Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλημερα  καλημερα 

ελπιζω να σας βρίσκω όλες καλά , κ σιγά σιγά να επιστρέφουμε στη βάση μας , όσες από εμάς κατάφεραν να ξεκλεψουν μέρες να ξεκουραστούν σε διακοπές ...

εγω πέρασα ένα δύσκολο Αύγουστο.....χρειαστηκε να κάνω μια λαπαροσκοπική επέμβαση 20 λεπτών....φοβήθηκα πολύ.....και κάπου εκεί σκέφτηκα δεν κάνω ίσως για μάνα.....ο γιατρός μου , ο θεός να τον έχει καλά...με διαβεβαίωσε ότι δεν δατρεχουμε κίνδυνο.στην εβδομάδα που βρισκόμουν ... εγώ φοβόμουν και μάλιστα πολύ...δεν ήθελα να δω παιδικά δωμάτια , τίποτα....σε αδράνεια μυαλό κ σώμα .

πηγαν όμως όλα καλά....και χτες 8/9 , μεγάλη η χάρη της Παναγίας μας.....κάναμε το β επιπέδου....και είδαμε την Μπέμπα μας...είμαι 22 εβδομάδων , και έχω ένα πλασματάκι 510γρ στη κοιλιά μου...

και κάνω όνειρα δειλά δειλά ....θα ετοιμάσω το παιδικό δωμάτιο , είπα στον σύζυγο να το αδειάσουμε , λειτουργούσε σαν ξενώνας . Και ψάχνω κάποιον στην πόλη μας , να ζωγραφίζει.... θέλω να ζωγραφίσω τον έναν τοίχο......

απο το γραφείο σταματάω κανονικά 15/11......σκέφτομαι να σταματήσω αρχές Οκτώβρη , γιατί μετά τις 13.00 δεν την πολύ παλεύω στην καρέκλα....(8.00-16.00 ωράριο) εξάλλου έχω χτυπήσει τρελλές εργατοώρες χρόνια τώρα....

σας καλημεριζω

καλη Κυριακή σε όλες....  

Σας φιλώ :)

 

 

Ευτυχως πήγαν όλα καλά! Αυτό έχει σημασία! Τελικά ο Αύγουστος δεν ήταν και πολύ καλός μήνας...εγώ πέρασα μια αιμορραγία πολύ μεγάλη και έμεινα ξανά στο κρεββάτι. Ευτυχως πήγαν όλα καλά. 

Καταλαβαινω το άγχος σου αλλά μπορείς σιγά σιγά να χαζεύεις πραγματάκια για το μπεμπέ! Μια καλή επιλογή εάν δεν βρεις να ζωγραφίσεις τοίχο είναι και τα αυτοκόλλητα. Τη δουλειά να τη σταματήσεις όποτε νιώσεις ότι δεν μπορείς άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεσαι άσε που θα ξεκινήσουν και οι ιώσεις σιγά σιγά. Εγώ μετά την αιμορραγία φοβήθηκα παρα πολύ. Κανένας δεν θα μας πει μπράβο και όλοι όσοι το παίζουν έξυπνοι και συμπονετικοί μια χαρά γυρίζουν σπίτι τους στα παιδάκια τους. Έχουμε αγωνιστεί τόσο πολύ για να φτάσουμε μέχρι εδώ και δεν χρειάζεται να διακινδυνεύσουμε για κανεναν. Να κάτσεις να ξεκουραστείς! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

6 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλημερα  καλημερα 

ελπιζω να σας βρίσκω όλες καλά , κ σιγά σιγά να επιστρέφουμε στη βάση μας , όσες από εμάς κατάφεραν να ξεκλεψουν μέρες να ξεκουραστούν σε διακοπές ...

εγω πέρασα ένα δύσκολο Αύγουστο.....χρειαστηκε να κάνω μια λαπαροσκοπική επέμβαση 20 λεπτών....φοβήθηκα πολύ.....και κάπου εκεί σκέφτηκα δεν κάνω ίσως για μάνα.....ο γιατρός μου , ο θεός να τον έχει καλά...με διαβεβαίωσε ότι δεν δατρεχουμε κίνδυνο.στην εβδομάδα που βρισκόμουν ... εγώ φοβόμουν και μάλιστα πολύ...δεν ήθελα να δω παιδικά δωμάτια , τίποτα....σε αδράνεια μυαλό κ σώμα .

πηγαν όμως όλα καλά....και χτες 8/9 , μεγάλη η χάρη της Παναγίας μας.....κάναμε το β επιπέδου....και είδαμε την Μπέμπα μας...είμαι 22 εβδομάδων , και έχω ένα πλασματάκι 510γρ στη κοιλιά μου...

και κάνω όνειρα δειλά δειλά ....θα ετοιμάσω το παιδικό δωμάτιο , είπα στον σύζυγο να το αδειάσουμε , λειτουργούσε σαν ξενώνας . Και ψάχνω κάποιον στην πόλη μας , να ζωγραφίζει.... θέλω να ζωγραφίσω τον έναν τοίχο......

απο το γραφείο σταματάω κανονικά 15/11......σκέφτομαι να σταματήσω αρχές Οκτώβρη , γιατί μετά τις 13.00 δεν την πολύ παλεύω στην καρέκλα....(8.00-16.00 ωράριο) εξάλλου έχω χτυπήσει τρελλές εργατοώρες χρόνια τώρα....

σας καλημεριζω

καλη Κυριακή σε όλες....  

Σας φιλώ :)

 

 

Καλησπέρα Κοκκινομάλλα μου, εύχομαι περαστικά κ χάρηκα που όλα ηταν καλά στη β επιπέδου.. Νομίζω οτι η καθεμιά μας θα φοβόταν με μια επέμβαση.. αλλά γιατί λες οτι δεν κανεις για μάνα; Εσύ κ ολες μας εδω κάνουμε τα πάντα για να αποκτήσουμε το παιδι μας ,μπορεί να πέφτουμε λίγο αλλά ξαναβρισκουμε τη δύναμη κ προχωράμε! 

Τώρα για τη δουλειά σου συμφωνω να σταματησεις οταν το νιώσεις,μην ακούς τους γύρω,πάντα θα λένε.. Σκεψου τι είναι καλύτερο για σενα κ το μωράκι..

Η ζωγραφικη στον τοίχο,μου αρέσει πολύ..θα γίνει ενα τρομερό δωμάτιο..συνεχισε να σκέφτεσαι θετικά,αυτό κανω κ εγω ,κ όλα να προχωρήσουν τελεια απο εδω κ μπρος..   

Φιλιά πολλά κ με το καλό η κοπελαρα σας...510γρ ανθρωπάκος...!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Ευτυχως πήγαν όλα καλά! Αυτό έχει σημασία! Τελικά ο Αύγουστος δεν ήταν και πολύ καλός μήνας...εγώ πέρασα μια αιμορραγία πολύ μεγάλη και έμεινα ξανά στο κρεββάτι. Ευτυχως πήγαν όλα καλά. 

Καταλαβαινω το άγχος σου αλλά μπορείς σιγά σιγά να χαζεύεις πραγματάκια για το μπεμπέ! Μια καλή επιλογή εάν δεν βρεις να ζωγραφίσεις τοίχο είναι και τα αυτοκόλλητα. Τη δουλειά να τη σταματήσεις όποτε νιώσεις ότι δεν μπορείς άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεσαι άσε που θα ξεκινήσουν και οι ιώσεις σιγά σιγά. Εγώ μετά την αιμορραγία φοβήθηκα παρα πολύ. Κανένας δεν θα μας πει μπράβο και όλοι όσοι το παίζουν έξυπνοι και συμπονετικοί μια χαρά γυρίζουν σπίτι τους στα παιδάκια τους. Έχουμε αγωνιστεί τόσο πολύ για να φτάσουμε μέχρι εδώ και δεν χρειάζεται να διακινδυνεύσουμε για κανεναν. Να κάτσεις να ξεκουραστείς! 

Ελπιζω όλα καλά πια palmoira μου .....αρχίζω σιγά σιγά να παιρνω τα πάνω μου.....εσυ έκανες αυχενίκή; Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Ελπιζω όλα καλά πια palmoira μου .....αρχίζω σιγά σιγά να παιρνω τα πάνω μου.....εσυ έκανες αυχενίκή; Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Ναι έκανα και την επόμενη μέρα είχα την αιμορραγία...Όλα καλά πλέον είμαστε στην 15η! Δεν είμαστε ακόμη 510 γραμμάρια όπως εσείς...χαχαχαχα! Περνάει γρήγορα ο καιρός...ΠΗΤ πότε έχεις? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , palmoira είπε:

Ναι έκανα και την επόμενη μέρα είχα την αιμορραγία...Όλα καλά πλέον είμαστε στην 15η! Δεν είμαστε ακόμη 510 γραμμάρια όπως εσείς...χαχαχαχα! Περνάει γρήγορα ο καιρός...ΠΗΤ πότε έχεις? 

Μπράβο !! Περνάει ο καιρός ναι.....εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι .....ο γιατρός μου , μου δίνει πιθανή ημερομηνία 15/1/2019... ο γιατρός που εκανα αυχενική / β επιπέδου μου δίνει 10/1/2019 , την βρίσκει μεγαλύτερη την Μπέμπα.....αλλά πως γίνεται ρε κορίτσια , αφού στην περίπτωση μας , είναι όλα μετρημένα κουκιά .... ξέρουμε ωοληψια/ βλαστοκύστες / εμβρυομεταφορα .... τέλος πάντων....

Μπεμπα η μπέμπη περιμένετε ; Εσυ τι ΠΗΤ έχεις; 

Α!!! Δεν εκανα αμνιοπαρακέντηση , νομίζω δεν κάνουμε  εμεις... εκανα ΝIPP test, εξέταση αίματος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Μπράβο !! Περνάει ο καιρός ναι.....εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι .....ο γιατρός μου , μου δίνει πιθανή ημερομηνία 15/1/2019... ο γιατρός που εκανα αυχενική / β επιπέδου μου δίνει 10/1/2019 , την βρίσκει μεγαλύτερη την Μπέμπα.....αλλά πως γίνεται ρε κορίτσια , αφού στην περίπτωση μας , είναι όλα μετρημένα κουκιά .... ξέρουμε ωοληψια/ βλαστοκύστες / εμβρυομεταφορα .... τέλος πάντων....

Μπεμπα η μπέμπη περιμένετε ; Εσυ τι ΠΗΤ έχεις; 

Δεν έχουμε καταφέρει να δούμε ακόμη...Εμεις ΠΗΤ 4/3 αλλά θα πάμε νωρίτερα με καισαρικη στις 38 εβδομάδες λόγω μονοκερης μήτρας. Μέσα στον Οκτώβριο ή τέλη Σεπτέμβρη για περιδεση για τον ίδιο λόγο... 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , palmoira είπε:

Δεν έχουμε καταφέρει να δούμε ακόμη...Εμεις ΠΗΤ 4/3 αλλά θα πάμε νωρίτερα με καισαρικη στις 38 εβδομάδες λόγω μονοκερης μήτρας. Μέσα στον Οκτώβριο ή τέλη Σεπτέμβρη για περιδεση για τον ίδιο λόγο... 

Κοίτα κ εγώ για καισαρική με βλέπω , λόγω ηλικίας νομίζω....όποτε 38 εβδομάδες.  Πρωτοχρονιάτικο μωρό !!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Κοίτα κ εγώ για καισαρική με βλέπω , λόγω ηλικίας νομίζω....όποτε 38 εβδομάδες.  Πρωτοχρονιάτικο μωρό !!

 

20 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Δεν έχουμε καταφέρει να δούμε ακόμη...Εμεις ΠΗΤ 4/3 αλλά θα πάμε νωρίτερα με καισαρικη στις 38 εβδομάδες λόγω μονοκερης μήτρας. Μέσα στον Οκτώβριο ή τέλη Σεπτέμβρη για περιδεση για τον ίδιο λόγο... 

κορίτσια μου με το καλό σας εύχομαι τα μωράκια σας!!

  • Μου αρέσει 1

2rxqp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Κοίτα κ εγώ για καισαρική με βλέπω , λόγω ηλικίας νομίζω....όποτε 38 εβδομάδες.  Πρωτοχρονιάτικο μωρό !!

 

2 ώρες πρίν, Papaki@ είπε:

 

κορίτσια μου με το καλό σας εύχομαι τα μωράκια σας!!

Τι ωραία μέσα στις γιορτές το καλύτερο δωρο! Κοκκινομάλλα είσαι Αθήνα?

@Papaki@ Σ ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι ο,τι καλύτερο και σε σένα! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2018 at 6:06 AM, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

Καλημερα  καλημερα 

ελπιζω να σας βρίσκω όλες καλά , κ σιγά σιγά να επιστρέφουμε στη βάση μας , όσες από εμάς κατάφεραν να ξεκλεψουν μέρες να ξεκουραστούν σε διακοπές ...

εγω πέρασα ένα δύσκολο Αύγουστο.....χρειαστηκε να κάνω μια λαπαροσκοπική επέμβαση 20 λεπτών....φοβήθηκα πολύ.....και κάπου εκεί σκέφτηκα δεν κάνω ίσως για μάνα.....ο γιατρός μου , ο θεός να τον έχει καλά...με διαβεβαίωσε ότι δεν δατρεχουμε κίνδυνο.στην εβδομάδα που βρισκόμουν ... εγώ φοβόμουν και μάλιστα πολύ...δεν ήθελα να δω παιδικά δωμάτια , τίποτα....σε αδράνεια μυαλό κ σώμα .

πηγαν όμως όλα καλά....και χτες 8/9 , μεγάλη η χάρη της Παναγίας μας.....κάναμε το β επιπέδου....και είδαμε την Μπέμπα μας...είμαι 22 εβδομάδων , και έχω ένα πλασματάκι 510γρ στη κοιλιά μου...

και κάνω όνειρα δειλά δειλά ....θα ετοιμάσω το παιδικό δωμάτιο , είπα στον σύζυγο να το αδειάσουμε , λειτουργούσε σαν ξενώνας . Και ψάχνω κάποιον στην πόλη μας , να ζωγραφίζει.... θέλω να ζωγραφίσω τον έναν τοίχο......

απο το γραφείο σταματάω κανονικά 15/11......σκέφτομαι να σταματήσω αρχές Οκτώβρη , γιατί μετά τις 13.00 δεν την πολύ παλεύω στην καρέκλα....(8.00-16.00 ωράριο) εξάλλου έχω χτυπήσει τρελλές εργατοώρες χρόνια τώρα....

σας καλημεριζω

καλη Κυριακή σε όλες....  

Σας φιλώ :)

 

 

Ευχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν! Εχεις σκεφτεί τί ζωγραφιά θα ήθελες για τον τοίχο? :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, palmoira είπε:

 

Τι ωραία μέσα στις γιορτές το καλύτερο δωρο! Κοκκινομάλλα είσαι Αθήνα?

@Papaki@ Σ ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι ο,τι καλύτερο και σε σένα! 

Καλημερα 

οχι Αθήνα... σου έστειλα πμ

On 9/9/2018 at 7:05 ΜΜ, palmoira είπε:

Δεν έχουμε καταφέρει να δούμε ακόμη...Εμεις ΠΗΤ 4/3 αλλά θα πάμε νωρίτερα με καισαρικη στις 38 εβδομάδες λόγω μονοκερης μήτρας. Μέσα στον Οκτώβριο ή τέλη Σεπτέμβρη για περιδεση για τον ίδιο λόγο... 

στην β εππεδου , μετρησαμε και τραχηλο.....40mm , πολύ καλά μου είπε....η περίδεση πονάει;;;;

12 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

Ευχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν! Εχεις σκεφτεί τί ζωγραφιά θα ήθελες για τον τοίχο? :-)

https://www.soulouposeto.gr/2014/09/b-50.html

αυτό θέλω....την 11η ζωγραφιά , βεραμάν τοίχος με τα λουλούδια....(ελπίζω να κατάλαβες ποια λέω) στον έναν τοίχο και οι άλλοι δυο , λιλά με μια παιδική μπορντούρα....

εγώ πιστεύω ότι είναι εύκολο , χα χαααα αλλά εγώ δεν πιάνω ούτε τον χάρακα ίσια.....η κολλητή μου , που είναι λίγο καλλιτεχνική φύση , μου λέει ότι δεν είναι τόσο ευκολο όσο νομίζω 

καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2018 at 8:06 ΠΜ, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλημερα  καλημερα 

ελπιζω να σας βρίσκω όλες καλά , κ σιγά σιγά να επιστρέφουμε στη βάση μας , όσες από εμάς κατάφεραν να ξεκλεψουν μέρες να ξεκουραστούν σε διακοπές ...

εγω πέρασα ένα δύσκολο Αύγουστο.....χρειαστηκε να κάνω μια λαπαροσκοπική επέμβαση 20 λεπτών....φοβήθηκα πολύ.....και κάπου εκεί σκέφτηκα δεν κάνω ίσως για μάνα.....ο γιατρός μου , ο θεός να τον έχει καλά...με διαβεβαίωσε ότι δεν δατρεχουμε κίνδυνο.στην εβδομάδα που βρισκόμουν ... εγώ φοβόμουν και μάλιστα πολύ...δεν ήθελα να δω παιδικά δωμάτια , τίποτα....σε αδράνεια μυαλό κ σώμα .

πηγαν όμως όλα καλά....και χτες 8/9 , μεγάλη η χάρη της Παναγίας μας.....κάναμε το β επιπέδου....και είδαμε την Μπέμπα μας...είμαι 22 εβδομάδων , και έχω ένα πλασματάκι 510γρ στη κοιλιά μου...

και κάνω όνειρα δειλά δειλά ....θα ετοιμάσω το παιδικό δωμάτιο , είπα στον σύζυγο να το αδειάσουμε , λειτουργούσε σαν ξενώνας . Και ψάχνω κάποιον στην πόλη μας , να ζωγραφίζει.... θέλω να ζωγραφίσω τον έναν τοίχο......

απο το γραφείο σταματάω κανονικά 15/11......σκέφτομαι να σταματήσω αρχές Οκτώβρη , γιατί μετά τις 13.00 δεν την πολύ παλεύω στην καρέκλα....(8.00-16.00 ωράριο) εξάλλου έχω χτυπήσει τρελλές εργατοώρες χρόνια τώρα....

σας καλημεριζω

καλη Κυριακή σε όλες....  

Σας φιλώ :)

 

 

Τι ωραία νέα. Πριν μπω στο φόρουμ, διάβασα αυτό το θέμα από την αρχή και έμαθα την ιστορία σου καθώς εξελισσόταν. Είχες καιρό να γράψεις και αναζητούσα τα νέα σου. Έχουμε ανάγκη από καλά νέα, οπότε ευχαριστώ! Θα είσαι μια υπέροχη μαμά! Δε γίνεται αλλιώς μετά από τόση ταλαιπωρία!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2018 at 8:07 ΜΜ, inglaterra είπε:

Ευχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν! Εχεις σκεφτεί τί ζωγραφιά θα ήθελες για τον τοίχο? :-)

καλημέρα

προσπάθησα χτες να ανεβάσω το λινκ της ζωγραφιάς που θέλω αλλά μάλλον "κόπηκε"λόγω διαφήμισης...θα δοκιμάσω σε π.μ.....αλλιώς είναι ένας βεραμάν τοίχος με κάτι απλά σκέτα λιλά λουλουδάκια....οι άλλοι δυο τοίχοι ένα απαλό λιλά με μια παιδικη μπορντούρα...θα δούμε πώς θα πάει....

On 31/8/2018 at 3:35 ΠΜ, Dream_on είπε:

Καλησπέρα στην παρέα! Κάντε καφεδάκι και διαβάστε… είναι λίγο μεγάλο το κειμενάκι!

Νέα κι εγώ στην ομάδα αυτή καθώς με ενδιαφέρει το θέμα. Συμβάλατε στο να πάρω πιο εύκολα την απόφαση να προχωρήσω σε εξωσωματική με ωάριο δότριας. Είναι σημαντικό να ακούς την εμπειρία κάποιου που είχε παρόμοιους ενδοιασμούς για μια τόσο σημαντική απόφαση. Προσωπικά δεν είμαι τόσο βασανισμένη όσο οι φίλες που εξιστορούν την περιπέτειά τους επιδιώκοντας να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους. Το όνειρο της μητρότητας για μένα ήταν πολύ μακρινό πάντα, το φοβόμουν, δεν είχα και τον κατάλληλο σύντροφο, έλεγα ότι έχω καιρό μπροστά μου, αλλά ο χρόνος τελειώνει κάποτε! Είναι αμείλικτος ο μπαγάσας! Άγγιξα αυτό το όνειρο, όταν με το νέο μου σύντροφο έμεινα έγκυος 3 μήνες αφού αρχίσαμε να έχουμε επαφές χωρίς προφύλαξη. Ήμουν 42 χρονών. Ανέλπιστη χαρά… το ένιωσα σα δώρο από τη ζωή, από το σύμπαν ολόκληρο. Άκουσα κι αυτό το ταμπούρλο που χτυπάει τόσο γρήγορα ενώ μετά βίας μπορούσα να δω το εμβρυάκι στον υπέρηχο – μια σκιά που κουνιέται και κάνει τόσο θόρυβο! Η καρδούλα του! Απίστευτο… Στις 11 εβδομάδες, ένα βράδυ έβλεπα το δωμάτιό μου κι αναρωτιόμουν που θα πάει το κρεβάτι του μωρού… στη σκέψη αυτή σφίχτηκα… «Πολύ τρέχεις…» λέω στον εαυτό μου. Το επόμενο πρωινό ξύπνησα με πόνους, είχα αιμορραγία, πήγα στο νοσοκομείο, μου έκαναν υπέρηχο κι ακούω, λες και το έλεγαν σε κάποια άλλη, «είναι χαμηλά… έχει αποβληθεί». Σοκ. Δεν είναι ευγενικό όταν σου δίνουν ένα δώρο να στο παίρνουν πίσω, αλλά αυτή είναι ζωή… Τα επόμενα χρόνια δεν ήταν εύκολα, συμβαίνουν πολλά (θάνατοι, δυσκολίες, άγχος) που κάνουν την ερωτική επιθυμία να ατονεί. Οι αραιές επαφές δε συμβάλουν στη σύλληψη. Κι όμως 2 χρόνια μετά, στα 44 μου, ξαναμένω έγκυος. Άντε πάλι αυτό το αίσθημα ευγνωμοσύνης στη ζωή για το νέο δώρο της, άντε πάλι η καρδούλα να χτυπάει! Στις 9 εβδομάδες στο προγραμματισμένο ραντεβού πήγα για να ξανακούσω την καρδούλα… Το εμβρυάκι είχε το προβλεπόμενο μέγεθος, αλλά η καρδούλα του δεν ακουγόταν (και μαντέψτε... δεν είχε χαλάσει το μηχάνημα όπως ήλπιζα με όλη μου τη δύναμη).  Άντε πάλι αυτή κατρακύλα… Τα επόμενα χρόνια δεν καταφέραμε πολλά με τον παραδοσιακό τρόπο, κι εκεί που άκουγα «εξωσωματική» έβγαζα λογύδριο για το πόσο αντίθετη ήμουν. Δεν ήθελα να μου γίνει έμμονη ιδέα κάτι που ίσως δεν μπορούσα να αποκτήσω. Ο γιατρός μου, όταν στα 46 μου πια, μου έκανε την ενημέρωση για τις προοπτικές μου, μου ανέφερε ότι πια ήταν πολύ δύσκολο με δικά μου ωάρια. Εκεί για πρώτη φορά άκουσα για ωάρια δότριας. Άλλη φρίκη… μεγαλύτερη από την «απλή» εξωσωματική. Τώρα πια, με πατημένα τα 47, έχοντας ήδη κάνει μια εξωσωματική κατά την οποία μου πήραν 3 ωάρια που αποδείχτηκαν τζούφια, δεν έχω χρόνο ούτε να φρικάρω. Έχω αποφασίσει το plan B με συνοπτικές διαδικασίες – μέσα σε 2 εβδομάδες από την αποτυχημένη εξωσωματική με τα δικά μου ωάρια. Με τα δικά μου ωάρια (όσα έχουν μείνει…), ούτε ένα 3% δεν έχω να πετύχω να γεννήσω ένα υγιές παιδί. Με ωάρια δότριας έχω 60%, όσο έχει και μια νέα γυναίκα. Στην οικογένειά μου δεν έχω πει τίποτα… ψέλλισα ότι θα κάνω εξωσωματική και δέχτηκα όλη την αρνητική κριτική του κόσμου (με το χειρότερο «το παιδί θέλει μαμά κι όχι γιαγιά» – φανταστείτε να έλεγα και για ωάριο δότριας). Οι φίλες μου είναι απείρως θετικές. Το ίδιο κι ο σύντροφός μου, μαζί μου. Μας ενημέρωσαν από το κέντρο εξωσωματικής που πήγαμε, ότι περνούν τις δότριες από κόσκινο με πολλές εξετάσεις και ψυχομετρικά τεστ. Θα επιλέξουν κάποια που να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με μένα, θα είναι υγιής και νέα. Θα μπω σε λίστα αναμονής λίγων μηνών. Φοβάμαι… αλλά θα το πάω μέχρι τέλους. Διαβάζω και σας… Σας πιστεύω… αν πετύχεις την πιο κρυφή σου επιθυμία, δε θα σκέφτεσαι τις πρώτες ύλες που έδωσαν στο όνειρο μια ευκαιρία, αλλά το πως θα το κάνεις αλήθεια μέρα με τη μέρα. Είναι σαν το τριαντάφυλλο του μικρού πρίγκηπα που χρειάζεται τη φροντίδα και την αγάπη να μετατραπεί από σποράκι σε θαύμα. Σποράκι μπορεί να μην έχω, αλλά έχω την αγάπη και την ανάγκη να συμβεί στη ζωή μου αυτό το θαύμα. Σας διαβάζω και σας ευχαριστώ! :)

Δεν υπάρχει λόγος να το πεις σε κανέναν , αφορά μόνο εσενα κ τον σύντροφο σου.... ούτε εμάς το ξέρει κανείς από τις οικογένειες μας.....η δίκη μου τουλάχιστον δεν θα μπορούσε να το διαχειριστεί....

καλημερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλημέρα

προσπάθησα χτες να ανεβάσω το λινκ της ζωγραφιάς που θέλω αλλά μάλλον "κόπηκε"λόγω διαφήμισης...θα δοκιμάσω σε π.μ.....αλλιώς είναι ένας βεραμάν τοίχος με κάτι απλά σκέτα λιλά λουλουδάκια....οι άλλοι δυο τοίχοι ένα απαλό λιλά με μια παιδικη μπορντούρα...θα δούμε πώς θα πάει....

Δεν υπάρχει λόγος να το πεις σε κανέναν , αφορά μόνο εσενα κ τον σύντροφο σου.... ούτε εμάς το ξέρει κανείς από τις οικογένειες μας.....η δίκη μου τουλάχιστον δεν θα μπορούσε να το διαχειριστεί....

καλημερα 

Καλημέρα , και εμεις δεν το έχουμε πει σε κανεναν. Θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ προσωπικό του ζευγαριού και δεν αφορά κανεναν άλλο. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια

σήμερα θα κάτσω σπίτι , χτες έφυγα με φοβερή ημικρανία από το γραφείο , και δεν μου πέρασε όλο το βράδυ...σήμερα νιώθω καλύτερα , αλλά θα κάτσω σπίτι...

ξέρετε πόσο πρέπει να είναι ο τράχηλος , το μήκος του , ανά εβδομάδα κύησης; μου λένε ότι ο δικός μου είναι μια χαρά , αλλά δεν ξέρω το σημείο αναφοράς.....

 

σας φιλώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...