είναι μόνο για μενα , καταλαβαίνετε βέβαια., ότι την αλήθεια δεν τη μαθαίνεις ποτέ. Πληροφορίες που ζήτησα για τις δοτριας , είναι φυλή κ ηλικία... εγώ για τη δική μου , έμαθα ότι είναι φοιτήτρια κ Ελληνίδα .

ψυχολογο διαθέτουν όλα τα κέντρα , εγώ έβλεπα κ βλέπω , ψυχολόγο ( εκτός του κέντρου ) λόγω κάποιων κρίσεων πανικού που παθαίνω , 

παρολο αυτά θα ξαναπώ ,ότι είμαι ευγνώμων για την κοπέλα αυτή...γιατί χάρη στη βοήθεια της , κ με τη βοήθεια της Παναγίας , θα αξιωθώ να γίνω μητέρα .

πρίν από 52 λεπτά , Rosita είπε:

Ναι αυτό το κατάλαβα οτι μπορεί να δώσει σε 2 γυναίκες. Εμένα το ερώτημα που μου δημιουργείται και αυτό που με προβληματίζει είναι αν αυτά τα παιδιά που θα γεννηθούν από τις 2 γυναίκες που θα πάρουν τα ωάρια απο την ίδια δοτρια και τα παιδιά που θα γεννήσει αργότερα η δοτρια αν αυτά τα παιδιά θα έχουν κάποια βιολογική συγγένεια.. Αν θα είναι αδέρφια βιολογικα κατά το ήμισυ. 

Πρακτικά συμβαίνει αυτό που λες , εγώ που το συζήτησα με το κέντρο , κ λόγω του ότι είμαστε επαρχία , φροντίζουν τα ωαρια της δοτριας , μια να τα παίρνει κοπέλα από εδώ , κ μια από εξωτερικό ( έρχεται μεγάλη προσέλευση από εξωτερικό για το δανεισμό ωαριων , ο λεγόμενος ιατρικός τουρισμός ) κ οι φορές που η κάθε κοπέλα δίνει είναι περιορισμένες .

κ μια δίκη μου άποψη , αν καταλήξετε στη λύση αυτή , προτιμήστε δότρια που να έχει ήδη δώσει , γερό μωρό . Παρά πολύ νεαρή δότρια.. που θα δώσει πολλά μεν ωαρια , αλλά χωρίς να γνωρίζουμε αποτελέσμα.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...